fell ll is Éi, fCerk en School. Bur Lan f H 11 i I1 I L'fi l;J T |- M f sU die in de incubatieperiode geslacht zijn, geen kenmerken vertoont, die door den keurmees» ter, noch in Nederland, noch hier kunnen worden herkend De minister is niet bereid, het invoerverbod van Nederlandsch vleesch op te heffen. Nadruk verboden. Sojameel vergiftiging. In 't voorjaar van 1924 en '25 deden zich im Noord.Brabant, maar ook hier en daar elders in versch llende veestallen ziektever» schijnselen voor, welke men niet wist te ver» klaren, waarom men maar sprak van «Bra» bantsche veeziekte«. Onder vrijwel dezelfde verschijnselen kwam de ziekte voor in het Rijnland, o.a. te Dürener, zij heette daar «Dü» rener krankheit«. Vele dieren, inzonderheid veel gevende pas gekalfde koeien, wer» den het slachtoffer der ziekte. Men zocht naar de oorzaak, maar kon ze niet vinden Wel had men een zwaar vermoeden, dat hier sojameel»vergiftiging in het spel was, doch zekerheid kon men niet erlangen Het schei» kundig onderzoek toonde geen giftige bestand» deelen aan. En in tal van stall n, waar even» eens sojameel gevoerd was, bleef het vee ge» zond. Toch bleef men argwaan koesteren. Werden niet eenige jaren geleden ook in Engeland ziektegevallen met doodelijken af» loop geconstateerd, waarvan de aard scheen overeen te komen met de »Brabantsche vee ziekte« en waar ook het sojameel als de oor» zaak werd verdacht? Het onderzoek werd daarom voortgezet. Dr. Sjollema maakte een extract van fijngewreven sojaboonen in een keukenzoutoplossing en spoot met een kleine hoeveelheid daarvan konijnen in. Spoedig traden neusbloedingen op en bij de lijkope» ning (sectie) vondt men bloedingen in de ademhalingswegen. Prof. de Blieck voederde 4 jonge runderen met verdacht sojameel, merkte eerst niets bijzonders, maar toen de dieren weer in de wei werden gelaten, traden een paar weken later de typische neusbloe» dingen op, en werden bij de sectie eveneens bloedidgen geconstateerd. De gedachte was gerezen, of wellicht niet alle sojameel, maar slechts een bepaalde soort de ziekte kon ver» oorzaken. En uit hetgeen nu verder gebleken is, moet men inderdaad concludeeren, dat dit het geval is De heer de Gier, dierenarts te Wijchen, heeft de verschillende gevallen in zijn praktijk nagegaan, en in al die gevallen was het voermeel afkomstig van een leveran» cier. In andere plaatsen bleek hetzelfde, en zoo kon men tenslotte een bepaald fabrikaat, een Duitsch soort sojameei, als de oorzaak der vergiftiging aanwijzen Toen men in Hol» land deze overtuiging kreeg, konden de Duit» sche dierenartsen die overtuiging niet direct deelen, maar de meesten van hen zijn thans wel tot de erkenning er van gekomen. Dat de fabrikant zelf er eerst ook niet aan wilde is te begrijpen. Had men in Holland gelijk, dan zou dus niet in het sojameel zelf, het product als zoodanig, de oorzaak zijn, maar de behandeling in de fabriek. De meening welke thans vrijwel vaststaat, is namelijk deze. In de sojaboonen komt veel vet voor, circa 18 pCt. Dat vet wordt er goeddeels aan ont» trokken, en dit geschiedt of door persing óf extraheeren (uittrekken). Voor het extraheeren worden gebezigdbenzine, zwavelkoolstof en Trichlooraethyleen, een van deze drie Het laatste middel heet wel korweg tri en het daarmee behandelde sojameel heet trimeel. En het is nu dit trimeel, dat als de schuldige wordt aangemerkt. De betrokken fabrikant moet het besluit hebben genomen, om voor» taan de fijngemalen boonen niet met tri, maar als vroeger, met benzine te behandelen. Landbouwers, let op uw zaakl Deze waarschuwing mogen de landbouwers zich steeds toegeroepen achten. Want hun bedrijf, hun bestaan, hangt ten nauwste samen met den algemeenen toestand, wordt door allerlei omstandigheden en factoren beïnvloed. Dat bemerkt hij wel aan de op» en neergaande prijzen van zijn producten. Er is vooral in de laatste jaren zoo weinig vastheid. Veel van wat hij produceert, 't zij in den stal of op den akker, is bestemd voor de markt of de veiling, gaat naar den handelaar of den slager. En de prijs, die hij dan maakt, kan hem dan blij of minder blij, of ook wel som» ber stemmen. Langen tijd waren het de var» kens en de boenders, een van beide of beide die hem een mooi gewin bezorgden. De hoen» derteelt, gedurende de oorlog bijna te gronde gegaan, herstelde zich daarna in betrekkelijk korten tijd, en in de volgende jaren nam de kippenfokkerij en daarna de eierproductie in ons land een onbekende vlucht. En er werd, toen deze bedrijfstak uitgroeide tot een be» langrijk onderdeel, veel meer zorg aan de - hoenders besteed, vooral ook wat de huis» vesting betreft. Overal ziet men op erven en op het land ruime en goed verlichte hokken Maar nu schijnt de terugslag te komen, schijnt de teelt haar hoogtepunt te hebben bereikt. De prijzen daalden, de handel werd traag, meer» malen werden de eieren op de veilingen op» gehouden om te worden ingekalkt. Natuurlijk kan men hiermee niet voortgaan, dit kan al» leen tijdelijk geschieden en van nut zijn, als de oorzaak de; geringe vraag van voorbij» gaanden aard is. Maar van de zijde van den groothandel hoorde men al, dat de slapte en de daling blijven zouden. Ook de afzet der eieren en der andere producten is afhankelijk van economische en politieke toestandende arbeidstoestanden in de naburige rijken de francenkoers, de invoerrechten elders geheven enz. Maar ook van de teelten in andere lan» den 1 En hierop lette men I Wij moeten zien vóór te blijven diir, waar we vóór zijn. En blijkt dat niet mogelijk, moeten de bakens verzet. Landbouwers, luistert naar de adviezen van den Rijksvoorlichtingsdienst! Wenken en Mededeellngan. Kalizouten worden thans niet alleen gewon» nen in Duitschland en den Elzas, maar onder meer ook in Polen, Posen, Spanje, de Ver eenigde Staten, Nieuw Mexico, Texas en Italië Men mag dus niet zonder grond de verwach» ting koesteren, dat straks de kali een markt» artikel zal worden, dat in vrije mededinging verhandeld wordt. Maar het wereldverbruik kan ook nog zeer veel grooter worden Proefnemingen in Duitschland hebben doen zien, dat men Norge-salpeter gerust in de weide kan uitstrooien, ook al gaat het vee er direct inzelfs werd het zonder eenig na» deelig gevolg uitgestrooid terwijl de koeien er graasden. Men blijve echter voorzichtig en strooie daarom in het laatste geval alleen als het gras droog is. lk las in de krant, dat een heele koppel varkens gestorven was door te veel haringpekel Voorzichtig dus I Een beetje hindert niet, werkt zelfs gunstig, maar men gaat gauw te ver. Een directeur van een paardcnstoeterij raadt tegen hardlij ighiid en verstopping bij paarden aan, om 2 maal per week een half tot een heel ons glauberzout onder het voeder te mengen. Om varkens spoedig vet te mesten, dus met het grootste voordeel, moet weidegang, tot de dieren 4, 5 maanden oud zijn, voorafgaan. Dan zijn ze gezond en sterk en kunnen heel wat voedsel verduwen. Weet gij t dat het gebrek «Mauw* in de kaas meestal zijn oorzaak vindt in de van binnen geverfde kaastobbe, waardoor kleine stukjes verf in de wrongel komen en later zwart worden dat het goed is teneinde op» droging der kaas te bevorderen en ook om een zg »brakke* korst tegen te gaan, om na het pekelen der kazen deze een half uur in lauwwarm water te leggen en bij h?t uithalen even te wassen dat mén kazen, ook als ze in den pekel liggen, dagelijks minstens 2 maal te keeren en dan telkens te bestrooien met fijn zout, waardoor ze gelijkmatig gezouten wordt. Weet gijdat het gebruik van leidingwater in Zuivelfabrieken voordeeliger is gebleken dan Nortonwater, omdat zich daarbij minder ketel' steen afzetdat daarvoor alleen reeds in een zuivelfabriek een besparing werd verkregen van f 200,— per jaar; dat ook pompwater dikwijls verontreinigd is met boenwater, wasch» water en zaksel uit nabuurige privaten Weet gijdat te IJselstein en Montfoort ziekte en sterfte verminderde sedert de exploitatie der waterleiding B—r. Plaatselijk Nieuws- SOMMELSDIJK. Tegen een persoon uit deze gemeente is proces»verbaal opgemaakt wegens het rijden op een rijwiel, dat niet voorzien was van een belastingplaatje. Het 2»jarig zoontje van J. B., dat Vrijdag 1.1. in een kuip met warm water is gevallen, moest 1.1. Zondag naar het ziekenhuis »Eudo» kia* te Rotterdam worden vervoerd. Ook in deze gemeente is een geval van mond» en klauwzeer waargenomen. Voor 1 H.L. uien, levering van 't najaar, biedt men thans alhier reeds f 3,—. De leerlingen van de landbouwwinter» cursus, alhier, hopen morgen (Woensdag) een reisje te maken naar Rotterdam, ter bezichtiging van de musea. Van den landbouwer C. Lodder stierf een volwassen rund. Het vleesch is voor de con» sumptie afgekeurd en onder politie»toezicht begraven. MIDDELHARNIS. Wij lezen in de Aan» kondiger, Nieuws» en Advertentieblad voor Loosduinen en omstreken Den 17en Juli 1.1. ging het als een schok door onze gemeente dat plotseling, den aan alle Loosduiners zoo bekenden muziekleeraar Vletter, was overleden. Geboren den 26 Maart 1881 te Middelharnis, ontving hij reeds op jeugdige i leeftijd muziek» onderwijs van zijn vader, bezocht later het Koninkl. Conservatorium te 's»Gravenhage, waarna hij zich als muziekonderwijzer te Loos» duinen vestigde. Reeds spoedig trok zijn mu» ziekonderwijs de aandacht. Door zijn kennis van instrumentale muziek, werd hij spoedig aangezocht, om als Directeur op te treden van de toen bestaande muziek» vereeniging T.A.V.E.N U. Gezien het weinige wat die veretniging toen presteerde, was het voor een jong musicus als hij, een niet ge» ringe taak, die leiding op zich te nemen. Het bleek aan «Tavenu* al spoedig welk een bui» tengewone leider hij wasin korten tijd was het karakter der muziek geheel veranderd, door zijn groote bezieling wist hij alle leden te imponeeren, zoodat succes niet kon uit» blijven. Reeds na 2 jaren mocht het aan »Tavenu« gelukken op het Bonds»concours te Krimpen a/d IJsel een le prijs te behalen De uitvoeringen voorheen, volgens vele het aanhooren niet waard, werden nu een waar muzikaal genot. Ook in het particuliere leven had hij vele leerlingen, en steeds kon men hooren, dat zij uit de school van Vletter kwamen. Steeds voorwaarts ging het. De plaatselijke vereenigingen betwistten elkaar den voorrang hem als Directeur te bezitten, zoodat hij bij zijn heengaan leider was van 5 muziek» en zangvereenigingen, n.l. T.AV.EN.U, «Excel» sior* van Bloemendaal, »Echo der Duinen* (muziekgezelschappen) en de zangvere nigin» gen Con Amore, «Morgenrood*, met kinder» koor van «Morgenrood*. Met al deze vereeni» gingen mocht het hem gelukken op verschil» lende wedstrijden de hoogste onderscheidingen te behalen. De vereeniging «Tavenu* behaalde onder zijne leiding 1 Eereprijs met lauwerkrans, 21 eerste prijzen, 8 tweede prijzen, 1 derde prijs, benevens 2 eere»kruizen. Van de vereeniging van Vrijzinnig Gods» dienstig Hervormden was hij de organist, welke functie hij geheel belangeloos vervulde, en het was werkelijk een lust van zijn muzi» kale gaven te genieten, vooral werd dit, toen door hem voor die vereeniging een nieuw orgel was aangekocht, op welk instrument zijne buitengewone virtuositeit tot uiting kwam. Ongeveer 500 leerlingen werden door hem in de muziek onderwezen en den roep over hem was zoo groot, dat op het laatste Bonds» concours, door bevoegden, hem alle lof werd toegezwaaid. En nu die groote zeis hem heeft weggemaaid op 45»jarigen leeftijd, valt het ons hard hem te moeten missen, die door zijn rondborstig» heid en jovialiteit allen voor zich wist in te nemen, en door zijn groot muzikaal talent, voor allen in Loosduinen, de autoriteit was. De leegte, ontstaan door zijn heengaan, zal niet gemakkelijk zijn aan te vullen. Zijne na» gedachtenis zal voor de velen, die hem kenden, eene dierbare zijn. Hij ruste in vrede. Onder enorme belangstelling is Dinsdag» middag het stoffelijk overschot van den heer Vletter op de Ned. Herv. begraafplaats ter aarde besteld. Reeds lang voordat de rouwstoet aan den doodenakker was aangekomen, had een groote schare menschen, van heinde en ver gekomen, een plaats ingenomen nabij het hek van de begraafplaats, ja zelfs op de daken van huizen in de omgeving hadden belangstellenden post» gevat. Men gevoelde hetde persoon die hier naar zijn laatste rustplaats zou gebracht worden, had een groote plaats ingenomen in het leven der Loosduinsche burgerij. En naarmate het oog.nblik naderde, dat de stoet komen zou, groeide de menigte aldoor maar aan. Toen te kwart over twee reed de droeve stoet het kerkhof op, en bij het neerzetten van de kist op de baar werden allerwege de hoofden ontbloot, als blijk van eerbiedige hulde. Tal van kransen dekten de baar: van de Zangvereen. «Con Amore* en «Morgenrood*, alsmede van de Muiiekvércenigitrgen «Echo der Duinen*, T.A.VE.N.U. en «Crescendo*, als zoovele laatste groeten aan den heenge» ganen leider. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer Bactes, hoofd der openb. school en lid der Zangvereen «Con Amore*, die de groote verdiensten van den .overledene ten opzichte van de Loosduinsche vereenigingen en de muziek in het algemeen, en door Ds. Jonod, voorganger van de Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen. Vrijdagavond werd het dochtertje van den gemeenteveldwachter Uil uit S'dijk op den Westdijk, terwijl zij op de fiets zat door een ander fietsrijder omver gereden. Zij werd bij den heer Wielhouwer binnengedragen. De dokter werd geroepen die lichte hersenschud» ding constateerde, ^ater op den avond werd zij naar huis vervoerd. DEN BOMMEL. Vrijdag j.l maakten de leerlingen der beide Openbare scholen, 80 in getal met hun onderwijzers en eenige parti» culiere geleiders een reisje naar Breda en om» streken. De kosten werden bestreden uit het door de leerlingen zelf opgespaarde eld, deels uit vrijwillige bijdragen van eenige goedge» zinden., terwijl de beer van Gent en Mast het vervoer per motorschuit naar en van Dintelsas voor hun rekening namen. De hee» ten Mast en den Braber maakten als leden der Oudercommissie de reis mee. Van Dinteloord ging de tocht per autobus over Fijnaart, Standdaarbuiten, Oudenbosch, Hoeve en Etten naar het Liesbosch. Hier werd halt gehouden om eenige versnaperingen te gebruiken Toen over Princenhage naar Breda Hier werd weer uitgestapt. Een wandeling door het Valken» burg bracht ons op de markt, waar een be» zoek werd gebracht aan de Groote Kerk. On» der deskundige leiding werd dit fraaie bouw» werk met zijn schoone grafmonumenten en fraaie frescos geheel bekeken. De koster gaf op duidelijke en eenvoudige wijze verklarin» gen. Hij bleek een goed verteller te zijn. Na het verlaten der kerk brachten de bussen ons in het Mastbosch. Hier werd gegeten, gedron» ken en gespeeld, terwijl een fotograaf de vroolijke groep kiekte. Ook was een vertegen» woordiger der Kwatta» fabriek aanwezig die een loterij had georganiseerd Een 20 tal ge» gelukkige winners keerden met een aardig prijsje huiswaarts. Voor deze attentie brengen we de directie der Kwatta»fabriek gaarne on» zen dank. Tegen 6 uur werden de bussen weer opgezocht en ging den tocht langs den zelfden weg van 's morgens naar Dintelsas terug. Hier lag de schuit te wachten die ons huiswaart voerde, waar we door een groote massa belangstellende ouders werden ontvan» gen. Na zulk een genotvollen dag brengen wij namens de kinderen onzen hartelijken lank aan allen die heb ren meegewerkt om dit schoolreisje zoo succesvol te maken Zij mogen er van verzekerd zijn dat hun streveu gewaardeerd wordt. Ook een woord van daük aan eenige Zuidzijsche landbouwers, die hun rijtuigen beschikbaar stelden voor het brengen en halen der kinderen van en naar 't dorp. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 199 H.L. aardappelen. OUDE TONGE. Alhier worden de koe» peen opgekocht voor f 2,50 de 60 K G. en de aardapppelen voor f 2,25 de 70 K.G. Bij den Correspondent van de Arbeiders» bemiddeling stonden 16 werkloozen inge» schreven. Rectificatie. In het blad van Zaterdag j.l. stond onder plaatslijk nieuws van aangifte van gezinshoofden binnen 14 dagen, dit moet zijn bij vestiging en vertrek binnen 14 dagen ter secretarie. NIEUWE TONGE. De Gemengde Zang» vereeniging «Apollo* behaalde Zaterdag 24 Juli j.l. op het concours te Oostvoorne den derden prijs in de vierde afdeeling. De timmerman J. O. van Oude Tonge had j 1. week het ongeluk zoodanig met een beitel in zijn been te steken dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Tegen H. T. alhier is proces»verbaal op» gemaakt wegens het niet verschijnen tijdens de beproeving van de brandspuit. Het dochtertje van dhr. W. R. alhier kwam met haar hoofdje zoodanig op een kolenbak te vallen dat geneeskundige hulp spoedig moest worden ingeroepen. Azd joh. Mosselman alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een schuur. J.l. Maandagmiddag is de eerste patiënte in de Diaconale Stichting «Elizabeth* opge» romen. Zaterdagavond is de vrouw van S. van E. naar het Ziekenhuis te Rotterdam vervoerd om aldaar een operatie te ondergaan. Terwijl de timmermansknecht C v H. alhier bezig was met het verrichten van zijn arbeid had hij het ongeluk met een beitel zoodanig in zijn pols te steken dat geneeskun» dige hulp noodz.kelijk was. Maandagavond reden de dames de Graaff met nog drie andere inzittende dames uit Middelharnis per auto over den Duivenw. dijk en zouden voor een paar wielrijders uitwijken, waarbij een der dames die achter het stuurrad zat haar stuur niet meester bleef, tengevolge waarvan de auto van den dijk tuimelde en in een tameljjk diepe sloot terecht kwam. De inzittenden werden vrij ernstig gewond. Juist was de wijkverpleegster in de nabijheid die de eerste hulp kon verkenen. Weldra was ook Dr. van Gelder ter plaatse, waarna de gewonde dames vervoerd werden naar de woning van de wed. N. alwaar zij verbonden werden. Twee der dames moesten liggende naar hun woning vervoerd worden. Een hiervan, de bestuurster, klaagde over pijn in de borst, wat wel geen wonder was daar zij van onge» veer 2 M. hoogte met de borst op het stuur» rad gevallen was, tengevolge waarvan het stuurrad brak. Inwendige breuken hebben echter naar wjj vernemen gelukkig geen plaats gehad. Nadat Dr. van Gelder medicijn voor versterking van de hartwerking had toegediend heeft de patiënte een rustigen nacht gehad en kan het zonder ernstige gevolgen afloopen. Een ander der inzittenden, een dochtertje van den heer v. Oudgaarden, bekwam ook ver» schillende huidwonden en kwam met haar '<eus zoodanig te vallen dat deze gespleten is. Nog een andere dame liep een tamelijke wonde aan het voorhoofd op. Toch mag, gezien de geweldige duikeling die de auto maakte, nog van een gelukkigen afloop gesproken. DIRKSLAND. Vrijdagavond werden al» hier de 3 brandspuiten beproefd en in orde bevonden. Donderdagavond 8 uur (zomertijd) zal de muziekvereeniging «Amicitia* in de tent aan den Stationsweg een concert geven. De dienstplichtige der lichting 1926 K. Ra» zenberg zal op 1 September a.s. bij het 7e Regt. Veld. Art. te Bergen op Zoom worden ingelijfd. HERRINGEN. Bij de gehouden beproe» ving der brandspuit bleek deze geheel in orde te zijn. Vorige weekkon men de ruim 80 j. heer Bruinse op een lange ladder een schuur zien teeren. Door de Onderlinge Dorschvereeniging alhier, is nevens haar dorschmachine een ge» heel nieuw type pers aangeschaft. De vorige week maakten, begunstigd door mooi weer, de leerlingen der hoogste klas» sen der Chr School een reisje naar Ouddorp Dat de kleinen genoten hadden, kon men bij hun thuiskomst aan de opgetogen gezichten zien. Leden van den Bijz Vrijw. Landstorm, welke aan de 1 Sept te Ouddorp te houden Landdag wenschen deel te nemen, gelieven zich op te geven bij den plaatselijken Leider Sergt. Witvliet Door de Landarbeidersvereeniging alhier, zullen gelden worden aangevraagd, voor aan» koop van los 'and, ten behoeve harer leden. Binnen enkele dagen zal er van particuliere zijde een Autobusdienst Herkingen D'land worden ingevoerd. Dinsdag 3 Augustus wordt ten Hulp» kantore de Ouderdomsrente uitbetaald. Tot leden der Commissie tot nazien der Gem. rekening dienst 1925 zijn benoemd de heeren J n van Kempen en D. van Weel. Bij gunstig weer zal deze week door de kinder n der O L School een reisje worden gemaakt naar het strand te Ouddorp. MELISSANT. De muziekvereeniging «Tot Nut en Genoegen* heeft Zaterdag op het concours te Oostvoorne den 2en prijs in de eerste afdeeling behaald. De schoolkinderen der O. L. School heb» beu Vrijdag j.l. een bezoek aan Rotterdam gebracht. Donderdagavond a s. des avonds half zeven (O. T), zal de jaarlijksche beproeving der brandspuit plaats hebben. Het mond en klauwzeer neemt onder het vee van de landbouwers alhier in sterke mate toe. Voorwaar dus geen voordeel. STELLENDAM, t ij beschikking van Z. E. Minister van Oorlog is aan den dienst» plichtige Ab. Troost alhier wederom een jaar verlenging van dienst verleend wegens kost» winnerschap. Ten kantore van den Secretaris van den polder de Generale Dijkagie van Stellendam Jigt gedurende 30 da en, van 16 Juli t/m 14 Aug. ter inzage een ontwerp keur of politie» verordening, strekkende tot aanvulling en wij» ziging vau de thans geldende keur. Bij beschikking van Heeren Gedepu» teerde Staten dezer provincie is aan de na» volgende dienstplichtigen der lichting 1927 voorgoed vrijstelling wegens broederdienst verleend, nl. J de Blok, P. W. R Blokland, P. Breeaerveld, F. Klink, P. Klink, Jb. Troost en voorloopig vrijstelling verleend aan A. de Jager, H Keijzer, J Mastenbroek, G. van Oosten brugge, A. C. Sager, W. van Seters. De muziekvereeniging «de Hoop* be» haalde op 't concours te Oostvoorne de 3e prijs in de 2e afdeeling met 240 punten. GOEDE-. E EDE. Mej. J. Kanaar alhier is als no. 1 geplaatst op de voordracht voor onderwijzeres op de O. L. School te Zuilen. Donderdag 29 Juli zullen des avonds 7 uur de brandbluschmiddelen worden be» proefd. Dhr P. Heerschap heeft zijn huis staande aan de Groentenmarkt onderhands verkocht aan W. J. Bruggeman. Zondag viel de hit van den gemeente» reiniger J. Non in de haven. Dadelijk waren er behulpzame handen die met een boot de hit zouden bemachtigen. Doch dit ging niet gemakkelijk. De eigenaar moest zelf te water om den halster aan te binden en toen kon met vereende krachten het dier op den wal worden gesleept. Tegen half Augustus te leveren worden de uien opgekocht voor f 2,50 per 60 Kg. Deze week zal er een collecte langs de huizen worden gehouden voor de Bijbelver» spreiding. OUDDORP. Onder de gevonden voor» werpen behoort een big, dat bij de wed. P. Grinwis tijdelijk bewaard wordt. De muziekvereen. behaalde op het con» cours te Oostvoorne 1.1. Zaterdag een le prijs in de 4de afd. met 312 punten. Maandagmorgen in de vroegte ging A. K. mee op de jachthij kwam in een modder» sloot te recht en zijn pantalon werd gescheurd. De keuring der geiten op het erf van de boerderij «Het Met*, op a.s. Woensdag 28 Juli, begint na aankomst der tram van 5 uur. De collecte voor het gesticht «Rust een Weinig« te Dieren, heeft hier ogebraeht ruim f 40,-. De leden van den Bijz. Vrijw. Landstorm zijn ter vergadering bijeengeroepen op Zater» dag a.s. Dan worden tevens van 5 tot 7 uur schietoefeningen gehouden. Bij den ve'koop van te veld staande ge» wassen was de opbreügt van tarwe f 225.—, van haver f 150.—, van erwten f 250.—, van rogge f 150.—alies per gemet. Een aandeel in de cichorei»drogerij Ceres ging voor f 60,— van de hand. D, garnalenvisscher C. Sperling heeft zijn geheele vischtuig verspeeldeen schade van f 150,—. f De groote zaaiuien worden hier reeds verkocht voor f 2,50 per 60 kilo, met levering a s. campagne. f Het trekken van vlas op het land is in vollen gang. Dit gewas is dit.jaar vrij tot zeer goed. f Van C. S. geraakte op het erf een span paarden op hol doordat ze schrikten. Van een welpud werd het mondstuk geheel ver» nield, zoodat de schade aanzienlijk is. HELLEVOETSLUIS. Het lichten van het gezonken zeilschip Neptunus is, na onders» handsche inschrijving, opgedragen aan de firma De Wit te Rotterdam voor f 985. Door het slechte weer kon men eerst Donderdag met de werkzaamheden aanvangen. Het was des avonds gelicht, het lek dicht gemaakt en Vrij» dagmorgen naar Brielle gesleept. Met 16 Juli zijn de loodskweekelingen le kl. C. v. Keulen en J. J. Dijk b coemd tot hulp binnenloods. De volgende leerlingen van de school voor M.U L.O. zijn nog geslaagdCorneiis de Voogd, alhier, en Arendje den Ouden te Nieuw»Helvoet voor diploma B en Jacoba Tompot te Nieuw«Helvoet, Willy Moerman te Oudenhoorn en Pieter van der Linden, alhier, voor A. Met 21 Juli zijn de loodskweekelingen le kl. A. van Eyk Jr. en D. de Ruiter be» noemd tot hulp binnenloods. Met 1 Aug. worden de hulp binnen» loodsen H. J. Mellema en J. v. Luit overge» plaatst van Hoek van Holland naar Maassluis. VIERPOLDERS. Aan de vakschool voor Meisjes te Brielle e.o. is het diploma costuum» naaien uitgereikt aan S. Rodenburg, alhier. SOMMELSDIJK. Naar men verneemt hopen de leerlingen der Openbare Lagere School, alhier, een uitstapje te maken naar Den Haag en Scheveningen, Zondag 22 Augustus a s hoopt de WelEerw. Heer Ds. G. van Montfrans, na een verblijf van ruim 5 jaren, wegens zijn vertrek naar Barneveld, afscheid te nemen van de Ned. Herv. gemeente alhier. MIDDELHARNIS Te Rotterdam zijn voor het examen Hoofdakte geslaagd mej. O H. Hansen en de heer C. de Bruin, beiden alhier. Ouders, die Zondag hun kinderen in de Ned. Herv. Kerk wenschen te laten doopen, moeten hiervan aangifte doen Vrijdagavond 8 uur in de Consistoriekamer. DEN BOMMEL. Zondagmorgen hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden de vroegere predikant bij de kerk Ds. Emmen van Rep.s» woude. Alsdan zal er gelegenheid worden gegeven tot doopsbe iening Doopvaders ge» lieven hiervan aangifte te doen Vriidagavond van half zeven tot half acht in de consistorie» kamer. NIEUWE TONGE. De j 1. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte ten bate van de Evangelisatie»arbeid op Voorne en Putten heeft opgebracht de som van bijna f 54.-. HERKINGEN. Onze dorpsgenoot M. Kalle slaagde vorige week te Hellevoetsluis aan de Kweekschool voor het overgangsexamen van de 3e naar de 4e klasse. D V. zal er a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk bediening van den Heiligen Doop wor» den gehouden. Doopvaders worden tot het doen van aangifte in de Consistoriekamer verwacht op Zaterdagavond van half 8 tot 8 uur. OUDDORP. De onderwijzeres aan de O. School II in den Oostdijk, Mej. Canard, staat no 1 op de voordracht ter benoeming aan een O. School te Zuilen. Daar de zomervacantie op de Chr. School is begonnen en dientengevolge het personeel afwezig is, wordt er tot nadere aankondiging geen Zondagsschool in den Oostdijk gehou» den. BROOD OF GOUD. Een schip, waarop zich een aantal landver» huizers bevond, werd door een storm buiten den koers gedr. ven en leed schipbreuk op 't strand van een verafgelegen eiland. De reizigers waren blijde, dat ze met een voorraad levens» middelen behouden den wal konden bereike De wij Je oceaan omgaf hen, maar wat nood. Ze hadden zaaikoren, een vruchtbaren bodem, een zacht klimaat en waren dus gewaarborgd tegen den hongerdood. Terwijl sommigen beraadslaagden, hoe men alles aanvatten zou, doorzocht een ander deel der schipbreukelingen het eiland en ontdekte een goudveld Met spoed kwam gansch de troep' aange» loopen en men groef om het hardst om toch zooveel moge'ijk te verzamelen. Zij arbeidden dag aan dag, maand na maand, en brachten een groote massa van het edel metaal te voorsch. n. Doch onderwijl verliep de zaaitijdhet vel< was niet bearbeid en geen zaadje gestrooid? Het goud nam steeds toe, maar de levens» middelen verminderden. Eindelijk kwamen ze tot het inzicht, dat de goudhoop gansch waardeloos voor hen was. Het goud kon de hongerige magen niet voeden. Nu snelden ze naar het woud, velden de boomen, ontgonnen het land en strooiden het zaad Maar de tijd was voorbij. De winter was gekomen Het zaad teerde weg in den ^rond. En te midden van hun schatten stierven zjj een ellendigen dood. Het kleine eiland is deze aarde de oceaan rondom ons de eeuwigheid; de schipbreukc» lingen zijn wij. Het zaad des levens is er, maar de begeerlijkheid verleidt ons. In de dingen dezer wereld verspillen wij onzen tijdte midden van de worsteling om bezit, komt dr dood. Wij zijn zonder het brood des levens en moeten sterven. EEN HFLD GODS. Voor een halve eeuw waren twee berg» werkers in een kopermijn in Engeland bezig met het graven van een diepe mijn. Het witfdQ) een gevaarlijke arbeid Als de lading tot sprin»I gen gereed was, waren zij gewoon de lont met een mes af te sn- den en een hunner stapte dan 'n den korf en gaf het signaal om op te hijschen. Daar deze korf telkens slechts één persoon bevatten kon, moest de andere wach» ten, totdat hij weer neerdaalde. Met de eene hand de lont aanstekende, gaf hij met de andere het signaal en werd dan eveneens ter» stond opgetrokken. Bij deze gelegenheid be» merkten de beide mannen na het gereed maken van de lading, dat zij hunne messen boven gelaten hadden en om niet een opzettelijken tocht naar boven daarvoor te doen, namen zij twee steenen, een, die vlak, en een, die scherp was om de lont af te snijden. Het gelukte hun, dat op de juiste lengte te doen, maar onge» lukkigerwijze ontbrandde zij daarbij. Beiden ijlden naar den korf, maar deze kon slechts één hunner opnemen. Flet was vreeselijk om te zien. Een plotselinge dood bedreigde beiden. Daar trok de een zich terug en riep«Naar boven 1 Ik zal binnen een oogenblik in den hemel zijn.* Het volgende oogenblik had er een ~nt» zettende ontploffing plaats en toen was alles weer stil. Eenige bergwerkers daalden ijlings naar beneden in de verwachting daar het ver» pletterde lichaam van hun makker te vinden. Onder het bestuur Gods echter had de ont» ploffing een rotsblok losgemaakt, dat dwars over hem viel en de man was, eenige kwet» suren uitgezonderd, ongedeerd gebleven. «Waarom stond gij er op, dat de andere eerst naar boven zou gaan vroeg men hem. «Ik wist, dat mijne ziel geborgen was, want ik had haar gelegd in de handen van Hem, die trouw zelve is. Mijn kameraad echter is een mensch zonder God en ik wilde hem gelegenheid geven zich te bekeeren*, was het antwoord. Onze tegenwoordige Psalmberijming. Hoe die is ontstaan, vooral ook op wat on» gereformeerde wijze, Lands»Overheid daar de vingers tusschengestoken heeft, verhaalt de «Waarheidsvriend* Men kent ons standpunt: dat de Overheid haar handen thuis moet houden in kerkelijke zaken, met eerbied voor Christus en Zijn Woord 1 Maar dat is, helaas 1 niet altijd geschied. Ook in de jaren omstreeks 1770 niet. Toen ging het over veranderingen in de Psalmbe» rijming van Datheen Op de classis Den Haag en op andere classicale vergaderingen werd over het gebrekkige van die Psalmberijming gesprokenen de vraag waszou men in sommige Psalmen veranderingen brengenof zou men een geheel nieuwe berijming maken, enz. Dat zijn natuurlijk zuiver kerkelijke aange» legenhede mee te ma in deze tc houder 5X hadden v< gewenscht In de a 6den Mei berijming! hoe de K Kerk t der ondei de predil nieuwe P; houden. Zij zou huis« ver; twee Staal keuze mc berijming* zorgd en December aan hunn Voorzittei Staats»Coi welke be de stemm Commissi stemmen Zonder gadering in overwt Zóó zij dige Psali En dat aan de h verhoudir verlagen Neen, Want u Hij be> Schijn' Leg uw Neder Zoek Z Wis scb Reis vo Eenmaa Dien u Danker Dan is Tranen Zalighei Wacht Hier op Maar »e Ginder Eer zij N. L. Ct. Vanweg Noordzee garnalenv De viss 200-240 pellerij af Overlede 33 j., ech alhier. Geboren M. van W Ondertri Schellevis, L. van Gr Overledi .ir Geborer en J. v. J. Jacobs Gehuwc Hilletje Bakelaar, 24 jaren. Geboren van Assei E. Poortvl Overleq d. v. C. J I Geborei M. Barem Getrouv J. de Pijp Overled Midc Aan de der Ned. Evenals voor U ai verzoeken le. Ons tus, hoeve K.G. per 2e. Dezi postwissel K.G., aan teekende. (Voorbe korven d hoogstens betaalt 45 3e. Te suiker mo zelfde sta bineeren 4e. Zak laatste adi Te Sail zelfm

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2