Ahwelfl's Brom BPieuendoeh Ziekte en Pijn Kerk en School. AAN ONZE LEZERS bijgewerkte druk AKVELD'S GROOT BRIEVENBOEK is een Raadgever inzake recht en wet en een Encyclopaedic voor kantoor en huis. Prijs Ing. f 1,45 - Geb. f 1,95 afgehaald aan ons Bureau. Economisch Weekoverzicht. Hoe men de Kiezers voorlicht. Land- en Tuinbouw. Zoo juist verschenen het beste en volledigste, tot op heden geheel bijgewerkte en herziene brievenboek en de meest betrouwbare gids voor het dagelijksch leven of volledige verzameling van oor< spronkelijke modellen van brieven over alle mogelijke onderwerpen uit het dagelijksch leven, benevens re» questen, voorschriften bij geboorte en overlijden, huwelijk en echtschel» ding, minder* en meerderjarigheid, ouderlijke macht, voogdij, kinderwet* ten, erkenning en wettiging van kina deren, burgerlijke acten betreffende koop, huur, enz. en acten, die in den koophandel voorkomen, alsmede aller* lel wettelijke voorschriften, waarvan de kennisneming voor een ieder van belang is, testamenten, volmachten, successie, registratie en zegel, wissels, de ongevallenwet 1921, de kieswet, de sociale verzekeringswetten, de ara beidswet 1919, de arbeidsovereen* komst, post, telegraaf en telefoon, tl tt belastingen, enz. si 11 10de herziene en geheel Op verzoek ook toezending per post a f 1,70 ingenaaid, of f 2,20 gebonden. Tot nu toe heeft de effectenbeurs teleur* gesteld, wat betreft de verwachte drukkere zaken, welke voor dit najaar werden voor. speld, en speciaal wat betreft prognostics voor het z.g Rubberjaar, dat 1926 zou worden. Er is tot nu toe maar weinig van uitgekomen, ofschoon er genoeg over geschreven en ge» sproken is en nog wordt. Men kan geen krant opslaan, of er staat een mededeeling in over het wel en wee van Rubber, hetzij van ver» bruikers» of van producenten»zijde Zooals logisch is, wordt van producentenzijde ver» wacht, dat de rubberpijs een verhooging zal doen zien in de naaste toekomst, doch zooals het meer gaat, het is misschien de kwestie van wensch en gedachte, welke hier hoofdrol speelt. Intusschen worden de bandenprijzen in Amerika maar steeds verlaagd, wat toch een bewijs mag heeten, dat er voorhands geen gebrek aan Rubber is, terwijl daarenboven de voorraad te Londen thans reeds ongeveer 36000 ton beloopt, wat toch ook geen peulschil» letje mag heeten. En toch de heeren ma» keiaars en producenten, waaronder als een der voornaamsten de heer Burger te Amst r» dam, directeur van verschillende Rubberon» dernemingen, als daar zijn de Serbadjadi, de Lampong Sumatra, de Wai Sumatra en de Batoe, wordt steeds aangewezen, als degene, die de moed er in i oudt en nog steeds ver» wacht dat er zoodanig gekocht zal worden, dat de prijs onverbiddelijk moet stijgen. Voor de bezitters van Rubberaandeelen is het in» middels te wenschen. Inmiddels daalt de boel evenmin als het stijgt, tenminste wat Rubber» aartdeelen betreft, en zelfs het geringste relletje is in staat om een willigte van belang te ver» oorzaken, die dan bij kalm overleg wederom als de bekende nachtkaars uitgaat. De meeste aandeelen ter beurze van goed gehalte, wel bedacht, staan thans op een ren» dementsbasis van 6 18 wat tot oorzaak heeft, dat de beurshandel zeer beperkt wordt en tot gevolg heeft, dat men zich gaat wenden tot obligaties met minder goed gehalte, die rente doorbetaald hebben en thans op onge» veer 80 staaD. Dit verschijnsel weerspiegelde zich in de afgeloopen week met abligaties Holland—Amerika«lijn, die voortdurend om en nabij 80 noteerden en thans door veel vraag op een niveau van 90 °/o staan met voortdurend goede koopers, zoodat verwacht wordt, dat dit fonds zijn ouden prijs, onge» veer 100 terug zal zim. Als men het goed nagaat is er niet veel gevaar bij, want de de Holland—Amerika.lijn is er toch een, die er zijn mag, ofschoon het de maatschappij door tegenslag niet naar den vleesche is ge» gaan, doch er komen natuurlijk andere tijden, en verwacht men blijkbaar, dat het er voor haar beter zal gaan uitzien. Een verdere eigenaardigheid in deze stille markten is de voortdurend vaste stemming der tinaandeelen, als gevolg natuurlijk van de willige houding van het product te Lon» den. Dit metaal wordt zooals bekend in onze eilanden Banka en Billiton aangetroffen en schijnt langzamerhand zeer schaarsch te wor» den, zoodat er niet aan de overstelpende vraag kan worden voldaan, dan tegen stijgende prij» zen. Met dat al is er veel speculatie iD de markt gekomen en mag er fluctuatie worden verwacht, doch eveneens moet er worden ge» dacht aan vervanging van Tin door andere metalen, die misschien evengoed zouden vol» doen aan de gestelde eischen, wat een zeer grooten invloed zou hebben op den prijs van het artikel. De aandeelen, die ter beurze wor» den verhandeld, staan thans op een niveau, dat zij slechts worden gekocht door de meer kapitaalkrachtigen, want een Billiton voor ongeveer 800 vindt men slechts in de trommels van groote beleggers. Ook het aan» deel Singkeptin, dat een jaar geleden nauwe» lijks 200 bedong staat thans op een basis van 500 °/o en begint ook tot de vorige groep te behooren. De scheepvaartmarkt wil het wat beter doen doch slechts voor de wilde vaart«lijnen, als daar zijnNievelt, Goudriaan, Oostzee, Noord» zee en Maas. De rest volhardt in apathie. Doch het wil voorkomen, dat b v. een Maas op 115 gekocht, meer dividend zal moeten betalen dan ,5 wat zij voorheen deden, om te gaan behooren tot de behoorlijk rendee» rende effecten. De veel gesmade Koninklijke Boot staat thans op ongeveer 100 en schijnt het ook in verband met de betere stemming ter vrachtenmarkt beter te maken, zoodat ook hier weer dividend»geruchten gaan. Het is de vraag of de maatschappij zich sterk genoeg zal achten om dividend te betalen en minder te reserveeren. Intusschen is de mijnwerkers» staking in Engeland wel verminderd, doch toch nog niet geëindigd, zoodat de scheep» vaart uit dat oogpunt nog profiteert, maar als de teekenen niet bedriegen, zal dat welspoe» dig tot het verleden behooren. In Het Volk van Zaterdag 2 October j 1. lazen wij het volgend bericht: »Naar aanleiding van de protesten in de Protestantsch'Christelijke Pers over onze betooging op Zondag schrijft men ons uit Den Bosch: Die protesten herinneren ons aan een ervaring tijdens de vorige verkiezingsactie. Op Zondag 28 Juni 1925 had het gewest Noord Brabant der Partij een meeting be» legd op het Besterdplein te Tilburg. De meeting werd voorafgegaan door een op» tocht door de stad. Daarbij werden wij vergezeld door eenige mannen, die hand» karren duwden, waarop een v'erkiezings» reclame was aangebracht voor Colijn de bekende plaat, waarop hij als 's lands stuurman is voorgesteld. Aldus deden de Anti's, hoewel daar ge» schreven staatnoch uw os, noch uw ezel«. Wij hebben onmiddellijk na de lezing van dit bericht naar de juistheid van het geval en de rechtmatigheid van de daaraan door den Volk.correspondent verbonden commen» taar geïnformeerd. En ontvangen dit antwoord »In antwoord op Uw schrijven van 4 Oct. j.l. kan ik U het volgende berichten I. dat werkelijk op een Zondag en dat zal dan wel Zondag 28 Juni '25 geweest zijn, met een of meer (dat weet ik niet) handkarren propaganda is gemaakt voor Z.Exc. Colijn II. dat wij van zelf die propaganda niet hebben georganiseerd en we er verbaasd van waren, toen we er van hoorden. Naar wat ik bij een door ons ingesteld onderzoek vernam, is het waarschijnlijk, dat deze propaganda van roomsch»katholieke zijde is uitgegaan. De antirevolutionaire kiesvereeniging te Tilburg, noch ergens el» ders heeft er niets mee uit te staan gehad. De Anti's in Tilburg hebben op Zondag niet betoogd voor den heer Colijn en zullen dat nooit doen. Non tali auxilio«. »Aldus deden de Anti's, hoewel daar ge» schreven staatnoch uw os, noch uw ezel«, schreef Het Volk met de grootst mogelijke stelligheid. Wil het blad zijn lastertaal terugnemen R. A. d. O Nadruk verboden. Lager en Landbouwonderwijs. Tusschen het lager en het landbouwonder» wijs is een schakel uitgevallen doordat het Rijk het Vervolgonderwijs heeft overgelaten aan de zorg van de gemeenten, van bonden en besturen, van de belanghebbenden, 't Ge» volg hiervan is namelijk geweest, dat in verre» weg de meeste gemeenten, in het meerendeel der dorpen, geen Vervolgonderwijs meer wordt gegeven. Dit is zeer te betreuren en wreekt zich op duizenden kinderen, wier verdere ont wikkeling hiermee vrijwel is stop gezet. Op 12 13«jarigen leeftijd verlaten de boeren» jongen's we spreken in dit verband alleen van hen en niet van de meisjes de school, en al loopen ze dan niet leeg en niet los, omdat er thuis en in het bedrijf wel werk, en ook nutt:g werk, voor hen is, hun leertijd is geëindigd, althans voor 2, 3 jaren. Zijn ze 15 jaar geworden, dan kunnen ze een land» bouwcursus volgen. Maar de lust daartoe, om van de gelegenheid gebruik te maken, is bij velen dan vervlogen. Reeds vroeger was er een vrij groot procent, dat na den leerplich» tigen leeftijd liefst de school voor goed den rug toekeerde. De drang of dwang van mees» ter en ouders was dikwijls noodig, om de knapen nog een paar winters op de school» banken te doen neerzitten. Nu wordt dit nog erger Na een paar jaar of langer »van schools te zijn geweest, is men het schoolleven en d noodzakelijke tucht van het schoolonderwijs ontwend en ontgroeid, en gevoelen de meesten maar weinig zin om daartoe weer terug te keeren. Te meer, omdat veel van de school* kennis is vervlogen, en het daarom moeilijker zal vallen de lessen te volgen, 't Gaat dus nog moeilijker op vele plaatsen om het ver» eischte aantal leerlingen te zaam te brengen, en ook zij, die zich wel aanmelden, blijven dan van het landbouwonderwijs verstoken, omdat de cursus bij gebrek aan voldoende deelname niet kan doorgaan. En gaat deze wel door, och, wat een gesukkel is het dan dikwijls! Wat zal de onderwijzer beginnen met jongens, die 2, 3 jaar van alle onderwijs gespeend zijn gebleven de gewone elementaire kennis moet feitelijk eerst nog worden opge» haald, maar daarop is het leerplan niet inge» richt. Vele leerlingen zijn voor de anderen, eD voor den onderwijzer, een blok aan "t been, zij werken remmend, en de resultaten zijD teleurstellend, 't Gevolg van een en ander is, dat er een geslacht van boerenjongens op» groeit, minder ontwikkeld zelfs dan vroeger, terwijl van den modernen landbouwer juist zooveel méér wordt geëischt, zal hij zijn be* drijf voeren zooals 't behoort en de strijd om het bestaan niet'nogal moeilijker worden voor hem dan die thans voor zeer velen reeds is. We lazen 't vorige jaar in het Verslag van den Noordbr. Chr. Boerenbond, dat in 97 afdeelingen een landbouwcursus was gegeven. Prachtig 1 Moge 't overal navolging vinden 1 Dit is echter een vrome wensch. En boven» dien: 't Vervolgonderwijs is voor alle jongens, voor alle kinderen, noodig. 't Is daarom zeer te hopen, dat spoedig daartoe weer overal de gelegenheid zal bestaan. Het gewone school» onderwijs is de eenige teerkost, welke duizen den kinderen op de levensreis wordt meege» geven. Stlkstofmest op grasland. Een theorie kan zich, al is zij onwaar, soms lang handhaven, maar ten leste wordt ze toch door de praktijk, door de ervaring achterhaald Zoo is ons lang van landbouwkundige zijde voorgehouden, dat stikstofbemesting op gras» land verkwisting was immers, door de klavers, behoorende tot de vlinderbloemigen, werd de stikstof uit de lucht in den grond vastgelegd, 't Heette daarom beter grasland niet te be» mesten met stalmest, waarin ook stikstof voor» komt, maar met kunstmeststoffen kali», phos» phorzuur» en kalkmest. Er is evenwel een kentering waar te nemen. Meermalen bleek namelijk, dat er stikstofmest 't zij Chili of zw. ammoniak op grasland een zeer goede uitwerking had. Wanneer die mest werd ge» geven in voldoende mate en op den juisten tijd. In de Duitsche vakbladen wordt in de laatste tijden een krachtige propaganda ge* maakt voor een zware bemesting van 't gras» land. En dit met de bedoeling om door een hoogere grasopbrengst den aankoop van duur krachtvoer te kunnen beperken. De Rijkstand» bouwconsulent Ir. H. J. Witteveen deelde mee. dat te Dragten bij den heer S. H. IJtsma een proef is aangezet, om na te gaan of een flinke extra stikstofgift zich op weideland (geen hooiland dus) betaald maakt. Ofschoon de proef pas een paar maanden duurde, viel er toch al iets te vermelden. De opzet is, in 't kort, aldus: de 4 perceelen, twee aan twee, zijn samen 7 Hectare. Alle kregen in 't voor» jaar phosphorzuur, kali en gier. Bovendien werd aan 2 perceelen elk 80 K.G. zuivere stik» stof per H A. gegeven, overeenkomende dus met plm. 400 K.G. zw. ammoniak. Alle 5 dagen werden de koeien op opbrengst gecontroleerd. Zoo wil men dan aan het eind der proef» periode uitrekenen, hoeveel melk, respectieve» lijk boter, er »gegroeid« is op het normaal bemeste en op het met extra stikstof bemeste perceel. Reeds nu viel te constateeren, dat het laatste perceel aanmerkelijk meer heeft opgebracht dan het alleen met gier bemeste stuk. Die meeropbrengst liet zich berekenen op ongeveer 200 weidedagen. De extra»bemes» ting kostte pl m. f 170. Bij een gemiddelde dagelijksche melkgift per koe van 10 K.G. en een gemiddelden melkprijs van 8'/2, zou het gewin tegen de kosten opwegen. In wer» kelijkheid gaven de koeien echter gemiddeld meer dan 10 K.G., zoodat na twee maanden reeds een flinke winst was behaald. Een winst ontstaan door Gevatte Koude, bestrijdt men spoedig en goed niet Mijnhardt's Sanapirin-tabletfen Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten die, naar verwacht werd, in de volgende maan» den nog aanmerkelijk zou worden verhoogd, 't Is natuurlijk niet te zeggen, of 80 K.G. stikstof per H.A. de meest gewenschte hoe» veelheid is. Mogelijk zou b.v. 20 K.G. méér of tuinder voordeeliger geweest zijn.' Onder» zoek kan dit leeren. Men neme nu eens dito proeven, en passé eens een vrij ruime stik» stofbemesting, als bovengenoemd, toe. Niet dus een gift van 50 tot 100 K.G. chili of zw. ammoniak, maar enkele balen. Voor een vroeg* tijdigen groei is een vroegtijdige bemesting met stikstof noodzakelijk; voor ons land is misschien 1 Maart als uiterste grens wensche» lijk. Maar dan niet alles in eens, doch de helft en dan later, 't zij na de le en 2e snede de andere helft. Neme ieder, die graslanden heeft eens een proef 1 Is het U bekend t dat Algiersfosfaat alleen op zeer zure hoog» veengronden uitwerking heeft, maar op andere niet of zeer moeilijk oplost; Dat die goed» koope meststof daarom op de meeste gronden nog veel te duur isdat men dus verstandig doet zich te houden aan slakkenmeel, tenzij de kalktoestand van den grond zeer goed is, in welk geval ook superfosfaat in aanmerking komtdat het in ieder geval aanbeveling verdient zijn grond te laten onderzoeken, op» dat men wete of de kalktoestand voor de zure meststof (superfosfaat) voldoende is Is het U bekend: dat schoffelen ook bij rogge gun» stig kan werkendat daardoor een meerop» brengst van 200 tot 400 K.G. per H.A. kan worden verkregendat men natuurlijk ook minder onkruid krijgt; dat men gerust met het schoffelen kan voortgaan tot de rogge 30 tot 40 c.M. hoog is; dat de roggeplant hon» derden worteltjes heeft, waarvan vele ook diep gaan en dus door het schoffelen niet worden geschaad Is het U bekenddat compost een best, maar te duur geneesmiddel is tegen de ontginningsziektedaar men echter ook kopervitriool kan aanwenden50 k 60 K.G. per H.A.dat kalk tegen deze ziekte niet helpt Wenken en mededeeling. Wanneer men er alles voor koopen moet, is het veehouden zeker niet voordeelig. Wie voordeelig vee wil houden, jnoet zelf veel voer verbouwen, zoo veel mogelijk. Uit voederproeven bij varkens te Hoorn is ge» bleken, dat vischmeelvoeding op jeugdigen leeftijd naast gerstemeel, maismeel en weivoe» ding een zeer belangrijk voordeel oplevert, dat echter kleiner wordt naarmate de visch» meelvoeding langer wordt voortgezet De kwaliteit van vleesch en spek is uitstekend bij slachting een maand na het ophouden der vischmeelvoeding. Bij anders opgezette proe» ven, waarbij het vischmeel niet werd gegeven als extra'gift, maar ter vervanging van een gelijke hoeveelheid gerstemeel, verkreeg men ongunstige resultaten. Op het eiland Goeree en Overflakkee werden op een 13»tal plaatsen 80 welwaters onderzochtniet één kon voor het gebruik worden goedgekeurd. Goed drink» water is voor de gezondheid vaa mensch en vee van groot belang. Buiktyphus verdween nagenoeg geheel te Bodegraven, Boskoop, Hazerswoude, Krimpen a. d. Lek en andere plaatsen, nadat ze van een waterleiding waren voorzien. Op vele boeren erven bevinden zich de beerputten in de buurt der pompen, waar» door het water verontreinigd wordt en scha» delijk voor de gezondheid, zoowel als voor de zuivel (melk, boter en kaas.) B-r. Rljkslandbouwwintersshool te Dordrecht Na het op 29 September 1926 gehouden examen zijn tot de le klasse toegelaten E. F. Bouman, BredaH. P. C. Smits van Burgst, Beek (N. Br.)C. den Engelsen, Lage Zwaluwe L. P. H. Eykman, DordrechtL. I. Hage, Strijen; W. Jongeneel, Bleskensgraaf P. Klok, Oostvoorne C. A. van Loon, Oude TongeA. Maris, Willemstad L. Mol, Roekan» je; L. A. van Nieuwenhuijzen, Ooltgensplaat W. C. van Nieuwenhuyzen, Mijnsheerenland Th. Verheul, Rotterdam. Afgewezen 3. DE ANTICHRIST In zijn oorsprong, karakter en toekomst op de algemeene afval die aanstaande is, als de wegbereider voor den mensch der zonde die te komen staat. III. En zoo zal, wat het bijgeloof in de Latijn» sche en Grieksche kerken niet heeft kunnen voltooien, nu het ongeloof bij de protestan» ten verwezenlijken. Helaas I hier wordt be» vestigd, de uitspraak over 's menschen bestaan, dat hij isverduisterd in het verstand en mitsdien speelbal des Satans. W e onzer van Adams geslachte onderscheidt zich in dezen Vanaf onze eerste ademtocht is bij opklim» mende reeks, welke positie, omgeving of betrekking ons ook in het maatschappelijk leven is aangewezen al ons weten, willen, dichten en trachten daarop aangelegd: gij tuit als God zijn, waarop het eenmaal neer» zinken in deze aarde waaruit we genomen zijn, een bittere ironie leverteen neerzinken van zelf gevolgd door het eeuwig oordeel. Zoo leert de uitkomstGod belacht hun raad, waaraan alleen te ontkomen is door Goddelijk erbarmen waardoor we verwaardigd worden alle gedachten gevangen te leggen onder de gehoorzaamheid van Christus. Zoo ligt de gansche aarde met hare milliarden inwoners vanaf onzen st mvader totdat de laatste van Gods uitverkorenen zal zijn ingezameld in afwisselende rijen als een niet te versmaden, weerlooze prooi voor Satan open zoo gaat hij rond over de gansche breedte der aarde van Noord tot Zuid, van Oost tot West, zoekende wien hij zou mogen verslinden. »Gij zult als God zij na, in welke humane vorm of woordenkeus ook toegediend, is de grondtoon, waarin hij hen toefluistert met of bij elke verzoeking en dat is Satan alleen toe, ertrouwd onuitputtelijk in zijn diensten die hij ons beschikbaar stelt. Vreeselijk het oordeel waaronder we liggen en waarnaar wij kunnen afmeten, hoe gruwelijk onze val is, waardoor we den vlekloos Heilige vertoornd hebben, wiens toorn niet gestild kan worden dan door het Lam, dat op Golgotha geslacht is, voor wie Hij uit eeuwig vrij erbarmen uit die aarde, uit het Babel der verwoestingen twisting nemen wil. »Gij zult als God zijn*, is de groote hoer die zit op vele wateren, als het uitnemendste kunstgewrocht van Satans breinde vele wa« teren waarop de vrouw zit zijn volken, scha» ren natiën en tongen en op haar voorhoofd is geschreven een naam namelijk verborgenheid, het groote Babyion, de moeder der hoerijen en der gruwelen der aarde. En zij is bekleed met purper en scharlaken en versierd met kostelijk gesteente en p reien en heeft in hare hand een gouden drinkbeker, vol van gru* welen en van onreinigheid harer hbererij. Zoo weet Satan te profiieeren van zijne macht als de eenmaal blinkende morgenster en is de zwakke mensch, verduisterd in het ver* stand, een bres geschoten frontier, waarover hij als veroveraar beschikt. Zoo kluistert hij de koningen der aarde gelijk eertijds eenRo» meinsche Cesar als overwonnelingen, voert ze in zegepraal rond achter zijn zegewagen en duldt hen slechts als despoten over zijne win» gewesten, mits zij eenerlei meening hebben en hunne kracht het beest overgeven. Eenerlei meening is hun gegeven: den heiligen krijg aan te doen en zich dronken te maken van hun bloed. Waant niet, dat humaniteit en staaatswetten een waarborg zijn, dat opvol» gende perioden geen bijdragen meer zullen leveren aan de geschiedboeken onzer marte» laren, of herhalingen van de bloedbruiloft ie Parijs. Het communisme, nog versch in het geheugen al was het een wroeten der hel in eigen ingewanden is een logenstraffing van eigen illusie. (Schied. Kerkbl.) (Wordt vervolgd.) Secuur Beheer. Wie zal het wraken in onze Gemeente» Besturen, dat men bij het verifieeren der drie» jaarlijksche rekeningen met de Schoolbesturen, die nu voor de eerste maal loopende zijn, er een secuur beheer op na houdt? Dat is niet dan hun recht en hun plicht. Maar men kan ten laatste toch ook van het goede te veel krijgen. De wijze, waarop in sommige gevallen deze securiteit op de spits gedreven wordt, schijnt althans niet vrij van overdrijving. Ons kwam een geval ter oore, van een Schoolbestuur, dat notabene nog wel al zijn bescheiden had laten in orde maken door een accountant gewaarmerkte lijst van bewijsstuk» ken te hebben overgelegd aan een College, bestaande uit menschen, die louter vertegen» digers zijn van »het denkend deel der Natie«, nog werd lastig gevallen met een respectabel aantal vragen van 36 zegge zes en dertig 1 Onder deze vragentij komen er onderschei» dene voor, die van zeer bedenkelijken aard zijn te achten, en al den indruk wekken, dat zij zijn opgesteld door een klerk, die nog altijd niet begrijpt, dat hij er is voor het publiek en dat niet het publiek bestaat voor hem. Wat zegt U b.v. van een informatie als deze't is opgevallen, dat einde 1924 nog eenige belangrijke bestellingen zijn gedaan, b.v. voor de school te bij Noordhof f 22,40 en Wolters f 46,80, voor de school te bij Wolters f 78,40. Verondersteld mag worden dat deze bestellingen noodzakelijk waren en dat geen rekening is gehouden met den stand van de driejaarlijksche verrekening. Men moet weten, dat bedoeld Schoolbestuur twee scholen beheert. Vindt U het niet fraai? De Wet verbiedt eenszins, den stand der verrekening in acht te nemen bij het doen van bestellingen, daar immers een Schoolbestuur nimmer meer kan ontvangen, dan de gelijksoortige Openbare Scholen reeds hebben genoten 1 Maar de hee» ren ten Raadhuize gaan verder dan de Wet» gever en zetten de Schoolbesturen onder curateele van hun inzicht 1 Wat zegt U van een vraag als deze: »De kosten onderhoud School en onder wij zerswo» ning zijn zeker steeds streng gescheiden Is 't niet eigenaardig Uit den kring der lieden, die nog steeds hun openbare onder» wijzerswoningen uit de publieke kas bekostigd zien, zou men terecht niet dan noode zulk een vraag verwachten, en dan in ieder geval niet zonder dat men sterke vermoedens moest hebben, dat er grond was, om fraude aan te nemen. Maar hier wordt klakkeloos aan een eerlijk Schoolbestuur een verklaring gevraagd, omtrent zijn eigen betrouwbaarheid, en dat terwijl geen het minste bewijs daarvoor wordt bijgebracht 1 Verondersteld, dat H.H. Gedeputeerde Sta» ten er eenzelfde wijze van doen op na hielden, dan zou er aan 't Gemeentebestuur gevraagd kunnen worden »De particuliere huishouding des Burgemeesters en van den Ontvanger zijn zeker steeds - streng gescheiden van die der Gemeente Hoe zou zoo iets het Dagelijksche Bestuur der Gemeente smaken Zouden de heeren niet met verontwaardiging uitroepenmaar, waar ziet ge ons toch voor aan? Onze Scholen hebben ook nog zoo iets als eergevoel Verder wordt gevraagd»is aan een der scholen een z.g. bestuurskamer in gebruik, zoo ja, hoeveel hebben de kosten van onderhoud over de drie jaren ongeveer bedragen Nu is aan geen der scholen een Bestuurskamer aanwezig, en dus werd ook geen der ingezon» den staten eenig geld daarvoor aangevraagd. Men vraagt, hoe men er toch bijkomt te in» formeeren naar het bestaan eener localiteit, waarvoor in het geheel geen gelden zijn uit» getrokken Waarvan ook de secuurste speurder geen spoor kan vinden in de bedoelde stukken? Qp die wijze is het geen kunst om aan een stel vragen te komen, als men die ook uitstrekt tot onderwerpen, waar de Besturen geen gel» den aanvragen I In verband met ongedane ervaringen, willen wij er de betrokken Besturen wel op attent maken, dat men in de kringen van deze con» troleurs, zich niet tevreden stelt met de gezegel» de kwitanties, doch ook de factuur der rekening daarbij vraagt, om te kunnen controleeren, wat er voor de bestede som aangekocht is. Wij betwijfelen nog, of de Gemeentebesturen het recht hebben, factuur te vragen, die trou» wens in vele gevallen niet is te verstrekken, maar bemerkten toch een drijven in die rich» ting. Er zou veel meer moois uit het bedoelde stuk zijn aan te halen, doch wij meenen, dat het bovenstaande voldoende zal zijn, om te illustreeren, hoe het nog geen tijd is om te juichen over de gemeente»bemoeiïng inzake het Onderwijs. Wie weet, hoe spoedig de tijd komt, dat de leuze van het Unie»Rapport her» leeft 1 Wij staan nu nog pas voor de practijk I UDDO. (Friesch dagblad.) Verlangen naar den Hemel. Zalig zijn zij, die uit de gevaren dezer zee tot U, o God, de veiligste haven, gekomen zijn. Zalig zij, die uit de wateren aan de kust, uit den vreemde tot het vaderland, uit de gevange» nis in 's konings paleis gekomen, de kroon der eeuwige heerlijkheid, welke zij hierzoch» ten met tranen, g vonden hebben. O heerlijk rijk, waar altijddurende vreugde de hoofden der he ligen omzweeft, waar zij heerschen, met ligt omgord als met een kleed 1 Waar de jeugd nimmer oud wordt, waar het leven nimmer eindigt, waar de bloei nooit verflenst, waar de liefde nimmer verkoelt, waar de gezond» heid nimmer kwijnt, waar de vreugde nimmer afneemt, waar droefenis nooit ondervonden wordt. O, ons vaderland, veilig vaderland, wij zien U van verre, wij begroeten U van uit de zee; uit deze diepte zuchten wij naar u en vermoeien ons, al weenende, om tot u te komen. Heere Christus, gij noop der menschen, God uit God, wiens licht tusschen de donkere nevelwolken uitstraalt als een ster op zee die daar, boven de stormen verheven, rustig staat en ons oog bestraalt, bestuur ons schip met de kracht van uw kruis, opdat wij in den vloed niet omkomen en de diepte ons niet verslinde. Solilopuia. Verzoeking. Sommigen lijden de zwaarste verzoekingen bij het begin hunner bekeering, anderen bij het einde. Sommigen hebben hun levenlang te strijden, anderen worden licht verzocht. Alles naar den wijzen en rechtvaardigen raad van God, die de krachten en verdiensten der menschen weegt, en alles voorbeschikt ter za« liging zijner uitverkorenen. LIJST 6 van de 48ste jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 5 f 16539,51 Ter Apelf 126,- De Wilpf 65,— Bergumf 168,15 Berlikumf 186,— Dragten (Kerkcoll.)f 159,36 Gerkesklooster»Stroobos f 166,15 Nijawierf 101,65 Oosterwolde (Fr.)f 44,— Oudega (Small.)f 135,— Veenwoudsterwalf 80,— Witmarsum f 70,35 Diever f 100,— Gees (Geref. Kerk)f 55,07 Rade wijk (Ov.)f 115, Oosterbeekf 180,217, Vorden i/d Wildenborch i 55,30 Utrechtf 2062,56 Vinkeveenf 10 4,21'/a Halfwegf 248,12 Krommenief 157,35 Oosterend op Texel (Ger. Kerk) f 46,19 Bodegraven (Kerkcoll.)f 256,77V2 Hazerswoude a/d Rijndijk f 100,12'/2 Heinenoordf 117,25 Honselersdijkf 333.22 '/2 Totaal van 150 Loc. Com. f 21772,567, De collecte bracht in Oosterbeek in de Hervormde Kerk f 97,107, op, in de Gerefor» meerde Kerk f 83,11. Mr. J. TERPSTRA Secretaris van de Unie ■»Een School met den Bijbel LIJST 7 van de 48ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 6 f 21772.56'/2 Bozumf 105 50 Dragten (nagiften)f 14.— O. L V. Parochiejf 4763'/2 Oosterlittensf 45.— Surhuisterveenf 152.40 Een, gem. Norgf 91.55 ZuideBargef 88.- 's»Heerenbroek (Ov.)f 212.35 Krimpen a/d Lekf 60.91 Noordeloosf 39.407, Ooltgensplaatf 166.05 Ottoland met Molenaarsgraaf en Brandwijk f 201.55 Rotterdam (Oud*Delfshaven) (Geref Kerk) f 672.68 Rotterdam (Oud'Charlois) (Geref. Kerk) f 226.11 Rijswijk (Z.H.)f 218.31 SchiedamI 346.10 Terbreggef 251.85 Voorburgf 270.81 Oude»Weteringf 300.17 Zevenhovenf 24.5872 Baarland (Kerkcoll.)f 26.— Biggekcrkef 44.40'/2 Driewegen bij Terneuzen f 55.72'/2 Zierikzeef 75 50 Genderen (N. Br.)f 92.55 Werkendam met De Werken,f 176.5372 Totaal van 175 Loc. Com. f 25678.317z Mr. J. TERPSTRA Secretaris van de Unie »Een School met den Bijbel Liefda voor de Christ. School. Men schrijft aan de «Standaard* Het gebeurde deze week in het N.»Brab. dorp A. Een predikant en z'n vrouw fietsten langs den dijk. Ze moesten dikwijls afstappen, bij menig huisgezin even binnengaan spoedig zouden ze hun gemeente met een andere ver» wisselen en waren nu bezig afscheid te nemen. Op den terugweg naar huis kwamen ze een gemeentelid voorbij, een bijna 82*jarige, die nog dapper voortstapte op z'n groote klompen, een dikken stok tot steun zoo maar in z'n huiskieltje, heel z'n oud gelaat een blijde tin» teling. De dominee en z'n vrouw wisten wel, welke liefde hem geheel vervulde. «Dag opa«, riepen ze, (zoo werd hij gaarne door hen genoer-id) en de oude terug»goe» den middag, ik doe allevel huisbezoek net als jullie 1« «O ja 1 hoe zoo En, met een gezicht, stralend van vreugde«wel, dat ik aan het rondgaan ben voorde Uniecollecte 1« Vroeger was hij een echte dorpsgrootheid,

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 4