Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. N MS Hl iLEUES PUROL No. 3271 WOENSDAG 27 OCTOBER 1926 41STE JAARGANG IN HOC SIGNO VINCES traaf 175 rdam lachines in&Zoon Winter Leekepraatjes. Uit de Pers. Schrale Lippee I t)| ijl if W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advert entiën e» verdere Administratie, franco toe Ie zenden aan de Uitgevers IKSTRAAT Héén st Kraus voordeelige gekleurde passende m mutsjes [j U In een aparte ieling 'es voor otterdam Tel. 5811 EISS" Plaatselijk Miess' Deze Courait verschijnt eiken WOENSDAG en 7 ATERDAG. ABONNEM ENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT, UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten wordets berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. S |e Waschmachlne 'Wrlngmachine heel Nederland, trouwdste adres, [sedert 1899. waard om naar M te komen, ■dt gedemonstreerd, o 6. Tel. 10697. behandelen LSCH IS Stookinrichting Onze Propaganda. Het wordt tijd dat we aan onze propaganda gaan denken. Hoe zullen we dit werk aanpakken? Verschillende metl oden zijn er te volgen. Het beste is echter het eene doen maar het andere niet na laten. Toch wenschen wij op één wijze van pro» pageeren den vollen nadruk te leggen. Er zijn er onder ons die het verwachten van het gesprokene woord. Van een rede» voering, door een onzer leiders uitgesproken verwachten zij alle heil. Zeker, de vrucht kan rijk zijn, al betwijf len wij, of er die waarde aan moet worden toegekend, welke sommigen haar toeschrijven. Meer heil zien we in het geschreven woord. Dat rustig kan worden gelezen en herlezen. Maar waar het voor alles op aan komt is de persoonlijke invloed, door onze plaatselijke en locale werkers in hun dagelijksche om» eving uit te oefenen. Dat moet onze grootste propaganda zijn. Ze is tevens de goedkoopste ook I Wij gelooven dat hierop te weinig gelet wordt. Het wordt daarom tijd dat hierop eens den vollen nadruk gelegd wordt. Men weet het: een soldaat spande in zijn eenvoudigheid den boog en trof den koning juist tusschen den gesp en het pantsier I Zoo gat het nog. Leidt dus de gesprekken met hen, waarmede ge in uw dagelijksche omgeving, hetzij op den akker, op de kaai, in huis en waadan ook, in aanraking komt, ongemerkt op het terrein onzer beginselen en der praktische politiek. En besteedt vervolgens ook veel werk aan het huisbezoek. Deze propaganda kan het meest vrucht dragend zijn. -- De socialisten hebben dit begrepen, en ze m,even ons een beschamend voorbeeld. Spreekt dan eens over deze wijze van pro» paganda voeren met uw medewerkers en op de vergadering uwer kiesvereeniging. Eén ding dient hierbij echter voorop ge» steld te worden. Wie wil voorlichten moet zorgen zelf een helder licht te bezitten. Uw leven en uw belijdenis moeten elkander volkomen dekken. Anders verbeurt ge uw invloed en volkomen terecht 1 Maar in de tweede plaats dient ge zelf te weten waarom het gaat. Naarstig onderzoek is dus geboden. En dan hebt ge een rijk arbeidsveld. Nu het tegen de verkiezingen gaat blijkt weer eens hoe de kiezers ook in de pers misleid worden. Op meer dan schandelijke wijze wordt vooral de Anti»Rev. partij belasterd en zwart gemaakt. Het ligt vooral op den weg van onze plaat» selijke werkers om dien schadelijken invloed te neutraliseeren en het juiste licht te werpen op het streven en den arbeid der Anti»Rev. partij. En daartoe hebben zij dagelijks volop de gelegenheid 1 'n een Moeilijk stadium. De S. D. A. P. is in den loop der jaren wél veranderd. Vroeger was ze ras«echt Marxistisch, dus fel revolutionair, antiburgerlijk®. Dat tijdvak is echter afgesloten. Zij heeft zich bij het burgerlijke leven aan» gepast. Haar woelige, ondeugende jeugdjaren schij» nen voorbij te zijn en nu loopt ze fatsoenlijk en heel ordelijk in de lijn, zooals iedere an« dere burgerlijke partij. Ja, het schijnt zelfs alsof zij zich voor haar geboortestand en oorsprong schaamt. Ze ver» loochent haar verleden volkomen. Dat zegt ze zelf, dus dan zal 't wel waar zijn. Nog pas in een hoofdartikel in haar hoofd» orgaan Het Volk. Zooals bekend is, tracht de AntisRev. bur» gemeester van Amsterdam in zijn stad de danswoede te beteugelen. Dat geeft Het Volk stof tot critiek. De bur» gemeester randt de persoonlijke vrijheid aan. De heer Treub, die een studie van het Marxisme gemaakt heeft, zegt nu dat Het Volk van deze aanranding der persoonlijke vrijheid niets zeggen mag, want de leer der S. D. A. P. duldt zelve geen persoonlijke vrijheid dan voor hen die denken als zij. Immers is geheel haar stelsel op dwang gebaseerd. Daartegen komt Het Volk op. Zeker, vroeger heeft de S. D. A. P. wel eens geweld gebruikt, maar dien tijd is ze thans voorbij. Geweld en dwang zijn nu niet meer noo» dig. Thans komt de S. D. A. P. op voor de persoonlijke vrijheid. Men ziet het, de S. D. A P. stemt zelve toe dat ze haar jasje gekeerd heeft. Maar hoe dan te komen tot den Marxistischen heilstaat, met het trio «vrijheid, gelijkheid en broederschap«? Zonder Revolutie, zonder dwang en felle worsteling zal deze kapitalistische maatschap» pij toch maar niet om te zetten zijn in een maatschappij naar socialistischen trant? Hoe nu de verklaring te vinden van de thans aangenomen houding der S. D. A. P. Wij gelooven dat de toestand in het roode leger aldus is te schetsen. De S. D. A. P. heeft een burgerlijke po» sitie in ons maatschappelijk en staatkundig leven verovert. De roode leiders zijn op de groene kussens gekomen. Zij bekleeden in de kapitalistische maatschappij eervolle posities. Onder raads» leden, wethouders (zelfs in de grootste ge» meenten), Statenleden, Ged. Statenleden, ka» merleden, ja, onder burgemeesters vindt ge tegenwoordig S. D. A. P.»ers. En het gaat hun naar den vleesche 1 Moge het in onze kapitalistische maatschap» pij op anderen goud regenen, op hen drup» pelt het toch ook wel een weinigje 1 Niet voor niets stelde de afdeeling Leiden der S. D. A. P. voor dat alle socialistische leiders, wat zij meer verdienen dan f 6000 per jaar, aan de partij zouden afstaan. Wij gelooven dat dit bedrag heel wat arme roode arbeidersgezinnen uit den brand zou helpen. Maar goed. De socialistische groote heeren hebben het tegenwoordig zoo kwaad niet. En waarom dan verder gegaan Men weet wat men in de kapitalistische maatschappij heeft, maar niet wat men in den socialistischen heilstaat krijgen zall Dus het moet wat «piano® aan. Niet al te hard van stapel loopen. Zoo staat het met de socialistische groot» meesters thans gesteld. Maar hiermede zijn ze toch in een moeilijk stadium gekomen. Want de arbeiders zijn er toch ook nog. En vergeet het roode vakverbond niet. En denk eens aan dien lastigen Stenhuis. Inderdaad wordt het moeilijk vobr de roode leiders. Want thans moet het kunststuk worden vol» bracht dat het kleine volk ontevreden genoeg gehouden wordt om rood te blijven, maar toch ook weer niet zóó ontevreden gemaakt worden dat het revolutionaire neigingen gaat toonen en de kapitalistische boel kapot gaat slaan. Een knap man die dat met succes volbrengt. Ziedaar de S. D. A. P. in haar moeilijk stadium. Maar het is toch maar een stadium. Het proces loopt door. Wie wind zaait zal storm oogsten. Dat staat onherroepelijk vast. Zoo gauw het kleine roode volk gaat mer» ken dat hun groote heeren de socialistische actie in deze kapitalistische maatschappij wil» len verankeren, is het afgeloopen. En dan is het van socialisme naar commu» nisme maar één stap. Intusschen, zoover zijn we nog niet. De roode leiders zijn nog steeds aan het balanceeren op het koord van hun netelige positie. Het eene oogenblik stuwen ze in congres» sen en partijdagen de volksontevredenheid tot kookhitte op en het andere oogenblik heet het in hun samenkomsten en in de pers zacht wat, niet te hard van stapel 1 Hoe lang zullen ze dit kunstenmakerswerk kunnen volhouden V De Algemeene Beschouwingen. Het vooiloopig verslag over het eerste hoofdstuk der Staatsbegrooting is verschenen. Bij de algemeene beschouwingen over de samenstelling van dit »intermezzo«kabinet« liet de cretiek zich lustig hooren. De eenige troost van «verscheidene leden« was, dat dit Kabinet de voorkeur verdient boven het Kabinet=Colijn. Deze leden be» schouwden het als een geluk voor het land, dat het van het Kabinet»Colijn verlost is en dat de coalitie der rechtsche partijen ontbon» den is. De verdienste van het huidige Kabinet was dan ook volgens die leden dat het geen coalitie kabinet is. Intusschen deze troost is schraal I Echter moesten zij toch ook verklaren dat sinds het optreden van het Kabinet de moge» lijkheid van vorming van een parlementaire meerderheid nog niet naderbij is gekomen. Ook hierin illustreert zich weer duidelijk de onmacht van hen die het Kabinet»Colijn te val brachten. Meesters in de afbraak, kinderen in de op» bouw! De Colijn=haat moet toch wel erg diep in het hart vast gehaakt zijn. Ons landje is te klein om zijn groote man» nen reeds bij hun leven de eere te geven die hen toekomt. Maar ook hier zal de geschiedschrijver recht doen en dan zal blijken dat de heer Colijn de man is geweest die in de eerste plaats onze arbeiders en den kleinen middenstand van een ramp gered heeft. Genoeg is het steeds maar weer te wijzen op België en Frankrijk waar men nog maar niet tot een krachtig ingrijpen kon komen. Sommige leden spraken, blijkens het voor» loopig verslag, hun teleurstelling er over uit,' dat dit kabinet niet voldoende rekening houdt met de zedelijke en geestelijke belangen des volks. Zij stelden de vraag of dit Kabinet als christelijk, antichristelijk of neutraal moet worden aangemerkt en verwachtten dat de minister» president alsnog bereid zou zijn duidelijk de diepere gedachten aan te geven, die aan den te volgen koers ten grondslag zal liggen. En dan wijzen zij er op dat op geestelijk en zedelijk gebied tal van voorzieningen ur» gent zijn. Gedacht werd aan de Bioscoop»wet, het kwaad der dansgelegenheden, de Zondags» wetgeving, het vraagstuk der lijkverbranding. Verschillende leden drongen aan op stop» zetting der vervolgingen wegens overtreding van den stemplicht. Enkele leden wenschten wederinvoering van de doodstraf, afschaffing van de Staatsloterij en van de verzekerings» dwang. Inderdaad kostelijke zaken 1 Maar 't is gemakkelijk in dien geest een verlanglijstje te maken 1 En ongetwijfeld zullen verschillende leden ter rechterzijde die het Kabinet.Colijn met, man en macht hielpen ten val brengen, on» der dit verlanglijstje hun handteekening gezet hebben. Maar heeft het wegwerken van het kabinet Colijn hen een groote mogelijkheid gegeven dat er aan deze kostelijke wenschen tegemoet zal worden gekomen? Absoluut niet. Zij zelve hebben door hun medewerking aan den val van het kabinet.Colijn, deze mogelijkheid zoo klein mogelijk gemaakt. Ook voor deze leden der rechterzijde geldt, dat afbraak.politiek kinderwerk is, maar wie van hen is in staat iets anders, iets beters te geven En ook hen zal de geschiedenis recht doen 1 Ziehier, hoe ik 't in m'n jeugd heb beleefd, ik vertel het zonder eenige critiek; een iegelijk denke er 't zijne van. Eens per Zondag gingen wij, kinderen, naar de kerk. In den regel was dat de morgenbeurt. En dan 's middags was er Zondagsschool Daar waren er, die zeiden Die Zondagsschool is niet voor de kinderen der gemeente; die behooren thuis door hun eigen ouders onder» wezen te worden. Onze dominee zeiGij spreekt recht. En zij zonden hun kinderen niet Maar doch dat vernam ik veel later pas als dan met 't huisbezoek naar een en ander nader onderzoek werd gedaan, dan bléék soms dit «nader onderricht® geheel achterwege te blijven, of hoogstens te bestaan in het over» hooren van 't «versje® voor school of de «vragen® voor de «leering®. En daarom zei dominee tot de Zondagsschool» onderwijzers«Mannen broeders I een goed werk doet gij ga zoo dóór en naar ik kan, wil ik u helpen Onze dominee nu was een man óók van»de» daad. Hij sprak er over in den kerkeraad. Er werd heel wat over geboomd. Gelijk bij ons te doen gebruikelijk is. Maar eindelijk kregen we een resultaat: En weldra werd er van den kansel afgekon» digd, dat den eerstvolgenden Zondag te be« ginnen en telkens den laatsten Zondag der maand, er ook des middags «kerk® zou zijn, doch dat déze godsdienstoefening vooral zou worden ingericht voor de behoeften der kinde ren, waarom de ouders verzocht werden zoo» veel mogelijk met hun kinderen aanwezig te zijn. Natuurlijk, wij spraken van «kinderkerk Hoewel dominee dat woord opzettelijk ver» meed en er ook niet precies een «kinderkerk® van werd gemaakt. Het ging alles als gewone «kerk.® Dominee, ouderlingen en diakenen kwamen net als altijd uit de consistoriekamer en zetten zich op de gewone plaatsende kerkeraad sloeg net als bij de volwassenen de «groote® bijbels open 't Orgel speelde voor óns vooruit net zoo goed als voor de «groote menschen.® Dominee sprak den zegen over de gemeente uit. Natuurlijk, de geméénte kwam immers samen, onder leiding van den kerkeraad. Er werd een hoofdstuk gelezen. En dan gaf do ninee zijn tekst op. Haast aitijd een geschiedenis of een deel daarvan. Maar wij, grooten, hadden er al gauw erg in. dat dominee net als in de morgenbeurt, ook voor ons zijn preek «in drieën® verdeelde En eerlijk gezegd, wij vóélden ons, omdat maar niet de «kindertjes® met een »verhaaltje« naar huis werden gestuurd, maar omdat alles zoo «echt® was. Zoo zijn jongens nu eenmaal 1 Maar als d4n dominee aan de »preek« kwam 1 O, wat hij daar slag van 1 Je zag Jozef en Mozes en David en Daniël levend voor je staan en hij hééft de Joden vóór Filatus er zóó geschilderd, dat één in opperste veront» waardiging uitriepWat was dat gemeen 1® Zóó heb ik een preek leeren volgen en verstaan. En nu aan de lezers, elk voor zich, de critiek P. Br. f De heer P. S. Goslinga schrijft in de Soci ale Verzekeringsgids het volgende Hoever de sociale verzekering in Dultschland reeds gekomen is. Uit de Haagsche Post van 24 Juli 1926, knippen wij het volgende stukje uit een ar» tikel van den toen juist uit Duitschland te» rugkeerenden redacteur «Die sociale wetgeving heeft het sedert tientallen van jaren mogelijk gemaakt, dat Duitsche arbeiders en daarmee gelijkgestel» den, wanneer zij aan ziekten lijden, die slechts door een »kuur« in de een of an« dere badplaats kunnen genezen of tenminste bestreden kunnen worden, op kosten der ziekte» en ongevallenverzekering daarheen gezonden worden ter kostelooze vergleging, terwijl ook voor het achtergebleven gezin gezorgd wordt. Zoodat in Ems dan ook een opvallend sterk percentage der »Kurgaste« bestaat uit Duitsche arbeiders en daarmee gelijkgestelden. Op andere badplaatsen is het dito. In het vlak bij onze grenzen ge» legen Akan is zelfs door de «Landesver» sicherungsanstalt Rheinprovinz«, een model» inrichting voor aan ziekten der bewegings» organen lijdende arbeiders gebouwd vóór den oorlog reeds verbonden met een hotel met 360 bedden, dat zijn wedergade niet vindt, ook op het gebied van labora» toria en andere wetenschappelijke inrich» tingen, en dat alles bij elkaar ongeveer vijf miiiioen gouden Marken gekost heeft«. In Duitschland zijn de arbeiders die hun rentekaart verwaarloozen, te tellen. In Neder» land is precies het omgekeerde het geval met de arbeiders die belang stellen in hun rente» kaart en de groote waarde ervan beseffen. Maar dit is in Duitschland precies zóó ge» weest, 30 jaar geleden. En daarom geven wij den moed niet op, dat ook in Nederland de oogen zullen opengaan voor wat de Sociale Verzekering voor de arbeiders is. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept pl.m. 1350 H.L. aardappelen, pl.m 1000 H.L. uien en 150 ba» len paardepeen. Op de verkooping in de Harmonie 1.1. Vrijdag was ook een revolver aanwezig. Het wapen bleek nog geladen, want plotseling klonken een tweetal schoten door de zaal. Gelukkig troffen de kogels slechts de muur. Wat meerdere voorzichtigheid met deze ge» vaarlijke artikelen zou hier wel op zijn plaats zijn. De paardepeen worden op 't oogenblik in deze gemeente verkocht voor f 0,90 per H.L. Tegen een landarbeider is alhier proces» verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Vele klachten komen er bij de politie in over het stelen van stroo. De politie houdt een waakzaam Oog hierop. In deze gemeente is een tekort aan ko» len. Geen der kolenhandelaars heeft eierkolen in voorraad. Alleen de kolenbond verkoopt eierkolen aan niet=leden voor f 2,20 per H.L. De King Edwardaardappelen worden al» hier opgekocht voor f 4,50 per H.L. MIDDELHAR NIS. Maandagmiddag werd het ruim 3<jarig dochtertje van den heer A. Krijgsman door een span paarden aangereden. Het kind bekwam een zeer ernstige hoofd» wond. Het werd bij Dr. Arends binnenge» dragen die het hoofdje in een verband legde. Zondag ontstond een begin van brand in de woning van den heer J. Mosselman op den Westdijk, doordat de hond de petroleum» kachel omverliep. Men wist met eigen mid» delen het vuur te blusschen. Woensdag zullen Cornelis Rooij en Neeltje Langbroek den dag herdenken dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Daar het men» schen zijn die in behoeftige omstandigheden verkeeren, is het te hopen dat de gegoeden onzer gemeente hun dezen dag tot een on» vergetelijke maken. en Ruwe Huid van Handen en Gelaat verzacht en geneest men spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voor het college van Zetters zijn herbenoemd de heeren M. J. van den Boogert en A. Braber. Tegen K. uit Sommelsdijk is proces»ver» baal opgemaakt wegens het onbeheerd laten staan van een wagen met paard bespannen. DEN BOMMEL. Het mond» en klauw» zeer onder het vee van den landbouwer K. L. Buth is geweken. De heeren A. K. Meulendijk en E. Mast hebben hunne herbenoeming als bestuurslid van het «Groene Kruis« aangenomen. Vorige week zijn vanhier vervoerd 1950 H.L. aardappelen en 1750 H.L. uien. Voor aardappelen besteed men f 3,— en voor uien f 1,75 per H.L. OOLTGFNSPLAAT. Verkooping riet» gewas door notaris Akkerman. Noordpoldersche gors voor f 260 A. Voge» laar, Puttershoek; Westpoldersche gors f 350 A. Vogelaar, Puttershoek. De Volksbibliotheek wordt Zaterdag 30 October voor het publiek opengesteld voorts iederen Zaterdagmiddag van 3 tot 4 uur. De ijsclub «Voorwaarts® heeft vergunning gekregen om in den aanstaanden winter bij ijsgang gebruik te maken van de ijsbanen op de grachten van het fort Prins Hendrik. OUDE TONGE. Woensdag a.s. zal ten huize van den geneesheer, kostelooze inenting plaats hebben des namiddags 4 uur. P. d. K. kreeg een stuk biet in zijn oog, zoodat geneeskundige hulp moest woreen ingeroepen. Als er niet binnen enkele dagen kolen aangevoerd worden, zal deze gemeente zonder brandstoffen zitten. Iets wat zelden gebeurt, Bij L. S. zijn Vrijdagnacht de ruiten ingegooid; daders onbekend. Onze vroegere dorpsgenoote, Mej. Wed. C. A. Bresijn geb. van Zuuren, thans woon' achtig te Utrecht, hoopt Zondag 31 October den zeer hoogen leeftijd van 101 jaar te be» reiken. De prijzen der veldvruchten zijnuien f 1,75, koepeen f 0,90 en aardappelen f 3,—. NIEUWE TONGE. In verband met de te houden Arrondissementsvergadering van Onderwijzers(essen) op dit eiland, zal er a.s. Vrijdag geen school worden gehouden. J.l. week werden van hier vervoerd 1900 balen uien en 105 balen peen. De heeren D. van Es. A. Kievit en J. Kattestaart hebben van den heer J. A. Robër alhier een pesceel bouwgrond gekocht, ten» einde daarop een woning te doen bouwen. De heeren A. C. Breesnee en D, Bree» snee hebben hun benoeming tot lid van het College van Zetters voor 's rijks directe be» lastingen aangenomen. )f I- I I! Ij I - ij 1^

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1