SLAPELOOS V erkoopingen. MIJNHARDT's Sierk en School. Plaatselijk Nieuws. Zie advertentie JOHs. KERN Gediplomeerd Horlogemaker Leest de Advertentie van Camp f en's StoffeerderiJ ZENUWTABLETTEN noeming aan te nemen, waarna de voorzitter hem gelukwenschte. Daarna was het woord aan den heer Vaan» drager, die eenigen tijd geleden aan Gedep Staten een viertal vragen had gesteld over de bevordering van een hygiënische meikwin» ning in verband met het Melkbesluit. Het antwoord op deze vragen had spr. niet geheel bevredigend en naar aanleiding daar» van gaf spr. nog een nadere toelichting met het verzoek of Ged. Staten niet alsnog in de door spr. gewenschte richting zouden willen werkzaam zijn, omdat z.i. de wettelijke voor» schriften alleen niet in staat zullen zijn binnen afzienbaren tijd een hygiënische melkwinning van beteekenis te bevorderen. Spr. wees op het bestaan van een vereeni» ging, die zich ten doel stelt in samenwerking met de keuringsdiensten opvoedend en contro» leerend te werken in de richting van een ver» beterde melkwinning en hij vroeg, of Gedep. Staten zouden kunnen bevorderen, dat de melk in de winkels van deze vereeniging wordt gekocht. Het lid van Ged. Staten, de heer van Boeijen wees er op, dat Ged. Staten niet mogen treden op het terrein, dat door de Warenwet wordt bestreken. Overigens verklaarde spr. zich bereid, wan» neer van de door den heer Vaandrager be» doelde vereeniging hem een advies mocht bereiken, dit advies nader met Ged. Staten te overwegen. De voorzitter deelde ten slotte mede, dat in verband met de verkiezing van leden der Eerste Kamer op 30 Juli de volgende verga» dering der Staten zal worden gehouden op 29 Juli des morgens om 11 uur. De vergadering werd daarna gesloten. DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. Candldaten van de A.«R. Party. Van de A.»R. zijde zijn in de provincie Zuid»Holland voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer candidaat gesteld de hee» ren 1. Prof. Mr. A. Anema te Haarlem2. Mr. P. E. Briët te Leiden3. A. Hamelink te Utrecht; 4. Mr. V. H. Rutgers te den Haag; 5. J. v. d. Molen Tzn. te Oosterbeek (Gel. derland)6. W. Warnaar te Sassenheim Dr. J. Severijn te Dordrcht; 8 Dr. J.T. Rietsma te Rotterdam 9. Mr. H. W. Hovy te Loos» duinen en 10. Mr. A. Baron Heeckeren van Keil te Rheden. OUD.MINISTER COLIJN. Naar de Eerste Kamer. Naar de «Tel.* verneemt, bestaan er plannen om oud»Minister Colijn candidaat te stellen voor het lidmaatschap der Eerste Kamer. We kunnen dit bericht bevestigen de A R. leider zal op dc noordelijke lijst als no. 1 voorkomen. Op Vrijdag 23 Juli 1926 des nam. 7 uur (oude tijd) te Achthuizen, in café «Koenraadt*, ten verzoeke van den Heer M. J G. J. Koen» raadtpublieke verkooping van6 perceelen tarwe en 10 perceelen aardappelen, gelegen in den Polder «de Tille« en den Hooiblokschen weg Notaris AKKERMAN. Openbare Verkooping meubelen, huisraad enz., fai lissement A. Both, te Stad aan het Haringvliet, gaat niet door. Deurwaarder GROENENDIJK. SOMMELSDIJK.* Dinsdagavond 8 uur kwamen in Hotel Spee alhier de leden van den Boerenbond samen om het 25>jarig bestaan van dezen Bond te gedenken. De voorzitter de heer van Eek opende de goed bezochte vergadering met het uitspreken van zijn dank aan de leden voor hun groote opkomst. Spr. hoopt dat het een genoegelijke avond zal zijn en dat de bezoekers van andere afdeelingen van dit eiland eveneens geen spijt zullen hebben dat zij zich de reis hierheen getroost hebben. Twee gasten heet spr. bizonder welkom n.l. den heer Kleeuwens uit Middelharnis die de vergadering een aangenaam uurtje wil bezorgen met een paar voordrachten en den heer v. Hemert die de eenige begunstiger dezer ver» eeniging geweest is. Spr. werpt vervolgens een terugblik op de afgeloopen 25 ja-en. Veertig jaren geleden stond het er anders voor dan thans Voor den kleinen landbouwer was het toen tobben. Geld was er nooit voor banden en dies was hij afhankelijk van den notaris of eenig ander particulier, die er hem wel aan herinnerde bij verkiezingen b.v. dat hij verplichtingen had. Bij publieke verkoopingen moest er soms een koe beneden den marktprijs verkocht worden om aan contanten te komen. Zoo waren algemeen de toestanden, ook in Duitschland. Men zegt wel eens dat de boer conservatief is, maar als er een goed voorbeeld is, is hij toch wel zoo verstandig zich er bij aan te sluiten. Zoo was het met den heer Raffeisen burgemeester eener Duitsche plattelandsgemeente, de vader onzer Boerenleenbanken. Deze richtte het eerste credietbankje op, weldra gevolgd in vele plaat» sen. In het begin ging er wel eens wat verkeerd maar dat kwam doordat men nog niet voldoen» de geroutineerd was in de Bankwereld. De ongelukkige regeling van het credietwezen was oudtijds wel een der oorzaken van den slech» ten toestand in het landbouwbedrijf. Gelukkig volgde ons land weldra met zijn eerste Boerenleenbank te Utrecht. Eerst scheen deze instelling geen ingang in ons land te vinden. Doch spoedig kwam er verbetering. Op de zandgronden was men er het eerste bij van deze instelling te profiteeren. Op Flakkee was Middelharnis—Sommelsdijk nommer één. In 't begin werd ook hier tegenstand geboden, hoewel in den vorm van lijdelijk verzet. Men begon met 28 leden, waarvan thans nog 11 leden zijn ingeschreven Drie er van zit» ten nog in het bestuur met den kas» sier meegerekend, 't Begon dus als een klein plantje. En na drie jaren gingen stemmen op of het ma>r niet beter was er mee te eindigen, 't Werd toch niets. Men dacht dat men niet genegen zou zijn den notaris te verwisselen met de boerenleenbank. Men openbaarde zijn geheimen liever aan één dan aan 7 of 8 personen. Spr. stelt ech» ter de vraag of het bij den notaris altijd wel zoo geheim bleef als het wezen moest. Van het bestuur is er over de geheimhouding nooit geklaagd. In die dagen zei eens een man uit een ander dorp tot spr: «Wij heb» hen geen bank noodig, wij helpen elkander wel* Dat was in 1906. De vergadering kreeg zoo even een telegram van gelukwenschen van een zusterinstelling in een ander dorp, ndei teekend door den voorzitter. Deze is de» zelfde persoon die in 1906 zoo sprak. Spr. verblijdt er z'ch in dat er kentering gekomen is en men tot navolging is overgegaan. Zoo is de bank gegroeid, eerst wel lang» zaam. Maar dat is misschien nog wel het beste. Had de instelling direct een groote vlucht genomen, dan was het misschien het besiuur over het hoofd gegroeid. Spr. wil met dit kort overzicht volstaan en hoopt dat het een recht gezellige samenkomst mag zijn. Spr. verleend nu gaarne het woord aan anderen die iets te zeggen mochten hebben. Door den heer Borgdoi f, wethouder te den Bommel, wordt een felicitatie op dichtmaat overgebracht van een zusterinstelling. De burgemeester van Sommelsdijk en Mid» delharnis feliciteert eveneens de Boerenleen» bank met dezen heugelijken dag en wijst er op dat wanneer een persoon jubileert er altijd iets weemoedigs bij komt, immers hij beseft zoo'n dag dubbel dat hij ouder wordt en plaats moet maken voor een ander. Niet al» zoo is bet met een instelling Dit is een dag van onbewolkte vreugde Wanneer spr. het overzicht nagaat, bemerkt hij een gestadigen groei. Een financieele instelling is als een fijngevoelige barometer. Zij reageert terstond op economische omstandigheden. Veel men» schen hebben belang bij deze instelling en het is daarom een dubbel voorrecht dat zij gevallen zou zijn van alle partijen en groepen, indien men het beperkt had tot een zang» en muziekconcours. Vooral het toelaten van een danstent op het feestterrein is der feest» commissie door velen kwalijk genomen. 's Morgens werd het feest geopend met een rondgang der schoolkinderen der Christelijk» en Openbare School door het dorp, waarna zij op ruime schaal onthaald werden. Daarna had er een zwemwedstrijd plaats, waaraan door enkele personen werd deelgenomen, 's Mid» dags stroomde een groote volksmenigte naar het terrein achter de haven, waar door zang» en muziekvereenigingen uitstekend voorge» dragen stukjes zang en muziek gegev :n werden. Elke deelnemende vereeniging ontving ee herinneringsmedaille. Lauwertak beschikbaar gesteld door den heer Van der Meer te Middelharnis, ontving het Mannenkoor Zanglust te Middelharnis Lauwertak beschikbaar gesteld door Sempre Crescendo, ontving de Muziek vereeni^g De Hoop van Stellendam. Lauwertak beschikbaar gesteld door de feest» vereen'ging, ontving de Muziekvereeniging Aemititia te Dirksland. Medaille beschikbaar gesteld door Sparta, ontving de Zangvereeniging Excelsior van Dirksland. Medaille beschikbaar gesteld door de Sociteit Te Delft werd Zaterdag het nieuwe clubgebouw van de Studentenroeivereeniging »Laga«off. geopend. Het hijschen van de Laga»vlag op het nieuwe clubhuis- goed gefinancieerd wordt. Het is gebleken dat het bestuur een goeden kijk op de zaken gehad heeft. Spr. wenscht het hiervoor hulde te brengen. Spr. doet ook namens de leden en zoowel het bestuur als den kassier en den Raad van Toezicht. De leden meenden het bestuur een klein bewijs van hun erkentelijk» heid te moeten aanbieden. Men was bang dat er veel te veel geld hiervoor zou inkomen. Daarom werd op de inteekenlijst het max. bedrag, dat ieder geven mocht, genoemd. Dat is in onze dorpen wel een zeldzaamheid. Maar er blijkt uit dat het bestuur, de kassier en de Raad van Toezicht aller sympathie hebben. In de eerste plaats biedt spr den voorzitter een voorzittershamer aan, welke deze in al die 25 jaren nog niet noodig gehad heeft. Ook hieruit blijkt dat de zaken goed gaan. Dat deze hamer thans wordt aangeboden vindt zijn oorzaak dan ook niet in de vrees dat het in de toekomst verkeerd zal gaan, doch het is meer een cadeau, omdat een hamer nu eenmaal bij een vergadering hooit. Dan biedt spr. het bestuur een eikenhouten kast voor een kaartsysteem, waarbij hij de hoop uitspreekt dat ze spoedig te klein zal zijn en weer plaats moet maken voor een kast die nauwelijks op het kantoor een plaats kan vinden. Onder luid applaus worden beide cadeaux overhandigd. Nadat een en andermaal wijn was rondge» diend, verschijnt de heer Kleeuwens achter de lessenaar, tot het houden van een voor» dracht, een Flakkeesche schets, waarbij hij zijn reputatie in het uitbeelden van Flakkeesch leven en het uitspreken van Flakkeesch dialect schitterend handhaaft. Vervolgens krijgt een lid van de Centrale Boerenleenbank te Utrecht het woord, die de felicitatie's van de Centrale overbrengt, en wijst op hetgeen deze bank eens was en nu geworden is. De Centrale Bank mag gerust een der veiligste credietinstelhgen van het land genoemd worden. Al stelt men zich het aller», ergste voor, dat een financieele instelling over» komen kan, iets wat de Centrale Boerenleen» bank niet licht over komen zal dan wordt de terugslag nog slechts heel licht op de plaatse» lijke banken gevoelt. De Boerenleenbank is een nuttige en onmisbare instelling voor h;t landbouwbedrijf en voor den middenstand. Dat is ook op Flakkee wel gebleken. Spreker wenscht ook voorde toekomst de jubileerende bank het beste toe. Vervolgens voeren nog enkele personen het woord wo. de heeren P. v. d. Heuvel te Ooit» gensplaat, en G. C. v. Schouwen van Oude Tonge. Op ruime schaal werd er rondgediend en feestgevierd, zóó zeer zelfs dat enkele bezoe kers's nachts om 2 uur in den Ring nog dis» puut hadden over het gewichtige vraagstuk welke wijn beter was geweest de roode of de gele 1 De Boerenleenbank viert ook maar eens jn de vijf en twintig jaar zulk een feest 1 De heer T. de Gast, alhier, hoopt vol» gende week met zijn gezin uit deze gemeente te vertrekken naar Canada. Donderdagavond werd op het Marktveld in deze gemeente een goedgeslaagde muziek» uitvoering gegeven door Sempre Cresendo van Middelharnis. De beide weegbruggen dezer gemeente no. 1 en 2 zijn vorige week goedgekeurd. Indien het weer gunstig is hopen de kin» deren der Bijzondere lagere school alhier een uitstapje te maken naar het strand van Ouddorp. De slagers in deze gemeente hebben het rund» en varkensvleesch met 10 cents per KG. afgeslagen. MIDDELHARNIS. Onze vroegere dorps» genoot, de heer J. H. de Haas, heeft te Gro» ningen met gunstig gevolg zijn examen voor arts afgelegd. Het dochtertje van den heer A. Taaie had het ongeluk te vallen en haar pols te breken. Er zijn hier reeds nieuwe Eigenheimer aardappelen voor den handel gekocht, welke geleverd worden voor f 4,— de 70 kilo. Als gevonden is bij L. Wesdijk een huis» sleutel gedeponeerd. Donderdagmorgen werd G. L. Bom, toen hij met zijn fiets den weg wilde oversteken, door een auto aangereden en tegen de straat geworpen. Buiten verwachting liep dit incidenl zonder schade en ongelukken af. De chauffeur trof geen schuld. Bij Notaris van Buuren staat dezen zomer voor de derde keer een pereboom in bloei. Woensdag had alhier het wel ietwat grootscheepsch aangekondigd «Festival* plaats, welk feest wellicht meer algemeen in de smaak De Vrijheid, ontving Sempre Cresendo. (Aan deze beschikbaarstelling was de voorwaarde verbonden dat deze alleen maar mocht wor» den verloot aan een vereeniging van Middel» harnis—Sommelsdijk). Lauwertak beschikbaar gesteld door den heer Bresijn te Middelharnis ontving de Zangver» eeniging Concordia van Stad aan 't Haring» vliet. 's Avonds werd het feest met de gebruikelijk lampionoptocht door het dorp gesloten. Zonderen we de verschrikkelijke herrie in de kroegen uit, dan had alles nog al een ordelijk verloop. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Het huis met broodbakkerij, bewoond door A. Both is ingezet door W. van der Welle op f 2730 en de schuur met tuin door A. Kop» penaal op f 1320. Afslag 15 Juli as. Bakker A. C. Koppenaal alhier behaalde op de te Rotterdam gehouden Bakkerijten» toonstelling een 2de prijs met een inzending Beschuit. (Zilver Kruis) Nainspectie. J. Smits alhier moet deel» nemen aan de nainspectie te Middelharnis op 19 Juli 1926 n.m. 1 uur. Tegen J K. alhier is proces»verbaal op gemaakt wegens het maken van nachtelijk burengerucht en verstoring der orde. DEN BOMMEL. De Regenmeter gaf over de maand Juni een neerslag van 40,6 m.M. tegen 27,2 m.M. in Juni 1925. OOLTGENSPLAAT. B. Kruik heeft on. derhands een schuur en erf gekocht van Jac. van Gurp staande en gelegen aan de Weespad. Gevonden en ter gemeentesecretarie ge» deponeerd, een sleutel, een mes en een keurs» zakje met inhoud. heeft hij zich toch onder geneeskundige be» handeling moeten stellen. OUDE TONGE. Door J. Osseweijer is een postduif gevangen gemerkt 9—25 No. 21106 Gr. ring 645 A. Door een dame is op de terugreis van het Festival een fiets verloren terwijl zij op een auto zat. Tot heden nog niet teruggevonden. Alhier is een begin gemaakt tot het plaat» sen van een stoomgemaal voor de Molen, Suyspolder en Zuiderland. Bij een landbouwer alhier zijn de eerste aardappelen (Eigenheimers) gedolven en ver» scheept. Alhier is een perceel uien verkocht voor f 2,— de roede. Voorwaar een goede prijs. Dinsdagavond 13 Juli as. hoopt de muziekvereenig «Vooruit* haar eerste concert op de Kaai te geven. NIEUWE TONGE. Door de P. V. «de Gevleugelde Bode*, alhier, zal deze week een vlucht worden gehouden vanuit Bordeaux (Frankrijk). De lossing heeft reeds Vrijdag» middag om 12 uur plaats, zoodat de duiven op reis zullen moeten overnachtentevens zal Zaterdag 10 dezer een vlucht worden ge» houden vanuit Roosendaal, met jonge dui» ven. De weegbruggen alhier zijn nagezien en voor de suikerbietencampagne 1926 goedge» keurd. DIRKSLAND. Bij publicatie is door den Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden jvan den Raad der gemeente Dirksland bekend gemaakt, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit ter benoeming van een lid van den gemeente» raad, noodzakelijk geworden door het niet aannemen van de benoeming door L. van der Velde. De Heer de G. had het ongeluk te val» len en een rib te breken. Dinsdagavond gaf de muziekvereeniging «Amicitia* in de tent aan den Stationsweg een in alle opzichten goed geslaagd concert. De kiezerslijsten van de Kamer van Koophandel liggen gedurende 14 dagen ter secretarie voor een iede ter inzage.. Wegens de vacature in den Gemeenteraad komt thans aan de beurt voor raadslid der a. r. partij de heer C. C. M. Smit. Door den heer P. Kleyn is een postduif gevangen gemerkt N. 9.26.8924. HERRINGEN. Maandag 5 dezer werd in een lokaal der Bijz. school een bijeenkomst gehouden van hoofden van gezinnen met de voorloopige Commissie, om te trachten een Electr. Centr. te stichten. Een 50»tal gaf zich op voor aansluiting. Een zoontje van dhr. d. G. geraakte in een onbewaakt oogenblik spelenderwijs in een moddersloot. De kleine wist zich gelukkig zelf op het droge te werken en kwam er dus met den schrik en een bemodderd pak af. Wegens werkzaamheden aan een in den weg tusschen de polders St. Elisabeth en Oud» Herkingen gelegen sluis, kunnen beladen voer» tuigen voorloopig niet passeeren. Voor belanghebbenden ligt ter Gem. Secr. vanaf 8 tot en met 18 Juli ter inzage de kie» zerslijst van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Dhr. Sneijdeis de Vogel, arts te Dirksland, is met ingang van 1 Juli j 1. benoemd tot Commissielid der Gezondheidscommissie ge» zeteld te Middelharnis. Door den Burgemeester is een Openbare Raadsvergadering belegd op heden 9 Juli voorm. 10 uur. MELISSANT. Het voor deze Gemeente van belang zijnde afschrift van de kiezers» lijst van de Kamer van Koophandel voor Dordrecht en Omstreken, ligt gedurende 14 dagen ter Gemeemtesecretarie ter inzage. Door A. Both Bz. wonende aan den Molendijk alhier is een portemonnaie inhou» dende een rijwielbelastingplaatje gevonden. STELLENDAM. Wederom is hier een Afdeeling van den Christelijken Zeelieden» bond opgericht, waarvan bestuursleden zijn de heeren J. L. Lokker, St. Jansen, Iz. Troost, E. Kieviet en A. Sprong. Zaterdag werd te Amsterdam in het Rijksmuseum de Tentoonstelling van Fransche Rotro» speet eve Kunst geopend in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten. Op onze foto ziet men o.a Burgemeester de Vlucht, Jhr. Loudon e. a. De eerste 200 H.L. eigenheimers zijn verscheept van den landbouwer M. van den Heuvel. Gisteravond had alhier een vergadering plaats van winkeliers waarin werd besloten geen gêpêzegels of Roebaartzegels meer aan de klanten te verstrekken, daar zij meenden door 2 van de bruto ontvangsten te geven dit ongeveer gelijk staat aan 10 °/o van de ver» dienste en dit op den duur te zwaar drukt ook meende men het geld niet in handen te geven van iemand die men niet kent. De reeds uitgegeven zegels zullen door winkeliers evenwel vergoed worden. Spoedig zal een 2e vergadering gehouden worden. Terwijl een paar wielrijders op den Lan» geweg de wagen met grint van de voerman van Dravik uit Achthuizen voorbijreden schrokken diens paarden zoodanig dat hij de leidsels kwijt raakte, de werf van M. Korteweg Az. opliepen, en ten slotte op den dorschvloer tegen een wagen hooi tot stilstand kwamen Van Dravik was bewusteloos, door de bewo» ners de behulpzame hand geboden kwam hij gelukkig weer bij, doch naar men verneemt OUDDORP. Onder de gevonden voor werpen behooren drie auto«sleuteltjes gemerkt No. 17714. Dc heer P. van Splunter Jz. alhier is geslaagd bij het examen voor commies bij de Directe Belastingen en Accijnsen De geslaagde is opgeleid door den heer Hoogenburg, onder» wijzer aan onze Chr. School. De twee militieplichtigen P. Boelaars en T. van der Bok zijn aangewezen om tusschen 19 en 23 Juli ingelijfd te worden bij het 14e Regt. Inf., garnizoen Bergen op Zoom. f Naar men verneemt heef de heer T. Tanis zijn boerderij met aangelegen landerijen in den polder «Nieuw Stellendam* onderhands verkocht. f Het heerschend mond» en klauwzeer onder het vee van C. J. L. aan den Middeldijk is geweken verklaard. f De sjalottencampagne is begonnen n 1. het plukken. Dit gewas is aanmerkelijk minder dan andere jaren, als gevolg van het koude voorjaar. De prijs evenwel is naar men ons mededeeld van 4—5 cent per kilo. Onrustig, Nerveus en Overspannen. Gebruik hiertegen de Zenuw» stillerde en Zenuwsterkende Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten GODSDIENST OEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 11 Juli 1926. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk. v.m. 10 en 's av. 6,30 uur (Doop) Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur Ds. den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 Ds. Polhuijs. Den Bommel, n.m. 2 uur Ds. Polhuis v. Stad. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 u. leesdienst. Oude Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en 's av. 6 uur Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. leesdienst en n.m. Ds. v. Montfrans v. S'dijk. Herkingen, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. v. d. Pauw v. Alteveer (coll.). Dirksland, v.m. 10 leesdienst en n.m. 2 u. dhr. Vetter v. Langstraat. Melissant, v.m. 9,30 en 's av. 6 u. Ds. Baarslag. Goedereede, n.m. 10 uur Ds. Bax v. Oude Tonge. Ouddorp, v.m. leesd. en n.m. Ds. den Oud» sten v. M'harnis (coll.). Nieuw»Helvoet, v.m. 9,30 Ds. de Voogd v. d. Straaten van Nieuwenhoorn. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur Prof. Hoekstra v. Kampen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en 's av. 5,30 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. en 's av. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. de Lange. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. Nieuw.Helvoet, v.m. 9,30 uur (gem. dienst) Ds. Westerhuis, 5 uur geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m 10 en 's av. 6,30 uur Ds. de Blois Herkingen, v.m 9, n.m. 2 en 's av. 6u. leesdienst DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. dhr. Schoppenhauer. Van de overige gemeenten geen opgaaf. [INGEZONDEN]. Toen de bekers waren van hout, Was de gemeente van goud Nu dè bekers zijn van goud, Is de gemeente van hout. (Naar een oud rijmpje). Deftig, - ernstig bim»bam»bimmend roept dl klok de menschen saam in 't groote, grootsche kerkgebouw. Door de keurig onderhouden nette dorpsstraat, tevoren heelemaal leeg en stil, gaan in langzamen Zondaggang, in 't Zondagschpak gestoken, 't gezicht in strakken plooi of minzaam groetend lachje de dorps» bewoners om na zes»daagschen vlijt met rijken buit nu ook, vóór men weer verder slaven zal, traditioneel ter kerk te gaan. Eerbiedig zit de schare in zware ouden eiken banken, waarin ook 't voorgeslacht eens zat. Terzij, apart, op 't hooge voorgestoelte, met zwaar gordijnd' aanzienlijksten, die óók in Godes huis den scepter van het zilver en 't goud breed z waaiende goud»geringden en de Michals. 't Geheel een bonte mengeling van duurzaam deftig zwart en lichte kleurtjes van één dagzonnetlikkering op breede gouden kerkboeksloten en zwaar koperen kronen. Het groote orgel zingt en dreunt; een man in statig kleed schrijdt naar den fraai gesneden lezenaarde prediker in 't zwart fluweel det toga met helwitte bef staat in preekstoel, 'n beeldhouwwerk van jaren her met gouden doopvont aan zijn voet In de collecte in die kerk, van die menscheD <i vond men één briefje vanf 10 en I zette dat in de krant. C. Losse gedachten over opvoeding. «Of weet ge niet, dat ulieder lichaam een tempel is van den Heiligen Geest, die in u is, dien gij van God hebt en dat gij uzeifs niet zijt«. 1 Cor. 6 19. Ge moet van mij niet vragen wetenschap en kennis te minachten, vraag dat aan een andere pen. Integendeel ik benijd een ieder, die den aanleg en de gelegenheid ontvangen heeft om tot die rijke ontwikkeling te komen, waartoe onze tijd in staat stelt, 't ls een genot een man of vrouw van veelzijdige ontwikke» ling te ontmoeten, die de dingen breed ziet ea voor u oog de beginselen blootlegt, waaruit die gansche, heerlijke, organische wereld is opgebouwd. O, ik ken in dit opzicht mijn Bijbel wel en ik weet heel goed, dat er staat, «nochtans zullen zij het niet uitvinden van het begin tot het einde loe.« Maar men moet aan de wetenschap ook niet vragen, wat zij niet geven kan. Wetenschap is de bestudeering van de werken Gods. Wat is dus haar doel God te leeren kennen. Dat is precies het antwoord op de eerste vraag uit den Catechismus van Calvijn. Guido Ge» zelle heeft zoo'n aardig versje gedicht over »'t Schrijverke*, dat leuke insect, dat op de oppervlakte van 't water zijn schaatsenrijders» kunsten uitvoert. «Wat doet gij toch vraagt de dichter aan dat diertje. «Wij antwoordt het, «wij wel we schrijven den Naam van onzen God Dat is zoo en toch is dat schrijverke pas aan het eerste ophaaltje van de a, wanneer zullen we aan de z zijn We zeggen zoo ge» makkelijk Ik geloof in God Almachtig. Maar wat voor inhoud heeft dat woord «almachtig* nu, als we het gansche heelal niet doorzocht hebben Weet ge wel, om slechts een paar feiten te noemen, dat er 400.000.000.000.000 ethertrillingen per seconde noodig, zijn, wil uw oog de kleur «rood* zien en 800.000.000.000 000 om violet te zien Als ge naar de zon in den blauwen hemel kijkt, lijkt het wel of haar rand met een passer afgeteekend is, zoo glad lijkt zij. Maar weet ge wel, dat op dien zonnerand protuberanzen of uitbarstingen voorkomen van 300.000 K.M. boven de oppervlakte der zon? Ik wil zoo ni.t voortgaan, maar of ge nu den Limburgschen bodem onderzoekt, of den Melkweg bestudeert, of ge Gods wegen in de geschiedenis nagaat of de vaste wetten dei wiskunde bewijst, overal ontsluit zich wonder na wonder en ootmoedig, ja wel zeer oot' moedig fluistert geIk geloof in God Al' machtig. Zelfs Napoleon, die vereerder van zijn eigen Ik, als hij in Egypte aan den voel

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 4