Kerk en School. Burgerlijke Stand V erg'adering'en. Visscherij. Uit de Pers. Plaatselijk Nieuws. Uitslag Verkoopingen. den bouw en de exploitatie eener waterleiding, waarvoor we hen dan ook onzen dank bren« gen. Gij hebt hierdoor dan ook getoond, dat u de totstandkoming eener waterleiding op ons eiland op zeer hoogen prijs stelt, evenals de andere dorpen op ons eiland Ooltgensplaat, den Bommel en OudeTonge en nu Dirksland er weder bij, is reeds vier gemeenten waar men met algemeene stemmen er voor was. Mogen nu de overige negen gemeenten dit goede voorbeeld volgen, dan mogen we allen op ons eiland de hoop koesteren en ons gaan ver» blijden, dat men nu alle kans van slagen heeft, dat nu eenmaal de waterleiding op ons eiland zal kunnen totstandkomen. Stel u eens voor een waterleiding op ons eiland, waarover al vele jaren gesproken is en daardoor al gedacht dat ze er nooit zou komen en stel u dan nu ook eens voor allen, die tot heden zoo heb» ben moeten tobben om drinkwater voor mensch en dier te kunnen verkrijgen en dan meestal nog slecht water voor de gezondheid van mensch en dier en dat men dan de kraan maar open behoeft te draaien om heerlijk water te kunnen krijgen. Vooral ook is het zoo ver» blijdend, dat het zoo goedkoop aandearbei» dersklasse kan verstrekt worden, welke er het meeste belang bij heeft. Naast allen die het plan zoo schitterend hebben uitgewerkt, geven we ook alle eer aan Professor Visser, die het alles te Middelharnis voor alle B. en W. en Raadsleden en Secre» tarissen enz. zoo duidelijk en klaar heeft uit» eengezet, dat de Raadsleden te Dirksland daar» mede volkomen op de hoogte gesteld waren, zoodat ze het nu niet noodig achten, nu Prof. Visser ongesteld was, het daarvoor uit te stellen, totdat hij bij onze Raadsvergadering zou kun» nen tegenwoordig zijn. We wenschen hem natuurlijk evenwel een spoedig herstel van zijne gezondheid toe, omdat hij daardoor zijne werkzaamheden weder zal kunnen hervatten en danken hem nogmaals, tevens met de Raads» leden voor alles wat men in 't belang van de waterleiding op ons eiland heeft gedaan. Daarna sluiting. SOMMELSDIJK.* Naar wij vernemen wordt op Donderdag a.s. te 2 uur bij den heer J. Koert, alhier, een demonstratie ge» geven met het preparaat Abis ter verdelging van alle insecten en ongedierten. Belangstellenden worden uitgenoodigd deze demonstratie bij te wonen. Tehuis voor alleenstaande blindeni te Wolfhezen. Naar wij vernemen zal de jaar» lijksche collecte, ten bate van de Nationale Stichting«Tehuis voor alleenstaande blinden« te Wolfhezen eerstdaags plaats hebben. In dit Tehuis, waarin onvermogenden geheel kosteloos opgenomen zijn, is plaats voor blinden uit het geheele land en van elke Godsdienst en over» tuiging. Reeds vanaf de oprichting bleek, uit het groot aantal aanvragen om opname, hoe» zeer naar deze instelling werd verlangd en nog steeds komen aanvragen om opname in. Om de stichting in stand te houden, de tal» rijke verpleegden het noodige te verschaffen is er zeer veel geld noodig, zoodat de uit» gaven nauwelijks door de inkomsten worden gedekt. Blind 11 Wilt ge U even verdiepen in de beteekenis van dit woord Slechts één oogen» blik nadenken over de mogelijkheid, dat gij» zelf blind waart Zijn de blinden niet bijkans de ongelukkigste stervelingen in onze veel» eischende samenleving en mogen wij hen zon» der meer laten dolen in dien nacht waarop geen dageraad volet? Moeten wij niet juichen, dat er een mogelijkheid bestaat om het bittere lot van die- stakkerts iets te verzachten De Stichting te Wolfhezen moet zoo goed als geheel van Nationale liefdadigheid be» staanLaat toch ieder helpen naar ver» mogen I Houdt allen Uw gift gereed 1 Voor de betrekking van 4e helpster aan de Bewaarschool, alhier, hebben zich 7 sollici» tanten aangemeld. Tegen een tweetal personen uit deze ge» roeente s te Middelharnis proces»verbaal op» gemaakt wegens het rijden zonder licht. L.l. Maandag stond er bij den corres» pondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeen» te 1 werklooze havenarbeider ingeschreven. Een zoontje van D. v. H had het onge» luk in de haven te vallen. Door spoedig toe» geschoten hulp werd het ventje op het droge gebracht en kwam het met den schrik vrij. Ook uit deze gemeente zullen verschil» lende personen deelnemen aan den Landdag die op 2 September a s. te Ouddorp zal wor» den gehouden voor het Vrijwillig Landstorm» korps Motordienst. De landarbeider J. V. had het ongeluk bij het verrichten zijner werkzaamheden te vallen en eenige ribben te kneuzen. Genees kundige hulp was noodzakelijk. Van D. v. d. B. moest een varken uit nood worden geslacht. Het beest is voor de consumptie goedgekeurd. A. V. had het ongeluk zijn voet zoodanig te bezeeren, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen en gedwongen is eenigen tijd rust te nemen. Maandagavond 9 uur kantelde bij het in» draaien van de Aersenstraat een voer tarwe van dhr. L. J. Buth. De fietsrijder B. H. die daar juist passeerde kwam onder het voer te liggen met zijn fiets. Hijzelf bekwam geen verwondingen, maar de fiets was eenigszins beschadigd. Een lantaarn in de West»Krakeelstraat bij de woning van de wed. v. d. Bij is door een voer tarwe van den landbouwer Slis van den muur gereden. Vorige week werden uit deze gemeente ongeveer 1200 H.L. uien en pl.m. 11J0 H.L. aardappelen verscheept. Bij het vee van een landbouwer, alhier is het mond en klauwzeer geweken. MIDDELHARNIS. Het dochtertje van A. Koster had 't ongeluk met een haakpen in haar hand te steken en omdat daar een weerhaakje aan zit moest de pen door den dokter verwijderd worden. De vorige week zijn alhier 4 varkens uit nood geslacht. Het vleesch is voor de con» sumptie goedgekeurd. Onder het vee van den landbouwer Jb. Slis is mond» en klauwzeer uitgebroke Bij den beer J. Krijgsman, kaaidreef is als gevonden gedeponeerd een beursje met eenig geld er in. Als zetters van de rijksinkomstenbelasting zijn aan de beurt van aftreding de heeren J. Timmers en J. A. Slis, OOLTGENSPLAAT. Terwijl de werk» lieden J. Duin en A. Hokke met een boot langs den oever van de Adriana Theodora» polder werkzaamheden verrichtten begon de boot te zinken, door kameraden in de nabij heid werd dit opgemerkt en kon gelukkig spoedig hulp worden verleend. B. en W. maken bekend dat een afschrift van den staat van hetgeen volgens burgerlijk recht eigendom der gemeente is, tegen beta» ling der kosten ter gemeente»secretarie is ver» krijgbaar gesteld. OUDE TONGE. Rectificatie. Het bericht van L. Lomers in het blad van Zaterdag j.l. moet zijn L. Zomers A. de Gast heeft zijn schuur met woon» buis verkocht aan Ant. van der Sluis alhier. J. P. knelde zijn hand zoodanig dat hij zijn werkzaamheden moest staken. Bij den landbouwer P. Buijs is het mond en klauwzeer onder zijn vee uitgebroken. Bij P. C. v. M. is een varken gestorven aan de vlekziekte en in de grond gestopt. J. V. reed met zijn auto tegen jwagen en paard van J. P. aan, zoodat het paard eenige verwondingen opliep en aan de wagen materi» eele schade. Onze dorpsgenoot B. Kik kreeg bij een twist te Gouda een messteek in den rug zoo» dat hij in het ziekenhuis aldaar moest worden opgenomen. De gevreesde aardappelenziekte is ook alhier uitgebroken. Door den verbouw van de sluis Jjij den Suijspolder worden belanghebbenden gewaar» schuwd om hun aardappelen vroegtijdig te rooien daar er niet geloosd kan worden. Namens het bestuur van de muziekver» eeniging «Vooruit» wordt bekend gemaakt, dat de schoolkinderen, die een reisje naar Rotterdam zullen maken, met muziek van de kaai zullen worden afgehaald en dat er op Koninginnedag ook muziek op het dorp zal zijn. Er wordt door de vereeniging aan het publiek verzocht zich ordelijk te gedragen en niet als de vorige keer vóór maar achter de muziek te loopen. DIRKSLAND. Oranjefeest. De verjaardag van onze Koningin op 31 Augustus a.s. zal alhier luisterrijk gevierd worden, er heeft zich een Oranje»commissie gevormd, die zich voor» stelt op dien dag met een uitgebreid feestpro» gramma voor den dag te komen, o.a. kunnen we vermelden een kinderoptocht, motorwed» strijden, een historischen optocht, kinderspelen, ringrijden te paard, gymnastiekuitvoering, lampionoptocht en een schitterend vuurwerk. Van de medewerking van muziek» en zangver» eenigingen is men verzekerd. Gezien de vorige Oranjefeesten die in Dirksland plaats gehad hebben zal het ons niet verwonderen of ook dit feest moet slagen. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de tegen Woensdag a s. uitgeschreven raadsverga» dering iets later dan 12 uur (zomertijd) zal aanvangen. Zij die op aanstaande Woensdag hunne opwachting bij den Burgemeester willen maken, zullen daarvoor, na afloop der installatie, die even na 12 uur (zomertijd) zal geschieden, in de Raadzaal gelegenheid hebben. De Correspondent van de Dordtsche lees» zaal verzoekt ons mede te deelen, dat de uit» deeling van boeken, hervat wordt op Woens» dag, 25 Augustus a.s. op den gewonen tijd. NIEUWE TONGE. Op Dinsdag, 31 Aug. a s. zal de Muziekvereeniging «Apollo« ter gelegenheid van de verjaardag der Koningin, een concert geven in de tent. De Bijz. Vrijw. Landstorm alhier zal deel» nemen aan de op Donderdag, 2 September a.s. te Ouddorp te houden Landdag v. d. Bijz. Vrijw. Landstorm. De ijk en herijk van maten en gewich» ten zal plaats hebben, in het Weeshuis, alhier, op Vrijdag, 17 September a.s. Het vee van een landbouwer alhier, wordt verdacht van mond» en klauwzeer. MELISSANT. Door de vrouw van A.M. is een gouden broche verloren en door den heer J. G. Az. is een zilver horloge verloren Tijdens de reparatie aan een woning aan de Voorstraat reed de heer B. N. met een voer haver de stelling onderuit. Met eenige materieele schade liep dit ongeluk af. De l'/ï»jarige D. M. had het ongeluk van den zolder te vallen, doch bracht het er met eenige lichte verwondingen af. Het dorschen is hier in vollen gang. Het beschot van erwten is erg ongelijk, men dorscht van 7 tot 26 H L. per gemet. De knecht van den landbouwer H. van Seters rolde met een beladen wagen in de sloot. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Tegen een tweetal personen is proces» verbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht. HERRINGEN. In een te houden openbare vergadering van den raad dezer gemeente, op Woensdag 25 Augustus a.s. des n.m. ten 2 ure (o.t) zal de nieuwbenoemde Burgemeester worden geïnstalleerd. Het mond en klauwzeer onder het vee van den landb. J. B. is geweken verklaard. Maandagmorgen had de knecht van den landbouwer M. K. het ongeluk met een voer erwten, pardoes in een sloot te vallen. Met eenige materieele schade liep dit ongeval af. Aan den mil. A. van Dam is door Z Ex. den Min. van Oorlog tijdens zijn verblijf onder de wapenen, kostwinners vergoeding toegekend. Door de muziekvereen. Amicitia van Dirksland zal Woensdagavond van 6 tot 10 uur alhier een concert worden gegeven. De daartoe noodige vergunning is van B. en W. verkregen. Moge dit concert in alle opzichten slagen. GOEDEREEDE. Het beschot van de tarwe valt erg mede. Er is een partij gedor» schen van 30 mud per gemet. De vorige week werden 400 balen juin verzonden. Voor het huis in de Pieterstraat van de erven J. Non is bij opbod f 820,— geboden OUDDORP. Bij de verkooping van te velde staande klaver, waren de prijzen van 15 tot 33 cent per roede. Het huis van KI Mastenbroek Lz., dat verleden week ingezet is op f 2250,—, is Za' terdag afgemijnd door KL Tanis Tz. op f 2880,-. Een onaanzienlijk, bouwvallig huisje, dat den ingang van ons dorp ontsierde, wordt afgebroken. Er zal een nieuwe aanbouw van de naaststaande woning voor in de plaats komen. t De Coöp. Cichoreidrogerij «Ouddorp* heeft Zaterdag de laatste partij droge wortelen verscheept. v f De arbeider L H. reed met zijn fiets in de sloot aan den Molenweg. Druipnat en bemodderd wist hij zichzelven op den kant te brengen. f De bouwknecht C. v. Spl. had het ongeluk zich zoodanig met een spijker te ver» wonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. f Het tarwedorschen is in vollen gang, het beschot varieert van 22 tot 30 mud per gemet. Laat het rooken na in fabrieken en in alle opslagplaatsen van brandbare stoffen. Klop geen tabakspijp uit in een brandbare omge» ving. Rook nimmer In bed. Steek geen brandende pijp of sigaar in een zak van een uwer kleedingstukken. Nederl. Brandweervereniging. SOMMELSDIJK.** Zondag 22 Augustus j.l. was het voor de Ned. Herv. Gem. alhier een zeer ernstige en droeve dag, om reden des avonds hun geliefde herder en leeraar, de WelEerw. Heer Ds. v. Montfrans, wegens zijn vertrek naar Barneveld afscheid van deze ge» meente nam. De kerk was propvol, o.m. merkten we op de consulent Ds. den Oudsten van Middel» harnis, Ds. Bax van Oude Tonge en Ds. Baarslag van Melissant, benevens de EdelAchtb. Heer Burgemeester den Hollander en de beide wethouders. Na het zingen van Psalm 25 vers 1 werd gelezen de wet en daarna Predeker 3. Zijn Eerw. had tot tekst gekozen voor dezen avond uit den len Algemeenen Zendbrief van den Apostel Petrus, hoofdst. 1 vers 24 en 25 Want alle vleesch is als gras en alle heerlijk heid des menschen is als eene bloem van het gras Het gras verdord en zijne bloem is af gevallen Maar het Woord des Heeren blijft ia der eeuwigheiden dit is het woord, dat onder u verkondigd is. Zijn Eerw. verdeelde naar aanleiding hier» van zijn tekst in 2 punten en wel in hetgeen dat vergaat en hetgeen dat blijft. Zijn Eerw. wees erop dat hier op dit ondermaansche niets blijft dan het Woord Gods en dat alles vergankelijk is en dat er een tijd is van ko» men en gaan. Gezongen werd Psalm 119 vers 45 en 65 en Palm 103 vers 8 en 9. Zijn Eerw. sprak na het amen toe de Ker» keraad, de Kerkvoogden, bestuur en onder» wijzend, personeel van de Chr School, voor zoover aanwezig, Bestuur der Jongelingsver» eeniging, catechisanten, voorlezer, organist, koster en deurwachter, Burgemeester, Wet» houders en Raad. Ds. den Oudsten van Middelharnis dankte namens den Kerkeraad Zijn Eerw. voor al hetgeen hij gedurende de vijf jaren voor de gemeente gedaan heeft, ook sprak hij als consulent en ring»predikant en verzocht de gemeente den vertrekkenden leeraar toe te zingen Psalm 121 vers 4 De Heer zal U steeds gadeslaan Opdat Hij in gevaar, Uw ziel voor ramp bewaar. De Heer 't zij g'in of uit moogt gaan En waar g'u heen moogt spoeden Zal Eeuwig u behoeden. Zondagmiddag heeft Ds. van Montfrans eere»voorzitter van de Ned. Herv. (Geref) J. V. «Jehova Nissi*, van de vereen, afscheid genomen. Zijn Eerw. werd door den voorzit» ter toegesproken. Deze dankte Ds. v. Mont» frans voor hetgeen hij voor de vereen, ge» weest is en gedaan heeft Onzen scheidenden eere«voorzitter sprak daarna de vereen, toe en wenschte haar Gods zegen toe, waarna de vereen, hem toezong Ps. 121 vers 4. Ds. van Montfrans werd door de vereen, een souvenir aangeboden, hetwelk Zijn Eerw. dankbaar aanvaardde. MIDDELHARNIS. Ouders welke Zondag hun kinderen wenschen te laten doopen in de Ned. Herv. Kerk moeten hiervan aangifte doen Vrijdagavond 7,30 uur in de consistorie» kamer. Deze week zal alhier bij leden en vrien» den der Ger. Kerk een lijst aangeboden wor» den, ten einde gelden in te zamel-n ten bate van een te bouwen Zondagsschoolgebouw. Dinsdag 31 Aug. zullen de lessen in de Openbare School voor de kinderen weder een aanvang nemen. Dezer dagen zal in deze gemeente en te Sommelsdijk een rondgang worden gehouden langs de huizen met een lijst tot inzameling van gelden voor de Zondagsschool «Laat de kinderkens tot Mij komen«, alhier. Mej. O. Hansen, onderwijzeres aan de O. L. School alhier, is als zoodanig benoemd te Bussum, welke benoeming door haar is aangenomen. NIEUWE TONGE. Aan den onderwijzer F. Sterk alhie is door Burgemeester en Wet» houders ziekteverlof verleend. Tot tijd. onderwijzer aan de O. L. School alhier is benoemd dhr. Van Scherpenisse te St. Annaland. DIRKSLAND. Zondag j.l. nam de WelEerw- Heer Ds. G. v. Montfrans afscheid als con' sulent van de Ned. Herv. Gem. alhier, we» gens zijn vertrek naar Barneveld. Spr. had tot tekst Matth. 7 13 en 14, naar aanleiding waarvan hij de gemeente voorstelde de twee wegenop één van die moeten wij wandelen, op de breede of op de smalle weg, en spr. riep het de gemeente toeGaat in door de enge poort die uitloopt in de stad die fun» damenten heeft, welks kunstenaar en bouw» meester God is. Na door br Bestman nog toegesproken te zijn werd den scheidenden leeraar nog toe» gezongen de zegenbede uit Psalm 134 3. HERRINGEN. A.s. Zondag zal, D.V., be» houdens onvoorziene omstandigheden, in de Geref. Gem. voorgaan dhr. Romijn van Oos» terland. GOEDEREEDE. Zondag a s. zal er gelegen» heid zijn tot het bedienen der H. D. Aangifte Zaterdagavond 7 uur zonnetijd in de con» sistoriekamer. OUDDORP. De Unie»collecte voor de School met den Bijbel wordt niet langs de huizen gehouden, maar in de Ned. Herv. Kerk op as. Woensdag, wanneer Ds. van Schuppen van Groot»Ammers des avonds te half zes voor de gemeente hoopt op te treden. Vrijdag 27 Aug. des avonds 7 uur wordt door den kerkeraad der Herv. Gem zitting gehouden in de consistoriekamer, voor aan» gifte voor de bediening van den H. Doop, DE ANTICHRIST In xljn oorsprong, karakter en toekomst op de algemeene afval die aanstaande is, als de wegbereider voor den mensch der zonde die te ko» men staat. De Schiedamsche Kerkb. schrijft Onder mijn papieren vond ik een zeer oude lezing van een, die sedert vele jaren van ons is heengegaan, een oud vriend van Da Costa. Ik geef de lezing hier letterlijk weer, Een oude lezing Geliefde Vrienden I Kennis is macht en eene ziel zonder weten» schap is van geen nut. Het is die kennis die de voorwaarde is, dat de belofte uit Openbaring hare vervulling krijgtOpdat hunne macht zij aan den boom des levens, en zij door de poorten mogen ingaan in de stad. En ik zal hun macht geven over de heidenen. Kennis behoorde mede tot de factoren van 's menschen bestaan, toen God hem geschapen had; en het is in het teloor gaan van die kennis, dat de val des menschen zich open» baarde. Kennis is macht; dit blijft even waar in gewijzigden vorm. Die kennis is niet het uit» sluitend domein van het geleerde proletadaai, dat met zijn kennis het gansche maatschappe» lijke leven tracht te doorzurenmaar is voor elk individu te verkrijgen, hetzij hij koning is of bedelaar, heer of werkman, naar dat hij geestvermogens of aanleg heeft. Het is waar, het ongeloof, belichaamd in de mannen dezer eeuw, neemt ook bovengenoemde spreuk tot zijn devies, doch de uitkomst van hun streven levert maar al te goed het bewijs, hoe leugen» achtig hun uitgangspunt is, als hebbende, tot hoo.st gezag professor den vader der leugen, die zijn priesters der wetenschap met al hun nasporingen, zoowel als hunne geesteskinde» ren tot machteloosheid doemt en luchtkastee» len doet bouwen op het wegschuivend oever» zand van den twijfel. Macht ja, maar eene macht die zich stelt tegen Hem, die zegtMij is alle macht gegeven. Kennis, die zich oefent in de handgrepen van al de tal'ooze wapenen, die in het arsenaal van het rijk der duisternis beschikbaar zijn. In tegenstelling daarvan noemt de Apostel in den Colossenserbrief Christus, in wien alle schatten der wijsheid en kennisse verborgen zijn, als de mijn met hare aderen, waaraan waaraan alleen het duurachtig goud der wijs» heid en kennis te ontginnen is. Zoo is het een niet te loochenen feit, ja een hoofdfactor van 's menschen bestaan te dorsten naar ken» nis. Zonder dat zou de mensch in den staat der rechtheid zijne bestemming als mensch naar den beelde Gods niet bereikt hebben. Te staan naar kennis was in het geheele samen» stel van zijn zintuigelijk wezen ingeweven. De eerste proef in dezen werd geleverd, toen de Heere al het gedierte tot Adam bracht, en deze hetzelve bij name noemde overeenkom» stig zijn geaardheid. Daar werd hij op myste» rieuse wijze vergezelschapt door het Woord des Vaders, waarvan Johannes zegt, dat het van den beginne was, dat het zelf God was, dat het bij God was en het spreukenboek spelende in de wereld zijn aardrijks, wiens vermakingen zijn metd.r menschen kinderen. Zijn bestemming was het onder de beademing des Geestes, het uit den Vader te nemen en den mensch alzoo in alle wetenschappen en kennis allengskens te doen toenemen, zoodat het Excelsior (steeds hooger) hun drijfveer bleef. Dit moment van eerste ontwikkeling open» baarde zich ook in het proef-geboden juist die dorst naar kennis, gepaard aan de gelegen» heid van het g--bod, was het punt waar Satan het oog op richtte, wien 't gelukte een bres te schieten in 's menschen stoorlooze zalige ge. neugten. En dit zou niet zulke heillooze ge. volgen voor den mensch in zijne nawerking gehad hebben, wanneer die dorst naar kennis, met den val geheel was te loor gegaan dan ware hij tot het dierlijke gezonken en zijne bewustheid van schuld en straf zijn uitgedoofd en evenzeer zijne beteekenis als mensch hebben verloren en zou het Satan gelukt zijn, het plan Godsom menschen te scheppen en in hen Zich te verheerlijken te verijdelen. Het tegen deel leert de ervaring van af dien dag tot op heden én in de gewijde én in de ongewijde historie dat het streven van den mensche» lijken geest onuitroeibaar blijft gericht op ken» nen en weten. Het bruischt hem gelijk het bloed door zijne aderen, met onweerstaanbare kracht door al de tochten zijner zieldoch met die grondtrek als motief»Gij zult als God zijnen met het doel: laat ons Zijne banden verscheuren en Zijne touwen van ons werpen. Van af dien tijd is het gelaat des aardrijks betrokken en hebben de hemelen hunne wij ziging ondergaan, trad de vijandschap tegen God in en werd de mensch het eigendom van Satan als gerechtelijke prooi van overwinning door hem behaald en als zegel van het recht» vaardig oordeel Gods. Doch de gedachten Gods, waarvan de eeuwen zwanger gingen en Zijn Woord spelende in Zijnen schoot, werden openbaar als Raad en Sterke God om de werken des duivels te ver» breken en zoo lag naast den val in de belofte de gestalte, het embryo van het Woord dat vleesch zoude worden, gezalfd van eeuwigheid tot een hoofd en verbond des volks en in Wien alle schatten der wijsheid en kennisse verborgen waren. Zoo bleef Hij de bronwel der kennisse even als van den beginne, met dit verschilde mensch in het eerste stadium vrij, vrij van alle boornen des hofs van allen boom der kennisse te eten, alleen dien eenen boom der kennis des goeds en des kwaads uitgeslotendoch de verzoeking kwam in Gij zult als God zijn, de positie keerde en God werd vrijde toegang werd gesloten, de cherub plaatste zich aan den ingang des hofs en staat daar tot op den dag van heden. En wel verre van verijdeld te zijn door Satan, kwam het groote plan Gods van eeuwigheid, om die kennis onder menschen.kinderen nog rijker te ontplooien dan in den eersten staat, tot zijn recht, daar ze verrijkt werd met Zijne verbondsliefde in den Geliefde. Zoo werd en bleef God vrij zi h een volk te eigenen naar de verkiezing der genade en zoo behaagt het Hem de mededeeling daarvan in enkele Zijner keurlingen die hoogte te doen bereiken, dat zij met den Apostel stamelen moetenO diepte des rijkdoms, beiden der wijsheid en der ken» nisse Godsl Alle schatten der wijsheid en kennis in Hem Het is de vrije openbaring der genade door Hem in de harten Zijner uitverkorenen, die dat streven naar kennis weer in de rechte lijn brengt en zoo wordt het waarheidDit is het eeuwige leven dat zij U kennen, den eenigen waarachtigen God en Jezus Christus dien Gij gezonden hebt. Doch hoe bijzonder ook het deel van de Zijnen zij Hij is ook gesteld tot een hoofd der heidenen en het is door Hem dat God hen draagt als door het woord Zijner kracht, terwijl door die draging alleen het einddoel van Gods raad bereikt kan worden Het is het dragen van eene aarde, die naar den eisch van Gods onkreukbaar recht na den val had moeten verdelgd worden, doch nu gedragen, om der uitverkoren wille gedragen, opdat op haar het pleit beslecht zou worden tusschen Christus en Satan en Christus in het einde openbaar worden zou als Koning over allen - om alle volken te hoeden en Zijn tegenstanders te verslaan als een pottebakkersvat. »Waarom« vraagt de Psalmist, «woeden de Heidenen en bedenken de volken ijdelheid en het is ook door Zijne kennis dat we het antwoord kunnen gevenopdat het rijk der duisternis zijn laatste zet zou kunnen uit» spelen tegen God en Christus. Het is het recht van bataille, hem geworden in Edens hof; en zoo moet de toeleg in den val, die d&kr een aanvang genomen heeft, doorwerken in zijn volkomenheid, opdat, gelijk Patmos' ban» neling hoorde, in hemel en op aarde zou worden aangeheven het: Halleluja 1 de Heere, de Almachtige God heeft als Koning ge» heerscht. Zoo naakt eenmaal de tijd dat alle zijne wapenen zijn afgestompt en hij dan ten volle zal vernietigd worden door den adem des Almachtigen Gods. Dit sluit met de er» varing van enkele kinderen Gods, bij wien het Hem behaagt dien val tot die volkomen» heid te openbaren en uit te werken, opdat de openbaring van den Christus in hen ook tot zoo volle, rijkere ontplooiing zou geraken. Zoo is het door de kennis van dien eenigen rechtvaardige, naar wien gevraagd wordt Wie klimt de berg des Heeren op dat de aarde behouden wordt, voor zijne uitver» korenen, voor zooveel hun noodig is; en daartoe geeft Hij in wien alle schatten der wijsheid en kennisse verborgen zijn als de eeuwige Bronader allerlei bedeelingen, om in verscheidenheid van gaven die kennis te ver» spreiden naar de mate der gave van Christus, naar mate zijne wijsheid en zijn welbehagen dit noodig keurt tot volmaking der heiligen en beslechting van het wereldgericht, als een drama dat zich in zijn opeenvolgende bedrij» ven al boeiender en belangrijker voordoet. En nu, dit ten grondslag gelegl als de openbaring van Gods raad, is het aan de hand van die kennisneming dat we het wagen met u een blik te werpen op ons wereldtooneel gedachtig aan het woord des Heeren als Hij ons het uitbotten van den vijgeboom ten voorbeeld steltAlzoo ook gijlieden, wanneer gij al deze dingen zult zien, zoo weet dat het nabij is voor de deur. (Wordt vervolgd). SOMMELSDIJK. Geboren: Jan, z. v. Cornelis Krijtenberg en Jobje Nelis. Ondertrouwd: Gerrit Polder, 21 j. en Jo» hanna Maria van der Wekke, 21 i., beiden alhier. Gehuwd: Leendert van de-i Broek, 21 j. en Christina Lijntje Buth, 17 j., beiden alhier. Geboren: Willem, z. v. Jan Speé en Pieter» nella Vijfhuizen; Adrianus z. v. Jan Verbiest en Maria van Lente. Ondertrouwd Cornelis Schotman, 32 j., te Rotterdam en Lena van Es 22 j. alhier. GehuwdAdrianus Robijn, 27 j. te Dirks» land en A riaantje van der Sluijs, 22 j., alhierJacob Razenberg 24 j. alhier, en Cor» Delia van Driel, 19 j. te Dordrecht. NIEUWE TONGE Getrouwd: Jan Tyl, j.m. 24 jaar en Jannetje Felsbourg. j.d. 22 j. beiden alhier. OverledenSophia Felsbourg oud 54 j. echtgen. van A. van Alphen. DIRKSLAND. Geboren Maartje, d. v. Michiel Okkenburg en van Jozina Lugtenburg; Elizabeth, d. v. Jan Lodder en van Jannetje Cornelia Bestman. Ondertrouwd Adrianus Arie Keijzer, j.m. 25 j., te Sommelsdijk, en Antje Berg, j.d. 28 j., alhier; Beschier \an den Nieuwendijk, j.m. 19 jte Stad aan 't Haringvliet, en Willemina de Man, j d. 22 j., alhier; Willem Stolk, j.m. 28 j. en Cathelijntje Brooshooft, j.d. 23 j.,*»<v beiden alhier. GetrouwdD. J. P. van Eesteren, te Mid» delharnis, en Fransje Bruinsel, alhierA. Joppe te Sommelsdijk, en M. Roodzand, alhier. OverledenGeertje Bogert, 34 j., echtgen. van H. GuldemeesterAndries Witvliet, 6 maaanden, z. v. J. Witvliet en van P, Struis. MIDDELHARNIS. Donderdag 26 Aug. des nam. 2,30 uur zal er een openbare Raadsvergadering worden ge» houden. GOEDEREEDE. Zaterdagavond vergadering van de Afdeeling van den Nederlandschen Arbeidersbond. GOEDEREEDE. De vorige week werd door de garnalen visscbers van 45—75 kilo gevangen per dag. OUDDORP. De visschers vingen de vorige week van 300-400 kilo garnalen per vaartuig; in de stallen 6 zalmen. NIEUWE TONGE. Uitslag van de door Notaris van derSluys te Dirksland, op 23 dezer gehouden verkoo» ping van Bouwland, ten verzoeke van dhr. G. van der Werf alhier. A. 1,47,20 H.A. (3 Gem. 62 R. V. Maat) Bouwland in vier perceelen. Koop 1. groot ongeveer 0,36,86 H.A. (241 R V. Maat), ingezet door P Keijzer alhier, op f 1310,— per gemet of in totaal op f 1252,36. Koop 2, groot ongeveer 0,35,82 H A. (234 R. V. Maat) ingezet door P. Keijzer alhier, op f 1210,— per gemet of in totaal op f 943,03 Koop 3, groot ongeveer 0,36,86 H. A. (24. R. V, Maat) ingezet door P. Keijzer alhier, op f 1213,— per gemet of in totaal op f 972,03. Koop 4, groot ongeveer 0,3,766 H. A. (246 R V. Maat) ingezet door P. Keijzer alhier, op f 1230,— per gemet of in totaal op f 1008,60. B. 0,61,23 H. A. (1 Gem. 100 R. V. Maat) Bouwland te Battenoord, in twee perceelen. Koop 1, groot 0,30,60 H. A. (200 R. V. Maat) ingezet door J. J. Kievit alhier, op f 1460,— per gemet of in totaal op f 973,33. Koop 2, groot 0,30,60 H.A. (200 R V. Maat) ingezet door J. J. Kievit alhier, op f 1440,— per gemet of in totaal op f 960,—. Totale opbrengst A f 3976,79 B f 1933,33. De afslag blijft bepaald op Maandag 30 Augustus a.s. des nam. 6 uur in Café «De Onderneming« alhier. De Standaard driestart: Een argument zonder inhoud. De actie voor de samenvoeging van kleine gemeenten tot grooter administratief complex, een actie, die aan de Gedeputeerde Staten in elk gewest de taak wilde opleggen, de kaart van hun gewest te verdeelen, zonder rekening te houden met de historie, met de wezenlijke gegevens van het leven, maar alleen met de doode maat eener administratieve efficiency, schijnt thans haar hoogtepunt wel te hebben bereikt. De hoop, dat men aan haar greep zal ontkomen, wordt steeds meer

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2