Ruwe Huid Iterk en School. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. heel gunstige uitzondering. Maar overigens is het in alle gemeenten tamelijk hoog. Voorts bedenke men dat Sommelsdijk in de laatste 5 jaren verschillende groote werken heeft laten verrichten zooals de kaaimuur, het nieuwe Kerkhof, den nieuwen weg, bestrating enz. Vervolgens worden er veel lasten op de gemeente gelegd dooi het Rijk, zooals de kosten R. H. B. S., waaraan de gemeente 50 moet bijdragen. Over de post haven» en kaaigelden heeft spr. iets te zeggen in geheime vergadering. Er wordt goed gecontroleerd, maar er zijn persoonlijke zaken die binnen de muren moe» ten blijven. Spr. gelooft niet dat een ambte» naar ter secretarie het werk af kan. Trouwens het zou geen voordeel gev*n ook. Want één ambtenaar zou een hoog salaris moeten heb» ben, wat misschien nog duurder uitkomt dan nu het geval is. Trouwens er is geen enkele gemeente van gelijke grootte aan te wijzen, die goedkooper administreerd dan Sommels» dijk. De hondenbelasting is te verhoogen. Dit hangt slechts van den Raad af. Welk karakter wil 'hij aan de hondenbelasting toekennen De heer MIJS meent dat de administratie wel goedkooper kan gevoerd worden. Er is wel een flinke ambtenaar tegen een matig prijsje te krijgen. De commissie dingt niet af op de bekwaamheid van de huidigen secre» tarie»ambtenaren. Integendeel, de commissie is er van overtuigd dat de beide ambtenaren hoogst bekwame klerken zijn, maar één ambte» naar zou het goedkooper afkunnen. De verhooging der hondenbelasting wil de comissie aan B. en W in overweging geven. De heer BLOK (S D A P.) oefent kritiek uit op de bestrating der Voorstraat. Deze is wei» nig verbeterd en kostte veel geld. Ook de volkhuisvesting eischt voorziening. Spr. adviseert B en W. notitie te nemen van de ministerieele circulaire van Maart j.l. be» treffende rijkssubsidie voor woningbouw. Voorts vraagt spr. naar de oorzaak van het feit dat er op de post R. H. B. S. f 1000,— midder is uitgetrokken dan in het vorige jaar. De VOORZITTER vindt het bevreemdend dat d; heer Blok kritiek oefent op de bestra» ting der Voorstraat. De heer Blok en ieder ander weet wel beter. De straat kan nog niet liggen, zooals zij moet liggen. Men moet reke» ning houden met de omstandigheden, waar» onder de betsrating plaats had. De gasbuizen moesten allen vernieuwd wor» den. De straatmaker treft in dezen absoluut geen schuld. De heer BLOK zegt geen critiek op de straatmakers te willen oefenen. De VOORZITTER vraagtOp wie dan wel? Ieder kan te voren berekenen, dat de straat niet in eens goed gelegd kan worden. B. en W. zijn dan ook van plan de Voorstraat in 't voorjaar opnieuw te verstraten, hetzij voor rekening der gasfabriek, hetzij voor gemeente» rekening. Wat betreft de circulaire van 17 Maart meent Spr. dat deze niet geldt voor Sommelsdijk. De circulaire spreekt van krotwoningen, waar» onder moet worden verstaan noodwoningen, plaggenhutten, woonschepen, woonwagens enz. Op plaatsen waar de particuliere bouw geheel stil staat, kan deze circulaire werken, maar dat is hier niet het geval. De heer BLOK vindt hier ook noodtoe» standen. De dokter bad in een gezin verklaard «wanneer je in een betere woning woonde, zou je gezonder zijn«. De particuliere bouw staat hier stil. Behoefte aan woningen is er ook wel. Dan vraagt Spr. de convocatie voor de raadsvergadering eer te verzenden. Men houdt zich hier precies aan de wet, «binnen 2 X 24 uur«. Deze tijd is voor degelijke voorberei» ding en studie van de stukken te kort. De VOORZITTER zegt toe hiermede zoo» veel mogelijk rekening te willen houden. Thans kon het niet, want er zit haast achter de be» grooting. De heer LE COMTE (S.G.P.) zegt gehoord te hebben, dat de bestrating van den Oostdijk niet voor rekening der gasfabriek, maar voor gemeente»rekening is geschied. Spr. verwacht dat de Voorstraat voor rekening der gasfabriek zal worden bestraat, en wel dit voorjaar, of anders voor gemeente»rekening Maar het moet gebeuren. De VOORZITTER antwoordt: U komt ge» heel in de lijn van B. en W. De heer VAN NIMWEGEN (V.B.) zegt dat hem vertelt is dat de oproepbiljetten voor een verkiezing des nachts zijn geschreven. Spreker vindt dat niet goed. De VOORZITTER zegt er niets van te weten. De heer VAN NIMWEGEN dat weet U wel heel goed 1 De VOORZITTERik weet er niets v&n. Denkt U dat ik hier 's nachts op het gemeente» buis kom? Bovendien wat trekt U zich daar» van aan wanneer de verkiezingsbiljetten ge» schreven worden, als ze maar op tijd klaar zijn. De heer VAN NIMWEGENZij zijn niet op het gemeentehuis geschreven, maar bij den gemeenteontvanger aan huis en deze heeft het 's nachts gedaan. De VOORZITTER: nu dat moet de ont» vanger toch zelf weten De heer VAN NIMWEGEN, ja maar dat komt doordat de verkiezingsbiljetten te laat van het secretarie gekomen zijn. De gemeente» ontvanger moest 's nachts met zijn zoon die nu in Indië is de biljetten schrijven, anders waren ze niet den anderen morgen klaar en ze moesten dien morgen bezorgd worden. De SECRETARISU is geheel onjuist in» gelicht. De verkiezingsbiljetten kunnen on» mogelijk in één nacht geschreven zijn, zelf niet de biljetten van één stemdistrict. De ont» vanger heeft ze beslist vroeger dan één dag voor de uitgifte ontvangen. Dat kan nietan» ders. Dat hij ze 's nachts geschreven heeft is best mogelijk maar dan komt dit hierdoor, dat hij overdag ander werk had te doen. De heer LE COMTE (S)de biljetten zijn 's middags om 4 uur bezorgd en den anderen morgen waren ze op 't gemeentehuis terug. De SECRETARIS onmogelijk U is de dupe geworden van een valsche voorstelling. De biljetten zijn beslist vroeger afgegeven. Boven» dien zijn de biljetten voor dat ze den kiezers zijn uitgereikt, nog gecontroleerd op het ge» meentehuis, dus U voelt dat het onmogelijk is dat ze aan den morgen van den dag van uitgifte pas klaar waren. Geheel de voorstel» ling der heeren is onjuist De termijn van klaar maken is kort. Ze worden laat ontvan» gen, en daarom is er spoed bij om ze klaar te krijgen maar dat ze in één nacht geschreven zouden zijn is onmogelijk. De VOORZITTER: Maar waarom trekken de heeren zich dat aan, dat ze op tijd klaar zijn is toch voldoende De heer v. NIMWEGENhet geeft een verkeerden indruk naar buiten, waar ze buiten het gemeentehuis geschreven worden. De VOORZITTERDat behoeven de hee» ren zich niet aan te trekken. Het is een ge» woon verschijnsel dat wel baast op alle dorpen voorvalt, dat een extra karweitje als het scnrij» ven van verkiezingsbiljetten buiten het ge» meentehuis gebeurt. Het spreekt wel vanzelf dat dit niet in de gewone kantooruren kon plaats hebben. Onder zwaar gezucht van den heer v. Nim» wegen wordt dit incident gesloten. De heer LE COMTE informeert naar de capaciteit der gasfabriek. Is het waar dat ze te klein wordt De VOORZITTER zegt bezig te zijn met een onderzoek naar het voorbeeld van Stel» lendam. Wanneer het kan zal er ook hier electrische verlichting komen. De heer KIEVIET (A.»R.) wil de post be» looning aan de brandmeesters maar schrappen. Spr. weet zich niet te herinneren ooit iets als brandmeester te hebben ontvangen. Een broek die hij bij den brand van de schuur van den heer Slis heeft verloren, is zelfs nooit ver» goed 1 De heer BLOK wijst op de noodz kelijk» heid van den bouw van een lokaaltje voor patiënten met besmettelijke ziekten. Wat moet er gebeuren, wanneer er eens een typhus» patiënt komt. De VOORZITTER zegt eens een begrooting te zullen laten maken van een houten barak. De heer KIEVIET is daar niet voor. Men heeft dan de kosten van onderhoud ook. Als het noodig is hebben de timmerlui in twee dagen een gebouwtje opgetrokken. De heer MIJS wil hierin samenwerken met Middelharnis De VOORZITTER heeft hierover al ge» dacht. Middelharnis heeft eigenlijk ook een gebouwtje hiervoor, maar daarin is op 't oogenblik een gezin gevestigd. Dat heeft men ook wanneer men een gebouwtje heeft staan, onwillekeurig het wordt gebruikt voor andere doeleinden. De heer KIEVIET vindt het 't beste er een te bouwen wanneer het noodig is en het na gebruik weer direct af te breken voor brand» hout, dan is men er af. De commissie vraagt hoe het komt dat op uitgaven voor nieuwe begraafplaats f 1000 is gevoteerd terwijl er slechts f 600 ontvangsten tegenover staat. De VOORZITTER antwoordt dat de kosten voor de oude begraafplaats ook nog door» loopen. De heer SLIS heeft klachten gehoord van een schipper over den havendijk, wanneer men 's nachts loopt te trekken, struikelt men over allerlei gaten in den dijk. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. De heer LE COMTE wil de modder van de straten direct na reiniging laten verwijde» ren. De heer SLIS vindt het niet goed dat de modder door Visser wordt achtergelaten. Spr. heeft bij zijn schuur ze zelf dikwijls laten opruimen, omdat Visser zegt er niet toe ver» plicht te zijn. De VOORZITTER zal opdracht geven tot opruiming De heer BLOK wil de post bewaarschool verhoogen. De VOORZITJER zegt dat B. en W. de gediplomeerd* helpster een opslag van f 70 willen geven. De verhooging der post op de begrooting is overigens een administratieve wijziging. De heer LE COMTE zegt dat het armbe» stuur er goed voorzit. Spr. wil de post werk» verschaffing ad f 1000 op het armbestuur over» schrijven. Het is toch ook een gemeentelijke instelling. De heer BLOK is hier tegen. Een groote categorie die, niet bedeeld wil worden, wordt uitgeschakeld. En bovendien komt er niets van terecht als het armbestuur er over beslissen moet. De begrooting wordt met alg. st. vastgesteld. (In het verslag der vorige vergadering gaven wij reeds de cijfers). De heer MIJS klaagt over de warmte in de Raadszaal. Een raam, door hem geopend, moest weer gesloten worden wegens het lawaai van hossende wagens over de Voorstraat. Dan.... plots beg'nt het te druipen door het plafond, juist op de groote ovale tafel, waar» om de Heeren elf geschaard zitten, wat den Heer Mijs de opmerking ontlokt: dat is toch een bewijs dat er nog luchtgaatjes in de raad zaal zijn I De VOORZITTER stemt dit toe en zegt dat het geen luxe is wanneer Sommelsdijk besluit over te gaan tot bouw van een nieuw raadhuis. Intusschen is het euvel verholpen door plaat» sing van een emmer boven bet lekgaatje en worden de beraadslagingen voortgezet. Niet onvermeld mag intusschen blijven, dat het vriendelijke aanbod van den bode om een dweil op de deftige tafel te deponeeren door de heeren, die wellicht niet ten onrechte bevreesd waren, dat dit voor hun decorum niet dienstig zou zijn, van de hand gewezen werd. Tot lid der schoolcommissie wordt benoemd de heer v. d. Poel. Besloten wordt aan een der helpsters der nuttige handwerken eervol ontslag te verkenen en een ander te benoemen, over welke be» noeming in gesloten zitting zal worden beraad» slaagd. De andere helpsters zullen worden bevorderd. De VOORZITTER zegt dat de raadsleden tegen de volgende vergadering zich moeten prepareeren op het voorstelovereenkomst met Middelharnis over het afgraven van den dijk naar het Zandpad. De heer v. NIMWEGEN stelt prijs op samenwerking en de andere heeren blijken hiermede in te stemmen. De heer M. JOPPE vraagt of het juist is dat het postkantoor weggaat. De VOORZITTER antwoordt bevestigend en wil slechts in geheime vergadering er over spreken. De heer M. JOPPE vraagt of in Sommels» dijk het bouwen met spouwmuren verboden is. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. De heer MIJS zegt: dan heb ik gezondigd want mijn huis is met spouwmuren gebouwd 1 Na geheime zitting wordt besloten Mej. J Mastenbroek te benoemen als helpster en te protesteeren tegen het wegnemen van het postkantoor uit deze gemeente waardoor Som» melsdijk zeer gedupeerd zou worden. Dan sluiting. NEDERLANDSCH OOST» EN WEST.IND1Ë Een onderhoud me.t oud»Gouverneur» generaal Fock. De Communisten-bestrijding. De intreerede van Jhr. de Graeff. —De fraude onder de ambtenaren. De oud»landvoogd mr. D. Fock. die nog steeds met doktersarrest in hotel De Bellevue verblijft, waar hij nog geen bezoek mag ont» vangen, omdat een pijnlijk been hem in zijn bewegingen hindert, en een hardnekkige heeschheid hem het spreken moeilijk maakt, heeft desondanks een vertegenwoordiger van Aneta te woord 'gestaan. We ontleenen aan het intervieuw het volgende De bestrijding van het Communisme was het eerste onderwerp, waarover het oordeel van mr. Fock gevraagd werd en in verband daar» mede, is de vraag gedaan of mr. Fock het wenschelijk achtte, in Indië een beroep op de regenten, om in hun afdeeling onder eigen verantwoordelijkheid en op eigen wijze het communisme te bestrijden, te doen. In het algemeen zou ik daar geen voor» stander van zijn, antwoordde mr. Fock. On» getwijfeld behoehoeven wij bij de bestrijding van het Communisme de goede en ernstige medewerking der Regenten, welke zij ook ten volle verleenen, maar het schijnt toch ge» wenscht, dat de Regenten hierbij handelen in overleg met het Europeesch bestuur. Van be» teekenis is het om, gelijk reeds geschiedt, door middel van de regenten invioed uit te oefenen op de onder hen staande ambtenaren om speciaal actief te zijn in het mededeelen van ongewenschte toestanden onder de bevolking waardoor vanzelf sporen van communisme kunnen worden gevonden. Zoodra de bevol» king een beetje zelfstandiger leert oordeelen, zal het communisme vanzelf minder vat op haar krijgen. Nu zijn de simpelste verhalen vaak voldoende om den dessaman tot het communisme over te halen. Allerlei voorspie» gelingen, ais b.v. dat geen belasting meer zal hoeven te worden betaald, zijn geliefde mid» delen. Koers of politiek van de regeering staat hier buiten, want zelfs de meest vooruitstrevende regeering zal vóór alles maatregelen nemen om dergelijke onlusten den kop in te drukken. Een oordeel uitspreken over alles wat thans van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PURO geschiedt, is onmogelijk zoolang niet alle ge» gevens beschikbaar zijn. De regeering staat, blijkens haar verklaring in de Kamer op het» zelfde standpunt. Er is veel te doen geweest, ook in verband met de relletjes, over een passaga in de intree» rede van Jhr. de Graeff, waarin herstel van het vertrouwen in het vooruitzicht wordt ge» steld, en dit is in veel gevallen opgenomen als critiek op Uw beleid. Nu heeft Jhr. de Graeff in de Memorie van Antwoord op de Algemeene Beschouwingen van den Volksraad w:i een verduidelijking van zijn woorden ge» geven, waardoor het kritische karakter er uit verdween, maar heeft U, toen de woorden gesproken werden kritiek in die woorden ge» voeld In genen dele. Het zou toch ook niet te verwachten zijn van een nieuwen landvoogd dat hij bij het overnemen van het bestuur, kritiek zou uitoefenen op het beleid van zijn voorganger. Over de ambtenaren en over hun mede» werking kan ik niet anders dan met lof spre» ken. Moeilijkheden zijn wel voorgekomen als men b.v. voor ondergeschikte betrekkingen veel te geleerde menschen had, die zich dan misplaatst voelden, maar dit zijn gelukkig uit» zonderingen geweest. Heeft u, toen de jaren van drastische be» zuinigen kwamen, steeds medewerking onder»- vonden Dooreengenomen, ja. Met bezuiniging heeft het politieschandaal niets te maken. Er was een voortdurende wrijving tusschen de inspectie va® de politie en het Bestuur en veel van de maatregelen die het laatste wenschte, werden door de in» spectie tegengewerkt, die de geheele organisatie van de politie en de politioneele regeling aan zich wilde trekken. Van de zijde van het be» stuur was reeds herhaaldelijk gewerkt in de richting van betere controle, doch met weinig succes. Thans is de inspectie teruggebracht tot het terrein waar zij behoort, dat van de zuivere technische bekwaamheden der politie. Met bezuiniging heeft dit alles niets te maken gehad. Is de fraude onder de ambtenaren wer» kelijk zoo groot geweest? Geen sprake van, zeker niet grooter dan in Holland. Denkt u alleen maar wat bij den bouw van het ziekenhuis te Leiden is geschied. Maar in Indië werd steeds van elke ontdek» king van een tekort een geweldigen ophef gemaakt. Van een golf van corruptie had t esproken mogen worden, al hebben in den tijd, toen veel menschen hun evenwicht kwijt waren ook Indische ambtenaren dingen ge» daan, die niet gedaan mochten worden Maar zouden alleen ambtenaren zich aan zooiets schuldig gemaakt hebben, of zou het alleen van hen eerder bekend worden Tegen de bewering van een corruptief Indië heb ik sl» tijd met kracht geprotesteerd en zal dat blij» ven doen. Als u den toestand van Indië van thans vergelijkt met dien van vóór 1914 constateert u dan vooruitgang? In haast alle opzichten. Indië heeft zich geweldigd ontwikkeld en gaat nog altijd dien weg op. Het heeft echter meer en meer be» hoefte aan zelfstandigheid, zoowel op politiek als economisch gebied Zoo heel veel, dat thans in Holland beslist moet worden, zoo» wel voor de Regeering als voor den handel, kan best, misschien beter, in Indië zijn beslag krijgen. De menschen, die tot deze grootere verantwoordelijkheid in staat zijn, we vinden ze in Indië en toch is er nog wel eens een teveel aan toezicht uit het Moederland, dat werkelijk achterwege kan blijven. Indië is in staat in heel veel opzichten voor zichzelf te zorgen. In ons land is een besliste fout het gebrek aan kennis omtrent Indië. Hoerelen weten er weinig of heelemaal niets van en op "het ge» bied van voorlichting is nog een groote taak te vervullen. En het juist vervullen van die taak zal van erormen invloed zijn op het be» trekken van het steeds stijgende getal werkers, dat Indië uit Holland behoeft. De strijd om het bestaan in Indië is minder scherp dan hier en daarom treft het steeds dat nog zoo» veel jongelieden ongenegen zijn in de tropen hun levensdoel te vinden, dit te meer daar men in Indië vaak reeds op jeugdigen leeftijd belangrijk en verantwoordelijk werk heeft. Indië heeft nog zulk een gfoote ontwikke» lingsmogelijkheid. Celebes begint pas op te komen van Borneo is slechts een deel, hoofd» zakelijk de Oostkust, in ontwikkeling. Meent u, dat luchtlijnen voor Indië van belang zullen zijn? Aan doorgaande verbindingen b.v. Europa —Australië moet Indië zeker meedoendoch voor lijnen in Indië zelf, zal het vervoer wel te gering blijken. De militaire vliegtuigen gaan nu Sabang—Medan—Batavia exploreeren, doch ik vrees een tegenvaller. Het verkeer is hier» voor nog te weinig intersief. SOMMELSDIJK. Aan den timmerman C. Spee, alhier, is vergunning verleend tot het bouwen van een woning aan den Dorps» weg. Wederom is in deze gemeente een geval van de besmettelijke ziekte diphtheritis ge» constateeid. De landarbeider J. B. kreeg doordat hij een blaar op zijn voet had doorgeloopen bloedvergiftiging. Onmiddellijk moest hij zich onder geneeskundige behandeling stellen. Bij het vee van een landbouwer op Kra» lingen alhier is mond» en klauwzeer gecon» stateerd. Vorige week werden uit deze gemeente plm. 800 H.L. aardappelen, plm 600 balen uieD en ongeveer 200 H L, paardepeen verscheept. In de courant van 1.1. Zaterdag stond vermeld dat in de week van 8—13 dezer waren ver» scheept 11500 balen paardepeen, 6250 balen uien en 330 H.L. aardappelen. Dit moest natuurlijk zijn 1150 balen paardepeen, 625 balen uien en 330 H.L. aardappelen. HET POSTKANTOOR. Naar men uit goede bron verneemt bestaat het voornemen om het hulppost», telegraaf» en telefoonkantoor dezer gemeente op te heffen en in de plaats daarvan een postagentschap te vestigen. Indien dit plan doorgaat betee» kent dit voor Sommelsdijk een groote achter» uitgang. Niet alleen dat een groote gemeente als deze achtergesteld wordt bij kleine ge» meenten, maar ook voor de inwoners betee» kent het een groote last. Spaarbankaangeiegen» heden, geldstortingen per giro, enz. moeten voortaan op het kantoor te Middelharnis ge» schieden, aangeteekende stukken moeten dan daar worden bezorgd en afgehaald, enz. zelfs de oude menschen moeten dan hun ouder» domsrente te Middelharnis gaan halen. We vertrouwen dan ook wel dat er uit de gemeente krachtige pogingen zullen worden aangewend om dit plan te voorkomen. Laten de inwoners, die er belang bij hebben dat het hulppost», telegraaf» en telefoonkantoor voor deze ge» meente behouden blijft, die er belang bij hebben dat Sommelsdijk wat dit aangaat niet gedegradeerd wordt tot beneden den rang eener kieine gemeente, tot een gemeente zelfs, die geen eigen kantoor meer waard is, de handen ineenslaan en een krachtige actie aan» vangen. We weten het niet, maar we ver» trouwen dat het Gemeentebestuur, deze wer» kelijk belangrijke zaak niet langs zich heen zal laten gaan, doch integendeel alles zal doen wat gedaan kan worden, opdat dit be» stuur van de zijde der inwoners geen verwijt zal kunnen treffen wanneer het kantoor voor deze gemeente niet mocht behouden blijven. MIDDELHARNIS. Gevonden voorwer» pen. W. v. d. Nieuwendijk 2e Weistraat een kinderschoentjeJ. Peeman Ring een nikkelen horlogeketting. Door den heer M. Volwerk is een woon» huis staande in de De Ruiterstraat ouders» hands gekocht van de Firma Langbroek en Van Hulst. Maandagmiddag werd J. de Haas uit Rotterdam door een koe welke hij vasthield bij 't Tramstation tegen een wagon geslingerd waardoor hij zich zoo ernstig verwondde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Zaterdag 13 November werd op 't Tram» station van een Controleur van den Waren» dienst een pakje ontvreemd met monsters melk. Maandag zijn door de politie eenige van die monsters uit de sloot 1 ij 't station opgevischt. Dinsdagmorgen ontstond een begin van brand in de bergplaats en autogarage van de Firma Buisse. Daar men 't onheil spoedig ge» waar werd had men 't vuur weldra met eenige emmers water gebluscht en liep dit incident met eenige materieele schade af. OOLTGENSPLAAT. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat een opgave van de uitkomsten der meting en schatting van de gebouwde en ongebouwde eigendom» men in deze gemeente gelegen, gedurende 30 dagen, van 19 Nov. tot 18 Dec., voor een ieder ter inzage ligt. OUDE TONGE. Naar men uit goeden bron verneemt is de polderwerker P. B. be» ëedigd om overtreder van de polders te waarschuwen en daarna te beboeten. Van A. Jacobs is een koe uit nood geslacht en afgekeurd Het dier is in den grond gestopt. Voor den kolenbond is een schip met eierkolen gearriveerd voor den prijs van f 2,50 de H.L. Van de Centrale Suikermaatschappij is maar 1 schip met bieten geleverd welke nu vertrokken is. De prijzen der veldvruchten zijnUien f 1 50, Ko peen f 1-, Aardappelen f 3,50 en Poters f 1.75—f 2 - de H.L. NIEUWE TONGE. Tijdens het storm» weder van j.l. Zaterdagmiddag voer een met suikerbieten geladen schip langs Battenoord. Even voorbij de haven heesch de schipper de noodvlag, waarop de veerman A. Volaart en nog eenige schippers zich per motorbootje naar het schip begaven, de vrouw en kinde» ren in veiligheid brachten en het schip be» houden in de Kaai sleepten, waardoor alles behouden bleef. Een woord van dank aan de redders is hier zeker wel op z'n plaats. J.l. week werden een tweetal personen van elders per ziekenauto van hier naar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. J.l. week werden van hier 850 balen uien vervoerd. Peen werden niet verzonden. DIRKSLAND. Op de beurs besteedde men alhier voor de aardappelen f 3.60, uien f 1.75 en peen f 1.— per H.L Voor tarwe f 0,15, haver f 0.09'/2 en voor erwten f 0.34 per K.G. Naar wij vernemen zullen, binnenkort door den Vrijw. Landstorm weder schietoefe» ningen worden gehouden. Voor het comité van Winterlezingen zul» len dezen winter nog een 3 tal sprekers optre» den. HERKINGEN. De uitkomst der meting en schatting der gebouwde en ongebouwde eigendommen dezer gemeente ligt gedurende 30 dagen voor een ieder ter secretarie ter inzage. Vergadering der IJsclub «Herkingena te Herkingen op Donderdag 25 Nov. '26 des avonds half zeven in de zaal van dhr. D. Grinwis alhier. Agenda: Opening; Notulen Jaarverslag Rekening penningmeesterVerkiezing twee bestuursleden; Voorstel wijziging en aanvul» ling reglement. Gratis verloting van eenige fraaie voorwer» pen. Rondvraag en sluiting. Tijdens het stormweer van Zaterdagmid» dag verkeerde schipper v. d. Heuvel van Wer» kendam met zijn met bieten geladen schip in nood. Met behulp van de veerboot van hier en die te Battenoord mocht het gelukken, het schip te Battenoord veilig binnen te loodsen. Talrijke inwoners waren getuige van het red» dingswerk, hetwelk niet van levensgevaar ont» bloot was. Door dhr. d. G. werd Zondagmiddag een portefeuille met inhoud gevonden. Daar uit de inhoud bleek, wie de eigenaar was, kon deze nog denzelfden dag aan hem wor» den ter hand gesteld. STELLENDAM. De vorige werden van hier verzonden 70 balen uien, 200 balen koe» peen en 200 H.L, aardappelen. GOEDEREEDE. Mej. A. v. d. Berg al» hier slaagde voor het 3e gedeelte examen, notariaat. De heeren C. A Vogel en D. Lodder hebben hunne herbenoeming als zetters aan» genomen. In deze gemeente wordt door Mevr. de Clerg.Zubli en Mevr. v. Lith langs de huizen gecollecteerd voor het St. Nicolaasfeest, om de schoolkinderen een aangename verrassing te geven. Het zal een echte Sint zijn op zijn schimmel en zwarte Piet wordt niet vergeten. OUDDORP. »Ook de kind'ren vallen, Als de blaad'ren afa. Een zeer aangrijpend sterfgeval van een bijna 13>jarigen knaap, valt van hier te mei» den Corn. v. d. Bok Jz. ging Vrijdagavond gezond en wel naar de avondschool. Te mid» den van de les, omstreeks zeven uur, sloeg de knaap plotseling de handen omhoog en viel uit de bank. Aanvankelijk werd een groote flauwte vermoed. Onverwijld werden de ou= dcrs en de geneesheer gewaarschuwd en deden de onderswijzers Hoogenkamp en Spuybroek, wat zij doen konden. Toen den dokter kwam, moest hij, helaas 1 den dood constateeren en bracht hij vervolgens in zijn auto het lijk van den aanvalligen knaap naar de ouderlijke woning. De droefheid en verslagenheid is zeer groot Óp de boerderij van de Wed. E. Masten» broek komt mond» en klauwzeer voor. Ter gemeente»secretarie is aangifte gedaan van een geval van roodvonk. Op de Wester»Schelde is de kuilvisscher C. v. d. Klooster van hier, aangevaren door een tjalkscnip uit St. Filipsland. Het ongeval liep af met schade aan zijn vaartuig, waarvan de herstelkosten op 150 gulden worden ge» schat. x f Tot de verloren voorwerpen behoort een portemonnaie, inhoudende een bedrag van 32 gulden. 1f Aan de Stoom Cichoreifabriek »Ceres« is de aanvoer van wortelen gedurende 8 da» gen stopgezet wegens de te grooten aanvoer. f Naar men ons bericht heeft de Cichorei» drogerij «De Eendracht» de laatste partij droge wortelen verkocht tegen 8 gulden per 100 kilo. SOMMELSDIJK. De 1.1. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden oogstcollecte heeft opgebracht de som van f 460,75. Hedenavond (Dinsdag) worden de ouders van kinderen der Bijz. L. School alhier, in de gelegenheid gesteld het werk hunner kinderen te gaan bezichtigen. Op Zondag 14 Nov. j.l. werd in de Ned. Herv. Kerk alhier f 10,— gecollecteerd voor de armen. MIDDELHARNIS. Gedurende de winter, maanden zal in de Ned Herv. Kerk in plaats van eens in de maand óm de twee maanden gelegenheid gegeven worden aan de kinderen der geloovigen het heilig Sacrament van den den Doop te bedienen. Donderdagavond te half zeven zal er door Ds. G. van Velzen in de Geief. JCerk een Bijbellezing gehóuden worden. Zondag is in de Ned. Herv. Kerk een extra gift van f 10,— gecollecteerd voor den armen. De jaarvergadering van de Meisjesver» eeniging «Onderzoekt de Schriften» is nader bepaald op Woensdag 1 December a.s. DEN BOMMEL. Zondagmiddag 2 uur zal Ds. G. van der Zee, komende van Hagestein, zijn intrede doen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. De bevestiging zal des morgens 9,30 uur plaats hebben door Ds. Langhout van Lienden. Men had hier zoo gaarne gewild, dat, indien de consulent hier geen gelegenheid voor had, de bevestiging had plaats gehad door onzen laatsten predikant Ds. Japchen, thans te Ede, wiens heengaan men hier met leede oogen aanzag en wiens ledige plaats men zoo zeer voelde. OOLTGENSPLAAT. \oor de betrekking van Hoofd der Openbare School No. 1 heb» ben zich 12 sollicitanten aangemeld. OUDE TONGE. De oogtcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht de som van f 368,—. NIEUWE TONGE. A.s. Zondagmiddag zal zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een collecte worden gehouden ten bate van noodlijdende kerken en personen in Nederland. J.l. Zondag werd in de Ned. Herv. Kerk aan nagiften een bedrag van f 106,— gecol» lecteerd, zoodat de oogstcollecte nu in totaal f 460,25 heeft opgebracht. Als kerkvoogden der N. H. Kerk zijn aan de beurt van aftreding de H.H. J. Nie» kerk en J. Prince. DIRKSLAND. Tot kerkvoogd der N. H. Kerk is gekozen de heer C. de Graaf en tot notabelen de heeren A. van Oversteeg, J. Troelja en C. Zoeteman. De catechisatie der schoolkinderen in de N. H. Kerk zal deze week niet plaats hebben op Dinsdagmiddag, maar op Donderdagmiddag HERKINGEN. Met hartelijken dank aan gevers en geefsters wordt bekend gemaakt, dat de oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht de som van f 197,36. In verband met de verhooging der zit» plaatsen in de Ned. Herv. Kerk, worden de huurders een volgend jaar in de gelegenheid gesteld het verschuldigde in twee termijnen te voldoen. N Dit jaar zijn in de Ned. Herv. Kerkpe» riodiek aan de beurt van aftreding de heeren G. Nijpjes en L. de Geus, resp. als ouderling en diaken. De boekhouder der Diaconie der Ned Nerv. Kerk hoopt Woensdagavond 24 dezer in de consistoriekamer zitting te houden tot ontvangst van land» en tuinhuren,

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2