voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES PURÓL"er op! No. 3285 WOENSDAG 15 DECEMBER 1926 41ste JAARGANG Misleiding;. Leekepraatjes. itsciame-itöededeelingen. A He stukken voor de Redactie bestemd, Advert entiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers 't Is steeds weer een herhaling van dezelfde geschiedenis. Satan, de vader der leugenen mis leidde de mensch en de mensch liet zich misleidenl Zoo was het voor 60 eeuwen en zoo is het nog. Heel de geschiedenis der menschheid door liet de zielenmoorder den schoo- nen schijn schitteren. En de mensch vergaapte zich er aan. Tot dat de droe ve ontgoocheling kwam, en wat een rijke oase in die dorre woestijn van het menschelijk leven scheen, inderdaad niet anders was dan een misleidend fata morgana. En toch werd de menschheid na60 eeuwen nog niets wijzer. De verlichte mensch der Twintigste .euw is een even gewillig zoo niet og gewilliger slachtoffer als zijn voorouders. De ontwapening 1 Dezer dagen sprak in een dorp een „dominé" over ontwapening. Hij was expres voor dit onderwerp overgekomen op verzoek van een plaatselijk comité, dat propaganda maakt voor dienstweigering. Dominé maakte zich druk om het de menschen aan hun verstand te bren gen, dat wanneer men maar ontwapent de Vrede er is. Het doet wel wat denken aan dien beruchten verwaanden haan uit het dieren-epos „Reinaard de Vos" die meende dat als hij kraaide de zon opging Ja, het lijkt toch eigenlijk eenvoudig wanneer de menschheid weigert wa penen te dragen, is er de vrede. Toch zet men de dingen op hun kop. De oorlog is geen gevolg van het dragen van wapenen. Maar het wapen is een gevolg van den oorlog. Men neemt dus met het gevolg de oorzaak niet weg. Want wanneer het eens zoo ver kwam, dat alle wapenen vernietigd werden en er geen kanon of bajonet meer te vinden was, dan begon men weer als onze voorvaderen en gaat er met een geweldigen knots op los, of hooivork en riekl De oorlog zit niet in het wapentuig 1 't is precies anders om! En daarom zijn wij niet klaar al werd alle oorlog- tuig opgeruimd, 't Zou slechts een her haling zijn van het begin af. En daarbij hebben we te bedenken welke wijze van oorlog voeren wel het wreedst is, die van onze stoere maar wel wat harde voorvaderen, of die van de mo derne techniek. Neen dit is misleiding. Maar daar blijft het niet bij. Behalve het wapentuig zijn ook de staatslieden de oorzaak van de oorlogs ellende, zegt zijn Eerw. en men zou meeneneen dominé liegt niet. Toch moeten wij voor dit geval een uitzon dering maken. Dominé liegt wel. En dat willens en wetens. Want dominé is algemeen ont wikkeld en dient dus iets van de al- gemeene geschiedenis te kennen. En geschiedenis, vooral van den nieu- weren tijd leert ons, dat het kwaad rf i"^er het volk ze,f dan bij zijn Overheden ingeworteld is. Von Stengel, een geleerd staatsman, heeft opgemerkt dat het binden van het recht van oorlogsverklaring aan de instemming van de volksvertegenwoor diging bij den laatsten oorlog niet ge baat zou hebben, want in alle staten was het volk even oorlogszuchtig als de staatslieden zelf. Wie durft het te gen te spreken Prof. Opperheim heeft in de Juristen vereniging eens terecht opgemerkt: «Laat het wat te bezien staat rende macht des Konings vereenigbaar wezen dat het zwaartepunt van de lei ding der buitenlandsche betrekkingen werd verlegd van het plein naar het qinnenhof, is er dan één plausibele reden om aan te nemen, dat dan de burgers rustig zouden kunnen slapen, er op mogen rekenen dat de leiding minder nationalistisch zal zijn, meer zal worden voortbewogen door de zucht tot broederlijke en belanglooze samen werking tusschen de volken Ik zou niet weten welke!" Butler heeft eens een serie voor drachten gehouden ook hier te lande over den internationalen geest en heeft zijn hoorders er toen opmerk zaam op gemaakt, dat in den zomer van 1911, toen door het incident-Agadir een loodzware admosfeer over Europa hing, de alles verwoestende oorlog reeds zou zijn ontketend als destijds de staatslieden, toen zij het lawaai in de straat hoorden, hadden moeten roe pen daar gaat het volk, wij moeten hun volgen, wij zijn hun leiders 1 Lord Cromer, die van 1883 tot 1907 Engeland heeft vertegenwoordigd in Egypte, schreef eens in de Times dat hij, met de gebeurtenissen vóór zich, reeds dikwijls zich had afgevraagd, hoe het zou zijn geloopen als hij, in de meer dan twintig jaren dat hij op bij uitstek dun ijs had gereden ineen land waar hij de eerste de beste on voorzichtigheid zeer wel tot een oorlog tusschen Frankrijk en Engeland had kunnen leiden, in de plaats van met staatslieden als Lord Salisbury, Lord Roseberry, Lord Lasdowne had moeten onderhandelen met een commissie uit het Lagerhuis Trouwens wat leert ons het berucht geworden Ned.-Belgisch Traktaat? De heethoofdigheid en het gemis aan vredelievendheid vindt men onder de lagere volksklassen. Uitdrukkingen als „Wanneer de Belgen wat hebben wil len, moeten ze het maar komen halen", zijn onder de lagere volksklasse niet vreemd. Wat leert de geschiedenis omtrent den Fransch-Duitschen oorlog „In Duitschland gaf de oorlogsver klaring het sein tot een spontane uiting van nationaliteitsgevoel. Alle onrecht, dat men sinds eeuwen van Fransche zijde geleden had, kwam in de herin nering terug; de „Wacht am Rhein" werd het nationale lied bij uitnemend heid. De mobilisatie was doorMoltke voortreffelijk voorbereid in volmaakte orde trokken de troepen naar het Wes ten, om het Vaderland te verdedigen tegen den „erfvijand" (Leerboek Algem. Gesoh. Dr. M. G. de Boer). Neen de oorlog komt niet door oor logstuig en ook niet door de staats lieden. Wij moeten een ander antwoord zoe ken. En nu is dit het treurige van het geheele verschijnsel, dat juist „dominé" krachtens zijn ambt geroepen is om het volk het eenige juiste antwoord te leeren. „Dominé" heeft in onze volks taal de beteekenis gekregen van herder, leeraar en gezant van Christus' wege. De felle aanklacht die tegen dominé's van dit soort dan ook moet worden uitgebracht is deze, dat zij misbruik maken van het heilige ambt, inplaats van volksleiders, volks misleiders zijn, en de hongerige schare steenen voor brood geven. Zij zijn de van Christuswege geroe penen, om het volk te prediken dat de oorzaak van alle ellende is de zonde in het menschelijk hart en er slechts vrede mogelijk is wanneer de mensch eerst weer vrede met God gevonden heeft. Zie hier de diepe, rijke zin van het Engelenlied, dat wij binnen enkele we ken weer hopen na te stamelen„Eere zij God in de Hemelen, Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen". Dit is ech er het meest jammmerlijke dat die valsche herders, die huurlingen, die van eldeas inklimmen, dit heilige lied nog op de lippen durven nemen, niet om den vrede in het menschelijk hart te prediken, maar om het te ge bruiken voor hun duivelsche mislei dingen. Lutherzei eens „De duivel is de aap van Christus." Dat blijkt ook hier. Teksten uit Gods Woord worden misbruikt, uit, hun ver band gerukt uitgerafeld met onheilige vingers, om ze te gebruiken tegen den duidt iijken zin van Gods Woord in. En het Engelenlied, dat de Engelen op de lippen namen om den vrede te beju belen die door de zelf-offerande van den Zoon van God was tot stand ge komen tusschen God en Zijn uitver koren Kerk, wordt met profane bedoe ling overgenomen om de „ontwape ningsleus" te dienen. Hier is dubbele misleiding. Den mensch wordt voorgespiegeld, dat hij hier nog eens het vrederijk zal stichten en tevens wordt hem de eenige wijze waarop hij den waarachtigen vrede kan deelachtig worden, zoo mo gelijk ontnomen. Men ziet dat de duivel in de twin tigste eeuw eigenlijk nog precies de zelfde is, als toen hij het Paradijs binnensloop. Maar wee de dominé's die zich voor dit werk laten gebruiken Misleiding is geheel de ontwape- ningsleuze. Zoolang de mensch, een mensch der zonde blijft, blijft de oorlog. Daaraan verandert niets. Jammer dat wij zoo blind zijn. Had den wij onze oogen open, dan zou iederen dag ons leeren dat het oorlogs zwaard blijft uitgetrokken. Europa bukt zich in 1926 onder sterker bewapening dan voor 1914. In 1926 heeft Europa 2 en een half millioen man onder de wapenen. En Azië ontwaakt Japan bouwt oorlogsschepen van de grootste afmetingen. Geen enkel land, en geen enkel sociaal-democraat die in het buitenland wat in de melk te brokkelen heeft, denkt aan ontwapening! Alles predikt oorlog, en spreekt van geruchten van oorlog. Alleen Christus' Kerk zingt straks weerVrede op Aarde 1 Wonderlijk voor wien het niet begrijpt. En toch, Christus' Kerk heeft het Leven, den Vrede en de toekomst I Vrede is er in duizenden en duizen den harten, die geopend zijn voor den Geest van God en vrede gevonden hebben door Christin die als mensch geleefd heeft en gestorven is. Vrede komt er, wanneer die Christus wederkomt op de wolken. Komt dan tot dat Schijnsel alle volken En gij, mijn ziele, bid het aan 1 Land-' eti Tuinbouw. Het verzacht en geneest Deze Courait verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bfl vooruitbetaling. BUITENLAND bq vooruitbetaling f 8.50 per jaar, AFZONDEKLIjKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zl] beslaan. Advertentlën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. se?CrtSch uitvoerbaar en met het stel- der Grondwet nopens de uitvoe Over het »tooneel« schrijf ik hier niet. 't Zou er minder op zijn plaats zijn en bovendien, wie er van lezen wil kan in dag» blad, kerkbode en brochure den laatsten tijd te kust en te keur zijn gading vinden. Mijn meening heb ik er wel over. En als ik zeg, dat in mijn «rijpende jeugd® de artikelenreeks, door den «ouden Kuyper* aan dit onderwerp gewijd, bijna vijf en veertig jaren terug, zulk een diepen indruk op mij maakte, dat ik zelfs sommige zinnen onmid» dellijk herkende, toen ik ze in «de Standaard*» brochure «Publiek Vermaak* terugzag, dan is die meening voor niemand meer een geheim. Maar wat mij eigenlijk 't meest verbaast Dat christen»menschen in dezen geweldigen tijd zich over een zaak als die van het tooneel zoo druk kunnen maken en er hun denken en zinnen en handelen aan wijden. Wat het zwaarst is, moet toch ook het zwaarst wegen. En nu zou ik kunnen begrijpen, dat men zich de weelde van «tooneel«»enthousiasme gunde in dagen van voorspoed voor de kerk des He :ren, als er zeer weinig is, dat haar bedreigt en een iegelijk in 't geestelijk Kanaan genieten kan op 't rustig pleksken onderzijn wijnstok en onder zijn vijgeboom Doch waarlijk zulk een tijd is 't niet. Openlijk zijn ze immers opgestaan en reeds tot millioenen aangegroeid, die alle religie de pest van 't aardrijk achtendie Gods gemeente geen plaats gunnen op den aard» bodemdie haar willen uitroeien, omdat ze juist in den Koning der Kerk zien «de bron van alle kwaad Als dat geen geweldige tijd is, wanneer zal het dan zijn I En die tijd overkomt ons niet als iets vreemds. Hoeveel verborgens de Apocalypsis ook voor ons inhoudt, zooveel is toch ieder wel duidelijk, die Johannes' Openbarings. woorden geregeld herleest, dat voor het einde komt, zulke dagen zuilen aanbreken, waarin de Kerk uit haar laatsten schuilhoek dreigt te worden opgejaagd en haar booze vijanden de wapens hoog in de lucht steken, zwerendeZij zal niet zijnl Door de machthebbers in Rusland wordt het ronduit gezegd, dat de godsdienst het ergste is, wat een men.ch overkomen kan. Wat men tegenwoordig zelfs aan Duitsche opleidings. inrichtingen over God en gods» dienst durft verbreiden is schandelijk. De uitslag der jongste Fransche verkiezin» gen, ai waren die dan ook van politieken aard, heeft wie den geestelijken achtergrond van zulk een staat undige stembus voelen en peilen kan, weer duidelijk getoond, hoe de «oudste dochter der Kerk* héél ver op het pad der ongodisterij is afgedwaald en de golven van een vernieuwd anti>clericalisme, dat een praktisch atheïsme beteekent, er weer hoog tegen de verwaarloosde, ingezakte en verpapte religie»dammen slaan. In ons eigen land nemen de «godsdienst» loozen« met percenten toe. Al het zinnen en peinzen onzer Christenen, morst het in dezen tijd zich niet concentreeren om de vraagHoe zullen we houden wat ons nog bleef en redden wat ten doode wankelt en zullen we dan in zulk in een tijd ons hoofd warm en ons hart koud laten maken met het «tooneel*? Dat zij verre, kan mijne slotsom zijn. P. Br.-f Bedrijfsresultaten in den landbouw. Deze resultaten zijn natuurlijk zeer uiteen» loopend in de verschillende deelen des lands, in de verschillende jaren, en in eenzelfde streek of plaats ook in de verschillende be« drijven, al zijn deze soms ook, oppervlakkig beschouwd, vrij gelijk. Er is niets dwazer en ongerijmder dan den boerenstand als een ge» heel te beschouwen, alsof een boer een boer is. Toch is het goed, teneinde na veiloop van enkele jaren een overzichtelijk geheel te krij» gen van de gemiddelde inkomens der land» bouwers, gegevens dienaangaande te verza» melen. Zoodanige gegevens worden in de laatste jaren verzameld door de Directe van den Landbouw. Voor 't oogenblik staan we even stil bij die, welke gepubliceerd zijn om» trent de Prov. Overijsel. Zij geven de resul» taten van 159 bedrijven in het Weidegebied de IJselstreek, het Zandgebied en het Zand» en Veengebied. Zij betreffen meest de groote boerderijen, omdat de zeer kleine bedrijven de boekhouding niet op het Landbouwhuis laten onderzoeken. Wat was nu in 1925—'26 de netto winst Dat is dusde fiscale winst, aangevende het inkomen, dat de boergemid» deld uit het bedrijf trok Dat was natuurlijk zeer verschillend, of we met een vrijen eigen boer of met een pachter te doen hebben. We geven hier de cijfers in guldens per Hectare van twee jaren, voor elk der vier genoemde gebieden 1924/25 1925/26 Weidegebied 90.41 66.23 IJselstreek (Wij he en Olst) 91.13 58.13 Zandgebied 117.12 94 64 Zand» en Veengebied 33 96 7613 Wij zien dat de netto winst in 't laatste jaar geringer was dan in 1924-25. Nu behoeft dat nog niet het gevolR te zijn van een slechter jaar. 't Kon zijn dat er meer pachtbedrijven of zwaar verhypotheekte bedrijven onder wa» ren; of dat er meer betaalde arbeidskrachten waren dan in het jaar te voren. Dit laatste was inderdaad hét geval, het eerste echter niet. De bedrijfswinsten in de twee jaren waren zeer goed te vergelijken, en de slotsom was, dat in '25/26 de uitkomsten slechter waren dan in '24/25 en dat de oorzaak daarvan ge» zocht moet worden in de zeer slechte vee» prijzen aan het einde van '.t jaar. De zuivel» prijzen waren hoog geweest, evenals de var» kensprijzen. Voorts blijkt, dat van de 159 be» drijven er slechts 47 waren, dus ongeveer 30 procent, die een ondernemerswinst hebben kunnen boeken. De droogvoedermethode voor hoenders. Losloopende kippen vinden dierlijk voedsel dus ook eiwit genoeg. Zoo was tot vóór kor» ten tijd de algemeene meening, welke den een den ander napraatte en naschreef. Maar de ervaring leerde anders. Waar moeten in den winter de hoenders dat voedsel vindenhoe komen ze dan aan wormen, kevers en ander onegdierte Deze zijn in den grond gekropen. En ook in de vorige jaargetijden mankeert het aan voor de hoenders voldoend dierlijk voedsel, vooral nu er inplaats van een 20» of 30»tal eenige malen zooveel kippen worden ge» houden. Men is daarom gaan inzien, dat och tendvoeder onmisbaar is Maar velen voelden te zeer de bezwaren van het toe te dienen. Hiermee was toch wel veel arbeid gemoeid ten eerste met het aanmaken tot een kruime» lige massa, en voorts met bet geregeld schoon» maken der bakken, om te voorkomen dat het 40 cent per regel. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand» en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen voèr zuur wordt en dit bedorven voer kippen en kuikens ziek maakt. De droogvoedermethode heeft nu die moeilijkheid opgelost en uitkomst gebracht. Men kan hierbij het meel voer toe» dienen in een automatischen voederbak, welke in het hok wordt geplaatst of opgehangen eenige decimeters boven den gronddit laatste om de hoenders het morsen met bek en poo» ten te beletten. De bak wordt gevuld voor eenige dagenmet vulling eens in de week kan men volstaan. Dit geeft dus een enorme arbeidsbesparing. Als verdere voordeelen zijn te noemen de kippen hebben meer beweging omdat zij van dit droge voêr niet, als van het aangemaakte op eenmaal den krop vol eten, om dan, als dikwijls gezien kan worden, loom en vadsig neer te zittenze komen nu in den loop van den dag telkens weer naar den bak om eens even te pikken. Alle kippen kunnen van het droogvoêr profiiteeren, ook de schuchtere, die anders van het ochtend» werden verdreven zoo krijgt elk hoen zijn deel. De ervaring heeft voorts geleerd, dat bij toepassing van de droogvoedermethode niet zooveel eieren worden weggelegd, omdat nu de kippen een gere^.elden gang naar den voe» derbak en dus ook naar het hok hebben. Is de bak doelmatig ingericht, zoodat het voer, naargelang er van gebruikt wordt, regelmatig zakt, dus gestadig in beweging is, dan zal er niet zoo licht de mijt in komen, 't Is duide» delijk dat het droge meel de dieren dorstig maakt. Voor een geregelde vakere vulling der drinkbakken dient derhalve zorg gedragen te worden. Men verzuime dit vooral niet, want ook versch, zuiver water is een eerste voor» waarde om onze kippetjes gezond te houden. De nieuwe methode vindt meer en meer in» gangin den zomer wordt het voeder niet zuur, in den winter wordt het niet hard en korstig. Weet gij t dat een groot percentage van ons vee een nadeelig saldo oplevertdat het voeder en de verpleging aan die dieren besteed, niet terug» komendat die beesten derhalve moeten ver. dwijnen, en iedere veehouder aan dat uit. schiften kan meedoen? Weet gij dat talrijke proeven hebben be» wezen dat het le legjaar van de kip het beste isdat het tweede legjaar ook nog goed is dat na het eerste legjaar de eieropbrengst ieder jaar ongeveer met 2 procent daalt? Weet gij dat de hoenders tegen diphtherie worden ingeëntdat het echter wenschelijk is, volgens de onderzoekingen van Prof. Fra» teur, om niet al zijn hoenders te laten inenten dat men goed doet een klein groepje vrij te laten en deze dieren van een specaal merk» teeken te voorzien dat men alsdan een goede kans heeft althans enkele van zijn eigen die» ren als onvatbaar te kunnen onderkennen dat dan de mogelijkheid bestaat met die on» vatbare dieren stammen op te bouwen, welke voor diphtherie onvatbaar zijn Weet gij i dat voederproeven met een 130» tal varkens waarbij gedurende 3, 4, 5 maan» den en langer vischmeel werd gegeven zeer, wel voldedendat het vleesch goed smaakte en noch aan de lappen, noch aan de carbo» nades iets was te proevendat het vischmeel echter ontvet moet zijn, wil men zulke goede uitkomsten verwachten? Wenken en mededeellngen. In de Verslagen en Medeelingen van de Directie van Landbouw 1926 vinden we het volgende «Op het gebied der varkensfokkerij valt in de meeste deelen van ons land voor» uitgang te bespeuren. In het Noorden en Oosten des lands gaat de verbetering van het

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1