Ziekte en Pijn Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Land- en Tuinbouw. De heer M. JOPPE antwoordt: het brengt toch zoowat niets op. De SECRETARIS merkt op dat de politie» verordening het bleeken aan openbare wegen verbiedt. De heer MIJS weet wel dat er met de band» having der politieverordening hier erg «ge» slabakt* wordt. Maar het zou toch heelemaal het toppunt zijn wanneer de gemeenteraad het openbare bleeken, dat de politie»verord. toch in ieder geval verbiedt, nu zelf in de hand ging werken. Dat wordt toch een on» mogelijke situatie. De VOORZITTER antwoordt dat die blee» kerij daar niet plaats heeft met de toestem» ming van B. en W. B. en W. zuilen een on» derzoek instellen en zorgen dat het een vol» gende keer niet meer gebeurt. Dan stelt de commissie voor enkele posten van de hondenbelasting maar oninbaar te ver» klaren, waartoe besloten wordt. In de commissie tot nazien der rekening van de gasfabriek wordt in de plaats van den heer M. Joppe benoemd de heer Kieviet (met 7 stemmen, de heer Le Comte had er 3). Betreffende de rekening van het armbestuur en weeshuis merkt de commissie op, dat het haar aandacht getroffen heeft dat er f 40 rente betaald moest worden wegens niet op tijd betalen van grond. De heer M. JOPPE antwoordt dat dit niet anders kon. M_n zat vast aan verschillende besluiten. De rekeningen worden goedgekeurd (zie hier boven.) Tot lid der commissie tot wering van school» verzuim wordt benoemd de heer v. d. Poel. De voordracht van B. en W. luidde: no. 1 v. d. Poel, no. 2 Jonker. De commissie tot onderzoek der verschil» lende begrootingen bestaat uit de H.H. Le Comte, Gideon en Mijs. Op een reclame inzake vergunningsrecht wordt goedgunstig beschikt. Toestemming wordt wederom verleend tot tijdelijk assistentie aan de bietenkaai. De heer MIJS meent dat hij het alleen nu toch wel af kan. Een zestal ingezetenen van Kralingen vra» gen de gemeente om subsidie aan de gasfa» briek af te staan opdat deze menschen van gasverlichting voorzien kunnen worden. De max. kosten zouden f 400,— bedragen. De heer MIJS vraagt of de gemeente daar» voor moet opdraaien. Men zou zoodoende een gevaarlijk precedent scheppen. De VOORZITTER antwoordt dat die men» schen van eigen gasfabriek uit niet geholpen kunnen worden. Kralingen behoort nu een» maal bij Sommelsdijk dus moet deze gemeente zich voor dat bezit ook eenige offers getroos» ten. Spr. zou willen weten op welk standpunt de Raad zich stelt. De heer MIJS meent het niet op den weg der gemeente ligt om te helpen. Wellicht zijn er hier in het dorp ook nog wel menschen die geen gas hebben en er graag aan geholpen willen worden als de gemeente een f 100,— of f 75,— betaalt. De heer LE COMTE is het niet met den heer Mijs eens. Hier heeft men in ieder geval een hoofdleiding, dat heeft Kralingen niet. Men moet wat voor die menschen over hebben. De Raad heeft eerst alles in het werk gesteld om Kralingen bij Sommelsdijk te houden. Wanneer Kralingen bij Dirksland getrokken was hadden die menschen het gas nu zeker gehad. De heer MIJS zegt dat die menschen zelf met algem. st. besloten hebben om bij Som» melsdijk te blijven. Dan moeten ze nu maar de consequentie aanvaarden ook. De heer LE COMTE voert hiertegen aan, dat Sommelsdijk zelf ook gewild heeft dat het gehucht bij deze gemeente bleef. Nu moet Sommelsdijk zich voor dat bezit wat getroosten ook. De menschen hebben het recht op de» zelfde voordeelen als Sommelsdijk zelf heeft. De heer BLOK meent dat er toch een leiding op KraliDgen is, want Sommelsdijk betaalt aan de gasfabriek van Dirksland geld voor straatverlichting op Kralingen. De heer MIJS meent dat die Kralingenaars dan bevoo.recht zijn boven de menschen die in Sommelsdijk geen gas aan huis hebben. Zij hebben immers dan in ieder geval een hoofd» leiding en dat hebben die menschen hier niet eens. Ze moeten blij zijn dat ze gas kunnen krijgen. Maar Kralingen wil van twee kanten eten. Eenerzijds de voordeelen van Dirksland genieten en anderzijds de voordeelen van Som» melsdijk binnenhalen. Als Sommelsdijk nu f 400,— moet gaan betalen voor die zes aan» sluitingen dan kan dat beetje belasting van Kralingen tegen de kosten niet meer opwegen. De heer LE COMTE wijst er nog eens op dat Sommelsdijk zich reizen naar Den Haag getroost heeft om Kralingen te houden. Laat men dan nu toonen dit bezit op prijs le stellen. De heer v. NIMWEGEN betreurt het dat v. d. Doel, de vertegenwoordiger van Kra» lingen, nu juist niet aanwezig is. De heer M. JOPPE stelt voor de menschen zelf de helft te laten betalen. De heer SLIS vindt, als de gasfabriek van Dirksland billjjk is, er geen bezwaar in om die menschen ie helpen. De heer MIJS vindt het onverantwoordelijk om zonder meer zoo maar f 400,— weg te geven. Wanneer de petroleum weer een paar centen goedkooper is, laten ze je weer zitten met je gas. De heer VAN NIMWEGEN zegt, dat Kra» lingen nu eenmaal Sommelsdijksch grondge» bied is, dus heeft de Raad de moreele ver» plichting die menschen te helpen. Spr. wil dit vraagstuk nu oplossen en niet uitstellen, anders is de winter haast weer voorbij. De heer MIJS vraagt of er geen leiding van Sommelsdijk uit gelegd kan worden. Ook in verband met de dure straatverlichting van Kralingen. De VOORZITTER antwoordt dat dit niet kan. De gasfabriek alhier is tóch al bijna aan haar maximum»verbruik. De heer MIJS is er tegen om die menschen te helpen. De baten van d»t bedrag komen in de kas van de gasfabriek van Dirksland. Het is die gemeente er om te doen Sommels» dijk te pesten en te plagen. En zouden we dit dan maar direct moeten toegeven De VOORZITTER meent dat voor Jie be» schuldiging die de heer Mijs hier aanvoert, geen grond te vinden is. Het blijkt nergens uit, dat Dirksland deze gemeente wil dwars zitten. De heer MIJS antwoordt, dat als dat niet waar is, als het dus geen plagerij is, dan moe- ten die menschen te ver van de gasfabriek afwonen om goedkooper geholpen te kunnen worden door Dirksland. Maar dan ook be» vinden deze menschen zich in dezelfde positie als de menschen in Sommelsdijk zelf die van gas verstoken zijn, omdat ze ver van het hoofd» buizennet afwonen. De heer VAN NIMWEGEN zegt: En ze i-i-i daar met een steen de gasfabriek aan» ij. c V.'JS antwoordt: Daar geef ik niet i'. r regt, dat het geen plagerij is, vvcl. u w*i. in hu toch zijn dat ze te ver weg wonen om door Dirksland goedkoo» per geholpen te worden. De heer LE COMTE zegt, dat de fabriek de leiding wil leggen, maar kan dat niet zonder schade doen, dus is het onze plicht om hulp te verschaffen. De heer BLOK zegt, dat de menschen hier op den Achterweg ook van de gasleiding verstoken zijn Als- ze het gas willen hebben, moeten ze zelf betalen. Zou er dan voor Kralingen een uitzondering gemaakt moeten worden Het vporstel«B. en W. om Kralingen tegen billijken prijs aan gas te helpen, wordt in stemming gebracht en aangenomen. Tegen stemden de heeren Mijs, Blok, M. Joppe en Kieviet. De heer MIJS wil toch even wijzen op de consequentie van dit besluit. De Raad van Sommelsdijk he ft besloten zich niet aan te sluiten bij de waterleiding Wanneer deze er komt heeft geheel Flakkee leidingwater behalve wij hier. Sommelsdijk zal er niet van kunnen genieten omdat een gedeelte van den Raad het tegenhoudt. Die nu toch leidingwater wil hebben en dus de dupe van dit raadsbesluit geworden zijn, zullen die nu door anderen geholpen worden Spr. vraagt slechts 1 De VOORZITTER meent dat de gevallen niet gelijk zijn. Kralingen bevindt zich in on» gunstige omstandigheden en het is onze plicht ze te helpen. In de rondvraag stelt de heer SLIS de vraag of de architect al advies gegeven heeft inzake de plaatsing van een uienloods aan de Kaai. De VOORZITTER antwoordt dat er wel over gesproken is, maar het zal heel moeilijk op die plaats gaan. De heer LE COMTE klaagt over wielrijders die gebruik maken van het straatje langs de woningen aan den Dorpsweg De VOORZITTER zegt dat de pol. veror» dening dan gewijzigd zal moeten worden. B. en W. zullen het onderzoeken en er dan op terug komen. De heer BLOK vraagt of er nog toezicht gehouden wordt op de handhaving van verbod om veevoeder op te slaan in de gemeentekom. De VOORZITTER zegt dat hieraan zeker de hand gehouden wordt. Pas nog,is een pulp- stal van Korvink ontruimd. De heer BLOK zegt dat de Molenlaan door pulpsap onbegaanbaar wordt. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. Dan sluiting. Een schip in nood, een baken in zee. De storm der laatste dagen heeft weer aan vele visschers het leven gekost. Vele huisge» zinnen verkeeren in droevige omstandigheden. Het is te hopen, dat degenen, die zoo'n ver» schrikkelijk lot trof, tijdens hun leven niet onverschillig stonden tegenover de In validiteits» verzekering, waardoor hun kinderen, indien zij beneden 14 jaar zijn, of hun weduwe, in» dien zij 60 jaar of invalide is, indien er voor den overledene ten minste 40 zegels zijn ge plakt, niet onverzorgd achter blijven. De Raad van Arbeid wijst de verzekerden er dikwijls op, dat bet voor henzelf, voor hun kinderen beneden 14 jaar en voor hun 60»jarige of hun invalide weduwe van zooveel belang is, hun verzekering voort te zetten. Steeds worden zijn raadgevingen in den wind geslagen. Deze week trof het ons, dat verzekerden naar onze roepstem wilden luisteren. Zou de verschrikkelijke ramp hen wakker hebben geschud Het antwoord laten wij gaarne aan onze lezers over. SOMMELSDIJK. Tegen een vrouwsper» soon alhier is door de gemeente»politie proces» verbaal opgemaakt wegens mishandeling van haar buurvrouw. Tot leden van het College van Zetters van 's Rijks directie belastingen zijn herbe» noemd de heeren M. Born G.Lzn en J. A. Slis Jzn., die beiden deze benoeming hebben aanvaard. Opnieuw is bij het vee van een land» bouwer onder deze gemeente mond» en klauw» zeer geconstateerd. Morgenavond (Woensdag) half acht zal in de Bewaarschool, alhier, een vergadering worden gehouden om zoo mogelijk weer tot oprichting te komen van een oefenklasse van den Vrijwilligen Landstorm. Den dienstplichtige J. A. Arflon, van de lichting 1923, is voorgoed vrijgesteld van den dienstplicht wegens persoonlijke onmisbaar» heid.. Vorige week werden uit deze gemeente pl.m. 1400 H.L uien en ongeveer 1300 H.L aardappelen verscheept. MIDDELHARNIS. J. de Koning had 't ongeluk een stuk van zijn vinger af te klem» men. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Als gevonden is bij K. Vroegindeweij, Visschersdijk, een rijwielbelastingplaatje ge» deponeerd. Toen dhr. M. Pas zich per fiets naar het land begaf, werd hij aangereden door een boerenwagen. Zijn fiets werd gedeeltelijk ver» nield en hij zelf bekwam in» en uitwendige blessuren. Twee wielen van den wagen waren hem over het lijf gegaan. Voor het examen Koloniale boschbouw slaagde dhr. A. H. van Bodegom, geboren te Middelharnis. De collecte voor de stichting van alleen» staande blinden te Wolfheze heeft alhier f 106 opgebracht, waarvoor namens de stichting den gevers en geefsters hartelijk dank wordt gezegd. Door den Commissaris der Koningin zijn tot Zetters van 's Rijks derecte belastingen benoemd de heeren J. Timmers en J. A Slis. DEN BOMMEL. Het mond» en klauw» zeer onder het vee van den heer H. Lokker is geweken. Tot leden van het college van Zetters voor 's Rijks directebelastingen zijn herbe» noemd de heeren W. J. Rosmolen en T. Mos» selman. Met ingang van 15 October 1926 is aan P. Bakelaar Jzn. eervol ontslag verleend als nachtwaker. Vanuit deze gemeente werd de vorige week vervoerd 1156 H.L. aardappelen en 753 H.L uien. Tegen 29 Oct. a.s. des avonds half acht is in de O. L. School een vergadering belegd van jongelieden geboren in het jaar 1908, om te komen tot een afd. van den Vrijwilligen Landstorm, ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefeodheid. Jongens komt allen op 1 Bij den heer P. Bakelaar Sr. is een kool gegroeid met het kolossale gewicht van 24 K.G. Voor de te houden bazar van het Hoef» ijzerveibond te Middelharnis heeft dhr. Mast alhier, een 60»tal prachtige planten beschikbaar gesteld. v Tot afgevaardigde naar de algemeene ver» gadering van het Groene Kruis te Rotterdam is benoemd dhr. P. Bisschop, alhier. OOLTGENSPLAAT. De muziekvereeni» ging «Uitspanning door Inspanning* alhier, bestaat nu, sedert haar laatste reorganisatie in 1922, ongeveer vier jaren en heeft in dat be» trekkelijk nog kortstondig bestaan reeds vele successen mogen boeken in den vorm van door haar gewonnen prijzen op concoursen, waar zij onder de mededingenden was. Het grootste succes echter waarop deze jonge ver» eeniging mag wijzen is zeker wel de popu» lairiteit die zij zich verworven heeft onder alle klassen en gezindten in onze gemeente, eene populariteit die zich het best demonstreert in het feit dat zij kan wijzen op ongeveer 180 donateurs(trices) en kunstlievende leden, eene populariteit die mede zijn oorzaak vindt in de leiding waaronder het corps staat en in de ambitie waarmede leden zich op de studie en de beoefening der muziek toeleggen. Om een muziekvereeniging op peil te houden is echter steeds geld noodig, somtijds veel geld. Er moeten n.l. nieuwe instrumenten gekocht worden, oude, die daarvoor in aanmerking komen, moeten worden gerepareerd, steeds zijn er behoeften en nieuwe wenschen. Dat is op zich zelf niet erg, integendeel, het is een teeken van leven en vooruitgang. Om nu in die behoeften te voorzien en aan die wen» schen tegemoet te komen en daardoor de muziekvereeniging te steunen is door enkele De Noordzee.visschers zijn de vorige week vanwege den te sterken wind niet uitgevaren. Van de drie gebroeders 't M„ die te samen den motorblazer G. O. 27 in eigendom had den, hebben de twee oudsten hun aandeel overgedaan aan den jongsten broeder, zoodat die nu alleen eigenaar is. OUDDORP. Volgens een biljet, geplakt op een schuur, worden hier plannen beraamd om te komen tot de oprichting van een Coöperatieve broodbakkerij. Het is een bewijs van een krachtig gestel, wanneer wij vermelden, dat een 80»jarige man verleden week bezig was met het rijden van suikerbieten. f Schipper K Grinwis, die in de haven lag om sutkerbieten te laden, heeft door het ruwe weer een schade van ruim f 100,— be» komen. t Met 1 November a.s. zal de jacht op patrijzen gesloten zijn. ontstaan door Gevatte Koude, bestrijdt uien spoedig en goed met M^nhardt's Sanapirin-tabletten Glazen Bu'sje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Weer in veilige haven. Zaterdagochtend liep de K. W. 103, waarover men zich zoo ongerust maakte, de haven van IJmuiden binnen. A. De logger in de haven terug. B. De schipper J. KEUS (boven rechts) dames in onze gemeente het lofwaardig ini» tiatief genomen om door middel van een te houden fancy fair de daarvoor noodige gel» den bijeen te brengen. Zij hebben zich ver» eenigd in een comité, samengesteld als volgt Mevr. Dapper—de Jong, voorzitster; Mevr. Hobbel—van Keulen, le secret.Mej. J. A. van Deelen, 2e secret.Mejuffr. A. F. Royen penning.; Mevr. Bol—Dijkers, Mevr. Burg» hoorn—Wendels, Mejuffr. H. van Ree, -leden, en zijn van plan om in de maand December in een haar beschikbaar gesteld schoollokaal den fancy fair te houden. De burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat een opgave van de meting en schatting der gebouwde en ongebouwde eigen» dommen in deze gemeente gelegen van 18 October tot 16 November voor een ieder ter gemeente»secresarie ter inzage ligt. Van den landbouwer D. Korteweg Cz. is een l'/ï'jarig rund uit nood g .-slacht het» welk voor de consumptie is afgekeurd. OUDE TONGE. 25 October zal er een hersehouw in den Heerenpolder worden ge» houden. Belanghebbenden houden er reke» ning mede. Als een zeldzaamheid kan gemeld wor» den dat de 82-jarige H. H. nog 1j0 mud aardappelen gedolven heeft. Van L. B. moest een koe afgemaakt wor» den en in den grond gestopt worden. Het mond» en klauwzeer neemt onrust» barend toe. Bij verscheidenen zijn de kentee» nen aangebracht. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier vervoerd 1400 H.L. uien. Peen wer» den niet verzonden. Door den Commissaris der Koningin in deze Frovincie zijn tot leden van het College van Zetters benoemd de heeren A. Dorst en A. C. Breesnee. Alhier worden pogingen aangewend tot het oprichten eener mondharmonicaclub. Door den heer W. Kievit zal aan den Molendijk, plaatselijk gemerkt A 204, een naar de eischen des tijds ingerichte vleeschhouwerij en spekslagerij worden gebouwd. Naar men ons mededeelt zal het bouw» terrein van den heer J. A. Robër, nabij het Tramstation alhier, in kleine perceelen worden verkocht en daarop woningen worden ge» bouwd. HERKINGEN. Als gevonden voorwerp is bij den Gem.»Veldwachter gedeponeerd een Kilometerteller. Het geval van droes, voorkomende onder de paarden bij de Gebr. T is thans geweken. Vorige week werd door den Gem.»Veldw. een hond opgevangen. A.s. Zaterdag zal het dier, indien niet afgehaald, worden afgemaakt. De Chr. Bibliotheek, uitgaande van de N. H. Kerk, is deze week weder met een keurige partij boeken uitgebreid. Deze boeken werden geleverd door den algemeen bekenden boekhandel der fa. W. Boekhoven S. Zonen. Over een paar weken zal de bibliotheek weder voor de liefhebbers worden opengesteld op nader te bepalen dag en uur. MELISSANT. Bij de door notaris Van der Sluys gehouden veiling van een woonhuis bewoond door C. Goedegebuur Cz,, is dit ingezet door M. Both op f 1500, Zaterdagavond werd door de muziek» vereeniging een rondgang door het dorp ge» maakt. Alles had een ordelijk verloop. Voor het jachtseizoen 1926/27 zijn in deze gemeente acht groote jachtakten uitgereikt. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 1100 HL. aardappelen, 12 balen uien en 140 balen koepeen. Nu de accumulatorenbatterij van de Electrische Centrale in orde is gekomen en deze de vorige week voor 't eerst werd geladen, staat het geheele net voortdurend onder stroom, zoodat men zich dag en nacht van licht kan voorzien. Zondagavond had ieder aangeslotene dan ook licht. GOEDEREEDE. De landbouwer M. H. heeft een perenboom, waarvan hij vruchten heeft geplukt die een gewicht hebben van 5 tot 8 ons. Hoe men de Kiezers voorlicht. Of ditmaal lieverniet voorlicht. Wanneer ik onder bovenstaanden titel Het Volk zelf bij de lurven heb, dan heet ik «zeker heer den Ouden*, of ook wel «de linkerhand van Colijn*. Als ik den heer K. ter Laan attrapeer op schandelijk leugenachtige voor» stellingen en als vervolg daarvan op armzalige uitvluchten, dan worden er, om den aftocht te dekken, hooge coulise»boomen opgezet over mijn «onbeschaamdheid* en «onbeschoft» heid«. Wanneer ik in deze rubriek een enkele maal Het Volk in het gevlei schijn te komen, omdat het blad uit mijn betoog zijn veDijn weet te zuigen, en uit te spuwen over het verband van «godsdienst en staatkunde*, dan mag ik den eerzamen naam dragen van «de heer Den Ouden«, zonder commentaar. Dat is ditmaal het geval, nu Het Volk ver» telt, dat «de heer Den Ouden in de antirevo» lutionaire pers haarfijn komt uitrekenen, dat bij de 62513 stemmen, die de heer Kersten het vorig jaar bij de verkiezingen telde, er minstens 17.000 van vrouwen geweest moeten zijn* De ditmaal «doodfatsoenlijke* titulatuur vleit mij evenwel niet. Reeds daarom niet, omdat ik in een «kiezers» voorlichting* enkele dagen vóór de hierbe» doeide. Het Volk betrapt had op een ietwat gemeene verkiezingsreclame «op Zondag* voor Colijn maar de redactie schijnt nog steeds geen tijd of gelegenheid te hebben kunnen vinden om «de Anti's* van dezen blaam te zuiveren Mag ik er haar nog eens aan herinneren en mijn toen gedaan verzoek herhalen Wil het blad zijn lastertaal terugnemen R. A. d. O. DRANKBESTRIJDING. De heer J. F. schrijft in het Maandblad voor de Geref. Drankbestrijding uit Friesland den volgenden brief: Waarde Vrienden, De jaarvergadering van onzen Bond was ook ditmaal niet druk bezochtslechts 7 afdeelingen waren vertegenwoordigd. De afgevaardigde van Harlingen zond bericht van verhindering. Van de andere taal noch teeken. Mogen wij bij dezen U eens vragen naar de teden(en) van Uw afwezig zijn Wij meenen daar recht op te hebben 1 Het bestuur mag en kan niet langer genoe» gen nemen met Uw stilzwijgen Daarom, vrienden, spreekt Uw hart eens uit. Het ligt niet in onze bedoeling een ver slag te geven van de vergadering. We volstaan met het memoreeren van de belangrijkste besprekingen en besluiten. Het jaarverslag van den secretaris was erg laag gestemd. Geen wonder bij zoo sterken achteruitgang in het ledental. We wonnen 2 nieuwe afd. met 43 leden, plus nog een 100-tal nieuw ingeschrevenen. En toch was het eindcijfer 75 lager dan verleden jaarl De secretaris sprak terecht van ontstellende cijfers. Hoe kunnen wij daarin verandering bren» gen, werd er gevraagd Daarop is niet zoo maar een antwoord te geven. Maar dat er verandering moet komen, staat vast. Ver schillende wenken werden gegeven, waarmee het bestuur rekening zou houden. Ook financieel moeten de afdeelingen beter meehelpen. Volgend jaar zal er van de af» deelingen een contributie gevraagd worden van 10 cent per lid. Voor de kleine afdee lingen brengt dit weinig verhooging mee. De grootere zullen even dieper in de beurs moeten tasten. Dat zal noodwendig mee brengen, dat men de contributie aan de afdeelingen zelve op behoorlijk peil brengt. Daar hebben wij al jaren aaneen op ge» wezen en het spijt ons, dat enkele afd. daarin nog niet voldoende voorzien hebben, Als gevolg van het verlies der provinciale subsidie zagen wij ons genoodzaakt het lid maatschap van het Prov. Drank weer» Comité 'op te zeggen. Aangaande de z g «zwarte lijst« werd besloten, dat deze zaak aan de afd. nader aanbevolen zal worden. In Kollummerland heeft men er goede resultaten mee bereikt. Veel hangt hier af van de toepassing. Is deze erg slap, dan doet men beter om de zaak maar te laten rusten. We hopen in het volgende nummer van het maandblad het Kollummer artikel op te nemen, zoodat ook andere afd. er kennis van kunnen nemen. Verder is besloten om den komenden winter meer werk te maken van de verspreide leden. Aan de afdeelingen wordt in overwegins: gegeven te trachten contact te krijgen met Patrimonium. Ook zal de jeugd (dit in ruimen zin op» gevat) worden bewerkt, terwijl tevens meer werk gemaakt zal worden van de «intelkc» tueelen*. Uit bovenstaande blijkt, dat er nog werk in overvloed is. Het bestuur is ook niet van plan de handen in de schoot te leggen. In tegendeel, met nieuwe moed zullen we weer beginnen. Onze hoop is echter ook gevestigd op U, vrienden. Zonder Uw krachtige medewer» king zal het niet gaan. Met het oog op God en in Zijn kracht weer voorwaarts, vrienden! Met heilbede en broedergroeten. EEN FAMILIETAFEREEL OP DEN HOENDERHOF TE HOENDERLOO, samengesteld uit namen vogels en konijnen, door A. J. WESSEL, Rotterdam. Mevrouw Hen had op zekeren middag een kransje belegd. Tot de genoodigden behoor» den de damesMinorca (1), die in een zwart costuum verscheen, Orpington (2), in het wit, één Wyandotte (3) in het wit, de andere in het zwart, één Ancona (4) in een Witte Rock (5j, en de andere in een Gestreepte Rock (6), Leghorn (7) in het wit. Barnevelder (8) en Hamburger (9) als Amazonen (10) gekleed, daar zij van een rijtoertje waren teruggekeerd voorts Lakenvelder (11), Welsummer (12) en Rhode Islander (13) en de gastvrouw zelf Leg- horn van geboorte, was in Patrijs-kleur (14) gekleed. Nadat allen hadden plaatsgenomen, en er thee met Oranjekaakjes (15) waren rond gediend, begon de vrouw des huizes als volgt Dames, zooals ik U beloofd heb, zal ik heden» middag een tipje van den sluier oplichten welke over ons geheimzinnig huwelijk hangt. Ik, en mijn man, of beter gezegd mijn man en ik, kunnen het samen niet al te best vin» den, en wat moet een vrouw al niet doen, of eigenlijk wèl doen, om den vrede in hui en hof te .bewaren. Wij doen aan ChantecleJ riana, die ziekte heeft menigeen, toen ze in de mode kwam door «Chantecler*, van Ed> mond Rostand, aangetast. Mijn echtgenoot is de Haan, zegt hij, maar hij moest feitelijk zeggen den Haan, daar hij mannelijk is en nog wel te De Haandrik geboren, die door mij als een kip geplukt wordt en wanneer hij niet eens van tijd flink zijn kam opzette, raakte hij spoedig op zwart zaad. Dezer dagen had ik mij getooid met een nieuwe, goud» bruine veer. Hoe kom je zoo luxueus, mijn kippetje vroeg hij, je hebt toch mooie veeren genoeg? Och, beste Chantecler, zei ik, het veertje stond zoo i rachtig en ik had er een koopje aan. Den volgenden dag had ik twee der leghokken doen vernieuwen. De oude waren in staat van verval. Hij trok mij bij 't oorlelletje en vermaande mij verstandiger te zijn. Den volgenden ochtend van stok komend, ontwaarde hij, dat de heele loop met nieuwe pulp was belegd. Wat is dat, vroeg hij, al» weer een nieuw vloerkleed Kort daarop zag hij de kinderen, allemaal kinderen van zijn eerste vrouw, en uit den zelfden toon geboren, want bij mij komt de Ooievaar niet op be- zoek, heelemaal nieuw in de veeren gestoken,'" en voor ons kleinste hennetje een kleedje waarin een Roodborstje was gezet, wat dat Kriel zoo aardig staat. Een dag weer daarna waren nieuwe stokken aangebracht in de ren en lagen nieuwe kalkeieren in de leghokken. Een man kan zich dat alles zoo niet voor stellen en verbeeldt zich dat de vrouw haar geld over den balk gooit. De bom moest ten slotte barsten, want de lankmoedigheid van den besten haan heeft ook haar grenzen. Heftig klapte hij met de vleugels, l<ep met zijn laDge beenen al een Stéltlooper heen en weereen luid verontwaardigd gekraai schal» de uit zijn keel op, en hij gedroeg zich als een echte mannetjes Putter uit Puttershoek. Het heeft er geweldig toen gespannen in het hoenderhok, want ik ben als het er op aan komt geen Nonnetje (16), zoomin hij 'n Napoleon (17) is, en heb ten slotte »victorie« gekraaid. Maar nog om een andere reden is er gekibbel en gekakel geweest, want onder ons gezegd, ben ik, maar niet zonder reden, een jaloersche kipechtgenoote, een huisplaag» hen, want de meid, die veel mooier en jonger is dan ik, vergelijkt mijn man bij een Paradijs vogel, en mij bij een oude Sijs. Zij kan zingen als een Lijster, en eten als een Reiger, en scheldt mij uit uit voor Uil. Mijn gemaal heeft haar zonder veel gekraai, onder zijn bescher mende vleugels genomen en in acht dagen, dat zij hier een schuilplaats vond om aan haar vervolgers te ontkomen, doet hij alle moge lijke en onmogelijke moeite om haar gebreken voor mij te verbergen, wat één, zoo erg als deze, hebben wij nog nooit gehad. Een dienst» bode is als een Kanarievogelwanneer men er onder twintig, één aantreft die goed is, mag men blij zijn. En wil men dat ze zingen, moet men ze suiker geven. Ik wilde haar weg» zenden, maar m'n man zeihandel nu niet als een kuiken zonder kop, want je hebt direkt geen andere aan je oorlellen hangen die zoo spoedig zaadvast is, daarbij levendig en tierig, wat toch veel beter is dan wanneer zij zoo bol zitten, want in dat geval hebben zij meestal de pip, snot, of 'n andere ziekte onder hare leden. En al is zij jonger dan wij bedenk het gezegde«het kuiken mag nooit wijzer zijn dan de hen«, is uit den tijd. Zij is een Parel hoen bij de anderen vergeleken. Ik herinner me nog die Ekster die zoo'n last had van eksteroogen, stal als een Raaf uit Ravenstein, en den heelen dag draaide als een kip die d'r niet kwijt kon raken. Mientje Specht, die den heelen dag aan het kloppen was, een echte Boerenzwaluw, nog groener dan een Groninger vink, een Grasvink of 'n Graspar kiet, wiens vader Kraai werd genoemd daar hij "het vak van bidder uitoefende, en den bijnaam droeg van Pimpelmees, daar hij veel van nieurie(ën) hield, en dan kon doorslaan als een blinden Vink. En die Eend, met haar hals als die eener Zwaan die weggeloopen is, voor mijn part naar Indië (18). Zij was zoo dom als een Gans en hoewel dit spreekwoor»

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2