oos "air,JSFyiP TE KOOP:I EEN KAROS 55 5 oe Hoed en Marl en ioesiuin BM STUMSCHUE HililMlilEI J. v. Kempen - oude Tonge RAflISTERS rmuuima Regal coronas 10 cl. Regal Records eet. WRIGLEYS W. PRINCE ROTTERDAM lü&ËiiHeEiis Kusms a BSTOELEII Kim uil! raiBCE m up ue run. 111.50 MM li BM RDT'S Buizen, Betonsieen, runen enz. enz. G. Kattenwinkel De Centrale Proeftuin LETTEN tchool- |l). Rechtzaken. Catharina, Adolfina Geboren TE KOOP: Dr. TEN GATE, Bek endmaking een Premiekeuring worden gehouden. Gebrs. u. schouwer - - zuid-Beierland kunsttanden-gebitten. PROBEERT A. JOPPE LAKBAK WAGENS Overspannen, de Zenuw» wsterkende th. en Drogisten FENINGEN. ÏDEELTE lag 11 Juli 1926. KERK. i av. 6,30 uur (Doop) 'sav. 6,30 uur Ds. m. 9,30 Ds. Polhuijs. Ds. Polhuis v. Stad. 's av. 6 u. leesdienst. sesdienst en 's av. 6 asdienst en n.m. Ds. jk. 's av. 6 uur dhr. v. (coll.). :nst en n.m. 2 u. dhr. av. 6 u. Ds. Baarslag, ir Ds. Bax v. Oude n.m. Ds. den Oud» Ds. de Voogd v. d. :nhoorn. IDE KERK. 's av. 6,30 uur Prof. v.m. 9,30 en 's av. Laff. fs av. Ds. Schaafsma. en 'sav. 6 uur Ds. Ds. Diemer. ,30 uur (gem. dienst) (ur geen dienst. GEMEENTE. 6,30 uur Ds. de Blois ;n 's av. 6u. leesdienst IDE KERK. >ppenhauer. :nten geen opgaaf. IDENj. ren van hout, [an goud van goud, hout. ,r een oud rijmpje). im»bimmend roept in 't groote, grootsche keurig onderhouden :en heelemaal leeg en Zondaggang, in 't 't gezicht in strakken :tend lachje de dorps» agschen vlijt met rijken ;n weer verder slaven rk te gaan. Eerbiedig ouden eiken banken, lacht eens zat. Terzij, orgestoelte, met zwaar ten, die óók in Godes het zilver en 't goud oud»geringden en de bonte mengeling van en lichte kleurtjes van ng op breede gouden tr koperen kronen. Het dreunteen man in ar den fraai gesneden ii 't zwart fluweel der staat in preekstoel, 'n uen her met gouden A der Pyramiden, uit de tent treedt, waar hij met de 175 geleerden, die hij voor zijn eigen roem heeft meegenomen, een vergadering heeft gehouden om te spreken over godsdienst en wiskunde, roept plotseling uit: Ge kunt pra» ten, wat ge wilt, maar wie heeft dat toch daar boven geschapen?» Wat was de fout der negentiende eeuw? Ie. Haar trots, dat zij meende door de wetenschap het leven zelf te kunnen benaderen. 2e. Haar gebrekkige kennisleer, alsof de mensch alleen langs den weg van hetexperi» ment tot kennis kon komen 3e. Haar illusie, dat zij meende, dat iedereen kon studeeren en alles voor allen geschikt was. De twee eerste dwalingen zal ik hier niet bespreken. Het derde punt is echter voor ons van overwegend belang, want practisch genomen had die derde dwaling de meest heillooze gevolgen n.l. Er kwam een sterke, zooals we nog zullen zien, geen zuivere drang naar kennis; daar» door kregen we overbevolkte scholen met overladen programs want voor de harmonische ontwikkeling kon moeilijk iets overgeslagen worden. De drang naar kennis, zeiden we, was niet zuiver. Iedere tijd heeft zoo zijn gevleugelde woorden en de negentiende eeuw droeg op haar banierKennis is macht 1 Dat zag men duidelijk voor zijn oogen. Heerschte geen handjevol Hollanders over millioenen onwetende iieide» nen en hadden in eigen land de ontwikkelden niet alle hooge posten in hun hand? Bij het ontwaken van den arbeidersstand, bij de toe» nemende machtsontplooiing der sociaal.demo» cratie, bij de overheersching van het zooge» naamde «Pays Légal«, werd die drang naar kennis steeds grooter, niet in ideeëelen zin om God te leeren kennen, maar als middel om machtig te worden en daardoor de goede» ren dezer aarde te kunnen genieten. Het verschil in socialen stand tusschen den handarbeider en den, intellectueel, gaf den sterksten stoot aan den drang der kennis. Natuurlijk raakten we zoo in een slop, waar we echter nog lang niet uit zijn. Sommige beginselen hebben slechts een eeuw noodig om hun dwaasheid te bewijzen. Maar de trots der wetenschap heeft openlijk bankroet ge» slagennaast het experiment en de logische redeneering, krijgen intuïtie, fantasie, bet on» bewuste en het onderbewustzijn weer hun waardezedelijke kracht, wilsvermogen en adeldom van ziel worden weer op zekeren prijs gesteld en na al het gemartel van kinderen zonder verstandskracht, maar die door het dwaze standsgevoel der ouders toch op de schoolbanken geplaatst werden, roept men nu weer«Een vrije baan voor de knappen I« We zitten nu met een intellectueel prole» tariaat dat zeer ontevreden is, want, waar de eters veel zijn, is de spoeling dun en boven» dien had het zenuwgestel veel geleden, door» dat vele blokken bij halve vermogens en door de steeds hooger wordende exameneischen. Wetenschap is iets heerlijks, maar kan niet ieders deel zijn. Er zijn adelaars, die op hun koninklijke vlucht, de toppen der bergen kerk, van die menschen van f 10 en C. over opvoeding. aiet, dat ulieder lichaam tan den Heiligen Geest, lien gij van God hebt [fs niet zijt». 1 Cor. 6 19. liet vragen wetenschap en, vraag dat aan een el ik benijd een ieder, gelegenheid ontvangen ontwikkeling te komen, aat stelt 'i Is een genot veelzijdige ontwikke» de dingen breed ziet selen blootlegt, waaruit organische wereld is n in dit opzicht mijn heel goed, dat er staat, bet niet uitvinden van e toe.« de wetenschap ook niet ;even kan. Wetenschap de werken Gods. Wat J te leeren kennen. Dat ird op de eerste vraag an Calvijn. Guido Ge» ig versje gedicht over euke insect, dat op de er zijn schaatsenrijders» t doet gij toch vraagt rtje. «Wij antwoordt hrijven den Naam van is dat schrijverke pas Itje van de a, wanneer jn We zeggen zoo ge» n God Almachtig. Maar t dat woord «almachtig» e heelal niet doorzocht el, om slechts een paar er 400.000.000.000.000 :onde noodig, zijn, wil »rood« zien en i violet te zien? in den blauwen hemel baar rand met een passer lad lijkt zij. Maar weet >nnerand protuberanzen rkomen van 300.000 vlakte der zon? artgaan, maar of ge nu dem onderzoekt, of den >f ge Gods wegen in de >f de vaste wetten der :ral ontsluit zich wonder oedig, ja wel zeer oot» Ik geloof in God Al' leon, die vereerder van in Egypte aan den voet koninklijke viucnt, ae toppen aer oergen i$W"onder zich laten en er zijn huismusscben, die heusch niet verder kunnen dan van de dak» goot naar de straatgoot en van de slraatgoot naar de dakgoot. Daaraan kan geen enkele nivelleur iets veranderen. Zoo kwam de reactie en trad de lichaams» ontwikkeling sterk op den voorgrond. Zoo sterk, dat het wrevel werkt niet alleen bij hen, die den godsdienst hoog houden, maar ook bij hen, die hoogen prijs stellen op geestesbeschaving. Sla maar een van onze moderne rieuws» bladen op. Niet alleen een rubrieksport, maar soms een gansch bijblad met den stand der wedstrijden over de gansche aarde. Let maar op het enthousiasme van het publiek bij openbare wedstrijden, terwijl de arbeid van geleerden en het resultaat daarvan slechts voor notificatie wordt aangenomen. Soms lijkt het, of we meer dan duizend jaar teruggaan. Toen Pepijn de Korte Koning zou worden, glimlachten de hovelingen om zijn korte ge» stalte. Hij zei niets, maar liet in een wortel» perk een stier met een leeuw vechten. Toen de leeuw op den stier zat, noodigde Pepijn zijn hovelingen uit die twee te scheiden. Nie» mand durfde. «Dan zal ik gaan», hernam hij en hij sloeg leeuw en stier tegelijk den kop af. Als hij terugkomt vraagt gij ironisch «Wie lacht er nn nog«?« Aldus de legende. De kracht van den man lag toen in de kracht van zijn vuist. En al die eeuwen zijn noodig geweest,,om de volkeren van Europa zoover te brengen, dat ze den geesten leerden stellen boven fysieke kracht. De waarde van den mensch heeft de groote Franschman Pascal zoo dichterlijk en toch zoo scherp gedffini» eerd, ais hij zegt»De mensch is een riet, het zwakste uit de gansche natuur, maar hij is een denkend riet. Een volgenden keer zullen we die reactie bezien uit Christelijk oogpunt. W. «Schiedamscb Kerkblad.« I- OOLTGENSPLAAT. De collecte voor den Geref. Zendingsbond he ft in de Hervormde Kerk f 48,12 opgebracht. Nagekomen giften f 16,—. Totaal f 64,12. NIEUWE TONGE. De verkoop van zit» plaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft f 200,— opgebracht. DIRKSLAND. Ds. de Blois alhier heeft voor het beroep naar de Geref Gemeente te Aagtekerke bedankt. OUDDORP De heer J. v. d. Hucht, tijde, lijk onderwijzer alhier, is met vaste aanstelling benoemd aan een Chr. School, hoofd de heer Willemsum, te Rotterdam. Voor de vacant komende betrekking van Hoofd der Chr. School alhier hebben zich negen solicitanten aangemeld Hieruit heeft het Bestuur Woensdagavond benoemd de heer P. Spuybroek, thans le onderwijzer aan genoemde school. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Poging tot doodslag. De 23»jarige W. v. d. M. gedetineerd alhier, stond terecht wegens poging tot doodslag. Op 25 Mei j.l. zou verdachte in de gemeente Den Bommel met het oogmerk van opzette» lijk Adrianus v. d. Made van het leven te be» rooven, althans om hem opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, opzettelijk terwijl hij zich vlak bij genoemden A. v. d. M. bevond met een stuk ijzer, een raamgewicht gewelddadig op en naar diens hoofd en op diens armen en met een stoel gewelddadig op diens lendenen heeft geslagen, zijnde het door hem, verdachte voorgenomen misdrijf van doodslag of zware mishandeling, niet voltooid alleen tengevolge van de van verdachte's wil onafhankelijke omstandigheid, dat hij A. v. d. M. niet zoodanig heeft getroffen, dat de dood van dezen of zwaar lichamelijk letsel bij dezen is teweeg gebracht. Subsidiair was verdachte mishandeling ten laste gelegd. Verdachte bekende. Op 25 Mei was hij naar de woning van Van der Made gegaan, omdat hij hem wilde spreken. V. d. Made heeft hem een klap in het gezicht gegeven en toen heeft hij met het ijzer, dat hij medegenomen had, v. d. M. op het hoofd geslagen. Uit de bij stukjes en beetjes afgelegde ver» klaringen van verdachte die zeer zenuwachtig was, doch dat achter onverschilligheid trachtte te verbergen, bleek verder dat hij in een rijks» opvoedingsgesticht vertoefd heeft. Verdachte antwoordde ontkennend op de vraag van den president of hij dien avond ook niets gedronken had Als getuige wordt gehoord G. Kattenwinkel, arts te Den Bommel, die A. v. d. Made in behandeling heeft gehad. Op 25 Mei is v. d. M. bij getuige gekomen. Hij had een kleine hoofdwonde en kneuzingen in de linkerarm, terwijl een vinger van de linkerhand gewond was. Van der Made is geheel hersteld galleen zal de vinger stijf blijven. Getuige gelooft niet, dat de man er hinder van zal ondervinden bij zijn werk. Getuige G. M. Tiggelman, rijksveldwachter te Den Bommel, had verdachte aangehouden. Getuige kende den jongen tevoren niet. Hij maakte op getuige een onverschilligen indruk. De mishandelde A. v. d. Made, hierna als getuige gehoord, verklaarde dat hij op 25 Mei j 1. met zijn gezin aan tafel zat, toen verdachte als een brieschende leeuw kwam binnenstor» men, roependeIk sla je dood, al krijg ik er ook vijf jaar voor. Voor getuige kon opstaan, sloeg verdachte met volle kracht met het ijzer naar zijn hoofd. Verdachte raakte hem wel, doch de grootste kracht van den slag wist getuige met den rechterarm op te vangen. Direct daarop sloeg verdachte opnieuw. Deze tweede slag kon hij met den linkerarm afweren. Verdachte heeft vervolgens nog een stoel op hem kapot ge» slagen. Getuige had hevige pijn in dien arm. terwijl hij uit een wond aan het hoofd bloedde. Een vinger aan zijn linkerhand is nog altijd stijf en met die hand kan hij zijn werkzaamheden als landarbeider niet zoo gemakkelijk meer verrichten als vroeger Getuige ontkende, dat hij verdachte het eerst geslagen heeft. Gevraagd naar de reden, waarom verdachte boos op Ihem kon zijn, antwoordde getuige, dat de jonge met zijn dochtér wilde gaan. Doch voor die verkeering voelde hij niet veel, omdat de jongen het grootste deel van den tijd in de gevangenis zat. Twee dagen tevoren was hij pas uit de gevangenis ontslagen. Zijn dochter wil 'e bovendien van een ver» keering met verdachte niets weten. Getuige vertelde voorts, dat bij den jongen die vlak naast hem woonde, kent van den tijd af, dat hij uit den militairen dienst geko» men is Hij was, zoo zeide getuige, het grootste monster van den Bommel. Als getuige 's och» tends naar zijn werk ging, lag verdachte achter de boschjes met een mes, want hij wilde hem met alle geweld doodsteken. Op een desbetreffende vraag van den verde» diger, mr. J. H. Westerman antwoordde getuige, dat hij nooit tegen verdachte's ouders gezegd heeft, dat zij hem niet meer thuis moesten laten komen. De vrouw van getuige legde ongeveer gelijke verklaringen af. De dochter A. C. v. d. Made, hierna als getuige verhoord, verklaarde, dat verdachte verschillende pogingen had gedaan om met haar mee te gaan. Maar zij had steeds gewei» gerd omdat zij bang voor hem was. Alle meis» jes in den Bommel waren bang voor verdachte. Hij had haar al eens gedreigd haar te zullen doodsteken. Op 25 Mei, toen verdachte haar vader met het stuk ijzer geslagen had, heeft hij ook haar met een stoel tegen het lichaam geslagen. Verdachte nogmaals voor geroepen, vertelde dat hij boos op van der Made was. Zijn broer had hem gezegd dat v. d. M. zijn moeder opgestookt had, hem niet meer thuis te laten komen. Verdachte wilde Van der Made daar» over spreken. Waarom hij het stuk ijzer mee» genomen had wist hij niet. Het O.M., waargenomen door mr. S. E. J. M. van Lier, merkte in zijn requisitoir op, dat hij uit den indruk, die verdachte hier maakt er uit zijn verleden is op te maken dat we hier met een psychopaath te doen hebben. De feiten, zooals in de dagvaarding ten laste gelegd, zijn hier .op de zitting komen vast te staan. Het O.M. vroeg, in verband met verdachte's verleden een onderzoek naar zijn geestvermo» gens. De verdediger, mr. J. H. Westerman, zeide, dat de motieven tot den daad niet te voorschijn gekomen zijn. Uit alles is echter wel komen vast te staan, dat verdachte psychopaath is. Pleiter refereer» de zich aan het oordeel van de rechtbank. Na raadkamer deed de rechtbank onmiddel» lijk uitspraak, schorste de behandeling van de zaak en gelastte een onderzoek naar de geest» vermogens van verdachte. Kantongerecht te Sommelsdijk. Zitting van Vrijdag 9 Juli. Terecht stond J. H, 33 jaar, landbouwer te Ouddorp, wien ten laste was gelegd het laten liggen van een paal met heiningdraad op den openbaren weg, waardoor.een wielrijder kwam te vallen, en die nu een schadevergoeding eischt van f 5,—. Gehoord worden verschillende getuigen. Het O. M. eischt f 3,— sub. 2 dagen hech» tenis en een civiele vordering van f 5,—. Ver» oordeeling idem. P. M. Wed. van J. G. zonder beroep te Oud» dorp staat terecht wegens overtreding der in» validiteitswet het niet op tijd plakken van de rentezegels. Gehoord wordt get. J. V. 60 jaar, arbeider te Ouddorp. Het O. M. merkt op dat het eiland Flakkee een beetje laks is in het plakken. Men is ver» plicht iedere week een zegeltje te plakken en zeker is er dan overtreding wanneer aan het eind van den tijd dat de rentekaart geldig is nog niets geplakt is. Eisch 30 geldboeten a f 2,— sub. 30 x 1 dag hechtenis. Bekl. wordt veroordeeld tot 30 boe» ten a f 1,— sub. 30 x 1 dag hechtenis. H. K. 19 jaar, landarbeider te Stellendam wordt ten laste gelegd het gooien met grint» keien naar een paar jongens. Gehoord worden J. K. 27 jaar en C. K. 21 jaar als getuigen. Geëischt wordt f 8,— sub. 4 dagen hechtenis. Veroordeelingf 5,— sub. 5 dagen hechtenis. O. v. N.38 jaar, slager te Middelharnis heeft varkens gehouden op een plaats in het dorp, zonder daartoe vergunning te hebben van B. en W Bekl. zegt dat B. en W. de plaats opgeno» men hebben en getuigden dat ze het er een beste plaats voor varkenshouderij achten, zij zullen dan ook voorstellen de politieverord. te wijzigen. Bekl. vraagt nu het proces«verbaal op te schorten tot dat gebeurd is. De kantonrechter merkt op dat het feit een maal gepleegd is, de geheele Raad van Mid» delharnis kan hieraan niets veranderen. Het O, M. wijst er op dat bekl. nog ge» waarschuwd is. Er moet streng gestraft worden ander zal er aan deze toestanden geen eind komen. Geëischt wordt f25,— sub. 15 dagen hechtenis Veroordeelingf 20,— sub. 20 dagen hech» tenis. J. K. 44 jaar,, koopman te Stad aan 't Ha» ringvliet, heeft zich te verantwoorden voor twee. feiten. In de eerste plaats wordt hem ten laste gelegd in zijn woonplaats de nacht» rust verstoord te hebben, door het verwekken van rumoer en later heeft hij overdag nog een opstootje gemaakt terwijl hij in staat van dronkenschap verkeerde. Volgens het proces»verbaal moet hij bij de eerste overtreding vreeselijke vloeken geuit hebben en een zekere Nipius gedreigd hebben hem, indien hij buiten durfde komen, te zul» len doodsteken. Zijn kabaal (en 't is toch zoo'n klein ventje) was wel 100 M. in den omtrek te hooren. De kantonrechter vraagt hem wat er van aan is. Bekl. ontkent het ten laste gelegde. Hij had kwestie met Nipius over een wagenwiel. De kantonrechter: was Nipius thuis? Bekl.Neen, hij was er niet. De kantonrechterHoe weet je dat Bekl.Wel, hij was er niet, anders was»ie er wel geweest, 'k Heb me een beetje boos gemaakt en wat op staan spelen, maar rumoer heb ik niet gemaakt. Gehoord wordt v: B., veldwachter te Stad aan 't Haringvliet. Geëischt wordt f 8 sub. 4 dagen hecht^ Veroordeeling f 6 sub. 6 dagen hecht. Het tweede drama speelde zich af op 2 Juli, op de kaai van het anders zoo vredige dorpje. De kantonrechterK., erken je dat je de orde verstoord heb Bekl.Neen, dat heeft v. Antwerpen ge» daan. Het proces»verbaal wordt voorgelezen en enkele getuigen a décharge worden g hoord, waaruit de volgende feiten vallen te verifi» eeren. Bekl. stond op de kaai met een man of tien rondom zich te praten over het wagen» rad, dat hem reeds eer zoo'n onrustigen nacht bezorgd had. De veldwachter zag hem wat druk gesticuleeren en kwam er op af met de vraag: K., tegen wien heb je het weer? Bekl. antwoordde toentegen niemand, waarop de veldwachter hem den verstandigen raad gaf.dan zou 'k maar naar huis gaan. Hier voldeed K. gewillig aan. Maar nog geen twintig passen verder kreeg hij berouw over deze goede daad en meende zich te moe» ten wreken op den veldwachter over z'n ad» vies, door hem toe te roepenMot je niet met me meegaan, alsof ik een jonge meid ben Hierop heeft de veldwachter hem aan» gegrepen en hem misschien wat hardhandig de richting van zijn woning gewezen. Een der getuigen had toen tegen den veldwachter ge» zegddat gaat op een mishandelen v. Ant» werpen en dat mag toch niet. De kantonrechter tot getuige was verdachte in staat van dronkenschap Get.Och wat zal ,ik daarvan zeggen, hij zal wel een borrel gedronken hebben, want dat is z'n dagelijksch werk, dat weet iedereen Bekl.ja natuurlijk, een borrel drinken ss m'n vak. Vandaag zal ik er nog wel een stuk of tien nemen. Het O. M meent uit een ander wel te kunnen vastellen, dat bekl. in staat van dron» kenschap verkeerde. Verdachte zelf geeft te kennen, dat drinken zijn vak is. Welnu, dat «vak» zal hij ook wel op dien bewusten dag in praktijk gebracht hebben en hem zoo doen optreden, dat de orde er door verstoord werd Geëischt wordt f 8 subs. 4 dagen hechtenis. Veroordeeling f 6 subs 6 dagen hechtenis. Bij verstek ,zijn veroordeeld H v. S. wegens overtreding vischwet f 15.— sub. 15 dagen en verbeurd verklaring vischtuig sub 17—. C. van P. f 15,— sub. 15 dagen hectenis. EEN »BETGOVERD« MEISJE. Geschiedenis met een heks en een wonderdrank. Het verhaal van de Tooverkol. In Sliedrecht is iets wonderbaarlijks te zien «een betooverd meisje, dat door den geest van haar buurvrouw behekst is en niet zal genezen, vóór de toovenares door een zegen» bede de betoovering verbroken heeft«. Over deze geschiedenis van het betooverde meisje meldt men aan de «Tel.» het volgende Op den Dijk te Sliedrecht, wijk D. 15, woont de familie V. De 19 jarige Gezina V. is reeds sedert een half jaar lijdende aan een eigenaar» dige ziekte. Zij lijdt aan een soort vetzucht, wat bij haar kleine gestalte te meer opvalt. Bovendien is zij vaak bedlegerig en zwak van hoofd. De huisdokter zat met het geval ver» legen. Zoo kwam men er toe elders medischen raad en voorlichting te zoeken. Een buurvrouw, die achter de woning van de familie V. woont, de bejaarde vrouw M wist er wat op. Men moest eens den toover» dokter van Gorinchem raadplegen. En dus trok vrouw V. met haar dochter naar Gorin» chem. De tooverdokter bleek een eerzame zadelmaker te zijn, die bij wijze van bijver» dienste als tooverdokter praktijk uitoefende. Nauwelijks had hij het meisje gezien, of zijn diagnose stond vasthet meisje, was behekst door een tooverkol. De moeilijkheid was nu, de tooverkol te ontdekken. Want die alleen zou in staat zijn de betoovering te bezweren. Vrouw V. nam de uitspraak van den toover» dokter onmiddellijk aan als de eenig juiste oplossing. Waren de boomen op haar land niet verdord Wat? vroeg de wonderdokter. Zijn de boomen op uw land verdord? Dan moet u de toovenaarster zoeken in uw naaste omge» ving I Doch hoe uit te zoeken wie die kwaade geest wel was Ook daar wist de wonder» dokter raad op. «Ga naar huis», zoo orakelde hij, «en de vrouw, die het eerst naar den welstand van je dochter vraagt, heeft in haar binnenste den kwaden geest, waarmee het ongelukkige kind behekst is I Zij is de hoofdpersoon 1« Hij prevelde een formule en begon een wonderdrank te bereiden, die hij vrouw V. ter hand stelde. «Laat zoo sprak hij verder de tooverkol drinken van dezen drank en zij zal bereid zijn, je dochter te zegenen, zoodat de betoove» ring ophoudt en ze weer gezond en vroolijk wordt 1« Verheugd ging vrouw V. naar huis, verge» zeld van het zieke kind. En groot was haar verwondering, toen zij, nauwelijks thuis ge» komen, werd aangesproken door haar buur» vrouw, mej. K., die belangstellend vroeg «hoe gaat 't nou met Gezina Geen twijfel mogelijk, mej. K. was de toover» kol, de kwade geest 1 Fluks werd een familieraad bijeen geroepen, waaraan deelnamenvrouw V., de zieke dochter Gezina, vrouw M., de buurvrouw, die den goeden raad had gegeven en de bejaarde vader van vrouw V. Eenige dagen later, om elf uur in den mor» gen, werd met een krijgslist buurvrouw K. uit haar huisje gelokt. «Ach vrouw K., kom eens gauw even kij» ken«, zoo riep vrouw V. haar buurvrouw toe. En vrouw K., die nooit veel bij de buren aan huis kwam, ging terstond kijken, want ze dacht, dat er iemand was flauw gevallen. Geven wij nu even het woord aan vrouw K., om haar wedervaren van dien ochtend te vertellen. «Ze hadden al dikwijls raar gedaan», aldus vrouw Kdoelend op haar buren «En altijd hadden ze het over tooverij gehad. Maar zoo vreemd ais dien morgen heb ik ze nog nooit gezien. Ik kom goedsmoeds binnen-en daar zit heel de familie om de tafel. Is er soms een jarig? vraag ik. loen deed de ouwe man het woord. Ja, vrouw K., zei h je bent nou hier gekomen en we zullen het je maar eens goed zeggen. We weten d'r alles van«. «Wat weet je dan zoo al? vraag ik. «Dat jij met je geest in huis komt. Dat meisje heb je m je macht. En de boomen in het land staan le verdorren. Dat meisje, dat zoo zwaar wordt, heb jij zoo gemaakt En nou eischen wij, dat je er een eind aan maakt. Ontken maar met I Wij hebben de proef ge» nomen met den bijbel op tafel en de sleutel heeft geuraaid naar je huis». Ik begreep er niets van. En daar zegt het zieke meisje nou is het tijd voor een glaasje wijn. Een flesch wordt ontkurkt en ze scbon» ken in. Maar of zij nou uit twee flesschen hebben geschonken weet ik met, want ze hielden me den heelen tijd aan de praat. De wijn smaakte zutig en ik voelde m'n lip weg» trekken. Toen ik het op had, wilden ze, dat ik het meisje zou zegenen. Ik raakte d'r heele» maal van overstuur en wilde naar huis, omdat 't de tijd was, dat m'n zoon thuis moest komen om te eten. Maar ik mocht met weg. «Nou ben je hier, nou blijf je hier», nepen ze alle» maal door elkaar. En de dochter vroeg maar «je moet me zegenen, want jij kan too veren 1« Vrouw V. drong aan zeg nou «God zegen je», dan gaat het goed met m'n dochter. Ze boden mij f 100 als ik haar beter maakte. En toen ik zeide dat ik niet verlegen was om geld, dreigden ze, degene, die het meisje in zulk een toestand had gebracht, te zullen wurgen. Toen was het genoeg. En ik s'ond op om weg te gaan. De oude vrouw Mwas de deur uitgegaan en van die gelegenheid wilde ik geb uik maken om ook heen te gaan, maar zij gingen vóór de deur staan en wilden mij er niet uitlaten. Mijn dochters riepen me en ik antwoordde «dat ik er niet uitkun», lntusschen was m'n zoon thuis gekomen. En toen hij hoorde, dat ze me vasthielden, ging hij naar het nuis van vrouw V., en trok aan de bel. «Je moeder mag er niet uit, al wordt het vier uur, riep vrouw V., want je moeder heeft het gedaan». De jongen heeft toen een trap tegen de deur gegeven, waarop ze hebben opengedaan en ik weg kon. Thuis gekomen, vonden ze allemaal, dat m'n lippen blauw zagen en als het ware weggetrokken waren. Later kregen m'n lippen weer de normale kleur en ging dat trekkerige gevoel in m'n lippen weg. Eerst vier dagen na het gebeurde hebben we bij de politie aangifte gedaan van het geval. Tot zoover het verhaal van mej. K. De politie zal de verbalen ter beschik; ing stellen van den officier te Dordrecht. En deze moet dan uitmaken, in hoeverre hier een ge» val van vrijheidsberooving plaats had. Ook zal daar worden nagegaan, of de eerzame zadelmaker door zijn advies iets heeft ver» richt, dat in strijd is met de wet. In plaats van kaarten. De Heer en Mevrouw NIPIUS— van Buuren geven met groote blijdschap kennis van de geboorte hunner dochter 27775 Middelharnis, 7 Juli 1926. FRANCINA JACOMIJNTTE dochter van 27780 Iz. VREESWIJK, K. VREESWIJK—van der Linde Nieuwe Tonge 7 Juli 1926. op vasten as, ook geschikt om als drielingsche wagen te gebruiken. M. A. JACOBS, »Hoogewerf«, Oude Tonge. 27777 Specialist voor Spijsverterings, Rheu» matische en Zenuwziekten is 14 tot 26 juli afwezig. Eendrachtsweg 65, Rotterdam. 27779 te koop aangeboden woon. en winkelhuis met ®jfi no. 339, bewoond door B. v. d •Jvijde, alsmede daarnaaststaande bur. gerwoonhuis, no. 338, beiden den besten stand aan het Zandpad 5. Middelharnis en aldaar te bevragen A. HOOGZAND, no. 338 27778 TE KOOP om direct te aanvaarden waarop NIEUW KIPPENHOK met prima kippen. Alle in den Boomgaard groeiende gewassen zijn voor den in» maak gereed. 27774 Te bevragen A. LUIJENDIJK, S'dijk électrlseermachlnes worden sedert 1896 met succes gebruikt tegen vele vaak hopelooze door doctoren opge» geven kwalen. Prospectus gratis. Attesten ter inzage. Proefbehandeling gratis. D. Kouwenhoven 6 Co, Kantoor West»Zeedijk 21, Rotterdam. Postbus 622 Levering in huur en huurkoop. Oude machines te koop gevraagd. Vaste ligging Dichte sluiting Goedkoop Vanwege de FOKVEREENIGING te MELISSANT zal op Woensdag 2 i Juli, tijdens de vergadering der Centrale Bond Houders van Stamboekkoeien en van afstammelingen van Andries Nico lucht en veld in Fiakkee, kunnen hier» aan deelnemen, mits zij hun vee tot uiterlijk 17 Juli opgeven bij den Secre» taris JAC. NEELS, Melissant. Singer trapnaaimachine Centr, Bob» bin f25,—. Singer handmachine met kast f20,-. vermeulen's Naaimachinehandel, KIPSTRAAT 42, Telefoon 2176 - ROTTERDAM POOTAARDAPPELEN onder con» trole H. M. v. L., afkomstig van eigeD stamselectie. Genegen groen te rooien. Gewas op het veld te bezichtigen. J. W. SANDERS, Mee. Dent. Oppert 135, Rotterdam. Prijs per tand of kies f 2,—. Nieuwste methode Spreekuur 9—11, 1—3, Dinsdag en Vrijdagavond 7—9. ARTS. DEN BOMMEL is 14-20 Juli AFWEZIG. Praktijk wordt waarge» nomen door Dr OOSTHOEK, die 1 u. n.m. te den Bommel spreekuur houdt 27776 TE KOOP: Groen gerooide goedgekeurd door de H. M. v. L. De velden zijn voor belangstellenden te bezichtigen. 27760 J. A. VAN NIEUWENHUIJZEN Willemshof Achthuizen U BLIJFT ZE ROOKEN. Sigarenmagazijn Sommelsdijk voor GOEREE en OVERFLAKKEE te Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstellenden GRA» TIS toegankelijk. Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die moch» tsn worden verlangd of een wandeltocht maakt, moet U WRIGLEY'S pe permunt Kauwbonbons by U steken» WRIGLEY'S P.K. ver drijft den dorst, houdt mond en keel aangenaam frisch en doet U vermoeid heid vergeten. En als U ergens uitrust zal U het rooken er des te beter om smaken. Handig en doelmatig ver» pakt, gemakkelijk in den zak mee te nemen. H-g-U Pepermunt- KIPSTRAAT ALLEEN No. 34 SPECIAAL HUIS VOOR Zuivere Engelsche modellen vanaf ENORME COLLECTIE

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 5