Advertentien. W er gader ingen. Posterijen Gemengd Nieuws» V erkoopingen DIENSTBODE straat alhier, toebehoorende aan den heer K. Gouswaart. MIDDELHARNIS. De maandelijksche col» lecte gehouden in de Ned Herv. Kerk ten bate der Kerk, heeft opgebracht f 46,-. 1 Voor de betrekking van Onderwijzeres aan de O. L Jongensschool, hebben zich 20 sollicitanten aMi^gemelArk alhier 3 bank( biljetten van f 10,- ingekomen voor de armen en 1 bankbiljet van f 10- voor de kerk Dit jaar zijn in de Ned. Herv. Kerk aan de beurt van aftredmg alsouderhng, D. J. Beversluisdiaken, M. Ondenblinde kerkvoogd, E. de Lintnotabelen, L. Koote en G. Buth. nr*T mFNSPLAAT. De verkiezing van 4 lede? laf het kiescollege in de Ned Herv alhier zal plaats hebben op Vrijdag 12 November, van voormiddags 10 tot 12 uur des avonds van 6 tot 7 uur, wegens pe« jfpi/e aftreding van de heeren L. J. van Nieïwenhuijzeo.P. van Rossum. L. J. Schil» -nort en M. van Oostenbrugge. Voor de betrekking als Hoofd der Open» bare School No. 1 hebben zich slechts 2 sol. Iicitanten aangemeld Ds de Lange bij de Gereformeerde Kerk alhier, heeft de roeping naar Nieuwerkerk (Zeeland) niet aangenomen. OUDE TONGE. Dinsdag a.s. zal de ge» wone wintercatechisatie in de Ned Herv. Kerk weer een aanvang nemen. Zondag as. zal door Ds. Bax inde Ned. Herv. Kerk den Heiligen Doop bediend wor» den. Doopvaders kunnen zich aanmelden Vrijdagavond om 7 uur aan de pastorie. NIEUWE TONGE. De heeren C. van den Boogert, A. Kievit, T. Koppenaal en M. Vrees» wijk hebben hun benoeming tot lid van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk, alhier, aan' genomen. A.s. Donderdag zullen de catechisaties weer aanvangen en wel als volgtvan 2—3 uur voor de meisjes van 16-18 jaarvan 3—4 uur voor de meisjes van 18 jaar en ouder; van 6—7 uur voor de jongens van 16—18 jaar: van 7—8 uur voor de jongens van 18 jaar en oud r. Het behoeft geen twijfel of de opkomst zal zetr groot zijn, vooral waar de leiding is op gedragen aan een consulent als Ds. Bax. DIRKSLAND. J 1. Donderdagavond hielden de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging, Knapen» ver., Meisjesver., Zangver. en Zondagsschool» personeel in het Koor der Ned. Herv. Kerk een gecombineerde vergadering die voor een ieder toegankelijk was. Deze vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 138 vers 1 en 2 en het voor* lezen van Ps. 148, waarna Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet voorging in gebed en vervolgens een kort en hartelijk openingswoord sprak. Daarna werden door verscheidene leden der verschillende vereenigingen onderwerpen behandeld, waarvan veel werk was gemaakt ien waarvoor zij een woord van lof verdienen, daar de onderwerpen goed in elkaar zaten. De verleden jaar opgerichte zangvereeniging gaf enkele zangstukjes welke zeer in den smaak vielen en die zeer v'ot en goed, gezien de korte tijd van bestaan, van stapel liepen, vooral het nummer Zang Kwartet was mooi. De vergadering die aan de verwachting beantwoordde en goed bezocht was werd om ongeveer 11,30 uur door Ds. Polhuijs met een woord van dank gesloten en is in alle opzichten goed geslaagd en de vereenigingen mogen dan ook op dezen avond met genoe» gen terugzien. MELISSANT.* Donderdag 28 October hield de J.V. «Ora et Labora* alhier, haar tweede openbare vergadering in de Christelijke School Langzamerhand vulde het lokaal zich, dat weldra tamelijk bezet was, waarna de voorzit, ter J. Struik de vergadering opende door het doen zingen van Ps. 971 en het lezen van 1 Thess. 5 waarna hij in gebed voorging. Daarna heette de Voorzitter alle aanwezigen harteiijk welkom en spoorde vooral de ouders^ aan tot medewerking in den arbeid der J.V.' pnder het jongere geslacht. Nu leidde vr. J. van Dijk in «Daniël en zijn vrienden» en na deze duidelijke uiteen» zetting van dit onderwerp, dat ons als voor» beeld wees op de geloofsmoed der jongelingen aan het heidensche hof, beschamend voor ons, Christenen in Nederland, en waarop eenige bespreking volgde sprak de voorzitter over Art. 37 der Geloofsbelijdenis: «Het Laatste Oordeel». Uiteengezet werd hoe de teekenen van onzen tijd op dat oordeel wijzen en ons toeroepen aan deze zijde van het graf de keuze te doen vóór of tégen Christus opdat dat oordeel ons dan niet overkome als een dief in den nacht, maar ons vinde als kin de» ren des lichts. Eenige aanwezigen namen deel aan de be« spreking hoofdzakelijk ingenomen door de verhouding tusschen den Antichrist en Rome. Daarna werd eenige oogen blikken pauze gehouden en gezongen Ps. 1301, waaronder gecollecteerd werd. Nu las vr P. Vurens voor «Door God gered» en na dit varia volgde de inleiding van A. Grootenboer over «Mozes Roeping» ons laten» de zien hoe de Heere geleidelijk aan op Zijn tijd en wijze Zn kracht in de zwakheid van dezen geloofsheld volbrengt. Ook hierop volgde een korte bespreking en als laatste punt was nu aan de orde E. Struik's onderwerp Guido de Brés opsteller onzer Geloofbelijdenis Deze werd bezien als prediker der waarheid: opsteller onzer kostelijke belijdenis tot onderwijzing en als strijdbanier tegen onze vijanden, en als marte» telaar. Zn onderwerp besloot hij met brieven uit de gevangenis door Guido de Brés geschreven aan z n vrouw en z'n moeder. Omdat hier geen bespreking op volgde werd er nu tenslotte gezongen Ps 130 4 waarna dhr. Baart de vergadering met dank» gebed sloot. HERKINGEN. Als een en ander nog na» der is geregeld, hoopt men volgende week te beginnen met de uitgifte der boeken van de Chr. bibliotheek. De boekhouder der diaconie der N. H Kerk, dhr. J. G Noordijk, zal op Woensdag! avond van 7 tot 8 uur in de consistoriekamer zitting houden tot ontvangst van land» en tuinhuren. Donderdagavond ten 6 ure hoopt voor de Ger. Gem. alhier op te treden Ds. Kok van Gouda. MELISSANT. Deze week zullen in de Ned. Herv. Kerk de catechisaticn wederom aan» vangen en wel op Woensdag van 2,30—3,30 uur voor meisjes beneden 16 jaar, van 6,30— 7,30 uur voor meisjes boven 16 jaar, van 7,30 -8,30 uur voer jongens boven 16 jaar en op Donderdag van 5,30-6,30 uur voor jongens beneden 16 jaar. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid bestaan tot bediening van den Doop. Doopvaders kunnen daartoe Vrijdag avond van 7—8 uur aan de consistorie aan» gifte doen. OUDDORP. De beroepen predikant bij de Herv. gem., Ds. Keck van Garderen, hoopt a.s. Donderdag onze gemeente te bezoeken, om dan des avonds te 6 uur in de kerk op te treden. Als voorlezer in de Herv. Kerk is aan» gesteld de heer v. d. Kemp. De lijst der stemgerechtigde lidmaten ligt bij den kerkvoogd, den heer A. Pape, deze week ter inzage. De winterlessen voor jongens, die de school hebben verlaten, zijn Zaterdag op de Chr. School begonnen. 16 jongens hebben zich opgegeven voor het onderwijs in meet» kunde des Zaterdagsmiddags, en 23 jongens bovendien voor de avonduren, vier maal in de week. Op de O. School hebben zich voor» loopig zes jongens aangemeld. Vergadering van het onderwijzersgezel» schap vGoeree en Overflakkee* op Vrij» dag 29 October in de concertzaal van Hotel Meijer te Mlddelharnls. (Slot). Na de rede van den heer Hobma over »'t Begrijpen in 't opvoedingswerkwelke met aandacht was aangehoord en met applaus werd begroet, kregen wij een paar stukjes muziek (piano an fluit) te hooren, «Elegie» van E. Kronke en «Valse» van B. Godard. Hierop deed de heer Buitendijk eenige mededeelingen omtrent de contributie waar» over in de huishoudelijke vergaderig gespro» ken was, doch waaromtrent men de meening van de algemeene vergadering wilde weten. Dan sprak de heer Arie Willemse over in de zaal tentoongestelde uitgave van de firma J. B. Wolters. Na de pauze kregen we een interessante rede van den heer C J. Jansen, leeraar aan de R. H. B. S te Middelharnis, over Kinder» lectuur in de 19e eeuw. Duidelijk toonde spr. aan dat de Kinder» lectuur van het laatst der 18e en het begin der 19e eeuw een weerspiegeling was van de geestesstrooming die toen domineerde. Met de Kinderziel werd geen rekening gehouden. Aan Kinderpsychologie deed men niet. Het was de tijd van het rationalisme, men knielde voor de Godin der Rede. Alles moest dienstbaar zijn aan het nut. Dat vond men terug in de Kinderlectuur, 't Was de tijd dat de «Brave Hendrikken« gekweekt werden, v. Alphen was een gelukkige uitzondering. Hij sprak tot het Kind op kinderlijke wijze. Zijn gedichten kre» gen dan ook herdruk op herdruk. Anderen die v. Alphen wilden navolgen leden weer fiasco. Spr. wees er nog op dat het rationa» lisme langzamerhand overgleed in het materia» lisme van het midden der vorige eeuw. Ge» lukkig kwam er later kentering. Jammer dat de gelegenheid ontbrak voor den spr. om ook nog even de tegenstelling in de Kinderlectuur van den nieuwen tijd te schetsen, om te laten zien, dat ook de nieuwe geestesstroomingen daarin uitkomen 't Had de kroon geweest op een leerzaam stuk werk. De heer J. Kleeuwens vergastte ons weer op een Flakkeesche schets «de Candida tenlijst*. Een stuk Flakkeesch realisme, waaruit de au» teur zich weer kennemdeed ais een uitnemend kenner van 't Flakkeesche Volksleven. Als slot smaakten we nog een stukje fijn kunstgenot de «Polonaise» van W. Popp, waar» door Mej. van Neck en de Heer Bergman, de hoorders zeer aan zich ver; lichtten. LIJST 13 van de 48ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 12 f 45893,76 Ezinge217,50 Oldehove310,— Onderdendam79,60 Zuidhorn143,80 Augustinusga40, Engwierum (Kerkcoll.)22,45 Katlijk met Mildam136,37 Metsiawier117,05 Surhuizum71,90 Genemuiden (Geref. Kerk) 29,40 Ommen230,40 Wichmond68,74 Jutphaas250,— Vreeswijk (nagiften)3,50 Zeist429,68 Broek op Langendijk (Kerkcoll.)» 122.95 Enkhuizen333,18 Hoofddorp176,05 Dordrecht560,31 VGravenhage1356,33 De Lier320, Moordrecht 130, Zuidland102,93 Aardenburg (Kerkcoll.) 19,84 Meliskerke40, Tilburg (Kerkcoll.)52,15 Totaal van 325 Loc. Com. f 51257,89 Te Ommen, dat trouwens in 1925 een lee» lijke daling vertoonde, is de collecte ruim f 150,— gestegen, thans zelfs boven het bedrag van 1974. Bravo 1 Den Haag is vrij wat ge» daald, maar begint nu reeds voorbereidselen voor de collecte«1927 te t effen. Dat komt dus zonder twijfel weer terecht. De halve ton is reeds aardig overschreden. De overige Locale Comité's zullen naar we hopen de andere, kleinste helft thans vol maken. Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie ■»Een School met den Bijbel MIDDELHARNIS. Vergadering van den Raad der gemeente Middelharnis op Donderdag 4 Nov. 1926, des namiddags half drie uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging gemeentebegrooting 1926. 3. Verzoeken erfpachtsgrond. 4. Voorstel onderhandsche verhuring tuin» grond 1927. 5. Vaststelling wijziging bouwverbod. 6. Suppletoir kohier hondenbelasting 1927. 7. Gemeenterekening 1925. 8. Begrooting armbesturen 1927. 9. Begrooting vleeschkeuringsbedijf 1927. 10. Gemeentebegrootirg 1927. 11. Bespreking over eventueele voortzetting afgraving Zandpad. NIEUWE TONGE. Over de afgeloopen maand werden aan het hulppost», telegraaf» en telefoonkantoor alhier behandeld: 65 telegrammen, 561 telefoonge» sprekken, 9 telefoonoproepsberichten. Totaal 635 handelingen. NOG EEN LOGGER VERGAAN. Twaalf mannen omgekomen. Naar men meldt blijkt ook de logger Kat» wijk 148 in den laatsten storm te zijn vergaan. Alle twaalf opvarenden zijn verdronken. Nader uit Katwijk a. Zee Blijkens het door den schipper van den Vlaardinger logger 103 uitgebracht rapport wordt thans als vaststaande aangenomen, dat ook 't loggervaartuig K W. 148 var de N.V.» Katwijksche Reederij en Haringhandel v h A. den Duik te Katwijk a. Zee, waaromtrent het uitb'ijven van berichten reeds enkele dagen ongerustheid wekte, bij de laatste stormen schipbreuk heeft geleden, waarbij de geheele bemanning uitsluitend bestaande uitKatwijkers om het leven moet zijn gekomen. Bovengenoemde schipper toch heeft bij Dog» gersbank netten afkomstig van de K.W. 148 opgevischt, terwijl in die omgeving ook ton» nen drijvende werden aangetroffen. Vooral door dit laatste wordt het vergaan van het schip als een feit beschouwd. In verband hiermee is reeds een der pre» dikanten aangewezen om de betrokken familie» leden op deze ontzettende ramp voor te be« reiden. De opvarenden zijnSchipper C. van Bee» len. stuurman C. Blok, K Groen, K. de Haas, D. van der Plas, C. Zwanenburg, H. Messe» maker, A. Vlieland, A. Hoek, A. de Best, J. Kuyt, A. v. d. Marei. Van den Duitscben viermastmotorschoener »Carmen«, welke 15 Sept. van de Wesernaar Rotterdam is vertrokken, heeft men sedert het vertrek niets meer vernomen. Een wreede meld. Een 17»jarig kamermeisje, Marie Thérèse Reboux, in dienst bij den heer en mevrouw Villèle, die een kasteel bewonen te St. Char» les la Forèt, Mayenne, kreeg eenige maanden geleden enkele aanmerkingen van de vrouw des huizes te hooren. Ze hoorde ze chijnbaar in alle nederigheid aan, maar besloot zich op het zoontje van de familie, een kind van veer» tien maanden, te wreken. Ze liet den kleine naalden en spelden inslikken. Een week lang leed het kind verschrikkelijke pijnen, waarna een braakmiddel het van zijn kwellingen ver» loste. Twee weken later herhaalde de ontaarde dienstbode haar poging met een naald, die zij, om ze dieper te laten doordringen, met den vinger in het keeltje van het kind duwde. Op het hartverscheurenc geschrei van den kleine kwam de moeder toeloopen en nu werd de afschuwelijke daad van de wreede meid ontdekt. Het kind is thans, dank zij de voort» durende zorgen er aan besteed op weg naar beterschap. Woensdag had de dienstbode zich voor de rechtbank te Mayenne voor haar euveldaad te verantwoorden. Hoewel zij bekende met voorbedachte rade te hebben gehandeld en volstrekt geen berouw toonde, werd ze niet tot gevangenisstraf veroordeeld op grond van het feit dat haar geestvermogens niet geheel normaal bleken. Intusschen zal zij tot haar meerderjarigheid naar een streng opvoedings» instituut worden gestuurd en 2000 francs boeten hebben te betalen. IJselijk drama. In het Washington>hotel te New York heb» ben een 51»jarige vrouw en haar 30»jarige dochter op gruwzame wijze zelfmoord gepleegd Ze huurden een kamer op de elfde verdieping van het hotel. Kort nadat zij de kamer hadden betreden sprong eeist de moeder en oogen» blikkelijk daarop de dochter uit het venster. Terwijl de laatste op straat te pletter viel, kwam de moeder op een balkon van de tiende verdieping terecht Een vrouwelijke logeer» gast welke de balkonkamer bewoonde, wilde de ongelukkige naar binnen trekken, doch deze weerde zich wanhopig en de dame die haar wilde redden moest tenslotte loslaten, wilde ze niet mee in de diepte worden ge» sleurd. Ook de moeder bleef verpletterd op straat liggen. De reden voor de verschrikkelijke daad is nog niet achterhaald. Het oude spoorboekje. «De Zakenwereld« vertelt Op 2 October kocht ik een nieuw spoor» boekje. Onder de vele plichten, die wij als Nederlanders te volbrengen hebben, is dat er een waaraan men tweemaal per jaar gemakkelijk kan voldoen. Vooral in Amsterdam wordt het iemand gemakkelijk gemaakt, overal in de zakenwijken wordt het op straat verkocht. Veel moeilijker is het, naar ik ondervond, het oude boekje kwijt te raken. Eerst probeerde ik het op den Dam, waar ik het nieuwe boekje gekocht had. Ik was geen honderd stappen de Kalverstraat in ge» loopen, toen een welwillend heer mij op den schouder tikte en hijgend verklaarde U hebt uw spoorboekje laten vallen, mijnheer. Kon ik den man, die zich buiten adem ge» loopen bad om mij in te halen, een smadelijke teleurstelling bereiden Er viel niet anders te doen dan den eerlijken vinder vriendelijk te bedanken en mijn zomer» dienstregeling weer bij mij te steken, met een air, als ware het een onmisbare schat. Een straatje verder waagde ik het er weer op. Voorzichtig deponeerde ik het boekje op de vensterpost van een winkel, stak met een onschuldig gezicht een sigaar op en wandelde verder. «Meiheir, meheir I« Dezen keer was het een kleine jongen, van een soort, dat onmiddellijk het lakwerk van een auto beschadigt, wanneer zij er kans toe krijgen, die mij met een triomfantelijk gebaar uit de verte reeds mijn boekje toezwaaide. Zulk een bewijs van eerlijkheid bij zulk een jongen beantwooiden met een cynische ontmoediging Elk greintje begrip van paeda» gogie moest daar tegen in opstand komen. Met geveinsde blijdschap ram ik den on« gelukkigen zomerdienst weer in ontvangst, zeggend en tegenover de trouwe, open oogen van den jongen schaamde ik mij, dat ik zoo liegen kon, zonder een blos, zonder een spier van mijn gelaat te vertrekken Dank je wel jö, ik ben blij, dat ik het weer terug heb. Ter hoogte van den Heiligeweg ontmoette ik een kennis, waar ik even mee bleef staan spreken. Ha, dat was mijn kans. Met voorzichtige manipulaties wurmde ik het boekje uit de diepte van mijn zak naar boven. «Hoe kun je zoo iets beweren riep miin vriend uit, want met mijn gedachten bij myn boos opzet, had ik hem een verkeerd antwoord gegeven. Ik maakte mijn flater weer goed en wurmde intusschen stilletjes verder. Pats, achter mijn rug. Nu moest het boekje op het asphalt liggen. Eindelijk. Meteen werd er aan de overzij op een ruit geklopt. Ik veinsde niets te hooren. Het kloppen werd een trommelvuur, dat ik tevergeefs trachtte aan de aandacht van mijn vriend te doen ontgaan. «Zij roepen je», zeide hij. «Wie, wat vroeg ik, den verkeerden kant uitkijkend. «Neen, daar in dien winkel, zij wenken iets Ik voelde, dat ik het spel verloren had. Achter een winkelruit stonden een jonge dame en een winkelbediende met de melk der menschenmin duimendik op het gelaat, die mij met alle kracht van hun plastisch talent trachten te beduiden wat ik maar al te goed wist. Ik gaf mij gewonnen, nam beleefd mijn hoed af, bukte en raapte mijn boekje weer op. Dezen keer echter bloosde ik wel, van schaamte en van het bukken Zoo iets wordt ten slotte irriteerend. Als mij ooit iets mijn zakken gehinderd had, dan was het zeker nu wel dat boekje. Ik kwam op de Munt en verkende het terrein. Voorzichtig quasi nonchalant naderde ik de brugleuning en keek terluiks in het water van den Singel. Mijn hand tastte, greep het boekje, keek nog even om en staarde in het ver» wonderde gelaat van een politie»agent, die mij nauwlettend gadesloeg. Een politie»agent, een dreg bliksemsnel doorzag ik de situatie. Krampachtig hield ik het boek'e onder mijn jas verborgen, deed een stap terug en merkte met een onnoozelen grijns op «Hoog water vandaag, wat?« De agent gaf geen antwoord. Argwaan en verdenking stonden op zijn gelaat te lezen. Ik begreep, dat hij mij in de gaten zou houden. Toen bedacht ik mij snel. Met 'n onverwachte b weging stak ik het plein over, liep de brug naar de Doelenstraat op en weer terug en smeet bij het omdraaien meteen het spoor» boekje overboord. Welk eea verlichting, toen ik den plons in het water hoorde. Ik zag nog net even het bruine kafje op het water vlekken, toen sprong ik haastig op de tram, om elk spoor uit te wisschen. 's Avonds, thuis, wilde ik in het nieuwe spoorboekje een trein opzoeken, ik haalde bet uit mijn. zak het was de oude zomer» dienstregeling. EEN MAN DOODGESCHOTEN. Bij een relletje op de Kaasmarkt te Rotterdam. In den nacht van Zaterdag op Zondag out» moetten twee s"rvp»llperende agenten - litie op de Kaol> en "eze begroofing is al net eender wende en zin^ere jaren. Maar, oordeelt spr., de be» badden elkaar 8 komt van achter. Men kan ook daar» en waren, na bneer minder democratisch zijn. Over geloopen.' Op {derwijs wil spr. nu niets meer zeggen, zich rustiger zooeven behandeld. Wat de woning» geslagen, waarn'ng betreft daar mankeert nog al iets schreeuwers be?ier zijn B. en W. niet democratisch ter waarschuw!» Spr. veronderstelt dat ze nog steeds politiebureau ^elfae standpunt staan. Ze moeten niet te brengen. D voortvarend te zijn, andere gemeenten uitwerking," wadaarin een goed voorbeeld. Spr. wijst Op Woensdag 27 October 1926, 's nam. 2 uut, te HerkingeD, ter herberge van D. Grin» wis bij veiling en op Woensdag 3 November 1926, 's nam. 2 uur te Herkingen ter herberge van Mej. L. van der Velde, bij afslag van 14.55.76 H A. (31 Gem. 210 R. Voornsche Maat) Bouwland te Herkingen in den polder Ond Herkingen, kad. nrs. 557, 559 tot en met 562, 569 en 582 tot en met 585 in diverse perceelen en combinatiën. Grootendeels vrij van huur. Ten verzoeke van den Heer L. van Beek Lzoon. te Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 27 October 1926 bij Inzet en op Woensdag 3 November 1926 bij afslag, telkens des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. A. Het huis met erf aan den Binnenweg aldaar, kad. Sectie B nummer 1882, groot 2 aren 24 centiaren. Direct te aanvaarden. Ten verzoeke van Mej Wed. J. van der Wende. B. Het huis met erf aan den Molendijk, aldaar, kadastaal bekend Sectie B nummer 121 groot 53 centiaren. Ten verzoeke van den heer C. Hoogzand. C. Van een tuin aan de Wildemanskreek te Sommelsdijk, Sectie B nummer 816, groot 9 aren 90 centiaren. Ten verzoeke van den heer W. Boekhoven Sr. te Sommelsdijk. Notaris van BUUREN. tot schreeuwen Goes, Dokkum toen de agenten een van de groep aanhielden, ging bet geheele gezelschap tot handtastelijk» heden over, met de kennelijke bedoeling, den arrestant te ontzetten. De beide agenten, die zich tegenover een groote overmacht geplaatst zagen, trokken hun sabel, om ruim baan te maken. Juist toen zij hiermee begonnen waren, kwam een majoor van politie op een fiets aanrijden en hij probeerde dadelijk, bij zijn in het nauw gedreven collega's te komen. Hierin werd hij evenwel verhinderd door het publiek, dat van alle kanten was komen toestroomen. De ma» joor trachtte zich met geweld een weg door de menigte te banen, maar hij werd zelf aan» gegrepen. Hij wist zijn gummistok te grijpen en daarmee sloeg hij links en rechts om zich heen, om den doortocht vrij te maken. Iemand uit het publiek greep den stok en trok hem uit de hand van den agent. Deze greep daarop zijn revolver en loste, om schrik aan te jagen, een schot in de luebt. Tegelijkertijd greep hg een van de ergste belhamels den 18-jarigen D. de B., een schoenmaker uit de Eben Ha» ëzerstraat beet om hem te arresteeren. Een van de omstanders, de 33 jarige losse werkman J Buit den Vogelenzang, sprong toen op den agent, om D. de B. te ontzetten. Op het. zelfde oogenblik kreeg de majoor twee ge» weldige vuistslagen, een in de maagstreek en een tegen den rechterarm. Deze arm, welken de majoor nog in de hoogte hield, omdat hij in zijn rechterhand de revolver had, werd hierdoor omlaag geslagen Tegelijkertijd ging een tweede schot af, en een man, die op nog geen meter afstand van den majoor stond, werd getroffen. De kogel trof hem in het hoofd, en zwaar gewond viel de man op straat. Aanvankelijk scheen dit op de verzetplegers nog niet veel indruk te maken. Integendeel; er werd nog harder gescholden, en de houding tegenover de politie werd nog dreigender. Op het geluid van de schoten waren even» wel van alle zijden agenten komen toesnellen. Deze wisten met den blanken s-bel eindelijk ruim baan maken, waarbij heel wat harde klappen werden uitgedeeld. Ook J B. kreeg een sabelhouw op het hoofd, waardoor hij een ernstige verwonding opliep. Eerst toen het steeds weer opdringende publiek wat ach» teruit gedreven was, en de ergste verzetplegers verspreid waren, kreeg men gelegenheid, naar den getroffen man om te zien Het bleek, dat bij toen reeds overleden was. De geneeskundige dienst werd gewaarschuwd en deze vervoerde het lijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar het gerechtelijk ge» schouwd zal worden. De politie had inmiddels twee van de bel» hamels, D. de B. en J. B., weten te grijpen, Zij zijn naar het politiebureau aan de Lange Torenstraat overgebracht, nadat J B. in het ziekenhuis aan den Coolsingel was behandeld De Commissaris van politie in de tweede af» deeling, de heer G. van Gulden, die terstond is gewaarschuwd, is daar om half.drie met het onderzoek begonnen. Al spoedig bleek, dat de getroffene de 26»jarige varensgezel A. C. Joos sen was, gewoond hebbend Hudsonstraat 219. Nog in den loop van den nacht en ook gisteren zijn tal van personen, die bij het ge» beurde tegenwoordig zijn geweest, zich op het bureau komen melden. Allen hebben verklaard dat den majoor niet de minste schuld treft, en dat het optreden van de politie volkomen gerechtvaardigd is geweest. Indien de politie minder krachtig ware opgetreden, was zij, al» dus deze getuigen, zeer zeker onder den voet geloopen. Tegen de beide aangehoudenen is proces» verbaal oogemaakt wegens wederspannigheid. Na gehoord te zijn, zijn zij gistermiddag op vrije voeten gesteld,. Op Woensdag 27 October 1926 te Herkin» gen ter herberge van D. Grinwis bij veiling en op Woensdag 3 November 1926 te Herkin» gen ter herberge van Mej. L. v. d. Velde bij afslag, beide dagen dadelijk na afloop der landverkooping van den heer L. van Beek Lz. vanTwee huizen met erf en grond te Her» kingen op 't dorp, Kad. no. 1332 groot 2 Aren 10 c A. benevens het eeuwigdurende recht van erfpacht van 30 c.A. grond achter die huizen Kad. no. 1327, ten verzoeke van den heer P. C. v d. Broek te Middelharnis. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Vrijdagen 29 October en 5 November 1926, des v.m. 11 uur, in het koffiehuis «het Wapen van Zuid»Holland«, openbare verkoo» ping, bij veiling en afslag, van Eene Rentenierswoning met schuurtje, kip» penhok, erf en tuin, waarin 40 vruchtboo» men, in den Kerkboek, groot 26 aren, 60 cen.iaren. Het huis, dat is aangesloten voor electrisch licht, bevat 4 kamers, keuken, bijkeuken en kelder, ruime zolder en logeerkamertje. Aan» vaarding bij de betaling der kooppenningen op 22 December a.s. Bezichtiging dagelijks, des n.m. van 2—4 uur, te bevragen bij den be» woner den Heer J. S. A. van Toledo. tingen geven de verkooper de Heer .n Toledo te Schiebroek en onderge» e. Notaris LOEFF. sdag 3 November, in het logement k te Stellendam, bij inzet en Woens» November, in het logement Mijnders ndam. bij afslag, telkens des namiddags van een huis en grond te Stellendam Voorstraat, kadaster Sectie B no. 1570, O c.a., ten verzoeke van den heer J. Slis k van Holland, dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. d, g 6 November, bij inzet en Zater» dag 13 November, bij afslag, telkens des avonds 5 uur, te Ouddorp in het logement Akers» hoek, van een huis met schuurtje en tuin te Ouddorp aan den Bokweg, kadaster Sectie E nos. 1059 en 1060, samen groot 16,10 aren of 105 R. V. M-, dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van den heer Jacob Aleman te Voor» burg. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 13 November, 's avonds 5 uur te Ouddorp in het logement Akershoek, verhu» ring bij inschrijving voor het seizoen 1927 A. Ten verzoeke van A. Padmos te Oud» dorp, 5 meeden bouwland te Goedereede op Oud Westerloo, in 2 perceelen, om met erwten te beteelen, 4 meedjes bouwland in de Oude Spui onder Ouddorp, om met erwten te be» teelen en 3 meeden bouwland aan het eerste lietje onder Ouddoip, in 3 perceelen, voor vrije cultuur. B. Ten verzoeke van Jacob Aleman te Voorburg, een perceel bouwland te Ouddorp aan den Dirk Doensweg, groot 0,31,30 H.A. 204'/a R. V. M., voor vrije cultuur. Notaris VAN DEN BERG. en andere ÏOL Zoo de Heere wil en zij leven U hopen onze geliefde ouders, be» h huwd» en grootouders CORNELIS KORNET NEELTJE HARDENDOOD op Zaterdag 6 November hunne 40»jarlge Echtvereeniging te herdenken. 28159 Hunne dankbare Kinderen, Behuwden Kleinkinderen. Bommel, 2 November 1926. l3SC3SCI3Scdfe( Heden behaagde het den Heere, na een kortstondig doch geduldig lijden, van onze zijde weg te nemen, onzen geliefden Vader, Behuwdvader, Grootvader en Overgrootvader JACOB VAN DER BAAN, Weduwnaar van Maria Vroegindeweij in den ouderdom van 88'/2jaar. De Heere sterke ons in dit zwaar verlies. Middelharnis, 28168 L. v. d. BAAN Jz. T. v. d. BAAN-Groeneweg. en Kinderen. Sommelsdijk, A. v d BAAN—Kieviet. P. KIEVIET Dz. Kinderen en Kleinkinderen. Sommelsdijk, 2 November 1926. TERSTOND GEVRAAGD een flinke bij Wed. H. TANIS, Hofdijk, Ouddorp 28163

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 3