voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antin voluiionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES No. 3249 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1926 41ste JAARGANG Fietstochten ^richten. W. BOEKHOVEN ZONEN AU© stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers P. BROUWER f Land- en Tuinbouw Reclame-Mededeelingen. Uit de Oude Doos ïhaven te Vlaar» ton, geladen met de schroef van jwaardoor de lukkig wisten de te redden, zoo» letreuren vallen' idood. [en arbeider Kos« dat alleen het streelen, kreeg hij aan de gevol» imeente Hengelo W. uit Weerselo landeld dooreen ram verschillende litie is de daders sleepboot Volhar» aar de Veerhaven 1 23 in de Waal» ilotseling een gil, stoot. Bij onder» >ot een roeiboot was omgeslagen twee inzittenden, jrieksche stoom» rater geraakt De g 5 slaagde erin j zich aan bij zich mdere is door de >asseerende sleep» drozen waren op ie penagos, die op in het stoomschip •rklaarden, dat zij dden. De kapitein tart evenwel geen ilrenners aan het ionnen wielerbaan is de nieuweling »evallen. Hij bleef imiddelijk naar een waar een hersen» erd. Zijn toestand aerkte de schipper in de jachthaven dat zijn 10-jarig tje was gaan spelen Toen de schipper n zag, vermoedde dreggen en haalde |d uit het water. n auto omgeslagen idene zijn gewond ;JIussum. de stationsbeambte aiet den dader van n herkende, omdat ;r leken en zijn stem man, die den stati» Tijdens deze con» moeilijking van het ten, nam den loop en verviel in huil» jidelijken afloop» ord tusschen sezen. ■ontstond aan boord idskerk van de Ver» ieepvaart»maatschap» k schip toen in den ip reis van Brisbane tusschen twee Chi» n hunner, zekere T. :g den ander, L. T. P., arm. P. werd ernstig ist in Perim in het gelaten. Kort daarna van de mishandeling ort Said aan de politie misdrijf evenwel op g gepleegd is, is K. gesteld. Te Port Said t stoomschip Madioen :n Lloyd gezet, welk >racht. Hier is bij ter •ierpolitie gesteld, die bewaring aan de Berg» melkpan. ad de werkster van in den Haringvliet te t op een electrisch stel Kort daarna verliet zij onds vrij laat, schoot innen en geheel ont» >olitie haar nalatigheid het politie»bureau gaf ie reddingsbrigade te terstond op uit, maar iten en gesloten De l pand werden uit bed is klom het personeel het dak. Van dit dak scheikundige was geen Ten slotte kwamen de >lder van het bedreigde ileek evenwel gesloten •d uitgezaagd en door ning konden de man» afdalen. In de keuken die geheel leeg gekookt r uit het stopcontact reddingsbrigade weer JDAM, 3 Aug. 1926 Veilingslokaal, War» »ehouden Veiling, wer. en besteed: 5,20 tot f 7,70 tot tot 5,40 tot 6,45 tot tot t> tot vu lstuks. 4DAMSCHE VEILING onderscheid tusschen Bdat het kind weent zon» de mensch lijdt zonder :ren berispt, behoort gij rmijden. Deze Coura it vei schijnt eiken WOENSDAG en 1ATERDAG. ABONNEM -NTSI'RIJS per drie maanden franco per post 75 cent bi] vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. 4, In de dagbladen hebben velen onzer wellicht gelezen, dat de Heer Brouwer te Sneek overleden is. Ook voor ons blad is dit verscheiden een verlies. Vele jaren heeft de heer Brouwer voor ons blad gewerkt. Zijn »Op den Uitkijk werd iedere week graag gelezeiï. Zij waren onderhoudend, voor den een» voudigste verstaanbaar, en uit al deze brieven sprak steeds zijn vurige ijver voor de eere zijns Gods, Wien te dienen zijn lust en leven was. Doch wie zijn werk in breeder kring gade sloeg, staat verwonderd over het» geen deze man in de omstandigheden waarin God hem plaatste, heeft gepres» teerd. Vele jaren, tot aan zijn heengaan toe, heeft hij te bed, gekweld door een pijnlijke ziekte, moeten doorbrengen. Maar dit verhinderde hem niet, volko» men op de hoogte te blijven met den gang van het dagelijksche leven. Als hoofdredacteur van het Friesch Dagblad hield hij tot het laatste toe de leidsels in handen. Zijn hoofdartikelen en drie» starren waren steeds actueel en grepen in het dagelijksche leven in. Voorts was hij medewerker van vele christelijke periodieken, waarin hij een eigen oordeel gaf over de dingen van den dag. Ook ontging hem niets van hetgeen in andere politieke partijen voorviel. Scherp en raak waren soms zijn aanvallen op de S.D.AP. Bij dit alles bleef hij echter een hoogstaand man die niet door de politiek bedorven was. En al dit werk deed hij op een ziekbed, afgesloten van het leven daarbuiten 1 En in den laatsten tijd soms onder bevige pijnen. Hij heeft de pen gehanteerd, totdat deze zijn hand ontviel. Hij werd gedreven door een vurige begeerte ons volk voor te lichten, en het de Anti.Rev. beginselen te doen kennen en liefhebben. Met voorliefde wees hij daarbij op de lessen onzer schoone landshistorie, waarin hij door» kneed was. Ook thans had hij een werk onderhanden over de geschiedenis van het polit eke leven der vorige eeuw. Nadat zijn welversnede pen hem ont» viel, hebben wij in zijn »Uitkijk«»brie ven eenige schetsen van dezen arbeid ge» geven. Zoo werd dit arbeidzame leven af» gesneden. Voor velen een verlies, voor hem zelf een eeuwig gewin. Hij mocht er van getuigen dat hij inging in de ruste die er overblijft voor het volk van God. Getrouw als hij was over hetgeen dat zijn Schepper hem gaf, werd hij thans in eeuwige zaligheid over veel gezet I Heerlijke belooning voor den zaligen dienst in Gods Koninkrijk I Moge dit zijn zwaarbeproefde weduwe tot troost en ons allen tot voorbeeld strekken. De Waterleiding. Het rapport door Prof. Visser uitgebracht, heeft aangetoond, dat zonder verplichte aan» sluiting er op Flakkee geen waterle ding tot stand kan komen. Toch doet zich de vraag voor of er voor Ouddorp geen uitzondering gemaakt moet worden. Ouddorp toch neemt een bizondere positie in. Naar wij vernemen zouden in dit dorp slechts een 300 gezinnen in de kom, verplicht kunnen worden en zouden een 400 gezinnen buiten het genot van een waterleiding vallen, daar deze over het uitgestrekte land achter het eigelijke dorp, verspreid wonen en de aanleg voor deze gezinnen dus op te hooge kosten komen. Bovendien kunnen de Ouddorpers heel ge» makkelijk aan uitstekend water komen. Zoo 1 zÜn er die zich de kosten van een northon- pomp getroost hebben en nu heel goedkoop best water hebben Het is hier dus heel anders dan op de an» Here plaatsen van Goeree en Overflakkee, waar men schier uitsluitend is aangewezen op re» genwater. Waarschijnlijk zal met deze uitzonderingspo» sitie van Ouddorp rekening gehouden kunnen *orden, opdat de stichting van een waterlei» ^ng niet op den o.i. rechtvaardigen onwil i V»Q één gemeente afstuite. MEDEDEELINGEN VAN DEN FLAKKEESCHEN BOERENBOND» KORT VERSLAG van de Vergade» ring van de Dagelijksche Besturen van den Flakkeeschen Boerenbond en van de drie Afdeelingen van de Holl. Mij. van Landbouw op het eiland Overflakkee en Goedereede, welke allen tegenwoordig zijn. Voorzitter P. VAN SCHOUWEN, welke de vergadering opent met een woord van wel» kom, en mededeelt, dat op de zomervergadering van den Boerenbond ook werd aangedrongen, op beter landbouwonderwijs, waarna door het bestuur een onderzoek is Ingesteld geworden, op welke wijze dit het best en voordeeligst voor Flakkee te bereiken zoude zijn. De Land» bouwconsulent voor Zuid Holland, is door ons uitgenoodigd, op deze vergadering de noodige voorlichting te verschaffen, welke deze uitnoodiging heeft aangenomen. De heer A. A MIJS, geeft een verslag, van wat op advies door den heer Huisman, Secre» taris van de Holl. Mij. van Landbouw te 's»Gravenhage reeds is voorbereid, en geeft in overweging, deze Mij. de leiding, voor de invoering van dit onderwijs, de beide Hol» landen niet uit handen te nemen, hetwelk de Voorzitter ook niet wenscht, evenmin als de vergadering. Dan komt ter vergadering, de Rijkstand» bouwconsulent, de heer J. A. VAN RIEL te Dordrecht; nadat de heer van Riel de aan» wezigen heeft begroet en de Voorzitter ver» slag van de voorbespreking heeft uitgebracht, wordt hem het woord verleend. Deze zegt, dat in ons land landbouwonderwijs wordt gegeven op verschillende onderwijsinriebtin» gen; in de eerste plaats noemt spreker onze Landbouwuniversiteit te Wageningen, waar menschen worden toegelaten, welke een 5»jarige cursus H. B. S. aebter den rug hebben, en kan men na een studie van 5 jaar slagen voor Landbouwingenieur. Dit onderwijs heeft ech» ter voor den practischen landbouw, geen waardehieruit worden gerecruteerd, de Land» Tuinbouwconsulenten, en andere wetenschap» pelijk gevormde mannen, voor den voorlich» tingsdienst, hier te lande en in Oost» en West» Indië. Dan heeft men een Middelbare Land» bouwschool te Groningen met eèn 3 jarige cursus H. B. S, wordt hier de poort geopend, om in een 2'/2»jarige cursus, gelegenheid te worden geboden voor een einddiploma; ook dit onderwijs heeft voor de gewone land» bouwbedrijven geen of weinig waarde. Voor rentmeesters en menschen welke zeer groote bedrijven moeten exploiteeren of beheeren, is dit onderwijs noodzakelijk. De derde soort inrichting is de Rijkslandbouwwinterschool, waarvan er een is gevestigd te Dordrecht, en waarop de Flakkeesche jongelui zijn aange» wezener wordt hiervan echter door dezen zeer weinig gebruik gemaakthierop worden toegelaten, jongens, welke het onderwijs, op de lagere school met vrucht hebben gevolgd en den 16>jarigen leeftijd hebben bereikt; hier wordt in twee winterhalfjaren, gelegen» heid geboden een diploma te verwerven. Dit onderwijs past zich geheel aan, aan het be« drijf zooals dit in Flakkee wordt uitgeoefend, en wordt gegeven door leeraren, welke uit» sluitend, dit onderwijs verstrekkenhet heeft echter voor tal van menschen het bezwaar, dat ze hun kinderen naar Dordrecht moeten sturen, een deel van het jaar, vooral in den drukken herfsttijd in het bedrijf moeten mis» sen, terwijl uiteraard hieraan eenige kosten zijn verbonden. Eindelijk heeft men de Landbouwwintercur» sushierop wordt in twee wintersemesters, gedurende twee avonden per week, landbouw» onderwijs verstrekt, aan jongens, welke even» eens met vrucht de lagere school hebben door» loopenhieraan zijn ook evenals aan al het ondermaansche bezwaren verbonden. Het onderwijs wordt gegeven door onderwijzers, van de lagere school, welke in het bezit moe» ten zijn van een akte Landbouwkundezij hebben echter reeds een dagtaak achter den rug, en zijn dus niet meer geheel monter en frischevenwel zijn zij doorgaans bezield met lust, om de jongelui vooruit te helpen. In Flakkee, hebben we er drie gehad, welke met veel energie en groote toewijding, dit onder» wijs hebben verstrekt en deels nog verstrek» ken, n.l. de heeren L. Pen te Sommelsdijk, Polee te Oude Tonge en Van Leeuwen te Den Bommel; de resultaten van dit onder» wijs kunnen uitmuntend zijn. Echter heeft men behalve leeraren, welke reeds een dagtaak hebben vervuld, ook te doen met jongens, welke den geheelen dag in de klei hebben geploeterd of achter den ploeg geloopen bovendien moeten sommigen nog een verren afstand op een rijwiel afleggen, door allerlei weer en wind, terwijl men in meerdere ge» vallen slechts de beschikking heeft over on» voldoende leslocalen en gebrekkige leermid» delen, om van den goeden wil van de jongens zoo min mogelijk te zeggenzooals gezegd, deze cursussen zijn onmisbaar, en moeten in Flakkee niet worden verwaarloosd, ook al zou er het nieuwste onderwijs»instituut, waarvoor wij hier bijeen zijn, opgericht worden, n.l. de lagere landbouwschool. Hierop worden ook leerlingen toegelaten, welke de lagere school gepasseerd zijn en dus op 13» of 14»jarigen leeftijd. Het onderwijs wordt gegeven door leeraren, welke zich uitsluitend daarvoor heb» ben te geven, en gedurende 5 dagen per week verstrekt, terwijl de zesde dag door den leeraar, moet worden benut, voor demonstratien, proe» ven e d. met of zonder leerlingen, op of buiten het demonstrate proefveld der school ook de leermiddelen voldoen aan hooge eischen, zoodat dit onderwijs op hoog peil staat. Om dit te kunnen verkrijgen moet een vereeniging worden opg richt, welke beschik» baar moet stellen, onderwijs»localen, waarvoor deze geen vergoeding ontvangt. Voorts moet gezorgd worden, voor een geschikte woning voor den leeraar, welke daarvoor evenwel een billijke huur moet betalende rest, het salaris, leermiddelen enz. betaalt het Rijk. De cursus duurt 4 achtereenvolgende jaren en is onderverdeeld in 4 klassen en wel in dezer voegele jaar (klasse) 40 weken 2 dagen per week, 2e jaar (klasse) 40 weken een dag per week, 3e en 4e jaar (klasse) elk dertig weken en een dag per week De leeftijd wordt in overleg met de Commissie bepaald, en ge» steld in die tijdperken, dat de leerlingen het best in het bedrijf kunnen worden gemist; de schooldagen zijn ongeveer van vijf uren. Er wordt onderwijs gegeven in Nederl. taal, rekenen, landbouwboekhouden, schei», natuur» en plantkunde, grondbewerking en grondver» betering, bemestingsleer, plantenziekten, zuivel» bereiding en alle andere vakken welke van belang zijn om een goed ontwikkeld mensch te vormen, voornamelijk ook op landbouw» gebied. Het is gebleken, dat dit onderwijs reeds goede resultaten heeft gehad. Om van den Staat zulk een onderwijsinrichting te verkrijgen, moet men behalve het reeds ge» noemde, garandeeren, dat minstens 12 jongelui bereid zijn dit onderwijs te volgen. Het is ons bekend, dat bij de Regeering reeds ver» scheidene aanvragen zijn ingekomen, zoodat het noodzakelijk is, dat spoed wordt betracht, wil men niet achter het net visschen. Het leerjaar duurt van Mei tot Mei. Verschillende vragen worden nog gesteld en tot genoegen beantwoord, waarna de aan» wezige heeren besluiten een vereeniging te vormen, met tot leden van het Dagelijksch Bestuur, de heeren P. van Schouwen, voor» zitter van den Flakkeeschen Boerenbond en van de Afdeeling Oost. lijk Flakkee, van de Holl. M. v. Landbouw te Oude Tonge, A. A. Mijs, voorzitter van de Afdeeling Overflakkee en Goedereede van de Holl. M. v. Landbouw te Sommelsdjjk, D. Lodder, voorzitter van de Afdeeling Goedereede en omstreken van de Holl. M. v. Landbouw te Goedereede en tot secretaris de heer A. V. Keijzer, secretaris van den Boerenbond te Herkingen. Onmid» dellijk daarna wordt een werkplan opgemaakt, waarna de voorzitter den heer van Riel dank zegt, voor de verstrekte adviezen en de ver» gadering op de gebruikelijke wijze sluit. De Secretaris, A. W. KEIJZER. P.S. Nog kan worden medegedeeld, dat aan den Secretaris op Woensdag 4 Augustus, door Zijne Excellentie den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, audiëntie werd verleend, voor een onderhoud betreffende de moeilijkheden, met Engeland, betreffende den Vleeschuitvoer, terwijl deze gelegenheid tevens werd benut, om den steun van Zijne Excel» lentie voor het Lager Landbouwonderwijs op Goeree en Overflakkee te verzoeken. In overweging werd gegeven, de aanvraag ten spoedigste bij het Departement in te zenden. Zij die van dit onderwijs voor hun kinderen of pupillen willen profiteeren, worden verzocht, daarvan ten spoedigste opgaaf te doen aan den Seeretaris. UW de Landbouw wereld. (Nadruk verboden). De Nederlandsche Bank en de Ralffelsenbanken. Men heeft in ons land twee Raiffeisenban» ken, te Eindhoven en te Utrecht. Dit zijn de Centrale Crediet'lichamen van de ruim 1200 boerenleenbanken. In het Jaarverslag der Ned. Bank werd nu het systeem dier ban» ken becritiseerd. Opgemerkt werd, dat het kapitaal van coöperatieve banken, dat bestaat uit obligo's der coöperanten ongemerkt kan slinken door uittreding van coöperanten dat de liquiditeit te gering is, omdat er geen noemenswaard gestort kapitaal is, en dat er geen voldoende reserve's gevormd worden, omdat de winsten te klein zijn. In de laatst gehouden Algemeene Vergadering der Centrale Bank te Utrecht is die critiek weerlegd. Eerst door den Voorzitter der vergadering, den heer Stroink van Steenwijkerwold. Deze noodigdc de Nederl. Bank uit om uit het 26jarig be> staan der Centrale feiten aan te wijzen, die de critiek rechtvaardigen. Nooit zijn de be» ginselen van hechtheid en soliditeit uit het oog verloren; steeds is aangedrongen op het vormen van reserve'sen steeds is gewaar» schuwd tegen het zich blindstaren op de aansprakelijkheidsregeling alléén. De Voorzit» ter van het Bestuur, baron van Ittersum, merkte op, dat de critiek, welke ging tegen het systeem, zich dus niet enkel richtte tegen de Raiffeisenbank in ons land, maar tegen alle zoodanige instellingen ook in het buiten» land. Wat de Centrale Bank te Utrecht be» treft, gaf spreker o.m. de volgende cijfers. De aangesloten banken tellen te zamen 120 000 leden. Uit een onderzoek is gebleken, dat 1, zegge 1, zegge één procent dier leden, reeds beschikt over 135 millioen gulden onbezwaard eigendom 1 Het geheele crediet, door de Cen» trale toegestaan, bedraagt slechts 45 millioen. Eer staat 11 li 12 millioen aansprakelijkheid bij de Centrale Bank. De plaatselijke boeren» leenbanken, bij Utrecht aangesloten, beschik» ken over een reserve van 7 millioen, de Cen» trale Bank over de 2 millioen. De aanspra» kelijkheid kan dus al grootendeels door de reserves gedekt worden. En wat de liquiditeit aangaat vervolg ie de heer Van Ittersum onder herhaald applaus vroeger stond de Nederl. Bank ons altijd ter zijde bij het ver» disconteeren van de promessen der Leenban» ken. Als er toen in sommige tijden 5 millioen werd opgevraagd door de locale banken, dan was 't veel. Nu heeft de Centrale zichzelf heelemaal gered bij een totaal aan opvragin» gen van 30 millioen. Dat was in de maanden April en Mei van dit jaar, in welke maanden steeds het meeste wordt ogevraagd. De liqui» diteit der Centrale Bank is door de accoun» tants becijferd op ruim 80 procent. De critiek der Nederl. Bank, die vroeger geregeld steunde, mag verwonderen nu de C. B. een groot en machtig lichaam is geworden. Het zij zoo hooge boomen vangen nu eenmaal veel wind. Het daverend applaus der ongeveer 100 aan» wezigen bewees de instemming der afgevaar» digden met deze schitterende weerlegging, en hun ongeschokt vetrouwen in de Boerenleen» banken en de Centrale. Wat gedaan moet worden voor den landbouw. In de jongste algemeene vergadering van de Groninger M. v. L. hield de Voorzitter, de heer Ebels, een rede, waarin door hem werd gewezen op verschillende belangrijke zaken. Enkele ervan willen we aanstippen. Door bezuinigingsnoodzaak gedreven, heeft de Regeering ook den financieëlen steun aan den landbouw sterk besnoeidwat de land» bouw thans uit de staatskas ontvangt, is waar» lijk zeer bescheidennog geen driekwart pro» cent der Staatsbegrooting komt rechtstreeks aan den landbouw ten goede Hierdoor wordt onder meer aan den landbouwvoorlichtings» dienst te kort gedaan, die zich niet meer ten volle en rustig aan zijn taak kan wijden. Dit is zeer te betreuren, want juist nu is de voor» lichting en kennis van de wijze, waarop van den bodem meer profijt kan worden getrok» ken, hoogst noodzakelijk De bevolking van ons land breidt zich zeer uit, in veler oogen is die toename ontstellend snel. Voor den boer zal de grootste energie noodig zijn om 't hoofd boven water te houden; velen heb» ben gekocht of gepacht tegen prijzen, die bijna geen ondernemerswinst toelaten. Voor den jongen boer is het een strijd om het bestaan, die hem dwingt de uiterste zuinig» heid te betrachten, zonder de productiviteit van zijn bedrijf te schaden. Het loon van den landarbeider is laaghet zou zeer te be» treuren zijn, indien het nog meer zou moeten dalen. De heer Ebels wil de oplossing zoeken in de richting van emigratie; emigratie naar Frankrijk en Canada, waar voor onze land» bouwende bevolking nog carrière te maken is. De Regeering mag niet alles overlaten aan het particulier initiatief, maar moet zelf rege» lend optreden. Een goed geoutilleerden in» lichtingsdienst kan hierbij met raad en daad bijstaan. Verder kan ook in ons land zelf aan vele menschen emplooy gegeven worden door inpolderingendeze kunnen het nationale ver» mogen vergrooten en de welvaart bevorderen. In ontginningen van woeste gronden ziet spreker geen heildie kunnen naar zijn mee» ning in de toekomst geen behoorlijk bestaan opleveren. (De vraag rijst hier, wat men onder een behoorlijk bestaan verstaat. Wij zouden niet gaarne de ontginningen uitgeschakeld zien. B»r.) Als een paar mooie voorbeelden van wat door samenwerking van overheid en belang» hebbenden is te bereiken, mogen genoemd worden de inpolderingen van den Julianapol» der en den Carel Coenraadpolder, beide te Groningen. Ernstig mag den jongeren op het hart worden gedrukt, dat zij hun uitgaven voor luxe (auto's en motorfietsen) dienen te beperken. Bij de huidige bedrijfsconjunctuur is er geen sprake van, dat die uitgaven uit het bedrijf kunnen worden bestreden. Onze boerenstand kan alleen dan de belangrijke plaats, welke hij in de samenleving met eere inneemt, behouden, als hij de goede deugden der vaderen niet verzaakt en zich aan den modernen tijdgeest niet al te zeer aanpast. Wenken en mededeelingen. Het natte weer in den hooitijd geeft veel gevaar voor hooibroei. Geef dus achtl Maar ook vraag ik uzijt gij verzekerd En dan zijt ge niet te laag verzekerd? Indien wel: haast u dan, om nog heden uw verzuim te herstellen. De heer P. H. Burgers, die Zuid» Afrika bezocht, schreef een reeks artikelen over de toestanden aldaar. Eén zin schrijven we af»Zuid*Afrika zal wel nimmer een land worden waarheen de arbeider zonder kapitaal kan emigreeren, een stroom van landverhui» zers als de Vereenigde Staten of Canada ge» kend hebben of nóg kennen, zal daar vermoe» delijk wel nooit werk vinden, maar er is wel groote behoefte aan menschen met klein ka» pitaal en voldoende kennis, en voor zulke menschen wacht daar een prachtig leven I« Bij een veehouder vertelt de »Telegraaf« kregen 20 van de 30 koeien het mond» en klauwzeerhij leed hierdoor in 6 weken een schade van ruim f 1830, gespecificeerd als volgtmelkgeld f 763,78verplegingskosten f 21bij voedering in de wei f 231verkoop minderwaardig vee f 320veerarts f 22,50 verlies door sterfte f 472. Weet gij t Weet gij, dat volgens dr. W. A. Riddell, technisch adviseur van Canada bij den Vol» kenboDd, in NoordsAmerika de productie van den landarbeider 2 A 6 maal zoo groot is als in Europa? dat daar, een groote boer 3 maal zooveel voordeel heeft van zijn machines als 40 cent per regel. Het (doorzitten bij Wielrijden en verbranden der Huid door de zon, alsmede het stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met FUROL. Doos 30, Tube 80 ct. de kleine boer? dat dus in Canada de vaak uitgesproken meening wordt bevestigd, dat de machines minder kosten aan boeren in het grootbedrijf dan aan de kleine boeren dat dus in Canada de vaak uitgesproken meening wordt bevestigd, dat de machines minder kos» ten aan boeren in het grootbedrijf dan aan de kleine boeren dat daar gemiddeld 5 keer meer mechanische werktuigen (in handelswaar» de) in den landbouw gebruikt worden dan 50 jaar geleden Weet gij, dat dr. Riddell als de overtuiging van Noord»Amerike dit heeft ge» zegd: »Werken is slechts 'n middel om een doel te bereiken. Als het doel edel of ten minste bevredigend is, dan kan dit ook van den arbeid die daartoe leidt, gezegd worden. Maar indien zulk een edel of bevredigend doel bereikt kon worden met minder arbeid, dan is alle onnoodig bestede niet meer dan een vruchtelooze corvee. Noord»Amerika ziet noch een deugd, noch een voordeel in de verspilling van energie en vindt geen enkelen arbeid bewonderenswaardig als hij overbodig is«? Het is voordeeliger voor den landbouwer zijn producten aan een goede veiling te leve» ren, dan ze aan opkoopers te verkoopen. B-r. DE AARDBEIENOOGST. Men schrijft uit Beverwijk aan de Ms.b. Nu het aardbeienseizoen weer tot het ver» leden behoort, blijkt, dat de uitkomst èn voor de tuinders èn voor de veilingen, lang niet zoo gunstig is geweest, als aanvankelijk werd verwacht. De oogst heeft dit jaar lang niet beantwoord aan den stand van het gewas, welke in het begin zoo uitnemend was. On» danks het gunstige vooruitzicht is de pluk zoodanig tegengevallen dat verreweg de meeste tuinders geen 50 pet. van een nor» malen oogst gehaald hebben. Daar ook de prijzen niet in evenredigheid waren met den aanvoer en dan ook meermalen niet hoog konden worden genoemd, is ook de omzet niet bevredigend. Als voorbeeld kan dienen, dat aan een der grootste veilingen alhier vorig jaar werd ge» veild voor een totaal bedrag van f 955,966,26, terwijl dit jaar aan dezelfde veiling de omzet slechts f 390,636,— bedraagt. Deze verhouding, die ook voor de andere veilingen vrijwel gelijkluidend is, bewijst dus wel, dat de aard» beienoogst geen gunstige resultaten heeft op» geleverd. Op 8 Mei 1903, dus 23 jaar geleden, schreef ons blad Een Ziekenhuis op Flakkee. Flakkee begint wat te beteekenen in de rij der eilanden 1 In de vijftiger en zestiger vroeg men in Groningen of het dicht bij Sas van Gent lag en in Maastricht zocht men het ten noorden van Doggersbank. Maar laten ze dat tegenwoordig nog eens zoo laatdunkend zeggen I Zelfs de Drentsche schaapherder op de eentonige hei, die in de stakingsweken zich suf dacht, waar al die staken dan toch wel verkocht werdenzelfs de Veluwsche keiklopper, die 't zeker wist, dat Hertog Hendrik stoker was geworden om Zijne Vrouw naar Duitschland te kunnen

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1