Antire volui Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Miging 81 REN IN HOC SIGNO VINCES ,EZEN. ELEN n&Zoon otterdam - Tel. 5811 No. 3247 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1926 'OOTMl&PPELEH UNITIE r DE DUIF" BEUJlfUCHTERS aa TE6EN0UER DE 3Z OOSTERKERK xtra lage prijzen, en ver beneden glas 1,25. eelig. bouwerij 5 - ft'dam es voor 41ste JAARGANG Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers m MEIJDEN -•-H.) baar: »e ^i, >or de Hollandsche 27791 rage gaarne verstrekt Rotterdam DDELHARNIS Tot Organisatie geroepen. Land- en Tuinbouw. Buitenland. Binnenland. alléén gevestigd SINGEL 173.175 Telefoon 4645 F. 1005 en 1946 is e Waschmachine Wrbgmachlne heel Nederland, rtrouwdste adres. sedert 1899. e waard om naar komen. middagmalen in de lamsche restaurants ran vertrouwen is. rtrouwen vindt in faire NT P. SIMONS vischmarkt 12 verk, Telefoon 6341 3 kwaliteit en ook geven wordt. iudste zaak is van dat u daar neten matige prijzen kunt ïentaar overbodig. r-»v Deze Coura it veischijnt eiken WOENSDAG en 7 ATERDAG. ABONNEM -NTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDEKLIjKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten wordea berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. - Telefoon no. 82 M BRIEL. UNTANT. O. BOEKHOUDEN de Praktijk en voor •es voor Belastingzaken ot gegarandeerd 9 en maandag 6-7 uur n.m. ,6 eren zoo zeer begeerde den gaarne ten kantore paren derwaardige kwali» k» en Veerenbedden, en goedkoopst adres 22.-, 25.-, en hooger Ledikanten vanaf f 10.— derwaardige kwaliteiten. ires -m* ra. dakan cadeau ZUMULATOREN De misvattingen die er ten aanzien der vak. organisatie bestaan zijn helaas nog vele. Voor velen schijnt het nog altijd moeilijk te zijn, zich een voorstelling te maken van de ont» wikkeling van het Sociale leven. Hóé voor. uitstrevend zjj vaak op ander gebied, meest ook op het terrein van allerlei organisatie, zijn, van vakorganisatie willen zij niet weten. Dat er nog patroons zijn die uit practische overwegingen geen arbeidersorganisatie wil. len erkennen valt zeer te betreuren. In de eerste plaats omdat zij het sociaahconflict helpen verscherpen en in de tweede plaats omdat zij zich zeiven onberekenbare schade aandoen. Hun poging tot boycot van de vakorgani. satie is niet nieuw Er is een tijd geweest, dat het den arbeiders van overheidswege verboden was te vergade. ren. Dat was het Coalitie.verbod, dat de eerste kwarteeuw der vorige eeuw den arbeiders was opgelegd. De overheid stond aan de zijde der patroons, omdat zij meende hiermede het economische leven te dienen. En toch niet. tegenstaande de arbeiders deze dubbele macht tegenover zich zagen hebben zij het pleit ten hunnen gunste beslecht. Zij streden voor hun belangen. Soms zonder helder besef van wat ze wilden. «In den beginne zijn het geheel vage onbestemde geluiden die wij vernemen, en lang duurt het, voor deze geluiden tot een roepstem en die roepstemmen tot gemeen, schappelijke eischen, tot een pogram zich ver. helderen«. Waarom moesten patroons en overheid hier bezwijken Heel gewoon 1 Hun Coalitiever» bod was een wet die tegen het natuurlijke leven inging. En wie de geschiedenis nagaat weet dat dit zich altijd gewroken heeft. En nu in de twintigste eeuw zijn wij zoover, dat men in het groot bedrijf er niet meer aan denkt de vakorganisatie te negeeren. Men zou het algemeen een dwaasheid achten. De patroons hebben dezen strijd om de arbeiders individueel aan zich te binden, dus verloren. Maar wat is nu de vrucht van deze onzalige worsteling geweest Ditdat men de arbeiders bij massa's in de armen van de SociaaUdemocratie heeft gejaagdVooral in Duitschland heeft de sociale actie zich toe» gespitst op het politiek terrein des levens. Werner Soubart heeft gezegdde type der Ml Sociale beweging in Duitschland ishet Marxisme. Wie thans naar het Oosten ziet weet wie er de baas is. Jammer dat men in het klein bedrijf, vooral in het landbouwbedrijf hiervoor nog geen oog heeft. Inderdaad denken velen, vooral landbouwers, nog, dat zij de vakorganisatie in hun belang moeten negeeren. Grooter dwaasheid is er nietl «Zulke landbouwers zijn onze beste propa» gandisten® zou de Socialistische Kleerekooper zeggen. Neen wie meent uit practische overweging tegen de vakorganisatie te moeten zijn, mis. rekent zich en zal zijn foutieve berekening duur betaald zienl Dit uit een practisch oogpunt bezien. Maar als wij nu eens deze houding toetsten aan het beginsel Wat is dan de uitskomst De gedachte om zich niet met het lijden en de nooden van andere menschen in te laten en zich niet om te bekommeren, be» sluipt zoo licht elk menschelijk hart. En eenmaal toegegeven aan die booze Kaïnsgedachte wordt dan ieder die zich van God geroepen acht om tegen elke ongerech» tigheid, ook tegen die van het sociale leven vromelijk t" strijden, een drijver, een beroer, der van het volk, een verkopte socialist. Altijd weer de aloude gedachte: Ben ik mijns broeders hoeder altijd weer dat zich terugtrekken in eigen kring waar men het goed heeft, er warmpjes inzit, en van de jam» merlijke nooden niet dan zoo nu en dan eens iets te zien krijgt; altijd weer dat willens en wetens zich blind staren op het verkeerde beginsel en doel der socialisten, om daarmee zichzelf van de sociale wanverhoudingen af te maken, om niet te zien, dat zoovLel nood en armoe metterdaad het gevolg is van on» recht en verdrukkingaltijd weer de vergui» zing van wie voor het recht der armen en verdrukten opkwam en de booze poging om fouten diens of gebreken waar ze ook maar even waren te ontekken breed uit te meten, om zelf de zonde van het conservatisme in vrede te kunnen bedrijven. Tegen al zulk pogen nu in het openbaar of in het geniep in 't werk gesteld, staat nog steeds als in de dagen van Kaïn het Godde» lijk Woord tot elk en een iegelijk onder ons die aan het Conservatisme voet geeft: Waar is uw broeder Abel Men kan echter ook principieele bezwaren legen het vereenigen der arbeiders om hun sociale positie te verbeteren, hebben. Van een wonderlijk gehalte zijn soms de argumenten, die men aanvoert de vakorgani» satie principieel te bestrijden. Wij nemen na» 'uurlijk aan dat men het goed meent, doch voegen er tevens bij dat wij het ons niet anders kunnen voorstellen of de blik derzulken is hopeloos beneveld inzake het Sociale leven en zijn verhoudingen. Wij geven een korte bloemlezing van hun argumentatie. Men zegtwat de arbeider overkomt wordt hem van de hand Zijns Hemelschen Vaders beschikt en daarom heeft hij zich lijdzaam te onderwerpen. Vooral mag bij zich niet tegen aangedaan onrecht verheffen want er staat geschreven«Mij is de wrake I® Dan beroept men zich op het tekstwoord van de Noachie» tiesche Verbondsbelofte«zaaiïng en oogsten, koude en hitte enz. zullen niet voorbijgaan« en op dit woord«In het zweet uws aan» schijns zult gij uw brood eten®. Christenmen» schen moeten dus werken zoolang het dag is en de luiaard zal geen brood hebben® Aldus redeneert men. Dit natuurlijk om het recht van staking, dat iedere vakorganisatie in het uiterste geval bezit, te ontzenuwen. Tegenover de bovengenoemde redeneeringen die zeker wel een schijn van vroomheid heb» ben, houden wij evenzeer op principieele gron» den vol, dat de arbeider niet slechts het recht maar ook den duren plicht heeft om zich tegen aangedaan onrecht te verzetten. Immers wordt al zulk vroom redeneeren slechts gedekt door den schijn der vroomheid, inderdaad is het heel goddeloos geredeneerd. Dat blijkt al direct hieruit dat al zulk gepraat tot uitgangspunt heeft dat de mensch in de eerste plaats om loon arbeid. Deze vrome men» schen bezien het Sociale vraagstuk dus louter als een materieele kwestie en dat is al heel onvroom. Juist dat standpunt om het loon» vraagstuk als louter materieel te bezien is oor» zaak geworden van de namelooze verwijdering tusschen patroon en arbeider. Het loon is dan immers de eenige schakel die patroon en arbeider verbindt I «Een kracht van zooveel centen per uur«. Men beroept zich heel vroom op den tekst «In het zweet uws aanschijns zult gij brood eter.®. Ja, daar hebt gij het nu juist. God belooft dat den mensch brood zal eten en hier over loopt het geheele conflict. Juist omdat de arbeid nu geen brood geeft daarom rijst het geschil. Het zwaard keert zich tegen den» gene die het gebruikt 1 God geeft den mensch het brood. En daarom is het een diep snijdend onrecht als de eene mensch het den ander onthoudt. Let hier eens op het vlijmscherpe anathema dat de apostel Jacobus den rijken in het aan» gezicht slingert«Ziet het loon der werklieden die uw landen gemaaid hebben, hetwelk van U verkort is, roept I® Het loon geeft God, niet eenig mensch. Wat de mensch nu wel doet isdat loon, dat God geeft «verkorten®. Zóó moeten wij het Sociale onrecht bezien. En alleen zoo krijgt het sociale vraagstuk een schriftuurlijken grondslag. Men gevoelt, dan is het geen materieele kwestie meer, doch dan wordt het een zedelijk vraagstuk. Het huwelijksformulier zegt het zoo juist«opdat gij uw gezin met God en met eerbaarheid moogt onderhouden en ook wat daarbeneven hebt, om aan de nooddruf» tigen mede te deelen«. Dat Recht geeft God den mensch, die werkt. En nu is het maar niet het recht maar ook den plicht van den mensch zich dat Recht te verzekeren. Aan zichzelf verplichtwant hij is mensch dus beelddrager Gods, aan zijn gezin verplicht want God vertrouwde het hem toe. Het broocbvraagstuk, het Zoon-vraagstuk, is een vraagstuk van leven van menschelijk leven. Een christen, die geijverd heeft voor de So« ciale gerechtigheid, Ds. Rudolf, schreef eens «Het is een zedelijk vraagstuk, hoe de mensch door zijn naaste in zijn recht wordt geëer» biedigd, om naar den eisch van het thans geldende maatschappelijke leven, in ontwik» keling en levensvorm, in kleed en spijze, in woning en omgang, naar mate van zijn be» teekenis, aan de menschelijke Samenleving met eere deel te kunnen nemen. De werkman moet aan die menschelijke samenleving kunnen deel» nemen me? eere. «Dat is zijn zedelijk recht als mensch. Als man, die eerlijk werkt. Die mee werkt in zijn vak en kring. En die daarom zijn brood, zijn deel aan den menschelijken levensdisch en zijn plaats in het menschelijke gemeenschaps» leven waard is®. Het gaat hier dus niet maar over een ma» terieel belang. Neen 't geld een zedelijk vraag» stuk het is een kwestie van gerechtigheid. En nu tot slot, wanneer er nu Sociale on» gerechtigheid heerscht, dan rust de plicht op ieder dus ook op den arbeider dat onrecht niet te dulden. En nu gevoelt men wel dit kan niet anders dan coöperatief. In den weg der organisatie. Natuurlijk niet in de neutrale die in dienst staat van den klassestiijd. Daarom is het eischChristelijke patroons» organisatie en Christelijke arbeidersorganisatie. En dan samen alle ongerechtigheid in het Sociale leven uitbannen als de melaatschheid 1 Gelukkig hebben wij in ons land Christe» lijke organisaties die met eere genoemd mogen worden, met mannen, die het Recht zoeken, organisaties die heilzaam gewerkt hebben en ook den Socialen vrede bevorderd hebben. In die richting moet het nu. Het is de eenige richting die het tot de oplossing bren» gen kan. Geen Sociale ongerechtigheid, maar ook geen klassenstrijd. De Sociale vrede blijve het ideaal. Moge dit ideaal ons bezielen met heiligen geestdrift. Tot eere van den Schepper, tot zegen onzer samenleving I De Landbouw«Onderllnge. De maandelijkschë groei van de L. O en T.O. Op 1 Juli 1926 trad per Provincie het hier» onder vermelde aantal Landbouwers als lid der L. O. toe. Provincie. Aantal Loon. leden. 10 f 6.600.- 58 36.139- 26 13.446.- 20 14.877.- Gelderland 17 7.538.- Utrecht 3 2.074- Noord»Holland 20 15 074- Zuid» Holland 10 4.297.- Zeeland 5 3127.- Noord«Brabant 5 2 495.- Totaal 174 f 102.767.- Per 1 Juli 1926 traden als lid der T. O. toe 37 werkgevers, uitbetalende aan loon f 37.061.— Sedert 1 November 1925 vermeerderde het aantal leden bij de Landbouw»Onderlinge met 1116, uitbetalen» de f 1.184 224 loon. Tuinbouw»Onderlinge met 319, uitbetalende f 385.863.— loon. De Secretaris van de P.o.c. Overflakkee, A. W. KEIJZER. Vliegongeluk. Vijf menschen gedood. Te Heydenheim in Wurtemberg is bij een vliegdemonstratie een zeer ernstig ongeval gebeurd. Een der vliegers maakte een fout bij de landing en kwam tusschen het publiek terecht. Vijf personen werden door de schroef gedood. Talrijke andere bezoekers werden zwaar gewond. In het ziekenhuis der stad zijn 7 zwaargewonden opgenomen. Het vliegtuig sloeg bij de landing over den kop en werd geheel verbrijzeld. De vlieger zelf was slechts licht gewond. Een aanslag op Primo de Rivera. Primo niet getroffen de dader gepakt. Er is gisteren te Barcelona een aanslag op Primo de Rivera gedaan. Belga meldt daarom» trent het volgende: Op het oogenblik, dat Primo de Rivera op weg was naar het station, ten einde de terugreis naar Madrid te aan» vaarden, slingerde een individu een dolk naar de gesloten auto van de premier zonder hem evenwel te treffen. Een politieauto, die ter bewaking van Primo de Rivera achter diens auto aanreed, reed den aanvaller omver, wiens rechterbeen brak en die onmiddellijk gear» resteerd werd. Primo liet zijn auto stil houden en bekeek den dolk gedurende eenige oogenblikken. Daarna vervolgde hij zijn weg naar het station, waar hij door de menigte werd toegejuicht. De aanval'.er is een arbeider, een zekere Domingo Massache Torent, die reeds eenmaal veroordeeld is wegens verzet tegen de politie. Tijdens zijn verhoor schijnt gebleken te zijn, dat hij anarchist is. Politieke arrestaties. Gespannen toestand. Naar aan de Dni gemeld wordt hebben, in verband met het conflict in de communistische partij, zoowel te St. Petersburg als te Moskou geregeld arrestaties plaats. 25 Juli zijn te Moskou niet minder dan 66 leden der com» munistische jeugdbeweging en 143 roode»gar» disten, leden van de communistische oppositie» groepen, gearresteerd, terwijl talrijke personen als lid der partij geschrapt zijn. In den avond van 25 Juli bedroeg het aantal gearresteerden alleen te Moskou 557. Te St. Petersburg is het aantal arrestaties geringer, maar toch heerscht ook daar een zeer gespannen toestand. BRAND IN DEN PARIJSCHEN DIERENTUIN. Een groote troep apen ontsnapt. Vrijdagavond brak brand uit in de perma» nente tentoonstellingszalen van den Parijschen dierentuin, in het Bois de Boulogne. Ondanks het ingrijpen der brandweer zijn dez: zalen g -heel uitgebrand. Eerst over half elf was de brand gebluscht. Twee arbeiders werden licht gewond. Het grootste gedeelte der apen en andere dieren ontkwam in de Bois de Bou» logne. De schade wordt op 500.000 francs geschat. Aardbeving op Yersie. Op het Engelsche Kanaaleiland Yersey (te» genover d: Normandische kust) is Vrijdag» middag een sterke aardschok geregistreerd. Te Saint Heiiers trilden de deuren. Eenige schoor» steenen stortten in, miar er deden zie geen persoonlijke ongevallen voor. Ook te I our» nemouth werd on\ denzelfden tijd een aard» schok gevoeld. Wolkbreuk te Debreczin. Het gebied van Debreczin in Hongarije is door een orkaan, gepaard gaande met een wolkbreuk, die 2 uren aanhield geteisterd. De geweldige watermassa overstroomde weldra de straten, van de stad. Het publiek dat in de café was gevlucht, moest daar t<»t den vol» genden ochtend blijven, daar ieder verkeer in de straten onmogelijk was. Verschillende hui» zen werden door den bliksem getroff n. Men» schenlevens zijn echter niet te betreuren. De brandweer moest verschillende kelderwonin» gen ontruimen en had overigens druk werk om de ondergeloopen kelders leeg te pompen. Noodweer In Beneden»SIeeswijk. Een hevig onwe Jer heeft Vrijdag in N der» Sleeswijk groote verwoestingen aangericht. Een windhoos verwoestte verscheidene ge» bouwen, waarbij twee personen zwaar gewond werden. De oogst is in vele districten gedeel» telijk of geheel vernield. De storm op de Bahama «eilanden. Volgens een telegram uit Nassau is de draad» looze dienst hersteld. allooze gebouwen te Nassau, waaronder kerken, spinnerijen en ma» gazijnen hebben schade opgeloopen. Verschi!» lende schepen zijn vergaan, en een groot aan» tal leden der bemanning en passagiers moeten verdronken zijn. Sneeuwstorm In het Berner Oberland. In het Berner Oberland en in ander deelen van Zwitserland heeft Vrijdag een sneeuwstorm gewoed, die op sommige hatsen zeer hevig was. Het autoverkeer met Andermatt en op verschillende andere plaatsin moest tenge» volge van de sneeuw worden gestaakt. Een sensatloneele daling. Boven de terreinen van Crystal Pal2ca te Londen, hield mis Clive Stone Vrijdag haar eerste paragute»daling. In plaats van op 't open veld kwam zij evenwel boven de huizen terecht. Terwijl zij een dak raakte, gaf zij met den voet e -n klein zetje, waardoor de parachute weer enkele meters steeg. Zulks deed zij verschillende malen, totdat zij tenslotte aan een open plek kwam, waar zij zonder verdere strubbeling daalde. Behalve eenige kleine ontwrichtingen had zij verder geen kwetsuren opgeloopen. Een erfgename zoek. In 1925 woonde een Poolsche jongeman te Weenen het optreden van een Poolsche dan» seres, Emma Jedlicka genaamd, bij. De Pool emigreerde naar Canada, waar hij dit voor» jaar als een welgesteld farmer stierf. Zijn geld liet hij na aan een buurman, 5000 pond, op voorwaarde dat deze 1000 pond besteden zou, om de danseres terug te vinden, welke hij slechts eenmaal in zijn leven gezien had en wier optreden zulk een indruk op hem had gemaakt, dat hij haar met een douceurtje van 5000 pond gelukkig wilde maken. De danseres is nog niet ontdekt. De vleeschverglftiglng (e Herzfelde. De vleeschvergiftiging te Herzfelde, in het district Niederbarnim, ten Noorden van Berlijn hebben een grooten omvang aangenomen. Don» derdag bedroeg het aantal zieken reeds 170 en het s ;hijnt nog steeds te stijgen. De ziekteverschijnselen openbaarden zich het eerst in den nacht van Maandag op Dinsdag en wel bij families, die Zondag en Maandag bij den slager Reiszner te Herzfelde vleesch gekocht hadden, in welken vorm dan ook. De beide dokters van de plaats waren voort» durend in het getouw; ze konden niet vlug genoeg van huis tot huis ijlen, om hulp te verkenen. Eerst toonden de verschillende ge» vallen cholera»achtige verschijnselen, als harts» zwakte, flauwten en hooge temperaturen. In den loop van den Dinsdag hadden de beide dokters reeds ongeveer 160 patiënten, van wie er 8 naar het ziekenhuis te Kalkberge moesten worden overgebracht. Ook in het ziekenhuis zelf, dat vleesch van slager Reiszner betrokken had, hadden zich reeds vergiftigingsverschijn» selen voorgedaan bij de echtgenoote van den chef»arts dr. Wolfif en bij zes verpleegsters en leden van het keukenpersoneel. Donderdag nam het aantal zieken nog toe en ook uit naburige plaatsen kwamen berichten van ver» giftigingsgevallen in. Ook daar evenwel slechts bij personen die vleesch bij den slager Reiszner hadden betrokken. Het verloop is over het algemeen goedaardig; bij geen der patiënten is levensgevaar aanwezig. De dokters stelden verschijnselen vast, zooals ze tot dusver nog niet bij vleesch vergiftigingen werden gecon» stateerd, zooals vergrootiDgen van lever en milt, gele gelaatskleur en sterke zenuwpijn in alle ledematen. Van de verschijnselen werd onmiddellijk kennis gegeven aan de districts»autoriteiten en de districts»geneesheer en de districts»veearts, lieten den winkel van den betrokken slager sluiten en op het daar aanwezige vleesch en op dat wat nog in de woningen der patiënten overgebleven was beslag leggen. Onderzee» kingen in het bacteriologisch instituut van Potsdam hebben nog niet tot een resultaat geleid. In Herzfelde zelf gelooft men dat de vergiftiging is veroorzaakt door de bacillen van een rund, waarop noodslachting was toe» gepast. De veearts van Kalkberge bad het dier, hoewel het hooge koorts had, voor consumptie goedgekeurd. De slager zelf heeft een ultmun» tende reputatiezijn vleesch is altijd van uit» stekende kwaliteit, en algemeen is de opinie dat hij ook in dit geval geheel zonder schuld is. DE AARDBEVING OP SUMATRA'S WESTKUST. Een beschrijving van de eerste aardbe» vlngsemoties door een inwoner van Fort de Koek. Aan een particulier schrijven van Dinsdag 29 Juni, daags na de aardbeving, uit Fort de Koek aan een familie te Semarang geschreven is de Locomotief in staat de volgende beschrij» ving van het gebeurde op 28 Juni te ontlee» nen 't Was half elf des ochtends, toen de ramp, die later op den dag het gebied tusschen Fort de Koek en Padang zou teisteren, zich aankondigde. Een lichte aardschok deed zich gevoelen. De schok was niet zoo hevig dat de menschen er zich ongerust over maakten. Toch wel zoo, dat ik na afloop even binnen ging kijken om te zien of er geen dingen waren omgevallen. Het bleek dat alle vazen binnenshuis waren omgetuimeld. Uit een ze» kere voorzorg pakte ik de meest kostbare dingen bijeen en stopte ze tusschen de kus» sens van een divan. Een half uurtje later weer een schok. Ook nu weer licht. Toen bleef het een heele poos rustig. Omstreeks een uur, ik bevond me in de achtergalerij van mijne woning, begon het angstwekkend te schudden, alles bewoog en het was me de eerste seconden bijna niet mo» gelijk van mijn stoel op te komen of te blij» ven staan op den schuddenden bodem. Met behulp van een stoei, waaraan ik een steun had, kon ik me uit de achtergalerij den tuin in redden. De bedienden verlieten ook ijlings het huis. Alleen een der leden van de familie was niet te zien, die bevond zich in de badkamer. Hij bevond zich in de zeer on» aangename positie, dat hij niets zien kon, aangezien zijn bril door het opgolvende wa> ter van den rand van den mandibak was af» gespoeld en niet te vinden was. Het waren angstige momenten, toen ik me in de bad» kamer begeven moest om te helpen Toen we ons weer naar veiliger plaats be' gaven, hoorden we uit den Chineeschen kamp die vlak in onze buurt is en waarop we van onzen hooggelegen tuin neerzien, een angst» wekkend geschreeuw opstijgen. Heel het «da» kenzicht® was gehuld in een wolk van grijze, opdwarrelende stof. Het was een somber, dreigend gezicht en in onzen angst begrepen we, dat hetgeen hier plaats greep een ramp beteekende Hoe zal ik u den verderen middag beschrij» ven, een middag van angst en vreeze. Ieder oogenblik weer nieuwe schokken. Nie» mand dorst naar binnen te gaan. De daken der huizen voor ons lieten ons zien, hoezeer de schuddende bodem had huis» gehouden onder wat van steen was opgetrok» ken in ons bergstadje. Omgevallen gevels hadden aan verschillende daken een of meer kanten den steun ontno» men, zoodat ze gedeeltelijk uit elkaar zakten, gedeeltelijk in grilligen vorm gebogen bleven hangen. Van de vier hooge huizen naast het groote pand van het Padangsch Warenhuis, staat nog slechts een deel der gevels en ook deze kunnen ieder oogenblik instorten. Een groote ruïne en ravage. Daken en zijmuren van vele huizen zijn ingestort Ook het Padangsch Warenhuis heeft ernstige schade geleden. Er is ontzettend huisgehouden onder de barang, die zich binnen bevond. Voor zoover op het oogenblik bekend, heeft de aardbeving in Fort de Koek weinig men» schenlevens gekost. Tot nog toe is bekend dat er een slachtoffer viel, terwijl twee an« deren gewond werden. Tegen half vijf begon het te regenen. Toen bleef ons weinig anders over, dan maar naar binnen te gaan. De regenjassen bij de hand zaten we daar en bij iederen lichten schok vluchtten wij naar buiten, den regen in. Bij den luitenant der Chineezen hadden zich een groot aantal mannen, vrouwen en kinderen uit de vernielde huizen verzameld. De menschen waren alles kwijt, want ook

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1