li DE pj Hl 11 I if Recfame-Mededeelingen. Kerk en School, Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. a I REINHEID E melissant. Deze week zijn bij de Gebrs. Vogelaar, nabij deze gemeente, nog rijpe frambozens (soort superlatire) geplukt. Voorwaar een zeldzaamheid. stellendam.» De Anti-Rev. K. V.al» hier maakte de volgende groslijst op voorde a.s. Statenverkiezing ouddorp. De Anti R£v. Kiesvereeniging vergaderde Donderdagavond 18 Nov. De stemming had plaats om op de lijst voor de verkiezing van leden der Prov. Staten in ons district geplaatst te worden, met dezen uitslag voor de volgende heeren C. Warnaer 190, van Nes 160, Diepenhorst 150, Severijn 131, Donkersloot 117, Brinkman 9, Mulder 67, Rosmolen 44, v. Andel 2, Mol 1, Sterk 92, v. Vliet 57 en P. D. Sieling 25. Medegedeeld werd, dat van den Heer Duymaer van Twist bericht is ingekomen, dat hij in Jan. ofFebr. alhier in het openbaar hoopt op treden. Over drie of vier weken wordt een nieuwe verga» dering bijeengeroepen, om wellicht het on» derwerp te behandelenHoe kan de jonge» lingschap geleerd worden belang te stellen in de regeering van het land, en alles wat daar» mede samenhangt? De Voorzitter der Kiesv. besprak de belangrijkheid van de a.s. verkie» zing voor de Prov. Staten. Het zal er om gaan of die Staten in meerderheid rechts zullen blijven, wat zij nu 25 jaren reeds zijn geweest, tot heil van onze provincie. Daarom is het te wenschen, dat een ieder het wete, waar het in 1927 om gaat zuid land. Zaterdagmiddag reed de heer P. J. Levie, veehandelaar alhier, met zijn auto aan de Ramshilscheweg richting Zuidland, ver» moedelijk met een zeer snelle vaart. Hij is toen door de gladheid van de weg zijn stuur kwijt geraakt en in de sloot terecht gekomen. Wonder boven wonder kwam hij er zelf zon» der kwetsuren af, doch van de auto is niet veel goeds meer over. verbonde Suez-kati Maar to| letsel or brengen, de voort] schoots Met de gesteld, kosten, vergelek ren, diei is. Zorg bliek me bekendis godsdienstoefeningen. pro! JACOB PIET li SijtjS f tfl fjjl II1 T' i 1» f Ml Hl' niet ons eige tegen waepene. In noe weet ik wel dat God de Almachtige is, dat Die ons wel kan verlosse, mar laete men toch niet vergete, dat God zich daartoe van middels wil bediene, want dat is zeker, as God wou, kon Hie heel de macht van 't ongelaof op êên moment breke. Mar 't gaet der niet over wat God kan, mar over wat God doet. In dan heit God ons gebonde an de middelen. Daervoor gaf Hie ons zien Woord, in aok de predekieng van dat Woord, om ons daerdeur te briengen an Zien voeten, om van Hem te leeren hoe wiele in 't midden van de waereld motte ver» keere. In dan zeit Jezus tot zun disciepels»Gij zijt het licht der waereldlaet je licht alzoo schiene dat 't van de menschen gezieë wordt. Daervoor moste straks, as Jezus ten hemel gevaere was, de disciepels, toen apostels ge» worre, het land deur trekke, om de menschen bekeering te preeken in 't bloed van Christus in daervoor wordt heden ten daege nog voor ons dat Woord van genaode in verzoening gepreekt, dat is Gods orde zoo. Dat komt omdat God de mensch mit un zekere maete van verantwoordelukheid ge» schaepe heit, die zelfs deur onze diepe val niet verlore gegacn is, want eenmael zal God ieder mensch rekenskhap ofneme van zien daeden, naedat Hie gedae heit, hetzie goed of hetzie kwaed, waeruit bliekt dat de mensch nooit tegenover God zun eige zal kanne ver» ontschuldige, omdat op grorjd van die ver» antwoordelijkheid God eische zal van ons. Laete men daerom ons eige toch nooit wies maeke dat dat geen waer is. Mar veuleer in veulmeer God om genaode bidde, om trouw te wezen op elke plekke daer Hie ons gesteld heit. Ik weet wel dat an de aore kante de vol» strekte onmacht van de mensch staet, onbe» kwaem tot eenig goed en geneigd tot aole kwaed, mar azze men door Gods genaode daer een recht begrip van haawe, laete men dat dan toch niet gebruuke ons eige oksels onder de ermen te naijen of om ons eige in slaep te wiegen, want dan zal 't toch zoo aores uutkomme as wiele gedocht haauwe. God heit ons an de middels gebonde, in noe bin wiele geroepe om die weg in gehoor» zaemheid te bewandelen. Daer magge men ons eige niet an ontrekke, 't gaat niet alleen om ons eige, mar 't gaat om onze huusgezinnen, om ons land in volk, jae 't gaet tenslotte over de vraag of der in de regeering van ons land mit Gods geboden rekenieng gehouwe zal worre of niet. De soosjelist in Commenist wille 't leste vonkje dat nog gloort van liefde voor God in Zien dienst uutwissche uut ons volksbe» staen, ze wille de menschelukke rede tot grondwet van de Nederlandsche Staet maeke, ze gloeie van den haet tegenover 't Kristen» dom, omdat ze dat de grondpilaer van de kapitaolitische maatschappie vinde. In ze wachte mar op de* geschikste gelegenheid om of te rekenen mit God in Zun dienst. Zouwe wiele dan niet geroepe weze om pal te staen in op te kommen voor onze traditiën, onze geweunten, onze godsdienst, jae voor de eere van onze God, niet in eige kracht, mar in de kracht Gods. onder biddend opzien tot Hem werke zoolang as 't voor ons dag is. FLAKKEEËNAER. Diep betreurt de Heer Bergmeijer het, dat het Christendom dat er in Indië gevonden wordt, nog zoo jong is, het heeft nog te weinig weerstand tegenover de verderflijke invloeden van de moderne cultuur die over Java wordt uitgegoten. Twee wonderen zijn er ten opzichte van onze Oost te boeken. Het eerste is dat wij in het begin der vorige eeuw nadat onze Koloniën in Engelsche handen waren overge» gaan, hun tóch weer terug kregen, en het tweede is, dat wij in den jongsten oorlog onze Oost niet verloren hebben. Er waren liefhebbers genoeg. Vooral Japan strekt er begeerig de hand naar uit. Toch spaarde God Indië nog voor ons. Maar daarmede heeft God ons iets te zeggen. Hij wil ons ten op zichte van Indië nog een kans geven. Wij hebben de dure roepiDg om aan de millioenen inlanders het Evangelie te brengen. En laat ons daarom bedenken, dat ons volk eenmaal rekenschap zal moeten afleggen, wat het met die millioenen inlanders gedaan heeft. Het de d ons goed bij de plaat, voorstel» lende de foto van den Heer Idenburg, die voorheen Gouveneur>Generaal van Indië ge» weest is, van den Heer Bergmeijer te mogen vernemen dat dit een Christen»Gouveneur< Generaal geweest is, die zich ook in zijn re» geeringshandelingcn door zijn Christendom liet leiden. Na Pietersz. Koen is Idenburg misschien wel de eenige Gouveneur.Generaal geweest die zijn Christendom ook in de daad toonde. Met rijken zegen heeft hij Indië mo» gen besturen. Wel zijn er meer Christelijke Gouveneurs»Generaal geweest, zooals bijv. Meijer, bekend uit de geschiedenis met Keu» chenius, maar in hun regeeringshandelingen bleek helaas van hun Christendom niets. Zoo is het met Idenburg niet geweest. Na afloop van de lichtbeeld»vertooning sprak de Heer Bergmeijer nog een ernstig woord over onze roeping, ten opzichte van Indië. Ons volk moet Indië liefhebben en er voor bidden, dan zal het ook zijn gave offeren, om de inlanders het Evangelie te brengen. 't Was een rijke avond. En de Heer v. Oversteeg was ongetwijfeld de tolk van ons allen, toen hij de Heer Berg» meijer hartelijk dank bracht voor dezen leer» zamen avond. De Heer Bergmeijer sloot met dankgebed. Verleden week werden vanuit deze ge» meente verscheept 3000 balen uien, 1100 H.L. aardappelen en 500 balen peen. Bij publicatie is bekend gemaakt dat een opgaaf van de uitkomsten der meting en schat» ting van gebouwde en ongebouwde eigen» domtï-en, in deze gemeente gedurende 30 dagen, van 18 November tot en met 16 De» cember a.s. ter secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Op de wekelijksche beurs waren Donder» dag slechts 5 runderen aangevoerd. Naar wij vernemen heeft de Rott. Voetb. Bond bevolen dat de voetbalvereeniging «Dirksland* de twee e v. wedstrijden slechts mag spelen, als zij geen publiek op het terrein toelaat. De 2 vrij gekomen perceelen land van de vereeniging ingevolge de landarbeiderswet alhier zijn bij loting toegewezen aan L. Broos» hofft Sz. en N. Geldhof. Op Vrijdag 19 November des avonds van 5—7 uur zal alhier de verkiezing plaats hebben van een kerkvoogd en 3 notabelen der N. H. Kerk. Tot gemeentewerkman» chauffeur is be» noemd de heer D. van Broekhoven, alhier. De Anti»Rev. Kies vereen, alhier heeft de volgende groslijst opgemaakt voor de a.s. Candidaatstelling voor de Statenverkiezing No. 1 C Warnaer, 248 stemmenno. 2 A. R. van Nes, 219 st.no. 3 C. J. Diepen» horst, 194 st.no. 4 Dr. Severijn, 174 st. no. 5 G. J. Donkersloot 159 st. no. 6 R. J. Sterk, 127 st.no. 7 L. van Vliet, 91 st.no. 8 J. A Nieuwenhuize, 73 st.no 9 W. Ros» molen, 48 st.no. 10 D. J. Sieling, 26 st. no. 11 C. J. van Andel, 8 st. 40 cent per regel. Houdt uw hoofdhuid rein met Basle's Jachtwater. Absoluut zekere werking. Vergiftiging uitgesloten. Hoofdagentschap Fa. P. UI1ELH0UWER fflIODELHARflIS Wederverkoopers gevraagd. B A S I I I HERRINGEN. Verslag van de algemeene ledenvergadering van de afdeeling het «Groene Kruist voor Herkingen en omstreken, op Dinsdag 16 November j.l., in de school. Tegenwoordig 28 leden. De voorzitter heet alle aanwezigen welkom en hoopt dat de beraadslagingen moge strek» ken tot meerderen bloei van de Groene Kruis» afdeeling. Allereerst wordt overgegaan tot het lezen der notulen van de vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld en goedge» keurd. Daarna wordt door den secretaris, den heer Munters, verslag uitgebracht over het afge» loopen boekjaar, welk verslag onveranderd door de vergadering wordt vastgesteld. De voorzitter zegt den secretaris dank voor zijn uitgebracht verslag. Vervolgens brengt de penningmeester, de heer Korvink, verslag uit, door postgewijze voorlezing der rekening over het afgeloopen boekjaar. De ontvangsten bedroegen f 6H.28V2 de uitgaven f 626.88. Alzoo een nadeelig saldo van f 12.59'/a» Deze rekening wordt onder dank aan den penningmeester onveranderd goedgekeurd. Komt in behandeling de begrooting voor het boekjaar 1927. Deze wordt post voor post door den secretaris voorgelezen De ontvang» sten zijn geraamd op f 590, de uitgaven even» eens op f 590. Sluitende alzoo met een saldo van nihil. Bij deze begrooting dringt de heer van Gel» der aan op verhooging van het salaris der Zuster en is bereid ook zelf zijn contributie te verhoogen. Hierover wordt langdurig ge» sproken, waarbij de voorzitter mededeelt dat dit punt al dikwijls een onderwerp van be» spreking heeft uitgemaakt, doch de ffnantiën op het oogenblik niet toelaten hooger te gaan dan de begrooting aanwijst. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten dit punt in een nader te houden bestuursvergadering te be» spreken. Volgt bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding der heeren G. Nijpjes en A. W. Korvink. De eerste wordt met 26 de laatste met 27 stemmen herkozen. Beiden nemen hunne benoeming aan. Vervolgens wordt door het bestuur voor» gesteld eene wijziging aan te brengen in artikel 4 van het huishoudelijk reglement, waarbij bepaald wordt dat in het vervolg de verple» gingsartikelen, tekens voor den tijd van 2 maanden, onder vertoon van het artikel, aan den magazijnmeester moeten worden aange» vraagd. De agenda afgehandeld zijnde verkrijgt de eere-voorzitter, Dr. van Gelder, het woord, die een lezing hondt over bloed en bloeds» omloop. Na afloop hiervan dankt de Voorzitter den heer Van Gelder voor diens leerrijke rede en de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid, waarna de vergadering wordt gesloten. (Rede Dr. v. Gelder volgt later). Dinsdagavond a.s. ten 7 uur vergadert het bestuur der IJsclub »Herkingen« in de zaal van den heer P. C. Coenradie In de loop der week wordt dan waarschijnlijk de gewone jaarvergadering nog gehouden. Met stoeien geraakte een zoontje van den heer J. de Geus door een ruit en ver» wondde zijn pols zoodanig dat deze door den geneeskundige moest worden gehecht. Het bietenrijden door de verschillende landbouwers is zoo goed als gedaan. We ho» pen spoedig weer wat reiner straten en wegen te krijgen. Op sommige plaatse 1 is de weg bijna onbegaanbaar van modder en water, v.n.l. de Peuterdijk. Doordat een paatd van den vrachtrijder C. M. achteruit liep had hij het ongeluk met een wagen van den Bouwdijk te vallen. Be» houdens eenige materieele schade, liep dit ongeluk goed af. Dinsdagmorgen is J. 't Jonk van hier naar een ziekenhuis te Rotterdam overgebracht om een operatie te ondergaan. 1 C. Warnaer met 140 stemmen 2 A. R. van Nes Czn. met 127 st.3 J. C. Diepenhorst met 104 st.4 Dr. J. Severijn met 88 st.5 Dr. P. J. Mulder met 83 st.6 W J. Don» kersloot met 69 st.7 R. Sterck met 55 st. 8 L. van Vliet met 51 st.9. W. J. Rosmolen met 34 st.10 P. D. Sieling met 12 st.11 W. Vogelaar met 4 st. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend en gesloten. Bij een drijfjacht in de duinen werden bijna 400 konijnen buit gemaakt. De muziekvereeniging geeft op 9 Dec. een uitvoering. f Voor de veldvruchten besteed men als volgdUien f 1,50 tot f 1,60 per 60 kilo. Aardappelen eigenheimers f 3,20 tot f 3,— en blauwen f 4,50 tot f 4,80 per mud van 70 kilo. f De arbeid op het land schijnt dit jaar nogal een vlug verloop te hebben. Reeds zijn er landbouwers die al hun gewas aan den kant hebben hetgeen buitengewoon vroeg is. f Van G. Br. is een meisje in het Zieken» huis «Eudokia* te Rotterdam opgenomen tot het ondergaan van een operatie. f De laatste dagen worden hier veel wil de ganzen waargenomen. De volgende personen moeten op 14 December a s. te Hellevoetsluis hun militaire goederen inleveren P. van Meggelen, J Slings, H. Stoof en E. Velthuizen, allen van de mi» litielichting 1911. Den Bommel, v.m. 9,30 dhr. Smit v. Heemstede I (coll. v. lijders vall. ziekte) en 's av. 6 uur 1 Ds. Bax van Oude Tonge. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 Ds. Japchen en 'sav I 6 uur dhr. Smit van Heemstede (coll. v I lijders vallende ziekte). Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en n.m I 2 uur Ds. den Oudsten van Middelharus^ I Herkingen, n.m. 2 u. Ds, Baarslag v. Melissant, Dirksland, v.m. 9,30 leesdienst en 's av. 6 uur I Ds. Polhuijs van Stad. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag (Voorb. H A) en n.m. geen dienst. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m dhr. Bouman van Stellendam. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van I Velzen. Den Bommel, v.m. en 's av. Ds. Schaafsma Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds, de Lange. Melissant, v.m. 9,30 en n.m 2 uur Ds. Sluys, em. pred. te Driebergen. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois. I Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 's av 6u. leesdienst DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. en 's av. Ds. Schoppenhauer, i Van de overige gemeenten geen opgaaf. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 21 November 1926. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. 9,30 en 's av. 6,30 uur Ds. van Montfrans van Barneveld (Dankst. en Oogstcollecte). Middelharnis, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. den Oudsten. SOMMELSDIJK. Donderdag 6 Januari a.s hoopt voor de J.V. «Jehovah Nissi* alhier] op te treden den Weledelen heer L. Penning, met een lezing over Zuid*Afrika. Ds. Leenmans van Delft heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente, alhier, bedankt. Het metselwerk van de nieuw te bouwen Zondagsschool is gegund aan de H.H. Gebrs. j J. en P. Ie Comte, het timmerwerk aan dhr A. van den Doel, het schilderwerk aan dhr. C van Beek en het smidswerk aan de H.H. j W. Breur en Chr. Tieleman, allen alhier. MIDDELHARNIS. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft Zondag opgebracht ruim f 298,-. DEN BOMMEL. De oogstcollecte in de Geref. Kerk heeft opgebracht de som van f 680. OOLTGENSPLAAT. Op Vrijdag 25 Novem»I ber des avonds ten 7 uur zal in de Openbare School een Ouderavond gehouden worden, NIEUWE TONGE. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk, alhier, heeft f 454,25 op» gebracht. De catechisaties in de Ned. Herv. Kerk zullen D.V. a.s. Donderdag weer op de ge» wone uren worden gehouden. In de plaats van dhr. A. van Alphen Pz, treedt als Secretaris»Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk op dhr. J. Prince, welke ook tevens be» langeloos het ambt van Kerkelijke Ontvanger waarneemt. DIRKSLAND. Tot leden van het kiescoi.'? lege der Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de I heeren J. Ph. Blok, P. J. Overbeeke, A. Over» beeke en de Ruiter. MELISSANT. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden oogstcollecte heeft ruim f 465,- j opgebracht. In de plaats van dhr. Johs. Tieleman die als kerkvoogd werd herkozen, doch be» dankte, is gekozen dhr. Johs. de Reus. HERKINGEN. De Kerkvoogdij der N. H. Kerk besloot de huur der zitplaatsen mei ingang van 1 Jan. 1927 te verhoogen en te bepalen als volgtGalerij voorste bank f 2,-, andere f 1,50 per plaats, z g.n. Boerenbank f 4,50, Middenschip f 3,—, laatste bank f 1,-, bochtjesbanken voorste 5 rijen f 3,50, achterste 5 rijen f 2,50, 2 banken bij de kerkeraads» zitplaatsen f 4,—. D.V. zij ten 6 ure Weleerw. he| burg. van de 48: Transpc Lauwerzijl Warffum Westernielar Zoutkamp Zijldijk (Gr.] Akkrum Minnertsga Wijnjeterp Borger Smilde (Ger. Hardenberg Hooge»Hexe Gendringen Heerde Benschop Driebergen Muiderberg Naarden Hillegom Overschie (d Scheveningei Nieuwe» Wet Colijnsplaat Poortvliet Terneuzen Westkapelle Totaal De opbre: dubbel zoo bergen met dit jaar ook blijft een ton dit jaai aan de Cot antwoording der Unie sp< den 1 EE1T EE© EHsL3"E3 "V O 3EF3 "ST" 3=3 "U" *W" SILT Mimosa. III. Het bijgeloof van het kaste dorp, waar Mimosa woonde, zegt dat, indien het vijfde kind een zoon is, brengt hfj ongeluk aan. En Mimosa's vijfde ktndje was een zoon. Doch de gedienstige dorpsvrouwen weten wel raad«Laat hem sterven, geef hem weg, breng hem onder de cactushaag buiten 't dorp waar kraaien en honden zijn om aas te ver» slinden Deze en meer vriendelijke raad wordt ge» geven aan eene, wier moederliefde zoo onuit sprekelijk groot is, en die weet dat zulk doen zou strijden tegen den wil des Vader dien zij in den hemel had. Toen zij weigerde den raad op te volgen braken stroomen van ongeluksvoorstellingen los. Maar God is goed want de ongelukaanbren» gende vijfde groeide voorspoedig op. Als eenigen tijd later de mazelen in het dorp uitbreken worden haar vier zoontjes ernstig ziek, terwijl aan Mimosa het geld ont» brak om de zoo noodige geneesmiddelen te koopen. «Goede* raad werd haar echter genoeg voor niets gegeven. Offer aan de goden zij zullen helpen, dan zal alles goed komen. Met stompen en slaan zetten de vrouwen kracht bij aan hun spreken. Kunt ge iets indenken wat het voor Mimosa geweest is om staande te blijven in haar ge» loof en alle heidensche gebruiken te weige» ren? Doch ze blijft standvastig, God onder» steunt haar. Later kon ze getuigen»Van mijn God kwam de genezing«, als haar vier jongens hersteld zijn. Nog is het lijden niet ten einde. De ziekte der kinderen had alle geldmidde» len uitgeput. Mimosa's man laat zich niet aan haar nog aan de kinderen gelegen liggen. Zij zelf moet dus zorgen dat er levensmiddelen en de zoo noodige olie, om de ontstoken huid der kinderen te wasschen, kwam. Niemand kon zij haar nood klagen, want zij wist dat haar klagen in de eerste plaats beantwoord zou worden met schimp op baar God, die dan toch blijkbaar haar in de steek liet. Den Naam van haar God wilde zij hoog houden. Hoe trouw is zij toch haar God, maar welk een vertrouwen heeft ze ook in Hem. Zijn trouw blijft haar nu weer zoo duidelijk als Hij in dezen nood uitkomst geeft. Het is een schier eindelooze reeks al Mi» Mimosa's moeite en verdriet. Maar zij heeft ondervonden dat haar moeite en smart nooit grooter waren dan de Helper en Vader in den hemel. Als zij zeker tot *s levens toe krank schijnt geeft God weer hulp. Eens gebeurde het weer dat er geen eten was voor haar en de kinderen. Zij neemt ze bij zich en zegt al hoorde zij nooit van den grooten lijder uit het oude Testament, Wij hebben onzen God gedankt toen wij voedsel hadden, laat ons Hem ook danken nu wij niets hebben. Als de kinderen rustig ter neder liggen en slapen, houdt zij haar sari urenlang uitgespreid, gé weet reeds dat deze uitdrukking beteekent dat zij bad. Haar bidden, eenvoudig van woorden, maar rijk in geloof, klimt op tot haar Vader, als zij smeekt«Ik wil alleen U vragen, doe met ons wat de hen doet met haar kiekens. Ver» gader ons onder Uw vleugelen. Te bijna middernacht komt een neef, de meest vriendelijke neef, haar vragen of zij wel eten had voor de kinderen. Waarom kwam deze neef dat zoo plotseling in 't bijna middernachtelijk uur vragen. Hij wist het niet? Niemand had hem iets gezegd. Maar Mimosa weet het wel. Haar hemelsche Vader zond hem. Nu haar Vader zoo goed voor haar zorgde wil zij zijn Naam niet sma» den door te klagen. Voedsel haddeti zij niet maar «Onze God heeft ze getroost*. Is niet tevredenheid meer waard dan voedsel. O kon ik het doen, ik zou groote gedeelten van het boek voor U hier weergeven opdat ge zelf zoudt zien de ontroerende trouw en geloof van deze eenvoudige. Hoe zou ik ook graag alles weergeven wat er verteld -wordt van Gods wegen en uitred» dingen. Gods trouwe Vaderzorg voor Zijn kind in dit afgelegen deel der wereld, schijnt als een lichtend spoor door dit boek heen. Als Mimosa eens gevraagd wordt waarom haar kleine Moyel gestorven is terwijl anderen zijn hersteld, dan is haar antwoord in ont» roerende eenvoud en zekerheid, ik weet het niet, maar haar God wist het. Moest het dan niet goed zijn Konden al mijn lezeressen dit boek eens lezen, wat zou het U gaan als mij. Onze moeilijkheden lijken dikwijls zoo groot zoo onoverkomelijk groot, doch als we ons leven eens gingen vergelijken met dat van Mimosa dan zouden we zien dat we 't toch zoo heel moeilijk niet hebben. Doch inplaats van een leven dankbaar God gewijd voor al 't goede staren we ons meestal blind op 't geen ons tegen is en klagen zoo gaarne eens uit. Mimosa echter wist dit: «Vader het is zeker goed.* Met het opgroeien der kinderen vermeer» derden de moeilijkheden. Kinderen zien scherp en vragen zooveel. Mimosa's kinderen begon» nen het in te zien, dat er zoo groote ver» deeldheid was tusschen vader en moeder. Maar er was zooveel waarop zij 't antwoord niet wist. Zelve gevoelde zij 't met groote zekerheid welke kant 't leven steeds heen moest doch zeggen kon ze 't altijd niet. In dien tijd is in Mimosa het verlangen geboren dat haar jongens toch meer zouden weten van den dienst des hemelschen Vaders. Als heel haar leven bracht zij dit ook voor haar Vader in gebed, in aanhoudend gebed zoo zelfs dat zij zegt: «Ik ben een gebed.* Haar omgeving bespotte haar te meer om haar voortdurend bidden. Men vroeg haar de listige twijfelzaaiende vraagWat denkt ge wel, dat ge kunt bidden. Van wien hebt ge leeren bidden Gij, die niet kunt lezen, een domme vrouw, die niet eens de eerste letter kent, gij meent te kunnen bidden «Neen van leeren kende zij haar God niet «maar« zegt ze later tegen Ser, haar zuster, maar ik ken Hem door lijden.* Mimosa leerde God kennen door lijden en ieder weet hoe moeilijk zulke lessen vallen, vooral als we van menschen zoo geheel ver» laten zijn. (Slot volgt.) Mijn beste nichtjes en neefjes, Dezen keer wil ik jullie in dit praatje eens een prettig geheim verklappen. Jullie bent natuurlijk van plan om allen weer flink je best te doen op oe November» raadsels want je wilt allemaal een kansje wa« gen voor den Novemberprijs. Nu wil ik jullie kans wat grooter maken door voor de No» vemberraadsels zes boekwerken als prijs be» schikbaar te stellen. Dat is heel wat hé? Zes prijzen. Dan kunnen de gelukkigen lezen hoorl Maar ik zal wel zorgen dat de anderen in December wat te doen hebben. Hoe dat zeg ik nu niet. Ik kan toch al mijn geheimen in één keer niet verklappen. Willem van Putten feliciteer ik nog eens met z'n prachtigen prijs. Ter administratie heeft men je vader eerst verkeerd gezocht onder Melissant terwijl je onder Dirksland hoorde. Maar 't is nu in orde hoor. Je hebt zeker je prijs al. Nu beste kinderen heel veel hartelijke groe» ten van jullie TANTE TRUUS. HENK. Zeg Wim denk je er om over drie weken is 't St. Nicolaas. Wat zullen we Pa en Moe geven. We hadden immers afgesproken dat we samen iets moois zullen geven. Lenie mag met ons niet meedoen want ze verklapt 't zeker en dan is de aardigheid er afl Is 't over drie weken al St. Nicolaas. Dat 's gauw hoor en Wim keek zoo verslagen rond dat Henk 't uitschaterde O jö je kijkt net of je 't niet fijn vindt. Ik dan wel hoor. Dan kun je zoo fijn pakjes klaar maken en je krijgt ook zelf zooveel pakjes. Weet je 't nog van verleden jaar Ja dat was echt hoor. Maar wat moeten we nu geven. Weet je ik heb niet zooveel geld over nu. O, nee deed Henk verbaasd, hoe komt dat. Jij krijgt toch veel meer zakgeld dan ik nu je op de H. B. S. gaat in de stad. Nou maar ik heb op school ook veel noo» dig overal voor. Henk haalde z'n schouders maar eens op. Dat begreep hij niet. Wim kreeg toch al z'n boeken en schriften van Pa en Moe, Maar wat moeten we dan doen drong Henk aan. Hij dacht dat z'n oudere broer altijd wel raad wist en nu bleef die Wim met zoo'n on» gelukkig verslagen gezicht zitten kijken dat Henk weer hartelijk in de lach schoot. Toe jö kijk eerst es wat anders dan komt er wel wat in je gedachten. Mevrouw Verhagen de moeder der jongens kwam eens om een hoekje kijken nu ze Henk zoo smakelijk hoorde lachen. Dat deed haar goed. Nu was 't de beurt van Henk om verschrikt te kijken. O als moeder toch maar niets ge» hoord had. Zoo Henkebaas zoo'n schik. Wim vertelt je zeker wat een brave jongen bij op de H.B.S. is. Moeder ging meteen weer weg want 't meisje zei dat er bezoek was. Terwijl de jongens druk beraadslagen over 't St. Nicolaascadeau aan Vader en Moeder zullen we vertellen wie ze zijn. De oudste Wim is een stevige jongen van bijna veertien jaar. Hij zit in de tweede klas van de H. B. S. Z'n rapporten zijn steeds best. Hij houdt nogal van grappen. Hoe doller hoe liever. Z'n vrienden houden veel van hem. Altijd weet hij wat nieuws te verzinnen. Als Wim er bij is kan je er van opaan dat je ple» zier hebt. Trouwens dat kan je wel aan hem zien De jool sprankelt z'n guitige oogen uit Maar Wim is een trouw vriend. Nooit laat hij je in de steek en om te helpen is hij altijd klaar. Met z'n dolle grappen maakt hij het wel eens te bont zoodat straf op school en een hartig standje van papa noodig is. Maar niemand kon ooit lang boos op hem blijven. Van Henk z'n broer houdt hij veel. Dat zegt hij natuurlijk niet. Verbeeld je zoo iets. Wim zou 't uitgieren van 't lachen en al heel gauw trachten erg sentimenteel te kijken en te zeg» gen O lieve broerlje wat houd ik toch vreese» lijk veel van je. Ja Wim zou er den spot mee steken. Jongens zeggen zoo iets niet maar toonen 't door daden. En dat heeft Wim ge» daan. Menig prettig tochtje met kameraden c, 4 jolig spel heeft hij er aan gegeven, om Henk gezelschap te kunnen houden. Henk de tweede zoon is tien jaar. Hij is echt 't tegendeel van Wim. Dat komt doordat op heel z'n leven een schaduw is. Toen Henk nog heel klein was liet 't kindermeisje hem vallen. Nu is Henk misvormd en zwak van gezondheid. Dikwijls als hij de wilde jongensspelen ziet dan springen hem de tranen in de oogen. Hij wil zoo graag meedoen, echt meedoen, maar hij kan niet. Zoodra hij maar even hard loopt is hij moe en moet hij hoesten. Alleen voor Henk heeft mijnheer Verhagen eenige jaren terug 't mooie huis in de stad verkocht en is in dit vriendelijk dorp op de groote villa «Rozenhuis* komen wonen. Henk kon dan rustig buiten wezen en in den groo» ten tuin en rozenhof zich vermaken. Mijnheer Verhagen ging nu eiken dag naar de stad naar 't kantoor en Wim ging dan mee naar school. Lenie 't jonge zusje was een krullebol van bijna vijf jaren. Ze was een speelpoppetje van allen. Nu begrijpen we ook waarom 't moeder zoo goed deed dat ze Henk zoo vioolijk hoor» de schaterlachen, zij z?g hem zoo graag vroo» lijk maar hij had zoo dikwijls verdriet. Hen t gaat op 't dorp op school. Dat is niet zoo vermoeiend voor hem. Toen Henk er eens iets van hoorde dat 't voor hem te vermoei» end zou zijn, zei hij «Maar ik kan net zoo goed als Wim hoor. 'k Ben tegenwoordig niks moe meer.« Moeder die haar jongen zoo goed kende en die wist hoe graag hij flink was, zeiZoo jonge» tje wou jij naar de stad naar school. Óm moeder denk je dan zeker heelemaal niet. Va» der is den heelen dag weg en Wim ook, als jij nu ook nog weg gaat zal ik 't wel gezellig hebben. Dus je wou mij 's middags geen ge* zeischap meer houden? Nee moe ik wil wel bij u blijven maar ik zou toch ook wel naar de stad kunnen. Eerst was 't hier wel prettig op school. Meester was een aardige man. Je moest wel veel van hem houden. Wat kon die fijn ver» tellen en teekenen. Als je iets niet begreep en meester zag het dan, in jeen twee drie 't stond op 't bord geteekend. Fijn hoor. 't Was al ijd echt geweest op school. De kinderen plaagden hem niet. Hij kon goed met ze opschieten. Ook Henk was een vriendelijke jongen en dan Henk woonde op Rozenhuis, de grootste villa uit den omtrek, daar hadden ze ontzag voor. Maar met den overgang was 't anders ge» ij worden. Toen was er groot verdriet gekomen in Henk's schoolleventje. (Wordt vervolgd.) Wij vestig! volgende cir] L. S. Met groo noemd de n van buiteng bare trouw heeft dezegi van velen o de oudere Vrije Unive gehad en hi zij aan Wol het Vader, Behi vader betuigen wij dank. Middelharnis L. V/ T. V7 Sommelsdijk A. KI P. KI KIN Sommelsdijk 1 van familie, het lijden geliefde ecbl vader en gr betuig ik 1: lijken dank Tevens Zeergel. Hei en Zuster de liefdevol den bij het Wed. P kinderd Nieuwe T01 Een allee voor de ge een net fati voor dag er Brieven o dit blad.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 4