Gemeenteraad. Reclame-Mededeelingen. smaakt ah room Ingezonden Stukken 40 cent per regel. de veefokkersbeweging, ben ik er dezen keer toch weer eens ingevlogen door het bezoeken van een bestuursvergadering en neem ik gaarne mijn oude functie weer eens op. Do fokveedag, sedert 1922 niet gehouden, meestal om het voorkomen van mond' en klauwzeer, zal dit jaar, eveneens om die reden plaats hebben op een onbesmet terrein, n.l. het Sportpark Reeweg te Dorerecht. Dit terrein meermalen gebruikt voor den fokpaardendag van het Nederlandsch Trek< paardenstamboek, van vele gemakken voor' zien en aardig gelegen, zal ongetwijfd ook voor het nu beoogde doel bijzonder geschikt blijken en Dordrecht is zoowel per trein als per boot gemakkelijk te bereiken. Het programma wijkt niet veel van dat van vorige fokveedagen af. Naast de eenlingklassen, waarbij ditmaal geen kuiskalveren worden gevraagd, maar waar de reeds van vroeger bekende productie»klasse is gehandhaafd, valt ook ditmaal weer de na* druk op de collecties, in hoofdzaak samenge» steld, als voorheen is beproefd gebleken, om een overzicht te verkrijgen van het in de vereenigingen aanwezige fokmateriaal en van den daar verkregen vooruitgang. Rekening is gehouden met het aantal ingeschreven dieren bij fokvereeniging of lossen fokker, zoodat een daarmee t.venredig getal dieren de col» lectie moet vormen. In afwijking van toen zullen nu dieren uit de eenlingklassen ook mogen worden inge> schreven voor de collectieve klassen, waardoor deze laatsten ongetwijfeld nog een beteren indruk zullen makeo. Het totaal aantal inschrijvingen bedraagt 541 nummers, zoodat kan worden gerekend, dat nergens beter dan op eezen fokveedag zal kunnen worden geconstateerd, hoe het met de veefokkerij in Zuid»Holland is gesteld. Het reglement voor de keuring geeft weer de bekende toeslagberekening op het aantal punten bij exterieurkeuring verkregen, n.l. voor afstamming en productie, terwijl de prij« zenregeling ongeveer is als op vorige fokvee» dagen. Ook nu weer is er een zilveren wissel' beker voor de beste collecte in klasse XIII beschikbaar. (De vorige is in 1922 definitief het eigendom geworden van den heer A Vijf' vinkei Lz. te Nieuwenhoorn). Moet er aan het bovenstaande nog iets wor» den toegevoegd om allen, die bij de veefok» kerij zijn betrokken of die er belang in stellen en die den dag ook maar eenigszins vrij kun< nen houden, te bewegen, hun schreden dien dag naar het genoemde Sportpark te richten Ik verwacht dan ook niet anders, dan dat ik den 17den September, naast de meeste oud< bekende, vele nieuwe gezichten, vooral van jongeren, aan den Reeweg te Dordrecht zal zien. Er zijn aangegeven voorkl. I 8 stuks, kl. II 7 stuks, ld. Ill 12 stuks, kl. IV 30 stuks, kl. V 43 stuks, klasse VI 13 stuks, kl. VII 16 St., kl. VIII 7 inzendingen, n.l. de Fokver» eeniging «De Vooruitgang« BodegravenFok» vereen, «Aurora«, AbbenbroekHyg. Melk» stal «De Vaan», BergschenhoekFokvereen. »Baanbreekster«, IJselmonde; Fokvereen «Li» neasRecta«, Hekelingen Fokvereen. «Intensie« Niewenhoorn, met twee inzendingen. Kl. XIV, 2 inzendingen, n.l.Stamvader Cesar Vaan 6, 5711 S en st. v. Gerard 2, 5153 S., fokker H. Velthoen IJselmonde. Kl XV, 11 inzendingen, n.l St. v. Marinus 2, 4162 S., st. v. Hendrik, 6019 S., st. v, Frans Constantijn, 6239 S„ st. v. Constantijn Jacob 2, 5490 S., st. v. Frits 4340 S., st. v. Cornelis 2, 5507 S., fokker de Erven Heemskerk, Alp. hen a/d Rijnst. v. Frans van Hoorn, 5500 S., fokkers Gebr. Vijfvinkel, Nieuwenhoorn st. v. Cesar Vaan 6, 6457 S fokker N. V. Hyg. Melkstal «De Vaan» Bergschenhoek st. v. Gerard 6183 S., fokker B. Westerveld Nieuw» Helvoetst. v. Roelof 2, 5460 S„ fokker H. W. Speelman, Bodegravenst. v. FraDs v. d. Stapel, 6494 S., fokker M. D. Noordzij, Charlois. Kl. XVI, 6 inzendingen. St. v. Frits, 4340 S. (twee inzendingen), st. v. Hendrik Floor, 7018 S., st. v. Roelof 2, 5460 Sfokker H. W. Speelman, Bodegraven st. v. Berthus 3, 6517 S., fokker H. Kuyper, Giessen»Oudekerk st. v. Barend Martha Jan 24, 6974 S., fokker Jac. Huisman, Zoetermeer. Kl. XVII, 3 inzendingen. St. v. Elias, 6510 S., st. v. Barend Martha Jan 34, 6974 S., fok» ker Jac. Huisman, Zoetermeer; st. v. Jonge Max 92, 7315 S.. fokker Erven Heemskerk Alphen a/d Rijn. Kl. XVIII, 9 inzendingen. A. Tukker Bz. Bleskengraaf (twee inzendingen) A. v. Kleef, HoornaarM. D. Noordzij, CharloisW. Scheijgrond Bz., VierpoldersK. Dirkzwager NieuwHelvoetH, W. Speelman, Bodegraven; Gebr. Vijfvinkel, Nieuwenhoorn N.V. Hyg. Melkstal »De Vaan», Bergschenhoek ;*Erven Heemskerk, Alphen a/d Rijn. Kl. XIX, 11 inzendingen. NV. Hyg. Melk. stal »De Vaan«, BergschenhoekM. P. de Koning, HeerjansdamA M. van Dorser, Hellevoetsluis C. Bikker W. Az., Noordeloos Erven Heemskerk, Alphen a/d RijnH. K. de Raadt, IJselmonde; H. Velthoen, IJsel» mondeH. W. Speelman, Bodegraven W. Scheijgrond Bz.. Vierpolders Gebr. Vijfvinkel, Nieuwenhoorn H. Noordermeer, Hekelingen. V. Fokveedag Bond van Rundveefokveea vereenigingen in ZuidaHolland. Voor dezen fokveedag, welke zal worden gehouden in het Sportpark »Reeweg« te Dor» drecht op 17 September a s. bestaat, naar men ons mededeelt, veel belangstelling. Ingeschreven zijn in de eenlingenklassen in totaal meer dan 200 dieren, afkomstig uit verschillende Zuid.Hollandsche fokdistricten Ook voor de verschillende groepen zijn een goed aantal inschrijvingen. Zoo telden we 7 inzendingen van fokvereenigingen, 22 groe« pen afstammelingen van diverse stamvaders en 20 colleclies dieren van fokkers. ■Wij twijfelen er dan ook niet aan of deze fokdag zal zeer belangrijk worden en voor de belangstellenden in de Zuid»Hoilandsche veefokkerij een bezoek meer dan waard. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Dank zij Minister Aalberse, geeft art. 328» bis Wetb. va^ Strafr. de politioneele en rech» terlijke macht de bevoegdhied op te treden jCgen de oneerlijke concurrentie. Het Centrum geeft eenige uitspraken van Rechtbanken, die bewijzen, welke goede wer» king er van dit artikel uitgaat. Een juffrouw te Rotterdam zou drie naai» machines op zicht krijgen van H. Zij kwam er nog eens over spreken, doch kwam bjj vergissing in den winkel van S. Deze liet haar in den waan dat zij in den goeden win» kei was, ook nadat zij er uitdrukkelijk naar had gevraagd. Zij kocht toen van S. een naai» machine, denkende dit van H. te doen. De eisch waséén maand gevangenisstraf. De Rechtbank te Rotterdam (10 Februari 1916) veroordeelde den beklaagde wegens «oneer» lijke mededinging» tot f 40 boete. De firma van Schaik en Co. had sinds jaren in den handel gebracht «Melianthe Superieure Borsthoning Extract». Deze naam was ook als handelsmerk ingeschreven. Zekere P. verkocht nu Superior Druivenborsthonig Extract in fleschjes, welke wat betreft kleur, grootte en vorm, capsule>afsluiting en een der beide opgeplakte etiketten, vertoonende een aantal medailles, vrijwel geheel overeen kwa» men, en wat betreft een tweede opgeplakt etiket alleen ten aanzien van kleuren en teeke» ning overeenstemden met de fleschjes in den handel gebracht door voornoemde firma van Schaik, terwijl beklaagde die flesschjes ver» gezeld deed gaan van een gebruiksaanwijzing, waarin met groote letters het woord »Melian» the« voorkwam. Hij beweerde daarbij, dat de genoemd; firma failliet was, en dat hij de z ak had overgenomen. De Officier van Justitie vroeg wegens on« eerlijke mededinging f 300 boete, subsidair 100 dagen hechtenis. De Rechtbank te 's»Gra» venhage II Mei 1916 veroordeelde hem tot f 100 boete, subsidair 50 dagen hechtenis, en tot betaling van f 25 schadevergoeding aan de firma Van Schaik. Dit vonnis werd 20 November 1916 door den Hoogen Raad bevestigd Iemand te Leerdam had geadverteerd: «Reclame»aanbieding6 mahoniehouten of notenhouten stoelen, rietmat f 12.50, 6 ma» honiehouten of noten houten stoelen met riet prima kwaliteit f 15.» «De Rechtbank te Tiel (2 Nov. 1916) over» woog«dat door het door middel van een advertentie als de onderhavige aan het pu» bliek te koop aanbieden van stoelen van de kwaliteit en voor de prijzen als in die adver» tentie genoemd, beklaagde's concurrenten kon» den worden benadeeld, waar is komen vast te staan dat zulke stoelen slechts voor veel hooger prijs dan door beklaagde geadverteerd, te leveren zijn». Bovendien was bewezen, dat ze niet van mahonie» of notenhout waren, maar van beukenhout. Mitsdien werd beklaag» de wegens oneerlijke mededinging veroordeeld tot een geldboete van f 10, subsidair 20 dagen hechtenis. De naam Liebig is bekend in verband met bouillon en vleeschextract. Een koopman te Rotterdam maakte ook bouillonblokjes en justabletten, en adverteerde nu «Lubieg's bouillonblokjes en jus»tabletten steeds af te leveren in elk quantum. Vraagt offerte. Maatschappij Lubieg, Insulindestraat 47, Rotterdam». Hij erkende, dat hij dit gedaan had om meer en gemakkelijker te verkoopen. De Recht» bank te Rotterdam (27 Maart 1919) overwoog «dat het door middel van een advertentie ais bovenvermelde aan het publiek te koop aan» bieden van Lubieg's bouillonblokjes en jus» tabletten de Compagnie Liebig, beklaagde's concurrentie, kon worden benadeeld, immers Liebig de kans liep haar debiet te zien ver» minderen, doordien het niet steeds even nauw» gezet lezend publiek, in den waan gebracht, Liebig's artikelen te zullen koopen, zich in plaats van tot haar, tot beklaagde zou wenden». Beklaagde werd dus schuldig verklaard aan oneerlijke mededinging en veroordeeld tot f 25 boete subsidair 10 dagen hechtenis. Een melkinrichting te Stadskanaal ver» kocht boter in cartonnen doozen, waarop stond «Stadskanaalster Melkinrichting» en «onder Rijkscontrole» hoewel deze inrichting niet bij het controle.station was aangesloten. De Rechtbank te Winschoten (2 Dec. 1921) veroor deelde haar wegens oneerlijke concur» rentie tot een geldboete van f 50 subsidair 50 dagen hechtenis. Wie deze vonnissen en arresten overziet, kan toch niet den indruk krijgen, alsof de Rechterlijke Macht, door een al te enge inter» pretatie van art. 328bis W. van Str. dit artikel zoodanig van kracht heeft beroofd, dat het voor een daadwerkelijke bestrijding der on» eerlijke mededinging vrijwel krachteloos zou zijn geworden- Het tegendeel is het geval. Bovendien vergete men niet, dat de voor» steller van dit artikel niet de bedoeling had dat er nu vele menseden met den strafrechter in aanraking komen zouden, maar dat hij vooral hoopte, dat het artikel, eenmaal in het W. van Str. opgenomen, preventief zou werken. En dat heeft het ongetwijfeld ge laan. Er zijn tallooze daden van oneerlijke mededin» ging geweest, waarmee terstond werd opge» houden, wanneer de betrokkene er - oor een Middenstandsvereeniging of een advocaat op opmerkzaam werd gemaakt, dat hij bezig was een strafbaar feit te plegen. De meegedeelde vonnissen betreffende het adverteeren met van «mahonie» of «noten» houten»stoelen« die van beukenhout waren, van boter «onder Rij.kscontrole« terwijl men niet bij een botercontrolestation was aange» sloten, het aanbrengen van misleidende opschriften boven winkels, enz. bewijzen ten volle dat de jurisprudentie omtrent dit strafrechtsartikel zich in de goede richting heeft bewogen. De 'opie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever» Het Ouddorpsche Strand. Eenige dagen mocht ik doorbrengen te Ouddorp en genieten van het mij daar om» ringende natuurschoon. Een bezoek aan het strand behoort bij een verblijf te O. en tot mijn genoegen mocht ik constateeren dat men zoekt om het hen, die naar het strand willen, zoo gemakkelijk mogelijk te maken, n.l. door» dat de weg erheen is verkort door het aan» brengen van een wegje midden door het land naar een bergplaats voor rijwielen en auto's en verder het leggen van een brugje over de sloot, zoodat men zonder veel moeite het strand bereikt. Aan het strand komende werd mijn aandacht getrokkeD door net feit, dat enkele joDge dames zich wat van het publiek ver» wij derden om zich te kunnen gereed maken voor het zwemmen, m.a.w. ik miste een goede gelegenheid om z ch te ontkleeden en later weder toilet te maken. Voorts vroeg ik mij af terwijl ik in de duinen lag te genieten van het heerlijke rustige zeegezicht, wat moet er hier gebeuren als een der zwemmers(sters) eens iets overkomt en zich zelf niet kan redden of als iemand, die niet zwemmen kan zich te ver in het water begeeft, terwijl eens niemand aanwezig is, die zelf kunnende zwemmen, hulp kan verkenen. Mijn conclusie van deze overdenkingen is, dat een en ander niet zoo mag en kan blijven. Aan een strand, dat zoo druk bezocht wordt, mogen noch een goede kleedinrichting noch reddingsmiddelen ontbreken. Naar mijn mee» ning schiet het Gemeentebestuur tekort in zijn plicht door een toestand als deze te handhaven nog afgescheiden van de wettelijke bepalingen, die tot de taak van het gemeentebestuur reke» nen het maken van besluiten in het belang van de openbare orde, zedelijkheid en gezond" heid durf ik gerust bewerenhet geldt hier wel degelijk een gemeentebelang, in de eerste plaats moet het vreemdelingenverkeer worden bevorderd en dat doet men zeer zeker door het aanbrengen van goede kleedkamertjes en in de tweede plaats behooren de inwoners en de vreemdelingen tegen gevaren te worden beschermd. Mijn bedoeling is natuurlijk niet, dan een aan alle eischen voldoend gebouw wordt ge< sticht, doch een flinke loods met een tiental kamertjes, alsmede een bergplaatsje met de noodige reddingsmiddelen. Indien de gemeente er niet voor gaat zorgen is het dan niet mogelijk, dat* te O wordt opgericht een vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, die in het boven' staande voorziet? U, geachte Redactie, dankende voor de ver» leende plaatsruimte, teeken ik EEN STRANDBEZOEKER. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente GOEDEREEDE op Vrijdag 3 September 1926 des nam. 7.30 uur (n.t.). De Voorzitter, burgemeester Charbon, opent de vergadering waarna volgt lezing en vast» stelling der Notulen. Punt 2 is proces»verbaal kasopname. In kas was f 1276,87». Punt 3 is Schrijven van Dr. Subli, inhou» dende dankbetuiging voor zijn benoeming tot Arts. Punt 4 is Missive Ged. St, goedkeuring rekening 1923. Punt 5 is Missive Ged St., goedkeuring besluit percentage plaatselijke Inkomstenbe» lasting over 1926/27 op 1,6 Punt 6 is Missive Ged. St., goedkeuring besluit tot beffing van 80 opcenten op de Rijksinkomstenbelasting, ingaande 1 Mei 1926. Punt 7 is verslag van de Bouwvereeniging over 1925. De winst» en verliesrekening over 1925, wordt na onderzoek door H.H. C. J. Lodder en A. Lokker, eenparig goedgekeurd. Punt 8 betreft de voordracht van zetters. Op de voordracht worden geplaatst de H.H. le C. A. Vogel, ?e C. J. Lodder, 3e D. Lod» der, 4e P. Voogd. Punt 9 is overlegging dei Gemeenterekening dienst 1925. Als Commissie van onderzoek daarvan worden benoemd de H.H, Troost en den Eerzamen. Punt 10 is de benoeming van 2 leden in de Schoolcommissie. Benoemd worden de H.H. Dr. Subli en D Goedkoop. Nu komt aan de orde punt 11 van de agenda, de Waterleiding. De VOORZITTER merkt op dat alle hee» ren inzage gehad hebben van de stukken aan» gaande deze zaak en de rapporten hebben thuis gehad, dat ze ook de vergadering in Middelharnis hebben bijgewoond. Verdere toelichting is dus overbodig en spr. noodigt de heeren uit wanneer ze nog bespreking hier» over willen voeren, daarmede t: beginnen. De heer C. J. LODDER acht het een be» lang voor het geheele eiland dat de water» leiding er komt en gelooft dat de heeren het daar allen over eens zijn. De Heer DEN EERZAMEN is persoonlijk tegen de waterleiding maar daar het belang van de gemeente het eischt zal spr, voor» stemmen. De Heer A. LOKKER oppert het bezwaar dat nu reeds Sommelsdijk tegen heeft gestemd. Wanneer meerdere gemeenten zich onttrekken, hoe moet het dan met de kosten. Wanneer Ouddorp alleen zich zou onttrekken, zou dat wel te overkomen zijn, maar als ook Middel» harnis en Sommelsdijk, de twee grootste ge» meenten niet mee wi'len doen, dan zullen de kosten veel zwaarder worden. De VOORZITTER veronderstelt dat wan» neer meerdere gemeenten tegenstemmen de zaak daarmede nog niet dadelijk afgeloopen zal zijn. Het zal dan wel langer duren en slechts langzamerhand tot stand kunnen komen. De Heer C. J. LODDER zou veel liever zien dat alles meedeed. Als Ouddorp niet meedoet, dan komt de waterleiding er toch nog wel, maar die andere, groote gemeenten hebben we noodig. De heer A. LOKKER veronderstelt dat de lasten wel belangrijk hooger zullen worden wanneer genoemde gemeenten niet mee doen. En wanneer dat zoo is kunnen we dan wel dadelijk voorstemmen. De VOORZITTER zegt dat dan natuurlijk andere regelingen moeten getroffen worden en stelt voor met de zaak zooals ze nu voor» gesteld is, mee te doen, dus in principe voor te stemmen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Hiermee is de agenda afgehandeld en volgt de Rondvraag. De heer DEN EERZAMEN heeft gehoord dat de doodgraver tegenwoordig met een pet op de lijkstoet afwacht, inplaats van zooals vroeger met een hoogen hoed. Spr. meent na» mens de geheele gemeente te spreken, wanneer hij daartegen ageert De VOORZITTER merkt op dat dit geen eisch behoeft te zijn. De man is maar grafdel» ver. De bedienaars van begrafenissen behoo» ren met hoogen hoed voor de lijkstoet uitte loopen. Dit is niet noodig voor den grafdel» ver. De heer DEN EERZAMEN wil dat die man doet zooals voorheen. Het is altijd zoo geweest dat de doodgraver een hoogen hoed draagt bij de plechtigheid. Dat behoeft nu toch niet veranderd te worden. De VOORZITTER meent dat alles wat altijd geweest is toch niet altijd behoeft te blijven. De heer DE EERZAMENWaarom is dat zoo stilletjes veranderd. Iets dat altijd zoo ge» weest is behoeft toch zoo maar niet veranderd te worden. Spr. houdt vol dat de doodgraver een hoogen hoed zal dragen. Dat gebeurt overal. De VOORZITTER vraagt op wiens kosten de doodgraver dien hoogen hoed moet aan» schaffen. Spr. stelt voor dit op kosten van de gemeente te laten gebeureD. Verschillende Raadsleden: Neen, Neen, dat behoeft niet. Die man kan een hoed dragen op eigen kos'en. Dat is altijd zoo geweest. De VOORZITTER merkt op dat men'toch heel moeilijk werken kan met een hoogen hoed op. Wanneer het graf dicht gegooid moet worden is dat heel last'g. De heer DEN EERZAMEN zegt dat de kist met een laagje aarde bedekt kan worden, waarna de doodgraver zich kan verkleeden maar tijdens de plechtigheid behoort de man een hoogen hoed te dragen. Alle heeren zijn het daarover eens. De VOORZITTER wenscht verder geen discussie over dit punt van ondergeschikt be» ang en besloten wordt den doodgraver aan te zeggen voortaan met een hoogen hoed te verschijnen wanneer hij in functie is De heer DEN EERZAMEN merkt verder op dat reeds vroeger van eenige gemeenteleden een verzoek is gekomen, om de herbergen en winkels op Zondag te doen sluiten. Dat is niet gebeurd. Hier wil spr nog eens op terug komen. Spr. acht het een gemeentebelang dat aan genoemd verzoek alsnog wordt voldaan. Er schuilt een groot gevaar in voor het op» komende geslacht wanneer de herbergen en winkels open blijven. De kinderen worden dit gewoon en weten niet anders en komen in de verleiding van het open zijn gebruik te maken. Bovendien betreft het hier Zondags» rust en Zondagsheiliging. We zijn toch alle» maal gedoopte Christenen, veronderstelt spr., en moeten Gods dag heiligen. Nu is opgemerkt dat de vreemdelingen die deze plaats bezoe» ken en hier overnachten moeten, zonder toe» vluchtsoord zullen zijn. Daar is wel iets van aan. Spr. veronderstelt echter dat zulks wel in de verordening verwerkt kan worden, zoo» -dat de mogelijkheid van herberging niet bui» ten gesloten wordt. Voor die troepjes fietsers enz. vindt spr. het onnoodig dat de herbergen open zijn. De VOORZITTER wijst er op dat dit punt niet ineens afgehandeld kan worden. Het lijkt spr. het best dat de Heer den Eerzamen dienaangaande een voorstel indient bij B. en W., een schriftelijk voorstel. De heer DEN EERZAMENEen schrifte» lijk voorstel? De VOORZITTERJa zeker, dat kan dan in den Raad behandeld worden. De heer DEN EERZAMEN Moet ik dat doen De VOORZITTER antwoord bevestigend. Wanneer de heer den Eerzamen een en ander in den Raad wil behandeld zien, zal hij zulks moeten doen. De heer A. LOKKER is het niet eens met den heer den Eerzamen. Spr. merkt op dat daar vroeger over gesproken is en oordeelt dat de herbergiers en winkeliers daarin vrij» gelaten moeten worden. De Voorzitter interrumpeert en zegt dat over dit punt geen verdere bespreking wordt toegelaten. De heer DEN EERZAMEN had nog een adres verwacht over het rijden met fietsen door de Pieterstraat. Spr. wil dit niet laten rusten. Spr. heeft gehoord dat een jongen, toen men hem opmerkzaam maakte op zijn wilde rijden had gezegd «Ik sel je doo»rieje«. Dat wordt te brutaal. Spr. zou een verorde» ning willen hebben, dat 's avonds na zessen geen fietsers meer door de Pieterstraat mogen gaan anders dan met fiets aan de hand. De VOORZITTER zegt dit in B. en W. te zullen behandelen, die dan met voortellen dienaangaande zullen komen. Misschien zijn er behalve de Fieterstraat ook nag andere straten waarvoor zulks noodig is. De heer DEN EERZAMEN vreest dan te lang te moeten wachten. De VOORZITTER merkt op dat zooiets toch niet dadelijk behandeld kan worden en dat uitgekeken moet worden voor welke stra-. ten zulk een verordening ook noodig is. Nadat een der heeren nog geopperd heeft dat hij er toch zeker wel door zal mogen rijden wordt een en ander aan B. en W. over» gelaten. De Heer LOKKER zou graag zien dat de ruilhandel in deze plaats van gemeentewege te» gengewerkt werd. De lorrenkooplui geven voor oude kousen speelgoed, waarop de kin» deren dol zijn. Daarvan beleven de ouders veel sjaggerijn doordat de kinderen steeds maar om lorren zaniken. De VOORZITTER merkt op dat de ouders hun kinderen maar geen oude kousen moeten geven. Met zulk dingen kan de gemeente zich niet bemoeien. Daarna sluiting en overgaan in geheime zitting. Verslag van de gehouden vergadering van den Raad der gemeente HER» KINGEN op Vrijdag 3 September. Aanwezig met den Voorzitter, den Edel' Achtb. heer D. J. Visscher, alle leden van den Raad. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna door den Secretaris de notulen der laatste twee vergaderingen worden gelezen, welke na een kleine opmerking van den heer van Kempen, worden vastgesteld. Ingekomen schrijven van den heer W. Akers' hoek, dat de autobusdienst, welke hij van plan was te openen, niet doorgaat. Benoeming ambtenaar van den burgelijken stand, in verband met het overlijden van den vorigen Burgemeester, den heer de Winter. Voordracht B en W. om den Burgemeester als zoodanig te benoemen. Aangezien geen der heeren hiertegen bezwaar had, werd in dien zin dan ook besloten. De pensioengrondslag voor dien ambtenaar werd tevens vastgesteld op f 10,—. Wijziging reglement ambtenaar burg. stand art. 1 wordt voortaan gelezen In plaats van L. de Winter, D. J. Visscher. De vergoeding voor den ambtenaar van den burgerlijken stand, welke geen vast salaris geniet, wordt mede vastgesteld op f 1,50 voor elk te voltrekken huwelijk. Dan was bij den Raad ingekomen een verzoek van den heer C. van Rumpt, om zijn salaris als doodgraver te willen verhoogen, aangezien hij voor het thans geldende salaris niet langer dan 1 October wenscht werkzaam te wezen. B. en W. stellen voor om het salaris van f 50,— te verhoogen tot f 70,—. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De Commissie, belast met nazien der ver» schillende rekeningen, bestaande uit de heeren D. van Weel en J. van Kempen, brengen bij monde van den heer van Weel rapport uit. Goedgekeurd werden de gem. rekening, dienst 1925 idem armen rekening idem begrooting armbestuur, dienst 1927idem gem. begrooting dienst 1927. Mede was ingekomen een schrijven van het bestuur der Veteen. voor Chr. Onderwijs op Geref. grondslag, om meerdere schoolruimte, aangezien het thans een onhoudbare toestand is met plm. 120 leerlingen in twee lokalen. Reeds eerder is hierop gewezen, doch werd de zaak steeds op lange baan geschoven. B. en W. stellen voor, alvorens tot uitbrei» ding over te gaan, eerst overleg te plegen met den Inspecteur van het L. O. te Rotterdam. De Voorzitter zou nog deze maand te Rotter» dam komen en zou dan den Inspecteur raad» plegen. De heer DE GEUS dringt aan op spoed, niet telkens uitstellen tot later. De heer VAN WEEL vindt den toestand, zooals deze thans is, dat hij zoo niet langer be> stendigd kan blijven, het is meer dan treurig. Spreker was den laatsten tijd, in verband met verschillende vergaderingen, welke in de school gehouden zijn, goed in de gelegenheid op te merken, dat hier verandering meer dan noodig was. De heer VAN KEMPEN dringt aan op spoed. De Inspecteur is voldoende met den gang van zaken te Herkingen op de hoogte. De VOORZITTER wil, indien de heeren dit wenschten, daarvoor gaarne ten spoedigste naar den Inspecteur. De heer VAN KEMPEN verzocht, dat de Voorzitter zich direct op de hoogte stelt van den toestand en dan naar den Inspecteur gaat. Hiertoe wordt dan ook besloten. Schrijven van de Comm. van Toezicht op het L. O om gedurende den herfst het rijden over den.Kaaidijk stapvoets te doen geschie. den, als zijnde hinderiijk voor het onderwijs, idem om verbetering aan te brengen bij de privaten, door het plaatsen van luchtkokers, omdat ze een ondragelijke stank veroorzaken, De VOORZITTER deelt mede, dat in hef laatste, bereids is voorzien. De heer VAN WEEL kan zich best voor. stellen, .dat het harde rijden in den herfst, wanneer het geen oogenblik stil staat met bietenwagens, dit zeer hinderlijk is voor het onderwijs. De heer DEN BOER zou willen hebben dat het schoolbestuur ook wat medewerkte om het hinderlijke rijden wat te ondervangen, door b.v. de schooluren wat te veranderen. Inplaats van Zaterdag den geheelen dag vrij te geven, ook Zaterdagsmorgens school hou< den en ook Woensdagmiddag vrijaf, omreden na aanvang der school 's morgens het rijden toch al gauw ophoudt en er 's middags meer gereden wordt gedurende de schooluren. De heer GEUS antwoordt hierop, dat het leerplan dan gewijzigd zou moeten worden. Het maakt weinig verschil zooals den Boer voorstelt. Het onderwijs zou hierbij al zeer weinig gebaat zijn. Het maakt de indruk als zou men dan verder maar raak kunnen boe. melen met de wagens. De VOORZITTER zegt dat men hierin zeer voorzichtig dient te handeien, opdat men daarbij den landbouw niet benadeelt, aange. zien deze hier hoofdzaak is. De heer VAN KEMPEN zou b.v, 80 M, willen stap soets rijden dit geeft voor de betrokken landbouwers geen schade. De heer VAN WEEL vraagt om dan ge. durende een zekeren tijd stapvoets te rijden, b.v. 20 Sept—20 Nov. vanaf fairbank tot Veldwachterswoning. De politieverordening zou dan in dien geest gewijzigd mo:ten worden, dat gedurende dien tijd iedere wagen stapvoets rijdt. In stemming gebracht wordt het voorstel om gedurende den herfst stapvoets te rijden, verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren J. den Boer, C. v. d. Velde, W. Kievit en J. M. van Eek, vóór stemden de heeren van Kempen, M. de Geus en D. van Weel. Verzoek van de Landarbeidersvereen. een voorschot van de gemeente te mogen ont. vangen ten bedrage van f 27000,— voor^ Af koop van los land. De heer L. Wamr J Mehssant was bereid een onder deze gemeente gelegen kavel land, groot 18 gemet aan de Veieeniging af te staan tegen f 1800,— pet gemet. Ruim 20 leden der Vereeniging had. den aanvraag gedaan voor een stuk land. B. en W. stellen voor afwijzend op dit vei. zoek te beschikken, aangezien er niet vol. doende waarborg is, en huns inzien het land te duur is. De heer v. d. VELDE vraagt of wel allen die aangevraagd hebben, recht hebben op land. De heer DEN BOER antwoordt, dat er eenige bij zijn, welke volgens hem niet in aanmerking kunnen komen. De heer DE GEUS vraagt hoe de heer Den Boer hierbij komt. Deze antwoordt, dat sommigen volgens de wet er buiten vallen. De heer DE GEUS vroeg daarna aan de hand van welk artikel deze menschen niet in de gelegenheid kunnen komen. De VOORZITTER vindt f 1800,- ook wel wat veel. Het voorschot van de Gemeente zou dus f 1500,— per gemet bedragen en moeten de arbeiders er dus nog f 300,—Jffl passen. Hiervan moet echter ook ren^ rekend worden. J De heer DE GEUS brengt nog in t midden, dat deze grond levenslang aan den huurder blijft, wat tegenwoordig met verschil, lende andere perceelen niet gebeurt bij parti» culieren en ook bij de Gemeente. Dan raakt men na tien jaren weer kwijt, wat men soms zeer duur betaalt heeft. Bij de vorig jaar ge» houden verhuring van .tuintjes der Gemeente, wilde men f 0,50 per roede heffen voor 10 jaar plus beneficie. Op aandringen van den heer van Kempen, kon het tenslotte op f 0,40 gebracht worden wat toch nog f 120,- per gemet bedraagt. Terwijl dit land in ieder geval nog voordee. liger uitvalt. De heer v. d. VELDE vraagt aan den heer Geus of het land voor f 1800,— of voor f 1500,— overgeboekt wordtdit scheelt ie de waarborg natuurlijk veel voor de gemeente. De heer DE GEUS antwoordt hierop tó voor f 1500,— overgeboekt wordtae f 300,- kunnen wat dat betreft gerust buiten beschow wing blijven. Spr. vindt zelf ook dat het land duur is, doch niet alle land is even geschikt voor de arbeidersklasse. De heer VAN ECK kan zich niet vereeni' gen met een besluit een zoo groot bedrag toe te staan. Het land is eenmaal te duur. De heer DE GEUS vraagt of v. d. Veldt soms bereid is zijn'kavel voor minder, b.» f 1200, te verkoopen. De heer v. d. VELDE antwoordt, dat zi thans verhuurd is, anders zou hij er stellig over denken. De VOORZ. zou willen verzoeken de vei' eeniging een kapitaal en exploitatierekening in te dienen. De heer DE GEUS dringt aan de zaak nu af te handelen. De heer VAN WEEL brengt in 't middel om b.v. een paar deskundigen hier van hef eiland het land te laten taxeeren. B. en W. schatten het land niet hoogei dan f 1200; niet voor huurders, maar voot de gemeente. De VOORZ. zegt, dat er een groote risico op de burgerij gelegd wordt. De heer DE GEUS vraagt of er vorig ja" ook wanbetalers onder de huurders van gemeentetuintjes warendit was echter nit' het geval. Daarna wordt tot een stemming overgegaan om het gevraagde voorschot al dan niet tot te staan. Voorstel B en W. was afwijzend. Voor stemden Den Bo r, v. d. Velde, va' Weel en van Eektegen Van Kempen, Geus en Kievit. Voorstel B. en W. aangenomen. De heer VAN WEEL wil de vier la"11 bouwers»raadsleden, hei land nog laten taxi ren. Die kunnen dat gemakkelijk en zoudi' dan spoedig rapport kunnen uitbrengen eigenaar - Do motorsp er bij h< - De man, J. verlof b - De plaats h 22 Sept. - K. te raket zakelijk NIEL het ong machine geneeski - De en gebr: - J l. uien vet - M. klemmer lijk was. - A: Gevleug gehoude - H. constate - Dc den die stelling - Bij Burgemi voor ee verband der Ge elders te HER] van J. van een een tafe terecht ernstige - P. de hitte moet ne

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2