ITEN MOE Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen. DERDE BLAD No. 3272 ZATERDAG 30 OCTOBER 1926 41STE JAARGANG O Kerk en SchooL rug en lendenen Kloosterba.ïsem Kinderen liijmslroop ->) ïraven van het zeer groot, dit geen be- tot stand te In begreep dat inkosten ruim- tken. iet niet anders irtentie vraagt ;ering zijn die imzet van wa- te verkrijgen |akkeesche pu- en Uw waren Ivertentieinde 2ST W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentin en verdere Adminis tratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Dit nummer bestaat uit Plaatselijk Nieuws. R@ëfaüi8'Meeiedeetingen. B I REINHEID 11111 lil P' |JfLH0UU,£B m.nDELHftRHIS Flakkeesche Brieven. fleclaine-MededeeSingen. Helt Gij pijn in verdrijft de pijn f 8596.- f 9493.- f 5714.- f 200.- f 69408 - traden als lid der itbetalende aan loon vermeerderde het auw.Onderlinge met 4 130 loon. Tuin» uitbetalende aan O.C. Overflakkee, W. KEIJZER. ide, hoeststillende sten. Flacon 75 ct. akking. Let hierop. erenbond. van den Flakkee» it de aardappel ver» het eiland, in het maken, op het arti» r "Waal te Klaaswaal, en betreffende den de King Edward, atziekte. Het is ons den aangewend tot tgoed uit Drenthe, n, die reeds gekocht. oornoemd Voorzitter, v. SCHOUWEN Secretaris, A. W. KEIJZER pmt. Hoever ben je ■rp. Zoo veire neef, a keertje heb je me je altijd te Hoofd» liddelharnis. 't Fruit lekend, dat ik er wel ieuren heb je mooi Ijog een groote kunst. welkom, tmel. Die reepen kun |n, dat is 't sterkste, ok wel, maar dat is je veel jitnel. Al heb je alle an je me die andere, ren en een dikken weer in ons hoekje splaat. Nog hartelijk ;n jarigen jongen iets best begrijpen dat ie nu maar wat van mge. Je hoeft heusch et mooi geschreven gd lezen, 't Was best aeid voor je moeder Drgen. 't Is wel een lat je moeders hulp Dubbele pennen bij mooie groote |s, je zult zien dat 't onshaven. Ben je al eken kunt bakken? :r weg woont, anders die lust ik ook graag. Als je 't kantje voor .liken, kun je 't iets :n paar toeren bij te raadsels zijn. ginst. a, winst, üwolle. dsels i t men zich gaarne dier. it 9 letters en is de oetig dier. lderland. worden ingezonden lan UUS Scheldebode ijk. am, leeftijd en adres 4 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bij vooruitbetaling. BUITENLAND bi] vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent perregêl DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. SOMMELSDIJK. Op de weekmarkt van 1.1. Woensdag waren 7 runderen aangevoerd. Aan den beurtschipper G. Zoon, alhier, is verdunning verleend tot het verbouwen van zijn woonhuis, staande aan de Voorstraat, Een zoontje van P Mdie op een boe» renwagen gezeten was, had het ongeluk hier» van af te vallen. Een der wielen ging het ventje over den buik. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Op de beurs van 1.1. Woensdag bood men f 2 voor 1 H.L. uien, f 3 voor de eigenheimer aardappelen, f 3,50 voor de Red Star en f 4,50 voor de King Edward aardappelen. In deze gemeente wordt op het oogenblik door verschillende collectanten druk werk ge» maakt voor het werven van leden enz. voor de stichting vallende ziekten te Haarlem en Heemstede. A.s. Woensdag 3 November za'alhier de najaarsmarkt voor vee enz. worden gehouden. Het najaars»onderzoek voor de verlof» gangers van de lichting 1914 zal voor deze gemeente plaats hebben te Middelharnis in de Bewaarschool op Donderdag 4 November a.s. nam. 1 uur. Aan belangstellenden wordt bekend ge» maakt, dat de Nutsbibliotheek Maandag 1 Nov. a.s. een aanvang neemt. Liefhebbers van lectuur kunnen iedere Maandagavond jvan 6—7 uur boeken ter lezing ontvangen |op den Doel MIDDELHARNIS. Door het bestuur van den Kolenbond «Ons belanga is besloten den prijs der eierkolen niet op te slaan, doch te blijven voortgaan deze te leveren voor f 1,70 per H L. aan leden en aan niet leden die ge» regeld kolen van den Bond hebben. Volgens de rekening bleek dat nog 5000 H.L eierkolen aanwezig zijn behalve de stuk kolen en An> «f. trachiet. Van C. Noordijk is deze week een koe uit nood geslacht. Het vleesch is voor de con» sumptie goedgekeurd. In een woning aan de secr. Nijghstraat komt een geval van besmettelijke ziekte Rood» vonk voor. ln de plaats van den kommies bij 's Rijks directe belastingen de heer Vrieze is benoemd de heer Postema van 's»Gravenhage. OOLTGENSPLAAT. Dhr. Ave heeft zijn woonhuis, slaande aan de Stoofstraat, onderhands verkocht aan Joh. Neels. Uitslag rietverkooping op 27 October: van het gors voor het Rietveld werd kooper dhr. C. Vogelaar te Puttershoek voor f 355,— en "van het rietgewas langs de haven dezelfde voor f 95,—. De machine voor het stoomgemaal in het Oudeland zal volgende week arriveeren, alsdan zal dadelijk tot plaatsing worden over» gegaan. Bij de j.l. Dinsdag gehouden schietoefe» ningen van den B V L behaalde G de Bruin 96, joh. C. Birkhoff 95 en Joh. v. d. Heuvel 94 punten Als gevolg van de verbazende opbrengst bij de verpachting van het bouwland, zal aan het Groot» of Algemeen Armbestuur geen buitengewone subsidie uit de gemeentekas behoeven te worden verstrekt. De Gemeenteraad heeft de begrooting voor het dienstjaar 1927 in ontvangst en uit» gaaf vastgesteld op 131,169,06 gewone dienst en f 500 kapitaaldienst. De begrooting der Bewaarschool werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 2589,49. De Rijksveldwachter heeft proces»verbaal opgemaakt tegen den 22»jarigen J. O alhier, wegens aanranding en ernstige mishandeling. De beslissing omtrent het invoeren van de verplichte winkelsluiting zal eerst in een volgende Gemeenteraadsvergadering worden genomen, omdat er verschil van meening heerscht in den Raad over het al of niet wenschelijke van Zondagssluiting. OUDE TONGE. Alhier besteedt men voor de King Edward aardappelen f 5 en voor de poters f 2 80 de 70 K G. Gevonden voorwerpen zijn een armzeel, een tabakdoos en een asdop van een auto inlichtingen over die voorwerpen op het secre» tarie. De sluis van den Molenpolder enz., is goedgekeurd en op heden in werking getreden. Van M. C. geraakte een varken in de sloot met veel moeite werd het dier op het droge gebracht. Door de groote toevoer van landbouw» gewassen op de kade moet de politie nogal eens handelend optreden om de goede orde te bewaren. NIEUWE TONGE. Door D. van Es.A. Kievit en J. Kattestaart zal aan het Gemeente» bestuur vergunning worden gevraagd tot het bouwen van een woning bij het Tramstation, alhier. Voor de uien besteedt men alhier f 2,— en voor de aardappelen f 3,— per H.L. DIRKSLAND. Verleden week werden vanuit deze gemeente verscheept 7000 H L. aardappelen, 5460 balen uien en 2680 balen peen. Op de wekelijksche beurs waren Donder» dag alhier 13 runderen aangevoerd. Op Vrijdag 5 November des nam. 1 uur zal in de Bewaarschool de najaarsinspectie worden gehouden. De prijs van de uien is hier opgeloopen tot f 5 per H.L. deel zoozeer werd gekwetst, dat hij zich te Rotterdam onder geneeskundige behandeling moest stellen. De zeer geringe vangst van garnalen door de visschers alhier, wordt hoofdzakelijk toe» geschreven aan het opvangen der jonge gar» nalen. Dit jaar werd zelfs gedurend het sei» zoen door visschers alhier en te Goedereede tot 10.000 K G. per week aan de vischdroge» rijen geleverd. De Christelijke Zeeliedenbond heeft een verzoek aan den betrokken Minister gericht om dit euvel op de een of andere manier te ondervangen door een wettelijk voorschrift. OUDDORP. Er wordt aan herinnerd, dat des Zondags alleen reizigers op de terreinen Een tweetal bekroonde prachtexemplaren van de in het Christal Palace t» Landen gehouden hondententoonstelling «Keysoe Superbus«, eerste prijswinner in de Bulldog.klasse. Eigenaar Mr. J. T. Barnard. Donderdagavond 28 October j.l., om» streeks IOV2 uur bij het verlaten van de her» berg had de landbouwer K. B. door het ach» teruitloopen van zijn paard het ongeluk met paard en karos in de kaai terecht te komen. Het paard viel boven op den wagen, sloeg een gat in de kap der wagen, waardoor K. B. wonder boven wonder uit den wagen kon komen en door toegeschoten hulp gered kon worden. Het paard, en vermoedelijk ook de hond van K. B., zijn verdronken. De karos is totaal uit elkander geslagen. HERRINGEN. Na afloop der landver» kooping had nog een verkoop plaats van 2 woningen, staande aan den Molendijk alhier, in eigendom en ten verzoeke van den heer P. C van den Broek te Middelharnis. Ingeze» zet door J. Nieuwland alhier op f 2610. Bij den landb. D van Weel komt een geval van mond» en klauwzeer voor onder het vee. Vorige week werden van hier per beurt» schipper vervoerd 600 H.L. aardappelen. De prijs der kipeieren stijgt door het geringe aanbod telkens omhoog. Men besteedt thans f 0,11 per stuk voor grooten en f 0,09 en f 0,10 voor kleinen. MELISSANT. De heeren L. van Beek en J. A. van Nieuwenhuizen hebben hun benoeming als lid van het College van Zet» ters aangenomen. Bij de gehouden veekeuring is in de ru» briek kalveren bekroond met een 2en prijs een kalf van den landbouwer A. E Struik. STELLENDAM. In den nacht van Maan» dag op Dinsdag 11. zijn de jonggehuwden C. M. Jansen en diens echtgenoote ternauwer» nood aan den dood door gasverstikking ont» SDapt, doordat de kolendamp van den insluit» haard niet voldoende door den schoorsteen kon worden afgevoerd en alzoo de kamer en slaapkamer van de echtelieden vulde. De echtgenoot C. Jansen was waarschijnlijk ge» durende den nacht wakker geworden en heeft nog pogingen aangewend het raam te openen, wat hem gedeeltelijk gelukte, doch bewuste» loos op den vloer neerzeeg. Zijn vrouw wilde hem ter hulp komen, doch viel eveneens op den vloer. Ongeveer 6 uur in den morgen kwam N. van Wezel in de pellerij en hoorde hij een flauw geroep van Jansen en deze, de zaak niet vertrouwende, heeft onmidellijk de vader van J., de heer M. Jansen, gewaarschuwd, die op zijn beurt weder de hulp inriep van den geneeskundige Dr. P J. Mulder alhier, welke het mocht gelukken bij beide echtelieden de levensgeesten op te wekken. De geneeskundige verklaarde dat het niet lang meer had moeten duren of beiden waren gestikt. M. Troost, die in het ruim van een vaar» tuig viel, had het ongeluk daardoor een zij» ner duimen te breken en moest geneeskundige hulp inroepen. A. Jansen kreeg in de pellerij een vol vat op een der vingers, waai door dit lichaams» 40 cent per regel. A Houdt uw hoofdhuid rein 1 met Basle's Jachtwater. Ij Absoluut zekere werking. B. I Vergiftiging uitgesloten. *7 B Hoofdagentschap Wederverkoopers gevraagd. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 31 October 1926. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. geen dienst en 's av. 6 uur Ds Baarslag van Melissant. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten (Doop en collecte). Oude Tonge, 'sav. Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en n.m. 2 uur dhr. Vetter van Langstraat. Herkingen, v.m. 9,30 uur Ds. Bax v. O. Tonge. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 u. Ds. Bieshaar van den Haag (Oogstcollecte). Melissant, v.m. 9,30 Ds. Baarslag n.m. g. dienst Goedereede, v.m. 9,30 uur Ds. Hoogendijk van Eist. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. Hoogen» dijk van Eist. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 u. leesdienst. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m 9, n.m. 2 en 's av. 6 u. leesdienst DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. dhr. Schoppenhauer. Van de overige gemeenten geen opgaaf. SOMMELSDIJK. Door dhr. WBoekhoverf Sr. is aan de Ned. Herv. Kerk alhier een schilderij ten geschenke gegeven, voorstellende de Ned. Herv. Kerk, zooals zij was voordat zij gedeeltelijk afbrandde. Door de Vereeniging voor in» en uitwen» dige Zending, alhier, is het Zondagsschool» gebouw, staande aan het Zandpad te Middel» harnis, onderhands verkocht aan G. v. Heemst, alhier. MIDDELHARNIS. De verhuring van zit» plaatsen in de Ned. Herv. Kerk zal plaats hebben op Woensdag 3 Nov. 's avonds half zeven uur. De stemming voor een Kerkvoogd en twee Notabelen in de Ned. Herv. Kerk zal gehouden worden op Donderdag 11 Nov. des nam. van 7 tot 9 uur in de kerkekamer. STAD AAN T HARINGVLIET.* Vrijdag 1.1. hield de Ring Flakkee van Jongel ngs» vereenigingen op Geref. grondslag haar eerste vergadering van dezen winter in de Chr. School alhier. Na de opening op gebruikelijke wijze, kreeg vr. Witvliet van Middelharnis het woord om te spreken over «Politieke scholing op de J. V.« «Dasning Dorothy«, een Yorkshire terrier, eigenaresse Mrs. Richardson. 11 11 bij de tramhalte toegelaten worden. De politie verzoekt ons dit mede te deelen voornamelijk aan de jongelui, die des Zondagsavonds daar willen komen. Bij overtreding wordt aanstonds procesverbaal opgemaakt. Op de halfjaarlijksche veemarkt waren aangevoerd 1 os, 20 vaarzen, 33 graskalveren en 65 bivgen. Handel matig. f Op de beurs besteedde men voor groote uien f 2 00 per baal van 60 kilo. De handel is vlotter. Voor de aardappelen betaalde men als volgt. Zeeuwsehe blauwen f 3*80 tot f 4 en eigenheimers f 2 70 tot f 2.80 per mud. 1f De cicboreidrogerij «De Vooruitgang* heeft de eerste partij droge wortelen van dit jaar verscheept. f Een kras oudje I Als een bijzonderheid kunnen we melden dat de 75<jarige wed. K. nog bezig is met het delven van cichorei in den tuin. Spr. omschreef eerst, wat men onder politiek diende te verstaan, omdat dit woord op som» migen den indruk maakt als iets op zichzelf gemeens. Zij omvat de beginselen waarnaar stad en land bestuurd worden of moeten worden. De J. V. doet niet niet aan practische politiek. Met enkele voorbeelden licht hij dit toe Maar de J. V. geeft de voorbereiding, die haar leden later zullen noodig hebbe t, om een juisten kijk te hebben op het staat» kundig leven. Daarom wordt op de vereen, het program van A.»R beginselen onderzocht. Noodig is ook de kennis der historie, omdat daarin uitkomt wat of die beginselen, zoowel als die der revolutie, te beteekenen hebben. Spr. vergelijkt de Luthersche en Calvinisti» sche volkeren, wat hun publieke leven be treft. De vergelijking valt ten voordeele der laatsten uit, want het Calvinisme spoort zijn aanhangers tot politiek meeleven aan, terwijl XIII. Ons Flakkeesche volk is over 't algemeen genome godsdienstig. Der is bie ons nog un vraegen nae de zuuvere Grifformeerde waer» heid zooas die deur Gods Genaode deur onze Vaoderen an ons overgeleverd is. Wel is 't allemaele geen goud dat er blienkt in is der aok bie ons een haop kaf onder 't koren in tref je un ontzettende haop sleurgodsdienst an in aok een heeleboel ongelaof, waaruut vortvloeit de ontzettende uutspattingen op 't Maetschappelukke leven in de openbaering van den mensch der zonde. Mar dat noe daergelaete kenne men toch gerust zegge, dat ons volk, deur mekaore ge» nome (laete men ons eige heel voorzichtig uutdrukke), vraegt nae un goeie Grifformeerde waerheid. In dat is un groot voorecht, waer men God niet genog voor kanne danke. Un voorrecht dat men niet genog op pries kenne stelle, dat ons volk mit al z'n gebreken in tekortkommingen, mit aol zun zonden, toch nog de Grifformeerde waerheid liefheit. As je net as ik us un paerjaer van't eiland ofgeweest bint in dan geleefd het onder un 40 cent per regel Blijf daarmee toch niet loopen. Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke Verlichting, kalmte en rust bezorgen. moderne bevolking, voel je pas eerst goed 't onderscheid in dan besef je pas recht 't groote voorrecht das wiele hier geniete. Hier wordt wel gespot in wel gezondigd want van nature binne men zooas men in Adam gevalle binne, een in al zonde, in weunt der in ons totaol niks geen goeds, mar toch is 't un gelok, dat de meerderheid nog gods» dienstig is, al is dat dan inkelt in alleen mar voor 't uutwendige. In vroeger jaeren binne der op ons eiland een haop rechtzinnige i dominés geweest, die ons volk opgevoed haawe ingewezen ha op den eenigen weg ter behoudenis. In 't bie» zonder zou ik wille noemen Ds. D. P. M. Huêt, die in Dirksland stond van 1871—1875. \ooral de ouwe Dirkslanders ka je daer nog van hoore vertelle. Ze praete nog mit trots in mit bliedschap over Ds. Huêt. 't Was een redenaer in dichter, mar bovenal een man mit un wermvoelend hart voor de ermen, die vonde in zien un echte verzorger, un echte Herder. Die de geschiedenis kan, weet dat Ds. Huet wel 't spoor dat God in Zien Woord geopen» baerd heit kwiet gerocht is, doch as un echte boetelieng is un weer verom gekomme in heit un nae waere schuldbeliedenis voor God deur Gods Genaode dat spoor nooit meer verlacte. Nieuwe Tonge heit een heele beste Dominé gehad an Jan Wolter Fe'ix, die heit daer ge» staen van 1860—1862, Trok Ds. Huet zen hoorders uut veul plekken van 't eiland, mit Ds. Felix was dat niet minder 't geval, van aole plekken kwamme ze, om naer zien ge» zonde predikung te hooren, 'k Meene dat diezelfde Ds. Felix een werm pleitvoerder was voor onzen grooten Christen»Staetsman Groen van Prinsterer. Hie schaemde zun eige niet om in de krante 't voor Groen op te nemen in dat wou in die daegen heel wat zegge, as un Dominé de partie van Groen kooswant Groen was verach' in niet in waerde omdat un datzelfde Grifformeerde beginsel toegepast wilde zieë op 't Staetkundige leven. De geleerde lui van die daege, moste over 't algemeen niks van Groen haawe, 't gieng zonder Biebel in de Staetkunde heel goed, zeie ze, ze hadde een hekel an aol die Biebel» teksten waer Groen ze mee versloeg, ze wouwe niet bukke voor Gods woord, want ze stonden vierkant op den boom van de revolutie. Daerom was Ds. Fel'x un man van moed, die zun roeping as Herder in Leeraer voelde. Hie dorst tegen de meening van zien tied in, partie te kiezen voor Groen in wist dat un daeideur de mannen van de wetenschap, de Lieberaole tegen zun in 't harnas zou jaege, mar Hie zag op 't gebod Gods in niet op menschen. In Sommerdiek heit meer as 25 jaar gestaen Wilhelmus k Brakel v. d. Kluijt. Dat was un kleinzeune van Braekel de schriever van «De Redelukke Godsdienst, bie ons aolemaele wel bekend. Ik bezitte un ëxemplaer daervan, dat is de zestiende druk, uutgegeve te Rotterdam tl <1 si

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 5