EBOïT HOEKJE VOOE VEOTJW EN SINE Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. Reclame-Mededeellngen. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten .75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Plaatselijk Nieuws» TANTE TRUUS Punt 14, voordracht van zetters, waarvan periodiek aftredend zijn de heeren J. Timmers en J. A. Slis Dz. wordt aldus opgemaakt1 J. Timmers, 2 J. A. Slis Dz., 3 J. van der Meide, 4 T C. Nipius. Punt 15, ontwerp'besluit verordening art. 30 Woningwet, wordt verdaagd tot de besloten zitting. Punt 16 handelt over rekeningen instellin' gen van liefdadigheid. De VOORZITTER verzoekt de Commissie rapport uit te brengen. De heer DORSMAN (Volksb.) begint te zeggen, dat hij niet geheel spreekt namens de gemeente en de commissie. Spr. kan niet alles goedkeuren. Verschillende rekeningen zijn te hoog. Het onderhoud van het huis aan de kaai heeft te veel gekost Dat kan niet langer zoo. Spr. vraagt of dat niet veranderd kan worden. De VOORZITTER merkt op, dat het voor een huis aan de kaai geen overbodige weelde is, wanneer dat eens in de 4 jaar geverfd wordt Het huis moet onderhouden worden Het is oud, wat onderhoud nog meer nood' zakelijk maakt. Wanneer er dit jaar bv. geen uitgaven voor gemaakt behoevan te worden, kan dit het volgende jaar wel weer eens noo» dig zijn. Bovendien is het geen voordeelig huis en wanneer er een andere bestemming aan gegeven wordt, zal Spr. persoonlijk daar niet het minste bezwaar tegen maken. Wan» neer het echter bewoond wordt, moet het ook onderhouden worden en dan komt men van' zelf voor kosten te staan. De heer KRIJGSMAM (a«r.) vindt het vreemd, dat dit punt hier ter sprake komt. In een besloten zitting was besloten het huis op te laten schilderen en er zou op de ver» gaderingen niet verder over gesproken worden. Daarom oordeelt Spr. dat dit achterwege had moeten blijven. De heer DORSMAN kan zich niet her» inneren. dat dit in besloten zitting zou zijn overeengekomen en vindt dat er gerust over gesproken mag worden. De heer KRIJGSMAN oordeelt dat dit ellendige huis, waarvoor de Burgemeester vol huur betaalt, wel onderhouden mag worden. Het is toch eigenlijk een krot. De heer VOGELAAR (a.«r) merkt op, dat de kosten van een dergelijke woning niet over één jaar moeten genomen worden, maar over de jaren verdeeld. Dat de ambachtslieden echter de rekeningen opschroeven, vindt Spr. verkeerd. De heer VAN DER MEIDE (wild) vraagt, of nog iets medegedeeld mag worden uit de zooeven aangehaalde besloten zitt ng. De VOORZITTER oordeelt dat het beter is dit niet te doen. De heer KOOTE (a.»r.) acht het noodig dat het huis opgeknapt werd, maar dat de reke» ningen te hoog zijn, deugt niet. De heer DORSMAN vraagt of nu die re» keningen goedgekeurd moeten worden. Ze deugen niet. De VOORZILTER stelt voor, uit te zoeken wat te hoog is en de abnormale rekeningen te bespreken. De heer STRUIK (a.«r.) merkt op, dat de heer Dorsman verschillende andere dingen slikt, maar dit van die rekeningen wel op» merkt. Weth. VROEGINDEWE1J is het eens met den Voorzitter. De heer Dorsman maakt ais vakman de opmerking dat verschillende reke» ningen te hoog zijn. Wanneer dat zoo is, laten B. en W. dan met den opzichter en daarna met den schilder spreken. Daar kan dan reke» ning mee gehouden worden en wanneer het weer gebeurt, geen werk meer aan den be» trokken schilder gegeven worden. In stemming gebracht worden de rekeningen, behoudens de opmerkingen, aangenomen. De VOORZITTER dankt de Commissie voor haar werk. Tegen punt 17, besluit vergoeding art. 101 Lager Onderwijswet 1920, bestaat geen bezwaar bij den Raad. Punt 18 handelt over de Drinkwaterleiding. De VOORZITTER licht verschillende din» gen betreffende deze zaak in den breede toe. (Een en ander wordt onder meer elders in ons blad gepubliceerd of is reeds meermalen gezegd Spr. wijst er verder op dat het niet nood» zakelijk is dat de raad thans een beslissing neemt. Wanneer de leden de zaak nog eens grondig willen onderzoeken en de rapporten ernstig bestudeeren kan het nog heel goed uitgesteld. Omdat deze zaak zoo gewichtig is moet ze ernstig onder de oogen gezien worden, opdat er een beslissing genomen worde die werkelijk in 't belang van de gemeente is. De heer KOOTE het woord verkrijgende is het met den Voorzitter eens dat we hier staan voor een gewichtige zaak. Spr. is niet tegen de waterleiding. Echter zijn er verschil» lende bezwaren te noemen. Spr. kan niet be» grijpen hoe verschillende gemeenten zoo ge» makkelijk tot aannemen van het voorstel zijn overgegaan. Spr. heeft zelfs gelezen dat iemand gezegd heeft in een gemeenteraadsvergadering We behoeven de kraan maar open te draaien en we hebben heerlijk water. Spr. meent echter dat daar nog al wat aan verbonden is. Be» noodigd kapitaal is l3/< millioen en daar zal nog wel V4 millioen bij komen volgens spr. Dat maakt 2 millioen. Dat zal komen op f 20,000 per jaar voor rek ;ning van de ver» bruikers te Middelharnis, dus uitgesloten nu de risico voor de gemeente moeten de parti» culieren dat opbrengen, wat gezien den econo» m schen toestand een groot bezwaar is. Daar komt bij de verplichte aansluiting, wat een principieel bezwaar is. Het komt niet te pas dat b.v. 70 °/o der inwoners om de andere 30 moeten gedwongen worden zich aan te sluiten. De rioieering in de Nieuwstraat stuit af op een stuk of wat personen die niet aan willen sluiten en nu zou de menschen het mes op de keel gezet worden. Daar kan spr. niet met medegaan. De heer DORSMAN interrumpeert en stelt voor de zaak in deze vergadering te beslissen en af te handelen. De VOORZITTER wijst op het gevaar van verkeerde voorstellingen en hoe moeilijk het is de zaak dadelijk uit te maken. Spr. dringt aan op nader onderzoek. Er zal van bevoegde zijde nota genomen worden van de bespre» kingen en dan zal er van de bezwaren niet veel overblijven. De verplichte aansluiting is een principe maar verschillende andere meer technische bezwaren moeten goed overdacht zijn wil men ze debiteeren. Het gaat niet aan te doen alsof de rapporten niet deugen. Dat laat spi. niet gaan. De argumenten moeten zuiver zijn. Men moet werkelijk motieven hebben en niet zoomaar de wetenschappelijke bewijzen ter zij ie stellen, 't Is in 't belang der gemeente dat een beslissing genomen wordt en daarom moet de zaak zeer ernstig behan» deld worden. Spr. stelt voor het voorstel van B. en W. in stemming te nemen om de be» slissing te verdagen tot een volgende verga» dering wanneer de heeren de zaak nog eens grondig bestudeerd hebben. Misschien kan Prof. Visser aanwezig zijn om de bezwaren 40 cent per regel. op te lossen. Wanneer de zaak afgewezen wordt, moet die afwijzing goed geargumenteerd zijn. De zaak is veel te belangrijk om maar zoo een beslissing te nemen. De heer DORSMAN zegt dat hij alleen heeft besproken de financieele kwesties en niet de technische, die kan spreker niet beoordeelen. Spr. merkt op dat de Voorzitter zelf het met hem eens was dat bij het bedrag nog wel millioen zou kunnen komen. De VOORZITTER zegi dat hij die mogelijk» heid heeft toegestemd omdat hij het evenmin kon beoordeelen als de heer Koote. De heer VAN DER MEIDE merkt op dat verplichte aansluiting in de zaak ligtopgeslo» ten en omdat dit en het financieele gedeelte reeds 2 groote bezwaren zijn is spr. er beslist tegen en wenscht het ook niet meer op de lange baan te schuiven. Toelichting van des» kundigen zal volgens spr. niet veel baten en daarom wil spr. dat het voorstel aangaande de waterleiding nog deze middag in stemming gebracht wordt. De neer STRUIK heeft vernomen dat Prof. Visser tegen den heer Koote zou gezegd heb ben dat er over 30 jaar geen water meer zal zijn. Wanneer dit het geval was zou spr. die nu voorstander is tegenstander worden, Weth. Vroegindeweij heeft spr. iets dergelijks hooren zeggen. Daarom is spr. het met oen Voorzitter eens de zaak te verdagen. Zelfs heeft spreker hooren zeggen dat Prof. Visser een flater heeft geslagen bij de behandeling van deze zaak in een der gemeenten. De VOORZITTER interrumpeert spr. en verdedigt Prof. Visser. De heer STRUIK zegt dat hij door andere vertrouwde personen het laatste wat hij gezegd heeft weer heeft hooien tegenspreken en dat hij met dit alles niets anders wil zeggen, dan dat het noodig is dat de zaak nog eens goed onder de oogen gezien wordt. De VOORZITTER merkt op dat het toch al te gek is te denken dat Prof. Visser een pleidooi zou houden voor een waterleiding die in 30 jaar uitgeput zou zijn. De heer DORSMAN wil de zaak direct be» handelen. De verschillende heeren hebben het rapport kunnen lezen. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. om de zaak te verdagen, aan» genomen en de bespreking over dit punt ge» sloten. Aan de orde komt nu punt 19 van de agenda, aanbieding van de gemeenterekening 1925 en begrooting 1927 en benoeming commissie, welke functie de Voorzitter de heeren van dei Meide, Vogelaar en Nipius vraagt te aan» vaarden. Na de Rondvraag, waaraan door enkele Raadsleden wordt deelgenomen, volgt sluiting der openbare vergadering en gaat de Raad over in gesloten zitting. SOMMELSDIJK. De timmermansknecht P. v. E. had het ongeluk met een bijtel zoo» danig in zijn been te steken, dat geneeskun» dige hulp noodzakelijk was. Op de 11. Woensdag gehouden week» markt waren 9 biggen en eenig pluimvee aan» gevoerdop de beurs bood men f 2 voor de H.L. uien. P. K. werd door een paard zoodanig te» gen zijn been getrapt, dat dit lichaamsdeel werd verwond. Van den landbouwer K. K. werd een zijner beste werkpaarden afgekeurd De landbouwer G. van Es, alhier, heeft ondershands de hofstede overgenomen van den heer J. P. de Wilde uit Nieuwe Tonge. De fietsrijder H. K. kwam dezer dagen in botsing met de vrouw van G. V. De fiets van K. werd eenigszins beschadigd. Aan de beurt van aftreding voor het college van zetters der rijks directe belastingen zijn de heeren M. Born en J. A. Slis. Van den landbouwer J. K. sloeg deze week een span paarden op bol. Na een eind» weegs te hebben gehold werden zij op den Westelijken Achterweg gegrepen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De ijk» en herijk van maten en gewich» ten zal voor deze gemeente plaats hebben op Donderdag 23 en Vrijdag 24 September a.s., telkens van des voormiddags 9—12 uur en des namiddags van l'/24'/3 uur. De dienstplichtige J. H. Bechthum, al» pier, is tegen 9 September a s. onder de wa« henen geroepen voor herhalingsoefeningen. MIDDELHARNIS. Als gevonden is bij den gemeente»veldwachter gedeponeerd een retecule. Het dochtertje van dhr A. Taaie had het ongeluk van haar fiets te vallen en haar been ernstig te kneuzen, zoodat zij eenigen tijd rust moet houden. Van den landbouwer K. Vroegindeweij lag 's morgens een jong rund dood in de weide. Het cadaver is vernietigd. Dinsdagavond geraakten twee koeien van dh. G. Bom in de sloot. Na veel inspanning en moeite gelukte het de dieren er uit te krijgen. De afd. Middelharnis van 't Centraal Genootschap voor Kinderherstellings» en Va» cantie»kolonies heeft 't plan pl.m. half Nov. een bazar te organiseeren teneinde de kas te versterken en kinderen ook dezen winter in de gelegenheid te stellen ren poosje uitge» zonden te worden. Geeft zomerverpleging gunstige resultaten, winterverpleging doet niet onder, dan worden de zwakke kinderen weg» gehaald, dikwijls uit een benauwd klein ka» mertje, dat dient als eetvertrek, waarin gesla» pen en gedroogd wordt. Helpt allen om die bazar te doen slagen. Er zullen wel lezeressen zijn die een handwerkje willen maken, anderen, die een of ander voorwerpje willen missen, dat dan verkocht of verloot wordt, ten voor» deele van genoemde vereeniging. Door de zangvereeniging «De Volkszang® zal Donderdag 2 September een boottocht gehouden worden naar Leerdam en zal aldaar deelnemen aan het te houden concours. Een schoone gelegenheid voor dengene, die eens een uitstapje willen maken, daar de gelegen» heid door de genoemde vereeniging voor opengesteld wordt. Onze dorpsgenoot, de heer Jb. Verbrugge, is te 's Hage geslaagd voor 't examen Land» bouw»akte. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 650 H L. aardappe» len, 50 H.L. uien en 50 H.L. peen. Door B. en W. is aan J. V. Holleman vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis op Sectie B. no. 1624. M. v. d. S. had het ongeluk zoodanig met een motorfiets te vallen dat zijn hand bezeerd werd. Geneeskundige hulp werd in» geroepen. Tegen J. L te Sommelsdijk is proces» verbaal opgemaakt wegens aanranding. Voor de aardappelen besteedt men hier f 1,75 per H.L. OOLTGENSPLAAT. Het bouwer van een woon» en winkelhuis voor L. T. Ras is onderhands opgedragen aan K. van Ree Jz. metselwerk, Joh Korteweg Lz. timmerwerk, A. Risseeuw smidswerk. OUDE TONGE. B. K. en J. K. hadden het ongeluk tegen elkaar te rijden zoodat de fiets van J. K. elkaar gereden werd. De zoon van J. H. had het ongeluk onder den tram te raken zoodat geneeskundi» ge hulp moest worden ingeroepen. J. de L. had het ongeluk met een voer erwten om |te vallen hetgeen voor den eige» naar der erwten niet voordeelig was. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat bij een landverhuring van I. Hartog geen enkel inschrijvingsbiljet werd ingeleverd wel een bewijs van een slechte toestand in den landbouw. Onze dorpsgenoot J. Buscop is na een verblijf van 40 jaar in Rotterdam weer alhier komen wonen. 31 Augustus zal in tegen overstelling van andere jaren niet ongemerkt voorbij gaan. Door 't fanfarekorps «Vooruit® wordt op ver» schillende plaatsen van 't dorp muziek gege» Aen. 's Avonds bij genoegzame deelneming Fakkeloptocht enz. De burgers worden beleefd verzocht om zooveel mogelijk de vlaggen uit te steken. NIEUWE TONGE. Slager J. alhier, had het ongeluk met een zijner vingers bekneld te raken tusschen een worstmachine, waardoor geneeskundige hulp noodzakelijk was. Door A. van Rumpt, alhier; is een ballonnetje gevondeu waarop gedrukt stond. Daily Graphic Onne penny. Interests Everyone In The Family. Bij den Correspondent der Atbeidsbe» middeling staan alhier geen werklooze arbei» drs ingeschreven. De timmerman A. v. d. B. alhier, had het ongeluk een spijker in zijn voet te trap» pen, zojdat geneeskundige hulp noodzakeiijk was. Het dorschen is alhier in vollen gang. Daar er hier veel machines zijn zullen deze werkzaamheden spoedig afgeloopen zijn. De overbrengst valt over het geheel meê. De verlofganger J. M Brooshooft is op» geroepen om op 9 September a.s. voos her halingsoefeningen onder de wapenen te komen. ,Door de Muziekvereeniging «Apollo® zal op Dinsdag. 31 Angustus a.s. een concert worden gegeven in de tent. Bij de j.I. Zaterdag door de P.V. «de Ge» vleugelde Bode® alhier gehouden vlucht van» uit Noyon (afstand 251.862 K.M.) was als volgt1, 2, 3 en 5 K. van Es, 4 C. A. Holle» man en 6 A. J. Nagtegaal. Lossing 10.35 uur. Aankomst eerste en laat» ste duif resp. 2.27.47 uur en 3.24.4 uur. Het duif» en hok kampioenschap over de serie vluchten met jonge duiven werd be» haald door K. van Es. Moeder waarom Dat tegenwoordig schier elke krant zijn Vrouwenrubriek heeft, is een teeken des tijds. Vroeger waren 't meestal enkel de modebladen of romannetjes die de aandacht van de vrouw vroegen. Doch tegenwoordig vinden we ru» brieken voor de vrouw, waarin geschreven wordt niet alleen over 't huishouden en al z'n bijkomstigheden, maar ook over de vrou» wenbeweging die in elk land, in 'teene in meerdere en 't andere in mindere mate merk» baar is. Wat de vrouwen vroeger onverschillig liet, staat nu in 't centrum der belangstelling. Het vrouwen arbeidsvraagstuk, de huwelijks» wetgeving, sociale vraagstukken, alles wordi tegenwoordig door vrouwen besproken en bestudeerd. Dit komt ook wel hierdoor, dat zoovele vrouwen die niet trouwen, in verschillende beroepen, 't zij door handenarbeid op fabrie» ken of door intellectueelen arbeid in hun en;en onderhoud voorzien, dezulken hebben meer tijd dan de vrouw die dag aan dag en uur aan uur te zorgen heeft voor man en kinderen. Dat is niet alleen in ons land, neen, in andere landen is dat ook. In Denemarken hebben de vrouwen een eigen vakorganisatie. Nu zouden we niet graag het pleit voeren, dat de gehuwde vrouw aan al deze dingen moet meedoen. Niet enkel uit het oogpunt van weinig tijd, maar veel meer omdat het haar ta k niet is, die God haar toebedeelde. De vrouw, die met al haar krachten en gaven die God schonk arbeidt in haar gezin, heeft zelden veel tijd over. Dit wil volstrekt niet zeggen, dat zij voortdurend werkzaam moet zijn met poetsen, wrijven of schuren. Ook op andere wijze kan zij haar gezin dienen. Dat is, dat zij haar gezin diene met haar kennis. Misschien, dat een of andere lezeres die tot dusverre 't weekpraatje gelezen heeft, een klein beetje boos denkt«Daar hebt ge 't nu al, in 't eerste weekpraatje is gezegd, dat 't zou gaan in ons Vrouwenhoekje over 't gezin en nu zitten we midden in de Vrouwenbeweging.® Maar toch, lezeres, is het doel van dit bab' beitje enkel en alleen 't gezin te dienen, Neen, we zitten nog niet te midden in de Vrouwen» beweging. Alleen, ik blijf er bij, de vrouw kan, ja moet haar gezin dienen door haar kennis. En dan behoeft ge werkelijk geen vergade» ringen af te draven of dikke moeilijke boeken te bestudeeren. Laten we beginnen met den weg, weiken Paulus reeds aanwijst, laten we 't vragen aan onze mannen. We behoeven 't leven buiten ons gezin niet langs ons heen te laten gaan. Paulus hakt het niet als de vrouw wat weten wil, hij wijst ze een een» voudigen wegVraag het uw man. Dan is 't voor den man ook veel prettiger, als hij van een vergadering komt, die wat lang geduurd heeft en ge begint daar niet dadelijk over te mopperen, maar vraagt eens wat er besproken is, en ge zult zien, ai vragende leert ge zelf en uw man vindt 't veel aangenamer als ge met hem medeleeft ook in dit gedeelte van zijn taak. Want 't bezoeken van vergaderingen voot kerkeraad, politiek of vakorganisatie be hoort tot de taak van den man, en 't zijn heusch geen liefhebberijtjes van hem om maar eens van huis te kunnen. Neen, hij moet zorgen dat de banier van Koning Jezus fier zich ontplooie op elk ter» tein van het leven. Dit brengt voor onze vrouwen menigen een» zamen avond mede, en, ik weet het uit eigen ervaring, dat is verre van aangenaam, doch hierin moeten wij niet alleen beiusten, maar ook waar wij kunnen, helpen dat is onze plicht. Zelf plukt ge er duect de heerlijke vrucht van dat ge kennis verzamelt, die ge zoo broodnoodig hebt. Die kennis kunt ge ook vermeerderen door tenminste één krant goed by ie houden. En als dan straks uw kinaeren komen vra» genMoeder, waarom dit, en waarom dat, aan zi]t ge in staat om ze heel eenvoudig te beantwoorden op hun vragen. Want vragen doen de kinderen. Ik bedoel natuurlijk nu de groote jongens en meisjes. En wees nog maar blij dat ze wat belang stellen in meer dingen, dan alleen van het stoffelijk leven. Wees vooral nog maar heel gelukkig, ais ze tot moeder komen met hun vragen en zich met van u afwenden en zich keeren tot anderen van wie ge niet weet m welke richting dat ze uw kind zullen raden. De jongens en meisjes zullen tot u blijven komen als ze merken moeder leeft er in mee, moeder weet het wei en moeder denkt er over. Dan houdt ge het vertrouwen van uw kin» deren, ook al zijn ze groot. Zou zulk een onschatbaar bezit het vertrouwen van uw groote jongens en meisjes niet wat moeite waard zijn Ge zult dan ook in staat zijn om in dezen tijd van schoonklinkende leuzen, het zmbe» korende lokken van de wereld te wijzen den weg waar langs uw kinderen gaan moeten. Want waarom moeten de kinderen van Christengezinnen acuter staan bi) kinderen uit gezinnen van socialistische ouders. Die vrouwen doen wel moeite om van hun beginselen wat te weten. En ge begrijpt wat ze weten wordt hun kinderen geleerd. «Het Vo!k«, socialistisch orgaan, schreef onlangs in een artikel over een «Veertien» daagsche Vrouwencursus® «Het is een bekend feit, dat er bij de vrouwen, die voor onze beweging werken, groote behoefte wordt gevoeld aan meer» dere ontwikkeling en meer kennis, omtrent onze beginselen en omtrent de wijze waarop zij die beginselen aan anderen kunnen dui delijk maken. De deelname aan de gewes» telijke ontwikkelingscursussen toont wel aan hoezeer ook onze vrouwen zelf bereid zyn moeite en inspanning getroosten tot het verkrijgen van meerdere kenms.« Verder in het artikel wordt de regeling besproken van een cursus die veertien dagen duren zal. Verschillende vooraanstaande man' nen en vrouwen uit de socialistische partij bespreken voor de bijeengekomen vrouwen de vraagstukken van den dag zooalsDe gemeente en het onderwijs, Gezondheids» zorg e. a. Het artikel eindigt dan «De animo om aan den cursus was zelfs zoo groot, dat het noodzakelijk bleek uit het aantal candidaten een_keus te doen en men er nood'gedwongen toe moest over» gaan de candidaten uit de groote steden die uiteraard nog het meest gelegenheid hebben in eigen plaats eens een cursus te volgen, van de deelname uit te sluiten. Alle deelneemsters en vooral de huis» vrouwen, die de overgroote meerderheid der cursisten vormen, moeten zich moeite en offers getroosten om zich de 14 dagen voor het volgen van den cursus vrij te maken, doch het feit dat zij dit hebben willen doen, toont, dat er bij onze vrouwen een ernstigen wil tot zelfontwikkling aan» wezig is. En zoo kan men met goede verwachting den cursus tegemoet zien.« Ge ziet, bij de socialistische huisvrouwen is wei animo om zich zelf kennis te verga» deren. En ge kunt begrijpen dat ze die kennis niet ais een verborgen schat stil bewaren, maar dat ze er mee woekeren om ook anderen hun beginselen te doen aanvaarden en dat zal in de eerste plaats wel wezen eigen huis» genooten, en dus ook de kinderen. Laten wij, Christenvrouwen, dan trachten om met de middelen ons gegeven, ook onze kennis te vermeerderen van de beginselen voor welke onze mannen strijden in Kerk, Staat en Maatschappij. Dan kunnen we onze kinderen leiden in dezen tijd waarin ze lei» ding zoo broodnoodig hebben. En zijn wij in staat onze kinderen, zij het op heel eenvoudige wijze te helpen met .aad en voorlichting ais ze tot ons komen, dan blijft moeder steeds de toevlucht tot wie z: ook gaan ais strijd hun hart beroert en dan kunt ge samen met uw kind gaan tot Hem, die gezegd heeftWerp al uw bekommernissen op My*. Dat is een groote kracht in het leven van uw kinderen als ze weten, moeder bidt niet alleen voor ons, ma r als we tot haar komen helpt ze ons ook met raad en bidt ook met ons. Als we dan zoo de kinderen het leven in» sturen hebben we, op onze manier, meege» holpen om mannen en vrouwen te vormen die straks weer de banier van het Evangelie, aan ouderen handen ontvallen, zullen op» heffen. Beste raadselnichten en -neven, Reeds hebben enkele nichten en neven mij de oplossing van 't extra prijsraadsel gezon» den. Dat is natuurlijk best. Doch jullie hebt nog al den tijd De oplossing moet voor 10 September binnen zijn. Willen jullie er goed aan denken wat ik er bij schreef, naam, voor» naam, adres en leeftijd er bij vermelden en dat bij 't toekennen van den prijs er op gelet zal worden wie de meeste zorg aan de op» lossing besteed heeft. Jullie mag de woorden kleuren, teekenen of wat je meer kunt. Adres voor 't extra prijsraadsel is Extra Prijsraadsel TANTE TRUUS Maas» en Scheldebode Volgende week vertel ik jullie wie den eer» sten maandelijkschen prijs voor de gewone raadsels gewonnen heeft. Tot zoolang geduld. Nou beste nichtjes en neefjes veel groeten hoor van je LIESJE. (Vervolg). Het ging al wat beter met Liesje. Ze was al bijna een jaar bij haar tante. Ze zat niet meer in de klas bij de juffrouw, waar zij zoo» veel van hield, want met 1 Mei was Liesje verhoogd en nu zat zij bij een aardigen mees» ter. Maar al zat Liesje niet meer bij de juf» frouw, ze bleef er toch veel van houden, want ze zou nooit vergeten hoe lief de juffrouw a'tijd voor haar geweest was, toen zij zoo erg bedroefd was om Moeders sterven, 't Kleine meisje praatte er niet over, maar toch moest zij o zoo dikwijls aan Moesje denken, en zij huilde er nog wel eens over. Als 't speelkwartier was kwam de juffrouw haast altijd meespelen op het plein en dan ging het veel fijner. Liesje probeerde steeds dicht bij de juffrouw in den kring te staan. Dat was zoo echt. Alleen als ze krijgertje speelden deed ze niet mee, want dan moest zij zoo dikwijls hoesten en dat deed zeer. Laatst was het zoo erg met 't hoesten toen zei juffrouw «Wil je me eens helpen, ik heb zoon hoop werk in de klas, 'k kan heusch niet blijveD spelen®. Wat was dat fijn geweest en den anderen dag kreeg zij een zak vol met dropjes. O, dat wist Liesje nogheelgoed.dat was net op dien dag dat de juffrouw's avonds bij tante is geweest. Op een keer hoestte ze zoo erg, dat tante zei«Ga vandaag maar eens niet naar school, Lies, als je een paar dagen binnen blijft is 't misschien over®. Maar 't ging niet over, 't werd erger en tante zei tegen Leen: «Als je naar school gaat loop dan door de Hoogstraat langs 't huis van dakter B. en vraag of hij eens hier wil komen®. Dokter keek zoo ernstig en hij vroeg aan tante alles van Liesje's moeder en vader, toen is de dokter met tante naar de gang gegaan en kon Liesje niet meer hooren wat hij zei tegen tante. Toen tante na een poosje in de kamer kwam, was 't net 'of zij gehuild had dacht Liesje. Maar neen dat zou wel niet, want tante vond huilen zoo kinderachtig, en tante was nooit, neen nooit kinderachtig, maar altijd groot en sterk. Maar wat deed tante nou Ze kwam naar Liesje toe en gaf haar een zoen en zei: Je bent mijn lieve kleine meid hoor. Tante was zoo lief voor haar als zij anders nooit was. Doch hoe goed en zacht tante nu voor 't kleine meisje was en hoe dokter ook z'n best deed om met pillen en poeders 't meisje beter te maken, 't hielp alles niets. Ja, Liesje werd steeds erger. Al heel gauw was de juffrouw van school eens wezen kijken. Ze was zoo verlangend te weten hoe 't met Liesje ging. Tante vertelde aan de juffrouw dat Liesje heel erg ziek was, net als haar moeder en dat dokter bang was dat zij ook zou sterven. Juffrouw zag wel dat tante erg bedroefd was, daarom zei ze om haar te troosten«Bij God zijn alle dingen mogelijk, vrouw Van den Bos, en Hij kan «al is 't meisje nog zoo erg, haar toch nog wel beter maken«. Vrouw Van den Bos schudde 't hoofd. «Ach juffrouw, zij is zoo heel erg ziek en® maar meteen hoorden zij Liesje hoesten in de andere kamer en weg vloog tante om 't hoestende kindje te helpen, Toen 't hoesten over was ging de juffrouw zacht naast 't bedje zitten, maar Liesje merkte 't dadelijk. Wat'was ze blij dat de juffrouw bij haar kwam. Nu de juffrouw bij 't bedje zat, ging tante even naar de keuken om wat te werken. Dat vond Liesje wel echt want ze wilde zoo graag met de juffrouw praten, net als op school, want ze had"zoo veel te vertellen van tante die zoo lief voor haar was, van oom die zoo'n mooie pop voor haar meebracht, en van Leen, die z'n mooisten glazen knikkers aan haar gegeven had. Eén voor één liet ze haar schatten aan de juffrouw zien. Ze vertelde ook, dat ze veel hoesten moest en dat hoesten zeer deed. Dan ineens zag ze de juffrouw aan en zei«Moesje moest ook zoo hoesten en Moesje is gestorven, moet ik nu ook sterven, juffrouw Vragend keek ze de juffrouw aan. 't Was even heel stil. Toen zei de juffrouw«De Heere kan je nog beter maken, als je 't Hem vraagt®. «Maar juffrouw als ik niet beter wordt en sterven moet ga ik dan ook als Moesje naar den hemel. Ik was zoo dikwijls ongehoorzaam en stout.® Weer is 't even zoo stil en dan buigt de juffrouw zich dicht naar Liesje en zegt«De Heere Jezus wil dat alle kinderen tot Hem komen, Hij heeft 't zelf gevraagd. Je weet wel, ik heb het dikwijls genoeg verteld, hoe we tot den Heere Jezus kunnen gaan®. Nog een poosje praat de juffrouw zoo voort en dan vraagt zij«Willen we samen de Heere voor je bidden®. Dan bidt de juffrouw met Liesje's kleine handjes in haar handen gevouwen. Alles ver» telt zij in dat bidden aan den Heere. Van Liesje's ziekte en pijn en van haar ongehoor» zaamheid en al haar kwaad, maar ook vraagt zij of de Heere helpen wil in de ziekte, maar vooral of Hij Liesje helpen wil om Hem lief te hebben. Als de juffrouw amen zegt is dat heel ang» stige weg uit de oogen van Liesje. Ze weet de Heere Jezus wil voor haar zorgen. Wekenlang is 't meisje nu al ziek en ieder weet nu wel, zij zal niet meer beter worden. Zelf weet zij 't ook en nu praat ze er telkens over met de juffrouw, die eiken dag bij haar komt. Nu vindt zij 't sterven ook niet erg meer en als 't hoesten haar weer zoo heel erg moe maakt dan verlangt zij er naar dat zij bij den Heere in den hemel zal zijn waar nooit een ziek is of over moeheid klaagt. Zoo ging het door, tot een heel erge hoestbui haar zoo erg moe maakte, dat zij haast niet meer spreken kon. Aan den avond van dien dag nam de Heere Liesje bij Zich, in den hemel. Zij was niet meer bang geweest voor 't sterven, want heel zachtjes zeide zij, wat de juffrouw zoo dik» wijls tot haar gezegd had: «De Heere Jezus wil altijd helpen en altijd bij ons zijn ook in 't sterven.« Nu is Liesje altijd bij den Heere. Tante, oom, de jongens en de juffrouw waren erg bedroefd, dat zij Liesje niet meer bij zich zouden hebben. De juffrouw dacht wij zijn bedroefd maar Liesje is gelukkig en laten wij aan haar geluk denken, en danken dat de Heere Jezus alle kinderen gelukkig wil maken als zij er Hem om vragen.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 4