voor de Zeidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. Slechts twee politiehe Pariijen B166E1.AAR! Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES 3254 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1926 41STE JAARGANG EBIHTEH iAIIAIIHE lebltten. roeftuin il rramuieoen l&ZOflEB EERSTE BLAD, Reclame-Mededeetingen. m iwers. en Cor- e koop bij IYIIYIELSDIJK All© stukkeu voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adminis tratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers ff Buffetten, Jnnenkasten, Jittrektafels, |e en leer- Schilder- ,:ls. Tegel- inapé, Huif^Vy i a a 1 adres' relijksplan- ^nds. V. Groen van Prinsterer was in het staat kundig leven een ziener. Als metpro- fetischen blik doorzag hij de geestes gesteldheid der politieke richtingen. Toen de liberale partij op het top punt van haar bloei en macht stond voorspelde Groen haar, dat zij eens door het Socialisme zou verdrongen worden, evenals hij reeds toen profi teerde dat het Socialisme zou overgaan in het Communisme. Dit kon Groen voorspellen omdat hij den voedings bodem en de geaardheid van deze po litieke richtingen kende. In zijn werk Grondwetsherziening en Eensgezindheid op blz. 120, schreef hij J Wij zijn nu driekwart eeuw verder, en de worsteling is feller geworden. Veel meer nog dan in Groen's tijd 1 openbaren zich de paganistische fac toren in het openbare leven. Het Chris telijk Europa is grootendeels weer af gevallen en een modern heidendom doet zijn intrede. Dien tijd heeft Groen voorzien. En hij voorspelde dat het op een „felle worsteling" zou uitloopen. En weet gij wat hij in verband hier mee nog meer voorspelde? Luister„Overwint de macht van dezen tijd, ongeloof en haat tegen God, dan zullen de geloovige Katholieken en de geloovige Protestanten hand aan hand hel schavot bestijgen". Stel hier tegenover eens de actie der anti-papisten, de actie van Lingbeek en Kersten, die in hun bladen schier alle kolommen vullen met de bestrijding der Anti-Rev. partij omdat zij in na volging van Groen op staatkundig ge bied samenwerking zoekt met de Roomsch-Katholieken. En dan durft men zich nog op Groen te beroepen En dat terwijl er tallooze uitspraken van Groen zijn waaruit blijkt dat hij van dat anti-papisme, dat drie eeuwen terug leeft, niets moest hebben. Wij hebben in deze artikelenserie ver schillende uitlatingen geciteerd. Wilt gij nog eenige kernachtige gezegden? „Nooit is, om de waardeering der uitnemendheid van de Reformatie de Christelijke betrekking op de roomsch- gezinden, tegenover het ongeloof, bij mij in vergetelheid geraakt". Ver nedering van het Pausdom is niet altijd winst voor het Evangelie". nDe plichtmatige afkeer van al hetgeen zich in de Roomsche kerk als het onuit- wischbaar merkteeken van afval, in haar leer en instellingen vertoont, doet ons den Christelijken band niet ver geten, welke ons desniettegenstaande met godvruchtige Roomschen verbindt en ook waar zij dien band miskennen, verlangen wij met dienzelfden Her vormer (Calvijn) wiens rechtzinnige onwrikbaarheid meer gelasterd dan zijn Evangelische onbekrompenheid opge merkt is, te betuigen dat er in de Room sche kerk, ook bij de overheersching van de leugen, kostbare Waarheid of schoon bedekt en verduisterd overig blijft". „Ik acht goede verstand houding tusschen Protestanten en Roomsch-Katholieken één der gewich tigste aangelegenheden van het land. Ik heb te allen tijde getoond, toenade ring te verlangen". Uit al dergelijke uitspraken van Groen blijkt duidelijk hoe hij tegenover het anti-papistisch gedoe stond. Groen zag een ander gevaar. Het gevaar van Ongeloof en Revolutie.' En nu is het opmerkelijk dat de par tijen die meenen de Anti-Rev. partij te moeten bekampen omdat zij samen werking wil op staatkundig gebied met de Roomsch-Kath. zelden of nooit hun krachten aanwenden om het gevaar waartegen Groen zijn gansche leven streed, te bekampen. Met onverant woordelijke zorgeloosheid keert men dit gevaar den rug toe, ja werkt het, praktisch in de hand en bevordert het alléén maar om de Anti-Rev. te be kampen en zooveel mogelijk afbreuk te doen. Indien God het niet verhoede moet dit zich eenmaal wreken en zal het levenswerk van Groen door dit optre den vernietigd worden. Slechts twee politieke partij en" schre- wij boven dit artikel. Waarom? Wanneer Ds Kersten ons gansche volk een weldaad wil bewijzen, moet hij deze gulden woorden van Groen eens een jaarlang met groote letters in den kop van De Banier afdrukken. Slechts twee politieke partijen. Inderdaad zóó is de verhouding. De groote Anti-Christelijke vijand is het ongeloof, dat met heidensche ten- denzen opkomt en de Christelijke grond slagen van ons Hollandsche volksleven wil ontwrichten. Het is de vijand van het huisgezin, van het christelijk huwe lijk, van de christelijk onderwijs en straks als hij wint óók van de kerk. Dat zag Groen en daarom deed hij een beroep op de Roomsch-Katholieken die denzelfden vijand hadden, daarom deed hij waarschuwend zijn stem hoo- ren als die vijand overwint zullen ge loovige Katholieken en de geloovige Protestanten hand aan hand het schavot bestijgen. In dat: siechtstwee politieke partijen, zag Groen het antithese, de tegenstelling in ons volksleven. En wie weet hoe spoedig die tegen stelling zich op het scherpst zal open baren. In Rusland werd zij reeds droeve realiteit in de uiterste consequentie en daar bestegen reeds Protestant en Roomsch-Katholiek hand aan hand het schavot. En dit proces werkt door. Maar wij hebben de roeping in na volging van Groen de banier van het Evangelie uit te dragen, zoolang wij kunnen. Groen sprak van twee legers en als wij van een leger spreken ver staan wij daaronder een gewapende, parate macht, die gereed staat elk oogen- blik den strijd te aanvaarden. „Twee legers, die van het positieve christendom onder de banier van het Kruis en die van het positieven onge loof onder de banier der Menschheid." Wee dan degenen die het leger van het positieve christendom door twee dracht en verdeeldheid dreigt te ver zwakken Op den Uitkijk. 27910 in de Bosch. 9.9 9.9 bij de dbouwvereen. post Melissant Mee. Dent. Prijs per vste methode. Dinsdag en 36. tot 10 uur afspraak, Maandag. EZIG. FLAKKEE te is op eiken enden GRA» renscht geeft en, die moch» is rijwielen n de ioekhandel JK Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSD1JK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentlën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. lT 44b TTERDAM »Het volk onderwerpt zich niet aan de hooger S^uvereiniteit Godsneen de Sou. vereiniteit Gods openbaart zich, lost zich op in de Volkssouvereiniteiten de belofte «gij zult als God zijn® wordt op luisterrijke wijze in de Volksvergoding vervult. Nooit wellicht was er een meer belachelijke ver. tooning van rationalistischen en Pantheistic schen onzin. Doch ik laat dit daar. Ik wil slechts doen opmerken, dat de vraag thans niet is erkent eij de Souvereiniteit Gods maarwelken God wilt gij een afgod der pantheisten of den levenden God die de Christenheid aanbidt? Stelselmatige ver. loochening of stelmatige toepassing van het Evangelie, praktijk van het Christendom of praktijk eener ongodisterij die een Kerk van het ongeloof vormt, is de vraag wier oplossing in Godsdienst en Staatkunde, niet evenwel dan na een felle worsteling, tege» moet gezien wordt«. Om er op te wijzen hoe Groen de ver» houdingen zag. Op blz. 121 van bo«enge» noemd werk schreef deze staatsman «Terecht werd onlangs in de Tweede Kamer gezegd «terwijl wij schermutselen tegen de hersenschimmige vrees van herstel eener vroe= ger heerschende Kerk, vereenigen zich de beide legers, van het positieve christendom onder de banier van het Kruis, en van het positieve ongeloof onder de banier der Menschheid®. En niet in Duitschland alleen zal men weldra kunnen beweren dat er, in zekeren zin, slechts twee politieke partijen Christenen en niet christenen, zijn.® V Landdag te Ouddorp. 2 Sept. a.s. zal te Ouddorp een grootsche landdag gehouden worden. De Flakkeesche landstormers zullen daar bijeen komen en hun paraatheid demonstreeren. Deze dag belooft inderdaad iets te worden. Het programma ziet er goed uit. Mannen van naam zullen er het woord voeren. Wij mogen deze toogdagen wel. Voortgekomen uit de woelingen van de dagen van November 1918, staat deze macht in ons land steeds gereed om, waar noodig, tot het uiterste troon, altaar en huisgezin te verdedigen tegen ieder die het besteken durft de Revolutiehand er naar uit te steken. Zij heeft tot taak de handhaving van het wet» tig gezag en de orde in het staatkundig en maatschappelijk leven. Het buitenland heeft getoond en toont nog dat zulk een macht in het land niet overbodig is. «Het geweer aan den voet® en «het kruit droog® blijft het parool. Jammer dat het noodig is. Maar nu het eenmaal noodig is, is het een voorrecht dat ons volk in de bloem der natie een kloeke 40 cent per regel. De doorgang van Reguliersdwarsstraat naar de Vijzelstraat te Amsterdam, die tijdelijk voor alle verkeer was afgesloten, is thans weder voor verkeer in één richting open gesteld. mannenschaar bezit die gereed staat Oranje en Nederland met alle wettige middelen, maar dan ook desnoods met goed en bloed te ver» dedigen. Moge de toogdag te Ouddorp begunstigd worden door mooi weer. En worde door dezen landdag de onderlinge band versterkt. Nadruk verboden. De Bruidstijd van «Madame la Revolution., I. De eerste samenkomst in het «N ationaal Hotel«. Den eersten Maart 1796 was 't in Den Haag wederom feestneen, dat woord geeft te felle kleur aan dezen grauwen dag, maar was toch iets bizonders te doen, waarover sommigen zich van harte verheugden, dat door anderen twijfelmoedig werd aangestaard met de vraag in 't hart: «Wat zal 't ook nu zijn en waarbij niet weinigen, met name uit de «lagere volksklasse«, als men zegt, geheel onverschillig niet eens stil stonden 't Nieuws was van de omwenteling al if. Er was in het jaar I van de «Fataafsche Republiek« niet veel verandering gekomen. Ja, de Stadhouder was nu weg, en eerlijk gezegd 1 zijn gemis werd buiten den kring, waarin voorheen de landsbetrekkingen gegeven werden, en buiten dien der voormalige hof» leveranciers, weinig gevoeld En ja, de Franschen waren in 't land. Zij kostten heel wat, maar eerlijk moest er» kend, dat ze door hun burgers«generaal in goede discipline werden gehouden. Dat scheel» de dag en nacht met de Engelschen, toen ze in den winter van '94 op '95 door 't Gelder» sche en door Overijssel en Drenthe aftrokken naar Hannover I Toen was 't gewoonweg een »furie« ge» weest. De Fransche bezetting, dat was een gema» tigde actie, al wks ze dan niet goedkoop. Ze had tenslotte ook dit nog goeds, dat ze de ergste scherpslijpers, die blóéd wilden proeven en riepen, dat ook Nederland niet gezond worden zou, tenzij het eerst door het «na» tionale scheermes® een «schoon gelaat« ver» kregen had, in den toom hield. Er is, ja 1 ook persóónsverwisseling geweest. De regenten van '95 zijn afgezet. Héél enkelen zijn zelfs gekerkerd. Anderen namen hun plaatsen indiaronder zijn ook oude namen van '87, daaronder zijn ook nieuwe namenvoor de «kerels® van voorheen zijn nu de »burgers« in de plaats gekomen, maar overigens ging totnogtoe alles vrijwel zijn ouden gang. In elk geval, de lasten zijn, zacht gezegd, niet verlicht, En dat blijft toch altijd maar een zeer be» langrijk punt in het leven vm den Neder» landschen staatsburger, zoowel uit de acht» tiende als uit de twintigste eeuw. En dat de handel schier geheel stil staat, nu men Engeland niet meer tot vriend maar tot vijand heeft; en met den handel en met de vischvaart, zoovéél nijverheid, die 't van deze beide hebben moet, dat is in elk geval een kwaad punt voor de nieuwe orde van zaken. Neen er is nht veel verandering, laat staan verbetering gekomen in het eerste jaar der Revolutie Maar, zeggen haar liefhebbers, alle begin is moeilijk't is de tijd van overgang en nu met dezen eersten Maart wordt het overgangs» tijdperk afgeslotenthans gaat men spijkers met koppen slaan. 'n Heel enkele spijker was reeds geslagen, dat is waar. Maar goed bekeken, waren ze toch erg klein. Zoo had men b.v. in de provincie Holland de zoogenaamde «grafelijkheidstollen® afgeschaft en een einde gemaakt aan het stapelrecht, waarmee Holland bevoorrecht was. Wat nog herinnerde aan een vroegere, gruw» zame lijfstraffelijke rechtspleging, zooals galg, rad en geeselpaal langs de wegen, de «kaak® op de markten, werd verwijderd, en in de provincie Gelderland, waar haar gebruik 't langst had stand gehouden, werd thans ook de pijnbank afgeschaft. Al deze dingen hadden feitelijk hun tijd gehad. Zij hadden in werkelijkheid zichzelf over» leefd, en wat de »Revolutie« deed was weinig meer dan de dorre bladen van de boomen schudden, die vanwege den slappen wind te lang waren blijven hangen. Van meer beteekenis was de afschaffing van de verbodsbepalingen inzake het huwelijk tusschen «gereformeerde® ambtenaren en mili» tairen met roomsche vrouwen en de invoering van het zoogenaamde burgerlijk huwelijk. Maar zelfs dit alles bij elkaar was nog een zeer schrale oogst. Trouwens, daarvan kon moeilijk de «Re» volutie« een verwijt worden gemaakt. Een jaar lang had alles feitelijk op losse schroeven gestaan. 't Was de oude regeeringsvorm gebleven, doch met nieuwe mannen. Wilt ge 'n vergelijking, een Napoleontisch leger, doch met knods en schild gewapend daar kon geen kracht van uitgaan. Eerst moest de regeeringsvoi m in overeenstemming worden gebracht met de beginselen, die hadden geze» gevierd en wil men dan de mannen, die op het kussen gekomen waren, een verwijt maken, 't zou dit zijn, dat het volle veertien maanden duren moest, eer de Eerste Nationale Verga» dering bijeenkomen kon. Maar nogeens alle begin is moeilijk en een jaar is gauw om I In bizonderh 'den treden we niet, maar deze «Nationale® heette dan nu gekozen te zijn door het «Nederlandsche Volk« en van het oogen» blik, dat zij op dezen eersten Maart bijeen» kwam, had zij de hoogste wetgevende macht in handen, waren alle lagere machten aan hair ondergeschikt en waren alle vroegere «mach» ten«, zooals de Raad van State, de Gecom» m tteerde Raden en de Staten»Generaal hun macht kwijt. Er was nog Stadhouder, noch opperheer. Er was alléén de Eerst Nationale Vergade» ring en in en door haar moet nu de «Revo» lutie® toonen wat zij is en wat zij wil. Wij antirevolutionairen, willen ook jegens de Revolutie de billijkheid betrachten en zoe» ken geen spijkers op laag water tegen hen. Maar desniettemin mag dit gezegdIn deze E. N. V., de volle ontplooiing van haar jong krachtig lenteleven, zal de Revolutie nu toch moeten toonen, wat zij wil en kan. Het moet eerlijk erkendde beste en meest eminente voorstanders der nieuwe orde van zaken niet alleen, maar ook van de beginse len, waruit zoowel de Fransche als de Neder» landsche revolutie waren voortgekomen, zijn gekozen in deze «Eerste Nationale Vergade» ring.« Ze mocht gerustnaast onze «Kamer» van»Honderd« worden gesteld en als men elkaar dan geestelijk monsterde, zou menig volksrepresentant van thans zich zéér moeten rekken, om tot de schouderen van de mannen van tóén te geraken Mannen als Van de Kasteele, Van Lennep, VaD Manen, Trip, Valckenaer e. a. mochten en konden gerust worden genóémd. Terecht getuigt bv. Dr. Nijhoff van hen (in zijn «Staatkundige Geschiedenis van Ne» derland«): «de gekozenen waren voor het grootste gedeelte mannen van bekwaamheid en van talent. Op eenige uitzonderingen na, namen zitting personen, zooals men ze niet beter kon gewenscht hebben, bereid en ge» schikt om een staatsregeling te scheppen, over» eenkomende met de nieuwe orde van denk» beelden.® Nietwaar, van die kant was het dus wel in orde. En dat de groote meerderheid der afge» vaardigden ook werkelijk bezield was met den zin tot «voortvaren®, bleek wel uit de voor» zitterskeus. Er was in dit opzicht groote eenstemmigheid. Geen gekuip of gekonkel of partijzuchtig geknoei. Met 88 van de 90 stemmen werd Pieter Paulus tot president gekozen der Eerste Na» ionale Vergadering. Dat er niet meer stemmen werden uitge» bracht, kwam daarvandaan, dat er nog wel 34 districten waren, wier afgevaardige öfnog gekozen moest worden, öf nog niet in den Haag kon zijn, doch waar dit getreuzel aan de kiezers zelf te wijten was, öf tenminste aan de provinciale besturen, was men alvast op het »Binnenhof« of liever in het «Nationaal Hotel® (1) waarin men die historische plek had verdoopt, maar aan 't werk gegaan. Pieter Paulus werd met het teeken gemeene achting genoot. Van gematigd Stadhoudersgezind was hij langzaam aan revolutionair gewotden, zonder in uitersten te vervallen. In zijn geschriften toonde hij zich een man van goed inzicht en rijpe ervaring. Dat men over veertien dagen reeds aan 's mans lijkbaar zou staan, vermoedde geen der mannen, die hem kozen en was stellig niet aan hem te zien: Pieter Paulus werd met het teeken zijner waardigheid, een breede driekleurige sjerp in de nationale kleuren, omhangen en onder de toejuichingen en het vreugdegeroep zijner mede»afgevaardigden, plechtig naar den voor» zitterszetel geleid. UITKIJK. Brand. Men sla bij brand nimmer ruiten in en houde zoo lang mogelijk deuren en ramen gesloten. AlleeD de deskundige brandweer mag, in» dien dit noodig is, tot dergelijke maatregelen overgaan. Dit openen van deuren en ramen veroor» zaakt steeds luchttoetreding, dus opleven van den brand. GEZONDHEIDSRAAD.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1