AMd's Groot Brl Kerk en School. AAN ONZE LEZERS illf III 1 i\ Prijs Ittg. f 1,45 Geb. f 1,95 afgehaald aan ons Bureau. Plaatselijk Nieuws* ?rF Zoo juist verschenen het beste en volledigste tot op heden geheel bijgewerkte en herziene brievenboek en de meest betrouwbare gids voor het dagelijksch leven m l yi 'l I' 4 of volledige verzameling van oor» spronkelijke modellen van brieven over alle mogelijke onderwerpen uit het dageiyksch leven, benevens re» questen, voorschriften bij geboorte en overlijden, huwelijk en echlschei» ding, minder' en meerderjarigheid, ouderlijke macht, voogdij, kinderwet» ten, erkenning en wettiging van kin» deren, burgerlijke acten betreffende koop, huur, enz. en acten, die in den koophandel voorkomen, alsmede aller» lei wettelijke voorschriften, waarvan de kennisneming voor een ieder van belang is, testamenten, volmachten, successie, registratie en zegel, wissels, de ongevallenwet 1921, de kieswet, de sociale verzekeringswetten, de ar» beidswet 1919, de arbeldsovereen» komst, post, telegraaf en telefoon, it li belastingen, enz. li li 10de herziene en geheel BIJGEWERKTE DRUK AKVELD'S GROOT BRIEVENBOEK is een Raadgever inzake recht en wet en een Encyclopaedic voor kantoor en huis. Op verzoek ook toezending per post a f 1,70 ingenaaid, ol f 2,20 gebonden. 2. Aan de orde wordt gesteld de gemeente» begrooting en de begrooting van het Burger» lijk Armbestuur voor het jaar 1927. De VOORZITTER deelt mede, dat genoemde begrootingen door een Commissie bestaande uit de heeren Segers, Lokker eD Jongeling zijn onderzocht en verzoekt den heer Segers omtrent de bevindingen der commissie, rapport uii te brengen. De heer SEGERS deelt daarna mede dat het onderzoek tot geen op of aanmerkingen aanleiding heeft gegeven en stelt voor beide begrootingen op de aangeboden cijfers vast te stellen. De begrootingen worden, waar geen der leden het woord meer verlangd als volgt vastgesteld Gemeentebegrooting Gewone dienst Ontvangsten f 59711,2672 Uitgaven f 59711,2672 Kapitaaldienst Ontvangsten f 760,9372 Uitgaven f 1,— Batig slot f 759,937a Begrooting Burgelijk Armbestuur Ontvangsten f 7381,01 Uitgaven f 7381,01 3. Aan de orde wordt gesteld een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verordening tot regeling van het verkeer op de wegen, in verband mei het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen. Met algemeene stemmen wordt besloten de genoemde veror» dening te wijzigen in dier voege, dat de maxi» mum snelheid wordt bepaald op 20 K.M. per uur, benevens dat de verordening zich zal uit» strekken tot den Tilschen dijk en den Zuid» zijdschen dijk zooals aangegeven in de concept verordening. 4. Zonder hoofdelijke stemming wordt be» sloten de vergoeding ingevolge artikel 101 der Lageronderwijswet 1920 over 1924 te bepalen op f 13,74 per leerling en het voorschot voor 1926 op f 840,80. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter na de gebruikelijke rondvraag deze vergadering VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente OOLTGENSPLAAT op Dinsdag 26 October 1926, nam. 2 uur. Voorzitter, de EdelAchtbare Heer W. J. Donkersloot Lzn., burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening met gebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan P. Hoogmoed wordt overeenkomstig diens verzoek één half jaar restitutie verleend wegens hondenbelasting. Goedgevonden wordt aan de Vereeniging «Volksonderwijs*, afdeeling Ooltgensplaat, een verlicht en verwarmd lokaal der le O. L. School in gebruik te geven voor hoogstens twee avonden per week tot het geven van een vervolgcursus. Eveneens wordt zonder hoofdelijke stemming goedgevonden aan de Vereeniging «O. B. K. I. S.« het speellokaal der Openbare Bewaar» school in gebruik te geven voor te houden oefeningen, gedurende een avond per week Eveneens aan een Comité dat zich gevormd heeft voor een bazaar, voor de Muziekver» eeniging, wordt in de Kerstweek de Bewaar» school voor dit doel beschikbaar gesteld. Voor kennisgeving worden o a. aangenomen de volgende ingekomen stukken a. een bedrijfsoverzicht der gasfabriek over Mei/Juni 1926. b. van Ged. Staten betreffend goedkeuring rekening Gemeente en rekening Openbare Bewaarschool over 1924. c. verslag van den Keuringsdienst van Waren betreffende de werkzaamheden in het 3e kwartaal 1926. d. proces»verbaal van kasopname bij den gemeente«ontvanger. e. beschikking van den Minister van O. K. en W. houdende vaststelling der rijksver» goeding krachtens art. 97 L O. W. 1920. f. Mededeeling van Ged. Staten inzake betaalbaarstelling rijksuitkeering, wet van 24 Mei 1897. g. proces»verbaal opname boek» en kas» administrateur Groot of Algemeen Armbestuur. Besloten wordt de 6'/2 geldleening groot per resto 1 Jan. 1927 f 105 000, te conven» teeten in een 4% leening. Besloten wordt tot het aangaan eenergeld» leening voor uitbreiding van de gasfabriek en buizennet, groot f 15000, tegen een rente van ten hoogste 5 °/o en af <e lossen in 15 jaar. Besloten wordt aan den heer C. Verhoeven, Hoofd der le O. L. School, wegens benoeming in gelijke betrekking te Capelle a. d. IJssel, op de meest eervo'le wijze ontslag te verleenen uit zijn functiën. De verordening regelende de jaarwedden van de helpsters aan de Openb. Bewaarschool en bij het onderwijs in de nuttige handwerken wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aangenomen wordt een regeling van de geresveerde gelden voor buitengewone werken aan de weegbruggen. Aangenomen wordt de begrooting van het Groot Armbestuur voor 1927 in ontvangsten en uitgaven f 12758,26. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling der Gemeentebegrooting voor 1927. Bij de algemeene beschouwingen wordt door geen der leden het woord gevoerd. De VOORZITTER deelt mede, dat in deze begrooting lichtpunten zijn te bespeuren, dat de uitgaven zijn geraamd op cijfers, die rede» lijk zijn en de inkomsten niet boven de te verwachten ontvangsten. Bovendien is de Gemeente»Inkomstenbelas» ting geraamd op een bedrag waardoor zeer waarschijnlijk verlaging van het percentage voor 1927/'28 mogelijk wordt. Bij volgnummer 92 vraagt de heer B. NOOR» DIJK om een burgemeesterkamerlje in te richten, welke tevens kan dienen voor B. en W.»vergaderingen en dergelijke. Zeer geschikt kan hiervoor worden ingericht een achter de Secretarie gelegen vertrek. Na eenige discussie wordt het voorsteLNoordijk aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Bij volgnummer 93 deelt de VOORZITTER mede dat tot nog toe geen geschikte bergplaats voor waardevolle stukken op het Gemeente» huis aanwezig is. Teneinde nu de meest waar» devolle stukken te kunnen opbergen stelt het Gemeentebestuur voor een brandkast aan te schaffen. Na ampele bespreking wordt na stemming besloten een brandkast aan te schaffende heer Wittevrongel stemt tegen. Bij volgnummer 124 v aagt de Heer C. DE VOS geheime zitting, teneinde mededeelingen te doen, welke hij liever niet in openbare vergadering doet. Bij volgnummer 162 stelt de heer C. DE VOS voor de bocht in den weg bij A. J. v. Ooster» om zooveel mogelijk te doen wegnemen. De VOORZITTER zegt een onderzoek toe. Bij volgnummer 181 stelt de heer J. VAN NIEUWAAL voor, de bezoldiging van den weger binnen de kom te verlagen van 50% op 40 van de te ontvangen weegloonen. De heeren J. C. Vermaas en A. v. Rossum on lersteu ien dit voorstel. De VOORZITTER ontraadt dit voorstel, omdat hij vermoedt, dat dit meer geboren is uit over den ambtenaar geuitte klachten, dan uit een oogpunt van gemeentebelang. De werkkring is veel omvattend, ook is er reeds meermalen gesproken over een tweede brug binnen de kom. De heer A. BRINKMAN kan het voorstel niet steunen. De heer WITTEVRONGEL vraagt waarom Van Nieuwaal dit voorstelt. De heer VAN NIEUWAAL zeide, dat hij het slechts 3 maanden druk heeft en acht dit salaris te hoog tegenover de uitkomsten. Hij heeft het te druk, er zijn te veel abuizen. De heer VAN ROSSUM vond de manier van optreden tegenover het publiek verre van aardig. Het voorstel tot verlaging werd bestreden door de heeren Van Es en Wittevrongel. De heer VAN NIEUWAAL wilde zijn voor» stel intrekken, onder voorwaard-, dat hij dan gedurende drie maanden een assistent neemt. De heeren Vermaas en Van Rossum onder» steunen het voorstel tot verlaging, gezien de- loonen in andere gemeenten. Men kan er maar genoeg liefhebbers voor krijgen. Tegenover een werkman is het hoog loon De VOORZITTER meent, dat het niet te hoog is, want hij moet ten allen tijde klaar staan en meende, dat dit voorstel is geboren uit de ontevredenheid over de bediening. De heer HOBBEL meende, dat gezien het werk, de belooning niet te hoog is. Daarna kwam in stemming het voorstel van Van Nieuwaal om het met 10 *e verlagen. Dit werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Vermaas, Waling, v. Nieuwaal, v. Rossum en de Vos. Ten aanzien van den steun aan de werk» loozenkassen van aangesloten vakvereenigin» gen merkte de VOORZITTER op, dat even» tueele werkloozen streng zullen worden ge» contróleerd. Een vorig jaar moest door een \ereeniging terug worden betaald van de ge» noten uitkeering, omdat ten onrechte gelden waren opgenomen. Verder werd medegedeeld dat een vorig jaar voor de buitengewone heffing gemeentelijke Inkomstenbelasting f 27000,— noodig was, ter» wijl dit voor 1927 teruggebracht kan worden tot f 18100,-, zoodat het heffingspercentage irsplaats van op 6 zal kunnen worden vast» gesteld op 5. Dit was dan ook een der licht» punten der begrooting, waarop de Voorzitter bij het begin der handeling doelde. De be» grooting werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 131,169,06 gewonen dienst en op f 500,— kapitaaldienst. Bij volgnr. 233 deelt de VOORZITTER mede, dat.de subsidie van het Groot Armbe» stuur kan worden geschrapt, omdat op de heden vastgestelde begrooting van het Gr. Armbestuur geen buitengewoone subsidie is uitgetrokken. De begrooling wordt vastgesteld Gewone dienst: ontvangsten en uitgaven f 131169.06. Saldo nihil. Kapitaaldienst ont» vangsten en uitgaven f 500.— Saldo nihil. In behandeling wordt genomen de begroo» ting der Inkomsten en Uitgaven van de Ge» meentelijke Openb. Bewaarschool voor 1927. Algemeene beschouwingen worden niet gehou» den. Na artikelsgewijze behandeling dezer be» grooting wordt deze met algemeene stemmen vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 2589 49. Daarna komt in behandeling de rekening over 1925 en de begrooting voor 1927 van het Vleescbkeuringsbedrijf. Besloten wordt beide stukken goed te keuren. Daarna komt aan de orde de verordening op de winkelsluiting met als gevolg een door den heer Van Nieuwaal gedaan verzoek. Waar in deze verordening ook een sluiting van winkels op Zondag was opgenomen, ont» spon zich daarover een heftige discussie. De heer VAN NIEUWAAL had de sluiting van winkels na 10 uur des avonds alleen be» doeld als maatregel om de politie minder werk te bezorgen. 9 De heer VAN ES echter was zeer voor Zondagssluiting ook van café's. De heer HOBBEL verzette zich daar sterk tegen. Spr. vond het bedroevend, dat men op heel het eiland des Zondags geen teug drinken in de café's kan bekomen, al heeft men op een rijtoer per auto ook nog zoo'n dorst. De heer VAN ROSSUM bestrijdt de Zon» dagssluiting omdat hij ieder vrij wil laten. De heer VERMAAS echter schets een treu» rige toestand te Achthuizen des Zondags en zou gaarne zien dat alle winkels en café's des Zondags gesloten waren. Hij wil het ontwerp echter nog eens in studie nemen en een vol» gende vergadering eerst beslissen. De heer WITTEVRONGEL stelt voor de verordening te verwerpen. Besloten wordt met de stemmen van de heeren Wittevrongel en Van Rossum tegen de verordening in een volgende vergadering te behandelen. Nadat enkele leden in de rondvraag nog iets hadden mede te deelen, werd de vergade» ring door den Voorzitter om acht uur geslo» ten. Verslag van het behandelde in de open» bare vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE TONGE, op Maandag 1 November 1926. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Edel» achtb Heer R. Sterk, Burgem.»Secr. 1. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Hij zegt dat in deze vergadering twee notulen, die van de voorlaatste en van de vergadering zijn te lezen. Daar die notulen echter nog breedvoerig zijn, zou het te lang duren voordat de twee gelezen zouden zijn. Daarom stelt spr. voor alleen de notulen van de voorlaatste vergadering te lezen. De Heer D BREESNEE (V.Bstelt voor de notulen der vorige vergadering te lezen als alle punten der agenda zijn afgehandeld. Dit wordt goedgevonden. Nadat de notuleu zijn gelezen maakt de Heer HOLLEMAN (neutraal) daarop een aanm.rking. De VOORZITTER zegt toe in de notulen die van het behandelde in deze vergadering worden gemaakt met de opmerking van den Heer Holleman rekening te zullen houden. 2. Ingekomen stukken. Verzoek van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier om een bydrage in de jaarlijks te betalen premie voor het pensioen van de wijkzuster. Naar aanleiding van dit verzoek zegt de VOORZITTER dat gewoonlijk voor een wijk» zuster ook pensioenspremie wordt betaald, opdat een verpleegster, als zij op 55»jarigen leeftijd is gekomen een pensioen kan verkrij» gen. De pensioenspremie bedraagt ongeveer f 200,— per jaar Daar nu de gemeente sub» sidie van f 300.— per jaar betaalt, het Groene Kruis f 200, kan deze subsidie heusch niet te hoog worden geacht, zoodat B. en W. hebben gemeend te oeten voorstellen aan het ver» zoek van de Diaconie te voldoen en een bij» drage in de pensioenspremie toe te kennen van f 50,— per jaar. Wethouder VAN DER KROON (neutraal) deelt mede dat de mededeeling van den voor» zitter, als zou het college van B en W. in zijn geheel hebben besloten dit voorstel aan den raad te doen, niet juist is, daar spr. er tegen was. Immers spr. is tegen alle subsidie» verleening aan de wijkverpleging. Toen dat ter sprake kwam heeft hij gezegd: «Nu komt dit en wie weet wat er nadien nog komt*, en waarlijk nog geen jaar is de wijkverpleging in deze gemeente of het is al zoo. Over de nuttigheid der wijkverpleging wil hij hier niet spreken, maar wel over hetgeen de gemeente heeft te betalen. De Heer A. C. BREESNEE (AR) en de heer VISBEEN (neutraal) stellen in verband met deze kwestie nog een paar vragen van ondergeschikt belang, die door den Voorzitter worden beantwoord. Daarna wordt het voorstel van de meer» derheid van B. en W. aangenomen met de stem van den heer van der Kroon tegen. Op een verzoek vrn het Dameskoor «Secilia* en van de Mondharmonicaclub, om gebruik der hulpschool voor het houden der repetities wordt besloten een en ander op de welbe» kende condities toe te staan, nadat vooraf over het gebruik van de hulpschool en een schoollokaal door den heer VISBEEN is ge» sproken geworden. Missive van den Heer C. d. K dezer prov., geleidende de akten van aanstelling van de benoemde leden van het College van Zetters. Missive van H.H. Ged Staten, houdende eenige opmerkingen omtrent de gemeente» rekening 1924. Besloten wordt aan die opmer» kingen tegemoet te komen. Missive van H.H. Ged. Staten, inzake het onderpand voor de gelden welke bij de Boe» renle. nbank worden belegd. Ged. Staten gaan met het gegeven onderpand niet aecoord. De Heer D. Breesnee stelt voor met goedvinden van Bestuur en Comm. van Toez. der Boe» renleenbank als onderpand te geven de voor f 20000 6 pCt. Nederland door den Boeren» leenbank alhier bezittende. Wordt goedgevonden. 3. Uitloting geldleening. Wordt uitgeloot een aandeel in de geld» leening, verschijnende 1 Febr. 1927, waarvoor door den Voorzitter wordt getrokken No. 3. 4. Aankoop schrijfmachine. Met algemeene stemmen wordt goedgevon» den over te gaan tot het aankoopen van een nieuwe schrijfmachine waarvan de kosten f 325.— bedragen, terwijl voor de oude f 68.30 wordt ontvangen. 5. Gemeentebegrooting dienst 1927. Komt in behandeling de gemeentebegroo» ting voor het dienstjaar 1927 met alle de daarbij behoorende bescheiden. Op de vraag van den VOORZITTER of de commissie van onderzoek haar bevindingen zou willen mededeeleD, neemt de heer HOL» LEMAN het woord. Spr. zegt een opmerking te hebben, n 1. wat betreft de subsidie ten behoeve der wijkverpleging. Doch daar dit reeds is behandeld geworden kan deze opmer» king komen te vervallen. Dat wil echter niet zeggen dat hij nu niets meer heeft, want ove» rigens meenen wij te moeten constateeren dat de meest mogelijke soberheid is betracht. Al» vorens echter het advies der commissie te kunnnen uitbrengen, ben ik genoodzaakt per» soonlijk iets over de begrooting te zeggen. Bij mij rijst n.l. de vraag of ons college van B. en W. bij het opmaken der begrooting niet al te sober is geweest, zoodat 1928 onvermij» delijk terugslag zal moeten geven, wat zich bij de belastingheffiing alsnog zou openbaren. Temeer, daar toch niet te ontkennen is dat met de tamelijk belangrijke uitgaaf voor be» strating dit jaar, niet alle uitgaven van betee» kenis, zelfs in de naaste toekomst zijn over» wonnen. Zoo iemand, dan ben ook ik voor vermindering van den belastingdruk, maar het moet een gezonde zijn en daarin ben ik niet zoo heel erg gerust als ik denk aan datgene waarvoor sinds eenige jaren het meest de aandacht is gevraagd en dat ook dringend die aandacht behoeft, n 1. den raadhuisbouw, waarmee naar mij voorkomt in de begrooting absoluut niet is gerekend. Dit op de lange baan te schuiven is ro.i. niet te verantwoorden, waar voor meer dan vier jaren de urgentie er van met den meesten nadruk is betoogd en vrijwel ook door alle ingezetenen is beleden. Na het indienen mijner desbetreffende voor» stellen in Augs. j.l. meende ik te mogen ver» wachten dat daarover tijdig den raad een beslissing zou worden gevraagd, zoodat bij het opmaken der begrooting voor 1927, daar eventueel rekening mee kon worden gehouden. Ondanks mijn wenken in de vorige vergade. ring is de zaak thans nog in 't zelfde stadium en ik zou U, mijnheer de Voorzitter, willen vragen of aanneming dezer begrooting de mo» gelijkheid van den raadhuisbouw in 1927 uitsluit. Zoo ja, dan kan ik niet tot goedkeuring adviseeren, ook niet namens mijn medecom» missielid. De VOORZITTER zegt dat de raadhuis, bouwkwestie eenige duizenden zal kosten. Betaling uit de gewone middelen, daarvan zal geen sprake zijn. Er zal een geldleening moeten worden aangegaan. Deze geldleening moet op den kapitaaldienst worden uitgetrokken. De reDte zou slechts op den gewonen dienst uit» getrokken kunnen worden. Voor zoover spr. meent staat deze kwestie thans buiten de be» grooting. Hij adviseert dan ook tot goedkeu» ring derzelve. De heer D. BREESNEE vraagt eenige in» lichtingen omtrent post no. 153, 177 en 178 der begrooting, welke inlichtingen de Voorz. verstrekt. De heer BREESNEE zou gaarne zien dat de post, volgno. 158 «Schoolbibliotheek* met f 100 werd verhoogd. Hierover ontstaat een uitgebreide discussie tusschen den heer Visbeen, Holleman en den Voorzitter. Tenslotte wordt besloten den post met f 50 te verhoogen. De heer D. BREESNEE zou gaarne het herhalingsonderwijs in het leven willen roepen. Hij stelt voor f 0,10 per lesuur en per leerling in rekening te brengen. Dan komen alleen degenen die er lust in hebben het op school geleerde nog eens te herhalen en dan zullen de kosten voor de gemeente niet heel groot zijn. Na eenige besprekingen wordt besloten een en ander te stellen in handen van B. en W. Besloten wordt nog de post «straten en pleinen* met f 1500 te verhoogen in verband met de plannen voor het vernieuwen der klinkerstraatjes aan de Voorstraat, een gedeelte nieuw te straten aan de Ring. De heer VISBEEN maakt eenige opmerkin» gen over het leggen van de straat op den Molendijk. Hij vindt het geld weggegooid. Een leek kan zien dat de staat niet deugt, en toch is de zaak maar goedgekeurd. Over den aanleg van den Molendijk wordt door de heeren druk gedelibereerd, en daarna wordt de begrooting in stemming gebracht, en goedgekeurd en vastgesteld. Verder niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. SOMMELSDIJK. In de maand October 1.1. vestigden zich alhier 7 personen, 21 per» sonen vertrokken, 4 kinderen werden geboren 1 persoon stierf en 3 huwelijken werden vol» trokken. Bij den gem.«veldwachter alhier is een fiets gedeponeerd die onbeheerd op straat stond. Nadere gegevens kunnen bij den veld» wachter worden verkregen. Naar men verneemt zal het Zondags» schoolgebouw aan het Zandpad te Middel» delharnis worden afgebroken en voor reke» ning voor de heeren van Heemst en Nipius een winkel worden gebouwd voor den ver» koop van manufacturen enz. De vereeniging tot in» en uitwendige zending alhier heeft ondershands een stuk bouwgrond aan de van Aerssenstraat van den heer K. Goudswaard gekocht voor het bouwen van een Zondags» school. In de maand October 1.1. werden alhier 58 aanvragen ingediend voor z.g. huisslach» tingen. In deze gemeente wordt collecte gehouden langs de huizen der ingezetenen ten behoeve van het Roode Kruis. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept pl.m 5600 balen uien, 400 balen peen en pl.m. 1300 balen uien. MIDDELHARNIS. Gevonden voorwer» pen Door dhr. J. C. Zoon, Nieuwstraat, is een nieuw kinderhandschoentje, door H. Schip» pers een duimstok en door M. Verduin een portemonnaie met geld gevonden. Maandagmiddag ontstond in de schoen» makerswerkplaats van den heer van Zanten een begin van brand. Daar men dadelijk han» delend optrad met emmers water, had men het vuur spoedig gebluscht. Door B. en W. is toegestaan het verzoek van de Centrale Veiling alhier, tot het plaat» sen van een benzinemotor van 6 P.K. in het perceel kad. sectie B no. 3453 Door A. Albregts is een postduif gevan» geü, gemerkt N 26C21015*3 en door C. de Man is er een gevangen, gemerkt N 27*{Q 84061. DEN BOMMEL. Loop der bevolking in October 1926. VertrokkenM. Melissant naar 's»HertogenboschL van den Nieuwendijk en echtgen. naar Rotterdam P. Stoop naar RotterdamA. A. Smeets naar Oude Tonge J. Jongeling. L. Langeweg en gezin naar Rot» terdam. Het mond» en klauwzeer onner het vee van den landbouwer W. C. van Kempen is geweken, zoodat deze ziekte in deze gemeente niet meer heerscht. Vorige week vervoerd 2938 H.L. aard» appelen en 1133 H.L. uien. In deze gemeente wordt met een lijst rondgegaan tot verzameling van handteeke» ningen ter verkrijging van een wachthuisje der R.T.M. aan het z.g. Waterwegje te Middel» harnis, voor reizigers wachtend op de autobus. Van den landbouwer W. M. Buijs is een paard gestorven, hetwelk afgekeurd is en onder politietoezicht begraven. W. v. M. had het ongeluk met een zak aardappelen zoodanig te vallen» dat genees» kundige hulp noodzakelijk was. OOLTGENSPLAAT. Sollicitanten naa? de betrekk ng van machinist bij het stoomge» maal kunnen zich tot 5 November aanmelden bij dhr. Oostdijk. Ter gelegenheid van het jaarfeest der Burgerwacht te 's Gravenhage ontving onze vroegere dorpsgenoot L. J. van der Mast van den commandant, in bijzijn van Generaals, Officieren, Kamerleden, Burgemeester, Com» missaris van politie, enz., onder het spelen der muziek, een medaille voor bijzondere toe» wijding voor hetgeen door hem reeds voor de Burgerwacht was gedaan. Aan de voorzijde de elf provinciën, in 't midden de NederL Leeuw, aan de achterzijdeaan L. J. van der Mast, Nederl. Vereen, van Burgerwachten voor bijzondere toeweiding. Het blad van de Bur» gerwacht zal hiervan melding maken. Vergadering van het Groene Kruis in hotel Hobbel. De voorzitter, dhr. A. L. Hobbel opent de vergadering met een woord van welkom, doch sprak zijn spijt uit over de geriDge opkomst. Tot bestuursleden werden herkozen de H.H. W. J. Donkersloot Lzn. en Am. Wagner. In de plaats van dhr. G. Wielaard, welke zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen J. van Ree Kzn. De Voorz. sprak eenige waardeerende woorden tot dhr. Wielaard, die altijd zijn krachten aan de Vereeniging gaf en hoopte hem nog vele jaren als gewoon lid der Vereen, te behouden. De rekening wordt vastgesteld ;n ontvangsten f 2788,68 en in uitgaven f 1918,31, alzoo een batig saldo van f870,37. Dhr. Aoê rapporteerde dat hij de rekening in orde had bevonden- Een commissie om de volgende rekening na te zien werd als volgt samengesteldP van Rossum, J. T. Mosselman en L de Vosjohz. Uit het verslcg van de Wijkzuster bleek dat 1973 bezoeken werden afgelegd in 251 gezin, nen. Geassisteerd bij kunstbewerking 46 maal. Bij afwezigheid van Dr. Entz werd in het ziekenhuis 7 maal eerste hulp verleend. Uit» geleend werden 54 artikelen in 19 gezinnen. Terug ontvangen 33 artikelen uit 10 gezinnen. Tweemaal ging de zuster mede op transport bij zieken. Tot afgevaardigde naar de verga» dering te Rotterdam werd bij aclamatie be» noemd Dr. J. Entz. Tenslotte werd besloten initiatief te nemen tot het oprichten van een vereeniging ter be. strijding van de kosten van vervoer en ver» pleging van zieken die naar een ziekenhuis moeten worden vervoerd enz. De contributie wordt geraamd op 1 cent per week voor kin» deren beneden 15 jaar en 6 cent voor personen boven 15 jaar. Een propaganda, vergadering wordt spoedig gehouden. Dan volgt sluiting. OUDE TONGE, Het bestuur van de polders Oudeland en Noordland maakt be. kend dat de namen van pachters op de hek» kens moeten staan en verder dat er maar één spoor mag worden gereden. M. Heestermans heeft een stuk grond verkocht aam F. Osseweijer om woningen op te bouwen, terwijl G. Jonker zijn woonhuis verkocht heeft aan A. Los alhier. De vereeniging van kleingrondbezit heeft de goedkeuring ontvangen, maar er zijn een tweetal leden uitgeschakeld om te bouwen. De prijs der aardappelen is nu f 3,50, uien f 2 en koepeen f 1, met een vluggen handel. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier vervoerd 2500 balen uien en 200 balen peen. Dhr. J. Campfens te Achthuizen had j.l. Zondagavond het ongeluk met zijn mo» toirijwiel omver te vallen, waardoor hij zich zoodanig bezeerde, dat hij per auto van hier huiswaarts gebracht moest worden. DIRKSLAND. De pogingen om alhier een afd. van den Vrijw. Landstorm op te richten, hadden geen succes. In deze gemeente is thans weder een ge» val van mond» en klauwzeer onder het vee geconstateerd. HERRINGEN. Door den gem.»veldw. al» hier is proces»verbaal opgemaakt tegen een rondreizend koopman, wegens overtreding der trekhonden wet De dienstpl. verlofganger van het 2e Regt. Huzaren, A de Geus Wzis heden voor herh.»oefeningen opgeroepen bij zijn korps te 's»Hertogenbosch. De prijzen der veldvruchten zijn weer iets stijgende. Voor eigenh. aardappelen be» steedt men hier f 3,25 en voor uien f 2,25- per H.L. é^jj MELLISSANT. Bij besluit van den Ge» meenteraad is tot bouwkundig opzichter be» noemd, de heer H. M. Roodzant te Dirkslacd. Het najaarsonderzoek van verlofgangers uit deze gemeente zal plaats hebben op Vrijdag 5 November as. des namiddags 1 uur in de O. L. School te Dirksland. Van den landbouwer v. d. B. geraakten 2 voor een wagen gespannen paarden op hol. Zij kwamen op het tramstation terecht en vernielden daar een laDtaarn. Verder liep het ongeval goed af. Van gemeentewege zullen aan den Dorps» weg nog 2 straatlantaarns worden geplaatst, hetgeen door de nog steeds toenemende uit» breiding in die richting noodzakelijk is. OUDDORP. Vrijdag namiddag is de brand» spuit beproefd. De spuit is best, maar water is er niet in voldoende hoeveelheid. De nor» tonpompen geven veel te weinig. Terwijl de brandspuit aan de Zuidzijde van het dorp stond, moest het water ten slotte heelemaal komen uit de sloot langs het Molenblok. Vandaag, Maandag, zijn verschillende am***! bachtslieden met en bij de nortocpompiA*' bezig geweest, of er verbetering aan te biet/ gen is, tot nog toe zonder afdoenden uitslag. De veldarbeider B. heeft bij het voederen der paarden van een dezer een slag tegen het dijbeen gekregen, wat een erge bloeduitstor» ting ten gevolge had, zoodat hij met het zieken» wagentje naar zijn woning moest worden ver» voerd. Nog een paar ongevallen. Een klein meisje van L. B. trok een ketel met kokend water om en kreeg veel van dat heete vocht over een armpje henen, dat daardoor deerlijk gebrand werd Een knecht van A. sneed met een snij» machine een stuk van een vinger af. Genees» kundige hulp was noodig. Naar wij vernemen is de Jonkersteê met bijbehoorende landerijen en bosschen in eigen» dom overgegaan aan den heer Crezee. Als de grond afgegraven of omgezet wordt, zal weer een heel stuk natuurschoon daardoor ver» dwijnen. f Verschenen week is per beurtschipper de eerste zending Oostilndische kers vet» scheept. f Van J. V. geraakte een span paarden op hol en geraakte daarmede van den dijk. Eenige arbeiders brachten ze spoedig tot stil» staan. f De oudste ingezetenen de wed. K Meijer hoopt ars. Woensdag 3 Nov. haar 88e geboortedag te herdenken. Zij geniet nog een goede gezondheid en verricht nog steeds lichte huiselijke bezigheden f Door de schaarste aan kolen zijn alhier gezinnen die zonder brandstof zijn. BRIELLE. Door het Chr. Comité voor winterlezingen is het programma voor dezen winter als volgt samengesteld: Vrijdag 12 Nov., Ds. K. Schilder Oestgeest: «Mephisto of Satan*Donderdag 2 Dec., Ds. De Veij Mestdagh Rotterdam«Het Oosten in zijn beteekenis voor dezen tijd*Woens» dag 12 Januari, Ds. J. J. Stam Rotterdam: «Gelooven en weten*Februari Ds. G. Akkerhuis Maassluis«Zwak en toch Machtig*; Donderdag 10 Maart, Ds. N. Buffinga, Rotter» dam«De Ambten van Satan*. SOMMELSDIJK. Zondag 7 November a.s. hoopt voor de Jongelingsvereeniging, zoowel I 's morgens als 's avonds in de Ned. Herv. Kerk op te treden, Ds. Hoeksema van Willige' Langerak, beide beurten extra collecte tot be» strijding der kosten. Door het Bestuur der vereeniging voor in» en uitwendige zending, is een stuk tuin' grond aangekocht om daarop een nieuwe Zondagsschool te bouwen aan de van Aersen straat alhie Gouswaart MIDDE1 lecte geho bate der K Voor aan de O. sollicitante -* Bij biljetten v en 1 bank Dit aan de b D. J. Bei kerkvoogd en G. But OOLTG leden van Kerk alhie November en des as riodieke a Nieuwenb peroort en Voor bare Scho< licitanten Ds. d alhier, he (Zeeland) OUDE wone win weer een Zond Herv. Ker den. Doe Vrijdagavc NIEUVSC Boogert, wijk heb Kiescolleg genomen. A.s. weer aanv uur voor uur voor van 6—7 van 7—8 oud r. Het beb ze*r groot gedragen DIRKSI) de Ned. H ver., Meisj personeel een gecom ieder toeg Deze vt zingen vai lezen van Stad aan vervolgens sprak. Da: der verscb behandeld i^t;?en waarvo daar de De verlee gaf enkele vielen en korte tijd het numm De ver beantwoor ongeveer een woor» opzichten mogen da gen terugz MELISS de J.V. openbare i Langzam weldra tan ter J. Stru doen zing 1 Thess. 5 Daarna harteiijk w aan tot m onder het Nu leic zijn vrien zetting va beeld wee aan het h Christener bespreking Art. 37 Oordeel*, van onzei toeroepen keuze te dat oorde dief in de ren des li Eenige spreking - verhoudin Daarna gehouden gecoilectet Nu las v en na di Grootenbi de zien h tijd en w dezen gel Ook hi en als la Struik's onzer Gel als predi] kostelijke strijdbanie telaar. Z'n on< de gevang aan z'n v Omdat werd er waarna d gebed slo HERKL der is get beginnen Chr. bibl De t Kerk, dhi avond va zittiDg hi tuinhurec Dor de Ger. van Goui MELIS Herv. K. vangen uur voor 7,30 uur —8,30 uu Donderd. beneden Zoni I/Si

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2