Kerk en School. V ergader ingen. Binnenland. Gemeenteraad. Buitenland. daar ieder zijn eigen instrument heeft, n.l. zijn keel, dus ook kosteloos. Daarom, inwoners van Ouddorp, doe Maan« dagavond uw beurs eens open en geef naar vermogen, nog te meer daar wij zien, dat de vereeniging in goede banen wordt geleid. Wij zeggen U bij voorbaat dank -j- Door het bestuur van den polder «Het Oude Nieuw land* is schouw gehouden van weteringen en het snoeien langs de wegen. f De arbeider J. T is met zijn fiets kopje onder in de sloot gereden. Met dit frissche bad begaf hij zich huiswaarts. f De prijs der sjalotten is tot 3 cent per kilo teruggedaald. Hoewel de prijs laag is, zoo wordt er toch nog druk verscheept, daar men vreest dat de prijs nogmaals een daling te zien geeft. Hoe het zij, in elk geval is het voor menigeen een niet te berekenen schadepost. f A. W. kwam met een ander wielrijder in botsing en tuimelde van zijn fiets waai» door zijn vehikel in tweeën brak. NIEUWEN HOORN. Bij den heer Iz. Vermaat alhier is komen aanvliegen een post» duif gemerkt 3/26 e 2757 en op den ring R 468 Met ingang van 1 Augustus a.s. is wegens vertrek op dien datum van den brievengaar» der te Nieuw.Helvoet aldaar als tijdelijk brie» vengaarder aangesteld de heer A. Kruik Az., alhier. De heer D. P. Mastbergen sedert 1 Mei 1921 hoofd der O.L.S. no. 1 alhier, zal 17 Augustus naar Oost»Indië vertrekken om daar bij het M.U.L O. werkzaam te zijn. Vrijdag j.l. was het de laatste dag. dat hij hier in functie was Des morgens te half twaalf waren alle leerlingen met het personeel der school in een der school okalen vereenigd om afscheid van den heer M. te nemen. Na door een der leerlingen verzocht zijnde binnen te komen, nam de heer C. v Gelderen, als langst aan de school verbonden onderwijzer het woord om het scheidende hoofd namens alle leerlingen en het personeel toe te spreken en hem een gong en een rookstel van Zuid Hol» landsche plateel aan te bieden. 's Namiddags werden de leerlingen op feeste» jijke wijze door den heer M onthaald. SPIJKENISSE. A.s. Zaterdagavond 7'/2 uur zal de muziekvereeniging «Oefening en Uitspanning* een concert in de muziektent op de Kaai geven. Door het bestuur van de Bewaaischool» vereeniging wordt in begin September een cursus in nuttige handwerken geopend. Lessen zullen worden gegeven in het maken en ver» stellen van onderkleeding, breien mazen, stop» pen, kortom alle handwerk. Ged. Staten hebben op de verzoeken om vrijstelling van den dienstplicht wegens broe» derdienst, ingediend door ingeschrevenen uit deze gemeente, lichting 1927, als volgt be» schikt. Voorloopig vrijgesteldG. Baris, A. A, van Genderen, E. v. Hamburg, P. v. Hulst, W. v. d. Jagt, H. L. v. d. Meijde, J. v. d. Meijde, A. Stolk en P. Versteeg. Voorgoed vrijgesteldC. Barendregt, A. Berkhout, PI. Kranendonk en S. v. Nugteren. De verzoeken van C. Verweel en P. L. Ze» venbergen werden afgewezen. Gedurende de laatste 3 maanden heeft de collecte voor de «Macht van het Kleine* voor de Stichting van vallende ziekten te Heemstede ruim f 33 opgebracht. NIEUW.HELVOET. De burgerwacht heeft een plaatselijken schietwedstrijd met scherp gehouden aan het strand, die van 2 tot ong. 5 uur duurde. Er werd geschoten op schijf K.M.A., telling 1, 10, tijUvuur met 6 patronen, maximum tijd 40 seconden. Er wa» ren 14 prijzen beschikbaar, die behaald zijn door: L. Lageweg 51 p. in 30 sec.; L.J.Lek» kerkerk 50 p. in 35 sec.; J. Wandergcm 50 in 36 sec.P. v. Hartingsveldt 48 in 33 sec. J. Moerman 47 in 27 sec.P. C. Beerens 47 in 33 sec.; P. Silvester 47 in 42 sec ;J. Maas» dam 44 in 35 sec.D. v. Bergen 44 in 34 sec. A. D. v. Drunen 42 in 34 sec.M. Arken» bout 41 in 33 sec.J. v. Puffelen 41 in 43 secM. Woudergem 40 in 30 sec en H. Fel» man 38 in 28 sec. Ged. Staten hebben de volgende inge» schrevenen wegens broederdienst voorgoed vrijgesteld voor den dienstplicht 1927 :J. den Boer, L Bongers, H. de Bruyn, A. Huisman, P. Lugtenburg, J. J. Mooldijk, J. Schadee en L. A. de Vries, voorloopig vrijgesteld A Goe» degebuur, H. Haasdijk, C. v. d. Hoek, L v. d. Velden en J. Waaleboer. GODSDIENST OEFENIN GEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 1 Angustiis 1926. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, 's av. 6,30 uur Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m 10 en 's av. 6,30 uur Ds. den Oudsten (Doop). Den Bommel, v.m. Ds. Emmen van Rens» woud (Doop). Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 u. leesdienst. Nieuwe Tonge, v.m leesdienst en n.m. 2 uur Ds. Polhuijs van Stad. Herkingen, n m. 2 uur Ds. Baarslag van Me» lissant (Doop) (coll.) Dirksland, v.m. 10 leesdienst en 'sav. 6 uur Ds. Bax van Oude Tonge. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag, n.m. geen dienst. Goedereede, v.m. Ds. v. Montfrans van S.dijk. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. den Oudsten van Middelharnis. Nieuw»Helvoet, v.m. 9,30 u Ds. Priester (Doop) Spijkenisse, v.m. 10 uur dhr. de Wilde van Terheiden. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur Ds. van Vëlzen. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. de Lange. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. Nieuw.Helvoet, v.m. 9,30 uur Ds. Westerhuis, n.m. 5 uur geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur leesdienst. Herkingen, v.m 9, n.m. 2 en 's av. 6u. leesdienst DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. dhr. Schoppenhauer. Van de overige gemeenten geen opgaaf SOMMELSDIJK. Het nieuw benoemde hoofd der Bijzondere lagere school, alhier, de heer J. v. d. Poel, hoopt 1 Augustus a.s. in functie te treden. De vergaderingen van de Knapenvereen. «Samuël* die des Zondagsmiddags in de Chr. School alhier worden gehouden zullen de eerstvolgende 4 Zondagen niet plaats hebben. MIDDELHARNIS. De maandelijksche col. lecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk, heeft Zondag ten bate der Kerk opgebracht ruim f 35. Uitslag overgangsexamen R H.B S.Van de 1ste naar de 2e klas: I Akkerman, J G. Geldhof, A. H. de Haas v Dorser, A. H. de Haas v. Dorser, C. J. Jansen, E. de Lint, Chr. M. M v. Paassen, J C. v. Schouwen, D. A. Slis, P. J. Slis, D M. Uil, H Dekker, H. de Vos, G. J. de Wilde, E. C. Witzenburg, P. de Weerd, A. P. van Dorser, P, A. de Jonge, J Koese, N. v. Montfrans, P. Oomens, T. R. Robér, P C. J. Voogd, B de Voogd, A. Vroeg» indeweij, W. K. C. Warnaer, M. v. d. Wende, H. Witvliet, A. A. J. Buis, D. Tanis, afgewezen 2 leerlingen- Van ae 2de naar de 3de klasse A. C Bogerman, J. v d Broek, J. v. Buuren, I. E. Comce, M. v. Dorser, M Dijkers, K. v. Es, L. J. den Hollander, S. Kastelein, L. J. Koert, P. M. de Mooij, J Parree, J v. Schou» wen, M. C. v. Splunter, B. Vis, W. Wittekoek, afgewezen geen. Van de 3de naar de 4de klasse S. T. v. d. Aa, W v. Beek, B. v. d. Berg, E. Bogerman, H. Dijkgraaf, B. T. T. v. Gelder; J. den Hollander, G. C. de Hondt, W. van Kempen, A. Kornet, M. Langbroek. M C. W. Lodder, C. v. Loon. G. Slijper, C J.Tabbers, H. de Voogd, M. C. Voogd, C Warnaer, af» gewezen 8 leerl ngen. Van de 4de naar de 5de klasseG. de Geus, H. de Haas v. Dorser, Dr. Annie Besant een zeer vermannelijkt vrouwelijk wezen, naar de beschrijving van een journalist van het »Vaderland«, die in het kamp wist te komen een dame van tegen de tachtig jaar met een late keuze van bet jongenskapsel en met een priestergewaadach» tige witflanellen japon heeft Zondag een rede gehouden, waarvan de grondslag was de theosofische gedachte van de lange voorbe» reiding der zielen op verschillende planeten en in onderscheiden levens. Maandagavond is voor de Congressisten en anderen voor wie de toegang opgesteld was, in de open lucht de «Bruiloft van Kloris en Roosje* vertoond. Uit een nu ontvangen officieel commu» niqué van het Bestuur van de Orde, blijkt dat Krishnamurti, het hoofd der Orde, Zater» dagavond het kamp heeft geopend, met een welkomstrede, waarin hij een overzicht gaf van het wel en wee der Orde sinds 1924. De heer Rajagopal, de algemeene secretaris van de Orde, las vervolgens het jaarverslag van de Orde voor. De orde is nu georgani» seerd in 45 landen. Vervolgens sprak Dr. Annie Besant, de be» schermvrouwe van de Orde. Het Kamp»Congres werd, aldus luidt het bericht van het Bestuur, geopend in het teea zoo waant gij, meer en beter als hij die niet en weet die vol ontmoedigheid, en vaste op God gesteund, het weten Gods verbeidt Heere, komt, ik ben ellendig, 'k Ben vol zonde en vol verdriet, Komt, uw' goedheid is oneindig. Lange en beidt, o Heere, niet. OUDDOP.f Oproeping ter Vergadering van Leden der Landbouwereeniging «Ouddorp* op Zaterdag 31 Juli 1926 nam 7. uur (N. T.) in de Oude School. Agenda1. Betaling mais2 Bestelling mais en kolen3. Super, Siakkenineel en Kalizout levering Dec. a.s.4. Bestelling Zwa» velzure Ammoniak levering Februari 1927. f Vergadering der Boerenvereeniging op Zaterdag 31 Juli 1927 's nam. ten 5,30 ure bij den heer Spee. AgendaBestelling mais, gries enz. Bespre» king Kolenbestelling. Dadelijk na de inwijding werd reeds druk gebruik gemaakt van de oriënteertafel. C. Koert, A. J. v. Montfrans, J. H. de Lange, W. C. Heele, A. J. Poortvliet, W. Pastema, A. H. Rosmolen, J. Renkeraa, F. P. Tiemens, J. C. Vroegindeweij, K. C. Waling, M. Wit» zenburg, afgewezen 3 leerlingen. NIEWE TONGE. Tijdens de vacantie aan de Openbare Lagere School, alhier, zal er voor de schoolkinderen geen catechisatie ge» houden worden. »DE STER IN HET OOSTEN». De Orde «De Ster in het Oosten«, die den nieuwen wereldgodsdienst met Krishnamurti als wereldleeraar en «messias* propageert en voorbereidt, houdt deze week haar congres te Ommen (Overijsel). Er zijn duizenden congresgangers bijeenge» komen. Dit wordt verklaard, wanneer men weet, dat deze nieuwe geestelijke beweging vier centra gekozen heeftAdyar bij Madras (Voor«Indië), Syndey (Australië), Ojai Noord» Amerika), en Ommen (Nederland). Zoo ge» niet ons land en met name het Overijselsche stadje de eer thans zulk een groot aantal theosofische en boeddistische vreemdelingen uit alle werelddeelen bijeen te zien. Hun getal wordt tusschen de 2000 en 3000 geschat. De jonge Baron van Pallandt van Eerde heeft zijn kasteel en landgoed Eerde ter be» schikking van de Ster=Orde gesteld. Op de lanen ziet men er 's avonds honderden wan» delen, veelal ongekousd en op sandalen. Tal» loos vele dames, bejaarde zoowel als jonge, dragen polkaehaar. De bezoekers zijn getooid met als herkenningsteeken een blauwe ster op witten grond, ter groote van een decimeter middellijn. Uit Egypte, Voor«Indië, Perzië, Arabië ziet men velen in nationale kleederdracht rond- loopen. Allerlei talen hoort men spreken, meest Engelsch en Hollandsch. Zondagmor» gen liepen er onder leiding van bisschop Wedgewood geestelijken, koorknapen en al» taardienaars van de Vrij»Katholieke Kerk rond. Krishnamurti is veelal in een Hind egewaad gehuld. Maar ook ziet men hem meermalen in een grijs pakje met Schillerkraag. Het hotel in Ommen is door Amerikaan» sche en Australische families bezet, terwijl ook verscheiden villa's aan de laan naar het station in gebruik genomen zijn. Maar de meeste congresgangers vertoeven toch in tenten op het landgoed en den Besthmerberg, die als kampterrein in ingericht. De jonge wereld» leeraar Krishnamurto en zjjn theosofische op» voedster en «impressario* Dr. Annie Besant houden op het kasteel Eerde verblijf. De Ster»Orde blijkt over kolossale kapitalen te beschikken. Het kamp is piekfijn in orde. Op den berg is een eigen wateileiding met centrale aangebracht, voorts zijn er 80 keurig gemetselde en op bet modernst geoutilleerde badkamers, reeksen fijde closets, een moderne keuken, eenige cantines, een tentpostkantoor, fietsenbergplaatsen, en bovenal twee reusach» tige tentenéén voor den grooten maaltijd en één voor de vergaderingen. Voorts vindt men er een grooten brandkuil. waar 's avonds het kampvuur gestookt wordt. Daaromheen zijn amphitheatersgewijs aange» bracht gekloofde dennestammen, die als zit» plaatsen dienst doen. Zoo staan tien rijen banken om een ruimte van 30 M. middellijn. Aan één kant ervan is uit zware boomstam» men een troon voor Krishnamurti opgetrok» ken. Electrische lichtleidingen loopen naar dezen troon en naar twee platvormen ter weerszijden daarvan, 's Avonds ontsteken Hindoes op de vuurplaats een groot kamp» vuur. Onder gezang, begeleid door een piano, Demen hier de congressisten dan p aats om bij de fantastische verlichting van het vuur en de lichten te luisteren naar de toespraken, die iederen avond door de leiders gehouden worden. De wereldleeraar heeft al een» en andermaal in het kamp gesproken. In de vergadertent houdt ook de Vrij» (of Liberaal») Katholieke Kerk haar godsdienstige samenkomsten. De reeds genoemde bisschop en vele priesters doen er dan aan het altaar dienst. Annie Besant neemt dan ook in het priesterkoor plaats. Ontelbaren liggen ge» knield en wachten met gesloten oogen om de communie te ontvangen, 'n Twintig priesters en altaardienaars reikten den ouwel uit, ken van internationale vriendschap, verdraag» zaamheid en ruimte van blik. In het kamp zijn een kleine 2000 leden on» dergebracht, verdeeld over 29 nationaliteiten. In een toespraak welke de heer Krishna» murti 's avonds aan het kampvuur hield, waarschuwde hij voor alle overdrijving naar welke zijde ook. «Zinspelende op de schoone harmonie welke altijd gevonden kan worden, herinnerde hij zijn toehooders aan den Hei» ligen Middenweg door de Boeddha aange» geven en hij beval dezen weg ter bereiking van werkelijke vreugde. De heer Krishnamurti deelt tevens mede, dat hij van plan was van het kasteel Eerde, door baron van Falandt destijds aan de Orde geschonken, in de toe» komst het hoofdkwartier van de Orde te maken, terwijl hij er zelf drie maanden per jaar zal verblijven. Hij verzocht met klem allen aanwezigen hem te helpen deze plaats tot een levend middelpunt te maken, vrij van alle slagboomen van kaste, geloof of stand, een plaats waar de menschen in gemeenschap met de natuur komen en zoo kunnen op» stijgen tot een werkelijke ervaring van de goddelijke liefde die de bron is van alle ware vreugde«. DE MAATSCHAPPIJ. Het nummer van 29 Juli van bovengenoemd Christelijk sociaal»economisch weekblad, bevat o.m. het 2de artikel van Observator over de Nederlandsch—Duitsche verdragen; een eerste artikel van den Hongaar L. Jakos over den economischen toestand in Hongarije na den wereldoorlogeen artikel van den heer H. Amelink over den derden Christelijk»socialen cursus (met origineele kiekjes)een Econo» misch Overzicht en persbeschouwingen. Een teekening drukt de hoop der werklooze ar» beiders uit over de ontdekte steenkolen» en petroleumlagen bij Winterswijk. Groote Nationale Schietwedstrijd van 14-31 Juli te Berkel (Z..H.). Voorloopige uitslag. 21 Juli 8 n. n.m. Personeele Wedstrijd (Max. 50 p.) C. A. A. Servais. R'dam 47 St; L. Adriaens, R'dam 45 st. 41C. Eijkelenboom, Maassluis 44 st. 47 A. L. Boogaards, De Lier 43P. v. Staaldui» nen, De Lier 42; A. H. v. Delft, De Lier 41. Vastebaan-Wedstrijd (Max. 150 p.) C. A. A. Servais, R'dam 140B. M. v. Spronse, Berkel 137P. v. Staalduinen, De Lier 137A. H. v. Delft, De Lier, 128. Vrijebaan* Wedstrijd (Max. 90 p.) B, M. v. Spronse, Berkel 89 K. Mecrmond, Berkel 88 C. Eijkelenboom, Maassluis 88L. Adriaens, R'dam 88C. v. d. Kruk, Monster 87 C. F. v. Staalduinen, De Lier 87C. A. A. Servais R'dam 86M. Sjouke, Wassenaar 86H. A. v. Delft, De Lier 86. Eere- Wedstrijd (Max. 50 p.) C. A. A. Ser» vais, R'dam 47 B. M. v. Spronse, Berkel 43 C. v. Staalduinen, De Lier 43. Geluksbaan-Wedstrijd (Max. 1500 p.) Stui» venwold, Wassenaar 1440C. F. v. Staaldui» nen, Lier 1439W. Havelaar, Berkel 1436 J Kanters, Delft 1425. F. S. Natuurlijk zijn hierboven slechts de hoogste schutters vermeld. Voor Personeel zijn 30 prijswinners, evenzoo voor Vrijebaan, terwijl Vastebaan en Geluksbaan elk 15 prijs» winners tellen. Deze week zullen verscheidene korpsen uit» komen. Voertuigen zonder stuurinrichting. Er zijn in den landbouw voertuigen in ge» bruik, die geen behoorlijke stuurinrichting hebben. Bij andere, die wel die inrichting hebben wordt daarvan dikwijls geen gebruik gemaakt en deze gewoonte brengt groot ge» vaar voor ongevallen mede, te meer, waar door het niet gebruiken der stuurinrichting ook de gelegenheid tot remmen wordt gemist. Door de A.N.W.B. toeristenbond voor Nederland werd heden te Ootmarsum de nieuwe oriën» teertafel op den Kuipersberg officieel ingewijd. De le voorzitter Edo Bergsma bij de oriënteer» tafel aan het woord. Kleengedichtjes Guido Gezelle. Heere, God van hemelrijken, Heere, God, mijn toeverlaat, ach, en laat geen ziel bezwijken die met U ter bruiloft gaat geeft mij brood, om voort te reizen, langs de stege bane, die 'k naar Jeruzalems Paleizen, ach, hoe ver nog voeren zie 1 O, Goedheid, zonder einde of grond o Godlijke ontfermhertigheden, gedoogt dat ik mijn' dankgebeden U bieden durve, en bidde, U heden om 't dagelijksch brood dat hert en mond mij laven zalmij recht en reden beseffen doen, mij 't lijf gezond bewaren, tend de strijd voor goed is uit» [gestreden 1 Schuwt u zeiven meest van al, wilt gij vrij van ongeval wilt gij vrij van zonden blijven, scheemringe en te gronde drijven. Schuwt uws zelfs, uw eigen hoofd meest van al,';ën God gelooft; Hij is waarheid, wijsheid, leven Hij kan goed en grootheid geven. Wat weet gij, wijze mensch, geleerde hemelmeter, die God onwetend zyt, Door het losse bouwland en op niet ver» harde wegen is er weinig bezwaar, het voer» tuig wordt dan door het trekken der paarden bestuurd en is er aan remmen geen behoefte. Op harde wegen is dat anders; vooral wan» neer het voertuig niet beladen is zal het slingerend over een weg loopen en bij het afrijden van hellingen is er gevaar, dat het voertuig op de hielen der paarden loopt, waarin deze allicht aanleiding hebben om op hol te slaan, met daaraan verbonden, soms vreeselijke ongevallen. De meest voorkomende dezer onbestuur» bare voertuigen zijn zaaimachines, driewiels» karren en rolsleden. Vroeger kwamen vele driewielkarren voor, waarbij geen stuurinrich» ting behoorde, maar tegenwoordig is er bijna bij iedere kar een lemoen en bij de zaaima» chines en rolsleden is er in den regel naar de behoefte een draaiboom voor één of twee paarden aan te passen. Wanneer deze aan het voertuig bevestigd zijn, is tegelijk ook voor» zien in het tegenhouden bij het afrijden van hellingen en is er heel weinig gevaar voor ongevallen. Het komt echter zeer veel voor, dat deze inrichtingen worden te huis gelaten om een weinig werk te sparen of uit zorge» loosheid. Het gaat niettegenstaande deze zor» geloosheid eenigen, misschien langen tijd goed, maar daarna komt er, tengevolge van iets waarvoor het paard schrikt, of door de dar» telheid van het dier een meer of minder groot ongeval voor, dat bij een behoorlijke voor» spanning had kunnen worden voorkomen. GEMEENTERAADSVERGADERING van ROCKANJE op 23 Juli n.m. half» acht. Voorzitter de heer P. F. Zeeman, burge» meester. Alle Raadsleden tegenwoordig. De notulen der vorige vergaderig worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Voor kennisgeving worden aangenomen a. processen»verbaal van de opneming van de boeken en kas van den gem.»ontvanger en die van den administrateur van het woning» bedrijf; b. meded. van de machtiging van Ged. Sta» ten tot het aangaan van een gemeenschappe» lijke regeling met Hellevoetsluis over de toe» lating van kinderen op de u.l o.«school aldaar c. goedkeuring van de aanvulling van de bouwverordening d. verslag der gezondheidscommissie over 1926; e. goedkeuring van wijzigingen der gem.» begrooting 1925 f. goedkeuring van het besluit tot vaststel, ling van den vermenigvuldigingsfactor voor de P.I.B 1926/1927; g. rekening van den vleeschkeuringsdienst over 1925 h. mededeeling dat abusievelijk aanslagbil» jetten voor schoolgeld door Oostvoorne aan inwoners van Rockanje werden uitgereikt; i. meded. dat de minister van Financiën zijn medewerking tot het verleenen van een voorschot ingevolge de landarbeiderswet ten aanzien van de aanvrage van S J. Wageveld onthoudt. Op verzoek van Ged. Staten wordt de in de vorige vergadering vastgestelde verordening tot wijziging der algemeene politieverordening, met het oog op het bepaalde in het prov. reglement op de wegen en voetpaden, een verandering aangebracht. Met de stemmen van de heeren Trouw, Nieuwland en Beijer tegen wordt de inkoop» som betreffende de pensioenrechten van P. Moree Sr., bedragende f 269, geheel voor gemeente»rekeniug genomen. De in de voor een oogenblik gefloten ver gadering voorgelezen belastingbedragen wor» den oninbaar verklaard. Op de begrooting 1925 wordt nog een post gebracht voor ontvangen rente voor kasgelden van het woningbedrijf van de gemeente. Besloten wordt aan den heer Ontvanger der Registratie te verzoeken zoodanige maat» regelen te willen nemen, dat voor de grond» belasting ten laste van het woningbedrijf een afzonderlijk aanslagbiltjet zal worden verstrekt. Voor het onderzoeken van de gemeente» rekening e.a. over 1925 worden aangewezen de H.H. Trouw, Rietdijk en Klok. De heer TROUW vraagt, door welke oor» zaak er op den vleeschkeuringsdienst in te» genstelling met vorige jaren een groot nadeelig saldoisdit zal worden nagegaan vervolgens wijst hij er op, dat de overeenkomst met de muziekver. voor het plaatsen van een tent veranderd zal moeten worden, aangezien nu een andere plaats is aangewezen en uit de, wenschelijkheid van het vrijhouden van twee meter ruimte rond de tent, waarop ge, lant kan worden. Nog vraagt hij naar het resultaat der door B. en W. gehouden school»inspectie, waarop de Voorz. mededeelt, dat de toestand op de scholen te Tinte beter is dan op die in het dorp, naar aanleiding waarvan de heer Trouw de noodzakelijkheid bepleit, flinke maatregelen te nemen, om in den toestand op laatstge» noemde scholen een gunstige wending te brengen. De heer RIETDIJK wijst erop, dat het speelterrein vernield wordt, de woning van Ambachtsheer doorregent, de dorps»urinoir zeer onzienlijk is, de woning van den heer Van Wijk noodig geverfd moet worden en de dorpstoren reparatie behoeft. De heer OUD WATER informeert naar de aanbrenging van aanduidingen van het heer» schen van mond» en klauwzeer en naar het verbod van z g. pootje te badenop de eerste vraag wordt geantwoord, dat dit steeds spoe» dig na aangifte geschiedt en op de tweede vraag, dat de desbetreffende bepaling verdraag» zaam wordt toegepast. De heer KLOK verzoekt aandacht voor dejJ moeite den juisten weg te vinden bij Went en J. van der Linds Wzn. Hierna wordt de vergadering gesloten. Kinder.vagebondage op de Spoorwegen. De «Wjestnik Putej Soobschenja* (Bode van het Verkeer) bevat een bericht over een actie tegen «vagebondeerende kinderen op Russi» sche spoorwegen«, waaraan het volgende is ontleend Men schat het aantal familielooze en dak» looze kinderen, die op de Russische spoorwe» gen in goederenloodsen, stationsgebouwen en leegstaande wagens leven op 24.000, een cijfer, dat echter zeker nog veel te kle n is, wijl van de meeste stations statistische gegevens ontbreken. Een nog grooter aantal kinderen benut ech» ter de spoorwegen, om zonder ophouden te reizen, deels uit reislust, deels ook met het doei om wanneer het in centraal.Rusland koud wordt naar een warmer klimaat te gaan. De leeftijd dezer kinderen ligt zoo tusschen de 10 en de 16 jaren, maar in 't bijzonder op de Zuidelijke lijnen, treft men ze ook van 4 tot 6 jaar aan, het zijn veel meer knapen dan meisjes. Afgezien van de storing der orde in het verkeer, zijn er nog andere motieven, om aan deze vagebondage een einde te maken. Deze jeugdige vagebonden begaan namelijk tal van vergrijpen van misdadigen aarddiefstal van de handbagage der reizigers, van uitrustings» voorwerpen van wagens en locomotieven, van goederen uit wagens enz. Zelfs zijn er gevallen van moord aan te wijzen. Drankzucht en ziekten heerschen er onder hen. Alle pogingen, om de spoorwegen van deze vagebondjes te bevrijden, blijven intusschen vruchteloos. En nu de kinderen bemerken dat zij straffeloos hun gang kunnen gaan, voelen zij zich nog meer heer en meester van den toestand. Men heeft al verschillende malen getracht ze in verwarmde wagens onder te brengen, doch hun drang naar vrijheid nam dan zulke proporties aan, dat ze de ruiten insloegen, het spoorwegpersoneel aanvielen en de wagens in brand staken. Men wil nu de zaak door inrichting van 30 «stations* ieder voor 80 kinderen regelen, waarin de kinderen tot 16 jaar, voorzoover ze niet in ziekenhuizen behooren, niet langer dan twee maanden gehouden zullen worden en van waaruit ze dan in betrekkingen, kinderhuizen of boerderijen gezonden worden, of naar de eventueel nog levende ouders worden terug' guvoerd. Of d helpen kwaadj wordt Sind nieuwf dan 8 De ge kelders van e ftr- de wi schijnt venstei vanger zij beg wee i won er; de dei namen maakte herwol en ve Dadeli' of uit beterde ken be verrass het na: geslote gevlog muur was d de vral leukwel de sta schaftel As verlate o? Op tien g na eeE stad w respoc den i aangel lachen aan hi dere e aan e eerste Nu, zl de scb prent stichte War raakt In An de vo manne 't pree die zij wie i: plaats ringen dat ei bestaat

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 4