aad leuerDaar Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. EZEN. IN HOC SIGNO VINCES Tarieven Waterleiding L No. 3265 WOENSDAG 6 OCTOBER 1926 4Isie JAARGANG >E DUIF" Leekepraatjes. 'icaie De Onderwereld daken cadeau >rtland« PPEL". Vuurcement Tras rscheidenheid 7, 8 en 10 c.M. EN. 2HEELE EILAND1 W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentlën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Ingezonden Stukken voor Goeree en Overflakkee. Wij plaatsen hieronder tde maxima der tarieven zooals deze voor Flakkee zullen gelden Voor woningen met 1 vertrek10,— 2 vertrekken13,— 3 15,- 4 20,- 5 30,- 6 40,— Raadsindrukken. Reclame-Mededeelingen. Mijnhardt's Laxeerfa bietten Plaatselijk Miettws. V-t* erwaardige kwali< en Veerenbedden, i goedkoopst adres 22.—, 25.—, en hoogei .edikanten vanaf f 10.— rwaardige kwaliteiten. 1 Deze Coura it verschijnt eiken WOENSDAG en 7 ATERDAG. ABONNEM - NTS!'RIJS per drie maanden franco per post f 1.— by vooruitbetaling BUITENLAND by vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDEKLI.KE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten wordea berekend naar de plaatsruimte, die zy beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Hoe is de verhouding? De Raadsvergadering, de vorige week te Middelharnis gehouden, maakte weer geen yerheffenden indruk. Te meer is dit te betreuren daar de meerder» heid niet slechts rechts, maar Anti<Rev. heet te zijn. Er moet in het politieke leven te Middel» harnis iets niet in den haak zijn. De vorige week is dat weer duidelijk ge» bleken. Het is misschien goed dit, nu de verkie» zingen langzaam in 't zicht komen, even onder de oogen te zien. Verschillende vragen doen zich voor. Hoe is in Middelharnis de verhouding tus» schen kiezers en gekozenen Hoe is de verhouding tusschen de kiesver» eeniging en de gekozenen? Hoe is de verhouding tusschen de gekozenen onderling? Wy kunnen ons niet ontworstelen aan de gedachte, dat het hiermee uiterst treurig ge» steld is. Is er wel eenig zedelijk verband onderling Wij wagen het te betwijfelen. Wanneer het beeld, dat de Anti-Rev. raads» fractie in Middelharnis geeft, een weerspiege» ling is van de verhouding der AntURev. broe» ders in de gemeente onderling, z'et het er treurig uit, en mag de Kies vereen zich wel eens beraden wat hieraan te doen zij I Indien dit beeld geen juiste weerspiegeling is, dan zal de Kiesvereen. te zorgen hebben, dat er in 1927 correctie wordt aangebracht. Zooals het er nu naar toe gaat is het een aanfluiting voor de Ant.»Rev. partij en haar beginselen. Niet in den lijn. Hetgeen in de Raad te Middelharnis is voorgesteld door een der onzen en bij meer» derheid van stemmen werd aangenomen is niet in de lijn van ons Staatsrecht. Men wil de vraag of er een waterleiding komen zal aan de kiezers voorleggen. Men wil er een soort referendum van maken. Een figuur die ons Nederlandsch Staatsrecht niet kent. Enkele Kamerontbindingen hadden het ka» rakter van een referendum. Zoo in '66 bij de motie»Keuchenius en in '68 bij het verwerpen van de begrooting van buitenlandsche zaken, in '94 na het aannemen van het amendement»Meijer op het ontwerp» kies wet «Tak. De ontbinding is dan een appèl au peuple. Maar dat betreft de Staten»Generaal het orgaan des volks. Dat geldt niet bij gemeenteraden. 't Is wel eens voorgesteld oak het ontbin» dingsrecht op gemeentebesturen toe te passen. Doch terecht is er op gewezen, dat gemeente» besturen niet te vergelijken zijn met de volks» vertegenwoordiging. Het gemeentebestuur heeft wetgevende en bestuursbevoegdheid. Het is een Overheids» lichaam, geen volksorgaan. De gemeentewet zegt dan ook: aan het hoofd der gemeente staat de Raad. Het gaat dus niet aan hier het appèl au peuple toe te passen. Het beroep op de kiezers gaat hier niet op. De Raad is geen volksvertegenwoordiging, maar volksoverheid. Hetgeen de Raad in Middelharnis besloot is hiermee in flagranten strijd. Eenmaal gekozen, heeft de Raad zelfstandig uit te maken wat hij in het belang der ge» meente noodig oordeelt. De gemeentewet zegt de raadsleden stemmen zonder last of rugge» spraak met degenen die hen benoemen. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat er geen zedelijken band tusschen kiezers en gekozenen mag zijn. Integendeel. De gekozenen behooren op een soliede basis, een program van actie door de kiesvereeniging opgesteld, verbVhden te zijn. Dit program houdt de algemeene be» ginselen in en bespreekt de te volgen gedrags» lijn omtrent de groote vraagstukken die zich kunnen opwerpen. Voorts dient er in de Raadsfractie voort» durende samenwerking en samensprcking te zijn over de d ngen die het agenda van de Raadsvergadering aangeeft. Overigens blijft de gekozene vrij in het bepalen van zijn stem, slechts gebonden door zijn eed of belofte. Wordt deze regelmatige gang van zaken gevolgd, dan is er geen gevaar dat men tot excessen komt als zich nu te Middelharnis voordeden. Maar het schijnt dat juist deze regelmati» ge gang ontbreekt. En dan komt men tot dingen die niet in de lijn zijn. V De Waterleiding te Middelharnis. Thans is het woord aan de bevolking. Wij verbloemen het niet, dat ons deze gang van zaken uiterst onsympathiek is. Maar nu het eenmaal zoo staat is het maar te hopen dat het woord nu inderdaad ook aan de bevoking is. Dit wil zeggen, dat er geen belanghebben» den of tegenstemmende raadsleden zijn, die trachten invloed op de volksmeening uit te oefenen, zoodat het objectieve oordeel ten slotte toch weer te loor gaat. 't Is verbazendwekkend welke leugens er omtrent de waterleiding verspreid worden. En betreurenswaardig is, dat hieraan zelfs raadsleden bleken mee te doen. 't Zou het karakter der raadsvergaderingen wellicht geen schade doen indien sommige raadsleden zich wat minder op de »kaai« op» hielden en het decorum van de raadsleden in kwestie zou er niet bij verliezen. Overigens komt het nu slechts op objectieve voorlichting aan. Dat de «vox populi* in deze materie verhel» derend zal werken, wagen wij intusschen nog te betwijfelen. Men kim zeer zeker 't kind te jong ter kerke laten gaan. Er is natuurlijk groot, individueel verschil. Elk kent het best zijn eigen kind. Dit is zekerhet kind behoort nog niet in de kerk, als het öf zichzelf óf anderen tot een last is. Daar zijn nu eenmaal nerveuze of lichame» lijk zwakke kinderen voor wie het rustig ne» derzitten dat dan toch in 't huis des Heeren eisch is, gewoon een kwelling des vleesches heeten moet Of ook anderen, zóó bewegelijk, dat ze een voortdurende oplettendheid der begeleiders noodig maken en een afleiding, soms een hindernis zijn voor wie er om henen zitten. Zulke kinderen neme men niet mee. Wacht er mede, dat met name de eerste klassen der school hen eenigszins aan de tucht» der»gemeenschap hebben gewend. Doch daarover nu niet nader. Ik spreek nu over die kinderen, welke men zonder hinder of nadeel voor henzelf of voor anderen, gerust medenemen kan, doch waarbij men dan voor de vraag komt te staan, of men ze zal doen nederzitten, terwijl ze toch van al wat er gezegd wordt en om hen heen ge» beurt zoo ongeveer niets begrijpen. Ja, dunkt mg, mits met mate. Af te keuren, in 't algemeen, dunkt het me om zulke kinderen reeds twee malen per Zon» dag te laten kerkgaan, al zou het dan zijn, dat alleen in dit geval vader en moeder beide ook twee malen kunnen gaan. Er moet hier zeker geen »overlading« zijn En als dan vader of moeder, wie thuis blij» ven moet, eens probeerde héél kinderlijk, héél eenvoudig te vertellen van J ozef, die verkocht werd en van Mozes in 't biezen kistje en van 't schaapje, dat verdwaald was, en van Jezus, die ten hemel voer, me dunkt dan zou er zoo óok nog een zegen overblijven voor ouders en kind. Maar overigens, wèl ter kerk. Wij moeten vooral zorgen, dat we ons op het terrein van den godsdienst niet laten van» gen door het valsche intellectualisme of de verstandelijkheidskoorts van den modernen tijd. Religie toch is geen «Wetenschap*. Religie heeft haar eigen wetten en regelen en het zou precies de ongekeerde wereld zijn, als men de wetten die gelden voor de Weten» schap stelde als norm, waarnaar men ook de Religie ging fatsoeneeren. Met wiskunde begint men niet alvorens de leerling zoover is, dat hij verstandelijk de lessen volgen kan. Maar »Religie« is in de eerste plaats zaak des harten. En op dit terrein gelden andere wetten. Denk alléén maar aan het woord des Hei» lands«Ik dank u, o \ader 1 dat Ge deze dingen voor de wijzen en verstandigen verbor» gen hebt en hebt ze den kinderkens geopen» baarde. En nu leert ons de Heilige Schrift dit: Dat eigenlijk van hun bewust»worden af de kinderkens met de sfeer der Religie in aanra» king moeten komen, 't Begint feitelijk al, wan» neer men 't kind in 't stoeltje reeds tracht te eeren«Even stil zijn, als vader bidtEn als de moeders de schootkinderen tot Jezus brengen, stuurt Hij ze niet gelijk de discipe» len terug, omdat die arme schapen er toch niets van begrijpen, maar Hij roept ze tot Zich en zegent ze. P. Br. f De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U voor onderstaande een plaatsje in Uw veelgelezen blad, waarvoor by voorbaat mijn dank. Met belangstelling heb ik het Gemeente» raadsverslag van Middelharnis, gehouden op 28 Sept. j 1. gelezen. Welke gewaarwordingen ik kreeg bij de ver» schillende redenatie's van sommige Raadsleden om de waterleiding tegen te houden, zal ik hier niet weergeven, daar dit soms voor hen minder aangenaam zou kunnen zijn. De vóórlaatste tijd, als ik eens in Middel» harnis kwam, dacht ik altijd, als ik de schit» terende bijna grootsteedsche verbeteringen zag Wat een flinke vooruitziende gemeenteraad hebben ze hier well Nu begin ik echter te gelooven, dat ze hun krachten overspannen hebben, zoodat ze niet zoo gezond meer kun» nen oordeelen als voorheen. Ik zou hier de zaak eens van een drietal kanten willen bezien. Ten eersteZou ik de z.g.n. tegenstanders der waterleiding toe willen roepen Neem géén oordeel vanuit Middelharnis, want U weet het genot niet van een waterleiding. Maar leg Uw oor eens buiten Flakkee te luisteren en ik geef U de verzekering als U aan hon» derd aangeslotenen van de waterleiding voor de voet vraagtzou U deze weder willen missen er negen en negentig zullen verklaren, haar nimmermeer kwijt te willen. Nu moet U niet zeggen maar daar hadden ze geen regenbakken, ik zou U dan aanraden ga vragen waar ze voorheen regenbakken hadden, en gij komt tot dezelfde conclusie. Ten tweedeWordt er verbazend geschermd met het groote bedrag van f 20 000 hetwelk door de gemeenschap van Middelharnis be» taald zou moeten worden. Zender er verder bij door te denken, geeft dit de indruk, als zou dit een heele zware last worden. Maar laten wij eens even een rekensommetje op» zetten. Ik meen dat Middelharnis 5000 in» woners heeft, dus wordt deze last per inwo» ner f 4,— per jaar of nog geen acht cent per week. Mij dunkt, zou het voor de sigaren» of sigaretten rookenden, als ze eens één sigaar of een half doosje sigaretten per week minder rookten, of voor de Kwatta of olienootjes etende jongelui een bezwaar zijn, als ze eens één stukje chocolade of een zakje olienootjes minder oppeuzelden per week. Er zullen er wel zijn die direct zullen zeggen, maar daar behoor ik niet bij, maar men zal mij ook toegeven, dat (ook onder de armere menschen) er velen zijn die inplaats van 8 wel 80 cent, ja wel 20 X 8 cent per week op weelde»artikelen kunnen bezuinigen. En daarvoor is iets terug te krijgen dat even onmisbaar is als ons vloed» sel, en dat in de zuiverste vorm. Ten derdeMaakt men wel gedurig de be» rekening, wat de waterleiding in zijn geheel voor Middelharnis wel niet kosten zal. Ik wil eens trachten een berekening te maken, wat de tegenwoordige watervoorziening jaarlijks aan de gemeente van Middelharnis kost. Ik zal met ronde sommen werken, dus zal ik op de eene plaats wel eens wat hoog zijn, op de andere allicht weder eens wat te laag, zoodat dit elkaar beslaat. Ik schat dat er te Middelharnis duizend regenbakken zijn. Een jaarlijksche afschrijving van ge» middeld f 1,— per bak f 1000,— Een jaarlijksche reparatie en schoon» maken 4 f 2,—f 2000,— Noodige schepemmer met touw of ketting 4 f 1,—f 1000,— 200 regenbakken waar een pomp op staat, aanschaffing, afschrijving en en reparatie dier pompen 4 f 2,50 f 500,— Als de waterleiding er is bij nieuw» bouw»woningen, geschat op 20 wo» ningen per jaar, waar dan geen regen» bakken behoeven gèmaakt te worden f 2000,— Bij nieuw»huizenbouw, 20 woningen als boven, waarvan bij de helft een welput wordt geplaatst 4 f 50,— f 1000,— Totale kosten der tegen» woordige voorziening f 8000,— Ziedaar nu komt de tegenwoordige zeer ge» brekkige watervoorziening op f 8000.— Hierbij is niet berekend, wat er zooal bij het schoonmaken der regenbakken naar boven komt, als messen, vorkens, lepels en dergelijke, soms waardevolle artikelen, maar dan bedor» ven 1 Moet dat niet afgerekend worden van het bedrag dat de tegenstanders op f 20.000 schat» ten? En moet dan op dit luttele bedrag voor een gemeente als Middelharnis de waterleiding stranden Mijnheer de Redacteur, ik hoop, dat deze regelen er toe mede mogen werken, dat het mogelijk wordt, dat geheel Flakkee van een waterleiding worde voorzien. Nogmaals dankend voor de plaatsruimte, Een inwoner van een der onaanzien lijkste plaatsen van Flakkee, welke echter toch gelukkig vóór aansluiting besloot, De goede zijde van het Waterleiding«vraag» stuk is, dat de belangstelling van het volk voor de publieke zaak weer eens levendig wordt. Moet de Raad te Middelharnis het door» gaans zonder belangstelling doen, in de laatst gehouden vergadering had de bode uit alle hoekjes en gaatjes stoelen aan te sleepen, om het toegestroomde publiek een rustig toeluis» teren te verzekeren. 't Is interessant het optreden van sommige raadsleden te bestudeeren. Er zijn er maar weinigen die geen last van de zenuwen hebben. En vooral het feit dat er zoovele «potkijkers* zijn, schijnt op sommige vroede vaderen wel irriteerend te werken. 't Is meestal wel vooruit te zeggen in welke volgorde het woord verlangd wordt. En deze eer is den Raad van Middelharnis niet te onthouden, er is geen enkel raadslid die niet iets te zeggen heeft. Allen hunkeren even hard om hun licht op de kandelaar te' zetten. Dat dit licht niet altijd roet» en walmvrij is, is een tweede zaak. Er zijn er bij die hunkeren naar het eerste woord. Dat zijn niet de kwaadsten. Meestal wil» len die eersten een of ander puntje recht zetten, nadere inlichtingen inwinnen enz. Meestal is het hun om de zaak zelf te doen. Gevaarlijken zijn zij die het laatst het woord, en na het laatste woord nog een «laatster* woord willen hebben. Dat zijn de drijvers, de fanatici. Maar ten slotte is er altijd nog een die het allerlaatste woord wil hebben. In 't begin hoort men hem niet. Hij luistert kalm de debaters af. Weegt en proeft de mee» ningen. Speurt naar de zwakke plekken. En als het debat is uitgeput, hoort men pas zijn «mijnheer de Voorzitter*. D4t zijn de handigsten en vaak ook de ge» vaarlijksten. Zij zijn het vroegst in de wei, maar geven het laatst melk, was het altijd nog maar de vetste melkl Interressant is ook na te gaan de manieren en de gebaren van sommige raadsleden. De een schokschouderd als hij wat zeggen wil en al naar mate het gemoed in actie komt neemt het schokschouderen toe of af. Een |ander reguleert zijn gemoedsstemming met het verleggen van het linkerbeen over het rechter en omgekeerd. Een derde knipt bij iedere tien woorden, die hij uitbrengt z'n sigarenasch in het bakje en dat met een hartstochtelijken ijver alsof alle woede op dien armen sigaar verhaald moet worden. Een vierde draait bij het afsteken van zijn speech permanent z'n duim in de mouwsga» ten van zijn verstje, alsof hij z'n wijsheid uit zijn armoksels putten moet. Een vijfde plant, wanneer hij z'n wijsheid ten beste gaat geven, beide ellebogen op het groene tafellaken en steekt zijn gepantolfelde voeten onder z'n stoel achteruit, waarbij het wel eens gebeurd is, dat z'n hielen uit de pantoffels staken, bekleed met een paar sok» ken, geventileerd met-gaten 3 c.M. in dia» meter. Het is bij zulke aanblik dan wel eens moeilijk de noodige eerbied voor Zijn Edel» achtbare te bewaren! Soms zit er symboliek in de Raadsvergade» ring van Middelharnts. Men moet weten dat de wethouders en raadsleden daar geen vaste plaatsen bezetten. De plaatsing wisselt bij iedere vergadering. Het schijnt dat het Regl. van orde hiervoor een bijzondere regeling aangeeft. 't Is dan vaak een bonte kleurschakeering, zwart en rood en rose, zit in vloekende kleu» ren naast en door elkander. Vogels van diverse pluimage. Toch zit er soms in de schakeering sym» boliek. Zoo in de laatste vergadering, toen een der wethouders aan het benedeneinde der lang» smalle tafel zat. Precies lijnrecht tegenover de voorzitter. Hij felle tegenstander van de wa» terleiding, en de voorzitter warm pleitzorger vóór de stichting.. Zat daarin geen symboliek? Zou feitelijk héél de kwestie niet tusschen deze twee loopen Waarbij dan de andere raadsleden als nevenfiguren zich rechts en links van het geding scharen 't Is natuurlijk maar een vraag I Intusschen meen ik te weten, dat beide Heeren wel eens méér vis 4 vis tegenover elkander staan al is het dan niet aan de groene tafel. Symboliek is soms leerzaam. Soms vallen er aardige momenten op te 10 cent per regel. regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. merken. Zoo ook bij de kwestie over de wa» terleiding, wanneer de gemoederen verhit zijn. Er wordt dan veel tact van den Voorzitter vereischt. Natuurlijk mocht de Voorzitter het niet toelaten, maar indien hij op de sommatie van den heer van der Slik, om namen te noemen, den heer Struijk even gelegenheid had ge» geven wat verder door te gaan, had het verloop waarschijnlijk-niet onaardig geweest Wy zien er den heer Struijk wel op aan, dat hij met namen gekomen was, hij behoort tot het soort menschen dat geen waarheden op de lippen smoort. En dan had men He poppen aan h«;t dansen gekregen. En bij dat gekakel tusschen kok en keuken» meid hadden de kiezers wellicht ongeveer te weten gekomen waar de boter gebleven was. Want het is wel zoo goed als zeker, dat hetgeen nu in het openbaar gezegd werd, wel voor 80 pCt. niet de dingen golden waarom het eigenlijk gaat. Wanneer er zoo geschermd wordt met het groote woord «gemeentebelang*, en met: «stemmen volgens mijn eed«, doen wij maar verstandig het niet al te hoog op te nemen. Dat woord «gemeentebelang* doet vooral opgeld als er zekere dingen in 't visioen komen. Kiezers past dan op INSIDER. SOMMËLSDIJK. De dienstplichtigen J.C. Buurveld en W. Wielhouwer zijn Maandag 11. naar hun garnizoen vertrokken ten einde bij de landmacht te worden ingelijfd. In de maand September werden alhier 7 kinderen geboren, 2 personen stierven, 10 personen vestigden zich en 15 personen ver» lieten deze gemeente, terwijl 2 huwelijken werden voltrokken. Belanghebbenden worden er aan herin» nerd, dat de geneeskundige S. Knöps alhier, a.s. Donderdagmiddag 2 uur gelegenheid zal geven tot kostelooze inenting en herinenting. In de maand September 11. werden alhier 2 jachtakten uitgereikt. Zaterdag li. werd vanuit deze gemeente per beurtschipper Zoon de eerste 5000 K.G. gedroogde cichorei van de Cichoreidrogerij «Midden Fiakkee« alhier, vervoerd. Op 't oogenblik besteedt men voor 1 H.L. uien f 1,75 en voor 1 H.L. paardepeen f 1,— Vrijdagavond 11. werd door den gemeente» veldwachter 's avonds omstreeks half elf een onbeheerde fiets opgeborgen. Den volgenden morgen kwam de rechtmatige eigenaarster het rijwiel opvorderen. Vorige week werden uit deze gemeente pl.m. 2200 H L. uien en pl.m. 900 H.L. aardap» pelen verscheept. De bankwerker bij de R. T. M., H. v. d. D. had het ongeluk dat een klinknagel in zijn gezicht drong in de nabijheid van zijn oog. De geneeskundige achtte het raadzaam om naar een specialiteit in Rotterdam te gaan.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1