I HIJS OCTOBER Drie Bladen. Proeftuin t Zaterdag 2 Oct. 1926. No. 3264. Dit nummer bestaat alt tweede blad. Gemeenteraad. lichten., KESI IAAT 73 I |RDAM| iet meer ïodellen Reclame-iVieciedeelfngeii. B VERGIFTIGING S 8 met Basle's Jachtwater. E f Fa. F. UIIELHOUUIER - IYIIODELHARIIIS WINTERTIJD of wel Abdijsirooptijd. Denk er om Uw klok te verzettendenk er tevens om Akker's Abdijsiroop in hnis te halen, want de kans is groot dat gij verkouden wordt, waardoor U vatbaar zijt voor Influ enza, en Uw onbeteekenende hoest kan verergeren tot Bronchitis of andere borstaandoeningen. Weest paraat, neem een flech Akkers's Abdijsiroop in huis, een waarborg voor de gevolgen van het ruwe winterweer. In vele gezinnen is Akker's Abdij siroop in het koude jaargetij een onmisbare hulp voor al die geval len, die haar oorzaak vinden in ademhalingsstoornissen. Akker's Abdijsiroop bij de hand hebben, beteekent dan ook veelal aandoeningen der luchtwegen voorkomen en bestrijden. Flakkeesche .Brieven. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mifnhardt's Zenuwtabletten 1 0 ber 1926 bij veiling bii afslag, beide Middelharnis in oot pakhuis, voor met stalling, berg' liddelharnis aan de lerkepad, in 2 per* 0,29,75 H A (220 Sommelsdijk, in an den Molenweg, [tie. Ten verzoeke en kinderen. DER SLUYS. 29 September 1926 |e Weerd te Oude >ensdag 6 October van Veen aldaar, >/2 uur (oude tijd) en erven aan de [kring en aan den ten verzoeke van :t aldaar. ?AN ISPELEN. ig voor 5 jaren in» (2,50 H.A. weiland proeDeweg, en van Moerscheweg In» everen vóór of op ten kantore van ttaris C. LOEFF. Jr 1926 des v m. 11 rat) in Café Kroon, Je zitting, ten over» lerg te Goedereede loltgensplaat, van: tn de Langstraat te |tie B 1149 en 1411 rintg centiaren. In Waal aldaar. Bree» regens vertrek) op i, voorm 10,30 uur, roeneveld, aan zijn ramhalte Malledijk, e verkooping van If October moeten varkens, 40 kippen renwagen, melkkar, ip, 2 kruiwagens, 2 gge, tuigen, bouw», 1+ 8000 K G. hooi |ig huisraad en een enz. In VAN TRIGT. October 1926 des lize van Essebaggers [en afslag, publieke A. erf, boomgaard :enisse, aan de tram» ;t 60 vruchtboomen, reden 2<jarige aard» :rgplaats, gieikelder 30 ijsselsteenen. >m» en tuinvruchten per heeft voorkeur bijheid gelegen bes/ #1 iddels uit de hand i de verkooper Johs. a ondergeteekenden [n VAN TRIGT. VERGADERING van den Gemeente» raad van MIDDELHARNIS op Don» RN1S. cree en Overflakkee. 29 Sept. 1926. 80 léO. S.lles per 100 stuks. 100 bos. f 16,-. tot f 10,—. tot f 8,30. 13,50. rt f 18,50. Alles per 100 K.G. per pond, 0,37 per pond. ond. |>er 5 bos. IM, 28 Sept. 1926. /eilingslokaal, Wat» [>uden Veiling, wer» besteed f 5,- tot 10,25 tot tot v 6,60 tot 7,50 tot tot -.- tot .MSCHE VEILING ■J ïRFLAKKEE te veg) is op eiken ^stellenden GRA» :sgewenscht geeft itingen, die moch» No. 236. fclijks 8'/j tot 10 uur ïolgens afspraak. derdag 28 September des nam. 3 uur De Voorzitter opent, onder groote belang» stelling van de zijde van het publiek, de ver» gadering met gebed, waarna de notulen wor» den voorgelezen en onveranderd worden vast» gesteld. Aan de orde is de benoeming van een on» derwijzeres voor de 3e klas der Openbare ^De6 voordracht door B. en W. opgemaakt, luidtno. 1 A. L. Koornneef te Nieuwenhoorn, no. 2 G. J. P- P. Boomsma, tijdelijk onder» wijzeres aan de Jongensschool® Middelharnis, no. 3 J. Siefers te Vierpolders. Langdurig wordt in zitting met gesloten deuren over de voordracht beraadslaagd. Na heropening der openbare vergadering wordt met 10 stemmen benoemd Mej. Boomsma, Mej. Koornneef had één stem. Dan is aan de orde punt 2 der agenda: Drinkwaterleiding. De VOORZITTER deelt mede, dat in de vorige vergadering deze zaak besproken is en dat toen is besloten de definitieve behande» ling uit te stellen tot de eerstvolgende ver» gadering, opdat de raadsleden zich volledig op de hoogte kunnen stellen. B, en W. stellen thans voor op grond van de bekende gegevens te besluiten tot het aan» gaan van de gemeenschappelijke regeling. Zij zijn (althans in meerderheid) overtuigd dat de drinkwaterleiding in het belang der gemeente is. In de eerste plaats omdat het noodig is, en in de tweede plaats omdat het een eisch des tijds is. Vooral in deze gemeente, die zich gestadig uitbreidt, wordt de behoefte aan een drinkwaterleiding groot. Vooral ook bij brand zal de waterleiding nuttige diensten kunnen bewijzen Wel is de gemeente nu in h:t bezit \yan een 300 M. brandslangen, maar ook dat zal onvoldoende worden. Natuurlijk heeft de aansluiting ook haar bezwaren. Maar deze zijn gemakkelijk te ver» vangen. Overal in het land is men in het bezit van een waterleiding. Zuid»Holland is er, be» halve Flakkee en nog een klein stukje, geheel van voorzien. Opmerkelijk is, dat schier overal bij de beslissing tot aansluiting bezwaren en protesten gerezen zijn. Maar bij het gebruik bleek het genot en hef gemak der waterleiding. Spoedig veranderde dan de opinie en unaniem zegt men na een jaar gebruik de waterleiding niet meer te kunnen missen. Dat feit is ook geconstateerd door de commissie, uit deze ge» meente, bestaande uit 4 raadsleden, die zich in Tholen van de publieke opinie over de waterleiding op de hoogte gesteld heeft. Overal in die streek maakte men met buitengewoon genoegen gebruik van de wa» terleiding, óók dc ingezetenen die eerst felle tegenstanders geweest waren. Men oppert het bezwaar van de hooge kosten. Maar is dat wel een bezwaar? Op andere plaatsen waar de waterleiding dikwijls duurder is dan hier, hoorde men eerst dat -Jbezwaar ook. Maar bij het gebruik verviel iff jhet. Men had het er graag voor over. Spr. stelt voor thans eerst principieel vast te stellen of de gemeente zal aansluiten of niet aan» sluiten. Spr. zou vooraf uitdrukkelijk willen vaststellen, dat de beslissing genomen wordt op de gegevens en de voorstellen die thans verstrekt zijn. Het besluit moet vallen cver't plan zooals het daar ligt. Dus zal Middel» harnis alleen kunnen meedoen wanneer alle gemeenten van Flakkee zich aansluiten, immers daarop zijn de berekeningen gebaseerd. Zou» den er gemeenten afvallen, dan zou er weer een geheel nieuwe berekening gemaakt moe» ten worden op grond van andere tarieven. Voorts geeft de VOORZITTER enkele ge» gevens omtrent het officieel rapport, (waar» over reeds veel in ons blad geschreven is, zoodat wij hierover kort kunnen zijn). Het rapport bestaat uit 3 deelenle Algemeene grondslagen2e Waterwinplaats3e Rentabi» liteitsrekening. De VOORZITTER geeft het prae>advies van B. en W. in discussie. De heer SLIS (Gemeentebelang) merkt op dat de stichting slechts voor 'n half jaar ga» randeert dat de opengebroken straten voor haar kosten zullen hersteld worden, maar spr. vreest, dat eerst nk een half jaar der buizen, legging de meeste herstellingen zullen moe» ten plaats hebben. Dat zou de gemeente op hooge kosten kunnen brengen. (Op dit moment komen de H H. Prof. Vis» ser en Scheepen de raadszaal binnen en nemen aan een afzonderlijk tafeltje plaats). De heer Koote (A.»R.) merkt eveneens op dat eerst ria n half jaar de verzakkingen be» ginnen, niet voor dien tijd. De heer SLIS acht het bezwaar echter niet zoo groot, want de Raad kan besluiten dat de garantie over een langere termijn moet loopen. De heer VOGELAAR (A..R) meent dat de Voorz. voorstelde nu eerst over het beginsel aansluiten of niet aansluiten - te beslissen. Maar als er nu eens een gemeente niet aansluit, wat dan De VOORZITTER antwoordt dat de Raad dan weer voor een nieuw plan zal komen te staan, waardoor vanzelf opnieuw een beslis» sing genomen moet worden. Dit plan is ge» bouwd op de veronderstelling dat alle ge» meenten aansluiten. De heer DORSMAN (Volksbelang) merkt op dat Sommelsdijk niet aansluit. Wanneer de Kaad hier nu zich verbindt aan te sluiten aan kunnen de cijfers wel veranderen, maar ae gemeente kan zich niet meer onttrekken, en dan komt de waterleiding ook zonder Som» melsdijk. De VOORZITTER ontkent dat. Wanneer een gemeente afvalt staat men voor een nieuw Plan. De heer KOOTE meent dat in de vooraf» Begane officieuze vergadering gezegd was dat het afvallen van Sommelsdijk geen imloed op de becijfering had, de waterleiding zou dan toch doorgaan De heer DORSMAN bevestigt dat dit ge» zegd is. Bovendien heeft spr. toch een bez vaar tegen de waterleiding en wel van financieelen aard. De inkomstenbelasting bedraagt voor deze gemeente thans f 60,000,—. De water» leiding zou op deze gemeente een nieuwen druk van f f 20,000 - leggen, wat een ver» booging van den belastingdruk beteekent met 33 Veronderstel eens dat de Raad eens besloot de belasting met 33 °/0 te verhoogen, welke protesten zouden daartegen opgaan 1 En nu deze last op deze wijze er op te leggen is onverantwoordelijk. Vooral in dezen tijd die toch al niet rooskleurig is. De VOORZITTER acht de waterleiding een eisch des tijds. Bovendien is het een rendabele uitgaaf, het wordt een nieuwe bron van wel» vaart. Dé vergelijking met een nieuwen be» lastingdruk is dus niet gelukkig. Door de instelling van een waterleiding wordt de mo» gelijkheid tot de ontwikkeling van klein-indus» trie geschapen. Nieuwe bronnen van inkom» sten worden hiermee geopend. Laat men er toch op letten hoe het in andere plaatsen loopt. Groote tegenstanders worden binnen korten tijd bekeerd Spr. geeft hiervan ver» rassende staaltjes. Men beschouwt algemeen de waterleiding, nadat men haar door het gebruik kent, als een weldaad voor de be» vol king. Behoudens één uitzondering was ge» heel Tholen één lof over de waterleiding. Geen enkel commissielid kan dit tegen spreken. En het is inderdaad geen overdrijving wanneer men zegt dat de drinkwatervoorziening op Flakkee onvoldoende is. Nog dezer dagen hoorde spr. iemand vertellen dat zijn regenbak werd schoongemaakt en wat daaruit kwam was vuiligheid, 't Leek wel of er een riool gereinigd werd. Het is ook niet juist, als men beweerd, dat er hier voldoende water is Tel» kens, wanneer men een paar droge weken heeft, komen er velen water te kort. De heer DORSMAN meent dat Tholen niet met Flakkee te vergelijken is. Spr. heeft de commissie die naar Tholen ging, hooren zeggen dat het regenwater daar in tonnen moet worden opgevangen. De heer VOGELAAR (AR.) vraagt den heer Dorsman »Hebt U dat van de commissie zelf gehoord De heer DORSMAN antwoordt»neen, dat eigenlijk ni:t, maar dan toch buiten de commissie om«. De VOORZITTER zegt dat er o zoo veel beweerd wordt. Maar het zijn meestal bewe» ringen die eiken grond missen. De massa wordt bewerkt met verkeerde voorstellingen en onjuiste begrippen Zoo heeft spr. iemand hooren vragen of het nu waar was dat hem de waterleiding f 60,— per jaar zou kosten. Als dat zoo was, zou hij er tegen zijn. Maar voor f 20,— wilde hij haar graag hebben. 40 cent per regel. A g» js nog nooit voorgekomen I Hoofdagentschap [f Weder verkoopers gevraagd. Spr. heeft dien man toen geantwoord neen U betaalt geen f 60. ook geen f 20. U behoeft hoogstens f 13 of f 15 te betalen. Men moet als gemiddeld aannemen f 20 per gezin. De minder gegoeden betalen minder en beter gesitueerden naar dezelfde verhouding meer. Het maximum zal voor de grootste woningen echter wel niet boven f 37,50 komen. Dat is goedkoop, wanneer op andere plaatsen gelet wordt. In Tholen kostte 'de waterleiding V/4 millioen. Op Flakkee f 1,675,000. Tholen heeft ongeveer de helft van het zielental der Flak» keesche bevolking Flakkee is dus veel goed» kooper. Straks zal men tot het graven van brandputten in onze gemeente moeten overgaan wegens de snelle uitbreiding in Tholen heeft men gewone brandkranen op de waterleiding. Dat is ook een factor waarmee gerekend moet worden. De heer SLIK (A.R.) begrijpt niet, dat als het hier werkelijk zoo goedkoop is en zoo goed bij de bevolking er zal ingaan, men de gemeente er wil voorspannen. Waarom doet de Maatij. het niet voor eigen rekening Laat de Mabeg het op eigen risico doen wanneer het zoo goed gaat. Het volk vraagt er toch niet om De VOORZITTER antwoordt dat geen enke» le onderneming hiertoe zal overgaan. Dat kan natuurlijk niet. Het is waar dat de groote massa er niet om vraagt. Maar hoe komt dat? Wanneer de groote massa niet met leugens om den tuin geleid werd, maar niet voorgespiegeld werd dat het f 50 per gezin zal kosten, doch haar juist werd uiteengezet hoe de zaak in elkander zit, dan zou men er wel om vragen. Daarom is het dan ook goed dat de zaak nu eens in openbare zitting behandeld wordt, dan kar« men althans iets omtrent de waarheid vernemen. De heer v. D. MEIDEN (wild) weet zich te herinneren dat de Raad voor eenige jaren eens 3 cent per inwoner gevoteerd heeft om de kosten van een onderzoek naar de moge» lijkheid een.er waterleiding te dekken. Daarop is het stil geworden. Men hoorde er niets meer van. Toen kwam plotseling de lezing van Prof. Visser en enkele weken later staat men plots voor de beslissing over het instel» len van een bedrijf dat f 2 millioen zal kos» ten. De VOORZITTER verzoekt den spreker met juiste cijfers te werken, 't Is niet f 2 mil» Hoen, doch f 1.675.000. Met cijfers moet men secuur zijn. De heer v. d. MEIDEN meent dat f 1.675.000 ook geen peuleschilletje is. Spr. is mee geweest naar Tholen en heeft ontdekt, dat men althans te St. Maartensdijk nog veel het regenwater in tonnen opvangt. De burgemeester van St. Maartensdijk was in principe tegen de water» leiding, doch dat waren persoonlijke motieven die spr, hier niet in den Raad wil brengen, 3 baat zijn. De armere menschen vonden de waterleiding 'onmisbaar. Het zou dan ook onmogelijk zijn over de Tholensche waterlei» ding een ongunstig rapport uit te brengen. In Tholen klaagt niet de werkman, maar juist de welgestelden en wel om financieele rede» nen. Spr. heeft echter bezwaar om, zonder dat de burgerij gehoord is, een beslissing te ne» men over zulk een belangrijk bedrag. Spr. zou eerst de verschillende corporaties, als kiesvereetiL'ingen, vakorganisaties, lanc bouw» vereenigingen enz., de gelegenheid willen ge» ven zich over de waterleiding uit te spreken, Nu wordt men er toe verplicht, wat spr. een dwang noemt, zonder dat bewezen is, dat men dien dwang aanvaarden wil. Wanneer echter gebleken is dat het door zijn verschil* lende organen en corporaties bereid is dien last op zich te nemen, is de verantwoording voor een groot deel van den raad af, terwijl nu de Raad voor dien last de volle verant» woordelijkheid draagt. De VOORZITTER acht het niet de taak van een overheidslichaam om over bestuurs» en overheidsdaden eerst het volk zich te laten uitspreken. De heer KRIJGSMAN merkt nog op dat er in Tholen slechts 12 geldboeten opgelegd zijn tegen onwillige aansluiters. Zij moesten f 75 betalen, verkregen echter van de Konin. gin gratie, onder voorwaarde, dat zij in ge hoorzaamheid aan de Overheid zich alsnog aansloten. Wanneer het volk hier gehoord is wil spr zijn stem voor de waterleiding geven. Nu vindt hij de verantwoording te groot. Wethouder VROEGINDEWEIJ (A.R)meent dat de toestanden sinds 1912 op het gebied der watervoorziening heel wat veranderd zijn. Er is thans geen reden meer om over bet drinkwater te klagen. Dat de vereen, van B. en Secr. er 20 jaar geleden hard voor werkten, De Grleksche Staatsgreep. De eerste foto's sinds den val van Generaal Pangalos, de dictator die naar het eiland Egina werd overgebracht. Onze foto toont een motorwagen met geschut bewapend, gecamoufleerd als een postauto in Athene's straten. omdat die burgemeester dat wellicht liever niet zou hebben. Maar het opvangen in regentonnen kwam daar toch nog veel voor. De heer DÓRSMAN constateert dat hij dan toch niet zoover mis was met zijn regentonnen De VOORZITTER antwoordt dat hij er niet van overtuigd is dat de toestand in Tholen anders is dan hier. Op de meeste plaatsen had men ook daar regenbakken, evenals hier. Men ziet hier bij grooten regenval, de men» schen ook in tonnen en emmers het water opvangen, om bij schaarste niet zonder te zijn. Spr. heeft dat de vorige week nog geconsta» teerd. De heer v. d. MEIDE vindt ook, dat men er nu zoo spoedig over beslissen wil. Spr. heeft nog geen voldoende tijd gehad zich geheel in de zaak in te werken, 't Loopt niet over zulk een klein bedrag. De VOORZITTER zegt,, dat er ten slotte toch eenmaal een begin moet zijn. Men kan niet beginnen en dan weer eens een jaar wachten. Spr. vindt het ook opvallend dat de heeren zich nog al veel op het rapport van 1912 beroepen, doch dat zij verzwijgen dat ook in dat rapport tot de conclusie gekomen wordt dat het drinkwater op Flakkee slecht is. Trouwens ditzelfde heeft Dr. van Meurs, de Directeur van den Keuringsdienst van Waren in het district Dordrecht gerapporteerd. Het water is feitelijk onbruikbaar voor menscb en dier. De heer STRUIJK (AR) is het niet eens met den heer v. d MEIDE. De Vereen, van Burgemeesters en Secretarissen op ons eiland, hebben reeds voor enkele jaren het initiatief tot dit plan genomen. De Mabeg heeft toen twee jaar noodig gehad voor het onderzoek. Dat was die tijd van stilte, waarvan de heer van der Meide sprak. Toen de Mabeg het rapport klaar had, heeft Prof. Visser op ver» zoek van de Vereen, van B en S. een zelf standig advies over dat rapport uitgebracht en op de openbare vergadering waarvan de heer van der Meide sprak. Als Mabeg het zelf had moeten doen, had zeker geen enkel raads» lid er voor geweest, want zij is belangheb» bende, zooals het nu gegaan i;, is het rationeel, men kan het niet beter verlangen De VOORZITTER zegt dat de Mabeg er 2 jaar voor noodig had. Maar nu is het er dan toch, wanneer de heer v. d. Meide vindt dat het te lang geduurd heeft, moet hij nu maar flink meehelpen dat het er spoedig komt. De heer v. d. MEIDE antwoordt, dat hij te weinig tijd gehad heeft om na de aanbinding van het rapport zich voldoende op de hoogte te stellen. De heer KOOTE vindt dat het Flakkeesche volk voor deze gewichtige kwestie niet vol» doende is voorbereid. In de vorige vergadering heeft er een conferentie met Prof. Visser plaats gehad, maar in de 3 uren, dat deze duurde, heeft men spr. niet kunnen overtuigen. Het kapitaal van f 20.000 dat op de ge» meente gelegd wordt, is te groot, vooral in dezen donkeren tijd. De burgerij vraagt er niet om. Het wordt haar opgedrongen. Het percentage dat het inderdaad noodig heeft, is klein, en klein is ook het percentage dat het voor zijn weelde noodig heeft. De groote massa wil het niet. Er zijn er zelfs die het verfoeien. Spr. waarschuwt de raadsleden wel te weten wat zij doen, als zij er vóór stem» men, kunnen zij nooit meer terug, stemmen zij tegen, dan kan er altijd nog op worden teruggekomen. De heer KRIJGSMAN is niet tegen de waterleiding als zoodanig. Het onderzoek dat hij als commissielid in Tholen heeft meege» maakt, heeft hem er van overtuigd dat juist de mindere menschen er het meest mee ge» is te begrijpen. Thans is het overbodig. Spr. heeft als kerkvoogd in de laatste droge pe» ri .de de kerketras opengesteld voor het ge» bruik. Er zijn echter nog geen 40 emmers uitgehaald. De heer KRIJGSMAN meent dat dit geen motief is. De menschen hebben genoeg water loopen halen bij anderen, al was het dan niet uit de kerketras. Wethouder VROEGINDEWEIJ meent, dat de waterleiding onnoodig is. De huizen wor» den tegenwoordig met flinke regenbakken ge» bouwd. Numansdorp heeft ook een waterlei» ding, maar de menschen prefereeren het regen water. Men kan ook niet zeggen dat het leidingwater gezonder is. Dat bewijst de typhus» epedemie in Hannover. Dat het water hier niet goed is, ligt aan de menschen zelf. Wan» neer de regenput en de daken goed schoon gehouden worden en een filter gebruikt wordt, is het water evengoed als leidingwater. Wan» neer de menschen er om vroegen zou ook spr. er voor zijn, dat is hij met den heer Krijgsman eens. Industrie zal hier wel niet komen. Trouwens Prof. Visser zelf heeft ge» zegd dat het een drinkwaterleiding is, dus niet bestemd voor industrie-gebruik. Prof. VISSER het woord verkrijgend/zegt, dat hetgeen de heer Vroegindeweij hem in den mond legt onjuist is. Er is water vol» doende ook voor de klein»industrie met n» begrip van water voor handblussching. Het is een absoluut feit dat hiervoor wel degelijk water genoeg is. Voorts zet spr. vele verkeerde voorstellingen recht, zooals de kosten enz. De heer VOGELAAR vraagt of het waar is dat de gemeente ook voor andere plaatsen zal moeten betalen wanneer blijkt dat Middel- harnis Daar verhouding meer welstandswo» ningen telt dan andere gemeenten. Prof. VISSER antwoordt dat dit wel kan zijn. Het is gauw genoeg uit te rekenen, 't Is maar een optelsommetje. Dat mag eehter geen gewicht in de schaal leggen. De drinkwater» stichting kent geen gemeenten, het wordt één groot huishouden. Er moet ook een weinig gemeenschapszin zijn. Men bedenke dat een gemeente toch ook niet op zichzelf bestaan kan. Wij zijn op elkander aangewezen. Tevens wil spr. opmerken, dat het onjuist van een der raadsleden is opgemerkt, dat de raad later altijd nog kan beslissen om aan te sluiten. Dat is niet waar. Als andere gemeenten het doen en Middelharnis niet, dan wordt de be» rekening van het bedrijf er op gemaakt en valt ze er voorgoed buiten. Deze gemeente kan dan nooit meer aansluiten. De heer SLIS meent, dat wanneer de in» woners zeker wisten dat het bedrag gemiddeld niet boven de f 20.— komt, velen graag zou» den willen aansluiten. Spr. stelt voor te besluiten dat wanneer het bedrag beneden f 20 gemiddeld per gezin blijft de gemeenschappelijke regeling aan te gaan. Er ontstaat een verwarde discussie, waarop tenslotte besloten wordt over het voorstel-Slis te stemmen. Het wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de H H. Slis, Zaaier, Vogelaar, Nipius en Struijk. Dan stelt de heer KRIJGSMAN voor het definitief besluit omtrent aansluiting nog uit te stellen en de verschillende organen in de gemeente te hooren, omdat men weet wat het volk wil. Wethouder ZAAIER zou hier wel voot zijn, indien men op de kaai de menschen maar niet verkeerd voorlichtte. Zooals thans de zaak verleugend wordt, wordt het volk tegen de waterleiding opgezet en is de uitslag dus wel vooruit te berekenen. (Zie vervolgens pagina 2) IX. Je heit aok wel in de krante geleze dienk ik dat de soosjelisten in den Haeg 'n groote be» taoging gehouwe haa, op Zondag 19 September. Üut 't heele land binne ze nae den Haeg gereisd, om te gaen demonstreeren voor de ontwaepenieng in medezeggenschap. Ze kwamme saeme op een groot sportterrein »Houtrust«, in deur verschillende voormannen van heulje wiere ze daer toegesproke. Na af» laop van die toespraeken hieuwe ze un op» tocht, un demonstratie deur de stad. Dat is aolemaele heel geweun, za»je zegge. En je vraegt meschien onwillekeurig wat hauwe wiele daer noe in vredesnaem mee te maeken. Wat gaet ons dat an, of daer in den Haeg un stik of wat van die rooie mekaore wat opwerme, in dan un eindje deur de stad gae kuiere, om de menschen te laete kieken dat ze der binne. Jae, mar as joe zoo praet, in zoo over de soosjelisten dienkt, mot ik joe ernstig waer» schoewe, in zou ik joe wel toewensche, dat je 't es gezieë had, dan zou je, dienk ik. daer wel wat aores over spreke. Wiele dienke dichte over diengen die vaore van ons van ons van» daen gebeure, o zoo lucht, in dat is toch verkeerd. Geweldig mot 't geweest hauwe om die schaere volk te anschouwen. In een optocht die vier uren duurde trokke ze deur de stad, ia onofgebroke marcheeerden ze deur, onder 't ziengen van der soosjelistische deunen, 't Was zoo erg, dat op sommige plekken de kerkmenschen geneens voorbie konne, in daer mar geduldig moste gae stae wachte, tot die lange sleep van rooie voorbie getrokke wazze. In die optocht liepe ze, de ouwe met de jonge, mannen in vrouwen, jongers en meisen zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. aolemaele beheerscht deur eene begeerte, om de vervulling van heulje idealen naeder te briengen, om zoo meugelijk 't kapitaal om» vaore te laopen. In bezield mit de wensch om op de puunhaopen van deze kapitalistische Maatscbappie op te bouwen de soosjelistische vredesstaet. Te kan 't zieë an de vastberaeë trekken, dat ze waerluk van plan wazze om voor 't soosjelisme in 't vier te gaen. Laete wiele daerom der uut scheië om over die beweging laetdunkend te spreken of te schrieven, laete men oak in onze' gesprekken daer niet mee spotte. Mar laete men de toe» st nd, jae, de ernst van de zaek beseffe. Want daer magge meschien wat bielaopers bie weeze, die 't om un dikke bootram te doewen is, in 't is waer, de voormannen ge» bruuke allerlei diengen, om te speceleeren op de booze hartstochten van de menschen. Mar in de grond van de zaek is 't sooajelisme un stelsel, un wetenschappelijk stelsel, dat zen eige vierkant stelt tegenover den Biebel in tegen de Kristelukke grondslaegen van ons volksleven. Het soosjelisme preekt in leert un andere verlossing dan deur 't kruus in 't bloed van Christus, 't zal zun eige rechter weze, in 't lacht om elke vrede, die Gods Woord ons preekt, want 't wil geen vrede, 't wil den oor» log, den oorlog an deze Maatschappie, in ze zal niet ruste voor de leste sprankels van 't 't kristeluk gelaof bie ons volk uutgeroeid binne. Want aol dat roepen om religie, om gods» dienst bie de rooie is larie in verlakkerij. Ze zouwe wel un Christus wille, mar dan un Christus zooas heulje die zelf uutgedacht hau» we. Mar niet de Christus der Schriften. Daerom is 't soosjelisme un gelaof, un ge» laof an een menschelukke openbaering, ter» wiel ons gelaof, 't kristeluk gelaof, un gelaof is an de Goddelukke openbaeriDg. Dat is 't groote onderscheid dat je aoltijd in 't aoge mot houwe. 't Is un voortzetting van die stried die in Edens hof al begonne is tusschen 't zaed van de vrouwe in 't zaed van de slange. Deur aole eeuwen heen heit die stried geduurd. Mar telkes worre de machten van 't ongeloaf driester in der optreeën. In rechtdeur spitst die stried zen eige meer toe in wordt recht» deur heviger in boozer. Noe hoeft dat ons niet benauwd te maeken, want dat is eeuwen geleeë in den Biebel al voorspeld. As wiele mar stae magge in 't besef van eige onbe» kwaemheid in die stried, van eige onmacht, dan zal God Zien kracht in onze zwakheid volbrienge. In as dan eerst dat Woord van God heerschappie kriegt over ons persoonluk leven, kan 't niet aeres, of dan voele wiele onze roeping om op 't s*aetkundig terrein aok te leveren voor de heerschappie van dat Woord Gods. In of de waereld ons dan bespot laet ons koud. Veulmeer bedroeve wiele ons eige as niet aole christenen schoere an schoere stae, om dat groote gevaer te bevechten. Want de toestand is noe o zoo ernstig, 't Ongelaof gaet un macht ontwikkele as nooit van te voren gebeurd is. Strakjes wordt alles op haeren en snaeren gezet om de werkzaem» heden van de le en 2e Kaemer in de warre te stieren, om zoo de toestand meer in meer voor te bereiën in klaer te maeken voor de revolutie. In daerom maggen wel aole belieërs van 't Christeluk gelaof oppasse, in op der hoeie weze, want 't gaet noe om de instellingen, om de grondzuulen, om 't fondement, om de christen lukke grondslaegen onzer saemleving. Daer hauwe ze 't op gemunt. In as God 't niet genaodig verhoed, as Die ons niet geeft dat wiele eendrachtig voor Ziene instellingen in wetten 't opneme, is strakjes 't pleit in ons naedeel beslecht. 't Huwelijk is onzin, vrieë liefde wordt 'er gepreekt. Men wil geen plichten mar roept om vervulling van de rechten van de mensch. Daerom mot 't huwelijk ofgeschaft worre, mot 't nog veul maklukker gemaekt worre om te scheiën. Dat de verhouding van man in vrou» we heilig is, omdat ze type of symbool is van de verhouding van Christus tot Zien gemeente (zie hiervoor 1 Cor. 21 3, Eph 2 22 en 5 23) wordt deur de partiën van 't onge» laof zeer beslist ontkend. Daerom ievere ze der mar rechtdeur voor, om die band los te maeken. In, za je vraege, is dat noe zoo erg? Je merkt daer op ons eiland zoo niks van, aoles gaet hier zen geweune gang. Ik stemme je dat volmondig toe, mar vraege dan geliek an joe, dienk ja, dat as die leerstellingen ver» breid worre, ons eiland daervan zal ontkom» me Weet je wel dat er van ons eiland un 60 nae die rooie Zondag geweest haawe?Waer» bie zelfs un vrouwe van in de 60 jaer, die op de veromreis van Den Haeg nae Rotter» dam fliuw gevalle is (Die veromreis moste ze Jaope, der was geen trein of bus meer te kiegen.) i I

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 3