Erai handeiszaaK zonder Drukuiem is ais een wintel zonder Etalage! KCerk en School. V ergaderingen. Visscherij. Correspondentie. Gemeenteraad. Uit de Pers. Buitenland. 4 R< Plaatselijk Nieuws». Gem brengen, zelfs zij weten waar ons eiland ligt. Zij kennen het meer dan bij name. Heel Nederland kent Flakkee. Vraag overal naar de Flakkeesche jammen, vraag naar de Fiakkeesche taal, vraag naar de Flakkeesche alekrukels en zeekralen ja, vraag, waar je wil, men zal u wel op de hoogte brengen. Maak miar een reisje van Winterswijk naar Velp, en tien tegen éét> zij hooren 't, ze zien 't, datje in hun streken nietthuis behoort 1 En of de winkeliers in Rotterdam graag met ons te doen willen hebben 1 «Daat is wat te verdienen aan die menschen,* zeggen ze. Neen 1 't is waar, in 1805 behoorden we nog tot Zeeland, en moesten de heeren roovers naar Zierikzee maar met dat achterland heb' ben we afgerekend nu gaan ze naar de eerste handelsstad des Rijks, ziet u 1 Ze gaan nu naar 't rijke Rotterdam in logementen met drie, vier vijf gewapenden er voor, opdat niemand in zijn nachtrust gestoord worde 1 Ja, vijftig jaar geleden, toen alle wegen water, en alle boeren stroopers waren, toen kende niemand Flakkee, dan vele arbeiders, die veertien stuivers op een dag verdienden, en de hekken gingen stuk maken voor brand' houtmaar nu is 't anders I Waar zijn de lange jassen met dito slippen van twee el en een spanwaar de smalle rouwzoompjeswaar de hooge hoeden met smallen rand Waar de jongens, die op Zon' dag nog op klompen loopen? Waar de bom kende karren, die een mensch het hart uit 't lijf schudden Waar de huifwagens, door de kippen soms zoo eigenaardig gekleurd Waar de eertijds zoo onmisbare keuvelhoedjes, die 's morgens werden opgezet en pas werden afgenomen, als men ging slapen. Wie wandelt op Zaterdagavond nog op gesmeerde vetleeren landschoenen Neen, tegenwoordig is 't een andere tijd 1 We volg 'n de laatste modes en letten wel degelijk op den nieuwsten smaak Velen zijn geabonneerd op «de Modegids*, «de Vrouwen» wereld«, «de Gratieuse*; met hunne honder< den bal' en visite-costumes we hebben onze coupeurs, die ge altijd kunt ontbieden, gratis en francoonze knipcursussen van tien gul» den voor tien tot dertien lessen onze strijk» inrichtingenvoor vijf centen de grootste fronts en boordjes no. 15 en een half. Neen, 't is tegenwoordig wat anders op Flakkee. We hebben onze meubelmagazijnenonze confectiewinkels van dertien gulden een vol» ledig pak, jas, broek en vestnaar keuze, met en zonder verschieten we hebben onze bazars, waarin ge alles krijgen kunt van den hengel» stok af tot de prachtigste bloemenvazen, zelfs sigaren van acht voor een dubbeltje met een pijp toe onze spiegelruiten, hoog geassureerd ten believe van de vroolijke jeugd en opdrin» gende nieuwsgierigen. We hebben onze stoombeurtschepen, onze stoomdrukkerijen, onze stoomdor chmachines, onze stoomfietsen onze gasfabriek en smids een halve eeuw onze stoombooten, nu drie» maal per dag vaak. Vroeger, ja 1 toen wisten ze hier niet van toeten en blazen 1 Maar kom nu eens 1 We hebben 's zomers onze festivals en muziekuitvoeringen, onze straatmuzikanten en publieke zangstersen gaan voor geen stedeling op zij, als hij de nieuwste aria's van 't draaiorgel fluitwe heb» ben 's winters concerten, we zangeressen van naam, dansmeesters voor wijzen en zotten muziekonderwijzers met de kranigste lessen op piano, otgel, hobo en viool. Vroeger, och mensch 1 om acht uur lag heel Flakkee op bed, alsof het alleen op de wereld was. Maar tegenwoordig I 's Zomers om elf uur 's nachts is 't soms nog druk op straatdat lacht, dat zingt, dat schertst nog honderd uit. En 's winters I We hebben lezingen van vege» tariërs uit Bioemendaal, van reciteerhelden uit Amsterdam, van politici uit den Haag en Aardenburg we verlustigen ons tot laat in den avond met kinomatograaf en bioscope. Vroeger, neen 1 't was alles ouwer'ouwer» wetsch I Maar nu 1 We hebben onze tennisclub en whistpartijennaaikransen en heeren', en burger» en jongeliedensociteitwe fietsen en tuffen telefoneeren, telegrafeeren, excerceeren, al vriest 't dat 'f kraakt. Nu hebben we tentoonstellingen van vet en hongerig veestierenkcuringen onderzoek van zaaigranen een soort landbouwschool ploegen van Sacks en varkens van echt York» hires ras cultivators om 't voorjaarsland ge» reed te maken en boter-separators, die in twin» tig minuten de boter u t de zoete melk halen Vroeger, 't ging alles 't oude en 't eigen. Doch nul Er zijn ko'enbondeö en coöpe» ratieve boterfabriekenWat wist men vroeger van Echt Duitsch Thomasslakkenmeel en ChilisaJ peter en gezuizerde Kalizouten? Wat hoorde je vroeger van Boerenken» banken en van een Participatiestelsel Wel mensch I Heel Flakkee is omgedraaid 1 Wat hooide je oudtijds van e n Ambachts» school en van 't Groene Kruis, en van een Hoogere Burgerschool en van een Ziekenhuis Neen, laat men tegenwoordig over Flakkee en Goeree zoo min maar niet meer denken 1 Het mag in de rij der eilanden opgenoemd worden. En volstrekt niet het laatste. Maar we liggen wat ver van de centra's af, dat is wel jammer. Niet zoozeer voor de ge» zonden, als wel voor ernstige kranken en voor onsterken, die naar de ziekenhuizen moeten in onze academiesteden voor operaties enz. En ook daarom zou 't een zegen zfin, indien wij eens een eigen Ziekenhuis hadden. Een eigen ZiekenhuisI zegt gel Ja, lezer, ook dat Het zal uw lijden verzachten, arme kranke, die in eene sombere woning uw krachten voelt wegzinken. Het zal uw scheidingssmart temperen, outroerde moeder, die anders uw lieve kind moet overgeven, aan vieemden, ver van u verwijderd. Een Ziekenhuis I Neen, niet meer naarLei» den of Utrecht. Maar hier in onze omgeving willen we onze klagenden, onze ongelukkigen bezitten. Hier willen we ze bezoeken, hunne tranen drogen, hun blijden lag opvaDgen 1 Hier willen we ze toespreken van aanstaande genezing, van hoopvolle beterschap, of voor» bereiden voor 't naderend einde. Niet elders, maar hier willen we ze zien, ze hooren, ze verkwikken met onzen vaderlijken zegen, ze opbeuren met onze moederlijke liefde en toe' wijding. Niet elders, maar hier zullen ze als 't einde gekomen is, in onze armen den laat» sten adem uitblazen, en we zullen hun stof toevertrouwen aan denzelfden akker, waar de andere broertjes en zusjes zijn neergelegd. In 't zelfde graf van ons eigen dorp. Is de commissie er reeds vraagt ge. Wel eeDe voorloopige, die ontbonden wordt, en opnieuw kan herkozen worden na de tot' standkoming der zaak. Alle mannelijke en vrouwelijke leden zullen daarover hun stem uitbrengen Of ze onpartijdig of partijdig is samen» gesteld. Vraag eerst of 't doel edel, de stichting noodzakelijk en de poging zelfs niet prijzens» waardig is. Dit is de samenstelling. A. J. de Graaff, Burgemeester van SommelsdijkS. Knöps, arts te Sommelsdijk; J. Timmerman, lid van den Gem. te SommelsdijkB. Hollen M de Gast A. I. Hoek; M. van BijleveldJ. Born, lid van den Gemeenteraad te Middelharnis en W. de Jong, secretaris; alzoo zeven uit Som» melsdijk en twee uit Middelharnis. Voorts blijve 't oordeel aan anderen, omdat we geen recht hebben met de politieke weeg» schaal naar buiten op te treden, of 't politieke paslood te gebruiken voor muren, wier fon» damenten nog niet eens staan. Doch dit zeggen we wel 1 Hier zij Solida» riteit 1 Bij velerlei verdeeldheid hier eenheid I Bij velerlei verschil van meeninghier over» eenstemming. En zij de uitkomst schitterend Zoo stond het 23 jaar geleden. En hoe is het nu 't Ziekenhuis laat nog op zich wachten 11 SOMMELSDIJK. Dezer dagen is teVGra» venhage overleden onze vroegere dorpsgenoot C. Kieviet, thans als vrijwilliger dienende bij de politietroepen. De dienstplichtige L. van Nimwegen is tegen 1 September a s. opgeroepen om bij de Zeemacht te worden ingelijft. Van den koopman A K. zijn een koppel van 10 biggen gestorven. In deze gemeente doen zich enkele ge» vallen van mond» en klauwzeer voor. Voor de uien wordt in deze gemeente f 3,50 per H L. besteed MIDDELHARNIS. In een woning, staan» de aan de Eendrachtstraat, komt een geval van besmettelijke ziekte »Diphteritus« voor. Ons verslag van het «Flamité* behoeft nog eenige aanvulling, waarom we het vol» gende nog opnemen Uitslag Dethmera' Vak wedstrijd. Speculaas le prijs A. van der Werff, Melissant; 2e P. D. Holleman, Stellendam3e J. Kruithof, Middelharnis 4e Gebr. van der Werff, Melis' s'nt; 5e P. A. van den Berge, Ooltgensplaat 6e D. H. Knape, Dirksland7e D. Sijtsma, Dirksland Banketletters le prijs P. S. C. van Kralingen, Hellevoet» sluis; 2e D. Sijtsma, Dirksland; 3e J. Hage, Ooltgensplaat; 4e J. N. Bouman, Nieuw» Helvoet; 5e J. Kruithof, Middelharnis. Bitterkoekjes le prijs P. S C van Kralingen, Hellevoet' sluis; 2e C. de Bok, Hellevoetsluis3e J.P. van Splunter, Middelharnis4a D. Luijendijk, Zwartewaal4b H. A. van Es, Dirksland 5e P. A. van den Berge, Ooltgensplaat6e T. Overweel, Middelharnis. Ter opluistering. Taart P. D. Holleman, Stellendam. Div. Broodsoorten D. Luijendijk, Zwartewaal. Uitslag Vakwedstrijd Fa. Vlruly en Kavenswaaij, Rotterdam. M L. Nobels, Achthhizen, le prijs f 25,—. Coöp. »Voorwaarts« Nieuwe Tonge 2e pr.f 15,— J. Goemaat, den Bommel, 3e prijs f 10,— Eervolle vermelding Zaalversiering. C J. Campfens, Middelharnis. DEN BOMMEL. Als gevonden voorwerp is bij W. van der Maden Hzn., koopman te Zuidzijde, een nummerplaat van een auto terug te bekomen, gemerkt H—28692. Tot 19 Aug. 1926 ligt ter secretarie ter inzage de rekening van inkomsten en uitgaven dienst 1925. Vorige week werden alhier vervoerd 600 H.L aardappelen. OOLTGENSPLAAT. P. A. van den Berge behaalde op de Bakkerijtentoonstelling te Middelharnis een Eerste prijs, verguld zil» veren Medaille voor Beschuit en een Eervolle vermeldig voor Bitterkoekjes en speculaas. Gegadigden voor de gemeente»woning Emmastraat, thans b woond door Jan Beijer, kunne zich tot Woensdag 12 uur aanmelden ter gemeente»secretarie. Aan K. van Ree Jz. is door B. en W. toegestaan het bouwen van 2 woningen aan de Prins Hendrikstraat, en door L. M. Dors» man Lz. is aan B cn W. toestemming gevraagd tot het bouwen van twee woningen in die straat De gemeenterekening over 1925 sluit met een batig saldo van f 5,186,32 op de gewone dienst. De kapitaaldienst heeft een nadeelig slot van f 291,86. De collectebus, gepl atst op het gemeente» huis, bij het sluiten van huwelijken, bevatte f 40.65. Bij de landbouwer D. Ras is een koren» halm te zien waaraan 2 tarwearen zijn gegroeid naar men ons beweerde is dit door de oudste bewoners dezer gemeente nimmer gezien. OUDE TONGE. De vacantie op de Zondagsschool is nog met een week verlengd Doordat de afsluitdam bij den Molen» polder en Suyspolder begon te wijken voor het water, moest er Zaterdagavond allerijl door een 25-tal werklieden grond gereden worden om de polders voor het binnenstroomende water te vrijwaren. Het dochtertje van J. P. had het ongeluk te vallen, zoodat geneeskundige hulp nood» zakelijk was. De huisvrouw van A. O. kwam zoodanig te vallen, dat zij rust moet houden en ge» neeskundige hulp moest worden ingeroepen, De boterprijs is met f 0,10 de K.G. ver» hoogd, zoodat de prijs nu is f 2,40 de K.G. De prijs van de uien is op heden f3,25 de 60 K.G. Het beschot op het land valt echter niet mee. NIEUWE TONGE. A.s. Zaterdag zal door de P.V. «De Gevleugelde Bode* alhier, worden deelgenomen aan het nationaal con» cours van uit Chimay (Afstand 185,503 K.M.) J.l. week werden van hier vervoerd, 400 balen peen en 400 balen uien. De Ziekenauto voor dit eiland, zal deze week arriveeren. DIRKSLAND. Bij de verkooping is het huis met schuur van den Heer P. Knops af» gemijnd door den heer P. v. d. Wekke Az. op f 3100,-. HERKINGEN. Uitslag loting nationale militie, lichting 1927. No 1 T. Bestman, no 2 A. Snijder, no 3 H. v. d. Velde, no. 4 K. Soeteman, no. 5 L. Verschoor, no 6 A. Kareis, no 7 W. Snijder, no 8 T. Kalle. Vorige week geraakte een zoontje van dhr J, Kareis spelende, van een brug in een diepe sloot. Gelukkig kon het ventje zich, voor hulp kwam opdagen, op den wal werken. Het geheel liep met den schrik en een nat pak af. Zaterdagavond geraakte van den landbou» wer C. J. v. d. Velde een paard in een diepe sloot met modder. Met enorme krachtinspan» ning is het gelukt het dier uit zijn hachelijke positie te verlossen. Maandagmorgen werd van hier vervoerd, naar een der Ziekenhuizen te Rotterdam, dhr. v. d. O. tot het ondergaan van een blinde» darrp.operatie. MELISSANT. De prijs van de roomboter is met 5 cent opgeslagen en gebracht op f 1.15 per '/a KG STELLENDAM. Uitslag loting voor den dienstplicht lichting 1927. No 1 M, vanjLen» ten, no 2 W. van Seters, no 3 P. Klink, no 4 G. van Lenten, no 5 J. Mastenbroek, no 6 H. van Oostenbrugge, no 7 ,D. Boshoven, no 8 Je. Troost, no. 9 J. van Soest, no 10 M. Gebuis, no 11 A. de Jager, no 12 P. W. R. Blokland, no 13 H. Klink, no 14 P. Bree» derveld, no 15 M. Klink, no 16 J. de Blok, no 17 G. van Oostenbrugge, no 18 A. C Sa» ger, no 19 J M. v. d. Vlugt, no 20 H, Keijzer no 21 F Klink. De vorige week werden van hier ver» scheept 25 H.L. aardappelen en 70 balen uien en 60 baaltjes koepeen. GOEDEREEDE. Zaterdag j.l. is door de Cichoreidrogerij wederom 50000 kilo gedroog» de cichorei verscheept. Zondag kwam K 't M. met de fiets uit de Pieterstraat en van de Markt een motor' fiets. Doordat ze tegelijkertijd om den hoek kwamen werd door de motorfiets het voor» wiel van de fiets van 't M. in elkaar gedrukt De 1 erijders bekwamen geen letsel. Met het ophalen van het zeil viel schip» per J O. overboord, maar werd weder aan boord gehaald door zijn beide knechts De vorige week werden 160 balen koe» peen verscheept wel een zeldzaam geval, de eerste week in de maand Aug. De uitkomst was zeer bevredigend SOMMELSDIJK. Dinsdag IQ Augustus a s. 's avonds half zeven zal in de Ned. Herv. Kerk verhuring plaats hebben vhn zitplaatsen. MIDDELHARNIS. Tot leeraar aan de R. H. B. S. is benoemd den heer E. Bosma, thans tijdelijk leeraar, en tot tijdelijk leeraar is benoemd den heer J. A. A Vrijdagh en tot tijdelijk leerares Mej. D J. A. Heutschil. De heer Van Loo, hoofd der openbare lagere school alhier, welke in gelijke betrek» king is benoemd te Amsterdam, heeft voor die benoeming bedankt. OOLTGENSPLAAT. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk de bediening van den Doop plaats hebben. Doopvadeis kunnen zich hier» voor Donderdagavond half zeven aanmelden in de kerkekamer. NIEUWE TONGE. De schoolvacantie op de school alhier eindigt Dinsdag 17 Aug. as. DIRKSLAND. Zondagavond zal in de Ned Herv. Kerk alhier een extra collecte worden gehouden voor het Evangelisatiegebouw in de Langstraat. GOEDEREEDE. Mej. J. Ph. v. d. Born, onderwijzeres aan de Bijz. School aan het havenhoofd, slaagde dezer dagen voor de acte Engelsch. OUDE TONGE. Raadsvergadering alhier, op Woensdag a.s., des n.m 6 uur. NIEUWE TONGE, Vergadering van den Gemeenteraad op Don» derdag 12 Augustus 1926, des nam. 3 uur (zomertijd). DIRKSLAND. Door het bestuur der coöp. vereen iging tot het aankoopen van brandstoffen «Ons aller belang* voor Dirksland en Omstreken is te» gen a.s. Vrijdag 13 Augustus 1926 des n.m. 7.30 uur in café Vermeulen een ledenverga» dering belegd. Punten ter behandeling zijn 1. Rekening, 2. verslag, 3. verkiezing be» stuur, 4. vaststelling contributie, 5. machtiging aan het bestuur aankoop brandstoffen, 6 rondvraag. Uit de rekening blijkt dat de to» tale ontvang bedroeg 1 15996,20de uitgaaf f 14584,57. Alzoo een batig saldo van f 1411,63. In het loopende jaar werden verkocht 56120 K.G. kachelkolen, 565524 K.G. eierkolen en 10350 K.G. anthraciet. STELLENDAM. De garnalenvisschers'hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en daarbij ge» middeld per dag en per vaartuig gevangen 60 K G. garnalen. GOEDEREEDE. Het vaartuig van J. L. verloor de vorige week tweemaal het vischtuig. Een schade van ruim f 200. De garnalenvangst was de vorige week van 50-60 K.G. per vaartuig per dag. Tegenstander van verplichte aansluiting te Nieuwe Tonge. Uw ingezonden stuk riekt sterk naar per» soonlijke antipathie tegen één uwer dorpsge» nooten. Dat moest U niet doen. Waarom toch altijd die hatelijkheden, die insinuatie's, waartegen n emand zich verdedigen kan U moest eens leeren, te kunnen gelooven, dat er gelukkig nog menschen zijn die niet steeds alleen op eigen voordeel belust zijn, maar gaarne iets willen doen om anderen te helpen. Wanneet; U zich op dit edel standpunt weet te verheffen, willen wij ook gaarne het tegen der verplichte aansluiting in ons blad doen bespreken. Zooals U echter thans optreedt meenen wij beter te doen ook voor U zelf uw pennevrucht niet te publiceeren. [Red. VERGADERING van den Raad der gemeente DEN BOMMEL op Don» derdag 5 Augustus 1926 des namid» dags kwart over twee. Tegenwoordig met den Voorzitter alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formuliergebed en leest daarna de notulen van de vorige vergadering welke onveranderd worden vastgesteld. In behandeling komt 1. Ingekomen stukken a. Proces»verbaal van kasopname 2e kwartaal 1926. b. Mededeeling Gedeputeerde Staten dat zijn goedgekeurd de besluiten tot wijziging der begrooting dienst 1925 en 1926. c Mededeeling Gedeputeerde Staten dat is goedgekeurd het besluit van den Raad tot bet aangaan van een geldleening voor den bouw van een ambtswoning voor den burge» meester. Genoemde stukken worden op voorstel van den Voorzitter voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van C. Bakker houdende ver» zoek om van de gemeente te mogen koopen een gedeelte grond in eigendom behoorende aan de gemeente en gelegen bij zijn woning. Na eenige bespreking wordt op voorstel van B. en W. afwijzend op het verzoek beschikt. 2. Aangeboden wordt de gemeente»rekening en rekening Burgerlijk Armbestuur van het dienstjaar 1925. Op voorstel van den Voor» zitter worden in de commissie van onderzoek benoemd de heeren Lokker, Segers en Jonge» ling. 3 Aan de orde wordt gesteld het voorstel van B n W. tot nadere vaststelling van de jaarwedde wegwerker K. Spoor. B. en W. stel» len voor de jaarwedde van den wegwerker met ingang van 1 October 1926 te brengen op f 850,-. Nadat het voorstel in stemming gebracht is wordt dit aangenomen. 4. Opgemaakt wordt een voordracht voor het College van Zetters der directe belastingen. Aftredende leden zijn de heeren Rosmolen en Mosselman. Na gehouden stemming worden de volgende dubbeltallen opgemaaktno. 1 W. J. Ros» molen, E Mast; no. 2 T. Mosselman, M. A. van der Sluijs. 5. Thans wordt aan de orde gesteld het voorstel van B. en W. om met andere ge meenten op het eiland Goedereede en Over» flakkee een gemeenschappelijke regeling aan te gaan tot stichting van een Waterleiding. Nadat door den VOORZITTER een toe» lichting op dit voorstel wordt gegeven, wordt het woord gegeven aan Prof. Visser, adviseur der provincie, die met den heer Alter, ambte» naar ter provinciale griffie, in de vergadering tegenwoordig is. Nadat Prof. Visser op hel» dere en duidelijke wijze de zaak van de water» leiding heeft .toegelicht en de verschillende vragen, die uit den boezem van den Raad naar voren komen heeft beantwoord, wordt het voorstel van B. en W. in stemming ge» bracht en aangenomen met algemeene stem» men. Besloten wordt alzoo met andere ge< meenten op het eiland Goeree en Overflakkee een gemeenschappelijke regeling aan te gaan, overeenkomstig het voorstel van Gedeputeerde Staten ingezonden en de begrooting voor 1926 in dien geest te wijzigen dat een bedrag van f 100,— wordt toegevoegd ter betaling der bijdrage in het stichtingskapitaal. De VOORZITTER brengt daarna aan de orde de benoeming van een bestuurslid in de stich» ting. Na gehouden stemming wordt met 6 stem» men en 1 blanco als bestuurslid benoemd de heer J P. Mast, die deze benoeming aanvaardt. Nadat hierop de VOORZITTER dank zegt voor de beslissing die met algemeene stemmen is genomen en de heeren Visser en Alter voor hun aanwezigheid, wordt de vergadering, waar niemand het woord meer verlangd, gesloten. Het bestuur der Prov. Persvereeniging voor Friesland wijdt in het »Friesch Dagblad* een in memoriam aan het heengaan van haar hoofd»redacteur, den heer P. Brouwer. Hieraan ontleenen wij het volgende: In Memoriam. Eindelijk heeft de dood overmocht I Lang heeft de worsteling geduurd. Veel en zwaar is er geleden. Waar het Gode niet heeft behaagd reeds in dit leven het sterfelijke van het lichaam te niet te doen, moest de beer Brouwer ten slotte bezwijken. Wij treuren om een groot verlies. Veel had God ons antirevolutionaire volk in hem gegeven. Met rijke gaven had hij hem toegerust, en, hoewel geen Fries door geboorte was hij toch volkomen den Friezen een Fries geworden en wist hij te spreken naar het hart van het Friesche volk. Wat ons blad in hem verliest is niet te zeg» gen, evenmin als wij naar waarde kunnen, schatten, wat hij voor ons blad is geweest. In een zeer donkeren tijd trad hij op als Redacteur. De heer Mr. H. Okma, de stuwkracht van het blad in dien tijd, werd plotseling door den dood weggerukt. De heer Mulder moest vanwege overspan» ning zijn werk eindigen. Er werd over gedacht de uitgave testaken. 't Scheen hopeloos. Eén lichtstraal bleef er nog in de donkerheid. Als de heer Brouwer het durfde wagen het Redacteurschap op zich te nemen. Hij was toen voor ons geen onbekende meer. Zijn persarbeid had reeds lang de aan» dacht van den heer Okma getrokken. Deze was reeds met hem overeengekomen wekelijks een «Uitkijk* te geven in ons blad. Die artikelen vielen in den smaak. Als wij dien man eens geheel konden krijgen. En, waarlijk, dat pogen gelukte. Op voor ons blad aannemelijke voorwaarden bleek de heer B. bereid het redacteurschap op zich te nemen. Van dat oogenblik af is de bloei van het blad begonnen. Tijdens zijn redacteur-zijn is het aantal abonné's bijna verviervoudigd. Hij heeft het blad onder Gods zegen gemaakt, wat het nu is. Het blad en zijn werk aan het blad hadden de liefde van zijn hart. Hij heeft volgehouden zoolang het hem maar eenigszins mogelijk was. Wanneer de pijnen even dragelijk waren, werkte hij weer voor het blad. Zwaar viel het hem zijn arbeid te moeten verminden. Langzame afname van lichaamskracht nood» zaakte daartoe. Kon hij op 't laatst zelf niet meer schrijven, dan dicteerde hij, en zijn trouwe gade, die hem altijd zoo liefderijk h"eft verzorgd, schreef het op. Totdat ook dat niet meer mogelijk was. En nu is hij niet meer. Zijn werk op aarde, is voor altyd geëindigd. Hij heeft gewerkt zoolang het voor hem dag was, totdat ook voor hem de nacht kwam, waardoor alle werk een einde neemt. Hij geniet nu de rust van Gods volk, daar, waar geen zonde meer wordt gedaan en niemand meer zegt «ik ben ziek*. Hij kende zich door Gods ge» nade als een doemschuldig zondaar en ver wachtte zijn heil alleen van Christus Zijn schuldbesef was groot, de zonden zijner jeugd klaagden hem nog vaak aan op zijn krankbed. maar het verzoenend sterven van den Heere Jezus bleef het rustpunt van zijn hart. En nu, Friesche antirevolutionairen wilt ge de nagedachtenis van dezen doode eeren, zorgt dan dat zijn werk, met zooveel moeite, met zooveel arbeid, met zooveel inspanning, met zooveel toewijding tot stand gebracht, niet te gronde ga. De heer Brouwer is ons ontnomen, 't Zou een groot voorrecht zijn zoo God ons schonk een man, die hem evenaart Of dat zal geschieden? Houde daartoe ons blad een plaats in uw gebed, dan zal Hij, Die sloeg, ook heelen. Trooste en sterke de Heere de treurende weduwe en bedroefde kinderen. Het Bestuur der Prov. Pers vereeniging voor Friesland. I Een frultmagazljn door brand vernield. De vorige week brak boven Huil aan den rivierkant een brand uit waardoor het publieke wandelterrein werd omvat. Een groot gedeelte van de zware houten afzetting welke zich on» veer een mijl langs de Humber voortzet, werd vernield. Geheel het belangrijke fruitdepot van Huil, een der grootste van Engeland werd door het vuur ingesloten. Duizenden coll. fruit gingen verloren. De schade beloopt duizenden ponden sterling. De camp op de Bahamas»Eilanden. Volgens de laatste te Nassau uit de omgeving ontvangen berichten, zijn bij den cycloon van de vorige week 75 personen om het leven gekomen, zonder nog rekeniDg te houden met de slachtoffers die op zee het leven lieten. De materieele schade is heel wat geringer dan aanvankelijk werd gemeld. Gebrek of honger» snood wordt niet geleden en men heeft geen beroep gedaan om hulp van elders. De gouver» neur der Bahamas-etlanden zal Nassau bezoeken Mynkanaal leeggeloopen. In den nacht van 3 op 4 Augustus is, naar uit Saarbrücken gemeld wordt, de dijk van het mijnkanaal Diane—Capelle doorgebroken. Het water liep over de aangrenzende landerijen en het kanaal kwam over een lengte van 4 K.M. droog te liggeD. Zeventig booten met steenkool, bestemd voor de fabrieken van de omgeving werden opgehouden. De scheepvaart op het kanaal zal gedurende twee weken ver» broken zijn. Suikerrietbrand. Volgens een bericht uit Durban is een dér ernstigste suikkerrietbranden, welke ooit in Natal voorgekomen zijn, uitgebroken bij de Illovo»rivier. De brand breidde zich over een afstand van vijf mijlen langs de kust tot Durban uit en veiwoestte 500 acres suikerriet. Men vermoedt dat op z'n minst 12 inboorlingen in de vlammen omgekomen zijn. Drie Europeanen door de vlammen ingesloten, wisten als door een wonder te ontkomen. Negen personen verbrand. Een hevige brand heeft te Rostock bij Smi» chow een schuur in de asch gelegd, waarbij 9 personen om het leven gekomen zijn. Een geheel dorp een prooi der vlammen. Uit Quebec wordt gemeld, dat van het uit 92 wonmgen bestaande dorp Saint Cóme de Kennebec er 80 door brand zijn vernield De schade wordt op 500,000 dollar geschat. Hittegolf in Amerika. Berichten uit New York maken melding van een hittegolf in de Staten van het midden» WesteD. Kansas, Oklahoma en het Noorden van Texas hebben temperaturen van meer dan 100 graden Fahrenheit. Een maximum temperatuur van 109 graden Fahrenheit wordt uit Salina (Kansas) gemeld. Volgens een ber'cht van «Central News«, heeft de hittegolf in New York al een aantal slachtoffers gemaakt. Een twaalftal personen heeft een zonnesteek opgeloopen. Er zijn drie dooden. Overstrooming in China. Een bericht uit Hankou meldt, dat naar men vreest 3000 personen in het Zuiden van de Hoepei-provincie door overstroomingen van de Jongtsekiang, waardoor 2000 vierkante mijl ondér water zijn gezet, verdronken zijn. Ge» heel den oogst is verloren gegaan en men vreest, dat, wanneer het water geweken is, de streek door hongersnood geteisterd zal worden. Hulpbrigades zijn georganiseerd, maar de uit» gestrektheid van het overstroomde gebied is zoo groot, dat het buitengewoon moeilijk zal zijn hulp van eenige beteekenis te verleeoen. Na zes jaar ontdekt. Te Spandau is een 50»jarige arbeider gear» resteerd, die reeds sinds 1920 door de politie werd gezocht, wegens moord op zijn familie» leden. De misdadiger had indertijd drie per» sonen om het leven gebracht. ZWEMRAMP IN DE VER. STATEN. Tien dooden. Reuter meldt uit Buffalo dat een groote menigte van zwemmers cn baders aan de kust van het Eriemeer Zondagavond door de sroo» ming gegrepen werden en afdreven. Een ge» weldige golf sleepte tien personen mee die allen verdronken zijn. Amok te Boeajir. Reuter meldt uit Simla dat een plotseling krankzinnig geworden inlandsch soldaat te Boesjir twee Indische sergeants gedood en een Engelsch officier verwond heeft. Negers als geldvervalschers. Te Berlijn zijn twee negers, die als afge» zanten van hun Koning, Bondongulo, van Accra in Britsch West»Afrika, bestellingen voor drukwerk deden, als vervaardigers van valsch geld ontmaskerd en aangehouden. Op verscheidene drukkerijen en grafische inrichtingen stelden zich de laatste weken twee elegant gekleede negers voor, als vertegen» woordigers van koning Bondongulo van Accra. Bij de eene firma bestelden zij briefpapier, dat den naam van den vorst aan het hoofd moest dragenbij een andere clubkasten voor de 1: ank of England-dub te Fernando.Povan een derde moesten zij cliché's hebben voor de staatsdrukkerij des konings. Tot zoover was alles geloofwaardig. Toen echter een bestel' ling kwam het opschrif begonnen z drukker me afdeeling va schuwen. Ii diende van aanhouden, pond had v man noemd bij een ons geen valsch weer gaan. Evenwel koning Bon een persoon en zijn vri de bestellers vond men hun behui; valsche bat vonden en diging had van een a; Macembo h directeur hout, palm< hij zijn eigi hoofdmaga: De beide er over na 1 jijk gaat de Fai Volgens matiebureai reaux voor loopen we land uitge over 70 fail het vorige j Van 1 Ja: faillissemen tijdperk var' Fless< Zaterdagc te Amsterd wien de pc lichting he die telkens te glippen maal loopt wegens op] partijtjes le kleeding waarde var Dat is niet op groote en was da; dat al ston Js hij dat ij was op de pol woonte, w; uitgehaald, nemen. H minnelijk avonds de teur binnei een «aankl niet het en verdwe hij heel lai den de de benader In het weefsels v« zetten van verder het zijn bondei zijn optrec den dans hij een on veroordeelc ges. Doch bieuze zaal .ken achter wist te or van de flesschentr had hij een «aank verschenen ning in A naar het ingesloten, king van si Mi Het gebs bouwwerk s'erk toeg val nu bij landbouw worden aa Het geb er mee orr ongevallen Die kan gebruik w waarvan zien en di geschaft, Die bev geluk af juiste bev lang onde en we zijn! men, dat liging is best heeft Helaas en met zc altijd op een aan ge aanzien wi wel eens gooien we volg, dat beurt, dat beveiliging nooit gene worden veiligingen lang aange arbeider h De wag van de G gisteravon zette volg» de scherp stelde de kon niet uit de rai meter lang 16000 kilo omsloeg, groote onl wagen te

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2