>,50 111! UUASGH m Antin volutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. tenK Herfstweer PUROL No. 3269 WOENSDAG 20 OCTOBER 1926 iTPAPIER Leekepraatjes. Gemeenteraad. 41STE JAARGANG 'ff 'TAFELS |>otgoedkoop. 165, 1 Salon» hr. - R*dam SA - TAIIDASïTS ROTTERDAM ENBANK enten uit voornaad «ElHflRKiS en LOOGZEEP Ell flzn. - Etle (B.) 100RDZEË" :r meijden NIEUW 1 TAFELLAKENS or Restaurants, en Partijen - IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN ZONEN illle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers In de komende maanden zullen onze Provinciale Staten zich in de algemeene belangstelling mogen verheugen. De Staten zullen opnieuw moeten worden samengesteld en dat trekt de aandacht. Overigens Iaat de publieke meening de Prov. Staten met rust en bepaalt zij zich meer tot Kamers en gemeenteraden, waar het politieke le ven uit den aard der zaak veel feller bruist. Op de samenstelling der Staten heeft hun functie als kiescollege voor de Eerste Kamer een grootere invloed ge had. Veel is hierover gesproken en ge schreven. In 1848 toen de Tweede Kamer niet meer door de Prov. Staten gekozen werd doch rechtstreeks door het kie zersvolk en de Eerste Kamer niet meer door den Koning zou benoemd worden, zat men er een beetje mee verlegen, hoe men ons Hoogerhuis zou doen verkiezen. Heemskerk Azn. deelt in zijn „De praktijk onzer Grondwetmede, dat een ambtenaar op een der departe menten den Minister op het idee hielp om deze taak aan de Prov. Staten op te dragen. Bij gebrek aan wat anders heeft men dat toen maar gedaan. En dat is tot heden zoo gebleven. Voor de Prov. Staten beteekende dit geen verbetering. De functie die hun werd opgedragen was toch eigenlijk vreemd aan hun werkkring. De Grondwet omschreef de taak der Prov. Staten aldus„Aan de Staten wordt de regeling en het bestuur van de huishouding der provincie overge laten". Ziedaar hun eigenlijke werkkring. Intusschen, om de Eerste Kamer geen doublure te doen zijn van de Tweede droeg men haar verkiezing aan de Prov. Staten op. Het politiek karakter der Prov. Sta ten werd door deze functie sterk ver scherpt. 6 Mr. v. Leeuwen zegt er van„ieder die zich op practisch standpunt stel lende, let op hetgeen in werkelijkheid geschiedt, weet, dat bij de verkiezing van de leden der Provinciale Staten het provinciaal belang absoluut geen, of hoogstens een zeer secundaire, factor is bij de beoordeeling van de candi date^ maar dat ook hier de politiek hoogtij viert, zeer ten nadeele natuur lijk der provinciale belangen". Toegegeven moet worden dat de functie der Eerste Kamerverkiezing de Prov. Staten een sterker politiek karak ter heeft gegeven, dan wellicht anders het geval zou geweest zijn. Toch schuilt er in hetgeen Mr. van Leeuwen zegt ongetwijfeld overdrijving. Let men op de leden der Prov. Sta ten dan valt het terstond op, dat de differentiatie geheel anders is dan b.v. bij de leden der Staten Generaal. Toch valt niet te ontkennen, dat speciaal in de grootste Statenvergade ringen n.l. die van Zuid- en Noord- Holland het aantal z.g. „beroepspolitici" onevenredig groot is. Het was Prof. Visser van IJzendoorn die eens geklaagd heeft over het ver minderen van deskundigheid in water schapszaken in de Staten. En toch vormt juist dit een zeer belangrijk deel van den arbeid der Prov. Staten, daar zij belast zijn met het toezicht op de waterschappen, veen- schappen, veenpolders enz. Prof. Kranenburg formuleert 'teenigs- zins anders dan Mr. van Leeuwen. Hij zegt: „de tweeslachtigheid in functie brengt tweeslachtigheid in de samen stelling van het orgaan mee. Bij de Statenverkiezing denkt de gemiddelde kiezer, althans in de steden, in de eerste plaats aan de samenstelling van de Eerste Kamer, hij stemt op de candi- daten van zijn partij, bij wier aanwij zing speciale deskundigheid in zaken van provinciaal bestuur geen groote rol speelt. Op het platteland echter springen de belangen van waterkeering, van de wegen en tegenwoordig ook de electriciteitsvoorziening zoo vanzelf I naar voren, dat zij, die in de openbare zaak belang stellen, zich daarmede wel hebben moeten bezighouden. Vandaar dat onder de plattelandsafgevaardigden nog wel deskundigheid voor de rechts- vormende taak der provincie ten aan zien van wegen en waterschappen pleegt voor te komen". Wij gelooven inderdaad dat het plat teland meer let op den eigenlijken werkkring der Prov. Staten dan de steden. Toch ziet Prof. Kranenburg te veel het partijelement over het hoofd, waar door immers het onderscheid weer grootendeels wordt genivelleerd. Het ligt bij het tegenwoordige stelsel der evenredige vertegenwoordiging toch in handen der politieke partijen om de samenstelling der Prov. Staten in overeenstemming te doen zijn met hun eigenlijken werkkring. En dan mogen wij gelukkig consta- teeren, dat de Anti-Rev. partij met de eigenlijke taak der provincie bij de candidaatskeuze inderdaad rekening houdt. Bepalen wij ons tot onze eigen pro vincie dan valt op te merken dat na tuurlijk ook bij onze partij het juridische naast het politieke element niet ont breekt. Toch overheerscht dit niet. Er is een juist evenwicht. Ook de mannen met praktische kennis in plattelands en waterschapsaangelegenheden zijn voldoende vertegenwoordigd. En onder hen mag de heer C. Warnaer van Dirks- land, de voorzitter onzer Flakkeesche Hulp-Centrale, met eere genoemd wor den. Hij is een man met groote prak tische en technische kennis in water schapszaken en polderaangelegenheden terwijl zijn kennis in het gemeentebe- heer (ook van niet te onderschatten waardij voor een Statenlid) uit zijn wethouderschap blijkt. Inderdaad, wanneer de Prov. Staten een tweeslachtig karakter bezitten, dan mag onze partij de eere niet worden onthouden dat zij steeds zooveel mo gelijk het juiste evenwicht zoekt te bewaren. Moge het in de toekomst zoo blijven gteclame-Msdetfeellngen. f I O O m ÏRDERIJ per heel Spreekuren 9—f. RP.« aan leden tegen gelden op te» ook van niet»leden. nen dagelijks wor» een der leden van 22189 21 Oct. desn.n- ize van den Kassier STENBRUGGE. jlen eemt JI1 M 1 lin EIKEN» en GE» JBF.LEN, LEER» en 4NITUREN, LIN» tFFETTEN, THFE 1NTEN, TAFEL--, N, KARPET TEN*, iz. Wij vestigen uw oude kussenstoelen prima vaklui gestof» Vlugge bediening, leiend, CT 1926« ader fleschjes) 6 pon» één pakje door toe' l/2 L. kokend water, er pond. Fabriek a "a w gewis steeds wat er is, uit Rivier, die vindt men hier. is u voldaan, lit u hier bovenaan. /AN GELDER, tramstation hoek om ecbts. Telefoon no. 82 BRIEL. JNTANT. BOEKHOUDEN ie Praktijk en voor s voor Belastingzaken - SommMUk Deze Courait verschijnt eiken WOENSDAG en 7ATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bij vooruitbetaling BUITENLAND bij voo-uitbetallng f 8.50 per jaar, AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent për regel. D1ENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worto berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. De Provinciale Staten. 't Is waarvan de preek zelf begrijpt het kind niet het meeste ik geef dit dadelijk toe. 't Scheelt nog, hoe ge kind en preek néémt. Maar ik heb dan het «kinda op 't oog, zoo beneden 14» lS.jarigen leeftijd en ik neem de »preek« gelijk ze in doorsnee op onze vaderlandsche kansels wordt gehoord. Ik merk dan echter 't volgende toch op: Vooreerst dat er wel vaak méér, doch zelden minder van de preek blijft »hangen«, dan wij grooten wel denken. Voorzeker I zoo'n kind kan thuis géén goed samenhangend »verslag« geven. Maar van de meeste preeken vangt 't kind wel iets op. Dat hangt ook wel van de ouders af. Wordt de kerkbeurt beschouwd als 'n plicht en wordt na afloop gezegd of gedachtZiezoo dat hebben we weer geh^dl vraag dan maar niet waar de schuld ligt, als er ook bij 't kind niet veel animo is om iets uit de preek mee te nemen naar huis. Maar t kan, én 't behóórt I dan ook anders. Dominee heeft es een kort versje in zijn preek gevlochten, dat ze op school leeren of hij heeft Jozef of Simson of David of Maria of een der andere groote figuren uit de Schrift genoemd en er wat van gezegd. Of hij heeft 'n kort, pakkend verhaal ge» daan, 'n soort gelijkenis in 20>eeuwschen, Ne» derlandschen vorm, als dit tenminste mag op den kansel Dan vrage men daar het kind eens naar. 't Prikkelt de belangstelling en opmerk» zaamheid. Vroeg leere men het luisteren naar den «tekst* en tenmiste onthouden, waar die staat. En als er nog dominee's zijn, die de gewoonte hebben van duidelijke preekverdeeling, met korte pakkende «kopjes*, die zoo af en toe in de preek worden herhaald, zoo wenne men het kind er vroeg aan en worde 't een wed» strijd onder hen, wie ze het best onthouden heeft. En dus géén aparte «kinderkerk*. Afgezien nog van elk kerkrechtelijk bezwaar. Bij de huisgodsdienstoefening lezen we ook Gods Woord en houden geen aparte samen» komst, eerst voor de volwassenen en straks voor de kinderkens al maken we soms wél eenig onderscheid tusschen wat we lezen overdag als de kinderen er bij en 's avonds wanneer ze ter ruste zijn. Moet de predikant met de kinderen rekenen Aan den eenen kant, jal zeer zeker: «Aangezien zij even zoo wel als de volwas» senen in het verbond Gods begrepen zijn«. Maar aangezien toch volwassenen «vaste spijze* en kinderen «melk* van noode hebben en de predikant hier vaak kiezen of deelen moet, zullen we 't wel algemeen over eens zijn, dat hij zich te richten heeft naar het geestelijk en verstandelijk peil van de» genen, die geacht mogen worden, tot vollen wasdom gekomen te zijn. Een verstandig en wijs herder evenwel Die laat ook af en toe weieens een bun» deltje malsche twijgen vallen, juist waar de lammerkens zijn Dat is zeker zeer moeilijk. En daarom wil ik nog als «jeugdherinnering* eens mededeelen, hoe een godzalig prediker uit vervlogen tijden, die ook geen «kinder» kerk« wilde, toch opzettelijk zorg droeg voor «het kind«. P. Br. f Land- cn Tuinbouw. Wat elke maand te doen geeft. (2e helft October.) Nadruk verboden. Ook nu heeft nog het rooien van aardap= pelen plaats, en (n de volgende maand zijn de bieten aan de beurt. Men brenge de aard» appelen liefst voorloopig in een luchtige schuur of zette ze aan hoopen op het land, gedekt met riet, stroo of aardappelloof. In November kan men ze dan onder het vorstvrije winter» dek brengen. Daarna volgt het inkuilen van voederbieten. Koolrapen verbroeien gemakke» lijk, waarom men ze al eer de vorst intreedt, niet zwaar mag bedekken. De meest geschikte bewaarplaatsen voor aardappelen en bieten zijn vorstvrije schuren of kelders; 't is dan echter eisch, dat ze eerst laat en in drogen toestand daar word n opgeslagen, dat men bij nietvriezend weer lucht en af en toe de hoo» pen voorzichtig omschept. Komt het voorjaar in 't land, Maart. April, dan verdient het aanbeveling om de aardappels uit de kuilen en kelders in luchtige schuren over te brengen hierdoor wordt het uitspruiten (schieten) tegen' gegaan. Men ziet wel dat de bedekking der kuilen gedeeltelijk wordt weggenomen; dit is af te keuren omdat hierdoor de knollen juist warmer worden en nog meer uitloopen. Uien kan men bewaren in langwerpige of ronde hoopen, welke men dekt met een dunne laag riet of stroogeen aarde 1 Verwacht men vorst, dan wordt de stroobedekking vaak ver» zwaard. In verschillende bietenveldjes kwam weer het verschijnsel voor van geel worden; de blade» ren hadden gele vlekken, tot de grootte van een halven cent, die zonder scherpe grens in groen overgingen. Nu weet men dat men in zoodanige gevallen, wanneer althans de grond zwaar gekalkt of bemergeld is, hoogstwaar» schijn lijk te doen heeft met de Veenkoloniale ziekte. O verkalking was hier dus de fout; bij de haver was het zichtbaar in de geknikte bladeren met dorre vlekken, bij de rogge aan de matte kleur en het hangend blad, bij de stam» en stokboonen aan gevlekt en geel zijn. Het geneesmiddel ismangaansulfaat, 50 K.G. per Hectare 't Wordt u geleverd a 40 ets. per K.G. door Dr. Ockinga's Chemische fabriek te Enschede en dient bij voorkeur uitgezaaid te worden, wanneer een regenbuitje verwacht wordt. Volgt de verwachte regen, dan is het gewas als dit te velde staat in enkele dagen geneden. Is men niet zeker, of men met de Veenkoloniale ziekte te doen heeft, dan vrage men zijn Rijkslandbouwconsulent, die ambts» halve voorlichting verstrekt. Nu de zaaitijd der granen er is, maken wij er op attent, dat de beste tarwerassen in ons land zijn de Wil helminatarwe van Broekema en de Mansholt's Dikkoptarwe III; 't zijn blanke soorten. Wil men liever roode tarwe dan raden we aan Pantsertarwe Svalöf. Bij een flinke oordeel» kundige bemesting kan men van deze rassen oogsten van 50 tot 65 Hectoliter per Hectare verkrijgen. Is het niet vreeselijk jammer, dat in ons land nog duizenden H.A., bezaaid met ouderwetsche rassen, niet meer dan de belft of wat meer opbrengen. Wij herinneren dat hoewel de zaaitijd groote speling geeft na suikerbieten tot Nieuwjaar de veiligste uitzaai toch is tusschen half September en einde October. Vogelschade na het zaaien van 't graan kan men voorkomen door behandeling met kool» teer. L t in de komende maanden op de ligging in den varkenstal. Gebruikt ge in den zomer geen strooisel, dan dient ge nu toch een dun laagje stroo of turstrooisel aan te brengenbij een te koude ligging groeien de .varkens niet zoo goed en kan de gezondheid der dieren geschaad worden Onze moestuin is goeddeels leeg geworden. Het getuigt van ijver als nu direct de vrijgekomen grond op» nieuw wordt bemest en dan gespit. Maar hier» mee moet men niet te haastig zijn; spit men nu reeds, dan groeit er straks nog vrij wat onkruid op. Dit kan men wel schoffelen, maar die bewerking op den pas omgespitten grond is niet gewenscht, omdat daardoor de aarde te fijn wordt van boven. Wacht dus nog enkele weken, en gebruik tot zoolang hak of schof» fel, als het noodig is. Huismoeders die de zorg hebt voor de bloempotten, denk eraan, dat voor Hyacinten en Tulpen deze maand de beste planttijd islaat ze naar de bollen groot zijn, 7 tot 10 cM. diep planten. Zet de tulpen geen twee jaar achtereen op dezelfde plaats, ze worden dan licht door ziekte aangetast Narcissen, die reeds in September geplant kon» den worden, mag men gerust enkele jaren achtereen laten staan: de bollen worden dan rijker. Hyacinten vragen een bedekking 10 a 15 cM. met riet, hooi of turfstrooisel, de Narcissen wat minder, terwijl de Tulpen win» terhard zijntoch kan ook hier op lichte zandgronden, tene nde verstuiving tegen te gaan, een lichte bedekking geen kwaad. VERGADERING van den Gemeente» raad van SOMMELSDIJK op Vrijdag 15 October des nam. half 4 uur. Afwezig met kennisgeving de heer v. d. Doel (A.R De Voorzitter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. De kas van den gemeente»ontvanger is na» gezien en in orde bevonden. In kas was f 1363.685. B. en W. bieden den Raad aan de gemeente» begrooting, de begrooting burgerlijk armbe» siuur en die van het weeshuis, dienst 1927. De door den Raad voorloopig vastgestelde gemeenterekening 1925 sluit met de volgende cijfers Gewone dienst Inkomstenf 135082,51 Uitgaven f 123727,82= Batig slotf 9354,68s (Van dit «batig slot is ten behoeve dienst 1926 gebruikt f 1500,—) Kapitaaldienst Inkomstenf 35064,24 Uitgavenf J51996.185 Batig slot f 3068,05= (Van dit batig slot is ten behoeve dienst 1926 gebruikt f 2500,—) De door den Raad goedgekeurde rekening van het Burgelijk armbestuur en Weeshuis 1925 sluit met de volgende cijfers Ontvangstenf 21624,70s Uitgavenf 19445,12 Batig slotf 2179,58s Winstcijfer rekening gasfabriek '25 f 12064,60s Cijfers der aangeboden gemeente»rekening Gewone dienst Inkomstenf 123035,97 Uitgavenf 123035,97 Kapitaaldienst Inkomstenf 2960,17 f 2960,17 Cijfers van de ter goedkeuring gezonden begrooting Burgerlijk armbestuur en Weeshuis 1927 Ontvangstenf 18180,64s Uitgavenf 18180,64s De directeur van het Staatsboschbeheer be» richt dat er een onderzoek is ingesteld naar den toestand van de boomen op het oude kerkhof. Dit onderzoek leidde tot de conclusie dat een 6»tal boómen ziek of dood zijn. De overigen zouden wellicht nog te behouden zijn. De directeur vindt het jammer dat de Raad een besluit nam om alle boomen te vellen. Zij vormen toch immers een fraaie omlijsting rond de kerktoren. Hij dringt daar» om op behoud van de gezonde boomen aan. Dit klemt te meer daar er in de omgeving zoo weinig oude boomen meer te vinden zijn. In verband met het plan der jonge beplanting adviseert den directeur, lindeboomen te plan» ten. Hij hoopt dat de Raad bereid is over» eenkomstig dit advies zijn besluit alsnog te wijzigen. B. en W. hebben geen bezwaar aan dit advies gehoor te geven, 't Zal inderdaad een kaal gezicht zijn indien alle boomen gerooid worden. De heer MIJS (V.B.) had den indruk ge» kregen in de vorige raadsvergadering dat verre» weg de meeste boomen ziek of dood waren. Dan was het natuurlijk beter met het oog op de jonge aanplanting om ze allen er uit te halen. Maar indien nu een bepaalde hoek, de west» kant, nog gezond is, is het gewenscht die te houden staan. Het staat veel mooier dan dat alles er uit gaat. Het kale ellendige gezicht dat op 't oogenblik Middelharnis oplevert, doet je schrikken. Bovendien is het behoud van de boomen aan den westkant een beschut» ting voor de jonge aanplanting. Immers hebben de jonge boomen van den N.«Westenwind het meest te lijden. Spr gevoelt er veel voor op het besluit terug te komen. De heer BLOK (S.D.A.P.) vraagt hoeveel boomen er in 't geheel nog staan De VOORZITTER antwoordt24. De heer SLIS (C.H.) vraagt hoe die mijn» heer van het Staatsboschbeheer hier gekomen is. De VOORZITTER antwoordt dat hij het verslag van de Raadsvergadering in de courant gelezen had De heer KIEVIET (A.R.) vindt dat het er niet mooier op zal worden, wanneer de be» planting ongelijk wordt. Laten we dan liever een poosje een kaal gezicht hebben. Het groeit weer gauw bij. Zie eens naar de boomen op de Voorstraat die in 1912 pas geplant zijn. De heer LE COMTE (S.G.P.) wil weten van wie het oude kerkhof eigenlijk is. De VOORZITTER antwoordtVan de kerk» voogdij. De heer LE COMTE vraagt of de gemeente dan verplicht is het te onderhouden. De VOORZITTER wijst er op dat de ge» meente het gepacht heeft. Zij heeft het in gebruik. De heer v. NIMWEGEN (V.B.) vraagt of die mijnheer van het staatsboschbeheer de ge» meente kan dwingen om die boomen te laten staan. De VOORZITTER antwoordt: neen, wél wanneer het buiten de gemeentekom was. Hier is slechts sprake van een advies. De heer BLOK voelt er ook veel voor de Westelijke groep boomen vooralsnog te behou» 40 cent per regel. Bij guur, vochtig weder worden huid en handen vaak ruw en schraal. Dit verzacht en geneest men spoedig met Doos 30»60»90 ct. den. Maar de zieke en doode boomen moeten dan niet onderhands verkocht worden. Ieder heeft recht er naar te dingen. De VOORZITTER antwoordt dat de vorige publieke verkooping amper de kosten heeft opgebracht. De heer BLOK gelooft niet dat dit waar kan zijn. De opbrengst was f 300.— Dat kun» nen onmogelijk die 6 of 7 boomen aan rooien gekost hebben. Bij onderhandsche verkooping brachten de boomen slechts f 7 of f 8 op. De VOORZITTER wil nog eens onderzoe» ken wat de opbrengst precies was, dan kan er in de volgende vergadering een besluit ge» nomen worden. Besloten wordt de boomen aan de Westzijde te behouden en de andere te rooien De vierde helpster aan de bewaarschool mej. Stoutjesdijk bericht dat zij onder dank» zegging haar benoeming aanneemt. De heer P. de Zeeuw bedankt wegens ver» trek naar Groningen» als lid der commissie voor L. O. en de commissie tot wering van schoolverzuim. De heer Dambruin bericht dat hij tegen het besluit van den kantonrechter inzake de erfpachtskwestie in beroep is gegaan bij de arrondissementsrechtbank te Rotterdam. De commissie tot nazien der gemeentereke» ning bestaande uit de H.H. M. Joppe, Blok en v. Nirawegen, brengt bij monde van laatst» genoemde rapport uit over haar onderzoek. De commissie bemerkt dat er resp. voor M. Knape, J. Knape en den gemeenteontvanger was uitgetrokken als bezoldiging voor over» werk (kiesverrichtingen) f 21.37s, f 19,15 en f 22.—. De commissie wenscht hierover inlich» tingen. De VOORZITTER antwoordt dat dit loon is voor arbeid buiten kantooruren. Daarvoor staat trouwens een post op de begrooting. De SECRETARIS merkt op dat het hono» reeren van kiesverrichtingen geen buitenge» woon verschijnsel is. Men zal het in alle ge» meenten aantreffen. De heer v. NIMWEGEN vindt het een tamelijk groot bedrag. Dan wil de commissie de kade, weeg» en bruggelden gaarne meer gespeficeerd hebben, waartoe besloten wordt. Tenslotte vraagt de commissie onder welke voorwaarden de grasverpachting aan havendijk en «peekaai* plaats beeft. De heer M. JOPPE (V.B.) vindt het beter dat de peekaai niet meer verpacht wordt. Vele menscben maken er gebruik van om het wasch» goed te bleeken. Zooveel waarde brengt het niet op en die menschen hebben er veel ge» mak van. De heer MIJS begrijpt niet hoe men kan voorstellen hiervan een soort openbare blee» kerij te maken. IW

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1