I Iff M F Bit i 1 Plaatselijk Nieuws. Si i r h 'f K f H \v[ m lil I U 1 111 18 lit }j 5 1 ne net as in Rusland in op andere plekken gebeurd is, om der tegenstanders deur de sol« daeten te laete kerkeren in desnoods dood laete schiete. Vroeger bouwde ze schavotten, mar tegenwoordig zette ze de menschen tegen de muure, in op commando vuure de rooie soldaeten der geweer of in schiete zoo de tegenstanders van de rooie regeering dood, tegenwoordig haawe ze zelfs geen tied om un schavot te bouwen, alles mot mar gauw gaen. In elke rooie regeering kan zen eige alleen deur geweld, deur de gewaepende macht, deur un sterk leger op de been houwe. Dat is vooral sterk in Rusland, gelaof mar gerust, dat de bevolking daer gauw dat stelletje Comme> nisten of Bolsjewieken op zou ruume as ze mar konne, want alhoewel die Bolsjewieken vaore in de minderheid binne, regeere ze feitelijk alleen deur 't zwaerd, deur 't sterke leger dat ze haawe. Mar der is toch un groot verschil tusichen die menschen die hier voor ontwaepening vechte in de Bolsjewieken in Rusland, za je zegge. Jae, dat stem ik grif toe, mar vergeet dan toch niet dat 't looten binne van eene stam, de een die gaet wat vaorder as den aoren, mar in de grond van de zaek binne de Commenisten eindelijk niks as konsekwente sosjalisten in haawe omdat ze konsekwent binne, bie iedere revolutie de leiding in deele heulje de laekens uut. Net zoo goed as 't Liberalisme leidt tot Sosjalisme, zoo leidt dat leste weer nae 't Communisme, dat is gevolg van de ontwik» kelingsgang. Groen van Frinsterer heit dat in zen boekOngelaof in Revolutie in 1847 ai voorspeld. In is 't dan in lande waer de rooie regeere zooveul beter as bie ons? Of bezit je soms in een Republiek meer vrieheid as hier? Wel neent, dat wete wiele wel beter. Jaeren in jaeren lang haawe onze vaederen gevochte tegen Spanje in tegen vreemde overheersching, ten koste van strao» men bloed is hier in ons land 't pleit geoerd voor gewetensvrieheid. Oranje is 't monument, 't teeken onzer vrieheid. Oranje wil geen dwang, mar regeert ons land en volk op de meest democratische wieze, veel democratischer bievoorbeeld as in Frankriek, dat een Repe» bliek is, in waer ze un President haawe. Om van Rusland in Italië in andere landen noe maer te zwiegen. In ten leste wil ik der mit naedruk op wieze, dat wiele as volk een roeping haawe om onze zelfstandigheid te bewaeren, dat is een plicht die God op ons geleid heit in waer men ons eige niet an magge onttrekke. Mit de spraekverwarriDg bie Babels toren in de grieze oudheid deur God zelf gewrocht, waer dat eene volk deur de spraek in ver» schillende volken gedeeld wier, in zoo de heele aerde most vervulle, lei God zelf een verscheidenheid in de volken in begrensde zoo volk naest volk in bepaelde in Zien Wies» heid de plaets war elk volk weune zou, aok 't volk van Nederland, in gaf ons inzonder» heid un schoone en. un haoge roeping te ver» vullen, in de geestelijke stried die dat der gestrede is, in nog gestrede mot worre. Da«Costa vergeliekt in een van zen gedich» ten Nederland mit Oud«Israel van weleer, in schoone woorden beziengt ten dat. In as wiele mar un opmerkend hart van God ont» vange haa, om op de teekenen der tie'en te letten, stemme men dat voor un groot ge» deelte toe, alhoewel ik niet zoo vaore durve te gaen om ons land 't Israël van 't Westen te noemen, dat gaet mien te vaore, want God had mar één verbondsvolk. In noe motte men vooral oppasse dat men niet alles wat voor dat verbondsvolk goldt, aok toepasse op ons volk, want voor dat Israël is Neder» land niet in de plekke gekomme, mar alleen gelden die beloften de waere geloovigen, 't waere Israël. In omdat God zelf die grenzen voor ieder volk bepaeld heit, wil God dat wiele die zalle bewaere, in men kanne niet straffeloos tegen die ordinantie Gods ingaen, bewaere tot an den lesten dag. Want aol die groote rieken binne ondergegaen, dat kwam omdat ze tegen Gods orde ingiengen. Alleen die God die deze orde geschaepe heit, is in staet, omdat Hie zelf boven alle ordeningen staet, de bestaende orde te ver breken, in dat zal Hie doewe as de volken Zien Raed uutgediend haawe. Dan zal Hie dat Riek stichte, waer de wolf mit 't lam zal verkeere in de luipaerd bie den geitebok nederlegge zal in 't kalf in de jonge leeuw in 't mestvee te saemen in un klein jongetje zal ze drieve, de koe in de beerin zal te saeme wei»eD, der jonge zalle te saemen ne» derlegge, in de leeuw zal stroo etc as de os Men zal nergens leed doewe noch verderve op den gans he berg Miener Heiligheid, want de aerde zal vol weze van de kennisse des Heeren, geliek as de waeteren de boom van de zee bedekke. FLAKKEEËNAER. SOMMELSmjK. Kleine oorzaken hebben soms groote gevolgen. Donderdagmorgen om» streeks elf uur reed een wagen waarvoor een paard gespannen van den landbouwer C. J. alhier, van de Kaai. De wagen was beladen met ongeveer twintig baaltjes blauwmaanzaad, die naar de motor van beurtschipper Zoon gebracht moesten worden. Vlak bij de haven gekomen werd het paard door vliegen gestoken en toen het dier trachtte met zijn kop het ongedierte weg te jagen, geraakte de teugel achter den boom van den wagen waardoor het paard den wagen niet meer kon laten draaien. Het paard met den beladen wagen kwam tengevolge daarvan in de haven terecht. Aan den wagen werd belangrijke materiëele schade toegebracht, terwijl het paard na een eindweegs door den modder van de haven geloopen te hebben, met vereende krachten op den wal werd gebracht. Velen beweren dat het natte zaad zoo goed als waardeloos is geworden en dit dientengevolge een leelijken schadepost voor den betrokken landbouwer is. De voerman kon nog juist van den wagen op de Kaai springen en bracht het er zoo doende zonder lichamelijk letsel af. Op de 1.1. Woensdag gehouden weekmarkt waren 19 biggen benevens eenig pluimvee aangevoerd. Tegen een drietal personen uit deze ge» meente is proces»verbaaI opgemaakt wegens diefstal. De landarbeider J. d. B. had het ongeluk bij het verrichten zijner werkzaamheden dat hij met een riek in zijn voet werd gestoken. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Naar men verneemt biedt men alhier voor I H L. aardappelen f 2,— en voor 1 H.L uien f 1,50. Dezer dagen herdacht de inwoner dezer gemeente, de heer J. Smitshoek, den-dag waar» op hij vóór 25 jaren in dienst trad van de Rotterdamsche Tram weg. Maatschappij. Aan belangstelling heeft het hem op dien dag niet ontbroken. Bij het vee van een tweetal landbouwers en op de gorzen dezer gemeente is het mond» en klauwzeer geweken. De opperman H. V. bad het ongeluk in den vroegen morgen in de haven te vallen. Met een nat pak kon hij huiswaarts keeren. Het ó.jarig zoontje van J. M. had het ongeluk van een wagen geladen met stroo te vallen. Het ventje werd zoodanig verwond dat geneeskundige hulp onmiddellijk werd ingeroepen. Baldadigheid. Gisteren kwam een zoontje van W. v. d. V., alhier, op een paard gezeten, over den Oostelijken Achterweg rijden. Toen hij de St. Sebastiaan Doelstraat zou indraaien gaf een straatbengel het paard een klap met een stokje. Het dier sloeg hierdoor onderuit terwijl zijn berijder op straat neersmakte. De jongen kwam zoodanig op de steenen terecht dat hij zijn been danig bezeerde. Doordat een der leidsels onder den staart van een paard van N. M. L. v. N. terecht kwam, geraakte deze met den wagen beladen met ruiters en aardappelen in een sloot onder deze gemeente. De personen die eveneens zit» ting genomen hadden op den wagen, kwamen met den schrik vrij, terwijl aan den wagen en gareel eenige materiëele schade werd toege» bracht. Van de ingeschrevenen der lichting 1927 zijn de volgende personen bestemd tot gewoon dienstplichtigeM Pranger, D. Zoon, A Vol» werk, D. Joppe, P. Roodzant, R. van Es, L. Tanis, J. Groenendijk, J. van der Sluis, W. Lodder, K. Vroegindeweij, M. van den Doel en H. J. Brinkman. Tot buitengewoon dienstplichtige zijn be» stemd: A. Knape, E H. Knops, J C. Troost, C. de Mooij, Th. Koote, J. P Bienefelt, A. Rosmolen, C. van der Sluis, J. Spee, M. Spek, J. J. Nipius, J. B. Mijs, J. Slui, L v. d Waal P. Le Com te, J. Peekstok, G. Kransse en T. Koote. Wij vestigen de aandacht van belang» hebbenden op de cursus die op ons eiland geopend wordt in stenografie en machineschrij» ven. Een prachtgelegenheid om langs eenvou» digen en goedkoopen weg deze kunst machtig te worden. Een advertentie van den leeraar vindt men in dit blad. MIDDELHARNIS. Binnenkort vertrekt de heer L. Gebuis Cz met het stoomschip «Insulinde» als landbouw»ingenieur naar O. Indië. Bij publieke verkoopicg van woonhuizen van de erven S Langbroek zijn deze ingezet koop 1 door Iman Mosselman te Nieuwe Tonge voor f 1120,— koop 2 door K. van Putten voor f 950,—. Bij publieke verkooping van woonhuizen van de erven C. van der Sloot zijn deze ingezet koop 1 door den heer J. Knape Az voor f 1200, koop 2 door den heer I. Mosselman In den nacht van Zaterdag op Zondag is nabij Westeroord een auto in brand geraakt de inzittenden bekwamen ernstige brandwonden. uit Nieuwe Tong voor f 620, Koop 3 door den heer G. van Beek voor f 500. Gevonden voorwerpen Door den heer J. Knape Az. is alhier een portemonnai met eenig geld gevonden. Den heer Witzenburg, directeur der R. H. B. S., is in gelijke betrekking benoemd aan de R. H. B. S. te Appingedam, waarheen hij binnen eenigen tijd vertrekt. Deze week kwam bij de familie A. Koud» ijzer het treurige nieuws dat hun 45»jarige zoon en broeder in de golf van Biscaye jammerlijk verdronken is, zijn naam is H. Koudijzer, hij laat een weduwe achter met öjeugdige kinderen. Van den heer K. van Mierloo aan het havenhoofd is door een hond een prachtige geit doodgebeten 't welk voor hem een scha» depost is van ruim f 30. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De collecte voor het Ned. Roode Kruis heeft in deze gemeente opgebracht f 26.62. DEN BOMMEL. De slager alhier heeft het spek en vleesch met 30 cent per K.G. verlaagd. Aan P. Luijendijk is vergunning verleend tot het bouwen van een stalling op het per» ceel sectie B no. 1839. Over de maand Augustus gaf de regen» meter een neerslag van 53 m.M. tegen 49.7 m M. in dezelfde maand van het vorig jaar. Tegen K. de V. alhier is proces»verbaal opgemaakt wegens mishandeling. OOLTGENSPLAAT. Aan L. M. Dois. man Lz. is vergunning verleend tot het bou» wen van twee woningen aan de Prins Hen» drikstraat en aan Arie van Dam om zijn rij» wielherstelplaats te vergrooten. Ingekomen personen: Joh. Bravenboer van Nieuwenhoorn, Cornelis Bruggeman van Rhoon, Jannetje A. Koppenaal van Oude Tonge. Vertrokken: Johannis M. Guddens en gezin naar Waddingsveen, Willem Keijzr naar den Bommel, Adr. J. RaajEfels naar Oegstgeest, L. D. Hobbel naar Arnhem, Leendert Both naar Melissant. NIEUWE TONGE. De herijk der maten en gewichten zal dit jaar worden gehouden in het Weeshuis, op Vrijdag 17 September a s De dienstplichtigen, behoorende tot het 6e en 14e Regt. Infanterie, die waren opge» roepen om op 9 September te Breda voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, wordt ter kennis gebracht dat deze opkomst is uitgesteld en nader is bepaald op 13 September a.s. De plaats van opkomst blijft Breda. De datum van vertrek met groot verlof op 25 September aanstaande. De verlofgangers J. M. Brooshooft en C. Pieterse zijn 9 September j.l. voor herha» lingsoefeningen naar Bergen op Zoom ver» trokken. Bij publicatie is bekend gemaak dat door het bestuur van den polder Battenoord op Maandag 20 September a.s. schouw zal wor» den gehouden. De uien worden alhier verkocht voor den geringen prijs van f 1,50 per H.L De handel is traag. C. L. had het ongeluk met een riek in zijn voet te steken. De dokter constateerde bloedvergiftiging en wel van dien aard, dat opname in een ziekenhuis te Rotterdam nood» zakelijk was. Bij de j.l. Zaterdag door de P.V. «De Gevleugelde Bode» alhier gehouden vlucht vanuit Vilvoorde, was de aankomst als volgt I en 8 C. Holleman, 2 A. van Rumpt, 3, 5, 6 en 7 G. Knops, 4 J. C. Braber. Afstand 89.743 K M. Loslating 2,25 uur. Aankomst le duif 4 u. 6 m. 34 sec. Laatste duif 5 u. 22 m. 28 sec. DIRKSLAND. Vanuit deze gemeente wer» den verscheept 5000 H.L. aardappelen, 2000 balen uien en 1500 balen peen. Ook in deze gemeente is een geval van mond» en klauwzeer onder het vee gecon» stateerd. Gevonden voorwerpen een reticule en een tweetal sleutels, iniichtingen bij de gem. politie. Een zilveren dameshorloge bij den heer A. Hagens. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de herijk van maten en gewichten alhier zal plaats hebben in het gymnastieklokaal der o. 1. school op Donderdag 7 October van 9-12 en van 1—3 uur en op Vrijdag 8 October van 9—12 en van 1—2 uur. De dienstplichtige der lichting 1926, K. Razenberg. is 1 September j.l. bij het 7e Regt. Veld. Artillerie te Bergen op Zoom ingelijfd. Donderdagavond gaf de muziekvereeni» ging »Amicitia« in de tent aan den Stationsweg een in alle opzichten goed geslaagd concert. In het verslag van het alhier gehouden Oranjefeest werd nog verzuimd de prijswinners te noemen van de gehouden volksspelen. Het aantal deelnemers voor balwerpen was 36. le pr. G. v. d Kroon, zilveren horloge» ketting, 2e P. Roodzand, zilveren geldbeursje, 3e J. Bogerman, etui eau de cologne. Ring» rijden op los paard, 22 deelnemers, le pr. L. Baart, horloge, 2e A. Stolk, kistje sigaren, 3e P. C. Hagens, portemonnaie. Ringrijden op motorduo's, het aantal deelneemsters was 13. le pr. Mej. C v. d. Wekke, zilveren bonbon» schaaltje, 2e Mej. T. Witvliet, handtasch, 3e Mej A. v. d. Vijver, taartenschaal, 4e Mej. C. Verweij, koekjestrommel, 5e Mej L. Munters, taartenschep, 6e Mej. A. Vis, jampotje. Hin» dernisrijden op fietsen, voor jongens, aantal deelnemers was 14 le pr. B. Vis, 2e P. de Jong, 3e P. de Polder, 4e P. Knops, 5e E. Bosschieter. HERRINGEN. Vorige week werden van hier vervoerd 380 H.L. aardappelen en 400 Kg. uien. Door da lage prijzen der productie handel traag. Loop der bevolking maand Augustus. VertrokkenS. J Ch Tol en zoontje naar R'dam, C. van Eek naar Westmaas en L, v. d. Velde en gezin naar Nieuwe Tonge, Ingeko» men: Jannetje Broeksma en dochtertje van Rotterdam. Tot Zetters van 's Rijks Directe Bel. zijn door B. en W. voorgedragen J. den Boer en J. van Kempen en tot plaatsvervangers J. Buth en H. Munters. In de woning, bewoond door G. de G. is een geval geconstateerd van de besmettelijke ziekte Roodvonk. Het vereischte kenteeken is aan de woning aangebracht. Een gedeelte van de oude steenglooiïng aan de achterzijde van den Kaaidijk, wordt vanwege het waterschap »de dijkring Flakkee» weggenomen en door een nieuwe vervangen Voor de bewoners een belangrijke verbetering. STELLENDAM. De vorige week werden vanhier verzonden 100 H.L. aardappelen en 120 balen uien. B. en W. zullen op Zaterdag 11 September a.s. aanbesteden de levering van de benoo» digde brandstof voor de gemeentegebouwen e.a. bij publicatie omschreven. Deze week is de gemeente van electrischen stroom voorzien. De officieele opening zal eerst geschieden wanneer de batterij in bedrijf kan worden gesteld. Voorloopig geschiedt de opwekking door motor en dynamo, 't Is thans een groote verbetering, ook wat de straatver» lichting betreft. GOEDEREEDE. De bouwknecht P. v E. viel achter van een wagen stroo en bezeerde hoofd en beide polsen zoodanig dat genees» kundige hulp noodzakelijk was en hij wel eenige dagen werkeloos zal zijn. Met het op de haven zeilen voer schipper J. v. D. op de achtersteven van de G. O. 23 die leelijk in elkaar werd gedrukt en nogal wat schade leed. OUDDORP. Wie meent een prgs gewon» nen te hebben op den Landdag, moet nog een paar dagen geduld hebben. De Commissie heeft Woensdag 6 Sept. van 2 tot 6 uur ver» gaderd en had zooveel te verhandelen, dat aan het moeilijke, ingewikkelde werk der prijsverdeeling niet kon begonnen worden. Nu zal het a.s. Woensdag geschieden. Het is een lust om de prijzen te bezichtigen Behalve de aangekochte vermelden wij de geschonkene van den heer D. van Twist, een zestal allen van zilver of in 't zilver, enkele goederen uit het magazijn Vroom en Dreesman te Rotter» dam en verder van de firma L Cohen en Zonen te Dirksland. Daar niet alle wedstrijden gehouden konden worde kunnen verschil» lende prijzen niet uitgedeeld worden Deze zullen over de afdeelingen op het eiland vgj verdeeld worden, om later door gelukkigen geworinen te worden. -p=~: 3=3 2ST 3E3C O 2=2 "SSLT 222 O O ES "^7* SS O "O" 'SKT 2=2 -LST 2ST Voor de Vrouw. In ons vorig weekpraatje hebben we gezien, dat er van gezinsleven zoo weinig terechtkomt, als moeder maar voortdurend aan 't werk is, en als er geen direct noodige arbeid te ver» richten valt, dan maar in »extra beurten geven», weer kans ziet om alles overhoop te halen. Voor den man is 't huis zoo geen plekje meer waar hij kan uitrusten van zijn dagelijkschen arbeid om morgen weer verder te kunnen gaan met frissche krachten. Dat ook voor de kin» deren zoo'n moeder weinig is hebben we ook al besproken doch over 't allergrootste bezwaar of liever, gevaar, van zulk een leven hebben we gezwegen, nl. 't gevaar voor 't geestel, k leven. Het geestelijk leven van de vrouw zelf zal er zooveel schade door lijden door al maar bezig te zijn in de dingen die zoo haast voorbijgaan. Natuurlijk bedoelen we niet, een minachten van huishoudenverzorging, integendeel het is de plicht der vrouw,, dat zoo goed mogelijk te doen. Maar we moeten wel bedenken dat we al die zorgen en zorgjes in de juiste ver» houding zien. Ons vrouwenleven bezien in eeuwigheidslicht, als we dat bedenken, zullen we dingen van ons huishouden niet de eerste plaats geven in ons hart, doch eerst het Ko» ninkrijk Gods en Zijn Gerechtigheid zoeken. Ik weet wel in theorie is elke christenvrouw het met me eens, maar in de practijk is 't dikwijls zoo anders. Want zeg eens als ge 's morgens opstaat is dan meestal de eerste ge» dachten weer niet voor 't weik dat dien dag wacht, of gunt ge u den tijd om op te merken het goede dat God u schonk, dat ge weer gezond en frisch den dag kunt beginnen. Als na 't ontbijt den Bijbel gelezen wordt, gaat het u dan niet heel vaak, dat ge meer let op de kinderen of tobt over 't te late begin-van den dag, dan dat uw ziel een oogenblikzich rust gunt, en luistert naar wat God te zeggen heeft. O 't is dan soms zoo moeilijk om stil te zijn en te beleven in ons hart, want beter dan dit tijdelijk leven is 's Heeren goedertierenheid. En hoe zal een moeder die voor zichzelf ternauwernood een oogenblik tijd heeft om haar hart te richten naar Gods Woord, hoe zal zulk een moeder er toe komen om haar kinderen bij. de hand te nemen en te vertellen uit den Bijbel. Daar komt dan immers niets van. Dat is wel heel erg droef, want moeder is ook in dit opzicht de hulpe tegenover haar man, dat zij medehelpt de kinderen opvoeden en onderwijzen overeenkomstig den eisch van Gods woord. - En Gods woord eischt dat we onze kinde» ren Zijne geboden onderwijzen. 't Is zelfs een dringende eisch, of is 't nooit opgevallen hoe dikwijls er met nadruk op gewezen wordt, onderwijs de kinderen de in» zettingen des Heeren. Als de kinderen Israëls van den Heere zijn inzettingen ontvangen en de Heere Israël het Pascha heeft ingesteld dan luidt het: »En hei zal geschieden, wanneer uwe kinderen tot u zullen zeggen*Wat hebt gij daar voor een dienstZoo zult gij zeggen, dit is den Heere een PaaschofferDus ge ziet, zeggen tot de kinderen wat voor een dienst het is, dien we hebben. Herhaalde malen toen God tot Israël sprak klonk het: Zeg het uw kinderen In Deute» ronomium staatEn deze woorden, die Ik u heden gebiede, zullen in uw hart zijn. En ge zult ze uwen kinderen inscherpen, en daarvan spreken, als ge in uw huis zit en als gij op den weg gaat en als gij nederligt en als ge opstaat. En vraagt de Heere Jezus zelf niet. Laat ze tot Mij komen. Eisch dus, dat we kinderen onderwijzen in Gods woord. Natuurlijk naar de mate hunner bevatting moet ge dat doen. En wie weet beter dan moeder hoe aan de kinderen verteld moet wor» den, zullen zij het kunnen begrijpen. Neem ze dan bij u, en vertel ze en leer ze. De kin» deren zullen het elk op zijn eigene wijze ver» werken en onder Gods zegen zullen ze bewan» delen den weg der zaligheid. Maar ge begrijpt dat we begonnen zijn met eerst te wijzen op het geestelijk leven der vrouw want indien zij leeft dicht bij den Heere dan kan zij met haar woord leeren en met haar leven een voorbeeld zijn voor haar kinderen. Dan is zij haar man werkelijk tot een hulpe tegenover hem in de opvoeding der kinderen. Makkelijk is 't niet altijd, neen, er is zooveel dat als vanzelf anders gaat, maar toch moet het zoo en niet anders. En boven al we hebben Israëls God die krachten geeft en die wijsheid verleent, waar 't gevraagd wordt. Voor de Jeugd. Mijn beste nichtjes en neefjes. 'k Heb nooit geweten dat er zooveel knappe kinderen waren, 'k Ontdek nu schilders, dich» ters en schoonschrijvers onder m'n nichten en neven, 't Is me echt een genoegen al dat keurige werk te bekijken, dat me gestuurd wordt als oplossing van 't extra prijsraadsel, 't Raadsel oplossen is een prettig werk, vinden juliie niet Ik deed het vroeger ook heel graag. De oplossingen van gewone raadsels begin» nen ook al weer binnen te komen, 't Zal wel een heele stapel worden. Er zijn eiken keer meer brieven. Dat vind ik prettig hoor. Hoe grooter nichten» en nevenfamilie hoe liever het mij is. Nu kinderen tot een volgenden keer. Veel groeten van je TANTE TRUUS De nieuwe Vriendin. Lena Hoek woonde op de boerderij «Bouw» lust», wel een uur loopen van het dorp af. Lena is een meisje van negen jaar, op school zit zij al in de derde klas. Ze doet echt haar best, dat kun je aan haar rapport wel zien 't minste cijfer was acht, en dan moet je be» denken dat ze 's winters nog al eens verzui» men moet omdat 't weer zoo slecht is. Lena's vader heeft 't altijd druk, er is ook steeds zoo veel te zorgen op zoo'n groote boerderij. Ge» lukkig dat Lena's groote broers, vader altijd trouw meehelpen. Ook heeft zij nog een zus van vijftien jaar, die moeder helpt. Dina vindt zichzelf al heel groot, veel te groot natuurlijk om met Lena te spelen. Dus moet Leentje, zooals moeder meestal zegt, zich meestal thuis alleen vermaken, want om met buurkinderen te spelen is er ook al weinig kans, daar de eenige buren in den omtrek waren de oude boer Jansen en zijn vrouw, wier getrouwde kinderen allen ver weg woonden. Leentje ging dikwijls naar »Lindenhof«, zoo heette de boer» derij van Jansen. Ze ging natuurlijk niet om te spelen. Neen dat was al te grappig. Zeker spelen met de oude vrouw Jansen. Neen dat niet, maar vrouw Jansen had altijd wel een mooien appel of een peer klaar liggen, waar» mee Leentje natuurlijk wel raad wist. Ook ging ze dikwijls vragen of er nog boodschappen meegebracht moesten worden uit 't dorp. Nu is dat niet meer noodig. De oude Jansen is maar heel kort ziek geweest en toen ge» storven. Vrouw Jansen gaat nu wonen in 't dorp bij haar zoon. De boerderij wordt ver» kocht. Leentje hoort er vader en moeder wel over spreken. Wie zal er nu komen Vader en moeder vinden het he.-l akelig dat ze hun buren missen. Moeder ging wel eens na<tr vrouw Jansen en die kwam ook dikwijls naar «Bouwlust». Die twee konden het goed vin» den en ook vader mocht altijd graag praten met den vriendelijken en immer opgeruimden ouden baas. Maar hoe zal Bet nu wo den Leentje wordt er ook nieuwsgierig naar. Gelukkig behoeven ze niet lang nieuwsgierig te blijven, 't Wordt bekend dat Verhoog uit D. hier zal komen wonen. Vader kent hem al een beetje en hij praat er weer eens over met moeder En Leentje hoort vader zeggen: «Ja 't is een beste vent, 't is anders maar jammer dat hij van den Bijbel niet veel weten moet, daar kon je met Jansen zoo goed over praten, 'k Geloof dat er nog jonge kinderen zijn». Neen maar nu Leentje dat hoort kan zij zich niet meer stil houden en ze loopt naar Vader toe en zegt: Vader is er ook een meisje net zoo groot als ik, mag ik daar mee spelen «Dat weet ik allemaal niet precies hoor. Wacht nog maar drie weekjes, dan weet je alles». Leentje vraagt gedurig aan moeder over hun nieuwe buren. Moeder plaagt ze wel een beetje en zegt dan«Als de nieuwe buren er zijn ga je zeker verhuizen naar «Lindenhof» om daar naar hartelust te kunnen spelen, maar als 't eens geen aardig meisje is? Kom je dan weer bij me terug? «Dan gaat Leentje naar moeder en pakt haar eens en zegt«Nee, al is 't nog zoo 'naardig meisje 'k blijf toch bij u.« Voortdurend moet ze aan de nieuwe buren denken, als er toch eens een meisje bij was net zoo groot als zij, dan konden ze samen naar school gaan. Dan hoeft ze niet meer alleen dien akeligen langen weg naar school te gaan. O, in gedachten vraagt Leentje ai aan den meester of 'tnieuwe meisje naast haar mag zitten. Dan zijn ze buurtjes ook in school. Moeder, die bang is dat er niet veel van Leentje's verwachtingen zullen uitkomen, zegt dan ook wel eens: «Niet zooveel vooruit denken maar kind, we zullen wel zien als ze er zijn. Misschien gaan ze niet eens op de zelfde school». «Hé» 'zucht Leentje soms «wat is drie weken toch lang, hé moeder«. Eindelijk is de tijd voorbij en als op een avond Leentje uit school komt hoort ze 't groote nieuws van Dina«de nieuwe buren zijn er». Moeder is er even heen gegaan om te vragen of ze helpen kan of soms iets sturen voor 't eten omdat men zoover van 't dorp af woont. «Mag ik er ook heen vraagt Lena. «Neen kind, nu nog niet, de menschen heb» ben 't nog veel te druk met 't huis wat op te ruimen. Wacht nog maar een paar dagen». «Een paar dagen zeker« moppert Lena terug tegen Dina, zoolang nog«. «Haast je maar niet zoo, misschien heb je volgende week al ruzie met je nieuwe vrien» dinnen». Dina plaagt haar zusje een klein beetje». Gelukkig daar komt moeder. »'k Ga 't lek» ker aan moeder vragen hoor, 'k mag best nou». Maar neen, moeder zegtmorgen, nu is 't te druk. (Wordt vervolgd) Een aalmoes. «Een aalmoes 1» bid het bibbrend kind En steekt de handjes uit. Fel snerpt de koude Noordenwind En geeselt pui en ruit. «Een aalmoes 1» 't Was vergeefs gevraagd Aan deze en gindsche deur. Het jurkje is oudde sneeuwvlok jaagt Door rafel en door scheur. «Een aalmoes I» Altoos ijtlle vraag 1 Wie aankomt gaat voorbij, Al huivrend in den bonten kraag Ik deê 't, misschien ook gij. «Een aalmoes 1« 't Was een breede hand, Die in den broekzak greep, Een ruwe, wreed als kiezelzand, Die thans de hare neep. Een stoer matroos, in loop en draai. Een rot van 't echte soort I En zulk een rilt niet in het baai, Al blaast de wind uit 't Noord. »'k Blijf eeuwig dankbaar, edel heer]» Hij schoof zijn pruim eens goed En bromde«daarvan nou niet meer 1» «Maar weet je wat je doet «Als 't ginder spookt bij wind en weer, «Voor hond en kat te boos, «Bid jij dan tot ons Lieven Heer Om hulp voor elk matroos». Hij trok weêr gauw naar Java heen Zij kwam zijn wenschen na Of 't hielp? De wetenschap schudt neen, Maar 't menschelijk hart zegt ja. d •t staai J* geen aan de 1 gron kali. loop kaliifl won zen de c van SUCClH En vroe verst I lijk waar EersiH state I vruc I kali I en van kalizH rasse waarl maal wel I kalig het nede en i biete mesti bij a zout grom brek nieu» jaren wortc nog halvf ter z derei een dord stelen 40 Bomt te zi< jaren ware een maar ziekt er v meld niets was K.G. een krege kali De wel In Mij. een p 6) De lijk achtt onve kelijl tuig De derd vast. van De kalm. meer ook was. der dighei van wist het kr plettei Doe kige en te spl de angst op de Dit zieltog poginj klippe omhoc «Ou van he De bij de slagen kandei gekom Ze wrak. gericht ken h licht d was, rees er dreigdi met ee onmete

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 4