Kerk en School. Posterijen Vissctierij. Vergaderingen. Burgerlijke Stand Gemengd Nieuws. hunne kleeren, hun barang en vaak zelfs hun geld, waren bedolven onder het puin. lederen keer als er weer een n euwe schok gevoeld werd, vlogen allen naar buiten, den regen in. Het gehuil en geschreeuw van de arme vrouwen en kinderen daar in den neer» stroomenden regen zal ons allen lang bijblij» ven als een der somberste herinneringen aan dezen somberen dag. Dat ging zoo den heelen avond door. Die onrust en angst voor het volgende oogenblik is iets vreeselijks, dat je zenuwen kapot maakt. Ieder oogenblik weer den regen in te moe» ten en weer te moeten vreezen, dat straks alles zal instorten, dat is een gewaarwording, die men zich niet kan voorstellen, wanneer men ze niet heeft meegemaakt. Om half zeven was er weer een iets heviger schok. Wij snelden allen weer naar buiten, plassend door het water, dat zich in den tuin verzameld had. Voor ons uit onze huisjongen en zijn gezin, al maar gebeden zingend. De natte koude drong je door merg en been. Het was verschrikkelijk. Om half elf, de schokken werden toen wat lichter, besloten we wat te gaan uitrusten. We waren doodmoe en koud Een kaars in een waschkom vormde de eenige verlichting. Schoenen en kleeren aan gingen we op bed liggen, re enjaesen en man» tels voor het grijpen, de deuren open om direct te kunnen vluchten. Van slapen kwam natuurlijk niet veel. Bij elk geluid denk je dat het weer beginnen zal De protestantsche kerk vertoont ook enkele scheuren. De torens zijn er vrij goed van af» gekomen, maar vertrouwen doet men het nog niet geheel. Er zal zoo spoedig mogelijk een deskundig onderzoek worden ingesteld. De torens hebben volgens menschen, die in de buurt wonen, staan dansen als een paar men» schen, dan naar elkaar toe, dan van elkaar af. N. R. Ct. Dr. Mr. Willem van den Bergh»Stichting Noord wijk. Deze stichting voor achterlijke kinderen blijkt meer en meer in een behoefte te voor» zien. Modern gebouwd, met uitgestrekte lan» derijen, waar gelegenheid is tot gezonde ar» beidsverschaffing, mocht deze inrichting zich van den aanvang af verheugen in de sym» pathie van velen. Een niet genoeg te waar» deeren voorrecht is het, dat aan de verpleeg» den een christelijke opvoeding wordt gegeven. Geen wonder dan ook, zoo men in de droeve noodzakelijkheid verkeert zijn kind in een stichting te plaatsen, men in onze kringen het eerst zich wen.it tot genoemde inrichting. Aan hen, die financieel niet sterk genoeg zijn de verpleegkosten te dragen, zijn de besturen van het meerendeel der Gemeenten in Zuid» Holland bereid steun te bieden I Rotterdamsche Diergaarde. Ter wille van de velen die op een vacantie» dag de Diergaarde denken te bezoeken, willen wij dit jaar evenals vorige zomers, op een aantal bijzondere dieren en planten wijzen, die bij een enkel bezoek misschien ten deele over het hoofd gezien zouden worden. Wij weten dat in en voor het Apenhuis de meeste belangstelling bij het publiek bestaat voor de gewone soorten, makaken, Lampong» apen en baviaantjes. Nu zijn die ook aller» amusantst. Men zou er zich tijden mee kun» nen vermaken. Hun spelen en krakeelen lijkt uitermate menschelijk en het is zeer verkeerd van de bezoekers deze dieren allerlei prullaria in de pooten te stoppen. Ook zonder dat zijn ze interessant en de ellendige gewoonte an het publiek om de apen spiegeltjes te geven is zeer verwerpelijk wegens het gevaar, dat de dieren zich aan het glas snijden. Maar naast deze «gewone apen* lette men allereerst op de verscheidenheid van menschapen Chimpansés, Orang Oetan, Gibbons, die on» danks hun verschillen, hun gemeenschappe» lijke plaats op het hoogtepunt van de ont» wikkeling van het dierenrijk duidelijk toonen. Dan zij men attent op de fraai verzameling Meerkatten Deze watervlugge, langstaartige Afrikaansche Apen behooren bijna allemaal tot een geslacht. Maar de soorten zijn zeer afwijkend van elkaar in kleur en teekening en verschillende van de mooiste en zeldzaam» ste vindt men hier aanwezig. Dan vergete men vooral niet de allerkleinste aapjes te be» kijken Zijde, aapjes, Quistiti's Doopskopaap» jes, Nachtaapje, Boschduivei, zij vormen allen te zamen een groep Zuid»Amerikaansche ver» tegenwoordigers, die wel sterk afwijken van hetgeen we in de oude wereld vinden. Als we een kijkje bij de roofdieren geno men hebben en geconstateerd hebben, dat de olifanten nog steeds goed groeien, dan be» zoeken we de thans geheel gerestaureerde Flora» serre, die een keur van tropische en half» tropische platen herbergt. Aan de hiei tegenover gelegen rots is het «jeugd en dartelheid* wat we zienjonge Mouflons en een jonge Thar springen door het perk en over de rotsen en in een der perken ziet men zoowaar de bruin»zwarte Braziliaansche Tapir met een flink uit de kluiten gewassen baby, in het karakteristieke met witte strepen en stippels voorziene jeugd» kleed. Dit Tapirtje is stellig wel het belang» rjjkste van wat er in dit voorjaar alzoo ge» boren werd. De phntenkassen achter in de Diergaarde hebben gedeeltelijk hun verjongenskuur onder» gaan en prijken voorzoover ze niet nog on» der behandeling zijn, met een mooie collectie bloeinde orchideeën, banaan en katoen met vruchten, voorts cactussen in de meest uit» eenloopende soorten en zeer vele andere ge» wassen. Bij de beren treft ons de aanwezigheid van een nest flink opgegroeide Prairie.wolven, neefjes en nichtjes van de verderop zittende Europeesche wolven. Gaan we veel stilzwijgend voorbij, even moet toch gewezen worden op de mooie Goudkuif»Georgie die het Zeeleeuwenbassin zijn komen bewonen. Van de Zuid»Afrikaan» sche Zwartvoetpinguins zijn ze gemakkelijk te onderscheiden door een goudgeel kuifje van fijne haarveertjes, die ze boven de oogen hebben. Ze gaan veel meer te water dan hun Afrikaansche verwanten en zijn bij de wal» vischvaarders bekend als rotsspringers (Rock» hoppers). Men verzuime niet het Reptielenhuis binnen te gaan, waar de verzameling pas een aan» vulling kreeg van interessante Noord»Ameri» kaansche dieren. Ook de reuzenschildpad, hier aanwezig, werd dit jaar aangekocht. Wij zullen de verleiding weerstaan nog veel meer op te noemen en volstaan met de vin» gerwijzing dat in het vogelhuis, die uiterst zeldzame kiwi woont, een vogel van Nieuw» Zeeland met slech s restjes van vleugels en egaalbruine harige bevedering. Daar dit dier er een nachtelijke levenswijze op na houdt, kruipt het gaarne weg en kan alleen bezichtigd worden als de oppasser het uit zijn schuil» hoek te voorschijn haalt. In dit gebouw ziet men voorts o.a. een paar mooie Indische Neushoornvogels, terwijl in de Fazantenvoliere twee Abessinische Hoornraven opvallen. Hiermede hebben we eenige der meest op» merkelijke verschijningen in de Diergaarde aangewezen. Voor hen die een grondige studie willen maken is gelukkig een gidsje bij de portiers te krijgen. »Maasbode«. Plaatselijk Nieuws» SOMMELSDIJK. Belanghebbenden wor» den er aan herinnerd, dat de loting voor den dienstplicht, lichting 1927, dezer gemeente zal plaats hebben op Woensdag 4 Aug. a.s.,n m. 3 uur op de Raadzaal van het gemeentehuis te Middelharnis. Aan den dienstplichtige J. Looij van de lichting 1922, is voorgoed vrijgesteld van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. In deze gemeente is reeds een aanvang gemaakt met het tarwesnijden. Het 3'jarig zoontje van A. H. had het ongeluk tusschen een schip met vlas en den kant in de haven te vallen. Door spoedig toegeschoten hulp werd het kind op het droge gebracht. Het 2»jarig zoontje van J. B. dat een poosje geleden in een kuip met warm water is gevallen en verschillende brandwonden be» kwam, is in het ziekenhuis «Eudokia* te Rotterdam aan de gevolgen overleden. In de maand Juli vestigden in deze ge» raeente 18 personen, 37 personen vertrokken, 4 personen werden geboren, 4 personen stier» ven en 1 huwelijk werd voltrokken. In de vorige maand werden alhier 10 vergunningen aangevraagd als bedoeld in art. 9 der Vogel wet 1912. De verbreeding van de Oost»Krakeel» straat heeft nu haar beslag gekregen. Eerst thans kan men goed zien welk een geduchte verbetering daar is aangebracht. Men heeft een flinke breede inrit gekregen die niet lan» ger gevaar oplevert voor het verkeer. MIDDELHARNIS. De jongeheer M. Koert had 't ongeluk van de fiets te vallen, waar» door hij zich zoo ernstig aan zijn arm be» zeerde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De votige week zijn hier uit nood ge» slacht een varken en een rund. Beide dieren zijn voor de consumptie goedgekeurd. Uitslag postduivenwedvlucht van de P.V. »Seinpost« vanuit Vilvoorde: le, 3e en 4e pr. J. Koevoets2e ew»9e pr.. I. Slis; 5e, 6e, 8e en 19e pr. Vis van Heemst 7e, 16e en 18e pr. A. Schuurman10e F. Ra» dauer; 11e, 12e en 13e pr. J. J. Nipius; 14e pr. F. Koote15e pr. G. Kardux; 17e pr. J. Jongejan. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De gemeenterekening, dienst 1925, ligt tot 13 Augustus a.s. ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Door G. v. V. is een postduif gevangen gemerkt 675 G gummiring Alum. riDg 6 A N. 13703 Door schipper C. J. Goumare alhier zijn Zaterdag j 1 de eerste koepeen geladen. Gedurende de vorige maand zijn op het postkantoor alhier behandeld 25 telegrammen, 521 gesprekken en 15 oproepberichten. Aan J. L. Ghijsels alhier is vergunning verleend voor het bouwen van een woning in de Burgemeester Sterkstraat. DEN BOMMEL. Werkzaamheden keu» ringsdienst in het 2e kwartaal 1926. Aantal inspecties van winkels, pakhuizen, bakkerijen enz. 15 aantal genomen monsters volle melk 12; aantal genomen monsters van andere wa» ren 8aantal partijen ter plaatse afgekeurd 1aantal waarschuwingeu aan fabrikanten en verkoopers 1. J. V. Holleman heeft zijn bakkerij on» dershands verkocht aan W. Keijzer. Vorige week werden 350 H.L. aardap» pelen vervoerd. De afdeeling «Goeree en Overflakkee* van het N. O. G. zal op de algemeene ver» gadering te Enschede vertegenwoordigd wor» den door den heer P. Bisschop alhier. OOLTGENSPLAAT. De gemeentewo» ning in de Emmastraat, bewoond geweest door P. Pipping, is toegewezen aan Jan Huijer. Door K. van Ree Jz. is vergunning ge» vraagd aan B. en W. voor het bouwen van 2 woningen aan de Prins Hendrikstraat. OUDE TONGE. Alhier worden de koe» peen opgekocht voor i 3,— en uien voor f 3,60. Verleden week hebben de schoolkinderen van de R. K. School een reisje naar Breda gedaan. Des 's avonds werden zij door de muziekverceniging »Vooruit« afgehaald, het» welk een vroolijke aankomst was. Verleden Vrijdag gaf de leverancier van de Gèpè«artikelen te Sliedrecht een vertoon» ning in de Oude School waar een druk ge» bruik van gemaakt is. Onze vroegere dorpsgenoot K. Bazen is na een afwezigheid van 48 jaren in Amerika, naar zijn voegere woonplaats teruggekeerd. Bij de werkzaamheden aan het stoomge» maal van de polders had J. H. het ongeluk in de sluis te vallen hetwelk nog al vrij goed afliep. NIEUWE TONGE. Aan de op a.s. Don» derdag te houden loting voor den dienstplicht lichting 1927, zullen 13 personen deelnemen. De Jongeheer Th. R alhier had het on» geluk in een sloot le vallen. Door toege» schoten hulp was hij spoedig op het droge. Met de schrik en een nat pak kwam hij vrij. A.s. Zaterdag zal door de P. V. «De Gevleugelde Bode* alhier een vlucht worden gehouden uit Mons (België) afstand 140,946 K.M. De prijs van de uien bedraagt alhier f'3,50 per 60 kg. Hoeve Dijkricht onder deze gemeente, in huur bij dhr. J. P. de Wilde alhier, is ondershands overgedaan aan dhr. G. van Es te Sommel'sdijk. De metselaar P. v. H. had het ongeluk zijn hand zoodanig te bezeeren dat genees» kundige hulp noodzakelijk was. DIRKSLAND. De gemeenterekening over 1925 is overgelegd aan den Raad en zal tot 13 Augustus a.s. ter secretarie voor een ieder ter lezing liggen en is tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Bij de verkooping van gewassen werden prijzen besteed van voor tarwe van f 206,— tot 274,— voor haver van f 117,—tot f 191,— voor erwten van f 115,— tot f 256,— en voor aardappelen van f 115,— tot f 239,— per gemet, HERRINGEN. Het vermenigvuldigings» cijfer der plaatselijke inkomstenbelasting is voor 't belastingjaar 1926/27 vastgesteld op 1,5. Aan de beurt van aftreding als leden van 't College van Zetters zijn de heeren J. den Boer en J. van Kempen. Door de leden van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm zal op Donderdag 5 Augustus, des avonds 7 ure, weder een schietoefening worden gehouden op 't plein der lagere school. Vorige week werden van hier per beuit» schipper de eerste aardappelen vervoerd, oogst 1926 STELLENDAM. Zaterdagavond kwam D. Verhoeve alhier met zijn motorrijwiel te vallen en had daarbij het ongeluk van een zijner handen, twee vingers zoodanig te be» zeeren, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Van een der vingers is de top afgeklemd. De vorige week werden in de pellerij van de Jager alhier eenige vaten naar boven in de werkplaats gebracht. Een dezer vaten viel naar beneden en kwam juist terecht op den neus van zijn knechtje A. Troost alhier. Hierdoor ontstond een ernstige wond, zoodat deze door de geneeskundige ter plaatse moest worden gehecht en verbonden. De verzending van aardappelsn geschiedt hier nog slechts matig. De vorige week wer» den plm. 25 H.L. verscheept. Wegens vernieuwing van den duiker voor den bermsloot, welke toegang geeft tot den Z.O. Achterweg, is deze voor 't verkeer met voertuigen gesloten. De vorige week is gedurende eenige dagen in de bewaarschool alhier een toonzaal inge richt geweest met electrische lampen, daar men binnen enkele weken de centrale in bedrijf hoopt te kunnen stellen. Thans worden hier de uien om direct te leveren gekocht voor den prijs van f 3,— per H.L Onder het vee in den Kroningspolder is het mond» en klauwzeer uitgebroken. GOEDEREEDE. Bij het beproeven van de brandbluschmiddelen, 1.1. Donderdag, bleek alles in de beste orde te zijn. Het Noordzeevisschersbedrijf is zoo slecht loonend, dat er al visschers zijn die uitzien naar een of andere betrekking, waat brood mede te verdienen is. Ajuinen koepeen worden alhier opgekocht voor f 3 de 60 Kilo. De muziekvereeniging »Apollo« gaf Za» terdagavond een opeluchtsconsert, dat heel goed slaagde en verder bleef het rustig inde gemeente. De collecte langs de huizen voor Bijbel» verspreiding heeft f 14,395 opgebracht. OUDDORP. Zaterdagavond, na afloop der schietoefeningen, werden aan de leden van de plaatselijke afdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm, door den voorzitter van de com» missie, alhier, den EdelAchtb. Heer Gobius du Sart, eenige mededeelillgen verstrekt, om» trent den te houden landdag op 1 Sept. a.s. Er zullen plaats hebbenwedstrijden in het schieten, in motorrijden en in lichamelijke oefeningen. Als sprekers worden verwacht de H.H. Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer, de Minister van Oorlog en Generaal Snijders. Te v- f uur zal het een en ander geëindigd zijn. Bij gunstig weder heeft ook een vlieg»demonstratie plaats. P. van Splunder, pas geslaagd bij het examen voor kommies, is met ingang van 1 September als standplaats aangewezen 's»Hee« renberg op de grens van Gelderland. t Door het Bestuur van den polder «de Plas* is schouw gehouden op de uitwatering in dezen polder. f Aan de Stoomvlasserij van den beer C. K. Lodder is het repelen van vlas reeds be» gonnen. Reeds zullen deze week de eerste roten te water worden gelegd. f— De Zangvereeniging «Gemengd Koor* zal Donderdag a.s. haar reis naar Middelburg maken per motorboot van de N.V. Beurt veer «Ouddorp*. SOMMELSDIJK. Vrijdagmiddag was het oogenblik aangebroken, dat de heer P. de Zeeuw, hoofd der Bijzondere Lagere School, afscheid zou nemen van personeel en leer» lingen dier school, wegens benoeming in een gelijke betrekking te Groningen. Daartoe wa» ren de kinderen der school in een tweetal lokalen bijeengebracht. Toen de heer de Zeeuw met zijn echtgenoote binnenkwam werd hem toegezongen de zegenbede uitPs. 134 Daarna sprak de heer A. van Eek, onderwijzer aan de school hartelijke woorden tot den heer de Zeeuw namens personeel en leerlingen. Vervolgens werd nog gesproken door den heer Knape als bestuurslid, en den heer Tie» mens als oud»bestuurslid. waarna de heer de Zeeuw de verschillende sprekers beantwoordde. Door het onderwijzend personeel en de leer» lingen der school werd aan het scheidende hoofd ter herinnering een mooie klok en gong ten geschenke gegeven Door het hoofd der gemeente was reeds den vorigen dag blijk ge» geven van belangstelling. De heer de Zeeuw, die gedurende ruim 5 jaren zijn beste krach» ten geschonken heeft aan de Sommelsdijksche bijzondere school om haar tot meerderen bloei te brengen, heeft recht op de dankbaarheid van ouders leerlingen en bestuur school. We hopen dat het den heer de Zeeuw in zijn nieuwe betrekking goed moge gaan en hij ook in het verre Noorden tot zegen van het onderwijs werkzaam moge zijn. MIDDELHARNIS. Tot de eerste klasse van de RH.B S. alhier hebben zich aangemeld en zijn toegelaten 16 leeilingen. Op een daartoe op Maandagavond ge» houden vergadering van u>anslidmaten der Geref. Kerk werd besloten om een Zondags» schoolgebouw naast de Kerk te doen bouwen. DEN BOMMEL. Zondagmorgen trad voor de Ned. Herv Gem. alhier voor een vol kerk» gebouw op haar vroegere en nog zoo zeer geziene predikant Ds. L. Emmen, tbans te Renswoude met als tekst naar aanleiding van Ps. 103 1 en 2. Na de behandeling van deze tekstwoorden herdacht spreker het feit, dat het de vorige maand juist 25 jaren gele» den was dat hij hier als candidaat in zijn ambt als leeraar werd bevestigd door Ds. Kraa» yenbelt van Rotterdam Deze gemeente mocht hij ruim 14 jaren dienen en de Kerkeraad handelde dan ook namens de ingezetenen omhals blijk van er» kenning Ds Emmen bij zijn 25»jarig ambts» jubileum een afgevaardigde te zenden en een zilveren vruchtenschaal aan te bieden met in» scriptie «De Nederl. Hervormde Gemeente van Den Bommel 1901—1926*. Z. Eerw. bracht ook namens zijn echtgenoote voor dit blijk van hartelijke erkenning de gemeente dank, en zeide niet ten onrechte dat de band tusschen deze gemeente en tus» schen haar vroegeren predikant hierdoor nog sterker was geworden. OUDE TONGE. IDe collecte in de Ned, Herv. Kerk ten bate van de Inlandsche Zen» ding heeft opgebracht f 88.165. OUDDORP. De beroepen predikant, ds. v. Paddenburg van Elspeet, hoopt a s. Vrijdag deze gemeente te bezoeken, en des avonds te 6 uur in de Herv. kerk op te treden. Mej. Canard, onderwijzeres aan de twee» de O. School alhier is in gelijke betrekking benoemd te Zuilen. Als wij ons niet vergis» sen, zal, na vertrek van genoemde ondcrwij» zeres, het hoofd der school alleen komen te s*aan, daar het aantal kinderen op genoemde school minder dan 49 bedraagt. Waken. Tijdens den oorlog wees Dr.jJ^uyper ,er telkens op, wanneer ergens"weer eens een aard» beving was geweest. Het was toch opmerkelijk, hoe menigvuldig dit voorkwam. Ook in vorige tijden hebben aardbevingen verwoestingen aangericht, maar volgens de statistiek waren ze in een tijdsbestek van eenige jaren nooit zoo talrijk geweest en hadden saamgenomen nog nooit zooveel onheil teweeggebracht als tijdens den oorlog. Dr. Kuyper wilde toen, dat ons volk daarop letten zou, Want zoowel als de oorlog be' schouwde hij ook de aardbevingen alateeke» nen des tijds, als aanwijzingen dat de toekomst des Heeren naderbij kwam Daarop te wijzen was gansch niet overbo» dig. Want niet alleen de menschen in 'talge» meen, maar ook de geloovigen vergeten zoo spoedig de bange benauwing die in de oorlogs» jaren over de wereld gekomen is. Met koortsachtigen haast zijn de velden en wegen hersteld, de steden en dorpen weer opgebouwd, de bloedvlekken van het aard» kleed weggewischt en als de geldwoorraad in Europa maar niet zoo ontzaglijk gedund ware, zou men het weeldeleven van vroeger weer hebben voortgezet alsof er die oorlogsellende niet ware geweest. Maar het gebrek aan geld schrijnt nog na. En het is alsof de H.*ere God ons telkens in nieuwe teekenen wil doen verstaan, dat Hij nog meer te zeggen heeft en het geen tijd is om maar rustig weer voort te gaan. Nauw is de eerste aardschudding voorbij of er komen weer andere. Stormen, dijkbreuken, wolkbreu» ken, aardbevingen, overstroomingen, dicht bij en in ,de verte, zóó onverwacht, dat uiemand er op voorbereid kon zijn. En moorden zon» der tal. En zelfmoorden in toenemende mate, getuigenis gevend van de wanhopigheid, waar» mede de menschen worstelen tegen het leed. En de vrede wil maar niet bestendigd blijven. Het pad van den Volkenbond is niet gepla» veid. Het gaat niet. De lucht zit vol wan» trouwen. De mogendheden durven geen stap tot elkander doen uit vrees dat zij het later moeten bezuren. En iniusschen is het bolsje» wisme waakzaam om zich overal in te dringen en het zaad te strooien waaruit eerlang de wereldrevolutie opkomen moet. In dit alles roept God van den hemel met doordringende stem Waaktwant de Zoon des menschen zal komen als een dief in den nacht. Wordt er gewaakt? Ja, als er nieuwe volksfeesten in aantocht zijn, als nieuwe dansen uitgevonden, nieuwe films vertoond worden (ook als nieuwe Chris» tussen verwacht worden) die de menschheid, beter als Jezus van Nazareth, leeren zullen wijs te worden en haar voeren zullen naar het pad der volmaking. Maar kan ook van de kerk van den leven» den Christus gezegd worden dat zij waakt? Dat zij met opgeschorte lenden, braneende lampen en met de olie des Heiligen Geestes gevulde vaten haar hemelschen Bruidegom tegemoet gaat Er zullen, naar Jezus'eigen woorden, dwaze maagden zijn, die, Zijne komst vergetend, hare lampen laten uitgaan en in slaap vallen. Er zullen kwade dienstknechten zijn, die in hun hart zullen zeggen «Mijn Heere vertoeft te komen* en zullen beginnen hunne mede» dienstknechten te slaan en te eten en te drin» ken m.et de dronkaards Dat zijn beangstigende woorden, die niet slaan op de wereld, maar op de kerk en zelfs op de voorgangers in de kerk. En als wij nu nog ons oog laten gaan over het wijde veld van de kerk in alle landen, hebben wij dan reien om gerust te zijn? Is haar roepen met kracht voor Christus en dien gekruist en voor het Woord Zijner getuigenis, zoodat het voor ieder duidelijk is, dat zij leeft in de zekere en zalige verwachting van de toekomst des Heeren, dien zij aanbidt? Ons past de hand in eigen boezem te steken. Wat wij noodig hebben is verootmoediging Dieper schuldbesef. Wij hebben schuld tegen» over God, dien wij niet eeren door een geloof, dat in zijn kracht, bergen verzet en rotsen verbrijzelt. Wij hebben schuld tegenover de duizendmaal duizenden, die in hunne ziels» ellende zoeken naar eene kerk, die in rustig vertrouwen op haren Koning, brandt van liefde om onderdanen te winnen voor Hem. Wij hebben schuld tegenover onze kinderen, wien wij het beeld vertoonen van een broeder'twistend volk in stee van hun het voorbeeld te geven van een heilige leger» schare, die alle krachten samentrekt op de ontplooiing van het levend geloof tegenover het ongeloof. Moge God ons genadig zijn en in ons ver» wekken het aanhoudend en vurig gebed om den Heiligen Geest, die ons alleen in de waar» heid leiden en op het pad des levens ter overwinning voeren kan. Want onze nood is groot. »'s»Gr. Kerkb.* S. DEN BOMMEL. Vorige maand werden op het telegraafkan» toor behandeld 26 telegrammen en 6 oproep» berichten. NIEUWE TONGE. Aan het hulppost» telefoon» en tetegraaf» kantoor zijn gedurende de maand Juli be» handeldtelegrammen 41, uitgev. telefoonge» sprekken 293, telefoonoproepberichten 7to» taal 341. STELLENDAM. Door de garnalenvisschers is de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en werd gemid» deld per vaartuig en per dag gevangen 95 K.G. garnalen. GOEDEREEDE. De vorige week werd door de garnalen» visschers van 60—70 kilo garnalen per dag gevangen. OUDDORP. Het is de vorige week met de zalmvisscherij beter gegaan 20 zalmen zijn gevangenaan garnalen van 200 tot 300 kilo per vaartuig over de geheele week. OOLTGENSPLAAT. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 5 Augustus, des na» middags 1 uur (zomertijd). OUDE TONGE. Vergadering van den gemeenteraad op Don» derdag a.s. 5 Aug., des nam. 4.30 uur. kC OUDDORP.f Algemeene vergadering der coöper. stoom» cichorei»drogerij «Ceres* op Vrijdag 6 Aug. 1926, des namiddags ten 8 ure (zomertijd) bij den heer Flohil. AgendaUitbetaling van geleverde worte» len over het campagnejaar 1925. MIDDELHARNIS. GeborenLauriena, d. v. Joh. Krijtenberg en J. v. d. Slik. Ondertrouwd G. A. de Koning oud 22 j. en C de Roon oud 36 j. DEN BOMMEL. GeborenJacob Catharinus, z. v. Pieter Bakelaar Az. en Arendje Huijer; Elizabeth Arendje, d. v. Cornelis Bakelaar en Maria Hazel bag. NIEUWE TONGE. Geboren Leendert, z. v. Tannetje Kievit Francina Jacomijntje, d v. Isaak Vreeswijk en Klaasje van der Linden; Maria, d. v. Johan» nes Drooger en Jacoba Slis; Marinus, z v. Machiel Johannes Kievit en Elizabeth Los Willem Aren Cornelis, z. v Dingeman Slinger en Elizabeth Hanenberg. GehuwdPieter Gebraad j m. 23 j. en Geertje van Alphen j.d. 20 j. Overleden: Pieternella van Linden, 48jaar, echtg. van Jan van den Tol. DIRKSLAND. GeborenSteven, z. v. Leendert Maarten de Gast en Jannntje Visser. HERRINGEN. Ondertrouwd Dingeman van derSluijsj m. 25 j. en Cornelia van Eek j d. 24 j.Hendrik Goemaat, wednr. 35 j. en Dingena Sophia van 't Hof j.d. 29 j Overleden: L. van der Velde 76 j.Francina van Noord, wed. van C. van Eek 76 j. Lofwaardige medewerking van patroon». Het zal menigeen bekend zijn, dat de ge» neeskundige hehandeling van ongevalsletsel in de laatste jaren belangrijk verbeterd is. Eertijds meende men, dat rusthouden voor een goede genezing altijd noodzakelijk was. Tegenwoordig weet men dat rust bij inwen» dige ziekten genezing kan brengen, doch dat/^ zij bij ongevalsletsel meestal schadelijk werkt.*'* Een lichaamsdeel dat gekneusd is en ge» zwollen door zucht en bloeduitstortingen moet zacht lan bewogen worden, wil de stijf» heid geheel verdwijnen. Veel hangt er in zulke gevallen van den goeden wil /an den patiënt af, maar dikwijls is ook de hulp van den patroon bijzonder gewenscht om de goede genezing te bespoedigen. Dit was in bijzondere mate het geval bij een ongeval in de Haarle nmermeer. In Maart 1925 greep een arbeider in een kronkel van het halster, toen hij een paard van stal wilde halen. Het dier schrok en trok zijn kop met een ruk terug, haalde hierdoor den kronkel aan en de rechterhand van de man kwam deerlijk in de knel. De geheele hand bleek zeer ernstig gekneust te zijn, de pink hing er bij en moest terstond worden afgezet. Ook later viel het letsel niet meede hand bleef dik en pijnlijk. Zonder de flinkheid vin den arbeider en zonder de gezonde medewerking van den patroon, zou dit geval stellig slecht zijn afgeloopen en zou de hand geheel ver» stijfd zijn. De patroon bleek terstond bereid te zijn om te voldoen aan het verzoek van den dokter om den verminkte eenigerlei bezigheid" J te verschaffen. Zood lende was den getroffene den geheelen dag in de weer. En al had aan» vankelijk zijn werk nog n et veel om t lijf, dat werk groeide met den dag en met den dag werd het beter. De vingers werden leniger, na enkele weken kon hjj een volle vuist ma» ken, de zucht verdween en de hand werd volwaardig als te voren. Hoeveel menschen» leed is hier gespaard door gezond inzicht en semenwerking. Hoeveel nuttige arbeidskracht is er niet verloren gegaan door de kortzich» tige uitspraak«Ik heb er voor betaald, de man kan terugkomen wanneer hij weer heele» maal beter is*. Begrafenis sergeant»vliegenier Dumernlet. Zaterdagmiddag heeft op de algemeene be» graafplaats te Soest de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den sergeant-vliegenier die Woensdagmiddag jl. bi) een botsing in de lucht om het leven kwam. Er was voor deze begrafenis groote belang' stellingvan het vliegkamp te Soesterberg waren vele officieren en onderofficieren naar het kerkhof gekomen om hun overleden ka» meraad de laatste eer te bewijzen. O.m. waren aanwezig de commandant, majoor Hardenberg met zijn adjudant, luitenant v. d. 'tAbeelen, benevens een deputatie, bestaande uit Luite» nant Steup en de onderofficieren Meijer en Hamer; Van de marine luchtmachtafdeeling was eveneens een deputatie aanwezig, be» staande uit officier'vlieger Everts en bootsman Dinkelman. Verder was nog aanwezig een officieele vertegenwoordiging van het 7de re» giment uit Harderwijk, waarvan de overledene 5 jaar lang deel had uitgemaakt. Een schat van kransen dekte de biar. Namens den minister van oorlog en den chef van den generalen staf werd het woord ge» voerd door majoor Sinnigen en kapitein Vihof, die beiden leedwezen betuigden, inzonderheid aan de weduwe, met het droevig ongeval. Daarna werd het woord gevoerd door den commandant van het vliegkamp te Soesterberg, majoor Hardenberg, die een laatste groet bracht aan Dumerniet, die behoord had tot degenen, die welbewust het risico dragen van de gevaren aan de beoefening van de lucht» macht verbonden. Spreker vond het een ver» heffende gedachte, dat Dumerniet is heenge» gaan, terwijl .hij zijn plicht deed in dienst van het vaderland. Namens officieren en onderofficieren van het 7de regiment sprak sergeant'majoor Tromp, die den overledene prees als kamaraad Voor de afdeeling Soesterberg de onder»

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2