I rim lekooD I t Kerk en School. Posterijen Burgerlijke Stand Gemengd.Nieuws« Advertentiën. W ater stokerij EEN HIT BRl Wil I. v. PROOI O z N. J Hl Land- en Tuinbouw. Uitslag aanbesteding. Uitslag Verkoopingen. Getrouwd Ondertrouwd hartelijk vaarwel ANNEÏJE VAN OOSTENBRUGGE, Te ko< woon- en uin u/oon- en uiii nuis met Er met Ert Nc schlidersuierl KRUIDENAZll IMÏIAAI ECHT PERU Gedipi. Dra De Praktijk te SOMMEE s.s. DIEN l: r 1927, A. A. J. Buys voor 2 jaren vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens oplei» ding tot een geestelijk ambt. OUDDORP. In de maand Juni hebben zich in deze gemeente gevestigd; Jan v. d. Hucht van EdeAafje Onneweer van Groo» tebioek; Leendert Goedegebuur van Stellen' dam en Johanna klink van Den Bommel. De volgende personen zijn vertrokken Hendrika Non naar GoedereedeGeertruid Hameete» man naar DirkslandJohanna Breen naar Dirksland en Jacomijntje v. d. Linde naar Nieuwe Tonge. Een anderhalfjarig kindje van K. W. viel in een put; De moeder sprong er ijlings bij en redde haar kleine. Dinsdag werd bij bekkenslag bekend ge> maakt dat de zwarte bessen voor 80 cent het kilo te koop gevraagd werden. Wij hoorden van iemand, die dien dag 130 kilo afgeleverd heeft. Thans is de prijs teruggeloopen op 60 cent. De leden der geitenfokvereeniging zijn ter vergadering opgeroepen in de oude School a.s. Zaterdag 3 Juli des avonds te 7 ure. De agenda vermeldt: 1. Opening en notulen; 2. Inliichtingen omtrent de keuring 3 Opgave van geiten voor de keuring op 28 J uli4. Op« gave van geiten voor dekbewijs5. In ont' vangst nemen dekbewijs6. Rondvraag en sluiting. Het bestuur dringt aan op trouwe opkomst. f Aan den Groenendijk is een stuk bouw laud publiek verhuurd tegen f 87 per gemet. Tien jaren geleden deed ditzelfde perceel land f 104 per gemet. Alzoo kan men toch eenige daling der huurprijzen constateeren. f De eerste ladingen cokes voor de cicho> reifabrieken zijn heden aangekomen. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 4 Juli 1926. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, 's av. 6,30 uur Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. 10 en 'sav. 6,30 uur Ds. den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 Ds. Polhuijs. Den Bommel, n.m. Ds. v. Montfrans v. S.dijk. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 leesdienst en 's av. 6 uur Ds. Bieshaar van Den Haag (Coll. Geref. Zendingsbond). Oude Tonge, v.m. 9,30 uur Ds. Bieshaar van Den Haag (Coll. Geref. Zendingsbond). Nieuwe Tonge, n.m. 2 u Ds. Polhuijs v. Stad. Herkingen, n.m. 2 u." dhr. Vetter v. Langstraat. Dirksland, v.m. 10 leesdienst en 's. av. 6,30 uur Ds. Baarslag van Melissant. Melissant, v.m. 9,30 Ds. Baarslag (H. Doop) en n.m. geen dienst. Goedereede, n.m. 2,30 uur Ds. den Oudsten van Middeiharnis. Ouddorp, v.m. Ds. v. Montfrans van S.dijk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 en 'sav. 6,30 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en 's av. 5,30 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. de Lange. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m 10 en 's av. 6,30 uur Ds. de Blois Herkingen, v.m 9, n.m. 2 en 's av. 6 u. leesdienst Van de overige gemeenten geen opgaaf. DIRKSLAND. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. J. Kraay van Staphorst met een predikatie naar aanleiding van Hand. 10 vers 33, het laatste gedeelte, deed Ds. K. van As, overgekomen van hier j.l. Zondag zijn intrede te Rouveen met een leerrede over Lukas 15 1—7. Behalve Ds. Kraay was van den Ring mede aanwezig Ds. Enkelaar van Hasselt. De heer D. Binkhorst Jr. is benoemd tot hoofd der o.l. school te Lisserbroek, gem. Abbenes. NIEUWE TONGE. A.s. Donderdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier, de verhu» ring en verkooping van zitplaatsen plaats hebben. GOEDEREEDE.f Ds. F. de Gidts, voor deze predikant te Goedereede, werd Zondag j.l. tot zijn heilig dienstwerk te Oud»Vosse» meer ingeleid d.or Ds. K. P. Datema van Tholen, waarnemend consulent. De bevestiger had tot tekst gekozen Ps. 89 16a. Toege« zongen werd Ps. 20 1. Des namiddags was de tekst van de intreerede uit 2 Cor. 7 2a, «Geeft ons plaats«. Toespraken werden ge« houden tot collegas, consulend ringpredi' kanten, de aanwezige familieleden, koster, organist, catechisanten en gemeente. Daarna voerde de consulent het woord en verzocht den bevestigde toe te zingen Ps. 136 26 en Ps. 134 3. Hierna dankte Ds. de Gidts gemeente en den consulent en liet nog zingen Ps. 72 11. Beide malen was de kerk overvol. SPIJKENISSE. Onder zeer groote belang' stelling hield ds. v. d. Spek Zondagavond in de Geref. kerk afscheid. Tot tekst had de leeraar gekozen Hebreeën 13 vers 8. Jezus Christus ,is gisteren en heden dezelfde en in der eeuwigheid. Spr. wees erop, met kracht en belang dat alles op deze aarde mag veran» deren, maar Gods woord tot in der eeuwig» heid zal blijven bestaan, dat Hij is het voor» werp van het geloof, de weg en waarheid in het leven. Na deze rede verzocht de spr. te zingen Hoe zalig is het volk, dat naar Uw klanken hoort, enz. Daarna nu richtte hij afscheidswoorden tot ouderlingen en diakenen en tot ds. J. H. Schuurmans Stekhoven, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, alhier en tot de gemeente. Namens het kerkelijk college richtte 'de diaken C J. Mol een gloedvolle rede tot den leeraar en zijn vrouw. Spr. wees op de zeer goede samenwerking gedurende deze driejaar. Door Gods kracht en. hulp hebben kerkeraad, gemeente en predikant elkaar altijd kunnen verstaan in oprechte liefde tot den bloei der gemeente. Met leedwezen zag men dan ook den leeraar vertrekken, doch men vertrouwde dat het Gods wil was en daardoor de zegen op zijn werk niet ten achter zal blijven. Daar» na verzocht de heer Mol staande den leeraar toe te zingen Psalm 72:11. Ds. Schuurmans Stekhoven sprakzijn collega eveneens waardeerende woorden toe en wen» schte dat de nieuwe werkkring te Soerabaja voor ds. v. d. Spek en zijn vrouw een heer» lijk werk in het Evangelie mocht worden en blijven en Gods onmisbaren zegen hen steeds deelachtig zou zijn. Na wederkeerigen dank en zang werd deze plechtige afscheidsure gesloten. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Gedurende de vorige maand zijn op het postkantpor alhier behandeld 21 telegrammen, 466 gesprekken en 15 oproepberichten. NIEUWE TONGE. Over de afgeloopen maand werden alhier op het hulppost», telegraaf» en telefoonkan» toor behandeld10 telegrammen, 373 telefoon» gesprekken en 11 telefoonoproepsberichten. Totaal 403 handelingen. DIRKSLAND Aan het postkantoor Dirksland en de daar» onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juni 1926 ingelegd 2853 36, terugbetaald f 4144.05. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3404. Postcheque en girodienst 376 stortingen f 52.445.07, uitbetaalde cheques f 8.912.04. SOMMELSDIJK. Geboren Christoffel, z. v. Cornelis van den Boogerd en Miena Dammers, beiden te Rot» terdamMaatje, d. v. Adrianus Dubbeld en Adriana Looij. OndertrouwdMarinus van de Klundert, 22 j., te Melissant, en Margaretha Maria Schert» zing, 24 j., alhier. Gehuwd: Johannes Razenberg, 28 j., alhier, en Louiza Johanna Dubbeld, 23 j., te Mid» delharnis. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenJacob, z. v. A. Jongejan en A. TrommelTeunis, z. v. H. Mulder en P. Timmer. Naar wij vernemen zal de Jaarvergadering van de Flakkeesche Boerenbond dit jaar ge» houden worden te Melissant. OOLTGENSPLAAT. Uitslag aanbesteding van het werk tot plaatsing van een stoomgemaal in de polder Oudeland. Ingekomen 9 biljetten. H. G. van Meer, Oosteriand f 13564C. van der Klippe, Oosterhout f 13290; dhr. F. van der Hulle, Oosteriand f 12990; J. Pijl Zuidland f 12880dhr. L. Dorsman, Ooit» gensplaat f 12209D. de Knecht, Heenvhet f 10900; J. Ie Comte Sommelsdijk f 10825; T. Blijleven, Made f 10247J. T. Mossel» man, Ooltgensplaat f 9397. Gegund. Uitslag van de door Notaris Van der Sluys te Dirksland gehouden veiling van bouwland ten verzoeke van den heer M. de Haas te Rotterdam, thans verhuurd aan den heer L. J. Kwak te Melissant, op Donderdag 1 Juli 1926, in hotel Van den Doel aldaar. Totale grootte 6,37,00 H.A. (13 Gem. 261 R. V. maat) bouwland, gedraineerd, in den polder Nieuw Kraaijer. Perceel 1. Ongeveer 0,75,01 H.A. (1 Gem. 190 R. V. maat) bouwland. 3 meeden, ingezet door W. Hagens te Dirksland op f 1310, per gemet of in totaal f 2140,—. Perceel 2. Ongeveer 0,99,20 H.A. (2 Gem. 48 R. V. maat) bouwland, 4 meeden, ingezet door F. van Ast te Melissant op f1310,—per gemet of in totaal f 2830,—. Perceel 3. Ongeveer 0,76,55 H.A. (1 Gem. 200 R. V. maat) bouwland, 3 meeden, ingezet door L. J. Schilperoort te Middelharnis op f 1330,— per gemet of in totaal f 2217,—. Perceel 4. Ongeveer 0,50,82 H.A. (1 Gem. 32 R. V. maat) bouwland, 2 meeden, ingezet door L. J. Schilperoort te Middelgarnis op f 1275,— per gemet of in totaal f 1411,—. Perceel 5. Ongeveer 0,99,66 H.A. (2 Gem. 51 R. V. maat) bouwland, 4 meeden, ingezet door D. Bakker te Dirksland op f 1320,— per gemei of in totaal f 2864,—. Perceel 6. Ongeveer 0,72,10 H.A. (1 Gem. 171 R. V. maat) bouwland, 3 meeden, ingezet door L. J. Schilperoort te Middelharnis op f 1340,— per gemet of in totaal f 2182,—. Perceel 7. Ongeveer 0,71,33 H.A. (1 Gem. 166 R. V. maat) bouwland, 3 meeden, ingezet door L. J. Schilperoort te Middelharnis op f 1375,— per gemet of in totaal f 2136,—. Perceel 8. Ongeveer 0,92,33 H.A. (2 Gem. 3 R. V. maat) bouwland, ingezet door L. J. Schilperoort te Middelharnis op f 1420,—per gemet of in totaal op f 2854,—. DE AARDBEVING. De aardbeving in het Padangeche. Aneta meldt: Wegens verbreking van de telegraafverbin» dingen is het nog onmogelijk meer positieve berichten uit de bovenlanden te verkrijgen. De telegraafverbinding met Fort»de»Kock is na halftwee Maandagmiddag verbroken. De postinspectie vroeg via den zeekabel aan Si» bolga om inlichtingen en vernam, dat Fort» de. Koek er goed is afgakomen. Naar verluidt heeft het Singkarameer aan den voet van den Vulkaan Talang erg gespookt, waardoor het vermoeden is gerezen, dat de Talang de oorzaak is van de beving. Hei autoverkeer Padang' Padang Pandjang is niet mogelijk via de Anei» kloof. Verschillende plaatsen zijn weggescheurd door aardstortingen. In den Soebangpas zijn eveneens aardstortingen geconstateerd. In den loop van den avond werden voortdurend lichte schokken gevoeld. De weg Padang Pandjang» Fort«de»Kock is onbereidbaar. De spoorbaan eveneens. De telegraafpalen zijn omgevallen. Een Maandagavond halfnegen gearriveerde Chinees is uit Padang Pandjang gezonden, om hulp te halen. Hij vertelde dat Padang Pand» jang grootendeels is verwoest. Het station, het postkantoor, de normaalschool, de apotheek en een groot deel van het Chineesche kamp zijn ingestort. De apotheker is gedood. Er is gebrek aan verbandmiddelen. De Chinees kwam met de grootste moeite naar Padang door de Anei'kloof, waar de weg en de spoor» baan vernield zijn. De laatste zware aard» schok om halftwee was de oorzaak van de vernieling. Dinsdagmorgen zouden doktoren en politie uit Padang probeeren met verbandmiddelen Padang Pandjang te bereiken. Het aantal doo» den en gewonden is onbekend. Niet bevestigde berichten zeggen, dat er vele dooden en gewonden zijn. Alle militaire gebouwen te Padang Pandjang zijn beschadigd. De adjudant»apotheker Schmidt is in het puin gestikt. Het militair hospitaal is ingestort. De kazerne is verlaten. De menschen kampeeren in passartementen. Alle steenen gebouwen aan den weg Kato Baroe Padang Pandjang zijn ingestort. De spoorbruggen bij Kandang Am» pat in de Anei'kloQf en bij Padang Loear zijn zwaar beschadihd. De Resident en de gewes» telijke commandant zijn naar de geteisterde streken vertrokken. Er gaan geruchten, dat de hoofdplaats Solok zwaar is geteisterd. Volgens geruchten zijn KotaAnoe, Tjoepa Kanari en Solok aan den voet van den Talang totaal verwoest. Ruim 100 dooden ie Padang Pandjang. Aneta seint uit Padang thans nog nadere bijzonderheden over de aardbeving, die een deel van Sumatra geteisterd heeft. Het ver» moeden, in de reeds vermelde berichten geuit, dat er vele dooden en gewonden zouden zijn, is helaas bewaarheid. Het jongste telegram uit Padang meldt, dat te Padang Pandjang alle gebouwen ingestort zijn. Er zijn daar meer dan 100 dooden, onder wie zich ook Euro» peanen bevinden. Voorts zijn er tal van ge» wonden. Er is reeds een chirurg uit Padang naar Padang'Pandjang vertrokken, om behulp» zaam te zijn bij de behandeling dergekwets» ten. De gewonden worden meest naar Fort de Koek vervoerd. Zooals reeds gemeld werd, is de verwoesting aan de militaire gebouwen te Padang'Pand» jang ook zeer groot. In de garnizoens»apotheek voelde de adjudant»apotbeker Schmidt een hevigen schok. Hij rende naar een woning in de buurt, om daar een kind te redden. Bij het naar buiten komen werd hij getroffen door stukken steen van een muur, welke juist in» stortte. Zooals gemeld, is hij aan de gevolgen der zware verwondingen, die hij kreeg, be» zweken. Het kind en de moeder daarvan zijn nog op het nippertje ontkomen. De laatste berichten maken voorts melding van het gerucht, dat Solok in brand staat. Men heeft reeds de zekerheid, dat er hier ook veel verwoest is. Het getal dooden te Solok bedraagt nu reeds vijftien. Te Fort de Koek zijn verscheiden toko's ingestort. Er is hier een doode en twee per» sonen zijn gewond. Vele gebouwen zijn er ingestort of ernstig gehavend en gescheurd Uit Soengei Boeloe wordt gemeld, dat er 17 dooden zijnte Sawah Loentoe is de schade aan huizen en gebouwen belangrijk. Er zijn hier gelukkig geen persoonlijke ongevallen. De mijnen zijn intact gebleven. Gemeld wordt ten slotte nog, dat de Merapi rookt. Groote hoeveelheden rijst en zout zijn van Padang naar Padang'Pandjang gezonden. Geen verband met vulkanische uitbarstingen. Volgens nadere berichten zijn door de aard» beving te Kandia op Kreta veertig huizen in» gestort; twee of drie honderd andere zijn ei gevaarlijk ean toe. De omringende dorpen zijn zwaarder getroffenin enkele is geen huis overeind gebleven. Het museum van Kandia dat eerst als geheel verwoest werd gemeld, blijkt wel eenige maar toch geen onherstel» bare schade te hebben beloopen. Berichten maken nog melding van aard» bevingen welke Maandagmorgen in de Vogee» zen, in de omgeving van Keulen en in Zwit» seriand werden waargenomen. Ook werden aardschokken gevoeld te Salisbury in het Zui» den van Rhodesia. Slechts bij die te Remire» ment in de Vogeezen wordt eenige schade aan de huizen gerapporteerd. In verband met het feit dat aardbevingen worden gemeld van het gebied rond de Ooste» lijke kom van de Middelandsche Zee, aardbe» vingen die van dichtbij volgen de ramp van J.eon in Mexico, waar 20 000 menschen dakloos zijn, en weer op den voet werden gevolgd door aardbevingen te Sinhapoer en op Sumatra, heeft een radacteur van de «Petit Parisien* zich tot Dr. Maurain gewend, prof. aan de wetenschappelijke Faculteit en directeur van het Instituut de physique de globe te Parijs met de vraag, of er tusschen die verschillende aardbevingen verband bestaat. Moeten we, dus vroeg de redacteur, ons niet wat ongerust gaan maken over haar veelvuldigheid, moeten we er een soort epideme in gaan zien, of een heftige beroering van de aarde, die allengs in kracht toenemend onze aarde geheel en al ondersteboven dreigt te gooien. Dr. Maurain antwoordde, dat er in dit sa» mentreffen van verschillende aardbevingen in een korte spanne tijds niets aanwezig is wat men met een soort van besmetting zou kun» nen vergelijken. Dat samentreffen is geheel toevallig. De geologen zien in de aardbevingen wijzi» gingen die zich in de aardkorst voltrekken. Sommige daarvan hebben in vroegere tijden de verdwijning veroorzaakt van geheele con» tinenten of van eilanden, waarvoor uitge» strekte zeeën in de plaats kwamen. Noch thans doen zich die wijzigingen hoewel op wat kalmer wijze, voor. Zoo stijgen heel geleidelijk de kusten van Scandinavië, terwijl andere beroeringen zich op min of meer groote diepte in de aarde voltrekken. De geleerden zijn het er over eens, dat die wijzigingen van den aardbol veelvuldiger zijn in bepaalde streken en dat zij wegen vol» gen, waaraan men den naam «tectorische lij» nen« heeft gegeven. En men heeft opgemerkt dat de aardbevingen over het algemeen zich voordoen in de streken, welke door die tec» torische lijnen worden doorsneden. Een dier streken wordt gevormd door de srook Middellandsche Zee-Himalaya.gebergte van den Atlantischen Oeeaan tot Engelsch Indië, juist in deze strook liggen de punten van welke de aardbeving van deze dagen werd geregistreerd. Een andere streek loopt langs de kusten van den Stillen Oceaan; zij werd geteisterd door de talrijke aardbevingen die San Fran» cisco en Tokio verwoestten. Bestaat er eenig verband tusschen aardbevin» gen en vulkanische uitbarstingen en moeten deze laatste als een soort veiligheidskleppen aangemerkt worden? vroeg de redacteur. Dat was de theorie van de vorige eeuw, antwoordde Maurain. Maar de waarnemingen met de zeismografische instrumenten hebben aangetoond, dat over het algemeen met vul» kanische uitbarstingen geen aardbevingen ge» paard gaan, zoodat tusschen beide geen wer» kelijk verband staat. Met onze instrumenten, aldus vervolgde dr. Maurin, kunnen we geen aardbevingen voor» spellen. Maar ze zijn gevoelig genoeg, om be» vingen te registreeren, waarvan de menschen in het geheel niets merken. Zoo heeft Erank» rijk sinds langen tijd den naam, dat het een land is, waar aardbevingen vrijwel onbekend zijn. Toch worden er door onze observatoria gemiddeld jaarlijks een vijftiental in Eransch gebied opgeteekend. Aardbevingen van deze pnheteekenende sterkte heeft echter Japan er jaarlijks duizendtallen. Hoewel echter dikwijls zwaar door de aardbevingen beproefd denken de Japanneezen er niet aan hun land te ver» laten. Men went tenslotte aan alles, ook aan de schokken in de aarde. EEN NIMROD GEVELD. ZIJN DADEN EN ZIJN DOOD. De groote jacht. In het midden van 1925 is de heer Bernard Ledeboer, de bekende jager op groot wild, erfpachter van het Jang»pleteau en mede» eigenaar van het koffieland Wadoeng West (Banjoewangi), naar OosfcAfrika gegaan om daar te jagen. Dezer dagen is in Indië ontvangen een te» legram van den consul te Mombase (Br. Oost» Afrika, het vroegere Duitsche gebied), mei» dend, dat de heer Ledeboer op jacht door door een olifant is gedood. Z. (entgraaff) herdenkt hem in het Soer. Hbl. en vertelt van een onderhoud, dat hij eens met den jager had. Ledeboer was in de eerste plaats tijgerjager, hoewel hij in z'n hart de echte jagers zul» len dit met hem eens zijn dit niet de echte jacht noemde. De groote jacht was voor hem die op olifant en rhinoceros, waartoe hij de meest afgelegen streken van Sumatra tot het hart van Atjeh doortrok. «De teiger is laf«, zei L„ «hij vlucht altijd, ook als hij is aangeschoten en wordt eerst gevaarlijk als hij niet meer vluchten kan, of doodelijk gewond is». Natuurlijk is er geen regel zonder uitzondering. Toch, ondanks die minachting voor den tijger, zóó zuiver ge» meend dat hij een aangeschoten tijger, die de vlucht nam in eenige holen en grotten in de buurt van Pajakoemboeh, op handen envoe» ten nakroop, het geweer meesleepend, tot»ie het doodelijk schot kon plaatsen, was deze jacht voor hem het aantrekkelijkst. Een tijger is slim, voorzichtigin streken van Sumatra waar veel op hem wordt gejaagd, bijv. bij de doesoens, komt hij, wijs door routine, dikwijls niet meer terug bij het ach» tergelaten aas. Zoo had de jacht op hem iets fascineerends. Ledeboer kende de taal van het woud, het leven in deze ruige geheimenis, en hij las de historie van den dag op de paden waarlangs het gedierte zich beweegt naar jachtveld of bron. Uit de geluiden hoorde hij, wie er op het pad waren. Het zenuwachtig geluid der eekhoorns, de kakelend wegvliegende bosch» kip, de met blaffend gerucht vluchtende ki« dang, en vooralde luidruchtig»angstige apen, zij leeren dat de schrik van het woud, de gestreepte Dood rondsluipt, onhoorbaar en zelfs in het donker een takje op zijn weg vermijdend. Maar vooral leefde Ledeboer op toen hij begon te vertellen van olifant en rhinoceros op Sumatra. Hij nam op deze jacht niet stel» ling in een boom, tenzij dit voor het werk noodig was, doch nooit voor eigen veiligheid. Zoo trad hij den olifant tegemoet, met vast vertrouwen op het nimmer falend schot. De olifant reageeert niet op geluid hij maakt zelf teveel lawaai in het bosch doch op reuk. Niemand weet, wat het is met den reuk van den mensch en het is misschien ook niet erg vleiend voor ons, maar er is geen monster in bosch of jungle, of het wordt aangegrepen door een vreemden angst, als het den reuk van den mensch waarneemt. Is het een waarschuwend instinct, dat hier het grootste gevaar nadert, dat ee. ig dier, ook het sterkste, bedreigen kan, of iets anders Er zijn uitzonderingeneen kwaadaardige rhinoceros of olifant, die attaqueert, ook al is hij niet aangeschoten, maar als regel neemt alles de vlucht, en er zijn voorbeelden uit de groote jacht, dat een olifant dagen achtereen voortliep, als--ie den mensch had geroken. Maar als hij aanvaltBij dit verhaal sprong Ledeboer op en zei«De breede kop, daarnaast de reusachtige, wijd uitstaande ooren, de recht vooruitgestoken slurfeen breede massa, die op je toeschiet. Dan spring je op het laatste moment op zij en plaatst je de kogel in de hersens, achter het oog«. Men moet dan wèl een zeker schot hebben hij liet me het geraamte van een kop zien, waarin de holte voor de hersens, ongeveer de grootte van een klapper. En dan, in die voorbij vliegende geweldige massa, het doo» dend schot te zetten in deze kleine ruimte dit is wèl het echte jagerswerk. Hij heeft eens in de buurt van Kota Agoeng dagen achtereen het spoor van een vluchten» den olifant gevolgd, zonder eenig ander voed» sel dan de k;rn van een bepaalde rotansoort, slecht te eten voor hem die in hoogsten nood is. Maar, hoewel zelf uitgeput van ontbering, schoot hij hem. Toen heeft hij getracht het minst harde stuk van het dier: de tong, te koken voor voedsel, doch dit was na 12 uur nog even hard als in den aanvang, volmaakt oneetbaar. Dan de lange tocht door de wildernis terug, met de slagtanden I Hij was zich volkomen bewust van het gevaar dezer jacht; eenmaal in den aanval, vechten olifant en rhinoceros tho the bitter end, en zij schieten heen en weer met bijna ongelooflijke snelheid tot ze hun vijand ver» pletterd hebben. Zoo zag Ledeboer op Su» matra een olifant staan bij het lijk van een Maleischen jager, en de kolossus was langer dan een kwartier bezig met het in den grond wrijven, onder zijn zware pooten, van het vermorzelde lichaam van zijn slachtachtofifer. De rhinoceros is nog ies gevaarlijker Le» deboer en een Maleier liepen bijna tegen mon» ster op dat zich, ergens in Sumatra een weg baande in een dichtbegroeiden poel. De Maleier vloog als een kat in een sliert lianen, werkte zich in doodsangst wat naar boven terwijl de neushoorn tevergeefs met den gruwelijken bek naar hem beet. Op 't zelfde moment viel Ledeboer's schot en ter» wijl de rhinoceros neerstorte, tuimelde de Maleier, die zóó vermoeid was dat hij zich niet langer kon handhaven in z'n vreemde positie, op het stervende dier. De iacht in Afrika was een illusie voorLe» deboer, en hij is er in het laatst van 1925 heengegaan. Een paar brieven zijn in Indië van hem ontvangenhij scheen ietwat gedessillusion» neerd te zijn en sommige dingen wezen er op dat hij spoedig zou terug keeren Hij klaagde er over dat ook daar het terrein was afgejaad, en dat men vrijwel geen groote olifanten meer zag. Vermoelijk heeft hij er nog wel één ont» moet, en toen is daür het drama afgespeeld, dat op z'n kortstsaamgevat, ons is meegedeeld «Killed by elephant*. Eigenlijk zou hij moeten rusten op den koninklijken Jang, den Godenberg, waar hij leefde als een heerscher. Doch wellicht is het zóó maar beter; hij rust vermoedelijk op de plek waar hij, na honderden victories, voor het eerst de groote fout maakte. Men weet het niet, hoe dit ging, en zal het vermoedelijk nooit weten, maar hij ligt dan op het terein der groote jacht, waarvan hij, in Indië, de koning was. Indië kent meer onverschrokken jagers, die tijger en olifant zoeken in hun schuilplaat» sen. Maar allen zullen ongetwijfeld van Lede» boer erkennenhij was de beste onder ons. Een dag van weelde. Het is dezer dagen in Parijs gebeurd. Sinds weken en maanden leefde een kantoorbediende met de idee fixe, dat hij eens een autotochtje diende te maken, het eerste in zijn leven. Ongelukkig genoeg htt komt bij kantoor, bedienden meer voor I was het met zijn portemonnaie niet al te best gesteld, en bo» vendien had hij vrouw en kinderen. Dag aan dag zag hij de schitterendste luxewagens bij honderden voorbij schieten, maar met alle kracht streed hij tegen de bekoring. Toen op een dag werd hem opgedragen een cheque van 85.000 francs te gaan incasseeren. Met de rol van 85 groote bankbiljetten in den zak, was echter de bekoring sterker dan zijn goede wil. Hij riep een auto aan en zei tot den chaf. feur«Waarheen je maar wilt*. Het komt niet al te dikwijls voor, dat chaf» feurs zoo'n vage aanduiding krijgen van het doel der reis, vooral niet wanneer slechts een enkele passagier instapt. Paartjes die geen dak boven hun hoofd hebben laten zich nog wel eens doelloos door de parklanen rijden, maar een man alleen Evenwel chaffeurs die meestal een streng militaire opvoeding hebben geoten, vragen niet veel, ze zijn be. scheiden als de traditioneele huisknecht van den Engelschen Lordzij gehoorzamen. En zoo reed ook deze maar lukraak rond, nu en dan het oog op den taxameter richtend. Uur aan uur verging en het werd avond «Begint ook uw maag niet te jeuken, mijn» heer?*, vroeg de uitgehongerde chaffeur. «Zullen we niet wat gaan eten «O, heel graag«, antwoordde de passagier als uit een zoeten ontwakend. Een diner in een restaurant, een dag in een auto, dat maakt ongeveer 500 francs. En nu is niets meer geschikt om op den beganen grond te komen dan een aanmaning om de beurs voor den dag te halen. Het adres, dat de passagier na het diner zijn chaffeur dan ook op gaf, was het bureau van politie, Daar telde hij zijn 84.500 francs op de tafel uit en zei tot de heeren met de sabel«En al sturen jullie me nu naar het schavot, 't is toch een heerlijke dag geweest«. Men heeft den man nergens naar toe ge» stuurd, maar hem eenvoudig thuis gebracht, En de auto's brengen hem niet meer in be» koringhij heeft er zich een beetje de maag mee bedorven. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor» matiebureau VAN DER GRAAF S. Co'sBu» reaux voor den Handel zijn over de afge» loopen week, eindigende 24 Juni in Neder» land uitgesproken 96 fallissementen tegen» over 89 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Juni 19261858- aillissementen tegenover 2057 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar Geneeskundig onderzoek voor [huwelijk. Wie pleit voor en medewerkt aan het Ge« neeskurdig onderzoek voor het huwelijk be» vordert niet allen het belang der individuen, maar helpt mede om sterke gezinnen te vormen en uit dien hoofde verricht hij een maatschap» pelijk bij uitstek nuttig werk. Prof. Dr. A. H. M. J. VAN ROOY. G. v. 'x. GELOOF en C. v. 'x GELOOF—Kats) die ook namens wederzijdsche familie hartelijk dankzeggen voor de zeer vele blijken van belangstelling bij hun huwe» ijk ondervonden. Dirksland, Juni 1926. 27758 In plaats van kaarten. MARINES NUIJEN en 27762 JOHANNA VOGELAAR Haarlem Middelharnis 1 Ju,i 1926' Huwelijksinzegening 15 Juli n.m. 2.30 uur in de Ned. Herv. Kerk door den Weleerw. Heer Ds. A. AL den Oudsten. Daar het niet doenbaar is van allen persoonlijk af» scneid te nemen, roepen wij familie, vrienden en kennissen een toe bij ons vertrek naar Heemstede (Javalaan). 27756 D. BINKHORST. J. D. BINKHORST—Zaajjer. Dirksland, 30 Juni 1926. Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij hei overlijden van onze lieve echtge» noote, moeder, behuwd» en grootmoeder geboren TROOST, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. VAN OOSTENBRUGGE. Stellendam, Juli 1926. 27755 TE KOOP AANGEBODENt een goed beklante (wegens zwakte der vrouw) Brand» stoffenhandel en Kruidenierszaak, op netten stand, nabij een onzer groote steden» Brieven no. 27766 Bureau van dit blad. TE KOOP 27764 Vosbles, Merrie, 7 jaar, mak in tuig. Na Maandagavond NIET MEER te koop. W. J. BUTH, Ooltgensplaat. TE KOOP mak en ve JOHANNI Ooltgenspla den Westdij v. d WEN straat, aller aldaar te b Zandpad 33 TE KO onder 1 De veldei te bezichtig A. J. VA WUlemshc TE KOOP stand te Di MET RU vaarden na der no. 2775 w.o. een 3: doorl. Har C. VAN enz. wordt vanaf Spreekurei en van 1 tot I Verkrijg! bij P. V- STO( Aanvai Van MIDI Op Maan harnis 4.30 v.m.* A. F Overige dag- V. Middel gen 9.00 v.m A. Brielle F Van ROT: Op Maand 2.15 n.m. 1 A. Middelh. Overige dag- Van 4 Oc en V. Rotterda 4,10 n.m.j- A. Middelh Van 8 No V. Rotterda 3.10 n.m.J- In aans v.m. en 7.2 In aa 5.14 v.m. v f In aan: ».m. en 2.5 ff In a; 3.35 n.m. ei Reizigi wsp. Midde stappen. Als Fees Nieuwiaarsdai 2e Plakttei

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 4