GEIITRALEN COMIEIT Kerk en School. Posterijen Visscherij. Gemengd Nieuws. Correspondentie. Plaatselijk Mie&ws. dan bv. volgende week in een daartoe bijeen te roepen vergadering kunnen beslissen. De heer DE GEUS vraagt, of 't bestuur der Vereeniging nu ook bericht gezonden wordt, dat het voorschot niet toegestaan is. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Het vorig verzoek kan als tog gehandhaafd blijven. Dan is aan de beurt de Waterleiding. De heer VAN ECK is voor waterleiding, mits blijkt er voldoende water te krijgen is. Niet eerst buizen leggen en dan later geen water, dan zou spreker er tegen zijn. De VOORZITTER wil dit punt nog aan* houden tot Prof. Visser hersteld is en de vergadering kan bijwonen, waarin de leden dan tevens de verschillende bezwaren die ze mochten hebben, ter tafel kunnen brengen. Daarna rondvraag. De heer DE GEUS vraagt of Holleman op zijn verzoek om kolen aan de gemeente te le« veren, reeds geantwoord is. De VOORZITTER antwoordt dat in een vorige vergadering het verzoek voor kennis» geving aangenomen is. De heer DEN BOER vraagt nog de aan» dacht voor een zeer persoonlijke zaak, welke op verzoek van den Voorz. niet gepubliceerd mag worden. We voldoen hierbij gaarne aan het verzoek van Zijn Edelachtbare. Daarna sluiling. SOMMELSDIJK. Bij het vee van een landbouwer uit Middelharnis, loopende onder deze gemeente is het mond» en klauwzeer ge» constateerd. De dienstplichtigen Jan en Johannes Schellevis, van de lichting 1926 zijn eveneens vorige week met onbepaald klein verlof huis» waarts gekeerd. F. V. had het ongeluk te vallen en zijn hand zoodanig te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen De landbouwer C. Jongejan alhier, heeft zijn boerderijtje ondershands verkocht aan den landbouwer M. van Driel uit Dirksland. Tegen een persoon uit deze gemeente is procesverbaal opgemaakt wegens baldadig» heid. Vorige week werden vanuit deze gemeente pl.m. 2500 H.L. aardappelen, pl.m. 1200 H.L. uien en ongeveer 5000 K.G. paardepeen ver» scheept. Een wagen geladen met stroo van den landbouwer Slis reed tegen een muur op van de woning van den heer v. Heemst in de Oost»Krakeelstraat tengevolge waarvan de diepsteker brak en de wagen met zijn last achterover sloeg. Doordat de paarden rustig staan bleven gelukte het spoedig den voerman uit zijn netelige positie te bevrijden en liep dit ongeluk verder nogal goed af. In deze gemeente worden een tweetal scheepjes geladen met aardappelen die be> stemd zijn voor Curasao (Wesfclndië). MIDDELHARNIS. Bij onderlinge aan» besteding is het bouwen van een Gerefor» meerde Zondagsschool gegund aan de laagste inschrijvers. Deze waren Langbroek en Van Hulst timmerwerk f 2150, Mans en Breur f 2300 metselwerk, P. Dorsman f 517 schilderwerk, W. Breur f 323 smidswerk. De vorige week was abusievelijk vermeld dat P. van Rixoord had ingeschreven voor f 2645, dit moet zijn f 2345. Door dhr. M. v. Es is een woonhuis van dhr. A. Struik, staande aan de Schoolstraat onderhands gekocht. DEN BOMMEL. Vanuit deze gemeente zijn de vorige week vervoerd 5100 H.L. aard» appelen en 600 H.L. uien. De collecte gehouden in deze gemeente voor het blindengesticht Wolfheze heeft f 45,30. Zij die wenschen in te schrijven naar het wegrijden van grond op de kaai tijdens de bietencampagne moeten hun biljetten inleve» ren voor of op Zaterdag 11 Sept. a.s. (Zie aanplakbord). OOLTGENSPLAAT. Door dhr. G. B. van den Berg, onderwijzer aan de Bijz. School is een cursus geopend <n de Engelsche Taal waaraan aanvankelijk 6 leerlingen deelnemen. Donderdag 16 Sept. a's. zal schouw wor» den gehouden over verschillende polders onder Ooltgensplaat en Den Bommel. Des avonds te voren moeten alle wateringen, toedrachten» slooten, kavel» en scheislooten, heulen, zijlen en dammen in schouwbaren toestand opge» leverd worden. De Landarheidersvereeniging ter verkrij» ging van onroerend goed of los land in pacht heeft de goedkeuring ontvangen op een be» drag van f 16100. OUDE TONGE. Van L. Slis lag een zijner beste paarden dood in de wei Daar het niet verzekerd is een groote schade voor den eigenaar. Donderdag a.s. des nam. 6,30 uur zal de motorspuit geprobeerd worden. Een ieder die er bij hoort zij dus op zijn post. De miliciens der lichting '26 H. Hart» man, J. Buscop en J. Kardux zijn met groot verlof huiswaarts gekeerd. De herijk van maten en gewichten zal plaats hebben voor deze gemeente op 21 en 22 Sept. a.s. K. H. had het ongeluk onder een motor te raken zoodat geneeskundige hulp nood» zakelijk was. NIEUWE TONGE. H. v. Z. alhier had het ongeluk met zijn hand met een dorsch» machine in aanraking te komen, waardoor geneeskundige hulp noodzakelijk was. De prijs van de melk is alhier verhoogd en gebracht op 16 cent de liter. J1. week werden van hier 3000 balen uien vervoerd. Peen werden niet verzonden. M. K. had het ongeluk zich zoodanig te klemmen, dat geneeskundige hulp noodzake» lijk was. As. Zaterdag zal door de P. V. «De Gevleugelde Bode* alhier, een vlucht worden gehouden vanuit Mons. (Afstand 140,946 K.M.) H. K. had een klein wondje. De dokter constateerde bloedvergiftiging. Door den Minister van Oorlog is aan den dienstplichtige A. Hobbel een jaar vrij» stelling verleend wegens kostwinnerschap. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de Burgemeester iederen werkdag ter Secretarie voor een ieder te spreken zal zijn, zulks in verband met de aan hem ingevolge art 74 der Gemeentewet verleende ontheffing om elders te wonen, HERRINGEN. Vorige week had de vrouw van J. M. het ongeluk, met het ophangen van een lamp, waarbij ze gebruik maakte van een tafel, hier af te vallen en op een stoel terecht te komen. Gelukkig had de val geen ernstige gevolgen. P. H. was vorige week zoodanig door de hitte bevangen, dat hij eenigen tijd rust moet nemen. De vrouw van P. v. Z. struikelde op een trapje en bezeerde haar voet ernstig. Bij ge» neeskundig onderzoek bleek, dat ze haar groote teen had gebroken. Zaterdag arriveerden hier in de haven per expresse boot een groep Zeeuwen, welke met een 8<tal auto's afgehaald werden, tot het maken van een tochtje door onsschoone eiland. Hier ter plaatse werd een bezoek ge» bracht aan de fruitplantage »de Dolphijn*. Zondagmorgen moesten een 2-tal personen per veerboot naar de overzijde. Hiertoe werd gebruik gemaakt van een vlet, om aan te zetten aan de op stroom liggende motorboot. Door een kleine onvoorzichtigheid van een der passagiers geraakte de in de vlet staande motorfiets met een der passagiers te water. Na een oponthoud van een paar uren kon de reis worden voortgezetechter zonder motorfiets, welke blijkbaar niet goed tegen een bad kon. MEHSSANT.* Van den landbouwer M. W. viel een wagen beladen met stroo in de sloot. Aan de wagen was belangrijke schade. Bij het aan gang zetten van een tractor kreeg L. v. O. een klap van een draaier tegen zijn pols zoodat geneeskundige hulp nood» zakelijk was. OUDDORP*. De heer van der Velde, voorzitter van den Bijz. Vrijw. Landstorm, ont» ving van H.M. het volgende telegram als ant» woord op de hulde Haar op den Landdag te Ouddorp gebracht: Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, heb ik de eer Uw WelEdelge» borenen Hoogstderzelver dank te betuigen voor Uw telegram gezonden ter gelegenheid van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, Verband Monden der Maas en Motordienst. De Ordonnans-Officier van dienst, (w.g.) J. SlRTEMA VAN GrAVENSXEIN Landarbeiderswet. Bij Kon. besluit van 27 Augustus j.l. is aan de gemeente Ouddorp een voorschot verleend tct een maximum van f 2565, ter uitbetaling van het door een land» arbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. OUDDORP. Nog iets over den landdag. De 80 a 90 leden van onze afdeeling, die met volle muziek om half acht naar het ter» rein marcheerden, werden overvallen door een hevige regenbui, zoodat zij onderweg nog even in een landbouwschuur moesten schuilen. Op de goede stemming had hetgeen invloed. Velen droegen het mobilisatiekruis. Eenige bewoners van den Kooiweg hadden een tweetal waarlijk fraaie eerepoorten opge» richt Een woord van hulde zij daarvoor aan die menschen gebracht. Boven in die poorten was een portret van onze Koningin geplaatst en toen de stroomende regen het portret zou kunnen bederven, bonden die eenvoudige menschen een geopende paraplu boven dat portret vast. Bravo 1 Wat hebben vele menschen dien dag ge» noten, ook van onze mooie duinen, vooral in den middag toen het Orapjezonnetje door» brak. Het was verbazend drukhet aantal bezoekers van den landdag wordt op 3 a 4 duizend geschat. Op drie plaatsen stond po» litie om het verkeer van de auto's te regelen. De orde onder alles bleef uitstekend. Ge» meente», Rijks» en Militaire politie behoefden nergens in te grijpen. In den loop van den avond kregen al die mannen vrijaf, hoewel ze op het dorp moesten blijven. Zoo'n goede orde is te prijzen. Bij de ontvangst der hooge gasten en bij den eenvoudigen maaltijd, waren bijna alle burgmeesteers van het eiland aanwezig, ook ons Statenlid, de heer Warnaer van Dirksland, van Goedereede de heeren Wethouder D. Lodder en notaris Van den Berg, van onzen gemeenteraad vier leden, de heeren M. Bos» land, C. K. Lodder, T. Tanis en KL West» hoeve. Aan het einde van den maaltijd in de raadszaal heeft Z. Ex. de Minister van Oor» log zijn erkentelijkheid betuigd voor de goede regeling op dezen landdag en een bijzonder woord van hulde gebracht aan den heer Bur» gemeester en diens echtgenoote en nog eens, voor zijn vertrek staande voor het gemeente» huis, aan het talrijke publiek in het openbaar woorden van blijdschap en dank geuit, ein» digende met een Hoezee 1 voor onze Konin» gin. Ten slotte vermelden wij nog, dat onze gemeenteraad met algem. st. en zonder eenig debat verleden Dinsdg hadi besloten om 100 gulden uit te trekken voor de ontvangst van het hooge gezelschap. Een jongeling, W. T., die geruimen tijd lijdende is geweest aan een been, zou op krukken leeren loopen. Hij is toen gevallen e;i is het zieke been gebroken. Daar dit been hier niet te zetten was, heeft de dokter den jongeling per auto naar Stellendam gebracht, vanwaar hij verder per motorvaartuig naar Rotterdam is vervoerd. Gevreesd wordt, dat het been moet afgezet worden. Zooeven ver» nemen wij, dat het been gezet is. De heer K. A. v. d. Hucht, van 1 Sept. '25 hier aan de Chr. School als onderwijzer werkzaam, heeft een benoeming ontvangen en die aangenomen naar de Savornin Lohman» school, Hiilevliet te Rotterdam. Loop der bevolking in de maand Aug. Geboren 8, gehuwd 1 paar, overlieden 2. Met» terwoon zich gevestigd: Andriaantje Jannetje Boelaars van Middelharnis, Willem Akershoek en gezin van Voorburg. Vertrokkennaar Rotterdam Jan Jacobus Pot en huisvrouw, naar den Bommel Johanna Klink en naar s Heerenberg Pieter van Splund er. De rekening der gemeente over '25 ligt tot 14 Sept. voor een ieder ter in.zage op het gemeentehuis. Als gevonden voorwerpen zijn aangege» ven een soldatenjas, een wit vilten hoed, een autonummer, twee mantelceintuurs en een eggeketting. Inlichtingen op de beke nde plaats. Verloren zijn een vulpen, een gouden zegel» ring, een paraplu en een paarlen collier. Wie helpt? De herijk van maten en gewichten is in de O. Schooi 1 op 29 Sept. van 1 tot 4 uur nam. en op 30 Sept van 9 tot 12 en van 1 tot 2 uur. Door Jan Zandburg is een pijlrog ge» vangen, wat zelden gebeurt. Het dier woog 20 kilo. Hiervan komt de pijlstaartolie met haar wondere geneeskracht. Voor het tehuis voor blinden te Wol» fhezen wordt in den loop dezer maand een collecte langs de huizen gehouden. Wij ho» pen dat velen in deze gemeente medelijden zullen hebben met die beklagenswaardige blinden en dit door hun gift zullen doen blijken. f De heer W. v. d. Bok is gekozen als bestuurslid van de coöp. cichorei»drogerij «Onverwachte, terwijl herkozen werd H. den Bout (aftredend). -f In het gezin van J. H. is roodvonk heerschende. -f De arbeider C had het ongeluk met zijn rijwiel kopje onder in de voile haven te rijden. Eenige omstanders snelden toe en hiel» pen hem alsmede de fiets op den wal te brengen. BRiELLE. Op uitnoodiging der Volksuni» versiteit te Rotterdam, afd. den Briel, zal Ds. C. Mak, te Brielle, gedurende den a.s winter een vijftal voordrachten geven op Maandag» avond over «Het Nieuwe Testement en de opgravingen. Zaterdagmiddag had te 2 ure plaats de officieele opening der door de Brielsche Bur» ger wacht georganiseerde Nationale Schiet» wedstrijden in de kazerne „Doelen". Aanwezig was een talrijk publiek, waaron» der vele outoriteiten, en waarbij o.m. werden opgemerkt het Dagelijksch Bestuur der Ge» meente, Burgemeesters van omliggende plaat» sen, verder tal van leden van aangrenzende burgerwachten. Na enkele korte woorden van opening door den voorzitter der wedstrijdcommissie, den heer Sjouwke, Wethouder, voerde het woord de beschermheer Mr. Egter van Wissekerke, Burgemeester van Brielle en Nieuwenhoorn (daarbij o.m. eene beschouwing gevende over het instituut Burgerwacht; de overeenkomst met het historische „Witte Vendel", waarvan een schilderij en attributen nog in het Stad» huis ter bezichtiging aanwezig zijn). Vervol» gens deed kapitein Bakhuis, toegevoegd ^aan den Inspecteur voor de Burgerwachten in Z.»Holland, een waardeerend woord hooren over de activiteit der Brielsche Burgerwacht. Het gesproken woord werd door luid applaus ondersteund. Op een achttal schietbanen werd onmiddel» lijk reeds druk beslag gelegd. Van de gelegenheid tot het bezichtigen der prijzen in Hotel „de Nymph", werd door velen gebruik gemaakt. MIDDELHARNIS.* A.s. Zondag zal in de Geref. Kerk, alhier, de collecte worden ge» houden voor het Provinciaal Gereformeerde Weeshuis, alhier, Deze collecte bevelen wij warm aan, mede omdat zij slechts eenmaal per jaar wordt gehouden. OUDE TONGE. Maandag 6 en 13 Sept. zal er gelegenheid bestaan tot het betalen der zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk. HERRINGEN.* De heer H. van der Veen, godsdienstonderwijzer te Oude Pekela, is be» noemd tot godsdienstonderwijzer»evangelist bij de Ned. Herv. Kerk, alhier. Fraude bij examens. Onder het opschrift «Wrange Vruchten« schrijft «De Avondpost« o.m. Examen»epidemie, die besmettelijk werkt en dit jaar een gevaarlijk karakter droeg. Want we boekten zoo te naastenbij een losse 25 fraudes, waarbij de candidaten heulden met de portiersjongens of met den onderwijs»in» specteur. Daar is q, q. geen verschil. De por» tieisrjongen heeft zijn weetje ook. precies als de inspecteur envoor wat, hoort wat. Can» didaten dus, die hun diploma's binnen smok» keiden. Elders, jonge krachten, die het loodje moesten leggen, omdat het lot hun niet gunstig was. Dit jaar heeft leelijke gaatjes geprikt in de onkreukbaarheid van het Nederlandsche diploma. De wrange vruchten van een foutief systeem. Examen-doen is loterij»spel. En zoolang dit kansen wagen er niet uitgepeperd wordt, zullen we gepeperde waarheden te hooren krijgen over examen, candidaten en examinators. Wat principieel doel ispeilen en zoeken naar het inzicht van den candidaat, dat is geworden aftappen van den candidaat, dat is geworden aftappen van kennis, buiten de pro» porties vanhet vak. De grondfout zit in het karakter dat het tegenwoordig examen» doen draagt. Er is een teveel aan weten en een te weinig aan inzicht bij de examinatoren. De persoonlijkheid van den candidaat, die individueel een bok schiet, legt te weinig ge» wicht in het laboratorium»schaaltje. Een overvragen zonder doel. Op een Staats» examen kwam nog dezer dagen een jong» mensch, voor Grieksch op. Het litteratuur» lijstje dat door den candidaat was ingeleverd omvatte o.m. 10 boeken van Homerus. En prof. Molkenboer begroet den hoop» vollen jongeman met de vraag: Denkt u nu heusch te zullen slagen met maar 10 boeken van Homerus op uw lijstje Onder de veer» tien ga ik niet. Zoo slaan geleerde heeren den bodem in van idealen bij iongemenschen, voordat hun uit ook maar één antwoord de onkunde of het onvoldoende gebleken is Is het een kwestie van overproductie, waar» door men tot opvoering van de exameneischen gekomen is, dan breke men dat fatale systeem. Want met overbodig afwijzen maakt men gees- telijke slachtoffers. Het geeft geen pas, zoo onbilijk neen te zeggen tot candidaten welke misschien dank zij groote financieele offers van ouders of eigen inspannenden bij»arbeid, iets hebben willen bereiken waardoor hun levenskans stijgt. Hoeveel verwachtingen slaan wij den bodem in alleen door een candidaat af te wijzen. Wie peilt de tragiek die daar achter zit? En juist daarom vraagt ons rechtvaardig» heidsgevoelopen kaart. En eindelijkde wrange vruchten, welke de examen»boom dit jaar afgeworpen heeft brenge ons tot een juister levensinzicht. Laat ons toch eindelijk eens ter wille van een kerngezonde economi» scbe, maatschappelijke en geestelijke samen» leving wat meer afgaan op den persoon dan op zijn acten. Handels»directeuren en pientere zakenlui weten wel, dat zijn bediende met een Mercurius»diploma nog geen Mercurius zelf is.- Het leven heeft méér kanten dan die eene diploma»kant. Handenarbeid voor den jongen, die het leeren niet vlot afgaat. Aanpaken en kans geven, dat is het perspectief dat geopend moet worden na de bittere examen» en di» ploma»ervaringen. Maar daartoe zal het intellectueele Holland eerst tot bezinning moeten komen. Llngbekianen onder Pauselijke vlag I Dat is wel het toppunt! Volgelingen van Lingbeek tuffen onder Pauselijke vlag Nu moet het toch wel waar zijn dat de Paus schier onbeperkte macht bezit 1 Hoe het mogelijk is? «De Tijd* weet het te vertellen. Zoo men wel gelezen heeft werd er dezer dagen te Leeuwarden onder leiding van Ds. Lingbeek een antipapistische protestvergade' ring gehouden. Welnu, hoort wat opgangers naar deze pro» testmeeting overlcmam le Tooneel Uit 'n parochie van Friesland vertrokken een paar auto's met pelgrims naar Leeuwarden om deel te nemen aan de H. Bo» nifacius'beevaart. In Wljtgaard, 'n uurtje van Leeuwarden, werd een poosje stilgehouden, om de pelgrims eenige lafenis te doen toe» komen. In blijde stemming zaten allen in de gemoedelijke gelagkamer De gele vlaggetjes hingen slap. 2e Tooneel Van uit de «Oosthoek* der Pro» vincie naderde 'n tweede auto 't dorpje Wijt» gaard. Vlak bij 't dorpbandenpech. De «Lingbekianen*, die opgingen ter protestmee» ting stonden op de keien enen de tijd was zeer beperkt 3e Tooneel. 't Gezelschap «protestgangers* ontdekt den leegstaanden auto bij 't café. Mis» schien konden die hun verder brengen. Er op af. De chauffeur bleek wel gevoelig voor een paar «achterwielen*, maar hij moest eerst -*t binnenzittende gezelschap vragen. 4e Tooneel. «Of hij even met 'n ander ge» zeischap naar Leeuwarden mocht, hij was zoo terug* Stiltede binnenzittenden hadden wel bemerkt wie dit verzoek tot hen richtten. En de stijve Friesche koppen werden nog stijver. De pastoor, die zijn parochianen naar St. BonifaciuS'Stee begeleidde, kreeg 'n oolijke twinkeling achter z'n brilleglazen. Hij ging naar den chauffer en praatte zachtjes met hem. De chauffeur verheugd af. Pastoor stil'lachend naar z'n stoel terug. En even later 5e Tooneel. De Lingbekianen verheugd over de nietverwachte toestemming stappen haastig in. De auto komt in beweging en 't gezel» schap rijdt ter protestvergadering onder de wapperende Pauselijke vlagl Tableau. OUDDORP. In de vorige maand zijn op het postkantoor 868 telefoongesprekken gevoerd en werden 109 telegrammen verzonden of ontvangen. OUDDORP. In de stallen zijn de vorige week drie zal» men gevangen. Garnalenvangst van 200 tot 300 Kilo per vaartuig. DE GEWELDENAAR. De correspondent van de M.«bode schrijft Wanneer een buitenlander langer dan twee maanden in Italië wil blijven, moet hij zich aanmelden bij de politie, op de questura, in de stad, waar hij zich neerzet en dat moet hij telkens herhalen. De questura van Florence ligt een eind bui» ten het centrum, een somber gebouw, met - donkere vestibules, en eindelooze uitgesleten steenen trappen. Ergens in een donkere kamer zetelt de man, die als een menschelijk Röntgenapparaat zijn slachtoffers moet doorzien, om te consta» teeren, of de buitenlander een onschadelijk wezen is of een vijand van het ééne onver» deelbare Italië, of nog erger een bolschewiek Toen ik klopte, klonk een zware stem avanti, binnen. In de kamer heerschte de stilte van een kerker. Uit het halfduister keken zes paar oogen v n sombere Mussolinie»beelte» nissen naar beneden het conterfeitsel van Vittorio Emmanuelle was er een mak schaap bij. En daaronder keken twee donkere oogen vanonder zware wenkbrauwen. Een opstaande snor teekende den brombeer. Passaporte, zei de dreunende stem van een Pruisischen Hauptmann. Bijna bevend reikte ik hem het kostbare document. S'accommodi, ga zitten. Ik zette me neer en zocht naar vriendelijke Italiaansche woorden, mijn vocubulaire bleek echter ongeloofelijk klein. Angstig bezag ik het gezicht van den geweldenaar. Een te blij weten, dat daar leeft een hoffelijk goedaardig volk in Italië, werd met een oogopslag ver» nietigd. De man achter het wankel, tafeltje keek me aan en het was, alsof m'n hersenen op de snijtafel werden gelegd en zonder par» don doorwoeld. Uit de verte kwam het tik» ken van een schrijfmachine, gelijk een mitrai» leur. Wellicht wordt ik het land uitgezet, nu deze geweldige man «ea inervi*, uit zijn humeur is, zoo bedacht ik De man bestudeert mijn pas, de zware wenk» brauwen gefronst. Ik voel heete kolen en van boven staart Mussolini me van alle kanten almaar aan. De geweldenaar snuift en leest, onzichtbaar klettert de schrijfmachine. Nu moet het erge komen. Maar, hoe is het mogelijk, plots vertrekt zich het sombere gelaat tot een glimlach en het heerschap doet z'n best, iets vriendelijks te leggen in zijn stekende oopen. De dreunende stem vraagt gehalveerd, of ik geweest ben in de streken rond het Lago Maggiore Pallanza, Luino, Stresa, Isola Madre, Isola Bella 1 En dat, wijl op mijn pas staat aangeteekendentrata frontiere Italiana, Lago Maggiore. Ik knik toestemmend, blij iets prettigs te kunnen zeggen, E bellol O, belllssimo, zegt de geweldenaar. Hij trekt een pruimenmondje, kijkt naar de zol» dering en spreidt de handen uit. Bellissimo, belhssimo. Sono nato ei. Ik ben daar geboren. Te Pallanza stond mijn wieg. In 's mans stem komt een ongeloofelijke vertedering, zelfs enthousiasme. Hij grijpt een vel papier, scheurt er een stuk uit in den vorm van het meer. Met zijn hand er onder maakt hij bergen, heuvels en denkbeeld'ge watervallen. Hij toovert al de liefelijkheid van het Lago Maggiore in de kille kamer. Als hij is uitgesproken, na een heelen tijd reikt hij die het paspoort en de hand ten af» scheid en schudt ze stevig. Als ge er weer komt, groet het van mij, prevelt hij. Bij het afdalen der uitgesleten steenen trap» pen zag ik niets dan vriendelijke menschen GROOTE BRAND AAN DEN BEU. KELSDIJK. De reparatleloods der H. IJ. S. M. uit. gebrand. Acht spoorwegwagens en een locomotief vernield. Een interessant schouwspel. Een geweldige brand heeft Vrijdag gewoed op het stationsemplacement der H. IJ. S. M. bij den Beukelsdijk. In den hoek, gevormd door den spoorlijn naar Schiedam en de Cein» tuurbaan staat de oude locomotiefremise, thans in gebruik als reparatieloods, waar kleine her» stellingen worden verricht. De arbeider H. Mulders had even voor vijven in deze loods een onderstel van een Het CENTRAAL COMITÉ VAN ANTI» REVOLUTIONAIRE KIESVEREENIGIN» GEN brengt ter kennis, dat het in zijn voor» nemen ligt het CENTRALEN CONVENT voorgeschreven in art. 33 der Statuten, te houden op Donderdag 14 October 1926. des voormiddags om 11 uur in het hotel •Witte Brugs te 's«Gravenhage. (Tramlijn 9 van Station H.S.M., electrische tram Leiden— Voorburg—Scheveningen van S.S). Op dit Convent zal in behandeling worden gesteld het onderwerp »Medezeggenschap«. waarvoor als inleider zal optreden de heer C. Smeenk, lid lie Kamer der Staten»Gene» raai, wiens prae»advies van te voren zal wor» den toegezonden. In herinnering worde gebracht, dat het recht tot afvaardiging naar het Centralen Convent toekomt aan a. de Provinciale Comité's voor één lid (art. 31 St.) b. de Kamerkieskringbesturen voor één lid (art. 32 St.) c. de Gentralen in de Kieskringen voor de Staten«Provinciaal, aan welke één afgevaardigde wordt toegekend voor elke 250 leden van de bij haar aangesloten Kiesvereenigingen. Overschrijdt het aan» tal leden het getal van |250 met een deel van dit cijfer, zoo rekent dit voor vol art. 32 St.). Den Provincialen Comité's, den besturen der Kamer» en Statencentrales wordt verzocht te zorgen, dat de namen hunner afgevaardig» den vóór 22 September a.s. zijn ter kennis gebracht van het Bureau Centraal Comité. Dr. Kuyperstraat 5, Den Haag. Voor het Centraal Comité, R. A. DEN OUDEN Adj.»Secr, Het is misschien niet overbodig op temer» ken, dat hier en daar Kiesvereenigingen ont» dekt worden, die in de centrales medewerken, zonder dat ze aangesloten zijn bij het Centraal Comité. Vanzelf kunnen haar leden niet voor de afvaardiging medetellen. wagen nagezien met een z.g. snotneus, een olielampje. Vermoedelijk is bij het uitblazen van dit lampje een vonk in een wagen met stroohulsen gevallen, waardoor deze lichtontbrandende stof vlam vatte. Vijf minuten later stond de wagen in lichte laaie, terwijl het vuur snel om zich heen greep en zich mededeelde aan het houten dak dat met asphaltpapier was bedekt en aan de hou» ten wanden. Boven het gebouw verhief zich een hoog» opgaande rookkolom, die tot ver in de stad te zien was, terwijl de Beukelsdijk hoewel het klaarlichte dag was in een vuurgloed was gekleurd tengevolge van de vlammenmassa, die spoedig naar buiten was uitgeslagen. In de loods, die ongeveer 8 meter hoog, 76 meter lang en 30 meter breed was, bevonden zich vijf sporen, waarop stonden twee gloed» nieuwe motor»personenwagens bestemd voor de electrische Amsterdam—Rotterdam, elk ter waarde van circa 50,000 gulden, twee passa» gierwagens, 1 bagage D.»treinwagen, een kleine Engelsche locomotief met tender, een derde» klasse»wagen en twee goederenwagens, belde geladen. Deze wagens waren deels in de loods gezet om daar opgeborgen te blijven, deels om er kleine reparaties aan te verrichten. Daar het vuur zeer snel om zich heen greep, en de Zuidwestelijke wind het vuur aanwak» kerde konden de arbeiders niets anders doen dan zoo spoedig mogelijk de loods verlaten, waarbij zij zelfs een deel hunner kleeren in den steek lieten. Van een der werklui verbrand» de behalve de kleeren, welke bij in de loods moest achterlaten, ook het juist ontvangen weekloon, dat hij in zijn jas had geborgen. Buiten stonden eenige wagens, waarvan er een met chemische producten geladen was. Deze werden zoo spoedig mogelijk weggere» den, waarbij de chef»werkman H Mulder wonden bekwam. Te 4,58 werd het eerste alarm gemaakt, waarop resp. de brandspuiten 49, 56, 31, 32, 28, 30, 29, 36, 35 en de rijdende stoomspuiten I en II, alsmede spuit 55 en een reservewagen ter plaatse kwamen. Het terrein van den brand was zeer moeilijk te bereiken. Daar er bij de loods geen waterleiding was, moest het water geput worden uit een sloot, welke achter de Ceintuurbaan is gelegende spuiten bleven dan ook daar staan, de slangen werden onder de spoorrails doorgelegd, zoodat het verkeer over de Ceintuurbaan geen vertraging onder» vond. Hoewel er hard gepompt werd en de spuiten 31, 32, 28, 30, 56, 29 en 35 met een straal, de spuiten 49 en stoomspuit II (stoomspuit III behoefde geen dienst te doen) met 2 stralen het vuur bestreden, kon men tegen de felle vlammen, die door de wagens en vooral door de houten wanden en het dak der loods gretig voedsel vonden, weinig of niets doen. Alles brandde geheel uit, de loods was binnen zeer korten tijd met den grond gelijk, de wagens bleken slechts verwrongen ijzeren geraamten, het dikke vensterglas was gesmolten, kortom het was een droevige ruïne. Het blusschingswerk stond onder leiding van hoofdman G A. J. Mirrer, bijgestaan door de hoofdlieden H. van Dam, A. E. P. M. Driebeek, C. van de Wetering Jac.zn., G. van Sillevoldt Gzn. en J. Bakker. Op het terrein van den brand zagen wij o.a. Ir. de Roode, directeur van Gemeente» werken, Ir. B. Wouters van den Dienst der Tractie van Spoorwegen, den heer G. J. van Steenbergen, chef van het station D. P., den heer J. W. Holsbergen, hoofdinspecteur'van politie en de aeeren J. Pellenkoft, hoofdop» zich ter en J. A. Way, opzichter van de Brandweer. Duizenden bij duizenden belangstellenden hebben vanaf den Essenburgsingel genoten van het interessante schouwspel, dat de brand bood. Hoewel te ongeveer 6 uur de brand vrijwel had uitgewoed, is de brandweer met beperkt materiaal nog tot ongeveer 9 uur met nablus» schen bezig geweest. Er was echter niets meer overgebleven dan een ruïne van kromgetrokken ijzeren binten en staven. Rectificatie. Ter zetterij is in het verslag van den Landdag te Ouddorp een hinderlijke fout ingeslopen. In de rede van Ds. Jansen staat o.m.«daarom juicht spr. dezen Landstormdag warm toe omdat hier propaganda wordt ge» maakt voor de Revolutie*. Het woordje voor moet natuurlijk tegen zijn.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 3