UL, voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. I I Antirevolutionair Orgaan „De Bltbriaan" ■A.v.&Jigcjelaar ^se|idaaf IN HOG SIGNO VINCES ROOKT No. 3242 ZATERDAG 17 JULI 1926 41ste JAARGANG M.V.R. >eel 1MT. ROTTERDAM si EERSTE BLAD. Op den Uitkijk. meer dan 20 >f breekmeei eschikt voor vet. ager VISCH- r verbetering te en blauwe Star, Indus- al. roegde auteurs, iNTENTEELT, ETEELT, NA- ISVLIJT, WA- ovenstaande is nndt men iets. CTS. NDEL W. BOEKHOVEN ZONEN «4iïe stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adminis tratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Een Christen-Democraat bij uitnemendheid. „De democratie zal alleen veilig zijn, als zij zich laat beheerschen door den Christus. Aan ons de roeping haar te toonen, dat haar idealen bij Hem veilig en verzekerd zijn." Aldus sprak de Nederlandsch-Her- vormde predikant A. 'S. Talma in zijn eerste politieke rede, op 23 April 1894 te Dordrecht uitgesproken. En thans is het tien jaar geleden, dat deze predikant, die zoo warm voelde voor de nooden van de sociaal minder goed bedeelden, op nog betrekkelijk jeugdigen leeftijd overleed. Verschillende bladen hebben het heengaan van dezen Christen-Staatsman herdacht en ook wij willen met enkele woorden wijzen op de groote beteeke- nis, die het optreden van dezen man voor ons volk gehad heeft. Het woord democratie heeft voor velen in ons gewest nog een verkeer den klank. Men beschouwt het synoniem, eensluidend met het Socialisme. En toch is niets minder waar. Wat de socialist aan democratie be zit, aan ware democratie, heeft hij ont leend aan het Christendom. Christendom en democratie zijn geen tegenstellingen, maar de democratie vloeit uit het Christendom voort. En neemt men het Christendom in zijn hoogste ontwikkeling, als Calvinisme, dan bemerkt men dat hier de democratie ook tot de hoogste ontwikkeling kwam. i Dat het Christendom dit niet altijd begrepen heeft is zijn groote fout ten aanzien van het maatschappelijk en sociale leven. Vooral in de vorige eeuw, meende het Christendom, dat het tegenover den wassenden vloed der democratie een afwerende houding moest aannemen. Men begreep het streven der arbeiders massa veelszins verkeerd, men besefte niet waaraan het zijn oorsprong ont leende en welk karakter het bezat. En zoo probeerde men den stroom des tijds te keeren. Dominé Talma zag het echter anders en beter. De stroom der Democratie moet niet gekeerd maar geleid worden, geleid in de juiste bedding. Ds. Talma zag dat de arbeidersbe weging bezield werd door een kern van waarheid. Er was een bittere sociale nood. Er waren gruwelen gepleegd door het opkomend kapitalisme. En die gru welen hadden hem tot in diepst van ziel geroerd. Noemen wij slechts één voorbeeld uit de duizenden, die in die dagen plaats hadden. Een der verschrikkelijk ste vormen waarin het sociale leven geknecht lag, was wel de kinder-exploi- tatie Het doen werken van heel jeug dige kinderen in bedompte, trieste fa brieksgebouwen, arbeid bovendien die de volwassene arbeiders werkloos maak te Hun kinderen waren immers goed- kooperDe sociale enquêtes die in dien tijd het licht zagen spraken van een niet te beschrijven ellende in de ar beiderskringen;.'Wie grijpt het niet aan als hij hoort van een contract in Lancas hire gespten, waarbij een fabrikant zich verbond tegenover een Armenhuis om met 20 voor den arbeid geschikt ge achte kinderen één ideoot kind te accep teeren Dat was een vloek van het Liberale systeem dat de vrijheid predikte in het sociale leven. En daarom moest de opkomende Weging in het sociale leven niet ge keerd worden, wat trouwens ook niet zou gekund hebben, maar deze bewe ging moest geleid worden in de goede richting. Het besef moest levendig worden, dat het Christendom een roeping had te vervullen ook tegenover het sociale leven. Dat begreep Ds. Talma als predikant op den kansel toen hij het Evangelie liet spreken, óók waar het wijst in welke richting |het sociale leven geleid moet worden. Dat begreep Ds. Talma toen hij ge- toepen werd tot het moeilijk werk van Minister en volksvertegenwoordiger. En toen was hij niet alleen de man van het woord. Hij bezat groote „Tat- kraft". Hij was een man de daad. Groote zegen is er van hem uitge gaan. Aan hem vooral is de breedere ontplooing van de Christelijk-sociale beweging te danken, en aan hem is te danken dat de sociale wetgeving in ons land een belangrijke schrede is vooruitgebracht. Tegenover het socialisme dat den klassenstrijd predikt stelde hij de roe ping, de Christelijke roeping om te komen tot den socialen vrede, dóór de sociale gerechtigheid. De democratie veilig wanneer zij zich laat beheerschen door den Christus 1 „Aan ons de roeping haar te toonen dat haar idealen bij Hem veilig en verzekerd zijn." Aan dit adagium is Ds. Talma zijn geheele leven getrouw gebleven, tot groote zegen van ons Volk! Reclasne-SViecledeelIngen. Stoom tabaksfabriek J 1 middel. Het bevat R& aldus, dat het ge-- (ti maag niet bederft, llen de Sanguinose eerderen genomen. ;n, door de Sangui. :ich de Sanguinose en algemeene ver« f 11,-; 12 fl. f 21.—. de Drogisten. DEN HAAG. elingen en Ideaal tot :bedrijf bij de Wed van Staat moet be. in den morgen en Ofschoon het koel ;en die de heer Ne» het angstzweet hem t hij een oogenblik »ewend gelaat roept et mogelijk is, help an die vier mannen boog snelt hij naar bekende Downing» p het huis van den :n brengt de bewo» schudding door het hellenen ofschoon versctijjnt er einde» iende, dL hem alles t hij reeak .po vroeg :nde zich >»een tijd >orden, vliegt hem ar de hem bekende eur, en zonder zich :ommeren, stapt hij bewoner die ten» ht geraas ontwaakt (Slot volgt). Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT, UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING lOcent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. V De Banier en de oplaag van ons Blad. Onze lezers zullen zich herinneren dat wij eenige weken geleden in deze kolommen een pennestrijd hadden met het orgaan van de Staatk. Geref. Partij, naar aanleiding van een artikeltje in De Banierwaarin werd medege» deeld, dat den laatsten tijd vele lezers van ons blad hun abonnement opzegden omdat zij zich met den geest en de strekking van de Maasen Scheldebode niet langer konden ver» eenigen. Wij hebben ons tegen deze onjuistheid ver» weerd. Wij schreven o. m. «Wat de schrijver in De Banier zegt, is dus uit den duim gezogen. Wij hopen voor hem, dat hij de dupe werd van anderen die hem verkeerd inlichten. In ieder geval stellen wij er prijs op dat hij van hetgeen wij schrijven goede nota neemt èn als Chris» ten èn als man van eer dezen laster terug neemt.« Hierop antwoordde De Banier dat hem van betrouwbare zijdewas medege deeld, dat vele lezers bedankt handen als abonné. Op een plaatsje zelfs een vijftigtal 1 Op e en ander een veertig, en uit andere plaatsen ontving de redactie berichten, dat «verscheic/enen* of «niet weinigen* bed-nkten. Wij hebben daarop geantwoord, dat hetgeen van deze «betrouwbare zijde* was medege» deeld, laster was, daar onze administratie geen enkele periode kende waarin zij «verscheide» nen* of «niet weinige* abonné's verloor. Integendeel groeide ons lezerstal gestadig aan, voornamelijk zelfs op Herkingen era Oud» dorp waar Ds. Kersten toch wel zijn felste campagne gevoerd hadl De redactie van De Banier is zoo goed ge weest naar aanleiding van ons verweer een nader onderzoek in te stellen, en daa.-bij is haar gebleken, dat er van haar «betrouwbare zijde* een «betreurenswaardige vergissing* werd gemaakt. In een persoonlijk schrijven betuigt zij haar leedwezen over het gebeurde en geeft de verklaring «dat van haar zijde aan geen opzet tot laster ook maar een oogenblik is gedacht.* Natuurlijk zijn wij gaarne bereid direct deze verontschuldiging te aanvaarden en nemen wij gaarne aan dat de redactie: van De Banier het slachtoffer werd van een betreurenswaardige vergissing. Alleen zouden wij er nag op willen wijzen, dat ook uit dit geval leering te t.»pkken valt. Het maant ons aan in deze dingen steeds de uiterste voorzichtigheid te betrachten, en niet al te spoedig in te gaan op gegevens welke ons van anderen verstrekt worden. Ook al meenen wij. dat deze zijde «vertrouwbaar is.« Gelukkig heeft onze administratie geen enkel nadeel van deze voor haar zéér onaangename zaak ondervonden, wat zij wel voornamelijk dankt aan het feit dat ons blad er in ons ge» west, wat men noemt «algemeen inzit« en men hier zelf geen geloof hechtte aan hetgeen De Banier beweerde. Had ons blad zwakker gestaan, dan had deze onjuiste voorstelling van zaken groote schade kunnen veroorzaken. Door de diepte naar omhoog I Schreven wij een vorigen keer over de «Stad der ellende«, de hoofdstad van Hongarije, die wel het meest in en door den wereldoorlog geteisterd is, thans willen wij op een ander symptoom uit ditzelfde land wijzen. Een symptoom waaruit blijkt, dat God dit volk wèl in de smeltkroes van het bitterste lijden deed gaan, maar om het fijne, echte goud te zuiveren en daardoor ook in dit land wederom Zijns Naams gedachtenis te stichten. In de Hongaarsche Heraut lezen wij van de oprichting van een drukkerij, een feit, dat op zichzelf niet zooveel beteekenis heeft, maar als men leest hóe, onder welke omstandigheden en met welk doel deze drukkerij werd opge» richt, dan wordt het duidelijk, dat God met te klein. Men moest een mooi groot gebouw gaan bouwen en steeds meer machines koo» pen, het geheele bedrijf electrificeeren, enz. En zoo staat nu het gebouw daar, als een zichtbaar teeken van de genade des Heeren. Terecht staat dus op den pevel van de drukkerij geschreven «Uit genade door het geloof*. Want deze machtige leidspreuk van de reformatie is ook in dezen arbeid de leidende gedachte geweest, die de oprichters ertoe dreef om alles ter eere Gods te doen. Ter gelegenheid van de ingebruikneming van deze drukkerij waren den 16 Mei j.l onder leiding van Bisschop Ravasz een plm. 30»tal predikanten, professoren e. a. in dit eenvoudige dorp bijeengekomen om dit arsenaal van de Hongaarsche ontwaking te bezoeken. Vóór de officieele opening in den tuin van de drukkerij plaats had, kwam de ge» heele gemeeute in de kerk bijeen, waar Ds. S. Czeglédy het Woord verkondigde. Daarna ginnen allen naar de drukkerij, waar, in den tuin, na Psalmgezang, Bisschop Ravasz sprak naar aanleiding van Gen. 28 16. Hij ein» digde zijn machtige rede met deze woorden «Moge deze drukkerij de eerste drukkerij van de tweede triomfantelijke reformatie in Hongarije zijnl* De drukkerij heet«Drukkerij»Sylvester« zoo genoemd naar Johan Sylvester, een held uit den reformatie»tijd in Hongarije, die in het jaar 1541 in de drukkerij te Ujsziget de eerste volledig; Hongaarsche vertaling van het Nieuwe Testament uitgaf. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om aan onze lezers Ds. Z. Tildy voor te stellen. Want hij is de eigenlijke leider van de geheele drukkerij. Ds. Tildy was n.l. met enkele vrienden de oprichter van de druk» Zaterdagmiddag werd te Noordwijk aan Zee door K N. A. C. een concours voor Automobiel' koetswerk georganiseerd Een overzicht van het concours dat op het terrein van het Grand Hotel Huis ter Duin werd gehouden. het Hongaarsche Volk iets gaat doen, dat wèl groote beteekenis heeft. De Hongaarsche Heraut schreef Ingebruikneming van de Sylvester» Drukkerij. De ontwaking der laatste jaren in de Hong. Geref. Kerken heeft reeds vele vruch» ten afgeworpen. Velerlei arbeid is begonnen die veel belooft en velerlei teekenen kunnen wij zien, die bewijzen, dat de Geest des Heeren in dit land machtige dingen gaat voorbereiden Maar geen een van deze is misschien van zoo groote beteekenis en geen een belooft zooveel, als de oprichting van de Drukkerij»Sylvester te Tahitótfalu. Hoe is deze drukkerij ontstaan Zij is een waagstuk van een kleine groep van predi» kanten, die naar het voorbeeld van de vaderen der reformatie i eslo'en hebben om de ontwaking in de Hongaarsche Kerken hoofdzakelijk door de pers te dienen. En om dit doel te kunnen bereiken hebben zij te Tahitótfalu, een klein Geref. dorp, dicht bij Budapest, op het eiland Szentendre, onder leiding van Ds. Z Tildy en zijne vrouw in een eenvoudig boerenhuis een kleine drukkerij opgericht, die boeken, trak» taten en een evangelisatieblad begon uit te geven. En het Hongaarsche volk begon te luisteren naar wat in dit weekblad «De Christelijke Familie« werd gezegd. En de drukkerij ging, niettegenstaande de econo» mische depressie in Hongarije, zich prachtig ontwikkelen. Geen wonder, want de arbeid in deze drukkerij werd dagelijksch met vu» rige gebeden ondersteund. Het «Ora et la» bora* heerscht daar als grondbeginsel. En de Heere heeft te Tahitótfalu groote dingen gedaan. Het oude boerenhuisje werd kerij en sinds jaren wijdt hij heel zijn vrijen tijd en beschikbare kracht aan dezen arbeid. En als hij geen tijd heeft, dan staat zijn vrouw als helpster daar, die intusschen in de drukkerij»zaken evengoed thuis werd als haar man. De geheele arbeid rust eigenlijk op hunne schouders. Laat ons bidden, dat deze heerlijke vrucht van de Hongaarsche ontwaking tot een verderen zegen van kerk, land en volk moge strekken. *>Uit genade door het geloof DM is bij de Reformatie de kracht geweest tot opbloei van een nieuw leven. Leert de kern van het Hongaarsche Volk dat verstaan, dan zal óók daar door 's Heeren kracht groote daden gebeuren. Maar als we dan letten hoe de Hongaarsche Kerk nog tobben moet om zelfs maar een drukkerij te stichten, hoe rijk moeten wij ons dan in Holland niet voelen, wij, die een flinke pers tot onze beschikking hebben en nog zoo véél meer bovendien 1 Laat ons dan zien, dat wij houden wat we hebben en door onze ontrouw, zonde en lakschheid deze bevoorrechting boven andere landen niet verbeuren. Plattelandersbond. Van de hand van den heer K. H. van Beek, landbouwkundige te Den Briel, ontvingen wij onderstaande mededeeling Plattelandersbond. De heer K. H. van Beek, te Brielle, alg. secretaris-penningmeester van den Platte landersbond, heeft vanaf heden bedankt als lid van dien Bond en houdt daardoor tevens op met de vervulling van laatstgenoemde functie. Dit bedanken houdt verband met de heer- schende richting bij de leiding van dien Bond, waarmee de heer van Beek onmogelijk kan instemmen. Onze landbouwers die meenden, dat hun heil in de plattelandersbeweging lag hebben nog weinig pleizier beleefd van hun belangen» politiek. Wij hopen dat ook de heer van Beek voor goed bekeerd is van de dwaling zijns weegs. In stoffelijk en geestelijk opzicht heeft deze belangenpolitiek in verkeerde richting gewerkt. Stoffelijk omdat het maken van een kunst» matige scheiding tusschen stad en platteland zich wreekt. En als men dan nog bovendien vertegenwoordigers krijgt als de heer Braat is alles hopeloos verloren, want er is voor een partij niets dat meer verlammend werkt dan dat men niet ernstig genomen wordt. 40 cent per regel (j zc/e.poneer& met bijzondere nauwkeurigheid vervaardigde rooktabak. Onze veeljarige ervaring komt de kwaliteit ten goede. MORIAAN BAY munt uit in geurigheid en zachten smaak. 40 cent per half pond. NEEMT PROEF In geestelijk opzicht deugde deze actie niet omdat zij zich in dit opzicht neutraal wilde houden en daarom natuurlijk anti»ChristeIijk werd. We herinneren er slechts aan hoe Braat in 1922 de verkiezingsstrijd inging en hij zich over kindertoeslag aldus liet hooren «Niet het mes er in, maar de valbijl er op. De ambtenaren krijgen kindertoeslag. Ik noem het fokpremie. Het stamboekvee krijgt een brandmerk. Zoo moesten we eigenlijk nu ook met de kinderen van die heeren doen«. In zulk gezelschap is geen plaats voor iemand die nog iets voelt voor Christendom en religie. Nadruk verboden. Er is op 't oogenblik nog al werk. Als dat om deze tijd van 't jaar nog niet zoo was, zou het er slecht uitzien. Toch wist mijn vader er van te vertellen. Hij woonde in een grasstreek, waar melkge» win en hooibouw hoofdzaak waren. Die streek was een onderdeel van een groote streek, waarmee het een geheel vormde, maar van die streek vormde hij het allerlaag, ste gedeelte. Nu was het een uitermate natte zomer en het was een vijf en veertig jaar geleden een uitermate slecht bema'en waterschap.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1