Purol bij Ruwe Huid en Schrale Lippen Kerk en School. 22 33 2ST X3Z0 3BIS2 J"E3 O VSOXJ 233^T yer ~r Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. Het Postkantoor te Sommelsdljk. Onderstaand request met 90 handteekenin» gen voorzien (niemand weigerde) is Zijne Exellentie Den Minister van Waterstaat aan» geboden Ondergeteekenden, ingezetenen van Som» melsdijk, allen hun bedrijf vindende in den winkelstand, nemen biermede eerbiediglijk de vrijheid, gehoord hebbende, dat het om reden van bezuining in overweging genomen is, het bijkantoor der Posterijen in 't dorp op te heffen, en hun gemeente onder te brengen bij het hoofdkantoor te Middel» harnis, Uwe Exellentie onder Hare aandacht te brengen dat in Sommelsdijk een bloeiende winkel» stand gevestigd is, welke de laatste jaren nog belangrijk is uitgebreid dat er onder de winkels in hun gemeente zich magazijnen bevinden, manufacturers, boekhandels, confectiekleeding, twee belang» rijke hotels, waarvan zelfs een met 16 kamers, een drietal groote sto£feerders»magazijnen, die hun omzet over het geheele eiland Flakkee hebben, en vervolgens vele midden» stands»winkels, in tota 1 ongeveer 90 in ge» tal; dat deze bloeinde winkelstand zeer gedu» peerd zou zijn, indien het bijkantoor der Posterijen werd weggenomen en deze stand zich dus voortaan zou aangewezen zien op Middelharnis, welk kantoor voor velen 20 30 minuten gaans is; dat al deze winkeliers dientengevolge met groot leedwezen kennis namen van boven» bedoeld voornemen, en dies Uwe Exellentie met eerbied, maar ook met den meesten drang, verzoeken, toch vooral dit voornemen geen werkelijkheid te doen worden. 't Welk doende, Met de verschuldigde hoogachting Enzoovoort. MIDDELHARNIS. Deze week is alhier een rund uit nood geslacht. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. Donderdagmorgen had de heer M. v. d. Gevel het ongeluk dat hij per fiets de haven intuimelde. Niet gesteld zijnde op zoo'n koud bad kroop hij gauw uit het water, en ver» volgde hij zijn weg. Later heeft men de fiets er uitgehaald. Daar ook in deze gemeente de werkloos» heid haar intrede heeft gedaan, is te beginnen met deze week het stempelen voor de ver» schillende werkloozen weder begonnen. Door G. Jongejan, Visscherstraat, is een lederen reticule verloren. Van de gehouden onderbandsche aanbe» steding van een woonhuis en Landbouwschuur voor rekening van den landbouwer Joh. Korte» weg te Middelharnis, is het werk door den architect G. v \arik gegund als volgt: Tim» merwerk aan M. v. d. Plaat, Stad aan 't Ha» ringvliet f 3928,— Metselwerk W. v. d. Welle, Stad aan 't Haringvliet f 4187,—Schilder» werk J. M. v. Asperen, Stad aan't Haringviet f 595,— Smidswerk J. v. Strien, Middelharnis f 580,-, STAD AAN 'T HARINGVLIET. De laatste suikerbieten zijn op de kaai gebracht door C. Arensman. Dit najaar zijn op de weegbrug alhier ruim 10 millioen K.G. suiker» bieten gewogen. Onder de varkens van D. Saarloos alhier is mond» en klauwzeer uitgebroken. De dienstplichtigen C. van den Boogert en F. van der Valk van de lichting 1927 zijn toegewezen aan het 17e Kegt. Inf te Bergen op Zoom. Tijdvak van inlijving 3—7 Oct. 1927. Schipper J. Smits alhier had het ongeluk, bij het verrichten van werkzaamheden op zijn schip, met zijn duim bekneld te raken tusschen draden, waardoor een gedeelte van zijn duim verbrijzeld werd. De geneesheer achtte opne» ming in een ziekenhuis noodzakelijk. Tot voorzitter van de Ziekenvereeniging «Steunt Elkaar* is herkozen A. J. Donker» sloot, tot lid van de Com. van Bijst. C. van der Slik, tot lid van de Com van Toez. A. Maliepaard en gekozen als 2e Secretaris Adr, Arensman. Aangifte voor den dienstplicht van per. sonen geboren in 1908 moet geschieden in Jan. a.s. In het bijzonder wordt hiertoe ge» Iegenheid gegeven op 8 Jan. a.s. des v.m. 9 tot 11 uur. Gedurende de maand November zijn 20 aangiften gedaan voor huisslachtingen. OUDE TONGE. De hofstede bewoond door J. A. Pollemans alhier wordt gesloopt en voor afbraak verkocht. Onder groote belangstelling, namelijk van ruim 100 personen, is Dinsdag j.l. het stoffelijk overschot van C. Osseweijer ter aarde besteld. Deze week werden weer duizenden mud» den uien verscheept voor den prijs van f 2,— de 60 K.G. NFUWJE TONGE. Aan het tramstation zijn dit jaar vijf millioen K.G. suikerbieten aangevoerd. De prijs van de uien gaat weer omhoog. Men besteedt thans f 2,— per H L. De handel is erg levendig. DIRRSLAND. Woensdag 8 December des n.m. 7 uur zal in het Koor der Ned. Herv. Kerk de Weled. Zeergel. Heer M. den Boer, doet. in de theologie te Amsterdam de tweede winterlezing houden over het onderwerp «Sterk en Zwak*. Ook voor hen die niet in het bezit zijn van een abonnements.kaart, be» staat gelegenheid deze lezing bij te wonen. Waar 't plan van de winterlezingen geldelijk heel goed geslaagd is, bestaat bij het comité het plan nog een 5de spreker te laten optreden. Verleden week werden vanuit deze ge» meente verscheept 6500 balen uien, 4500 H.L. aardappelen en 2500 balen peen. Gevonden voorwerpeneen portemon» naie met inhoud en een kinder«handschoen. Inlichtingen ter secretarie. MELISSANT. Heden (Vrijdag) zullen de laatste suikerbieten liggende aan het tram» station en de halte bij kavel 50 worden ver» voerd. In totaal zijn wederom 11.000.000 K.G. aangevoerd. HERRINGEN. De bouwknecht v. P. werd verbaliseerd wegens overtreding van de ver» ordening van den polder Dirksland (het niet rijden over het spoor, gelegen op 't midden van den weg). De heer Huizer had het ongeluk met van een motorboot te springen, tegen de kaaimuur terecht te komen en zich ernstig te bezeeren, zoodat hij zijn werkzaamheden niet kan ver» richten. Vorige week werd een inwoonster dezer gemeente naar een der ziekenhuizen te Rot» terdam vervoerd, tot het ondergaan van een operatie. De echtgenoote van dhr. v. R. had deze week het ongeluk van den zolder te vallen en zich ernstig te bezeeren. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De bakker N. had Woensdag het ongeluk met kar en hit van den dijk af te vallen, waarbij de burry der kar het moest ontgelden. Persoonlijke ongelukken grepen niet plaats. Door B. en W. dezer gemeente is aan A. Bazen te Dirksland vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Peuterdijk. Bevolking. Ingekomen van Nieuwe Tonge Pietertje Kieviet, van Rotterdam mej. Roderkerk en dochtertje Vertrokkennaar Zierikzee R. H. Feijen, naar Melissant Corns. Markus. De prijs der uien was de laatste dagen weer iets stijgende. Men besteedde f 2,— per H L. Kipeieren worden hier gekocht voor f 0,14 per stuk. OUDDORP. Door het uitwijken voor een hond reed de auto van den manufacturier F. door de heg in den tuin van de Wed. C. v. d. B. Door het opengaan van een portier viel de auto niet geheel cm. Met meoschen en paardenkracht kwam de niet beschadigde auto weder op den weg, alleen de heg is vernield. De ver. Dorcas heeft voor het Geuzen» gesticht te Brielle vervaardigd of aangekocht 17 schorten, 5 borstrokken, 12 zakdoeken, 3 petten, 2 paar handschoenen, 6 paar pantof» fels, 4 sjaals, 1 muts, 22 broeken, 2 truitjes, 3 onderjurken, 14 hemden, 24 theedoeken, 24 handdoeken, 22 sloopen en 12 lakens. De meisjes van deze ver. verdienen een prijsje voor haar ijver en voor haar liefdewerk. Zij rekenen er op, dat velen met hun gaven Dorcas blijven steunen. Een jeugdige rooker zakte in een winkel in elkaar. De dokter die te hulp werdgeroe» pen, verklaarde dat de oorzaak was het vele rooken van sigaretten. t De handel in gedroogde ciehoreiworte» len is allerwegen zeer slap, zoodat er weinig of niets verscheept wordt. Dientengevolge ra» ken de bergplaatsen zoo vol dat reeds land» bouwschuren als magazijn dienst moeten doen. f Door de fam. Sp. is bericht ontvangen van het plotseling overlijden van P. Sperling te Harlingen als oud»kapitein der Koopvaardij. De uien zijn weer in prijs gestegen zoo» dat men nu weer f 2,— per 60 kilo besteedt. f De heer M. F. uit Oude Tonge geraakte met zijn auto in de sloot. Deze werd met veel inspanning op den beganen grond gebracht. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 5 D.cember 1926. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m 9,30 uur Ds. den Oudsten van Middelharnis (Doop). Middelharnis, v.m. 9,30 leesdienst en 'sav. 6 uur Ds. den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 uur Ds. Polhuijs en n m. 2 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. 9,30 uur Ds. v. d. Zee. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 Ds. Japchen en 's av. 6 uur leesdienst. Oude Tonge, v.m. 9,30 Ds. Bax en 's av. 6 uur leesdienst. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en n.m. 2 uur Ds. v. d. Zee van Den Bommel. Herkingen, n.m. 2 u. Ds. Baarslag v. Melissant (Doop en collecte). Dirksland, v.m. 9,30 Ds. Bieshaar van den Haag (coll. v. d. Zending) en 's av. 6 uur Ds Bax van Oude Tonge. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag en n.m. geen dienst. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m Ds. Bieshaar van den Haag (coll. v. d. Zending). GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en 'sav. 5,30 uur Ds. de Graaff. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 u. leesdienst. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 's av 6u. leesdienst DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. (Dankstond) en 's av. Ds. Schoppenhauer. Van de overige gemeenten geen opgaaf. SOMMELSDIJK. Bij ds Ned. Herv. Kerk, alhier, is beroepen den Weleerw. heer J. D. van Hof van Wilnis. De heer J. v. d. Poel, hoofd der Bijz. L. School, alhier, heeft zijn benoeming tot lid van de Schoolcommissie aangenomen. MIDDELHARNIS*. L.l. Zondag is in de Geref Kerk alhier een bankbiljet van f 10,— gecollecteerd voor de armen. De catechisatie bij de Geref. Kerk van a.s. Woensdagavond zal niet worden ge» houden wegens classis»vergadering. De leer» lingen worden er op gewezen, dat dezelfde les van deze week moet worden geleerd, aan» gezien de catechisatie van j.l. Woensdag niet is dooorgegaan vanwege het jaarfeest van de Meisjesvereeniging. MIDDELHARNIS* Verslag van de vijfde jaarvergadering der Gereformeerde Meisjesver» eeniging «Onderzoekt de Schriften« te Middel» harnis, gehouden op Woensdag, 1 December 1.1., n.m. 7 uur, in het Zondagsschoolgebouw alhier. De ver. van Nederlansche Grootwinkeliers gaf Zaterdag j.l. in Hotel l'Europe te Amsterdam; een diner, waaraan o.a. de burgemeester van Amsterdam deelnam. Aan den hoofdtafel v.I.n.r. Du Mosch, vice»voorzitter der Kamer v. Koophandel; Wethouder J. ter Haar; Johan Bol) voorzitter der VereenigingBurgemeester de VlugtEd. Gerzon, Eere»voorzitter der Vereeni' gingE. Heldring, voorzitter der Kamer v. KoophandelE. Verster Sect, der Vereeniging» Lousberg Vice»voorzitter der Kamer v. Koophandel. De heer A. Driesse, een der leiders van de vereeniging opende deze zeer druk bezochte vergadering (vooral door kinderen) met het verzoek te zingen Ps. 119:1, las de eerste 16 verzen van dien Psalm en ging voor in gebed. Spreker heette de leden en bezoekers hartelijk welkom en riep de medewerking van ieder der aanwezigen in om dezen avond naar wensch te doen slagen Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat de vereeniging thans uit 28 leden bestaat. Vorig jaar was dit 24. Ook de verslagen van de penningmeesteresse en bibliothecaresse stemden tot tevredenheid. Alleen uit het verslag van laatstgenoemde functionaris bleek, dat na controleering bij de aanvaarding door haar van die functie ver» schillende boeken werden vermist. Tot op dit ooger blik zijn de volgende boeken nog afwe» zig Haar roepingDe kleine GraafHet huls op den heuvelDe zoon van den bezembinder De Hofnar van GelreLevensbeeldenDe kleine DomineeOnkeltje en De verloren schuldbeken tenis. Deze boeken worden hier vermeld opdat, wanneer er misschien iemand is die een of meer dier boeken in zijn bezit heeft, beleefd wordt verzocht deze aan de vereeniging terug te bezorgen. De agenda werd daarna als volgt afgewerkt 5. Gew. Gesch. «Gideon* door J. de Korte 6. Bondslied gezongen door alle leden. 7. GedichtOntboezeming van een blind» geborene* door L. van der Slik. 8. Onderwerp Vad. Gesch. «De revolutie» idee van plm. 1785* door E. Deijs. 9. «Zucht naar boven« gezongen door alle leden. 10. Gedicht «De grijsaard aan het venster* door A. Driesse. Hierna werd een oogenblik gepauseerd. Na de pauze werd aan de afgevaardigden van de uitgenoodigde vereenigingen gelegen» heid gegeven tot het spreken van een woord van felicitatie. Verschillende vereenigingen maakten hun wenschen kenbaar. Alsnu was aan de orde 12. «Met den Heer*, gezongen door alle leden. 13. Kerk Gesch. «Vivia Perpetua* door C. v. d. Slik. 14. Gedicht «De arme grootvader* door M. Sprong 15. «O, heb toch lief*, Solo met begeleiding. 16. Onderwerp Bijb. Gesch. «Hoogten en diepten* door den leider A. Krijgsman. Dit onderwerp handelde over Elia naar, op en van den Karmel en dit overge» bracht op de Meisjesvereeniging. 17. «Komen en gaan« gezongen door alle leden. Op de inleiding genoemd onder punt 5 werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Alle onderwerpen die geleverd werden ge» tuigden van degelijke studie. De zangnummers welke ten gehoore werden gebracht slaagden uitnemend en werden met stille aandacht gevolgd. V.n.l. trad o i. naar voren het lied «Met den Heer«, gezongen door alle leden, en de «Solo met begeleiding* x gezongen door het lid E. J. Deijs met begelei»,^; ding door den heer Th. Boekhoven. Nagelaten mag niet worden te vermelden dat de heer Boekhoven de zangstukjes onberispelijk be» geleidde. Geen wonder dan ook dat de voor» zitter aan het e>nd van de vergadering in 't bijzonder voornoemden heer bartel, k dank zei voor de uitnemende wijze waarop hij ge» heel belangeloos in zoo korten tijd met de leden der vereeniging de te zingen nummers had ingestudeerd. De leider dankte aan het slot ook alle aan» wezigen voor hun tegenwoordigheid en vroeg voor de vereeniging hun herdenking in het gebed en hun financiëelen steun tot instand» houding van de vereeniging. Nadat nog gezongen was Ps. 84 4 eindigde de leider A. Krijgsman, die vanaf de pauze de leiding had gehad de vergadering met dank» zegging. De collecte die gehouden werd tot dekking van de gemaakte onkosten bracht op f 16,786. De Meisjesvereeniging mag met vreugde terugzien op deze zoo goed geslaagde jaar» vergadering en ook vele bezoekers zullen een St» Nicolaas. Het zou mij werkelijk moeite kosten om dezen keer over iets anders te schrijven dan St. Nicolaas. Immers al wat gij dezen tijd ziet en hoort gaat over St. Nicolaas. Sla de kranten maar eens na, pagina's vol groote advertenties, die op de meest aanlokkelijke wijze vertellen wat mooie en nuttige dingen voor slechts weinig geld verkrijgbaar zijn. Het socialistisch dagblad Het Volk geeft zelfs een St. Nicolaas Dummer. Een bewijs dat er onder het «arme proletariaat* (1) nog wel geld daarvoor over is, ondanks alle snoode streken van Colijn. Want dat het blad, dat zoo teeder bezorgd is voor de arbeiders, zoo wreed zou zijn om voor die kinderen over onbereikbare heerlijkheden te praten, dat kunnen we er niet van gelooven. Luister ook de gesprekken der kinderen, niet alleen van de kleintjes, eens af. Ge zult bemerkten St. Nicolaas staat in 't centrum van de belangstelling. Verre van dit te laten zouden we juist willen zeggen laten we trachten deze Vaderlandsche gewoonte te handhaven. Tegenwoordig beginnen sommigen er veel voor te gevoelen met Kerstmis elkaar ge» schenken te geven. Het is wel als we met Kerstmis de armen eens extra gedenken of we geven elkaar een boekwerk in overeenstemming met't karakter van 't Kerstfeest, maar om er een algemeenen geefdag van te maken zijn we tegen. Zulke geschenken zouden vooral bij de jon» geren alle aandacht van de juiste Kerstfeest» viering aftrekken. Dan is Christus de Gezondene des Vaders alleen 't middelpunt. Neen St. Nicolaas is een mooie gelegenheid voor jong en oud om elkaar eens echt te verassen. 't Heet wel dat 't meest voor de kinderen is. O ja, maar wij ouderen genieten toch ook mee in de prettige jool. stemming. St. Nicolaasfeest brengt in frissche onschul» dige pret afwisseling in de lange rij der een» dere werkdagen. Heel goed herinner ik me nog de St. Nico» laastijd en de daaraan voorafgaande dagen uit mijn kinderjaren. Wekenlang te voren reeds kwam er een sfeer van geheimzinnigheid in huis. Ieder had z'n eigen geheim. Of waren er verschillende complotten. Men deelde met den een een geheim terwijl men weer oppassen moest om niets te laten ontglippen van 't mooie plan tegen denzelfde. Ieder deed mee aan een samenzweering maar was er van verzekerd zelf weer het mid» delpunt van een andere te zijn. De meeste pret hadden we met 't geen wij zelf gaven. Al lang te voren werden verlan» gens en wenschen der huisgenooten zorgvul» dig opgeschreven. Dan werd gerekend, geteld of we ieder konden geven wat werd begeerd. Zorgvuldig werd gespaard, wat gespaard kon worden om met St. Nicolaas veel te kunnen geven. 't Was een echt overwinningsgevoel als we ieder eens echt konden verrassen. Dan de dagen vlak voor St. Nicolaas. Ge mocht echt niet boos worden als plots de kamerdeur voor uw neus op slot ging of als in een groepje 't gesprek in eens staakte en ieder trachtte zoo onschuldig mogelijk voor zich uit te zien. Neen niet boos worden want we wisten het wel. t' Overkomt ieder op z'n beurt eens. De avond zelf was eigenlijk het prettig slot van een reeks gezellige dagen. 'k Vergeet het nooit als de groote volgetaste mand waarin ieder z'n pakken had gedepo» neerd, werd binnengebracht. Ieder op z'n beurt kreeg z'n pakje en de spanning was bij de toeschouwers niet minder groot dan bij den gelukkigen ontvanger. Eigenlijk werd het cadeau verdiend want't viel dikwijls niet mee het uitgepakt te krijgen. Op geestige wijze waren soms de verrassingen verpakt. En dan waren het niet alleen de jongens die het meest genoten. Steeds bleek dan weer dat de goede St. Nicolaas ieder gegeven had wat al zoo lang verlangd was. Zoo op echt intieme heerlijke wijze St. Nicolaas te houden, brengt een blijden glans over een reeks van dagen. Ge kunt elkaar eens verblijden met een luxe voorwerp, iot welks koop men zelf niet zoo licht overgaat omdat degelijke zuinigheid zoo iets verkwistend vindt. Een mooie vaas, een aardig schilderij of een kostbaar voorwerp koopt men niet gauw voor zich zelf, maar als 't u op nog zoo in» gewikkelde wijze verpakt wordt aangeboden, ge waardeert het dubbel, 't Was reeds zoo lang verlangd, maar nietwaar, er was zooveel anders noodig, dat ge tot dergelijke luxe niet kon overgaan. En ziedaar, St. Nicolaas verrast u ermede. St. Nicolaas is ook een kostelijke gelegen» heid om op ongezochte wijze hem of haar die u zoo grooten dienst bewees, iets te toonen van uw dankbaarheid. Ge ziet St. Nicolaas is dus voor vele dingen goed. Van zelf spreekt dat vooral op moeder de taak rust te zorgen dat de jolijt in de juiste banen geleid wordt en ook dat gezelligheid verhoogd wordt door 't traditioneele kopje chocola en de speculaas. Van harte hoop ik dat m'n lezeressen met hun gezin allen een echten, ouderwetschen St. Nicolaasavond zullen hebben. Patentsteek. Een vorigen keer werd mij gevraagd naar den patentsteek. Door te veel copie moest ik 't verleden week achterhouden. 'k Zal nu maar geven, misschien zijn er meer mee gediend. De patentsteek wordt meest gebreid in heen» en teruggaande toeren. De eerste toer breit men als volgtomslaan, 1 steek averechts afhalen, 1 steek recht breien. Verder zijn alle toeren aldus: omslaan, 1 steeks averechts afhalen, minderen (deze min» dering is de rechtsche steek en den omslag). Deze eene toer alleen moet dus steeds worden herhaald. Mijn beste nichtjes en neefjes, De brieven die, nu ik dit schrijf, zijn bin» nengekomen, staan al vol van St. Nicolaas. Wat zullen jullie me een massa te vertellen hebben als St. Nicolaas voorbij is.'k Verlang er nu al naar om die brieven te krijgen of vergeten jullie mij dan door de groote pret 1 Neen, dat wil ik van mijn nichtjes en neefjes niet gelooven. Ik denk dat ik extra lange brieven krijg. Er zijn er die zeggenTante, wat waren die raadsels makkelijk, terwijl anderen klagen Tante, wat waren die raadsels moeilijk. Wat moet ik nu doen om 't allen naar den zin te maken. 't Beste zal wezen dat we maar op den ouden manier voortgaan. Beste kinderen, allen veel groeten en een heel prettigen St. Nicolaas toegewenscht van jullie TANTE TRUUS. HENR. In Henk's schoolleventje was verdriet ge» komen doordat Nelis Zwart in zijn klas was gekomen. Toen het in Mei overgang was ging Henk met z'n klas over en ze vonden in de nieuwe klas Nelis Zwart, die was blijven zitten. Neiis Zwart was de oudste zoon van boer Zwart van de «Oude Hoeve*, de grootste boerderij uit den wijden omtrek. Nelis was een groote grove ruwe jongen, maar even dom als hij groot was. Hij was steeds gewend geweest de baas te spelen in zijn vorige klas. Eerst wilde hij dat nog wel doen met z'n vroegere klasgenooten, maar die waren eigenlijk blij dat ze van hem af waren. Ze lieten hem links liggen. Nelis moest nu z'n vrienden maar zoeken in z'n nieuwe klasgenooten. Al heel gauw had hij weer een club bij elkaar waar hij de lakens uitdeelde. Nelis vond 't vanzelfsprekend dat de jongens steeds zijn zin deden. Was hij niet Nelis Zwart van «De oude Hoeve*. Maar 't hinderde hem dat niet heel de klas met hem meeging. Er waren er enkelen die meest bij Henk bleven. O 't was Henk niet te doen om baas te spelen of zich met z'n vrienden tegenover Nelis te stellen. Met Nelis en z'n vrienden kon hij nooit meespelen want daar ging 't haast altijd wild naar toe. Maar hij vond het toch wel fijn als er vriendjes bij hem bleven, dan was hij op 't schoolplein niet zoo akelig alleen. En er waren toch wel spelletjes die hij mee kon doen. Toen Nelis zag dat er altijd trouwe vriendjes bij Henk bleven, ging hij Henk daarvoor sarren. Telkens probeerde hij met wilde spel» len de vriendjes mee te tronen. Vooral den laatsten tijd deed Nelis zoo kwaad en dikwijls echt valsch, vonden de jongens. Als hjj maar even kans zag schold hij Henk voor «bult*. Enkele van Nelis vrienden deden er stie» kum aan mee. Dat waren van die jongens die graag goede vrienden met Nelis bleven omdat z'n vader zoo rijk was en omdat Neiis altijd zoo royaal appels en peren uitdeelde. Veel durfden die jongens toch niet te pla» gen want de meester Zie»je de meester, die was niet mis als hij zooiets merkte. Dan kreeg je niet alleen een flink pak straf maar meteen vertelde hij een paar van de ergste domheden die je pas had gezegd of geschreven. Dan zei hij, dat iemand misvormd is kan hij niets aan doen en toch scheldt je hem uit. Zulke domheden kon je wel wat aan doen, dan moesten ze jou ook maar eens uitschelden over je prullewerk. Hoe zou je dat vinden Als we een riepen Domme Piet? Ja, de jongens wilden om Nelis plezier te doen wel mee helpen plagen maar heel stie» kum. Als ze weer eens een wild spel verzon» nen hadden giDg Nelis plagend vragen of Henk ook meedeed, tetwijl hy natuurlijk wist dat 't niet kon. «O ja 1* kwam er dan meestal achteraan, moeders jongetje doet alleen nette spelletjes. Zeg, vroeg hij eens, vraag of je altijd binnen mag blijven en breng dan een ganzenbord mee. Dan ben je vast een zoete jongen van moeder. Zoo ging het dikwijls bij oa eiken dag. Vooral tegen St. Nicolaasiyd waren z'n plagerijen erg. 't Zoete jongetje krijgt zeker wel veel. Hy is altijd zoo braaf. Henk vond het zoo akelig. Hij kon er toch niets aan doen dat hij er zoo misvormd uitzag en dat wilde beweging z'n borst deed piepen en zagen. Aan Moeder vertelde hij 't maar niet want hij had eens gezien dat Moeder er om schreide toen hij klaagde. Gelukkig dat hij thuis z'n verdriet gauw vergeten was. Daar was ieder ook altijd vrien» delijk voor hem. Moeder vond het ook goed als z'n vriendjes en vooral z'n echte vriend Jo van den dokter d kwijls meebracht. Z'n vriendjes deden het graag want waar kon je 's zomers fijner spelen dan in den grooten tuin van Rozenhuis. Nu't winter was ging dat natuurlijk niet maar de villa was zoo groot daar waren ook van die echte plekjes om te spelen. Mevrouw Verhage wist ook altijd zoo echt gezellig te maken, 't Was net of ze precies altijd wist wat ze voor je doen moest. Als je uitgespeeld was had ze dikwijls mooie platen, van bloemen en planten of die mooie van Indië, of Bijbelsche platen. Nou had Mevrouw weer zoo'n mooi plan. Henk z'n vrienden mochten als hun ouders 't goedvonden op Rozenhuis St. Nicolaas houden. Dat was iets fijns. Henk kon z'n ongeduld niet meer bedwingen. Hij had met Wim afgesproken dat ze Moe zoo'n mooie groote vaas zouden geven. Wim moest maar verzinnen hoe die ingepakt moest worden. Dat was net ieis voor Wim. Samen hadden ze nog meer pakjes klaar gemaakt. Moe had Henk ook al in vertrouwen ge» nomen voor cadeau voor Wim. Dat moest wel. O als Henk naar Moe keek dan knikten ze elkaar toe. Ze hadden samen zoo'n leuk geheim, 't Scheen wel of Moe Henk overal voor noodig had. «Wat moet ik toch beginnen jongen zonder jou trouwe hulp. 'k Kwam vast niet klaar*. Wat die Henk blij was. Eens zei hij't Geeft nu niets hé moe dat ik niet ben als andere jongens, ik kan u wel helpen*. Wordt vervolgd.) GRAFJES. De reden. Een wandelaar op een eenzamen weg werd overvallen door een stortbui. Hij ontdekte eindelijk een hut, waar hij hoopte te schuilen. In de hut zag hij een ouden man zitten, op wien het water van het dak neerstroomde. «Man*, vroeg hij, «waarom repareer jij Je dak niet?* «Dat kan ik niet, omdat 't zoo regent*, antwoordde de man. «Waarom doe je 't dan niet, als 't nie' regent?* «Wel*, zei de man, «als 't niet regent, dan lekt mijn dak ook niet*,

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 4