Oeuuid Speculaas - - Dih Speculaas firuin speculaas, Zeeuwsen li Speculaas en de benende Bersipiaaties SPOED "Versch gekarnd TossÉLËir t en Jacobi, Mlddelharnis l uerkh, Dorpsweg, sommeisdiiK CENTEN J H. DIJKERS. lerenieenM jislaiig" Rechtzaken. Buitenland. F. G. HOLTHUIZEN EXTRA AANBIEDING L, van der Ham Recfame-M@iJ@deeliiigen. Hoeden- en Pettenmagazijn Economisch Weekoverzicht. Ingezonden Stukken Weer verkrijgbaar TE KOOP een als nieuw houten loods met veel licht, zware houten vloer en zolder. Lang 30 M., breed 14 M. Te zien Scheeps werf Maasdijk, Schiedam. Briefadres JOH. LEKKERKERKER, HONINGERDIjK 55, TEL. 7282, ROTTERDAM. HET KLEINE MfiGAZIJH NIEUWE MARKT 12A ROTTERDAM Emaille Haarden Fornuizen Calorifères Haarden vanaf 24.— 26.- 14. - 57.50 Alles compleet geplaatst, onder garantie Koopt dus bij ons 30 CENT tfc POND en Uw huisgenooten zullen verbaasd zijn over Uw kookkunst. Wanneer U BLUE BAND gebruikt, ontstaat vanzelf die prikkelende, eetlust opwekkende geur, die het kenmerk is van goed toe bereide spijzen. En op een stukje meer of minder behoeft U niet te zien, BLUE BAND kost slechts 30 cent per half pond. HARS 13 - BOTTERDAM - las. v. d. NIEUWEN DIJK HEININGPAL.EN en RUITERS D irksland, betreffende de z.g.n. Poldersmeed in te richten tot mestvaalt. Na eenige discussie wordt aldus besloten. De heer DE BONTE vindt het stellen van de rooilijn op 10 Meter van de weg voor huizen achter de tegenwoordige mestvaalt niet goed. Die afstand is te groot. Er gaat op die manier te veel grond verloren. Wethouder WARNAER merkt op, dat 10 Meter niet zoo ver is. De menschen hebben dan gelegenheid voor plantsoenaanleg of om een tuintje te maken. De heer DE BONTE vindt 8 Meter genoeg. De heer ZOETEMAN oordeelt ook de af' stand van 10 Meter te groot. Het kan voor de menschen niet lijden het voor bloemtuin te gebruiken. De een zal er zijn aardappelen poten en de ander z'n groenten. Wanneer de rooilijn op korter afstand gesteld wordt, zullen de menschen de grond voor bloementuin houden. De t eer WARNAER merkt op, dat het hier dus betreft een verschil van 2 Meter. De heer DE BONTE zegt, dat hij maar wat genoemd heeft. Het behoeft geen 8 Meter te zijn. Nadat de Secretaris met de kaart aangetoond heeft dat de rooilijn bijna overal slechts op 5 Meter gesteld is, merkt de heer DE BONTE op, dat dus hier wel met 6 Meter volstaan kan worden. De heer WARNAER zegt, dat wanneer de Raad zulks oordeelt, B. en W. zich daaraan niet zullen onderwerpen. Besloten wordt de rooilijn te stellen op 6 Meter van den weg. Tegen punt 14, voorstel betreffende wijzi» ging gemeentebegrooting 1926, bestaat geen bezwaar. Aan de agenda wordt toegevoegd punt 15, bespreking van de eventueele aanschaffing van 40 cent per regel VOO» KUK 2&*rv! KDtlS Kipstraat 85«87 C3 Rotterdam sar ZIE DE 5 ETALAGES Voor Hoeden No. 85. Voor Petten No. 87 Aanbevelend, J. HERIGER Jl*. een vrachtauto in verband met de verdere afstand van de mestvaalt B. en W. hebben de kosten daarvoor berekend. De rente en aflossing zal komen op ongeveer f 1000,— per jaar. Ook zal er dan een man moeten bij' komen om de auto te bedienen. Echter zooals het nu gebeurt zijn er ook veel kosten en de toestand kan zoo niet blijven. De heer DE BONTE heeft er geen bezwaar tegen dat een vrachtauto aangeschaft wordt, maar om dadelijk een beslissing te nemen, vindt spr, te gewaagd. De rekening van zulke dingen valt altijd tegen. Spr. acht het benzine* verbruik een groote factor. Wanneer de auto telkens stil moet staaan, zal dat zeker van invloed zijn. De VOORZITTER zegt, dat het benzine' verbruik berekend is op 1 L. per 5 K.M. De heer DE BONTE merkt verder op, dat de tweede man die aangesteld moet worden, ook betaald moet worden als vaste chauffeur. Dat alles moet goed onder de o 'gen gezien worden. Spr. wil een en ander uitstellen tot de volgende vergadering. De VOORZITTER merkt op, dat de tegen' woordige werkman toch al te veel werk heeft en dat die tweede man er toch moet komen. De heer BESTMAN vraagt of het grint e. d. dan ook door die vrachtauto vervoerd kunnen worden. Spr. vreest dat dat moeilijk samen zal gaan. De VOORZITTER zegt, dat daar wel zoo mee geschipperd kan worden, dat èn vuilrijden èn srintrijden samen kan gaan. Weth. WARNAER merkt op, dat men toch op kosten zal komen. De heeren zullen onder oogen moeten zien dat er iets moet gebeuren. De menschen klagen dat er niet genoeg vuil wordt weggehaald. En wanneer een vrachtauto aangeschaft wordt en er een tweede man bij komt, kunnen deze productief gemaakt wor» den. De vrachtauto kan ook het grint en de modder vervoeren en zulk veivoer zal goed» kooper zijn dan wanneer alles met een paard moet gebeuren. Daarom zijn B. en W. nu met dit voorstel gekomen. De heer KOOMAN vraagt of de weg naar de Poldermeed wel hard genoeg is voor het vervoer van vuil met een vrachtauto. De \OORZITTER zegt dat die weg verhard moet worden. De heer ZOETEMAN zegt, dat dat bezwaar vcor paard en wagen hetzelfde blijft. Het zal niet zooveel schelen of er met een vrachtauto of met een wagen gereden wordt. De heer BESTMAN gelooft dat dat toch nog al iets zal schelen en brengt daarvoor een voorbeeld bij. Een en ander wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Niets meer aan de orde zijnde en geen der heeren gebruik makende van de rondvraag, volgt sluiting en overgaan in geheime zitting. RECHTBANK TE ROTTERDAM. De staking van de garnalenvlsschers te Stellendam. Voor de rechtbank hebben zich te verant» woorden gehad de 47»jaiige M. v. D., de 18* jarige D. v. L. en de 25<jarige R. S., allen visschers te Stellendam, aan wie ten laste was gelegd, dat zij op 27 Juni door bedreiging met geweld Adriaan de Jager wederrechtelijk hebben gedwongen, althans gepoogd te dwin» gen om niet met diens motorbooije de haven te verlaten. Zij hadden gewapend met scheeps» haken, althans lange stokken, zich begeven aan boord van een vaartuig, dat de Jager met de sloep moest passeeren, om de haven uit te varen en gedreigd de Jager te slaan, telkens als deze in de buurt van de verdachten kwam. Na verloop van eenigen tijd was de Jager er toch in geslaagd te passeeren, alleen ten gevolge van de van hun wil onafhanke» lijke omstandigheid, dat de burgemeester en de veldwachter bij de Jager aan boord waren gegaan en met hun revolvers verdachten op een afstand hebben gehouden. Aan den verdachte R. S. wordt bovendien beleediging ten laste gelegd. Hij zou A, de Jager hebben toegevoegd «schurk, bandiet en diefc. De eerste verdachte ontkende. Er was in die Junidagen een staking onder de garnalen» visschers. Verdachte weet alleen, dat de Jager gedreigd heeft «ze door d'r d r te schieten«. Dat de Jager door den burgemeester was uitgezonden om versterking van de politie te Oud'Beijerland te halen, wist verdachte niet. De tweede verdachte bekende gedreigd te hebben met een scheepshaak, de Jager wilde naar Veere om daar garnalen te halen, zoo dacht men. Geslagen heeft verdachte niet. De derde verdachte had wel anderen zien dreigen, maar dat niet zelf gedaan. Hij had de Jager tot zijn zoon om een geweer hooren roepen, maar niet gezien, dat deze een geweer in de handen had, het was 11 uur 's avonds gn dus donker. Verdachte bekende de Jager te hebben uit» gescholden voor schurk en bandietdief had hij niet geroepen. Er werden 4 getuigen gehoord. De garnalenhandelaar A. de Jager verklaarde hoe de staking was ontstaan. Op den avond van 27 Juni wilde getuige aan boord gaan van zijn motorboot, er waren daar wel 30 a 40 man aan de haven gekomen, die geroepen haddenJe zult niet varen. Getuige werd bedreigd met stokken, toen hij door een smal» len doorgang tusschen twee vaartuigen wilde gaan. De burgemeester en de veldwachter zijn toen te hulp gekomen en hadden de revolvers getrokken. Er werd toen nog wel gedreigd, maar men heeft getuige doorgelaten. Om het geweer en de patronen heeft getuige geroepen, na de bedreigingen. Getuige ontkent den verdachte R S. te hebben uitgedaagd, een veertien dagen geleden, om met hem bij het station de kwestie te komen uitvechten. Juist S. is begonnen met de uitdagingen. Getuige L. de Jager, een zoon van den vo» rigen getuige, verklaarde ongeveer als zijn vader. Getuige had wel hooren roepen, dat de motorboot naar Veere ging om garnalen te halenof zijn vader dat geroepen heeft weet hij niet. Getuige G. v. Rhoon kwam dien avond van het dorp af. De Jager heeft wel gezegd Als ik Veere moet hebben, behoef ik niet te varen, dan doe ik dat per telefoon. Overigens bevestigde getuige de verklaringen der andere getuigen. Herkend heeft getuige in het donker deze drie mannen niet, wel weet hij dat ze aan boord zijn gegaan van een vaartuig in de haven. De veldwachter J. Guérand verklaarde, dat de staking ging tegen een loonsverlaging en in het bijzonder tegen de Jager. Toen de bur» gemeester en getuige op de boot waren, is er niet meer geslagen. Getuige heeft verdachte v. D. met een haak in de hand gezien, in dreigende houding. Er werd herhaaldelijk ge» scholden, door wie heeft getuige niet kunnen zien. Het O. M. acht de feiten bewezen. Op het moment dat relletjes plaats hebben, heeft uit de menigte gewoonlijk de een al meer praats dan de ander, maar voor de rechtbank weet niemand ergens van. Er zijn in de instructie zeer velen gehooid, maar niemand had schuld. Zoo gaat het altijd bij relletjes, vooral bij stakingsrelletjes. Spreker noemt zoo'n houding intfiauw. Geeft men toe in drift te hebben gehandeld, dan valt er verder over te praten, maar nu moet men afgaan op de getuigen. De bemanning van de motorboot heeft de herrieschoppers op de boot kunnen waarnemen en heeft deze drie er uitgepikt. Andere ge» tuigen hebben op veel te grooten afstand ge» staan. De verklaring van v. Rhoon bevestigde de verklaring van de de Jagers. De veldwachter heeft van D. met een haak in dreigende hou» ding gezien. De beleediging staat vast. Het O. M. vat dergelijke zaakjes graag kalm op, al is de toestand op zoo'n oogenblik van een relletje ook ernstig. Nu zien we de zaak een tijd later en beschouwen we haar anders. Maar de houding van de verdachten is hier ter zitting zeer onsympathiek, ze blijven ont» kennen en het O. M. moet ze nu wei ernstiger bezien en kan geen geldboete eischen. Eisch 1 maand gevangenisstraf voor elk der ver» dachten. De verdediger, mr. G. H. B. v. d. Boom, zeide, ook te meenen, dat men dikwijls mis» handelingen van werkwilligen te licht opvat bij stakingen. Maar deze staking is meer een opera bouffe. Hier een gevangenisstraf te eischen is naar pleiter's meening onjuist. Er zijn twee fazen in deze zaak, bij de eerste is door de Jager geen poging gedaan om te varen later heeft men hem ongehinderd laten vertrekken, met den burgemeester en veld» wachter aan boord. Mr. v. d. Boom gelooft, dat een geringe geldboete voor de beleediging door den derden verdachte voldoende zou zijn. Uitspraak 5 October. In een zaak van W. R., 43 jaar, landbouwer te Nieuw Helvoet, apellant van een vonnis van den kantonrechter te Brielle, waarbij hij wegen? overtreding van de keur van den pol» der Nieuw Helvoet hij zou niet op tijd hebben voldaan aan een last van het polder» bestuur om de takken van boomen op zijn erf en zijn heg behoorlijk in te korten was veroordeeld tot f 50 boete subs. 25 dagen hechtenis, heeft het O. M. geëischt, na het hooren van 2 getuigen, bevestiging van het vonnis. Hoewel het niet op onzen weg ligt om een buitenlandsch overzicht te schrijven, is het toch van belang eens te wijzen op de ver» anderde politieke toestanden en vooral thans, waar de verhoudingen aanm -rkelijk zijn ver» beterd door wederzijdsche tegemoetkomingen. Het spreekt vanzelf, dat genoemde verbeterde toestand niet nalaat zijn stempel te drukken op den handel in het algemeen -#n op den geld» en effectenhandel in het bijzonder. 'Wij doelen in de eerste plaats op de verbeterde verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland, waar zeker niet in het minst de wederzijdsche waardeering der ministers van buitenlandsche zaken den doorslag heeft gegeven voor ver» mindering van eischen aan beide kanten. Zoo» als bekend is, heeft Duitschland nog een groote schuld aan Frankrijk en schijnt het in de he* doeling te liggen die schuld te gaan vermin» deren, terwijl er ook een einde schijnt te ko» men aan de drukkende bezetting van West» Duitschland. Hoe het precies zit is nog niet bekend, maar het is zeker, dat de spanning geweken is en de vrees in Frankrijk voor een eventueele revanche zoo langzamerhand even» eens begint te wijken voor verdraagzamer ideeën. Onder die omstandigheden is er meer ver» trouwen gekomen in de finantieele positie van beide landen en ook in die van België, wat blijken mocht uit het resultaat van de dezer dagen gehouden groote emissies hier te lande ten behoeve van genoemde rijken. De leeningen werden meerdere malen over» teekend, vooral die van Duitschland en heeft men voor het beoogde doel dan ook een zeer gunstig tijdstip gekozen, aangezien het geld overvloedig aanwezig is en er nog groote kapitalen goede belegging zoeken. Verder is daar de grootere beweging ter Rubbermarkt, die reeds in den loop der vorige week is ingezet. Het artikel rubber ter New» Yorksche markt ligt reeds eenige weken veel vaster, wat men wil toeschrijven aaneen poging, die Amerika doet om den rubberprijs zoo» danig te doen stijgen, dat de uitvoerbeperking per 1 November a.s. niet zal doorgaan, zoo» dat er de aanvoer uit de Britsche koloniën op hetzelfde peil blijft als thans. De rubber» prijs heeft zich dan tot 1 November belangrijk boven 1 sh. 9 pence te bewegen, omdat voor dezen tijd het niveau veel lager was, n.l om» streeks 1 sh. 7 a 8 pence. Thans is men reeds geslaafd den piijs te heffen tot l/9'/2 onge» veer en Daar men wil, zal de rijzing nog wei eenigen tijd aanhouden. Het is dus te begrij» pen, dat de Rubberaandeelen het verloop ge» heel hebben gevolgd in dezelfde richting, zoodat Amsterdam Rubbers thans ODgeveer 350 °/0 noteeren tegen 330 een week geleden en andere aandeelen naar verhouding. Wij wezen in ons vorig overzicht op de emissie van de maatschappij Boeton, die natuurlijk overvloedig werd overteekend, terwijl de koers zich thans omstreeks 120 beweegt, terwijl de emissieprijs 100 was, wel een bewijs, dat er goede verwachtingen worden gekoesterd van cultuurmaatschappijen. Als bijzonder verschijnsel ter effectenmarkt mag worden opgemerkt, dat de aandeelen Koninklijke Olie reeds geruimen tijd zwaar in de markt liggen, wat wordt geweten aan buitenlandsche verkoopen, uitgaande van Lon» den en Parijs. De koers is echter niet noemens» waard gedaald en beweegt zich omstreeks 380 u/0, met zeer kleine variaties op den dag. De suikermarkt is afhankelijk van de Cuba» noteeringen tvat beter gestemd en schijnt er van Amerika uit een hausse op komst te zijn, die verband moet houden met de Cubasuiker» oogst. In hoeverre onze suikeraandeelen daar» van zullen profiteeren, zullen wij moeten af» wachten, aangezien alles toch van ae kooplust van het publiek afhankelijk is. Bij de bestaande geidruimte echter wil het voorkomen, dat er geen bezwaren zijn aandeelen der goede suiker* maatschappijen te koopen, aangezien die steeds een behoorlijk dividend betalen. De 'opie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Sommelsdijk, 28 September 1926. Mijnheer de Redacteur I Ondergeteekende verzoekt zeer beleefd een plaatsje voor onderstaande in uw geëerd blad, bij voorbaat mijn dank. In uw blad van 25 dezer lees ik onder plaatselijk nieuws van Sommelsdijk, dat het treurig is zooals verschillende genoemde stra» ten in het dorp er uitzien, bij het vervoeren van mest; toezicht is er niet veel. Kan dat niet veranderen Zoude het ook niet kunnen veranderen en kunnen verbeteren dat er beter toezicht werd gehouden op het fietsen zonder het stuur vast te houden, dit levert toch gevaar op voor het verkeerop het rechtshouden, op het vervoer per fiets van balken, planken, ladders enz., voorwerpen die ver buiten het stuur en fiets uitsteken, waarbij men zelfs met een hand op de fiets zittende moeilijk kan sturen, is toch zeker gevaarlijk voor het verkeer. Het vervoer van kleine kinderen, door kinderen op de fiets, mag dat Zoo niet, kunnen er dan geen maat» regelen tegen genomen worden voor het te laat is en er ongelukken gebeuren. Er op wordt gelet, dat signaal wordt gegeven door auto's en fietsen op en bij hoeken van stra» ten, wat veel te wenschen overlaat. Zoude het geen overweging verdienen, den veldwachter te ontheffen van Havenmeester, nu het drukker verkeer zoo toeneemt, opdat er beter en meer kan worden gesurveilleerd en daardoor ook beter toezicht kan worden gehouden op het plegen van baldadigheid, op het fietsen na 6 uur op den dijk, ook op Zondagnamiddag. Naar het vuilwerpen op straat, en men 's nachts om 11 en 12 uur, vooral op Zaterdagavond, als men te ruste is, niet wordt wakker gemaakt door gebulk en geschreeuw op straat. In Sommelsdijk mag men dan in een vrij land leven, maar beter toezicht is ook zeer gewenscht. Uw dw. dn. OPMERKER. EEN AAP AAN HET LOKET. Een ontvluchtte aap amuseert zich op een spoorwegstation. Een groote aap is 'Woensdag een minuut of twintig heer en meester geweest in het dienst» lokaal van het viaductstation Crystal Palace van den Zuider spoorweg te Londen. Den verschrikte reizigers, die .het loket genaderd waren, werden munten en kaartjes om de ooren gegooid, terwijl de andere stations af en toe oncijferbare telegrammen ontvingen als de aap met de telegraafs'eutel speelde. De boosdoener, een tweejarige orangoetang, was per trein aan het station gearriveerd in een kooi, die geadr.sseerd was aan een menagerie in het Kristallen Paleis. Zij het was een wijfje vond het in haar kooi te vervelend, wist te ontsnappen en wandelde het kantoor binnen, waar zij den kaartjesverkooper van zijn plaats rukte en heel wat verwarring stichtte Het glimmende koper van de telegraaftafel trok haar vooral aan. Zij draaide eens hier en daar aan en gromde van pret toen izij den sleutel te pakken kreeg en merkte dat daar* mee een klinkend geluid gemaakt kon worden Toen haar dat verveelde knabbelde zij eens op een rose kaartje, maar dat scheen haar niet te bevallen, de groene kaartjes bleken meer haar smaak te vallen. Drie heeft zij er gecon» sumeerd en van vele anderen zijn heele stuk» ken afgeknaagd. Eerst na twintig minuten de reizigers hadden zich zonder kaartje moeten redden kwamen een paar oppassers van de menagerie een eind aan het spelletje maken, De jonge» dame trachtte nog door een bovenraam te ontkomen en beet een harer vervolgers in de hand, maar ten slotte werd zij toch overmees' terd en weer in haar kooi gestopt. EEN BIJBEL VAN f 660.000. Werk van Gulteuberg. Het klooster der Benedictijnen te Lavant in Karinthië heeft met toestemming der Oos» tenrijksche regeering een bijbel van Guten» berg uit 1455 voor f660.000 verkocht aan Otto Vollbehr te New York. Het is de hoogste prijs ooit voor een boek betaald. In Februarie j.l. is een dergelijke bijbel voor f 252.000 verkocht. In Mei heeft een Oosten» rijksch klooster er een voor f 540.000 aan Amerika afgestaan. Er zijn slechts dertien exemplaren ter wereld bekend. Weer als vorige jaren uit voorraad leverbaar de echte Belgische bietenmolens, Rapide de Vleesch» houwer, de volgende nummers S M. S.M. S.M. S M. 5 6 7 9 tegen zeer verminderde prijzen. Alleen bij L. YERKERKE. Tevens leverbaar alle soorten land» bouw»machines, tegen uiterst lage prijzen. PER DE HOOGSTE UOEOIItGSUJAAROE 0 Sommelsdijk. Zadelmakerij, Telef. 232. Oudste en ver» trouwdste adres van 't geheele Eiland. Bekroond Land- bouwtentoonstel' ling 1899. Gevestigd 1752. Handel in alle gas. en petroleum. artikelen. Gegalvaniseerde en Emaille waren, kolenhaarden, kachels enz. EERSTE KWALITEIT artikelen, tegen scherp CONCURREERENDE prijzen WESTDIJK B 236, MIDDELHARNIS DIRKSLAND De Bank leent gelden aan leden tegen 5% 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3Va °/o 's jaars. Voorschotten kunnen dagelijks wor. den aangevraagd bij een der leden van het Bestuur. Kantooruren: Donder, dag» en Zaterdagavond van 6—8 uur, Kassier JOH. HOLLEMAN, Dirksland

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 6