Bij Fietstochten is PUROL genezend en verzachtend bij Doorzitten en Zonnebrand Kerk en School. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken Ivan den barsting. Voor de r van toezie Kappeteije Of het weet ik ni Nu bes< dat ik de een vuurs; niet waar. vergelijkin ik vraag i uitbarsting ook wel, wil geen Verder Scheldebo kolom ga uitgespuwi Mijnhee Lees er c en u zult U sprei Dat doet ook niet. en die k goddeloos Trouwe «potv. woord Jehovah. Het moet niet den als hij jo moeten w boort zin Of is het wat is dat U schri geweest, c dat tot st; Salomo de zalf d Welnu, il Scheldebo noemen, d stinkende Mijnhee ernstig en neutraal nomen da door u w dat zij ne dat niet. ll en daaron Rijks H.B U, of anderen Roomsch>Katholiek, hij zij pries' ter of leek, mocht openbaren, daar hebbe» we nu deze rede om er ons op te beroepen. Tens otte wordt een opmerking gemaakt aan de Ro- msch.Katholieken, die, gelijk wel vanzelf spreekt, alleen te verstaan, te b grijpen en op haar juiste waarde te schatten is door hem, die van al het voorafgaande ook heeft kennis genomen en dat heeft weten te waardeeren. Na lezing er van kunnen wij niet ontkennen, dat wij 't een of ander an> ders zouden gezegd hebben, doch de heer R. A. den O. is Antirevolutionair en wij zijn Katholiek. Gelet echter op hare goede bedoeling, op den onverdachten geest van hartelijk samjn» werking, die uit gansch het artikel spreekt, kunnen wij in hare algemeenheid de opmer» king vo komen verstaan, wanneer de heer R A. den O. den Katholieken vraagt om, juist teneinde de samenwerking tusschen geloovige Protestanten en Katholieken mogelijk te doen wezen, voorzoover mogelijk en oorbaar, alles achterwege te la en, wat voedsel zou kunnen geven aan de «antipapistische hetze*, die ook door den schrijver ten sterkste veroordeeld wordt. Neen, wij stooten ons allerminst aan eene zoodanige opmerking, gemaakt door iemand, die blijk geeft van zjo welwillender, geest ten opzichte van de Katholieken bezield te zijn. Dat men, nagaand de geste ten opzichte van het Gezantschap bij het Vaticaan van het najaar van 1914 tot 11 November 1925, ook aan Katholieke zijde fouten zal ontdek* ken, staat wel vast. Wanneer de schrijver verder vraagt op herstel van dien Gezant schapspost niet aan te dringen, dan zouden w de geruststellende verklaring willen geven dat we ons niet kunnen voorstellen, dat de Katholieken nog ooit hunne medewerk ng tot zoodanig' herstel zouden willen verleenen, indien niet de meest afdoende waarborg werd gegeven, dat eene onhoffelijkheid, als nu werd gepleegd en waaraan de antirevolutionairen het blijve steeds dankbaar erkend heb» ben geweigerd mee te werken beslist uit» gesloten wezen zou. Wanneer vervolgens den Katholieken ge» vraagd wordt te willen b denken, dat het houden van optochten door R. K. Vereeni» gingen in protestantsche streken op Zondag «de protestantsche gevoelens terecht often onrechte noodeloos kwetst*, willen we wel zeggen dezelfde opmerking meermalen in eigen Katholieken kring vernomen te hebben Wordt gevraagd af te zien van het verlan» gen naar de opheffing van het Processie«ver» bod, dan zij opgemerkt, dat Grondswetsher» ziening allicht in de naaste toekomst wel niet voor zal komen, en dat, komt zij eenmaal weer aan de orde, die zaak èn in Katholieken kring én ja vooral in sommige Protestant» sche kringen met dj noodige rust en -< almte zal moeten worden bekeken, terwijl dan, naar ons oordeel, die zaak niet zal wezen degene die de grootste moeilijkheden zal opleveren bij eene herziening van het hoofdstuk, den Godsdienst betreffende. Wij zullen echter niet verder op onder» deelen ingaan, teneinde te voorkomen, dat uit het oog zou worden verloren de groote beteekenis van het artikel in zijn geheel. Met groot genoegen toch ontmoetten we in den schrijver iemand, die onze Friesche rede volkomen heeft verstaan, en die open» lijk den wensch uit waarmee we natuur» lijk van heeler harte instemmen dat het aldaar door ons gestelde «algemeene grond» slag moge worden voor het staatkundig stre» ven van allen, die Christus' Koningschap ook in den Staat wenschen te zien geëer» biedigd 1* Moge die. wensch in vervulling gaan. Gaarne zullen wij voor zoover dat in ons vermogen is daartoe bijdragen, het» geen van Katholieke zijde mag worden ver» wacht. Maar laat men dan ook in protestantsche kringen de woorden van den heer den O. ter harte nemen. In de rede door het lid der Tweede Kamer den heer J. R. Snoeck Henkemans, de vorige week te Lunteren gehouden, zeide deze, blij» kens het verslag der »N. R. C.« van 3 Julij.l. «De begroot ngspost voor het Gezantschap bij het Vaticaan werd verworpen en sleepte in zijn val mede het pas gevormde Kabinet» Colijn, en de geheele basis, waarop sedert 40 jaren het politiek gebouw der zegenrijke rechtsfhe samenwerking was gevestigd«. Welnu, zoo is het, God zij dankniet. Die basis is er nog. Wij hebben zulks op den Frieschen Landdag gepoogd aan te too» nen en uit het Standaard»artikel meenen we te mogen besluiten, dat we in dat pogen zijn geslaagd. De vraag is voor ons alleen nog maar, of allen, van wie zulks krachtens de beginselen, die ze \erklaren te belijden, verwacht mag worden, zich op die basis zullen plaatsen. A. VAN WIJNBERGEN. FLAKKEESCHE MIDDENSTANDS TENTOONSTELLING (Flamité) op Woensdag 4 en Donderdag 5 Augustus De Bakkersbondscourant schrijft: Eere Comité: Edelachtbare Heer L. J. den Hollander, Burgemeester van Middelhar» nisE. Kanters, Eerelid Bakkersbond G O. WelEd. Heer P. A. van Buuren, Notaris te MiddelharnisWelEd. Heer P. C. van Oud» gaarden, Directeur EilandenbankWelEd. Heer J. Zaayer, Wethouder van Middelharnis. Uitvoerend Comité: M. C. W. van Bijlevelt, VoorzitterP. H. Boekhoven, Secre» taris H. Noordijk, Penningmeester; D. Slager, C. J. Camphens, A. Overweel en L. Hobbel, leden. Op 4 en 5 Augustus heeft de Bakkersbond Goeree»Overflakkee een Tentoonstelling uit» geschreven, waarvan de opzet zoo schitterend is, dat geen enkele bakker mag nalaten deze te bezoeken. Deze tentoonstelling wordt gehouden in het Veilinggebouw, een zaal welke een oppervlakte beslaat van ruim 300 M2., die reeds geheel door stands is ingenomen. Een 25»tal firma's van verschillende branches nemen hieraan deel, waaronder groote firma's op bakkersgebied. Het Uitvoerend Comité zal zorg dragen voor een schitterende decoratie der zaal, zoodat het geheel een chiquen, rustigen indruk krijgt. Deze tentoonstelling wordt opgeluisterd door een schitterend strijkje, dat veel tot de gezelligheid zal bijdragen. Ook voor attracties is goed gezorgd. Aan deze tentoonstelling zjjn verbonden verschillende wedstrijden in waterbrood, melk» brood, beschuit en taarten. Aan deze wedstrijden mogen alleen deel» nemen Heeren Bakkers van Goeree 6. Over» flakkee, Hoekschewaard, Voorne en Putten. Voor deze wedstrijden zijn zeer fraaie pla» quettes, lauwertakken, verg zilv. en zilveren medailles beschikbaar gesteld, terwijl door den Bakkersbond Goeree»Overflakkee een zeer fraaie plaquette van groote afmeting als kam» pioensprijs beschikbaar is gesteld. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat de vele standhouders uit alle deelen van ons land komen, uit Gouda, Dordt, Rotterdam, Veen» dam, Os, Amsterdam, Leiden enz. Het aantal inzendingen van Flakkeesche bakkers voor den wedstrijd loopt al over de 80. De firma Camphens, die dit goed toever» trouwd is, zal zorgen voor de decoratie van het gebouw. Een opwekking tot bezoek achten wij niet noodig, vooral wanneer het weder gunstig is zal het ongetwijfeld van het geheele eiland storm loopen. SOMMELSDIJK. In deze gemeente wor» den de aardappelen gekocht voor f 2.50 per H. L. De dienstplichtige M. v. d. Sluijs, van de lichting 1920, is tegen 29 Juli asopgeroe* pen voor herhalingsoefeningen. De landarbeider T. K. had het ongeluk bij het grassnijden zijn hand zoodanig ie ver» wonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Iets ongehoords. In den havendijk alhier is men bezig met het aanleggen van een nieuwe sluis tot afvoer van het water uit den polder »Westplaat« in de haven. In plaats van de afgravingen af te zetten om ongelukken te voorkomen, hetzij met ijzerdraad of iets dergelijks en 's avonds ken» baar te maken door het ophangen van een brandenden lantaarn, laat men alles zoo het isl Men loopt er zoo in en men heeft alzoo kans een ongeluk te overkomen en aan wie dan de schuld en wie zorgt voor verpleging en verdere invaliditeitskosten. MIDDELHARNIS. A.s. Donderdagavond 8 uur zullen de Gymnastiekvereenigingen «Sparta* en »Hygiea« een rondgang maken met medewerking van de muziekvereeniging «Sempre Cresendo« door de beide dorpen. Te beginnen bij de R. H. B. S vervolgens Ju» lianaweg, Hobbemastraat, Hoflaan, Secretaris Nijghstraat, Christiaan de Vrieslaan, Langeweg, Binnenweg, St. Jorusdoelstraat, Voorstraat, Oostdijk, Zandpad, Westdijk, Voorstraat, Ring, Stationsweg, Julianaweg, R. H. B. S. Er zijn plannen in voorbereiding om 30 en 31 Augustus een groot Turnfeest met vele attracties en 1 September Koninginnedag te vieren 't welk alles op 't voetbalterrein aan den Langeweg plaats zal hebben. Door H. P. v. d. Velde (Spuistraat) is eene houten hooihark gevonden. Door den heer A. Hoogzand zijn aan Mej. de Wed. Reingoud onderhands verkocht een burgerwoonhuis en een woon» en winkel» huis staande aan het Zandpad. De Heer P. Wielhouwer, drogist alhier, heeft heden zijn zaak overgedaan aan den heer Paöschemullef te Rotterdam. DEN BOMMEL. De loting voor den dienstplicht lichting 1927 zal voor deze ge» meente plaats hebben te Oude Tonge op Woensdag 4 Augustus a.s. des voormiddags 10,35 uur (n. t) Schoolstraat no. 12. Dit jaar zullen met 1 October 3 personen der lichting 1911 naar de aanvulling sreserve overgaan. Aan de haven zijn de vorige week ver» voerd 44 H L. aardappelen. H. K. had het ongeluk zoodanig met een baal salpeter te vallen aat geneeskundige hulp werd ingeroepen. B. K. werd zoodanig door een schilder op de fiets, die nog wel een ladder op zijn schouder had, aangereden, dat hij een sleutel» been kneusde. De hulp van een arts moest ingeroepen worden. OOLTGENSPLAAT. De gemeentewo» ning aan de Boomgaardpad is bij loting toe» gewezen aan P. Verburg. Deze week zal door jonge dames een collecte langs de huizen worden gehouden ten behoeve van het Bijbelgenootschap. De dienstplichtige Jelier Ver vloed van de lichting 1923 is tegen 9 September a.s. onder de wapenen geroepen bij het 14e Regiment Infanterie te Breda. Verschillende uitspraken betreffende vrij» stelling van dienstplicht liggen voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage. Woensdag 28 Juli, des namiddags 2,30 uur (zomertijd), zal in het gemeenteziekenhuis de in» en herinenting plaats hebben voor hen die zich daartoe aamelden. OUDE TONGE. De loting voor delich» ting 1927 zal plaats hebben op 4 Augustus a.s. des v.m. Van den heer J. d. K. lag een paard dood in den stal. "Voor den eigenaar een schade, daar het dier niet verzekerd was. J. P. had het ongeluk zich zoo te ver» wonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was en hij rust moest houden. Alhier is een fietsplaatje gevonden. Den eigenaar kan het terug bekomen by de nacht» wacht W. Bazen. In het tijdvak van 9—25 Sept. moeten uit deze gemeente 10 verlofgangers opkomen voor de herhalingsoefeningen. Het bestuur van de polders Oudeland, Oostende, Noordland en Oostmoer, brengen ter kennis, dat bij den Secretaris voor een ieder ter inzage ligt een ontwerpbesluit tot wijziging van de keur dier polders. J.l, week stonden nog 8 werkeloozen bij den Correspondent van de Arbeidsbemidde» ling ingeschreven. Van den landbouwer W. v. K. is een koe uit nood geslacht en in de slachtplaats uitverkocht. Van J. W. is een paard door de warmte gedood en afgekeurd in den grond gestopt. NIEUWE TONGE. De jaarlijksche be. proeving der brandspuit zal alhier plaats heb» ben op Donderdag 24 Juli as., des n.m. 6.30 uur. Voor de erwten, oogst 1926, besteedt men alhier f 0,21 de K.G. Mej. W. v. d. M. moest j 1. Zaterdag plotseling naar een ziekenhuis worden ver» voerd tot het ondergaan van een operatie. De dienstplichtigen van de lichting 1926 J. Holster, J. Looij en P. van Prooijen, zijn heden ingelijfd bij het 14e Regt. Inf. te Ber» gen op Zoom. A.s. Zaterdag zal door de P. V. «De Gevleugelde Bode*, alhier, een vlucht worden gehouden vanuit Vilvoorde. De Gem. Zangvereeniging »Apollo« al» hier, zal deelnemen aan het op a.s. Zaterdag te Oostvoorne te houden concours. Belanghebbenden worden er wel op at» tent gemaakt dat de veerman A. Volaart te Battenoord aan het Rijkstelefoonnet is aange» sloten onder no. 1 Battenoord. NIEUWE TONGE. Zoo was dan j.l. Donderdag de lang verbeide dag aangebroken en zou de opening plaats hebben van de Diaconale stichting »Elizabeth« alhier. Om 3 uur opende Ds. Bax uit Oude Tonge d e als consulent alhier fungeerd, de vergadering, liet zingen Ps. 66 1, las Ps. 121 en ging voor in gebed. Daarna tot de officieele opening overgaan» de zegt Ds. Bax ongeveer het volgende Met verwijzing naar de notulen der verga» dering van den Kerkeraad, deel ik U mede, dat in ergadering van 29 Mei 1925 definitief werd besloten tot het bouwen van een Wijk» diaconessehuis en tot het aanstellen van een Wijkdiacones. Een der broeders, diaken Van den Houten, stelde toen voor deze stichting te noemen «de Elizabeth»Stichting*, om alzoo een weemoedige hulde te brengen aan de nagedachtenis van Mevr. Elizabeth Kruyt— Verboom, de toen helaas zoo vroeg overleden echtgenoote van den Voorzitter, destijds Ds. Kruyt, die 28 Maart van dit jaar afscheid heeft gepreekt vanwege zijn vertrek naar Oude» mirdum in Friesland. Vanaf den datum 29 Mei 1925, terwijl intusschen de verd.re werk» zaamheden en den bouw der Stichting niet stil stonden verliepen er weer eenige maanden tot dat men besloot tot de oproeping van een pleegzuster. Als zoodanig is met algemeene stemmen op 16 Maart 1926 benoemd Zuster A. van der Polder. En nu, 15 Juli 1926, zal op dezen dag de officieele opening en dein» stailatie van de benoemde pleegzuster plaats hebben. Dit werk is mij opgedragen, als con» sulent van de gemeente Nieuwe Tonge, als Voorzitter van den Kerkeraad. Liever had ik dat werk toevertrouwd gezien aan een meer deskundige in die zaken, maar het is nu een, maal zoo, en zoo beroep ik mij op Uwe wel» willendheid en toegeeflijkheid in deze en dat U mij kunt verdragen in mijne geringe krach» ten. Nu dan, geachte vérgadering, laten wij eerst beginnen met U een hartelijk welkom toe te roepen en ik noem o.m. in de eerste plaats den Kerkeraad, die deze zaak op touw heeft gezet, die daartoe het initiatief heeft genomen, en onder hen in het bijzonder dhr. v. d. Broek, die er zich ten zeerste voor heeft ge» interesseerd, dan den WelEd. Zeergeleerden heer Dr. Van Gelder, die er zyn tijd en krach» ten aan heeft gegeven, verder noem ik den WelEdelachtbaren heer R. Sterk, burgemeester van Nieuwe Tonge, die ook veel voor de totstandkoming van het Wijkgebouw heeft medegewerkt, verder noem ik H.H. Predikan» ten en Godsdienst onderwijzers met hunne familiebetrekkingen en voorts allen die hier tegenwoordig zijn, die ik bedank voor hunne tegenwoordigheid alhier en die ik allen toe» wensch Gods zegen en een gezegende ure. Dan staat Zijn WelEerw. stil bij de prach» tige inrichting en de schoone ligging van het gebouw, eer. sieraad voor de gemeente, waar» op zij trotsch mag wezen. Dan staat hij een oogenblik stil bij den naam «Elizabeth«, waarvan wij ook in Gods Woord vinden gesproken en waar de betee» kenis dezer naam is: «die den Heere ge» trouw belijd*, verwijzende naar hetgeen de Heiland heeft gezegd: «een iegelijk dan die Mij zal belijden voor de menschen, die zal ik ook belijden voor Mijnen Vader die in de hemelen is, maar zoo wie Mij verloochent zal hebben voor de menschen, die zal ik ook verloochenen voor Mijn Vader die in de he» melen is, om dan tenslotte de bede van Sa» lomo over te nemen 1 Koningen 8 29 «Dat Uwe oogen open zijD nacht en dag, over dit huis, over deze plaats, van dewelke Gij ge» zegd hebtMijn Naam zal daar zijn om te hooren naar het gebed hetwelk Uw knecht bidden zal in deze plaats*. Hij hoopt, dat allen, die in de stichting wonen, of zullen komen te wonen, verpleeg» ster, overig personeel en patiënten, bij dagen en bij nachten mogen deelen in de Goddelijke tegenwoordiheid, want Dien God bewaart Dien deert geen kwaad, Zijn tent zal! veilig wezen. En hiermede verklaar ik het gebouw voor geopend. Daarna werd gezongen Ps. 68 10 en 17 en een collecte gehouden ten bate van de Kerk. En nu de installatie van de benoemde pleeg» zuster, zuster A. v. d. Polder. Gaarne had hij deze zaak toevertrouwd aan een deskundige, daar hij zulks nog nooit heeft gedaan. For» muiieren behoeven daarbij niet in acht te worden genomen, omdat die ontbreken, zoodat hij volstaat met haar toe te spreken. Met hartelijke en aangename woorden wordt Zuster Van de Polder toegesproken. Hij wenscht haar bij het verrichten van haren arbeid aan de lijdende menschheid, bij haar liefdewerk, Gods kracht en hulp toe, alsmede vertrouwen en waardeering van en door de ingezetenen. Zuster Van de Polder wordt daar» na toegezongen de bekende zegenbede van Ps. 134 3 «Dat 's Heeren zegen op u daal* enz. Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet wenscht, mede namens het Classicaal Bestuur van Brielle, te spreken woorden van geluk» wensch en zegenbede, 't Is een geluk als iemand wel kan doen, een dubbele zegen als hij het ook wil. Van beide kan hier worden gespro» ken, getuige het huis, dat is een Bethesda. Er moest heel wat werk gedaan worden, hij weet het als scriba van het genoemde Bestuur en van den tijd, dat hij hier consulent was. Wij voelen het als een spijtig iets, dar Ds. Kruijt, die ook voor deze zaak geijverd heeft, nu niet kan tegenwoordig zijn. Van harte wenscht hij den kerkeraad en de gemeente Nieuwe Tonge geluk. Der Zuster wenscht hij toe, dat zij weinig werk zal hebben, veel zal mogen mee» werken tot genezing en verzachting en vooral dat zij gedrongen zal worden door de liefde van den Heiland, Die Zich ontfermd over alle ellendigen. Mogen de gebrden, die nu oprijzen en die naar hij hoopt zullen blijven rijzen voor den arbeid uitgaande van dit huis, door God in den hemel genadiglijk worden ver» hoord. Daarna verkrijgt Ds. den Oudsten van Mid» delharnis het woord. Hij dankt den kerkeraad voor de uitnoodiging om deze vergadering bij te wonen en sprak ook nog een enkel woord over de tekstwoorden: «Dat Uwe oogen open zijn dag en nacht over dit huis*. Vervolgens sprak hij hartelijke woorden tot de wijkzuster en de gemeente, Ds. Bax deelt daarna mede, dat de Weled Zeergel. Heer Dr. C. van Gelder en de Edel Achtb. Heer R. Sterk bericht van verhindering hadden gezonden, wegens een elders bij te wonen belangrijke vergadering Daarna dankt Z. W. E. W. voor zijne met aandacht beluisterde rede, verzocht de ge» meente te zingen Ps. 72 11, waarna Ds. den Oudsten op zijn verzoek met dankzegging sloot. Het was een aangename en gezellige midi dag. De geheele plechtigheid duurde l'/z uur. De belangstelling was buitengewoon groot DIRKSLAND. A.s. Vrijdagavond 8,30 uur (n. t.) zullen de 3 brandspuiten beproefd wor» den. Ook de leden van het brandpiket zullen bij de beproeving aanwezig moeten zijn. De dienstplichtige J. van Putten is op 19 Juli bij het 14e Regement Infanterie te Bergen op Zoom ingelijfd. De heer G. C. M. Smit heeft zijn be» noeming tot lid van den gemeenteraad aan» genomen. Gevonden voorwerpeneen ring met 2 sleutelsinlichtingen ter secretarie. Aan de beurt van aftreding als leden van het college van zetters zijn de heeren A. v. d. Sluijs en H. M. Roodzand. HERRINGEN. Als slachtoffer van de groote warmte, viel vorige week de ruim 60. jarige P. N. Hij werd per auto naar zijn wo» ning vervoerd. Gelukkig was het ongeval maar van tijdelijken aard Op Donderdagavond zal er door de leden van den Bijz. Vrijw. Landstorm, weder een schietoefening worden gehouden des av, ten 7 ure op 't plein der Lagere school. Dat ditmaal alle leden present mogen zijn. De werkzaamheden aan de kaai alhier, be» ginnen goed te vorderen. Binnen eenigen tijd zal de beurtschippper zijn oude ligplaats dan weder in kunnen nemen. Dat de plannen voor het stichten van een electrische Centrale van harte begroet worden blijkt hieruit dat zich thans ruim honderd woningen met éen of meerdere lichtpunten hebben aangemeld voor aansluiting. We hopen dat zeer spoedig een definitief besluit moge vallen. Het bouwen van een zaadschuur voor rekening van dhr. J. Ras alhier is gegund aan P. Snijder, timmerman alhier. Donderdagavond vergadert de landarbei» dersvereen. in een lokaal dtr Chr. School. GOEDEREEDE. Tegen 9 Sept. is opge» roepen voor de herhalingsoefeningen J. v. d. Houten, lichting 1923, te Amersfoort, 3e Reg. Grenadiers. Voor de loting, lichting 1927, zijn inge» schreven F. den Eerzamen, H. J. Hoek, H. Hoogmoed, K. v. d. Houten, J. Louder, M. Lokker, P. Lokker, A. Menheer, J. Orgers, G. de Ronde, A. Roos, J, Roos, J. C. Witte. OUDDORP. Man en vrouw, ieder met een kind op de fiets, gingen Zaterdag een tochtje naar Stellendam maken. De reis was niet voorspoedig. De vrouw kwam in een moddersloot te rechtde man viel door de schrik en het jongetje, hij hem op de fiets, verwondde zich aan een beentjeook de vrouw bezeerde zich een weinig. Tegen twee personen is proces»verbaal opgemaakt; een, wegens het rijden met meer dan één persoon op hetzelfde rijwielen tegen een ander, wegens jachtovertreding. Van deze werden geweer en patronen in be» slag genomen. J. J. Jansen, die jaren lang hier het be» drijf van uurwerkmaker in het oude gasthuis heeft uitgeoefend, is op 91»jarigen leeftijd ge» storven. Hij was de oudste ingezetene der gemeente. Voor goed zijn vrijgesteld van den dienst» plicht, lichting 1927, Jacob Bosland, Johs. v. Hoven, Maarten Johs. Klijn, Hendrik v. Splun» der, Jan Verduyn, Job Tanis en GerritWest» dijk. Voorloopig zijn vrijgesteldAren Ale» man, Teunis Breen, Job Venneman en Aren Zandburg. De datum voor den Landdag van den Bijz. Vrijwill. Landstorm is thans bepaald op Woensdag 1 Sept. Hij zal gehouden worden op een terrein nabij Strandlust. Belangheb» benden verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer. De loting voor de Nat. Militie zal ge» houden worden op Donderdag 5 Aug., des voorm. te 9 uur, op het gemeentehuis. Enkele jongelingen uit Rotterdam hebben een tentenkamp betrokken in de nabijheid van de Broeksteê. Door het Bestuur van den polder «Onden Oostdijk* is schouw gehouden van riolen en dammen. f Verschenen week is een partij sjalotten verscheept, tegen den prijs van 4'/2 cent per kilo. f Van de Gebr. W. ging een span paar» den met een voer hooi op den hol, doordat deze schrikten van langs de trambaan opge» stapelde spoorbeels. De ter plaatse zijnde lijn» werkers mocht het gelukken de paarden tot stilstand te brengen. De voerman echter had zich danig bezeerd, daar hij een eindweegs mee was gesleept. HELLEVOETSLUIS. De loodschoeners No. 1 en No. 2, die het zeegat Tan Goeree en Brouwershaven beloodsten, zijn aan dien dienst ontrokkenze zijn op 's Rijkswerf opgelegd. De heer A. C. Heyndijk alhier is be» noemd tot machinist bij de Bataafsche Fetro» leum» en Tankmaatschappijhij is reeds per s.s. «Kawi* van den Rott. Lloyd naar Oost» Indië vertrokken. Op den te Rotterdam gehouden vakwed» strijd verkreeg de heer P. S. C. v. Kralingen alhier een diploma voor de inzending witte» brood. Bij het Vrijdag te Rotterdam gehouden examen voor binnenloods zijn geslaagd de loodskweekelingen le klasse D. de Ruyteren A. v. Eyk. NIEUWENHOORN. De heer Johs. van den Ban, sedert September 1907 wethouder dezer gemeente, werd op 10 Mei 1907, nadat hij 3 Mei 1901 gekozen was tot lid van den Gemeenteraad, als plaatsvervanger van wijlen den heer B. J. Stans, 18 Maart 1901 overleden als Raadslid geïnstalleerd. De voorzitter, mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke, bracht dit feit in herinnering en wenschte den jubilaris geluk met zijn 25»jarig lidmaatschap der gemeente, hem tevens woor» den van dank en hulde brengende voor de aangename samenwerking en voor alles wat hij in het belang der gemeente had verricht, en hem toewenschende, dat hij nog lang als wethouder en Raadslid de gemeentebelangen zou kunnen dienen, Door den Gemeenteraad is bij derde stemming met 4 tegen 3 stemmen deze waren uitgebracht op den heer K. L. Rietschoten, no. 3 der voordracht tot hoofd der O.L.S. no. 1 benoemd de heer A. v. d. Graaff, h d.s. te Strijen. Op verzoek der caféhouders is het slui» tingsuur der herbergen des Zaterdagsavonds op 11 uur bepaald, in plaats van om 10 uur, zooals het tot heden is. Na een conferentie met den architect voor schoolbouw, den heer Koest, is met 5 tegen 2 stemmen besloten niet tot verbouwing van school 1 over te gaan. SOMMELSDIJK. Mej. A. T. Doornbos uit Middelharnis is met ingang van 16 Augustus a.s. benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Bijzondere Lagere School alhier, zulks in de plaats van Mej. P. Gorter. DEN BOMMEL. In ons vorig nummer werd vermeld dat Ds. G. van der Zee van Hage» stein bij de N. H. Kerk beroepen is. Dit moet zijn toezegging beroep. Donderdag 22 Juli a.s. zullen de kinde» ren der beide O. L. Scholen een reisje maken naar Breda. NIEUWE TONGE. Onze dorpsgenoote Mej. J. M. Nelisse is op de Kweekschool te Dor» drecht bevorderd tot de 4e klasse. HERKINGEN. Onze dorpsgenoot J. Kareis slaigde voor 't overgangsexamen van de le naar de 2e klasse aan de Kweekschool Ha» ringvliet te Rotterdam. GOEDEREEDE. Zondag a.s. zal er gele» genheid zijn lot het bedienen van den Hei» ligen Doop. Aangifte Zaterdag 24 Juli, des avonds 7 uur (o. t in de consistoriekamer. OUDDORP. Op Woensdag 25 Aug. hoopt Ds. H. J. van Schuppen van Groot»Ammers in de Herv. Kerk een rede te houden voor het Chr. Onderwijs. Het uur van beginnen wordt later bekend gemaakt. VEREENIGING STEUNVERLEENING BIJ ZIEKENHUISVERPLEGING MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK. Donderdag 15 Juli j.l. hield het Bestuur van bovengenoemde vereeniging haar 2e kwar» taaisvergadering. Na voorlezing van de keurig verzorgde notulen brengt de Penningmeester verslag uit van zijn gehouden beheer over het 2e kwartaal 1926 Hieruit blijkt, 212 leden uit Middelharnis en 158 leden uit Sommelsdijk zijn toegetreden. Het aantal leden uit Middelharnis verminderde met één lid en dat van Sommelsdijk met vier^jJi leden. "i Per 1 Juli 1926 telt de vereeniging 2571 leden Aan vervoer» en verplegingskosten werd in dit kwartaal voor 14 leden f 1053,91, terwijl in het le kwartaal voor acht leden f 521,60 werd uitbetaald. De vervoer» en verplegingskosten bedragen alzoo in het le halfjaar 1926 f 1575,51. Van enkele patiënten kwamen ook de dok» tersrekeningen binnen, doch deze worden eerst in het volgende kwartaal verantwoord. Uit bovenstaande cijfers blijkt duidelijk, in welk een groote behoefte deze onmisbare ver» eeniging voorziet. Weliswaar mag men over de toename van de leden niet ontevreden zijn, hoewel hetle* dental ten opzichte van het aantal inwoners nog maar 25 bedraagt. Dit moet minstens 75 °/o worden. Des te meer leden onze vereeniging telt, des te beter is het risico verdeeld. Wacht niet tot» dat gij of één uwer plotseling voor het feit komt te staan, dat opname in een ziekenhuis noodzakelijk is en dan, wanneer u het zelf niet kan betalen, een beroep moet doen op de liefdadigheid. Men zal u dan voor de voe». ten kunnen werpen, dat u, door lid te worden! van onze vereeniging, zelf voor het financl» eele gedeelte had kunnen zorgdragen. Zij, die nog geen lid zijn, geven zich daarom nog heden op bij onze boden, t.w. voor Sommelsdijk bij M. van der Stad en voor Middelharnis bij B. Driesse. Moge bovenstaande cijfers ook voor dein» woners van andere gemeenten op ons eiland een aansporing zijn on zoo spoedig mogelijk een dergelijke vereeniging op te richten. Naar verschillende gemeenten zonden wij een exemplaar van onze statuten, maar de oprichting van een zustervereeniging blijft nog steeds achterwege. Het gaat blijkbaar evenals met de Flakkeesche waterleiding. Zoo min als men denkt aan een waterlei» ding als het iedere dag regent, zoo min denkt men aan de financieele gevolgen van zieken» huisverpleging, als men gezond is. Toch heeft de ervaring ons geleerd, dat men zich zoowel op dagen van ziekte, als op dagen van droogte heeft voor te bereiden. De C 'opie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd verzoek ik U een weinig plaats» ruimte, ten einde de heeren van der Gonen Vrijdaghs van antwoord te dienen op hun ingezonden stukken in Uw blad van 17 Juli j 1. Wat den heer van der Gon betreft kan ik kort zijn. Zijn betoog raakt in hoofdzaak het stuk in de Maas» en Scheldebode van 22 Mei. Dat hierop niemand reageerde, daaruit concludeert de heer van der Gon «tegen iemand, die met modder werpt, steekt men hoogstens een pa» raplu op« en daaruit concludeert ondergetee» kende «dat althans het Christelijk denkend publiek het er mee eens was*. Maar nu komt dan eindelijk de reactie in den vorm van deze beschuldiging«het bp doelde versje* is onjuist, en met opzet verdraaid weergegeven. Mijnheer van der Gon, ik verzoek u beleefd maar dringend ons in dit blad den juisten tekst te willen mededeelen, opdat, zoo hier een misverstand of kwade trouw in 't spel is, hierover zoo spoedig mogelijk het juiste licht opga. Het zij onze leus: Waarheid boven alles. Misschien dat we dan meteen het «grappige* ervan te zien krijgen. Tot op heden bleef dat voor mij verborgen. Wat den heer Vrijdaghs betreft Ik beschouw niet elk feestje van den H.B.S. bond als een uitbarsting, geen enkel feestje van den bond zelfs, maar wél het ontslag Getrouv Joh. Voge

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2