Bij Examens en Openbaar Optreden Gemeenteraad. Kerk en School. Burgerlijke Stand Visscherij. Binnenland. Buitenland. Reclame-Mededeellngen. Plaatselijk Nieuws» 40 cent per regel. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mynhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. de oplossing van het pachtvraagstuk met haar advies iets vooruit zal brengen, ondanks de uitgewerkte regeling betreffende de toepassing van het beperkte continuatierecht. Teveel wordt uit het oog verloren, dat het zich gedwongen moeten neerleggen bij een uitspraak van derden, wier bemiddeling niet vrijwillig is ingeroepen, nooit duurzame en goede ver» houdingen schept. Temeer, daar den eigenaar voldoende middelen ten dienste staan om zich te onttrekken aan de belemmerende bepalingen,* Het wil ons niet waarschijnlijk vooikomen, dat de Regeering bij een eventueel wetsvoorstel op het haar thans toegezonden advies in dien voege zal ingaan, dat een beperkt contuniatie» recht wordt voorgesteld. Daarvoor heeft het Bestuur van den R. K. Ned. Boerenbond te weinig aandacht geschonken aan de bezwaren van menschkundigen aard, die tegen haar voorstel kunnen worden ingebracht. De Nederlandsche Bond van Veehandelaren vergaderd in Artis te Amsterdam verzond het volgende telegram aan Zijne Excellentie den Minister van B nnenlandsche Zaken en Land» bouw De Nederlandsche Bond van Veehandelaren heden in jaarvergadering bijeen in Artis te Amsterdam verzoekt Uwe Excellentie beleefd doch dringend zoo spoedig mogelijk den in» voer van versch en bevroren vleesch te ver» bieden en wanneer dit niet spoedig kan ge» schieden het dan onmiddellijk zoo zwaar met invoerrechten te belasten dat de veehouderij voor totalen ondergang worde behoed. A. TROMPETTER, Voorzitter. H. NOOM, Secretaris. VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente HERRINGEN, op Vrijdag 9 Juli, des v.m. 10 uur. Afwezig de heeren van Weel en Kievit De voorzitter, den heer Jan den Boer, opent de vergadering met gebed, waarna de Secre» taris de notulen der vorige vergadering leest welke zonder op of aanmerking worden vast» gesteld en geteekend. Ingekomen stukken. Dhr. A. C. de Graaf bericht dat hij zijn benoeming tot lid van de Commissie van Toezicht op het L. O. niet aanneemt. Proceseverbaal kasopname gem.»ontv. welke blijkt in orde te zijn met een saldo groot f 1765.08. Idem kas Armbestuur met een saldo van f 3672 985. Schrijven Ged. Staten, waarbij goedgekeurd terugzendend een wijziging gem.-begr dienst 1925. Idem een wijziging dienst 1926. Begrooting Keuringsdienst van Waren te Dordrecht over 1926, waarbij deze gemeente moet bijdragen f 114.65. Begrooting idem 1925 waaruit blijkt dat deze gemeente moest bijdragen f 101 68, te veel bijgedragen f 13.64, wat opeenvolgende dienst zal worden verrekend. C. J. Holleman verzoekt om ook in aan» merking te komen kolen tb leveren ten be» hoeve der gemeente. Begrooting Gezondheidscommissie dienst 1927, bijdrage dezer gemeente f 26.52. Staat keurloon 1925 bedroeg f 178 inkom» sten en uitgaven Bericht Ged. Staten dat rekening 1924 is vastgesteld. Alle stukken voor kennisgeving aangeno» men. Bericht Rott. Tramweg-Mij. dat de door de gemeente beschikbaar te stellen subsidie, groot f 200, te weinig is, weshalve ze haar ree. s aangeko ndigde dienst niet zal openen. Schrijven van den heer J. L. van Es te Dirksland, dat hij plan heeft een autobusdienst te openen Herkingen—Dirksland. Genoemde beer vraagt daartoe een subsidie jaarlijksch groot f 500. Met minder kan hij niet volstaan. Na eenige bespreking wordt besloten hier» op niet in te gaan. De heer van Es zal van dit besluit bericht gezonden worden Nog was een schrijven ingekomen van den heer W. Akershoek te Rijswijk. Deze wenschte ook een autobusdienst te openen en verzoekt de gemeente een standplaats en kleine bijdrage. Bedrag werd niet genoemd. Genoemde heer zal worden aangeschreven met B. en W. een bespreking hierover te voeren. De heer VAN KEMPEN wenscht dat de bus Zondags niet zal rijden, anders is hij voor gemeente»subsidie. B. en W. zullen het daarheen leiden, dat viermaal daags gereden wordt en Zondags niet. Sïhrijven Comm. van Toez. -op het L. O., waarin deze verzoekt gedurende de herfst over de Kaaidijk zachtjes te rijden, als zijnde hinderlijk voor het onderwijs, wanneer de wagens in galop het schoolgebouw voorbij komen. Idem tot verbetering der privaten, daar deze thans in onhoudbaren toestand verkeeren. Schrijven Vereen voor Chr. Onderwijs op Geref Grondslag om, waar het aantal leerlin» gen steeds stijgende is, de bestaande ruimte met een lokaal uit te breiden. Na eenige bespreking hierover wordt be» sloten de laatste 3 punten aan te houden tot een volgende vergadering. De voorloopige comm., welke wil trachten deze gemeente van electrisch licht te voorzien, vraagt of de gemeente ook bereid is mede te werken. De raad is hiertoe niet ongenegen, maar wenscht eerst een goed omlijnd plan. Daar thans niemand meer het woord ver» langd, sluit de voorzitter de vergadering. SOMMELSDIJK. De dienstplichtige J. Vis van de lichting 1926, is tegen 19 Julia.s. op» geroepen ter vervulling van zijn eerste oefening. Vorige week stonden bij den Correspon» dent der Arbeidsbemiddeling dezer gemeente twee werklooze havenarbeiders ingeschreven. De vrouw van D. v. H. had het ongeluk in de haven terecht te komen, toen zij een wegrollend kachelpijpje achterop liep. Het was gelukkig dat er flink water in de haven was, zoodat ze zich bij het valler niet bezeerde wat met een leege haven zeker het geval zou zijn geweest. Door schipper Dupré werd de vrouw met een roeiboot uit haar benarde positie gered. BrutaalBij G. B. werd uit het tuintje vlak voor de woning een tweetal bloempotten met bloemen ontvreemd. Van de daders geen spoor. Door een tweetal honden zijn bij een landbouwer aan het Wegje alhier .een aantal kippen en kuikens afgemaakt en gedeeltelijk opgegeten. De eigenaars der honden (de hon» den worden vastgehouden) zijn onbekend. MIDDELHARNIS. De slagers alhier heb» ben het spek met 10 cent de kilo afgeslagen. Door M. L. van Splunter is een postduif gevangen, gemerkt Holland 1 O 1926 22556, gummiring G 91. Door den brood», beschuit» en kleingoed» bakker, den heer J. P. van Splunter, is de 3de prijs met verguld zilveren medaille behaald op de gehouden vakwedstrijd te Rotterdam, in de afdeeling beschuit. Zaterdagavond werd de zoon van dhr. Hobbel alhier, op de Kaai door een motor» rijder aangereden, waardoor hij ernstig aan zijn been werd verwond. Tegen den motor» rijder is proces»verbaal opgemaakt. DEN BOMMEL. Leven is strijd. Vorige week zou de vrachtrijder J. B alhier, naar huis rijden. Op een scherpen hoek nabij Stad had hij echter zoo'n vaart, dat hij van den dijk aftuimelde, waardoor geringe schade aan de banden veroorzaakt werd. De auto, welke den naam draagt van «Leven is strijde, is deze wel waardig. Bij beschikking van Ged. Staten zijn M. de Bakker, R. J. Brands, H. P. J. v. Oorschot en A. H. Rosmolen, allen der lichting 1927, voor goed vrijstelling verleend wegens broeder» dienst, terwijl S. Huizer en G. M. Jacobs, der zelfde lichting, voorloopig zijn vrijgesteld. De schietoefeningen der Bijz. Vrijwillige Landstorm zullen 14 dezer van 6—8 uur een aanvang nemen. Een kind van schipper van Z. had het ongeluk zoodanig te vallen, dat het daarbij een armpje brak. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Door toegeschoten hulp werd het doch» tertje van A. B., dat in een diepe zinkput gevallen was, uit een niet aangename positie gehaald. OOLTGENSPLAAT. Vrijdagavond werd in Hotel Hobbel een 2de vergadering gehou» den van Winkeliers te dezer plaatse. Bespre» kingen werden gehouden over het voorschot zegelsysteem. De zegelonderneming berekent aan de winkeliers voor de zegels 10 van hun gemaakte winst De winkelier kan deze niet missen en de klanten die hij er bij krijgt, dank zij het zegelsysteem, blijken minder te zijn dan hij hoopte, doordat alle winkeliers ter plaatse zich bij verschillende zegelinrich» tingen hebben aangesloten, en hij dus volstrekt geen bevoorrechte positie meer inneemt. Men zag daarbij het moreele gevaar dat den win» keistand dreigt, als zwakkere collega's den zegelhouders tegen hooge prijzen mindere waar leveren. Besloten werd een krachtige actie te beginnen tegen die winkeliers, die van dit zegelsysteem geen afstand willen doen7 Tenslotte werd een Wmkeliersvereeniging opgericht genaamd «Helpt Elkander*. Een definitief bestuur wordt later gekozen. Gepoogd zal worden een zwarte lijst van wanbetalers op te maken. Samenwerking zal gezocht worden met win» keliersvereenigingen elders gevestigd. Aanslui» ting van bakkers en slagers werd bepleit. Aan B. Breeman werd de samenstelling van een huishoudelijk reglement opgedragen. Verkooping door Notaris Akkerman. Opbrengst hooigras Kade Weipolder f 573. Buitenveld Weipolder f 721, De Naëtting van bovengenoemde kade werd verhuurd voor f 150 aan R. Breeman. A.s. Donderdagavond ten 7 uur hoopt de Muziekvereeniging «Uitspanning door In» spanning* haar eerste zomerconcert te geven in de tuin van de Bewaarschool. De zoon van den landbouwer W. van Kempen kwam Maandagmorgen zoodanig met zijn rijwiel te vallen dat hij door Dr. Endtz verbonden moest worden, nadat zijn arm in een verband was gebracht kon hij huiswaarts keeren. OUDE TONGE. L. Boet heeft onderhands twee huizen verkocht aan E. J. Buscop alhier. De kinderen van de R K. school zullen een reisje naar Breda en van de O. L. school naar Rotterdam maken. De sergeant van de Vrijw. Landstorm, H. I. Schuitte, zal weer naar zijn garnizoen ver» trekken daar zijn werk hier afgeloopen is. J. B. had het ongeluk met een paard en wagen van den dijk te rijden, met materiale schade en zonder persoonlijke ongelukken liep het verder af. Tot helpster in de Chr. Zondagsschool is benoemd Mej. Ruighaver in de plaats van J. W. van der Linden. NIEUWE TONGE. A.s Zaterdag zal de Postduivenvereeniging «De Gevleugelde Bode* met jonge duiven een vlucht houden van Lier (België). A.s. Donderdagmiddog 3 uur zal de of» ficieele opening van de Diaconale stichting «Elizabeth* alhier, plaats vinden. Verschillende autoriteiten van dit eiland schijnen uitgenoo» digd te zijn. Het openingswoord zal worden gevoerd door den Weieerw. Heer Ds. bax te Oude Tonge, consulent. Dat het niet aanbe» langstellenden zal ontbreken, behoeft geen twijfel. Loop der bevolking: Ingekomen Tijsje Mijnders van Oude Tonge Anna Vermaas van 's [GravenhageMarina en Maria Kievit van MiddelharnisNicolaas Knops Van Sommelsdijk Jacomijntje van der Linde van Ouddorp. VertrokkenAdnaan Knops naar Oude TongeAngenietje de Koning en Johannes Gerardus Knops naar Oude Tonge Willempje Johanna van den Doel naar Rotterdam. Dhr. J. W., alhierreed zoodanig met zijn vrachtauto tegen zijn aan den Stovendijk staande schuur, dat het voorste gedeelte der auto deerlijk werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. DIRKSLAND. Gevonden voorwerpen een jas en enkele sleutelsinlichtingen bij de gem.'poltie. Vrijdag maakten de leerlingen der o. 1. school onder begunstiging van mooi weer een uitstapje naar Rotterdam. Des avonds werden zij door de muziekvereeniging «Ami» citia* alhier van de tram gehaald. Thans is alhier een mondharmonicaver» eeniging opgericht. Het aantal leden bedraagt reeds 50. Voor den dienstplicht, lichting 1927, zijn wegens broederdienst 7 dienstplichtigen voor goed en 9 tijdelijk vrijgesteld. De dienstplichtigen der lichting 1911 zullen met ingang van 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve overgaan. De militaire goederen zullen zij eerst in December a.s. moeten inleveren. MELISSANT. De weegbruggen bij het tramstation en de halte in den polder bij Kavel 50 zijn na gedaan onderzoek wederom goedgekeurd. Zondag 11 Juli j.l. was het juist 25 jaar geleden dat de heer D. Dale als telegram, besteller in deze gemeente werd aangesteld. HERKINGEN. Bij den landbouwer J. Buth alhier, is men reeds druk bezig met aardappelen rooien. Spelenderwijs viel het zoontje van J. Me» lissant in het Spui. Oudere jongens mochten het genoegen smaken het ventje van een wissen dood te redden. In 1906 bedroeg het aantal inwoners dezer gemeente 773, in 1916 840 inwoners en thans bedraagt dit 855. A.s. Donderdag 15 Juli zal er vanwege den Bijz. Vrijw. Landstorm op het plein der O. L. School een schietoefening worden ge» houden. De leden moeten 7 uur (O.T.) pre» cent zijn. m Memento Mori. Zaterdagavond stierf plot» seling de Wed. van Eek. Vermoedelijk hart» verlamming. STELLENDAM. Alhier is een afdeeling opgericht van de Christelijke Zeelieden bond bestaande uit schippers. Tot bestuursleden daarvan zijn gekozenM. Troost, H. W. van Seters, J. van Dam Pzn., W. Brinkman en H. Brinkman. De lijst van kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht ligt gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie ter visie. Door den Raad dezer gemeente is be» sloten over te gaan tot geheele bestrating van de Voorstraat. Raming ongeveer f 40,000,—. Met het leggen van trottoirtegels zal dit jaar nog worden begonnen, terwijl dan het vol» gend jaar het middengedeelte zal worden be» straat. GOEDEREEDE. Toen de zeevisschers gebr. 't Mannetje j.l. Vrijdag het net binnen» haalde, was daarin een vier cilinder motor, maar het bracht hunne netten een schadepost aan van f 75,—. Door onbedachtzaamheid van den be» stuurder kwam de blazerschuit G. O. 10 op het «Plaatje* terecht, waar ze zoo'n lekkage opliep, dat ze Zaterdag met drie motorvaar» tuigen in de haven werd gebracht en nood» zakelijk naar de scheepstimmerwerf zal moeten. De schade is belangrijk. Zaterdag kantelde J. v. H. met een voer hooi in de sloot. Hij zelf zat er bovenop en kwam zonder letsel aan den anderen kant. De helft van het hooi was druipnat. Maandag met het eerste uitzetten van de netten, viel schipper W. G. overboord, doch werd door zijn knechts gered. Toch had hij zich zoodanig de hand geklemd, dat twee zijner vingers ernstig waren gekneusd. Eenige mannen van het loodswezen waren in de nabijheid met hun vaartuig, waaraan een boot was. Zij werden aangeroepen of zij schipper G. aan het strand wilden brengen, dan kon hij dadelijk naar den geneesheer. Aa t hun verzoek werd welwillend voldaan en te acht uur voormiddags was zijn hand al verbonden. Een ochtendbad. De arbeider B. J. reed Maandag in de vroegte met kracht tegen een afsluitboom en ging hals over kop te water. Dit incident liep af met de schrik en een nat pak. De smidsknecht C. G. kreeg Maandag een stukje ijzer in zijn linkeroog dat door den dokter moest worden verwijderd. Hij zal eenige dagen gedwongen werkloos zijn. Maandag werd de arbeiders J. v. d H. door een zonnesteek getroffen. Hij is onder geneeskundige behandeling. De vorige week had visscher A. R. het ongeluk de schroef van zijn motor stuk te slaan. Behalve de bedrijfsschade komt zooiets op f 50,—. ODDORP. Hier ter plaatse komt een ge» val voor van besmettelijke keelziekte, in een woning aan het Westerhoofd. Tot de gevonden voorwerpen behoort ook een zilveren dameshorlogeketting. f De prijs van gedroogde chichoreiworte» len is de laatste dagen aanmerkelijk gestegen. Was onlangs de prijs 8 gulden nu evenwel 11 gulden per 100 kilo. Dit stijgen der prijs is echter wel aannemelijk daar ae buitenland» sche noteering meer gestabiliseerd is. HELLEVOETSLUIS. Van Gemeentewege werd verleden week aanbesteed het maken van straatwerken pl.m. 700 M2. Hiervoor waren 2 inschrijvers C. G. van Saarloos alhier f 380. W. Vliegen, Rotterdam, f 743. De aangifte van leerlingen voor den nieuwen cursus, die 1 Sept. a.s. begint aan de Chr. School, kan dagelijks plaats hebben bij het Hoofd dier School den heer Koekkoek, liefst voor 15 Juli. Kinderen, die vóór 1 Maart 1927 zes jaar worden, kunnen tot de eerste klasse worden toegelaten. Van den arbeider Abr. Went te Nieuw» Helvoet is een paard gestorven aan koliek en onder politietoezicht begraven. Gelukkig was het dier verzekerd, zoodat de schade voor hem niet al te groot is. NIEUW.HELVOET. Door den Burge» meester dezer gemeente wordt namens de ouders opsporing verzocht van Jacobus Goed» gebuur die op Maandag 5 Juli j.l. per fiets is weggegaan om werk te zoeken en tot op heden nog niets van zich heeft laten hooren. Daar hij doof is, vermoeden zijn ouders dat hem een ongeluk is overkomen, te meer daar hij niet is gekleed in werkgoeü of dat heeft me» degenomen. OUDE TONGE. De collecte in de Ned. Herv. Kerk voor de Zending heeft opgebracht ruim f 143, NIEUWE TONGE. J.L Zondag is in de Ned. Herv Kerk, alhier, een extra gift ge» collecteerd van f 10,— A.s. Woensdagavond zal in de consistorie» kamer der Kerk zitting worden gehouden tot het innen der koopsommen van de verkochte en verhuurde zitplaatsen. OUDDORP. Voor de zooveelste maal is een beroep, door den kerkeraad der Herv. Gem. uitgebracht, met een bedanken beant» woord. Vrijdagmorgen is het bericht ontvan» gen, dat Ds. S. Ronner van Doornspijk het beroep naar hier niet kan aannemen. De Unie »Een School met den Bijbel** Aankondiging van de 48ste Jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel. Ik ben vroolijker in den weg Uwer getuigenissen, dan over allen rijkdom. Psalm 119 14. Het is een feit, dat wij met onze scholen met den Bijbel door de Wet»De Visser, in het algemeen genomen, in financiëele ruimte ge» komen zijn. Voor de tractementen van onze onderwijzers, voor de exploitatie van onze scholen, voor het onderhoud van onze school» gebouwen komen de gelden ons toe uit de publieke kassen. Vergeleken bij vroeger heb» ben wij thans voor betrekkelijk weinig te zorgen. Er zijn er zelfs, die spreken van onzen «rijkdom*. Vroeger: wat was dat een zware strijd I Toen moesten wij of onze ouders alles betalen, wat de school kosttetractementen, leermiddelen, onderhoud, rente en aflossing, enz. enz. Uit de publieke kas kregen wij niets, terwijl wij in die kas nog moesten storten, om de open» bare school mee te onderhouden. Dat was de tijd van tekorten, waarbij gezucht, maar, tot eere van onzen God zij het gezegd, ook met vroolijke harten gedankt werd. Thans zijn wij, op enkele scholen na, onder de drukkende financieele zorgen uit en zou» den over dezen stoffelijken vooruitgang vroo» lijk kunnen zijn. Doch nu opgepast! Er dreigen groote ge» varen. Zoo licht gaan we denken, dat door den zoogenaamden «rijkdom* de school met den Bijbel behouden is. Dat is toch glad mis. Die school bestaat niet door het geld van wien ook, maar door de «getuigenissen Gods*, die er het leven van zijn. Gaat ons hart van die «getuigenissen* afzien, en vroo» lijk zijn over rijkdom, dan komt het terecht bij de gierigheid, en mogen wij wel bidden naar vers 36Neig mijn hart tot Uwe getui» genissen en niet tot gierigheid. Die getuigenissen Gods. zijn het leven van onze scholen met den Bijbel. Die getuigenis» sea, zoowel in de natuur als in de Schriftuur, worden daar aan onze kinderen bekend ge» maakt en onderwezen. Alle vakken van onder» wijs worden daar, als voortkomend uit die getuigenissen,-geleerd. Daarin ligt het wezen» lijk onderscheid tusschen de school m. d. Bijbel en de openbare school. Over die ge» tuigenissen en den weg en het onderwijs in die getuigenissen verheugen wij ons. Daarover was ook het geslacht, dat met tranen zaaide, vroolijk. Die «getuigenissen* toch zijn onze eigenlijke rijkdom en maken onze scholen tot een rijken schat. Het ware tegen die «getuigenissen*, als wij van onzen rijkdom niet wilden mededeelen. Wij zouden wel heel ons volk bij die «ge» tuigenissen* onderwezen willen zien. Daarom willen wij door heel ons land heen bekend maken dat de school met den Bijbel, de school der «getuigenissen*, de beste is. Dat is het groote doel der Unie «Een School met den Bijbel*: propaganda voor de school der «getuigenissen*, propaganda in vroolijkheid des harten gevoerd. Daarvoor is geld noodig. Er moet propa» ganda gevoerd worden plaatselijk en over het geheele land. Dit laatste geschiedt door het Bestuur der Unie. Zoo heeft het in het af» geloopen jaar, behalve dat het Unie»sprekers op plaatsen, waar zulks begeerd werd, liet optreden, verspreid29,000 exemplaren van de brochure«Goed doen en niet vertragen*, 165,000 exemplaren van de vliegende blaadjes «Naar de School met den Bijbel*, ruim 200,000 Uniebkadjes. Dat kan niet zonder geld. Daar» voor dient de Unie»collecte. Er wordt vaak gevraagdwaarvoor nog collecteeren Hier is wat. Daar komt nog bij, dat de Schoolbesturen ook nog heel wat uit» gaven hebben, die zij niet uit de publieke kas vergoed krijgen. Vergeet ook niet, dat het buitengewoon onderwijs, d.w.z. het onder» wijs aan blinden, doofstommen enz. groote behoefte heeft aan steun, die wij wel willen verleenen, als er maar van de Unie.collecte in onze Unie»kas komt. Bij dat alles blijft de Paedagogische Leerstoel roepen om ver» meerdering van ons kapitaal. Zal ons Chris» telijk onderwijs tot meerdere paedagogische ontwikkeling komen, dan is die Leerstoel on» misbaar. En denk ook eens aan de duizenden gul» dens, die jaarlijks noodig zijn tot steun van de Oud»Strijders van ons Christelijk onder» wijs, dat zijn de oud»onderwijzers en onder» wijzers»weduwen, die als gevolg van den schoolstrijd geen of slechts een zeer laag pensioen ontvangen en daardoor in kommer» volle omstandigheden verkeeren. Hen te hel» pen is ons een plicht. Er is zooveel, dat roept om financieelen steun, dat wij het ons maar moeilijk verklaren kunnen, hoe sommigen er toe kunnen komen, de Unie»collecte na te laten. Komt, laat ons vroolijk zijn over de getui» genissen des Heeren, over «de school der getuigenissen*, en met blijdschap geven. God heeft den blijmoedigen gever lief. SOMMELSDIJK. GeborenAren, z. v. Jacob Lcendert de Vogel en Aletta van der Velde. MIDDELHARNIS. Geboren: Leendert, z. v. J. Schellius, wed. van L. de Leeuw; Catharina Adolfina, d. v. K. J. Nipius en A. van Buuren; Anthonij, z. v. A. Krijgsman en L. DriesseJohannis, z. v. R. Albregts en H. Driessie. Overleden: Jan de Koning, j.m. 65 j. OOLTGENSPLAAT. GeborenJohannis. z. v. Willem Ras en Maria de Vos; Hendrik, z. v. Johannis Willem Kaslander en Elisabeth DonkerslootArend, z. v. Klaas 'Troost en Fijgje van den Berg Cornelia Anthonia, d. v. Johannis Cornelis Vermaas en Anthonia Maria van Everdink Josephus Adrianus, z. v. Adrianus Joseph Camphens en Elizabeth Beekman; Leendert z. v. Cornelis Holleman en Elizabeth Breur. GehuwdWillem Lokker j.m. 24 j en Aaltje Korteweg j.d. 21 j.Johannis C. Birk» hof, j.m. 28 j. en Wijntje M. van Ree, j.d. 22 j.Abraham v. d. Ent, 24 j. en Joh. Hot» ting, j.d. 21 j. OverledenCornelia Blok, oud 73 jaar, weduwe van Maarten Metaal. NIEUWE TONGE. GeborenFrancina Jacomijntje, d. v. Izaak Vreeswijk en Klaasje van der Linde. GetrouwdPieter Gebraad, j m. 24 j., en Geertje van Alphen, j.d. 20 j. DIRKSLAND. GeborenLeendert, z. v. Jan Dijkgraaf en Hillia van Prooijen. MELISSANT. GeborenLydia Adriana, d. v. P. D. Sieling en A. J. v. d. PoelJan Pieter Cornels, z. v. G. Vogelaar en F. C. S. van Waasbergen -, Martijntje Pieternella, d. v. C. Bechtum en J. Wielhouwer. Getrouwd: C. A. Jansen 26 j. en M. v. d. Klundert 19 j. OUDENHOORN. Over de maanden Mei en Juni 1926. Geboren: Abraham, z. v. V. Vermaat en M. Batendrecht. GehuwdCornelis Hokke 30 j. en Klaasje Looij 24 j.Jan de Pijper 23 j. en Maria Vlielander 24 j. Overleden Teunis van Stigt 71 j. echtgenoot van Cornelia Stoorvogel. GOEDEREEDE. De vorige week werd door de garnalenvis» schers 100 kilo per dag gevangen. OUDDORP. Het gaat de laatste dagen met de garnalen» visscherij niet voordeelig. In de afgeloopen week is maar van 200 tot 250 kilo per vaartuig aan de pellerij afgeleverd kunnen worden. Morgen, 13 Juli, is de hoeveelheid, die aan» gebracht kan worden, op 50 kilo per vaartuig bepaald. In de weervisscherijen zijn de vorige week 28 zalmen gevangen. Het Kamerlid Chr. van den Heuvel. Van betrouwbare zijde verneemt de Nieuwe Meerbode dat de heer v. d. Heuvel bericht heeft ontvangen van den heer H. Colijn, dat deze van het aanbod om voor hem te be» danken als Tweede Kamerlid, geen gebruik wenscht te maken. De heer v. d. Heuvel blijft dus lid van de Tweede Kamer. EINDE DER HONGAARSCHE KINDERFRACTIE. Meer dan 23.000 kinderen gehniavest geweest. Het Centraal Comité voor Hongaarsche Kinderen, dat in November 1919 het initiatief nam tot huisvesting der kinderen hier te lande, is dezer dagen ontbonden. Gedurende den ruim zesjarigen duur van zijn arbeid is het er in geslaagd, dank zij den krachtigen steun van een honderdtal subcomité's en van duizenden pleegouders, in 26 transporten ongeveer 10.800 kinderen over te laten komen van alle in Hon» garije bestaande gezindten. De aanvankelijke moeilijkheid om geschikte gezinnen te vinden voor kinderen van R.»K. ouders werd onder» vangen, doordat het R.«K. Huisvestingscomité eveneens Hongarije binnen zijn arbeidskring trok, waardoor het totale aantal kinderen, dat hier te lande huisvesting vond, op 23 tot 24 duizend geschat mag worden. In de laatste jaren waren met grooten ijver en toewijding voor de propapaganda werkzaam Mgr. Dr. N Knebel en Prof. Dr K. Kéllay, onderscheidenlijk van het Huisvestingscomité en het Centraal Comité. Het vervoer der kinderen geschiedde met speciaal daarvoor ingerichte treinen aanvanke» lijk beschikbaar gesteld door de Hongaarsche regeering en later door de «Lands»kinder» schutzliga* te Boedapest, die met de organisatie der uitzending was belast. De kinderen werden voor het vertrek te Boedapest vanwege onze Regeering door een Nederlandschen geneesheer Jhr. F. J. S. Sinckinghe onderzocht. Van de door het Centraal Comité aange» vraagde kinderen blijven nog ongeveer 425 achter, om al of niet geadopteerd, hier te lande hun opvoeding te voltooien. HEVIGE MUNITIEnONTPLOFFING. Door den bliksem getroffen. Talrijke dooden. Twee dorpen verwoest. Naar een Reu'er»telegram meldt, is het groote munitiedepot der Marine te Lake Den» mark bij Dover in den staat New»Jersex Za» terdag door een geweldige ontploffing geheel vernield. De ramp werd veroorzaakt, doordat de blik» sem in een der gebouwen sloeg. Twee derden van het personeel wordt y^» mist. Aan de inwoners der omliggende steden is bevel gegeven hun huizen te ontruimen. Nadere telegrammen melden, dat door de militairen een cordon van 18 mijl rond het Lake»Denmark»munitie is getrokken, wijl al het daar binnen gelegen terrein als gewaarlijke zóne wordt gerekend. Door den grooten omtrek, waarin de gevol» gen van de ontploffing zich doen gevoelen, is het uiterst moeilijk ook maar bij benadering een eenigszins juiste schatting van het aantal slachtoffers te maken. Men meent echter met zekerheid te kunnen vaststellen, dat van de tachtig officieren en manschappen van het munitie»depöt de meesten om het leven zijn gekomen, bovendien worden reeds 20 burgers vermist. In de hospitalen zijn vier en veertig ernstig gewonde mariniers opgenomen. De verwoestingen, welke door deze ontplof» fing zijn aangericht worden voor het arsenaal der marine alleen reeds op 18 millioen dollars geschat. De landstreek gelegen op een halve mijl afstand, wordt met vernieling bedreigd door ernstige kleine ontploffingen die nog geregeld voortduren. Twee of drie in de nabijheid gelegen stadjes Mount Hope en Hiberma zijn geheel ver» woest, terwijl in andere plaatsen onnemelijke schade is aangericht. De inwoners brachten een nacht vol ver schrikkingen door. Hulp werd spoedig gebo» den. De gewonden worden naar de hoofdstad vervoerd. Volgens verhalen van ooggetuigen begonnen de soldaten, toen zij voor het eerst vuur zagen, met het blusschingswerk. Op last van een of» ficier, die hen op het gevaar opmerkzaam maakte, brachten zij zich echter per auto in veiligheid. Nauwelijks waren zij buiten het arsenaal, of een eerste ontploffing volgde. De auto's wer» de omver geworpen en het regende granaten. De soldaten kwamen er gelukkig heelhuids af, doch verscheidene hunner hadden het bewust» zijn verloren en kwamen, eerst later, toen zij in het lazaret lagen, weer bij. Achtereenvolgens sprongen 15 magazijnen, waar munitie geborgen was, in de lucht. Met het reddingswerk werd zoo spoedig mogelijk begonnen. De overheidspersonen waren spoedig ter plaatse om de omvang van

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2