r en Uitgifte 99 "raad Maar lang 18, R'ta HUE USES iinSCHHE OIKFAilHEII Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. i - Oude Tonge IN HOC SIGNO VINCES No. 3251 WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1926 41STE JAARGANG ien RANDERIi e Winter en. Puilen enz, enz. Jen-gebitten. ►TPAPIER KHOUEII ZWIER De Waterleiding Meerdervoort 25; is - Telef. 21 Portland- ;n Vuurcement en Tras ^LEENBANK -WEISS" SMI NIEUW i W. BOEKHOVEN ZONEN ülie stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Het Pan-Aziatische Congres WESTERFLIER, Com- Maastricht, Voorzitter ZUIDEWIJN, Griffier retaris. Officier van Justitie te Effecten te Amsterdam. :he Landbouwbank te 's-Gravenhage. fAN DER HOOP VAN (Gr.) Lid der Prov. SI, Lid van de Tweede bestuur *S. H. KAHMANN. r. LEEMANS. 01 ROTTERDAM )OPPEL". rerscheidenhejL 5, 7, 8 en 10 c.M. ZEN. GEHEELE EILAND ei t in 17273 -emeubelen en vierkante en Badstoelen, in bekled en onbekleed RK, zoc ais r'apieman afels. Cok verki'jgoaar sord. MiddeSharnis. JDDORP.« >t gelden aan leden tegè„ Zij neemt gelden op te» aars ook van niet»leden. kunnen dagelijks wor» 1 bij een der leden van 22189 12 en 26 Aug. des n.m i huize van den Kassier. OOSTENBRUGGE. it behandelen WASCH is en Strijklnrlchting Dichte sluiting tedkoop IERS, Mee. Dent. Rotterdam. Prijs per Nieuwste methode. 1—3, Dinsdag en N TAFELLAKENS or Restaurants, en Partijen - Deze Coura it verschijnt eiken WOENSDAG en 7 ATERDAG. ABONNEM NTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDEKLIjKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worde® berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Misschien zijn er onder onze lezers die niet weten wat met dit woord „Pan" bedoeld wordt „Pan" wil zeggen „alles" of „allen". Zoo spreekt men van „pan-Germanisme" wanneer men de beweging van al wat Germaan is om tot de wereldheerschap pij te komen, bedoelt. Zoo kan men ook spreken van „pan-Slavische", of „pan-Angelsaksische," of „pan-Roma- nische bewegingen. Welnu uit bovenstaande zal nu eenigs- zins kunnen blijken wat er .bedoeld wordt met een pan-Aziatisch Congres. Dit Congres werd dezer dagen gehou den, te Nagasaki. Echter is er van de besprekingen en resultaten van deze grootsche samenkomst naar buiten heel r,weinig bekend gemaakt. Deze geheim zinnigheid is den Aziaat eigen. Een zeer belangrijk artikel over dit congres schreef dezer dagen de Indische medewerker van de Maasbode. Hij wees op het feit, dat waar er een dertig jaren terug nog geen sprake kon zijn van een samenkomen van het aziatische Ras in één congres, omdat er toen nog geen pan-Aziatisch senti ment bestond, dit reeds thans goed mogelijk bleek. De toestanden in het Oosten ontwikkelen zich snel, en niet zoo zeer wat er nog gesproken en ge daan is op dit congres, als wel dat men in Azië tot het houden van dit congres kwam, heeft veel te zeggen. Reeds in 1905 heeft Dr. A. Kuyper in zijn groote reisbeschrijving „Om de Oude Wereldzee" op het Aziatische ge vaar gewezen, en er is niet veel wereld ennis voor noodig om te zien dat dit gevaar sindsdien grootere en scherpere afmetingen heeft aangenomen. Het Aziatische volk is tot zelfbewust heid gekomen. En nu in den grooten wereldoorlog Europa haar innerlijke zwakheid heeit verraden, rijpt in Azië het zelfvertrouwen aan. Dit moet tot een botsing komen tus- schen Oost en West. In de eerste plaats moet op de over- heersching van het Westen over het Oosten noodwendig een reactie volgen Engeland heeft in de laatste jaren de wereldheerschappij gehad, één derde van de gansche aarde ongeveer was jarenlang Engelsch grondgebied. En de Aziaat heeft het gevoeld, dat hij als een minderwaardig type door den overheerscher beschouwd werd. Dan is daar de eeuwenlange scherpe antithese tusschen Christendom en Mohamedanisme. En tenslotte heeft de ontwikkeling van het bolsjewisme in het Oosten den Aziaat op een geheimzinnige maar snelle wijze rijp gemaakt voor den strijd tegen de Westersche cultuur. Communisme en bolsjewisme vonden in het gistend China en Japan een rijken voedings bodem en het is door de Russische Sovjetmannen goed gezien dat willen zij 't Westen treffen zij dit het beste door den weg van het Oosten doen kunnen. Het is een eisch van Gods Woord, dat wij acht geven op de teekenen der tijden en zoo wij dat doen dan zeggen deze teekenen ons veel. Zij hebben ons te zeggen dat Europa een donke ren tijd tegemoet gaat. Eens schreef een Duitsch geleerde een boek, waarin hij den ondergang van West-Europa voorspelde Mis schien zag deze schrijver den toestand wat te pessimistisch in. Maar een feit is het, dat wanneer een werelddeel zich zelf verzwakken en verteren wil het dit toch wel niet op een meer af doende manier zou kunnen ondernemen dan Europa in de laatste tien jaren gedaan heeft, En het andere feit staat hier tegen over dat Azië in de laatste decenniën tot ontwaking kwam, en dat dit, werelddeel eenmaal ontwaakt een kracht ontplooien kan waarbij die van Europa in het niet wegzinkt. Daarbij zal Europa de kracht die haar eens de suprematie over de gan sche wereld gaf in dezen strijd moeten ontbeeren. Europa erkent geen Almach tige Schepper van Hemel en aarde meer Zij heeft zich aan het Gezag van Gods Woord onttrokken. Hierop wijst ook de Indische corres pondent van de Maasbode als hij onder de oorzaken van het verval van Euro pa noemt Daarnaast -is en dat is het ergste een geest van het Westen, die met God en .godsdienst, met alle religie heeft gebroken, welks god de eigen welvaart is en de eigen macht en de materieele genieting, het in maximum bereikbaar genot, door het imperialisme gedragen, als een kwade bezoeking .over den ge- kleurden mgnsch gekomen. Het is deze aan alle cultuur vijandige, alle metaphysische drift verdoovende en verlammende geest, waartegen de gekleurde mensch is öpgestaan in verzet, in weerzin, in haat, in een heiligen haat als tegen den verwoes ter van het erfdeel der vaderen. Zóó is het. Europa heeft het verdorven en heeft niets meer te hopen, tenzij het God ten voet valt. Maar het schijnt, dat zij alles liever wil dan juist dit. De Christen die leeft bij het Licht van het Woord Gods weet dat de Anti-Chnst komt. Zou de ontwikkeling van de gebeur tenissen in het Oosten het voorspel van zijn komst zijn Niet te verantwoorden. Scherp maar juist geeselt het »Utrechtsch Prov. Weekblad de houding van enkele partijen bij de 11. gehouden 1ste Kamerverkiezing. Het blad schrijft Dank zij Braat en Kersten is het aantal A«R. Eerste Kamerleden met één afgeno» men. De heer Amelink moest zijn plaats ruimen voor den Vrijheidsbonder Koster. Dit feit, dat in de situatie niet veel wij» zigt immers de verhouding in de Eerste Kamer blijft 30 rechts tegen 20 links is toch niet zonder beteekenis. Het symptoom van politieke verwildering spreekt ook uit dit simpele geval van zetei» roof. De vroegere antirevolutionairen, thans Staatkundig Gereformeerden, waren de eer» ste oorzaak er van door verspilling hunner stemmen, alzoo de macht van het ongeloof versterkende. D°ordat een van (je 2uid«Hollandsche A.«R. Statenleden wegens ziekte afwezig was en door de houding van de beide Staat» kundig Gereformeerde Statenleden, kondep de Vrijheidsbonders met behulp van boer Braat hun snood plan volvoeren» Dat de Vrijheidsbond op dergelijks wijze »winst« aanvaardt, typeert op duidelijke wijze de kwaliteit van de politieke partij. Eerst werd een revue=komiek als Henri ter Hal voor den Vrijheidsbond naar de Tweede Kamer gezonden, toen een verdedi» ger van het drankkapitaal als Staalman en straks komt Braat, als de Plattelanderspartij bij gebrek aan wil om te offeren bij leden van die partij geliquideerd is, als waardig representant van het Nederlandsch «libera» lisme* op de lijst van Dresselhuys. Als zieltjes gewonnen kunnen worden, is de Vrijheidsbond er als de kippen bij. Hoe en wat voor soort doet er niet toe. De Vrijheidsbood weegt niet, telt alleen. Op deze wijze wordt de liberale vaan «onbesmets gehouden. Voor een volgende verkiezing Braat op de Vrijheidsbondsche reclame film. Het kan een succes worden. Snoeck Henkeman's opkomst vervalt er bij in 't niet. Vooral de houding door de S. G. P. aan» genomen, is niet te verantwoorden. Door hun optreden werd aan een beleider van het Ongeloof, aan een kind der Revolutie een zetel verschaft. Hoe zou Groen van Prinsterer tegen zulk doen getoornd hebben 1 Men beroept zich nog op Groen maar be» denkt niet, dat deze christen»staatsman juist op vereeniging van allen die Links bestreden, bedacht was. In zijn werk grondwetsherziening en eens gezindheid, blz. 61, schreef Groen «Bij de onbereikbaarheid van het meest begeerlijke doel (onmiddelijke vereeniging van allen op deugdelijken grondslag) moe» ten wij ons aan het bevorderen van hetgeen vergelijkerderwijs wenschelijk is, niet ont» trekken; namelijk vereeniging van welge» zinden, uitgaande van vrije werking, een ieder op zijn standpunt, een ieder naar zijn geloof en inzicht, ten behoeve van gods» vrucht, zedelijkheid, verkregen rechten, nationale zelfstandigheid, in één woord van al datgene waarvan de hooge waarde tegen» over de gedrochtelijke waanwijsheid van den huidigen dag, door zeer velen verstan» digen en braven in Nederland nog erkend wordt. Om dergelijke vereeniging te be» werken, wordt meer dan ooit in de gegeven omstandigheden, onderlinge verdraagzaam heid gevorderd, wederzijds ontzag voor el» kander overtuiging, geen geweldadig door» drijven met betrekking tot alles, van in» zicttten d e slechts, hetzij aan sommigen, hetzij aan velen, wel behaaglijk zijns. Groen was bedacht op vereeniging van allen die Ongeloof en Revolutie wilden bestrijden en hij deed daarom een beroep op Protestantsen en Roomschen. «Neens, zegt de S. G. P., «wij breken het werk van Groen af en leggen op splitsing van allen die bij elkander hooren, toes. De «Christelijke Landarbeiders over Flakkee. Het orgaan van den Ned. Christ. Landar» beidersbond geeft een overzicht van het jaar 1925. Hierbij vinden wij o.m. het volgende: «Te Den Bommel bereikte men eenige verbetering. Wel liepen hier de onderhan» delingen niet vlot, omdat door ons het loon» aanbod in den winter te laag werd geacht. «Inderdaad is het verschil in loon zomer en winter hier te groot. Daar is zeer zeker een reden vooi, en van ouds altijd in die mate zoo geweest, en het ging daarom bij ons niet over het verschil maar over het te groote verschil. «Naar een kleine consessie van de pa» troons hierop werd tenslotte het contract aanvaard.s Even verder klaagt het orgaan over de Flak» keesche afdeelingen, dat deze zoo zwak „'ijn en de patroons er geen voorstanders van or» ganisatorisch overleg zijn. Wij gelooven dat op Flakkee de gemeente Den Bommel nog de best georganiseerde af» deeling heeft. Van andere plaatsen wordt weinig bekend. Betreurenswaardig is het feit det er in deze streek nog zoo vele landarbeiders zijn, die hun heil zoeken in de neutrale organisatie, terwijl zij krachtens hun levensbeschouwing toch in de chrisielijke arbeidersorganisatie op hun plaats zijn. Hierin dient toch verandering te komen. Flakkee is een land waar de christelijke or» ganisate bloeien kan. Het is onverantwoorde» lijk, dat waar de bevolking overwegend «or» thodox* is. de neutrale organisatie die in dienst van Ongeloof en Revolutie staat, de Christelijke organisatie de baas is. Ons dunkt, dat er op elke plaats toch wel enkele invloedrijke mannen zijn te vinden die de christelijke actie op dit terrein kunnen be» vorderen Of moet dit kwaad hier zich eerst wreken De Waterleiding» Niettegenstaande men ruimschoots in de gelegenheid gesteld is, kennis te nemen van de rapporten omtrent de stichting, de kosten en de exploitatie eener waterleiding op Flak» kee. blijkt dat er nog heel veel misverstand bestaat. Allerlei praatjes, die geen enkelen grond hebben, doen de ronde en velen zijn helaas maar al te licht geneigd er het oor aan te verleenen. En dat sommige menschen die, uit welke motieven dan ook, meenen tegen een waterleiding te moeten zijn, deze praatjes gaarne helpen verbreiden om, kon het zijn, de waterleiding bij de bevolking in discrediet te brengen, spreekt wel haast vanzelf. Voorlichting is dus wel gewenscht. Nog dezer dagen gewerd ons een schrijven, waarin een ingezetene van dit eiland 3ls zijn meening te kennen gaf, dat de waterleiding voornamelijk ten gerieve der voorname bur» gers zou zijn en de mindere man goed genoeg was hieraan te helpen mee batalen. Niets is minder waar. De waterleiding zal in de allereerste plaats een groote uitkomst zijn voor den arbeiders» stand. Deze zal er veel meer bij gebaat zijn dan de gegoede burgers, die meestal over veel grootere en zindeiijker regenbakken be» schikken dan men bij de arbeiderswoningen aantreft. En dat de min»gegoeden moeten helpen betalen aan het waterverbruik der groote huizen, is evenmin waar. Het tegendeel is de waarheid. Hoe grooter huis, hoe meer er be» taald moet worden en hoe kleiner een wo> ning, hoe minder men behoeft bij te dragen. Hier wordt de progressieve heffing toe-epast. En het bedrag da; men in kleine huisjes te betalen heeft is zoo miniem, dat het niet de moeite waard is er over te spreken. Zoo zijn er veel dingen die geheel verkeerd worden voorgesteld. Men doet verstandig niet naar al die praatjes te luisteren, doch zich zelve van de juiste feiten op de hoogte te stellen. En dan zal blijken dat er ten slotte van alle bezwaren weinig of niets overblijft. Een treurige gedenkdag. De Calvinist, Prof. Sebesteyn, schrijft in de Hongaarsche Heraut Een treurige gedenkdag. Den 29 Augustus herdekt geheel Hongarije het treurig feit, dat 400 jaar geleden, den 29 Aug. in het jaar 1526, de Turken door den beroemden slag van Moh&cs. Koning Lodewijk II en zijn geheele leger vernietigd en een zeer groot gedeelte van Hongarije veroverd hadden. Honderd en vijftig jaren lang duurde van dezen dag af de Turksche heerschappij in Hongarije, welke onuitsprekelijk veel lijden over het Hongaarsche volk bracht. Nu, in deze jaren, na vier eeuwen, zijn de arme Hongaren tot een tweede Mohacs gebracht door den vrede van Trianon, die het grootste en schoonste gedeelte van Hongarije heeft weggerukt en millioenen Hongaren onder het juk van Roemenen, Tsjechen en Ser» viërs heeft gebracht. Als wij dit vreeseiijk feit bedenken, dan kunnen wij het welbe» grijpen, hoe treurig voor de Hongaren de 400»jarige gedenkdag van den slag van Mo» hacs den 29 Augustus zal wezen. De geschiedenis van het Hongaarsche volk is één groot boekdeel van ellende en jammer zóózeer ging het met dit volk steeds door de diepte, dat het een stempel gezet heeft op zijn karakter, zijn muziek en zijn zang, zijn dicht» kunst en cultuur. Moge het vuur der beproeving het fijne goud louteren, dan zal nogeens dit volk, beproefd door 't lijden, terwijl er zooveel ander goud verdonkerde, schitteren tot eere Gods en een eereplaats in de rij der volkeren bekleeden WARENWET EN WATERLEIDING. Op grond van de bepalingen der Warenwet zijn er de laatste jaren een aantal Koninklijke besluiten verschenen, die voor verschillende categoriën van neringdoenden de beschikking over goed drinkwater gebiedend voorschrijven. Het eerste dezer koninklijke besluiten was het vBroodbesluifa, dat onlangs door een nieuw vervangen is en in art. 7 o a. bepaalt, dat de bereiding, verpakking of behandeling van brood slechts mogen geschieden in ruimten, welke zich bevinden in perceelen, waarin één of meer middelen van waterleiding aanwezig zijn, die water in voldoende hoeveelheid en deugdelijk voor het gebruik in verband met het bedrijf opleveren en waarin middelen van watervoorziening, die ander water opleveren, niet aanwezig zijn. Het »Melkbesluit« geeft in art. 27 een on» geveer gelijkluidend voorschrift ten aanzien van de perceelen, bij melkverkoopers in ge» bruik en het Algemeen Besluitbepaalt het» zelfde voor de ruimten, waarin de bereiding, verpakking of behandeling van eet» en drink» waren in 't aLemeen plaats heeft. Hoe staat het nu met de hoedanigheid van het bedrijfswater van bakkers, melkverkoopers enz. op het eiland Goeree en Overflakkee? In 1924 heb ik een onderzoek ingesteld naar het water, in gebruik bij de bakkers in de 13 gemeenten van dit eiland en daarbij in hoofdzaak gelet op het welwater. Regenwater toch, hoewel op zichzelf natuurlijk voortreffe» lijk, 'Wordt in den regel niet op zoodanige wijze opgevangen en bewaard, dat veront» reiniging van buiten geheel uitgesloten is. Bovendien staat regenwater niet ten allen tijde in voldoende hoeveelheid ter beschikking. Een watervoorziening met regenwater is dus in geen geval in overeenstemming met de eischen, die het Broodbesluit, het Melkbesluit en het Algemeen Besluit stellen. Van de welwaters nu zijn onderzocht in de gemeente Den Bommel 4 monsters Dirksland10 Goedereede4 Herkingen3 Melissant3 Middelharnis 14 Ooltgensplaat 10 Ouddorp4 Sommelsdijk 9 Stad aan 't Haringvliet 4 Stellendam5 Nieuwe Tonge. 5 Oude Tonge 5 Van deze 80 waters was er eigenlijk niet een, dat geheel betrouwbaar en dus voor bet ge» bruik goed te keuren was. Ik kan niet aan» nemen, dat de toestand bij melkverkoopers, bij winkeliers in andere eet» en drinkwaren en bij particulieren beter is en ben dus tot de conclusie gekomen, dat de watervoorziening op het eiland erbarmelijk slecht is Nu werpe men niet tegen, dat er menschen van 80, 90, misschien 100 jaar zijn, die nooit anders dan dit water gedronken hebben en zich daar steeds uitstekend bij hebben be» vonden. Men verzekert zich tegenwoordig toch ook algemeen tegen brand, ofschoon de meeste verzekerden hun hrele leven lang nooit eenige uitkeering van de assurantie maatschappij be» hoeven in ontvangst nemen Het welwater, zooals dit op het e'land gec ronken wordt, is over 't algemeen van dien aard, dat er geen waarborg bestaat, dat het vroeg of laat niet de bron kan wezen van de meest ernstige be» smettelijke ziekten. Thans bestaat de gelegenheid tot het stich» ten van een drinkwaterleiding voor het ge» h ele eiland. Laat men die gelegenheid toch benutten en zich niet door domme behoud» zucht onttrekken aan iets, wat een eisch des tijds is. Nog een enkel woord over de aansluiting van Ouddorp bij de eventueel te stichten waterleiding, dit naar aanleiding van het ar» tikeltje «De Waterleiding* in het nummer van Woensdag 11 Augustus. Ik lees daar «Bovendien kunnen de Ouddorpers heel gemakkelijk aan uitstekend water komen. Zoo zijn er, die zich de kosten van een Norton» pomp getroost hebben en nu heel goedkoop best water hebben Mijn ervariDg leert anders. De in die ge» meente onderzocht.- welwaters waren even ondeugdelijk als die in de andere gemeenten en ook het water uit de gemeentepompen te Ouddorp zou ik niet kunnen goedkeuren. Zeker zal er te Ouddorp goed water in den grond te vinden zijn het geheele plan eener drinkwaterleiding vanuit de duinen te Ouddorp berust hierop, maar wat een waterleidingbe» drijf, dat over alle hulpmiddelen der techniek beschikt, vermag, dat kunnen anderen nog niet. Dat men te Ouddorp «heel gemakkelijk aan uitstekend water* kan komen, moet ik dus op goede gronden betwijfelen. Ik zou het ten zeerste betreuren, als de gemeente Ouddorp buiten de te stichten water» leiding bleef en de bewoners van dat dorp, hoewel het dichtst aan de bron gelegen, zich zouden moeten blijven behelpen met vies regenwater of onbetrouwbaar welwater. De Directeur van den Keuringsdienst van waren voor het Keuringsgebied Dordrecht Dr. G. J. VAN MEURS. ssGravenhage, 13 Augustus 1926. Gij vraagt mij U iets mede te deelen over het nut, laat ik zeggen de noodzakelijkheid, van een behoorlijke watervoorziening in het algemeen. Gaarne wil ik aan Uw verzoek voldoen, al moet ik mijn verwondering er over uitspre» ken, dat zulks in onzen tijd nog noodig schijnt te zijn. Immers een behoorlijke waterverzor» ging wordt in Nederland als een zaak van algemeen belang beschouwd, nu wij weten, dat de Overheid sinds jaren reeds de tot standkoming van goed ingerichte waterleidin» gen niet alleen aanmoedigt, maar ook in wer- lijkheid mogelijk maakt. Zij doet dit in de eerste plaats door finan» tieel en bijstand te verleenen waar die noodig blijkt te zijn en verder door het in stand houden van een Centraal Bureau voor Drink» watervoorziening, waar men ten allen tijde adviezen kan inwinnen omtrent de deugdelijk» heid van het water en omtrent de beste wijze waarop te werk gegaan moet worden om dit behoorlijk en in voldoende hoeveelheid te winnen. Daar, waar de Overheid zich zoovele opof» feringen getroost, blijven de provinciën en meestal de gemeenten niet jachter, alleen blijkt

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1