Uitjvorige dagen. V-LEEUAfr&RDCfY Gemengd Nieuws. Correspondentie. Uit onze Partij. Laatste Berichten. Reclame -Mededeelingesi MIJNHARDT'S Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. HoofdpHn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten pÏABttlA-vArsVALKEriBURG'S A n ••jLEVERTRAATI IT w B lyOl Onder deze wenschen wij de aandacht te ves» tigen op Mijnhardt's Sanapirin«tabletten. Reeds jaren worden deze door hare gene» zer.de en pijnstillende werking terecht aanbe» volen. Bovendien zijn Sanapirin.tabletten een product van vaderlandschen bodem en is het onbetwistbaar vastgesteld dat Nederlandsche geneesmiddelen tot de beste behooren welke wij kennen. Wanneer wij daar nog aan toe« voegen dat Sanapirin»tabletten uit dezelfde pharmaceutische fabriek afkomstig zijn waar ook Purol, het bekende middel voor genezing en verfraaiing der huid, wordt gemaakt en de fabrikatie onder toezicht van een apotheker geschiedt, dan kunnen wij onzen lezers veilig aanraden het volgende rijmpje te onthouden en zoo noodig in toepassing te brengen Laat bij gevatte koude en pijn Sanapirin Uw helper zijn 1 Woensdag jl. hield de Centrale Propaganda» dub te Middelharnis een cursusvergadering. Er was een groote opkomst. Uit alle plaatsen was men opgekomen. De heer Den Ouden refereerde over het onderwerp «Kerk en Staat* en zette het be» ginsel van de A.*R. Partij ten aanzien van deze stof helder en duidelijk uiteen. Steeds was het 't streven onzer partij Staat en Kerk goed van elkander te scheiden. De Staat vindt zijn taak op het terrein der ge» meene gratie, de kerk op het erf der particu» liere genade, zü houdt zich bezig met de zaligmaking van den mensch. Daarom mag de Staat zich volstrekt niet mengen in den arbeid en het terrein van de Kerk, maar ook omgekeerd heeft de Kerk zich niet te begeven op het gebied van den Staat. Waar dit in de historie toch plaats greep, had het altijd een groote schade voor de Kerk tot gevolg. Aan de hand van dit beginsel, toetste spr. het optreden van de H. G. S. en de S. G. P., zich aansluitend bij de rede van den heer Coüjn, te Leeuwarden uitgesproken, waarin de partijleider opmerkte, dat van de H. G. S ons een principieel verschil scheidt, en dat het met de S. G. P. slechts een kwestie van misverstand is. De toepassing der 10 Geboden op het ge» bied van den Staat, wat de H. G. S. wil, is een onmogelijkheid. Israël was een theocratisch Koninkrijk. Nederland, hoe bijzonder ook door God geleid, is dat niet. Aan de hand van enkele geboden (het 10e Gij zult niet begee» ren en het 5e Eert uw vader en uw moeder), toont spr. de onmogelijkheid er van aan dat de Sta t de 10 Geboden zou toepassen en handhaven. De H. G. S. wil de Hervormde Kerk ver» heffen als Staatskerk, haar bevoorrechten boven andere kerken en daarin verschilt zij prin cipieel met ons. Anders is het bij de S. G. P. die de dingen verwart, geen recht inzicht heeft in de onder» scheiding van Staat en Kerk. Dit misverstand moet worden opgehelderd en dan is toena» dering mogelijk. Nadat ook over de aanstaande verkiezingen voor de Prov. Staten gesproken was, en Spr. inzonderheid gewezen had op den ernst bij de verkiezing voor Zuid Holland, krijgt de vergadering gelegenheid met Spr. van gedacht ten te wisselen, waarvan een geanimeerd ge» bruik gemaakt werd. Tenslotte voerde de Heer Wainaer, uit Dirksland, ons Statenlid het woord, en zette duidelijk uiteen de houding die de A. R. Groep had aangenomen bij de verkiezingen van een lid van Ged. Staten. Vervolgens wees Spr. op gevaar dat dreigt, wanneer de Staten van Zuid Holland omgaan. Het werk van 25 jaren zou te niet gaan. Ze» delijk, geestelijk en financieel zouden wij de gevolgen ondervinden van een linksch regiem, waarin de S. D. A. P. ongetwijfeld de leidende positie zou innemen. Nadat de vergadering, die onder leiding van den Heer J. H. Dijkers stond, op de gebrui» kelijke wijze door den Heer den Ouden was gesloten, gingen wij voldaan huiswaarts. Vergadering van het od derwijzersgezel» schap «Goéree en Overflakkee* op Vrij» dag 29 October in de concertzaal van Hotel Meijer te Middelharnis. De morgenvergadering was gewijd aan de huishoudelijke belangen dezer vereeniging. Waarvan wij mededeelen dat als bestuursle» den aftredend waren de H.H. Meijer, Polhuys en Hoek. De te vervullen vacatures waren P. de Zeeuw en Mej. Gorter. Herkozen werden de H.H. Meijer, Polhuys en Hoek. In de vacature P. de Zeeuw en Mej. Gorter, werden benoemd de Heer v. d. Poel te Som» melsdijk en mej. Vermaas te Ouddorp. 4) Het was vroeg in den morgende zon kleurde nauwelijks met een rooden gloed de donkerblauwe lucht in het noordoosten, toen boer Cornelissen uit zijn bed sprong en zich haastig kleedde, daarna het vuur aanstookte en den grooten, zwarten waterketel bij den put voor het huis met helder welwater vulde, om dien over het vuur te hangen. Weinige oogenblikken later, en het knappend vuur doet het water zinken. Hoe eentonig velen dezen zang ook mogen noemen, voor onzen boer was er wat liefelijks in. Immers kondigde het aan, dat het water spoedig zou koken, en dan was het klaar. Daarop ging hij zijne huis» genooten roepen, Jacob wendde zich nog wel driemaal om en om, eer hij zich den slaap uit de oogen had gewreven en uit zijn bed stapte. Hoe weinig zin hij had om op te staan, hij moestwant Cornelissen had, als een echte Geldersche boer, den goeden oudeG regel met de kippen naar 't rek, maar ook met de kippen weder uit de veeren. «De morgenstond heeft goud in den mond,* was ook zijn spreek» woord. Hij zeide altijd«Er zijn geen onge» Iukkiger menschen dan die Hollanders, welke in den zomer nooit de zon zien opgaan.* Allen waren spoedig gekleed, en buiten bij den boerenput stond reeds een groote houten emmer met versch water, zooeven uit de diepte opgehaald, en hierin plasten en waschten Jacob en Mietje en vrouw Cornelissen zich, dat het een lust was. Mietje was het moedigst, want zij stak haar geheele hoofd onder water, en het deed haar geen kwaad, want zij was een frisch boerinnetje, met wangen die gloeiden als bloeiende rozen, zoodat menig nuffig da» metje uit de stad ik weet niet wat voor zulk een blozend gezichtje zou hebben willen geven. Hierna knielde Cornelissen met zijn gezin neder rondom de ronde, lage tafel, die op een drievoet in het midden van de boerenkeuken stond. Eenvoudig en ernstig bad de waardige De concertzaal van Hotel Meijer was gezel» lig ingericht. De anders zoo kale wanden waren versierd met de schoolplaten zooals orze mo» derne tijd die geeft, alle uitgaven van de be» kende firma J B. Wolters (Groningen). Dit in verband met het op de agenda voorkomen» de punt 4. .Causerie van denheer A. Willemse* 't Verhoogde wel de gezelligheid en bracht ons geheel in het onderwijsmillieu. De openbare middagvergadering ving aan om des nam. 1 uur. - De Weledelgestr. Heer A. v. Ooy, Inspec teur van het L. O. in de inspectie «Brielle* sprak een openingswoord. Spr. heette alle aanwezigen een hartelijk welkom en isftblij dat men in zoo groote ge» tale samenkwam. Er zijn er helaas nog altijd die van verre blijven staan, die doof blijven voor den roep om mede te werken aan be» reiken van het doel van dit gezelschap. Spr. is blij dat de secretaris hem mededeelde dat het gezelschap reeds 5 jaar bestaat. Spr. wist het heusch niet. 9 In Zeeland spreekt men van een kroonjaar en dan wordt er royaal feestgevierd. Dat kan helaas niet. Wanneer de min. v. financien zegter is niet meer, houdt alles op, dat heb» ben wij allen ondervonden. Het gezelschap is de kinderziekte thans te boven. Het bestuur dient een woord van dank en waardeering gebracht te worden voor al zijn arbeid in dienst van ons gezelschap ver» richt. Flakkee is een afgelegen land. Daarom is het moeilijk een spreker naar hier te krijgen. Daarom verdient de heer Hobma een dubbel 10 cent per regel. woord van dank gebracht te worden. Spr. hoopt dat een aangenaam samenzijn hem de vervelende, ongeriefelijke reis per Rotterd. Stoomtram zal doen vergeten. Spr. dankt ook den heer Jansen voor zijn bereidwilligheid aan het slagen van dezen middag mede te werken. Idem mej van Neck en den heer Kleeuwens. Ook de heer Bergman zal met zijn fluitspel ons weer kunstgenot verschaffen. Schoon deze thans geen vader werd als het vorige jaar, zal zijn fluitspel er niet minder om zijn 1 (Gelach). Een nieuw punt op de agenda is het vierde. Causerie van den heer A. Willemse bij de tentoongestelde uitgaven van de firma J. B. Wolters. Heel wat stelsels zijn in de laatste jaren opgekomen, maar ook weer ondergegaan. Spr. herinnert aan het Montisori en Dalton stelsel. Niemand denkt er over deze stelsels thans op de lagere school in te voeren. Maar al is het ideaal niet bereikt, de Hol» landsche School met naar Hollandsche onder» wijzers zal «make the best of it Spr. keert dan weer terug naar het lustrum. Ook in de onderwijzerswereld is bij alle mooie leuzen de strijd nog niet volstreden. Een der mooie pogingen om dien strijd te doen beëindigen, is dit gezelschap. Men komt als openb. en bijz. onderwijzer bij elkan» der, leert elkander verstaan en dus waardee» ren. Als Stresemann en Briand samenkomen, valt het nog al mee. Natuurlijk zijn er ook in de onderwijzerswereld nog onverzoenlijken, maar dat verbetert. Spr. vraagt zich af of het niet gewenscht is, dat er behalve paedagogische onderwerpen ook urgenter vraagstukken behandeld worden b.v. het zevende leerjaar, kleine klassen en toepassing leerplichtwet. Maar hierover genoeg. In verschillende inspecties van spr. worden pogingen aangewend om als hier een gezel» schap op te richten. Dat juicht spr. toe, al bederft het Haring» vliet veel, zoodat er practische moeilijkheden zijn. Ook mag spr. constateeren dat de oneerlijke concurrentiestrijd in deze inspectie minder erg is dan wel in andere inspecties van spr. In' zijn slotwoord spreekt hij den wensch huisvader voor zich en de zijnenvooral was het zijne ernstige bede, dat de Heere zijne reis naar N. mocht zegenen, en hem mond en wijsheid mocht geven om tot dien grooten «mijnheer* te spreken, en vooral om toch getrouw te mogen bevonden worden in de belijdenis van zijn Heere en Heiland. Hij bad dit met niet minder ernst ook voor boer Jans» senwant hij wist wel, dat deze meer uit hoogmoed en verontwaardiging over de be» handeling van zijn achterneef, dan uit liefde voor den Heere zich deze zaak had aange» trokken. Na een plechtig amen rezen allen op. De vrouw des huizes zette koffie en men schaarde zich om den disch. Voor echter iemand iets nuttigde, werd de groote echte Statenbijbel (uitgave van Keur) met de antieke koperen sloten geopend. Cornelissen las op statigen, ietwat slependen toon het elfde hoofdstuk van Faulus' brief aan de Hebreën. Intusschen kwam boer Janssen met zijn net boerenwagentje in vollen draf aangereden en hield voor de deur stil. Het zwarte ros trappelde ongeduldig met zijne pooten in het doorweekte zand, zoodat er groote spatten op de witte huif vlogen. Boer Cornelissen haastte zich dan ook zooveel mogelijk, om zijn buurman niet lang te laten wachten. Na een kort dankgebed riep hij «Dag Jacob, dag Mietje!* en wat niettiik- wijls in het huis van Cornelissen gebeurde, hij loopt naar zijne vrouw en geeft haar hoe kwam een Geldersche boer in die dagen er toe 1 hij geeft haar in bijzijn van de kinderen een zoen op den mond, dat het klonk. Jacob hield de handen voor de oogen en Mietje lachte en draaide het hoofd schielijk naar den anderen kant. Zij vond het zoo raar, zoo te doen op helderlichten dag. Het groote zwarte ros vloog met het lichte wagentje over den weg, en spoedig waren de reizigers uit het oog van de achterblij venden, die hen na» staarden, verdwenen. Er waaide een stevige wind uit het zuidwes» ten. De lucht was zeer onstuimig. Langs den gezichte nder vertoonden zich dikke wolken, als opeengestapelde bergen, die met hare uit dat de vergadering zal welslagen en we voldaan huiswaarts gaan. (Applaus). Daarop kreeg de Heer J. Hobma, uit Utrecht het woord om te refereeren over het onder» werp »'t Begrijpen in 't opvoedingswerk Niet over 't verstandelijk begrijpen zal de spreker 't hebben, maar over 't begrijpen met het hart, met de ziel. Deze staan niet buiten elkander, maar op 't laatste zal de nadruk worden gelegd. Begrijpen trachten te denken, te gevoelen, zooals een ander gevoelt. Opvoeden - zorgen met verstand, leiding bij de ontwikkeling van lichaam en geest. AI is de omschrijving niet afdoende te vin» den, ook hier moeten spreker en hoorders zoeken de bedoeling te begrijpen. Er is zooveel slecht of onvolledig be» grijpen, en daardoor zooveel leed en zooveel gebrekkigs ir> het werk der opvoeding. Spreker wijst in dit verband op 't bekende boek «Ver» keerd begrepen*, op Fröbel, op Pestalozzi enz. Achtereenvolgens worden bezien 't begrij» pen in het gezin, in de school, van de «rijpere jeugd*. De ouders moeten 't eens zijn in de op» voeding van hun kroost. Zij kennen hun kinderen meestal beter dan de onderwijzers. Dat ze Wel eens eenzijdig zijn in hun taxatie wat ook zijn oorzaak vindt in de natuur» lijke verhouding tusschen ouder en kind geeft er aanleiding toe, dat de school soms de oogen der ouders moet openen. Er moet dan onderling begrijpen zijn. 't Personeel der school moet samenwerken tot het verkrijgen van een organisch geheel. Daartoe moet men elkander verstaan. De onderwijzer moet ook, door contact met het gezin te zoeken, tot begrijpen trachten te ko» men van zoo vele moeilijke gegevens, die de kinderen soms zoo onbegrijpelijk doen schijnen. In 't bijzonder is 't begrijpen van de «rijpere jeugd* moeilijk. En de ouderen kunnen en willen 't soms niet. Uit «De Opstandigen* van Jo van Ammers—Küller licht spreker dit toe. Maar de vraagstukken zijn hier vele en dringen zich met geweld naar voren, zoodat eigenwijsheid en aanmatiging schering en in» slag schijnen. Het groote hulpmiddel is de goede sfeer in het huisgezin. In het algemeen is de eisch tot begrijpen, dat men werkelijk als gelijken naast elkander gaat zitten, niet gemaakt, maar wezenlijk wil» lende denken en gevoelen van een zelfde ge> zichtspunt uitgelijken voor God, gelijken als mensch 1 Door deze gedachte belicht spreker nog eens de bovengenoemae&terreinen. Hij besluit met er op te wijzen, dat er groote teleurstellingen zullen blijvenonder de dis» cipelen van Christus was een Judas, die niet naast de anderen zijn plaats vond, waar ging «naar zijn eigene plaats«. Toch is er veel schoons, als we kunnen zien en willen vinden. En volhouden tot het laatste toe 1 Dan gelijken we op degenen, die Henriëtte Roland Holst zoo schoon tee kent in «Mensch en mensch*. (Slot in 't volgend nummer). V L. K. MOTORDIENST. Vrijwilligers, die onbekend zijn met de ka» rabijn, kunnen deelnemen aan den cursus in de behandeling der karabijn als vuurwapen, die te Middelharnis zal worden gehouden. Bij voldoende deelname ook nog op een nader aan te geven plaats. Begin der cursus ongeveer half November. Opgave vóór 6 November a s. bij den Sectie DYNAMIET AANSLAG. Een landbouwer te Aversac, in de omgeving van Nantes, heeft getracht met dynamiet het huis, waarin zijn vrouw, die van hem geschei» den leeft, en zijn kinderen wonen in de lncht te laten vliegen. 's nachts werd de vrouw door het geblaf van een hond wakker. Daar zij onraad vreesde ging zij met een harer dochters buiten kijken en zag juist haar man de lont aansteken. Ze had de tegenwoordigheid van geest de lont uit te trappen, waarna ze zich naar het polite» bureau begaf om politiebescherming in te roe» pen. Een onderzoek bij den landbouwer wees uit, dat hij nog verschillende helsche machines bezat. 126 JAAR OUD. Een Bosnisch bergbewoner, Mato Frankchich geheeten, is dezer dagen in den gezegenden leeftijd van honderd zes en twintig jaren over» leden. Uit de geboorteregisters van zijn dorp moet met zekerheid zijn vastgesteld, dat de sneeuwwitte koppen als uit den grond op» doemden, dat was de achterhoede der onweers» buien van den vorigen dag. Hooger in de lucht dreven dunne schapenwolkjes langzaam over het blauw des hemels. De atmospheer was veel frisscher dan den vorigen dag, zoodat de ademhaling voor mensch en beest een genot mocht heeten. Boer Janssen was de eerste, die, nadat zijn zwarte een weinig bedaard en diens eerste vuur door een tamelijk verren en snellen rit wat bekoeld was, de stilte afbrak met te zeggen «Buurman, dat was «hou vast 1* was ik niet zoo sterk in mijn knuisten, dan was mijn Kaat (zoo heette zijn paard) er met ons van door» gegaan.« «Ja, buurman,* zeide Cornelissen, «als God den mensch niet bewaarde, wat zoude er van hem komen 1 Wij zijn gedurig in gevaar.« «Daar was ik niet bang voor,* liet Janssen er op volgen, «want wij zijn immers voor een goed doel op reis Neen, buurman, vandaag krfigen we geen ongeluk; daar zal onze lieve Heere wel voor zorgen. Het zal mij eens ver» wonderen, of die goddelooze rekels van veld» wachters gisterenavond geen ongeluk hebben gekregen met mijn neef, den domenie Mij dunkt, de goede God heeft hun werk zeker niet geduld, en zulk een ongehoorde handel» wijs niet ongestraft gelaten.* «Maar buurman,* antwoordde Cornelissen, «als God eens naar mijne en uwe zonden handelde, dan zou het er niet best voor ons uitzienten minste ik gevoel mij den grootste der zondaren.* «Kom, kom I nu niet van dien femelaars» praat,hernam Janssen«wij moeten den domenie maar los zien te krijgen, en die moet nog maai eens spreken, dien wil ik nog wel eens hooren. Maar voor ons is het beter, buurman, dat wij maar over die diepzinnige dingen zwijgenwant het is niet goed daar» over te diep na te denkeneen mensch zou het er door in het hoofd krijgen. Ik ben al bang genoeg voor onze arme Koos. De meid huilde gisterenavond, dat wij er bijna geen man werkelijk in het jaar 1800 was geboren. Zijn heengaan was plotseling terwijl hij met een vriend zat te praten, bleef hij dood. De gasverstlkking te Alkmaar. Woensdagmorgen zijn de drie slachtoffers van het geval van gasverstikking te Alkmaar onder zeer groote belangstelling begraven. Het geldkistje met inhoud, dat zoek was, is vanmogën bij hernieuwd onderzoek in de woning teruggevonden Oproer in een gevangenis. Uit Jefferson City in Missourie wordt ge meld, dat aldaar in de gevangenis een muiterij is uitgebroken, zoodanig, dat het zelfs tot hevige gevechten is gekomen tusschen de ge» vangenen en hun oppassers. Zeven gevange nen zijn levensgevaarlijk gewond. Oplichter gearresteerd. De Berlijnsche politie heeft Maandag den 27»jarigen koopman Mainzer gearresteerd, die die in Februari reeds wegens knoeierijen met cheques en andere oplichterijen in hechtenis was genomen, doch later, toen hij vervoerd werd om verhoord te worden, had weten te ontsnappen. Familiedrama. Uit Marion (Illinois) wordt gemeldDe voormalige Senator Potter heeft zijn echtge» noote en beide dochtertjes gedood en zich vervolgens door verdrinking van het leven beroofd. Vermoed wordt, dat hij plotseling krankzinnig was geworden. Brand In een krankzinnigengesticht. Te Doornik (België) heeft Zaterdagmiddag een groote brand gewoed in een krankzin nigengesticht. Het vuur greep snel om zich heen, en een oogenblik vreesde men, dat het heele gebouw in asch zou worden gelegd. De brand, onstaan in de afdeeling waar de gevaarlijke krankzinnigen zijn ondergebracht werd het eerst door een broeder» verpleger ontdekt. Direct werd alles in het werk gesteld om de 91- gevaarlijke krankzinnigen in veiligheid te brengen. De ongelukkigen, die bijna allen te bed lagen, werden in dekens gewikkeld door den tuin gevoerd Gelukkig kon de redding van al de ver» pleegden zonder ongevallen geschieden en kon het blusschingswerk aanvangen, dat echer ver» traagd werd door gebrek aan water. Het gebouw, dat een duizendtal krankzin» nigen herbergde, brandde grootendeels af Het bedrag der schade is onbekend, even» als de oorzaak van den brand. Een slachtoffer van de inflatie. Een der meest schitterende sterren aan den hemel der inflatie was in de Duitsche hoofd» stad Erich Meyerfeld. Hij kwam uit Danzig, waar hij in de jaren onmiddellijk na den oorlog veel geld had verdiend, richtte in de Behrenstrasse een kantoor in en opende een reclamecampagne als Berlijn nog nooit aan» schouwd had. In de inflatiejaran gaf hij reu» zenbedragen in goud aan reclame uit. Zijn naam en firmamerk twee huizen door de letter M. verbonden prijkten aan iedere tramhalte, op iedere muur vlakte, in alle kran» ten, tijdschriften, theaters en cinema's. Het waren de dagen van de groote huizenverkoo» pingen te Berlijn. Buitenlanders overstroomden de stad en voor een appel en een ei kochten zij een woningblok, somtijds zelfs heele straten. Ze konden het immers doen, ze betaalden in pond of dollar, en Meyerfeld, de makelaar, troonde als een godheid op zijn bureau. In drie jaren tijds gingen vijfduizend huizen door zijn han» den. Menig huis verkocht hij drie», viermaal en hij verdiende enorme sommen aan provisie Hij was volop milionnair. Maar hij kon het geld niet vasthouden het gleed hem door de vingers. Zoo verdiend, zoo was het weer uitgegeven. In alle voorname lokalen en clubs was hij stamgastgroote feestelijkheden werden door hem op eigen kosten gearrangeerd en al was er overigens niets op hem te zeggen, hij moest geld uitgeven, het geld dat hem in de zak brandde. Hij die duizenden Berlijnsche huizen ver» kocht, kocht er voor zichzelf geen een. Voor weldadige doeleinden was hij steeds te vin» den. Op zijn kantoren liet hij een keuken installeeren, waar hij dagelijks twintig oude vrouwen de kost gaf. Op zijn goede hart deed men nooit vergeefs een beroep En hij dacht er niet aan dat de tijden wel eens anders konden worden. Ze weiden anders. De mark werd gestabi» liseerd, daflatie, geldnood troffen hem als knodslagen. Zijn bedrijf kraakte in al zijn voegen. Klanten kwamen er niet meer en de reclamecontracten drukten als een ondraaglijke last. Mislukte speculaties en tegenspoed in het spel deden de rest om hem er in enkele maan» den totaal onder te brengen. Toen, om zich staande te houden, vergreep raad mede wisten. Zij zeide niets anders dan «Ik moet bekeerd worden I Ik moet bekeerd worden 1«« «Zoo, zooantwoordde Cornelissen. «Ik hoop, buurman, dat ze bekeerd mag worden, en gij en uw geheele gezinwant zonder wedergeboorte komt niemand in den hemel. «Wel man 1 Moet ik ook bekeerd worden Ik zou niet weten waarvan. Dat is goed voor baas Piet den schoenmaker, voor Jan, den knecht van den bakker, die den geheelen nacht dronken in de herberg zitten, of voor Teunis, dien strooper, die van stelen en rooven leeft. Maar ik bekeerd? ik, boer Janssen? Wie heeft iets op mijn gedrag te zeggen Neen buur, ik ben niet kwalijknemendmaar man, dat hebt gij mis.« «Och boer,* hernam de ander, «mocht de Heere u in genade aanzien en zich over u ontfermen en uwe oogen openen want ieder moet wedergeboren worden, dus ook ik en gij.* «Houd u maar op Cornelissen, want gij zoudt mij ook nog gek maken Ik ben al bang gsnoeg voor mijn kind, mijn Koosje. Laat ons hierover dus maar niet praten want dit weet gij wel van vroegerik heb niets met de fijnen ophet is maar een akelig volk en als deze domenie mijn neef niet was, voor geen geld van de wereld zou ik voor hem iets doen bij den officier van justitie. Maar nu, zoo waar ik Janssen heet en de rijkste boer van Z. ben, hij zal weer los, het kostte wat het wil. Die eigenwijze sinjeur van een burgemeester zal eens met zijn lange neus tegen de lamp loopen.« «Als God in zijn vrije, ontfermende liefde ons helpt, dan zal het gebeuren,merkte Cornelissen aan. «Wet zegt ge Alles ongeloof. Ik zeg nog eensmijn neef zal en moet uit de gevangenis.* Cornelissen vond het nu maar beter te zwijgen. Spoedig waren onze huurlieden in de stad N. In de herberg, waar het paard werd gestald, verhaalde men reeds aan boer Janssen, dat een «nieuwlichtersche domenie* den vo» rigen avond achter de tralies was gezet. Hij deed echter net alsof hij het niet hoorde, en hft zich aan het goed van anderen, verkocht bouwaandeelen die hij onder zijn berusting had, huizen tot welker verkoop hij niet ge» rechtigd was. En zoo werd hij dezer dagen itiihechtenis genomen, een der velen die hun opkomst aan de inflatie hebben te danken en zich slechts wisten staande te houden zoolang de geldontwaarding verder schreed. Gevaarlijke helderziendheid. Wij lezen in «Het Vaderland* Een alleszins betrouwbaar man heeft het volgende verhaal gedaan Hoewel het niet mijn gewoonte is oude koeien uit de sloot te halen, meen ik toch goed te doen, het onderstaande aan de ver» getelheid te ontrukken, opdat het velen tot waarschuwing zal strekken. In November 1923 diende ik als gouvërne» ments marine.officier op de Gemma. Dit schip geraakte in die maand, terwijl het in het marinebassin te Soerabaja aan de kade lag, in zinkenden toestand, of zooals dit in vaktermen heet, «het maakte water«. Hierbij vielen ge» lukkig geen slachtoffers te betreuren, maar dit stond niet vermeld in de berichten, die hier» over indertijd in de Nederlandsche bladen verschenen. Het is dus te begrijpen, dat de familieleden van de opvarenden zich zeer on» gerust maakten, toen zij van dit ongeval hoor» den. Zoo ging het ook met mijn ouders. Ik zelf had, traag schrijver als ik ben, over het voorgevallene niet geschreven. Daar berichten uitbleven en mijn ouders steeds ongeruster begonnen te worden, besloot mijn tante, ten einde raad, een der bekendste Nederlandsche helderzienden, in de residentie wonende (laten we hem mijnheer X. noemen, zijn naam wil ik om verschillende redenen liever verzwijgen), van wien zij reeds zooveel gehoord had, te consulteeren. Het was de avond vóór Kerstmis, dat zij hem in zijn woning opzocht. Men ver» zocht haar den volgenden morgen terug te komen, hetgeen zij ook deed. Zij heeft den heer X. toen ten portret van mij getoond en hem gevraagd«Kunt u mij ook zeggen, hoe deze persoon het maakt waarop de helder» ziende, na het gedurende eenigen tijd bekeken te hebben, haar vroeg, of zij soms de moeder was Mijn tante antwoordde hierop natuurlijk ontkennend. De helderziendheid van den heer X. uitte zich toen, nadat mijn tante hem ver» zekerd had. zich sterk genoeg te voelen om alles aan te hooren, als volgt«Dezen persoon zult u niet meer terugzien, hij is al lang dood«. Thans na driejaren, met verlof in Nederland, is het bovenstaande mij ter oore gekomen. Mijn tante was indertijd zoo verstandig, een en ander, voorloopig voor zich te houden. Eerst later, toen bleek, dat van hetgeen de heer X. haar verteld had niets waar was, heeft zij het gebeurde aan mijn ouders verteld. Maar verbeeld u, dat zij dit direct gedaan hadl Oveneden en gedood. Op den Berg en Dalschenweg te Nijmegen is Dinsdagavond door een auto aangereden de 52=jarige opperman S. De ongsiakkige kreeg een zware schedelbruik en is spoedig aan de gevolgen overleden. Ongeluk. Op het rolhoutopslagterrein achter de Kaar» senfabriek te Schiedam, had de 19>jarige haven» arbeider J S. zijn koffiebusje op een vuurtje gezet, zonder de sluiting te openen. Toen hij het busje van het vuur wilde nemen, sprong het uit elkaar, waardoor hij ernstig aan gelaat en oogen werd gewond. Opneming in het ziekenhuis was noodzakelijk. Verdronken. Te Assen is de echtgenoote van den heer S. in de Drentsche Hoofdvaart geraakt en verdronken. Verdronken Sinds Zaterdag wordt te Delft zekere W. B. vermist. Zondagmorgen zijn zijn overjas en jas op d; Vellevestte Schiedam aan den waterkant gevonden, waarom men vermoedt, dat de man, een zeuwlijder, is verdronken. Dreggen leverde tot nog toe geen resultaat. Meesensteker aangehouden. Op verzoek der Duitsche justitie is te Sil» volde aangehouden de 23>jarige J. M., uit Gendringen, die Zondag op een danspartij te Spork (Duitschland) in een twist over een meisje zijn medeminnaar met 17 messteken hoogst ernstig verwondde. Nu zal de Hollan» der niet worden uitgeleverd, maar hier worden berecht. De toestand van het slachtoffer is hoogst bedenkelijk. Tot onzen spijt kunnen wij eerst Dinsdag a.s. een verslag geven van de Raadsvergadering van Ooltgensplaat. ging de straat op door Cornelissen gevolgd Daar zij reeds vroeg in de stad waren, moes» ten zij nog eenigen tijd wachten, eer zij bij den officier van justitie konden worden toe» gelaten. Intusschen bromde boer Janssen ge» durig vrij overluid bij zichzelven«Had ik het geweten, ik was te huis geblevenwat doe ik-ook bij dien fijnen troept* Eindelijk worden zij binnengelaten. Een mager, lang heer, met zwarten baard en groote knevels, staat voor hen. 0 Boer Janssen neemt het woord en zegt, zoo beleefd mogelijk«Mijnheer, neem ons niet kwalijkwij zijn hier gekomen om eens te onderzoeken naar domenie B., die gisteren» avond hier in de gevangenis is gebracht.* »0,« zeide mijnheer W., «gij bedoelt ds. Bdie afgezet is, omdat hij door herhaalde overtreding der wet en het niet betalen van de boete, hetzij uit onmacht of onwil, hier is opgebracht. Wat wildet gij van dien man hebben «Wij wilden hem gaarne op vrije voeten zien gesteld,* vervolgde Janssen. «Het is zulk een vroom man en daarbij mijn neef.« «Wel, gij kunt dat gedaan krijgen was het antwoord, indien gij eene boete van f 5 h f 6000 voor hem betaalt. Gij ioemt dien man vroom maar weet gij dan niet, dat die dominé is afgezet, en in strijd met de wet, overal preekt en kinderen doo, t Als een oproer» maker, die ons land in rep en roer brengt, moet hij, en ieder die hem gelegenheid geeft om te preeken, gestraft worden. Ik heb gehoord dat zekere boer Cornelissen te Z. hem ook heeft laten preeken, en dat er meer dan hon» derd menschen bijeen zijn geweest. Die zal ook zwaar beboet worden.* Janssen werd zoo bleek als de muur. Hij had reeds den knop van de kamerdeur in de hand, om heen te gaan. Doch nu nam Cor» nelissen het woord. Wat hij sprak vernemen wij in een volgend hoofdstuk. (Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 7