Twee Bladen. pingen Zaterdag ÏO Juli 1926. No. 3240. TWEEDE BLAD. Rectame-Mededeelingen. Binnenland. 11 Op den grondslag der Christelijke beginselen Diaconale Stichting „Elizabeth" Land- en Tuinbouw. Hoeden- en Peitenmagazijn slechts 30 tf 35 pCt. zoo redeneert iemand jcht. Hij, die verleden kreeg 35 pCt. dividend eek 86 pCt. claim, dus of ruim 24 pCt van oet niet slechts worden a.fide aankoopen. Het dat aan de beurs een H.V.A. bestond, die doch een kapitaals» ct, zoowel van beroeps» Daarbij komt nog een lotere factor en dat is aar hooggeprijsde aan» ;ch zijde, voornamelijk »ië. De kapitaalsvlucht un onze beurs danig andeelen H.V.A. Deli» ie zijn goed gevraagd, tot 748 °/0 cum claim 405 elen moet veel geld in speciaal in de Oude ;st zoo door de droogte zulke betrouwbare be» tans weer wat bewege» de maatregelen die in genomen, welke maat» iet geheel bekend zijn, dat zij door de Kamer e stemming voor Parijs er gedecideerd flauw, 6.60, op welk peil er nt te bestaan, is nog steeds ongeveer op een middenkoers, er nog veel geld voor re zijde komen er door ngstelling grootere spe» rvoor grootere eischen len gesteld, op de betere stemming die thans wat meer terende handelstoestan» n zich door sterke af» e slechte posten hebben ien de Amsterdamsche Indische Handelsbank Maatschappij 150 1926 's avonds 7 uur hotel van Veen van m. 234 roeden putsche st en erwten onder den wen Blokpolder nabij perceelen ten verzoeke ardux te den Bommel, otaris v. d. SLUIJS. 's namiddags half vier ddorp, aan de Haven, een partij Scbeepsaf» de Heeren Gebroeders VAN DEN BERG. h van een huis waarin ^plaats en erf, benevens tad aan 't Haringvliet, 1926 bij inzet en op afslag, telkens des nau. fé Smits te Stad aan 't >ond en in gebruik bij ris VAN BUUREN. uli 1926 te Oude Tonge bij veiling en op Don» ar in Hotel «de Weerd® nam. half acht uur elen uitmuntend bouw» older de Nieuwe Blok, Sectie C no. 274, groot 18 R In huur bij den otaris AKKERMAN. velde wenschen te ver» van aangifte te doen 17 Juli 1926 ten kan» otaris AKKERMAN. uli 1926, voorm. lO'/a le Tonge aan den Kra» arden, 1 bruine merrie, oud 1 jaar, 1 merrie» boerenwagens, 2 wiel» n, barouchette, hooi» (3»deelig), cultivator, ie, aardappelmal, hand» he sleeper, paardebeul, verse houten en ijzeren se ploegen, aardappel» iedmessen, stroosnijder jder, compleet klepper» rken, rieken, schoppen, ters, houten bakken, diverse zwingen, ijze» raad, bascule met ge» i mest in den mestput verkoop zal worden ke van den heer Joh. VAN DER SLUYS. Juli 1926 v.m. 10 uur dam, ter herberge van perceelen tarwe, haver onder Stellendam, in den Adrianapolder, in 45 van den Eendrachts» en 7 van den Hals» van den heer D. Goe» VAN DER SLUIJS. uli 1926, des v.m. 10 uur komst tram en bus te bouwschuur, en ten er F. Luijendijk aldaar, van 14 paarden, waar» den en een makke klep» en bij biljet, otaris AKKERMAN. 1926, 's nam. 3 uur (z. t.), el Vim den Doel, van we, Haver en Erwten, :rse personen, verkooping kan plaats insdag 13 Juli 1926. VAN DER SLUYS. es voormiddags 10 uur idam, in het Logement _iaver, erwten en cichorei, emeente Stellendam. VAN DEN BERG. :s het avonds 6 uur (Zomer» t Logement van Akers» erwten, gerst en rogge, gemeenten Ouddorp en en aandeel in de cichorei» ddorg. >s VAN DEN BERG. wt Het Roomsch.Katholieke Kamerlid, de heer A. Baron van Wijnbergen hield op den R.» Katholieken Frieschen Landdag een merkwaar, dige redevoering. Wij achten het niet ondien» stig in onze antirevolutionaire pers enkele passages daaruit af te drukken, omdat we er zoo volkomen mee instemmen en zoo gaarne wenschten, dat ze algemeene grondslag werden voor het staatkundig streven van allen, die Christus' Koningschap ook in den Staat wen» schen te zien geëerbiedigd. Het is, ook blij» kens deze rede, het grondbeginsel van de po» litiek, welke de heer van Wijnbergen voorstaat. Pro Rege. «Wij mogen met voldoening wijzen op onze religieuse politiek, maar toch mag gevraagd of een en ander niet beter zou gaan, of som» mige meeningsverschillen niet wat minder zou» den worden toegespitst, of de het openbare leven zóó bedervende en ondermijnende zelf» zucht, of het streven naar eigen eer roem, succes niet getemperd zou worden, indien voor alles voor Christus, den Koning gestre» den werd«. Beginsel of belang. «Moet niet erkend, dat ook bij ons de be» langenpolitiek zich toegang trachtte te ver» schaffen, en staat het niet vast, dat om haar te weren het niet voldoende is bet Christus» monogram te bevestigen op onze poorten, wél het aanwezig zijn van den waren Chris» telijken geest bij hen, aan wie de verdediging der poorten opgedragen is «Laat de toestand elders ons zijn tot waar» schuwing, opdat niet de politieke vragen de overhand krijgen op de religieuse, maar blij» ven wij getuigen, dat bij meeningsverschillen die wel steeds zullen blijvenwe voor alles soldaten van Christus hebben te wezen, L en Diens banier moeten volgen®. Rood-Roomsch. «Was de neiging voor sommigen om saam te gaan met de sociaaldemocraten niet een symptoon van het miskennen der prioriteit van de religieuze vragen, van het najagen van stoffelijke goederen met veronachtzaming der geestelijke, van het vergeten dat voor alles aan de eere van Christus den Koning moet worden gedacht «Immers Hij is de heilbron zoowel voor het individu als voor de maatschappij In niemand anders is heil, en aan de menschen is onder den hemel geen andere naam gegeven, waar» door wij moeten zalig worden. Hij is ook zoowel voor ieder afzonderlijk als voor den Staat de bewerker van voorspoed en waar» achtig geluk.® De grondsl tgen van het gezag. «Sedert God en Jezus Christus zijn ver» wijderd uit de wegeving en het staatsbestuur en het gezag niet meer wordt afgeleid uit God maar uit de menschen, zijn de grondslagen zelf van het gezag omvergehaald, daar aldus het groote motief is weggenomen, waarom sommigen het recht bezitten om te bevelen, en anderen den plicht om te gehoorzamen. 1 Zulks moet ten gevolge hebben, dat de ge» heele menscheiijk samenleving aan het wan» kelen wordt gebracht, omdat zij niet langer steunt op een hecht fondament.« S. G. en H. G. S. «Ook aan de heeren Kersten en Lingbeek mag wel eens worden voorgehouden, dat juist de richting, door hen voorgestaan, al zien zij 't in hun kortzichtigheid niet in, er toe zal, ja moet leiden, dat het ongeloof zich gemak» keiijker baan zal kunnen breken.« Geloofsvrijheid. «Of, ligt ook in de Encycliek een bedrei» ging van geloofs» en gewetensvrijheid, gelijk, als ik mij niet vergis, de Nederlander eeniger» mate blijkt te vreezen Men kan te dien op» zichte volkomen gerust zijn. Wat de Neder» lander vreest dreigt juist van de zijde der heeren Kersten en Lingbeek, wegens de po» sitie, die zij aan de Kerk, die naar hun oor» deel daarvoor in aanmerking komt, hier te lande, willen toekennen, terwijl de katholieken door hun gedragingen ste ds hebben blijk ge» geven zich te weten te plaatsen op den bo« dem der Nederlandsche grondwet, en dat in de toekomst stellig zullen blijven doen.« «Door die lijn te volgen en er niet zooals de heeren Kersten en Lingbeek doen, van af te wijken, blijft de vrije ontwikkeling der ver» schillende kergenootschappen gewaarborgd, en zal bij blijvend meeningsverschil op ker» kelijk, op religieus terrein, staatkunndige sa» menwerking mogelijk wezen, gelijk het verle» den afdoende getoond heeft, tot heil van land en volk.« Een Christelijk kabinet. En is het nu, niet diepbedroevend, dat in Nederland, waar de kiezers verleden jaar groote lof zij hun daarvoor van ganscher harte gebracht 1 - een Christelijk Kabinet hebben mogelijk gemaakt op heden geen Chr. Kabinet regeert «Zeer heeft het mij getroffen in de lange crisismaanden, dat er o zooveel gepolemiseerd werd over een parlementair», een extra.parle» mentair», een Koninklijk», een Ambtenaren» Kabinet, en blijkbaar niet in voldoende mate werd in het oog gehouden dat primordiale eisch was en blijven moest, dat er zou wezen een Christelijk Kabinet. En toch verscheen juist in die crisisdagen de Encycliek Quas Primas, waarin de Faus ons zoo scherp voor» houdt, dat zoowel de afzonderlijke als de overheidspersonen verplicht zijn om Christus openlijk te belijden en te volgen; «dat zij hebben te denken aan den laatsten dag des oordeels, waarop Christus, die niet alleen uit den Staat verdreven is, maar met verachting wordt veronachtzaamd en vergeten, al dat on» recht gestreng zal straffen, daar zijn Konink» »ijke waardigheid eischt, dat de geheele samen» leving is ingericht naar Gods geboden en ttaar de Christelijke beginselen, zoowel bij h«t uitvaardigen van wetten als bij de recht» spraak, en ook bij de opleiding der jeugd tot ware wijsheid en reinheid van zeden.®® «Werden die woorden niet verstaan Het KabineUColijn. «Nimmer, gij weet het, heb ik er in de crisismaanden een geheim van gemaakt alles aan te wenden, opdat terug zou keeren het demissionair kabinet. »Het is niet geschied Heen heeft men laten gaan, om niet te zeggen heengezonden heeft men den man, die Nederland behoed heeft voor de ramp, die men thans weder in Frank» rijk met alle verschrikkelijke gevolgen aan» schouwen kan. De Geschiedenis zal daarover oordeel en. Voor heden zij slechts opgemerkt, dat haar groote mannen niet te weten te eeren en te waardeeren, een der zwaarste straffen is, die een natie treffen kan. «Maar vóór alles - ik wil het nogmaals gaarne verklaren werd door mij de terug» keer van het kabinet Colijn zoozeer gewenscht geacht, wijl al is een positief Christelijk extraparlementair kabinet zeer wel denkbaar 't voor mij vaststond, dat in de gegeven om» standigbeden alleen de terugkeer van het ka» binet»Colijn ons zou kunnen brengen een Christelijk kabinet. «De uitkomst heeft mij in het gelijk gesteld «Verloren is gegaan het Christelijk kabinet. Het principieele woord in de Troonrede van September 1925«Zoo voor Bestuur als Wet» geviDg blijft handhaving van de Christelijke grondslagen van ons volksleven richtsnoer«, werd niet meer vernomen in de jongste Re» geeringsverklaring«. algemeen, Christelijke Geloofsbelijdenis naar luid der Twaalf Artikelen? Is in deze rede van den heer Van Wijnbergen niet opnieuw uitgekomemen, dat het, Gode zij dank I nog zoo is, als Groen van Prinsterer het consta» te-rde, dat antirevolutionair de naam is van een politieke richting, «die niet binnen de gren» zen der Hervormde, zelfs niet de Protestant» sche gezindheid beperkt is«. Dat er ook «Roomsche Antirevolutionairen® zijn I Óf, zoo ge wilt, Antirevolutionaire Roomschen. Er is in deze rede geen enkel woord, dat het vermoeden wettigt, als zou de R, K. Staatspartij ten onzent in Staat en Maatschappij streven naar Roomsche suprematie, naar overheer» sching der Protestansche meerderheid door een R. K. minderheid. En waar zich ooit zulk een streven bij den een of anderen Roomsch.Ka» tholiek, hij zij priester of leek, mocht open» baren, daar hebben wij nu deze rede om er ons op te beroepen. Een opmerking aan de R. K. Gij aanvaardt met ons het feit, dat wij leven in een land van gemengde bevolking, waarin naar het woord van den heer Van Wijnber» gen, «de dogmatische eenheid® men zou ook kunnen zeggen «de kerkelijke eenheid« «is verboden geworden®. Op grond der his» torie van het Nederlandsche volk zult Ge zelfs niet kunnen ontkennen, dat «het Protestantsche karakter der natie® overheerschend werd. Welnu wilt dat dan niet alleen in woor» den beamen, maar ook in Uw praktische po» litiek. Ook de R. K. Staatspartij is mede ver» antwoordelijk voor het feit, dat «het Christelijk kabinet»Colijn werd heengezonden®. De ver» klaring, door den heer Nolens in de vergade. ring der Tweede Kamer van 10 November 1925 afgelegd, was van zoodanige scherpte, dat ze «de protestantsche gevoeligheid® die wij niet in bescherming nemen; we consta» teeren sleehts het feit prikkelen moest. Ge» lijk door ons, antirevolutionairen, «de antipa» pistische hetze® in onzen eigen kring en in de ons verwante volksgroepen niet ontzien maar scherp veroordeeld wordt en zoo mo» gelijk wordt teruggedrongen, zoo moet Gij in Uw kring, indien Ge waarlijk naar samenwer» king van geloovige Protestanten en Roomschen te zijn dit mag het niet zijn, hoewel het natuurlijk een dag kan zijn van groot pleizier; van hooggestemd genot. Een concours»hippique is een paardensport» feest van instructieven aard; een tentoonstel» ling waar van allen kant ieder het beste laat zien wat hij heefteen openbare les, waar ieder paardenliefhebber zijn paardenkennis kan vermeerderen en controleeren met wat anderen hebben bereikt; waar de liefdevoor het paard in al zijn prachtige eigenschappen en nuttige verrichtingen wordt in stand ge» houden en aangekweekteen propaganda voor de paardenfokkerij. Er zijn in de laatste jaren op verschillende plaatsen in ons land allerlei belangrijke ten' toonstellingen gehoudendeze zijn zeer leerrijk geweest; gaven overvloedig materiaal tot het maken van vergelijkingershadden voor in» zenders en bezoekers paedagogische waarde en hebben daarom goede vruchten afgeworpen voor de groote groep van onze landbouwers. De kennis van de teelt onzer gewassen, van onze fokkerij van rundvee en schapen en paarden, is er door toegenomen en heeft in de praktijk schitterende resultaten laten zien. Zóó zijn onze concoursen'hippique in ver» schillende streken langzamerhand ook gewor» den een middel van intensieve propaganda voor alles wat de paardenfokkerij kan bevor» deren. Het dwingt onze paardenliefhebbers om hunne gedachten eens te concentreerenver» gelijkingen te maken met wat zij ieder voor zich denken en doen en met wat anderen hebben gedacht en gedaan en wisten te be» reiken; zij worden verplicht zich rekenschap te geven van eigen standpunt, methode en richting. Daarom stemt 't opgewekt dat er allerwege in ons land zooveel belangstelling is voor onze paardensportfeesten. Deze belangstelling moet worden behouden en bevorderd met aile kracht. Want onze paardenfokkerij maakt moeilijke tijden door en het zou in zijn groote gevolgen een narionale ramp worden, wanneer de lief» hebberij geheel ging verdwijnen. In de gladde geasphalteerde straten van onze steden en voornaamste dorpen hooren we niet meer het regelmatige, vroolijke hoefgetrapdel Nieuwe Tonge toont wat door eendrachtige samenwerking te bereiken is. Een licht, zonnig, helder en ruim gebouwtje werd dezer dagen als ziekenhuis in gebruik genomen. Hierboven geven wij er een foto van. Ook uit een architectonisch oogpunt beschouwd mag het er zijn. Enkele vragen en opmerkingen. Tot zoover citeeren zij de rede van den heer Van Wijnbergen. We achten commentaar over» bodig. De woorden spreken voor zichzelf, en spreken tot het hart en tot het verstand, ook al zouden wij hier en daar 't een of ander anders gezegd hebben, of onze conclusies op andere praemissen gebouwd. De heer Van Wijnbergen is roomsch»katholiekwij zijn anti» revolutionair. We willen echter naar aanleiding van het aangehaalde een paar vragen stellen aan die protestantsche Christenen, die hun staatkundig beleid wenschen te bouwen op den grondslag van het Koninkrijk van den Christus, en een opmerking maken aan het adres der Roomsch» Katholieken. Men zegt weieens; Ja, die woorden der R. K. sprekers zijn heel mooi, maar Ge weet wel, dat hun ondergrond steeds is de uitbreiding van het Roomsch»Katholicisme en van de pauselijke macht ook over den Staat der Ne» derlanden. »'t Is immers alles één en al leu» gen«, schreef onlangs een antipapist. Voor» eerst lijkt ons het vellen van een dergelijk oordeel, slechts op veronderstelling gebasseerd reeds in strijd met den geest van Christus en den geest, die den Christen en zijn gedrag behoort te bezielen. Wij meenen, dat het meer in overeenstemming is met dien geest, indien wij ten aanzien van R. K. redevoeringen als deze zelfs al veronderstellen we geveinsd» heid dus neen 1 het den apostel Paulus nazeggen (Phil. 1«Nochtans wordt Christus op allerlei wijze, hetzij onder een deksel, hetzij in de waarheid, verkondigden d arin ver» blijd ik mij, ja ik zal mij ook verblijden.® Wij gelooven in de oprechtheid van den heer Van Wijnbergenhijzelf beaamde, wat De Standaard opmerkte, dat er is «een kloof, waardoor de Reformatie en Rome van elkan» der gescheiden zijn«, en haalde met volkomen instemming dit woord van ons A. R. hoofd» orgaan aan«Vandaar dat saamwerking op kerkelijk en missionair terrein noch door ons, noch door Rome mogelijk geacht wordt«. Daarom veroorloven we ons deze vragen aan onze protestantsche Christenen, laat het zijn slechts aan de antirevolutionaireLeest ook Gij dergelijke uitspraken nu' niet met hartelijke instemming Blijkt hieruit niet in» derdaad, dat saSmwerking op politiek terrein met deze roomsch»katholieken in velerlei op» zicht voor Land en Volk mogelijk is, en vruchtbaar kan zijn, en daarom geboden is? Is het zoo ongerijmd op grond van deze woorden te aanvaarden de stelling onzer voor» mannen, die naar saamwerking met de R. K. Staatspartij streefden, dat coalitie met hen ge» oorloofd is, omdat zij op staatkundig terrein zich met ons plaatsen op den grondslag der streeft, eiken prikkel van «de protestantsche gevoeligheid® uitsnijden. Dringt daarom niet meer aan op herstel van den gezantschapspost op het Vaticaan, nu daaromtrent eenmaal de beslissing viel. Wij, antirevolutionairen, meenen de bevoegdheid te hebben U dat met den meesten klem te vragen. Ziet af van Uw verlangen naar de opheffing van het Processieverbod. Laat af van massale demonstratie van Roomsch»Katholieke actie op de openbare straatzelfs van Uw demonstratie niet van zelfverheffing, maar vernedering, het knielen, de devotie (Mr. Rutgers, He Kamer, 27 October 1921). Bedenkt, dat optochten op Zondag van R. K. Werkliedenvereenigingen als op Zondag 13 Juni j.l. gehouden te Zaltbommel (zie N. Prot. Noordbrabander, 19 en 26 Juni 1926), noode» loos de protestantsche gevoelens van velen terecht of ten onrechte kwetsen, en daarom schadelijk werken. Laat dat na, opdat hen, die van het «anti» papisme« een zeer gewild politiek wapen ma» ken, dezen wind uit de zeilen worde genomen. Wij, antirevolutionairen, hebben, geleid door Mr. Groen van Prinsterer, volledig afgezien theoretisch en practisch van eenige publieke bevoorrechting der protestantsche gezindheid. In dien zin niet in den zin, dien H. G S. en S. G. er aan trachten te geven I hebben wij met Groen aanvaard «uit vrees voor erger, den neutralen Staat I® Doet Gij desgelijks I Luistert naar dienzelf» den Groen, die, nog uit zijn graf, tot U spreekt, wat hij op 12 December '49 reeds in de Tweede Kamer tot zijn Roomsch»Katholieke medeleden zeide «Wilt ge derhalve Uw onmiddellijk belang hier te lande bevorderderen, dan moet Ge ondermijnen al wat tot het nationaal volks» leven betrekking heeft. Maar uit een algemeen oogpunt zou ik U mogen vragen, meent Ge, dat dit op den duur zou voordeelig zijn, en zou niet Uw tijdelijke overwinning kunnen leiden tot onze gezamenlijke en blijvende slavernij R. A. d. O. Paardensport In het belang der Paarden» fokkerij. Daarom aller belang» stelling waard. Een concoursihippique is niet een kermisjool; een pretje van jongelui, die eens een dagje met elkaar uit willen zijneen openbare ver» makelijkheid, zooals er zoovele zijn in onzen tijd. Dit moet het niet zijndit behoeft het niet van vurige paarden voor elegante rijtuigen. Het is niet meer noodig even terzij van den weg te gaan staan om de mooie gangen, ele» gante houding, het sierlijke dragen van den langen staart en het lustig snuiven uit de opengesperde neusgaten te bewonderen. Zelfs de knallende zweepslag van den voer» man op den hoogen bok van zijn vrachtwagen wordt nauwelijks meer gehoord. Eentoonig toeterend en vol lawaai snorren de ontelbare, zwaar bestoven, leelijke perso» nenauto's en vracht»automobielen den wande» laar in een eindelooze rij bijna rakelings voorbij. Op vele boerderijen heeft men 't aanfokken van jonge paarden van veel bloed en hooge waarde öf geheel stopgezet öf belangrijk in» gekrompen, omdat de handelsprijzen de kosten van opvoeding en onderhoud niet meer goed kunnen maken jonge veulens, van zeer beste kwaliteit en goede afstamming worden zelfs voor slachtprijzen verkocht. En ook het getal gewone werkpaarden wordt geregeld verminderd, omdat vele landbouwers meenen de exploitatie van hun bedrijf, waarbij in onzen tijd terdege op de kleine uitgaven moet worden gelet, op voordeeliger wijze te kunnen voeren met motorische kracht. Elf jaren geleden werden op de paarden' markten te Gorinchem en Zevenbergen onze lichtere jaarlingen nog verkocht voor f 380,— a f 400,— per stukonze zwaardere voor f 450,— f 5Ó0,—acht jaren geleden werden de hengsten uit het Rijkshengstendepót te Bergen op Zoom nog verkocht voor gemiddeld f7900, (type tuigpaard) en f 8200,— (type trekpaard) en nu wordt door een Amerikaan een reus» achtige reclame gemaakt om op elke boerderij de paardentrekkracht te verdringen door zijn Fordson en heeft prof. M. T. Visser uit Wa» geningen het bijna uitgevonden om zelfs met een Fordmaaimachine onze grasmaaiers en paardenmaaimachines overbodig te maken. Gelukkig zijn er nog vele landbouwers, die hun liefde voor het paard, ook in hun bedrijf nog niet hebben opgegeven en nog eenige verwachting hebben op een betere toekomst; die er wel toe zijn gekomen om voor zichzelf een fordje aan te schaffen als onmisbaar ver» voermiddel voor hun zaken»doen in onzen haastigen tijd, maar hun klepper niet willen missen voor hun kerkgang en familiebezoek en pleizierreisje. Er zijn velen, die van jongs af aan van paarden hebben gehouden, liefhebberij hebben gekregen om te rijden van het zadel of van den bok en verklaarden nog nooit met volle ambitie achter het stuurrad te hebben gezeten. Wat heeft men ook aan zoo'n stom ding als een auto; dat een wiiloos werktuig is in de handen van eiken bekwamen of onbekwa» men chauffeurvoor het besturen waarvan althans geen bijzonder intellect gevorderd wordt. Een echte paardenliefhebber is eerst recht in zijn element wanneer hij in zijn rijtuig zit of met zijn zadelpaard een rijtoertje maakt; dan voelt hij zich niet eenzaam achter een stomme machine, maar gezellig en één met zijn levendige gespierde viervoeter, die reageert op zijn stem en zijn handbewegingdie ook alles ziet en hoort wat er om hem heen ge» beurt en voortdurend in actie is, vol vroolijk» heid en kracht. Onze paardenfokkers en paardenvrienden moeten het hoofd niet laten neerhangen den moed niet laten zakken en het vertrouwen in betere tijden bewaren en vasthouden. Door de groote motorfabrikanten wordt stelselmatig een geregelde propaganda gevoerd om de paardentractie door autotractie te ver» vangenhier tegenover moeten alle paarden» vrienden propaganda maken voor wat met onze paarden kan worden gedaan en bereikt. Dit is veel meer dan velen denken en weten. Er is een tijd geweest dat door onze voor» mannen op het gebied der paardenfokkerij te veel werd gelet op het exterieur; op vlotte gangenmooie houding van hoofd en hals op rug en croupeop zwaar beenwerk en voldoende massa. Nu is de tijd gekomen dat men allerwege meewerkt om ook te letten op het interieur op snelheid en uithoudingsvermogenop productiviteit en overervingsvermogenop humeur en practische bruikbaarheid. Prachtig, dat aller streven gericht is om te komen tot een goed gebruikspaard in velerlei 40 cent per regel. "VOO O DLK KEUS 'i uui aiuu""ui Kipstraat 85»87 Rotterdam 'SEgr ZIE DE 5 ETALAGES Voor Hoeden No. 85. Voor Petten No. 87 Aanbevelend, «I» HENIGER JP» opzichtdat allerlei verrichtingsproeven aan onze wedstrijden kan worden verbonden. In dit verband mag toch wel eens worden herinnerd aan het concours»hippique, dat te Hoofddorp zal worden gehouden op Woens» dag 21 en Donderdag 22 Juli a.s. Ook voor dit jaar is het grootsch opgezet en zal het evenals dat te Hilversum en Den Haag een voornaam cachet dragen omdat vele nummers internationaal zijn en vele buiten» landsche paarden en ruiters worden verwacht. Vooral voor. de liefhebbers van de land» bouwtuigpaarden zal er veel te zien zijn en te leeren in deze streek is met een goed door» gevoerde systematische fokkerij in bepaalde richting inderdaad iets goeds bereikt. Een prachtige collectie der in de vorige maand geprimeerde fokmerriën zal in den ring verschijnenaan de hand en onder 't zadel en voor 't rijtuigde jongelui van onze lan» delijke rijvereenigingen zullen laten zien, wat met onze warmbloedpaarden kan worden gedaan. Moge het nu ook weer de belangstelling van duizenden wekken. Er is nog nooit iemand hier geweest, die spijt had van zijn ondernomen reis naar het centrum van den grootsten polder van ons land. Prov. Staten van Zuid»Holland. De Commissaris der Koningin in Zuid'Hol» land, baron Sweerts de Landas Wyborgh, heeft Dinsdag in 't gebouw der Tweede Kamer in naam der Koningin de Zomerzitting der Pro» vinciale Staten geopend. Na het uitspreken van het voorgeschreven gebed, deelde de voorzitter mede, dat de heeren Jongenburger en Col tof door ziekte verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Spr. wenschte hun een spoedig herstel. Daarna sprak de voorzitter het volgende «Dames en Heeren, Het zoude zeker niet zijn handelen in uwen geest, indien ik onze werkzaamheden deed aanvangen zonder vooraf uit ons aller naam de heeren de Wilde en van der Meer te hebben gelukgewenscht met het feit, dat zij gedurende vijf en twintig jaren hunne gaven en krachten in den dienst heb» ben mogen stellen van dit gewest, de eerste bovendien sedert 1916 als lid van het college van Ged. Staten. Ik doe dit bij deze en bedank hen uit naam der provincie voor hetgeen zij voor het gewest hebben gedaan, terwijl ik den hartelijken wensch uitspreek, dat het hun ge» geven moge zijn hun schoone taak nog lang te vervullen met dezelfde toewijding, dezelfde liefde, als zij dit in het verstreken tijdvak hebben gedaan®. Deze woorden werden door de leden met applaus begroet. Daarna dankten de heeren de Wilde en van der Meer voor de uitgesproken gelukwenschen. Vervolgens werd de agenda afgehandeld, waarbij conform het voorstel van Ged. Staten besloten werd een aantal onderwerpen com» missoriaal te maken of in handen van Ged. Staten te stellen om prae»advies terwijl andere punten voor kennisgeving werden aangenomen. Bij het rapport der Commissie nopens het voorstel tot het in beheer en onderhoud nemen van den weg Spijkenisse—Heenvliet werd nog voorlezing gedaan van eenige nader ingekomen adressen, in eenige waarvan aanhouding van het voorstel werd gevraagd ten einde tot nader overleg te komen. De voorzitter stelde voor de zaak weder in handen te stellen der Wegencommissie. De heer van Sandick, voorzitter dier Com» missie, sloot zich bij het voorstel tot aanhou» ding aan, doch wenschte, dat eerst Ged. Staten zich een voordeel zouden vormen. De voorzitter merkte op, dat zulks zou ge» schieden. De heer Crena de Jongh sloot zich eveneens bij het voorstel aan en hoopte, dat binnen niet te langen tijd Voorne en Putten door een goeden weg zullen verbonden worden met Rotterdam. Overeenkomstig het voorstel van den voor» zitter werd besloten. Bij de verkiezing van een buitengewoon lid van Ged. Staten werden uitgebracht 62 stem» men, waarvan 7 blanco, 1 op den heer van Sandick, 1 op den heer van Aalten, 2 op mej. Groeneweg en 51 op den heer Crena de Jongh (aftr.). De heer Crena de Jongh verklaarde de be»

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 3