uto iii ir3 tweede blad. No. 3238. ichtenu ntiën. luizen alen. Ruiters inden :UN£ Drie Bladjen. Ingezonden. Zaterdag 3 Juli 1926, Dlrksland Dit nummer bestaat uit Gemeenteraad. Ingezonden Stukken De R.H.B.S. te Middelharnis Plaatselijk Nieuws. Leest de Advertentie van C amp f en's Stoffeerder!! woning van den winkelgoederen, om AN DEN BERG. 1926, voorm. lO'/a longe aan den Kra» en, 1 bruine merrie, ud 1 jaar, 1 merries Derenwagens, 2 wiels barouchette, hoois isdeelig), cultivator, aardappelmal, bands sleeper, paardebeul, se houten en ijzeren ploegers, aardappel» messen, stroosnijder compleet klepper, rieken, schoppen, houten bakken, verse zwingen, ijzes d, bascule met ge> ïest in den mestput irerkoop zal worden van den heer Joh. lN DER SLUYS. RNIS. ssen op Dinsdag [>26. jer 100 kg. rdag I Juli. ir Kilo. RNIS. eree Overflakkee g 30 Juni 1926. tot f 11,— p. 100 st. tot £6,70p. 100 st. tot f 3,90 p 100 st. per 100 stuks. tot f 13,40 p. 100 st. tot f 12,60 p. 100 st per 100 stuks. >er 100 stuks. 6 per pond. f 8,50 tot f 13,40 6,50 p. 100 Kg. r 100 Kg. F 27,— per 100 Kg. otf 19,70 p. 100 Kg. Kg. i,— per 100 Kg. 1,80 per 100 Kg. per 100 Kg. per 100 pond. 100 bos. per 100 bos. ~*j prima qualiteit en Vetten, ersmeer enz. Teer, Kool. Verfwaren enz. borraad. {stemming, velend, 4DE S'DIJK )EN te dragen choenwerk jjn Apotheker In warme voeten ad, Middelhatnis en havens. ttl ui»» VERGADERING van den Raad der Gemeente OOLTGENSPLAAT op Woensdag 30 Juni des nam. half 4 uur. Afwezig met kennisgeving is de heer Waling. De Voorzitter, burgemeester Donkersloot, opent de vergadering met gebed waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. De VOORZITTER merkt op dat de secre» taris, de heer Korteweg, hoewel nog niet in functie, toch deze vergadering weer kan bij» wonen. Spr. hoopt dat de heer Korteweg spoe» dig geheel hersteld mag zijn en zich weer geheel aan den arbeid geven kan. De heer KORTEWEG dankt den voorzitter en al de raadsleden voor hun belangstelling tijdens zijn ziekte en zegt verblijd te zijn weer spoedig tot zijn arbeid te mogen terug, keeren. Spr. dankt ook de beide ambtenaren ter secretarie die met veel vlijt gearbeid heb. ben en wel zoo dat het werk in het halve jaar van spr.'s afwezigheid niet is achtergeraakt doch goed op peil gehouden is. Hiermede hebben deze ambtenaren een enormen dienst aan de gemeente bewezen. Verschillende stukken worden ter kennis der vergadering gebracht, w.o. wij noemen het verslag van den keuringsdienst van Waren district Dordt. Het verslag van den toestand der gemeente. Een bericht van zuster Putjjn dat zij haar benoeming onder dank aanvaardt. De begrooting van de gezondheidscommissie te Middelharnis, waarin de gemeente Ooltgens. plaat moet bijdragen f 103,71. Een bericht van het R.«K. schoolbestuur te Achthuizen, dat het accoord gaat met het overleg tusschen het hoofd der school en het gemeentebestuur om de kosten der 34 nieuwe schoolbanken in verband met den ongunstigen toestand der gemeentefinanciën te brengen op de begrooting voor 1928. De VOORZITTER zegt het schoolbestuur voor deze welwillende houding hartelijk dank. Ged. St. berichten enkele goedkeuringen. Ingekomen is de balans winst, en verliesreke. ning, warendienst district Dordt waaruit blijkt dat deze gemeente moet bijdragen f 369,17 Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De Indust. Maats. Mabeg zendt haar reke. ning in over de maanden Maart en April, waaruit blijkt dat er een verlies geleden is van f 2065,41. De ministers van Arbeid en Financiën geven bericht over de exploitatie der arbeiderswo. ningen, waaruit Wijkt dat deze gemeente in 1925 een tekort heeft bij te dragen van f 27,14. Een extra mooi jaar dus, zooals de voorzitter opmerkte. De oudercommissie der O. L. school vraagt het gemeentebestuur lid te worden der ver. eeniging voor de schoolfilm. B. en W. achtte het echter beti r geen lid te worden doch dit over te laten aan de corporatie zelve die de leiding heeft. Aldus wordt met algem. st. besloten. De Min. van Financiën bericht dat er een voorschot tot een max. van 16100,—verleend wordt aan de landarbeidersvereen. ingevolge de landarbeiderswet. De gemeente heeft als subsidie aan het werkloozenfonds bij te dragen f 203,06. Volgens de rekening van den keu> ringsdienst van Waren district Dordt heeft deze gemeente per saldo te voldoen f 272,63. De vereen Bond tegen vallende ziekten vraagt een jaarlijksche bijdrage van f 20,—. Hierop wordt afwijzend beschikt. De Raad wordt in kennis gesteld met een missieve van den Min. van Oorlog, gericht aan de adressanten en adhaesiebetuigers in zake de wijziging der kringenwet. 25 ouders van schoolgaande kinderen aan de O. L. School te Langstraat vragen voor hun kroost een overdekte speelplaats Zij wij. zen er op dat de andere scholen het hebben terwijl juist deze school met haar vele overblij» vende kinderen er de meeste behoefte aan heeft. B. en W. adviseeren geen overdekte speel, plaats te maken doch een leegstaand school, lokaal disponibel te stellen, onder toezicht der onderwijzers. Zij hebben hierover het ad vies van den inspecteur gevraagd die berichtte dat de ouders volgens het voorstel.B. en W. nu nog veel meer krijgen, dan ze vroegen de kinderen zijn nu gevrijwaard voor de regen en de kou. De inspecteur juicht het plan toe. Conform wordt met algem. st. besloten. De heer A. v. Rossum vraagt een stukje grond achter zijn woning in erfpacht te mo. gen hebben, wat met algem. st. wordt toege. staan, onder voorwaarde dat er niet op ge. bouwd wordt en jaarlijksch betaald wordt f 0,10 per M2. Een paar reclames tegen den aanslag in de hondenbelasting worden behandeld. De rekening der gasfabriek over 1925 is ingekomen en ligt voor de raadsleden ter visie. Over 1925 is een verlies geleden van f 17493,255. AIzoo f 8000 meer verlies dan over 1924. Uit het verslag blijkt dat dit verlies vreemd moet voordoen, te meer daar de economische gang van zaken steeds beter wordt. Helaas heeft de gasfabriek van Oost Flakkee van deze ver. beterde conjunctuur niet kunnen profiteeren. De oorzaak zit in verschillende feiten. In de eerste plaats is er een belangrijk verlies ge. leden, doordat de coces goedkoop weg moest. Bovendien wordt er nog te weinig gas ver< bruikt. Werd het gasgebruik met 10 k 15 °/0 opgevoerd, dan zou de fabriek zonder verlies kunnen werken. Tot haar genoegen kan de directie echter constateeren, dat het gas ver» verbruik wel toeneemt. De toekomst behoeft dan ook niet zonder hoop te worden inge' zien Binnen enkele jaren zal er wel zonder verlies gewerkt kunnen worden. De VOORZITTER merkt op dat er op 't oogenblik zeer goed gas geleverd wordt. Klachten worden er dan ook niet gehoord. De coces is goedkoop weggegaan en de ver. bouwing van enkele jaren terug slokt jaarlijks alleen aan rente duizenden guldens op. De prijs der straatverlichting werkt aan het ver. lies mede, werd deze tegen den kostprijs ge. leverd, dan zou er f 5 1 6000 meer in t laadje komen. Jammer dat Ooltgensplaat te weinig gas gebruikt. De petroleumkarretjes rendeeren hier goed, wat spr. de menschen wel gunt, doch de fabriek heeft er groote schade van. In 1925-1926 waren er 237 aangeslotenen die per maand 2V/2 M3 gas gebruikten. Het vorige jaar was het nog iets meer. Dat is te weinig. 108 aangeslotenen hebben in de maan. den April en Mei maar gemiddeld gebruikt 8 M8 (hieronder waren groote woningen). Dit was metergas. 178 muntgasverbruikers gebruikt ten over een geheele maand gemiddeld slechts 11 M3. Dat werkt fnuikend op het gasbedrijf Er zal iets moeten gedaan worden om het gasgebruik wat meer populair te maken. Wordt meer gas gebruikt dan is er inderdaad geen vrees dat de gasfabriek in de toekomst niet rendeerend zal worden. Besloten wordt naar aanleiding van corres. pondentie met den min. van Arbeid, Handel en Nijverheid, de woning van J. v. S. die leeg staat voor f 4.aan het bord te nuur te zetten, daar er voor f5- geen huurders te krijgen zijn. Een en ander natuurlijk met goed. vinden van de min. Op advies van Ged. St. wordt besloten voor de sedert 1913 opgeloopen nadeelige saldi, een leening te sluiten ad f 9327 825 bij de Verzekerr. Bank Victoria te Amsterdam tegen een rente ad 43/< a pari af te lossen in 10 jaren. Machtiging wordt verleend tot het doen van enkelen af. en overschrijvingen. Als zetters der Rijksbelastingen treden af de H H J. Jakobs Jz. en M. Braber (de laat» ste is niet herkiesbaar. Op de voordracht wordt resp. gekozenNo. 1 A. v. Rossum, no. 2 L. A. Hobbel en no. 1 J. Jakobs Jz. en J. v. Nieuwaal. B. en W. stellen voor aan de beide ambte. naren voor hun arbeid tijdens de ziekte van de secretaris verricht een gratificatie te geven als volgt: aan Doorduin f 110,— en aan Bom f 100,—. Ware er een tijdelijk ambtenaar bij benoemd moeten worden dan had dit de ge< meente zeker f 500.— gekost.i De heer WITTEVRONGEL vindt dit een zeer geringe belooning. Hij stelt voor f 130.— en f 120.— te geven. De heer HOBBEL (neutraal) vindt het bil lijk een gratificatie te geven, maar men moet niet uit het oog verliezen dat de drukte ont. stond door ziekte van den heer Korteweg Spr. acht het daarom billijk dat de heer Kor. teweg die al dien tijd zijn vol salaris had ook wat doet aan de beide jongens. De heer BRINKMAN (S.D.A P.) stelt voor Doorduin f 150— en Bom f 100— te geven. De heer VAN ROSSUM (Lib.) vindt het verschil in het voorstel B. en W. ook wat weinig Doorduin heeft een diploma. De VOORZITTER zegt dat allebei de jon» gens even hard gewerkt hebben. Ze namen geregeld werk mee naar huis en ze hebben het secretariewerk keurig bijgehouden. Spr advi. seert den heer Korteweg op het persoonlijk advies van den heer Hobbel geen antwoord te geven. De heer Korteweg moet het maar voor zichzelf uitmaken of hij zelf iets geven wil aan de jongens. Spr. meent niet dat B. eD W. er bezwaar tegen hebben het totaal be. drag op 250,— te stellen. Wethouder JAKOBS (R K stelt dan voor Doorduin f 135,— en Born f 115,— te geven. De Heer DE VOS wil dan het oorsprom lijk voorstel van B. en W. handhaven. Het voorstel B. en W, gewijzigd door weth, Jakobs wordt aangenomen. Tegen stemden de H.H. De Vos, v. Rossum en Hobbel. In de rondvraag wijst de Heer BRINKMAN op de slechte verdeeling van den waterval in de regenputten in de P. Biggestraat. De VOORZITTER zegt verbetering toe, Nog dezen zomer zal er een beslissing va len inzake de waterleiding. Spr. hoopt dat deze er komt, dan is men van al die ellende af, De Heer v. NIEUWAAL (AR) wijst op den toestand der dijken te Achthuizen. Deze liggen bolrond zoodat de huisjes langs den weg er last van krijgen. De Heer VERMAAS (R.K.) meent dat het eenige middel zou zijn er iets af te halen. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. Dan wordt er 'nog gesproken over event, bestrating van het Brandslop, waar de toestand niet rooskleurig schijnt te zijn. De heer BRINKMAN wijst nog op den toestand der vloedpalen, wanneer de schepen daar blijven meren, kost het't geheele nieuwe werk. De VOORZITTER is er nog niet achter kunnen komen wie de hoofdschuldige is. Nu liggen er al weer sedert een week of 6 een 5000 steenen binnen «de proppen"*. Daaraar moet maar eens voor goed een eind komen De Heer BRINKMAN zegt dat het gas. verbruik misschien wel beter zou worden wan. neer de muntmeters beter in orde waren. Spr. heeft het bij zichzelf ondervonden, dat bin, nen 5 minute:, een munt door het gasstel ver» bruikt werd. Spr. zelf is een vijand van petro. leum.gebruik, maar als het zoo gaat gebruikt hij geen gas. De VOORZITTER houdt zich aanbevolen voor event, klachten. Dan sluiting. Nieuwe Tonge, 30 Juni 1926 Mijnheer de Redacteur I Als ik de laatste weken me van 't Sas van Middelharnis liet halen per auto, moest ik opmerken, dat de weg van daar naar die ge» meente in plaats van verbeterd steeds slechter wordt, zoodat hij nu welhaast onbruikbaar wordt. In 't begin van dit jaar werd meege» deeld, dat met die wegverbetering in Maart zou begonnen worden en nu is 't jaar reeds half voorbijgegaan,, zonder dat er iets aan gedaan wordt. Op deze manier komen we van den wal in de sloot, daar er thans niets, maar dan ook absoluut niets gedaan wordt aan 't onderhoud er van. De kuilen in den weg worden steeds dieper en talrijker. Naar ik hoor, is de oorzaak dezer vertraging hierin gelegen, dat een paar van de er bij betrokken partijen aan 't kibbelen zijn over een hierop betrekking hebbende kwestie, zooals te doen in zoo'n geval gebruikelijk is. 't Zou ook wel merk' waardig zijn, als men in ons land het snel eens werd, om een belangrijk werk spoedig tot stand te brengen. Maar moeten alle belang» hebbenden en in 't bijzonder de gemeente Middelharnis nu maar lijdelijk blijven toezien, dat die weg langzamerhand even spreekwoor» delijk slecht wordt als vroeger de «Stadschen® dijk Men denkt allicht, zoo'n toestand wordt onhoudbaar en dus zal die wel gauw ver» dwijnen. Maar de ervaring leert, dat juist on» houdbare toestanden een veel taaier leven hebben hier op 't ondermaansche, dan ideale. De wereld is er al een jaar of tien vol van en men ziet 't eind er van maar niet. Als 't nu ook maar niet zoo gaat met dezen wegtoestand. Voor eigen auto geef ik hier nog minder om, maar eind Juli zal onze ziekenauto baar intrede doen op Flakkee, althans de Amsterd. RijtuigsMij. heeft gezegd ze dan klaar te hebben. Als de weg zoo blijft achteruitgaan, kan dit eind wel «stapvoets® worden afgelegd. Dit zou op zichzelf nog niet zoo erg zijn en aan den overkant zal dit voorloopig hier en daar ook wel noodig zijn, maar daar zijn we aan den vasten wal en komt 't er op een kwartiertje zoo niet aan. Hier zou men er echter de bootverbinding door kunnen missen, als de auto niet tijdig ontboden wordt. De vraag is Door de te Soerabaja wonende Amsterdammers werd ter gelegenheid van de herdenking van het 650»jarig bestaan der stad Amsterdam, Maandag 22 Juni aan het gemeentebestuur een staande lamp, ontworpen en vervaardigd door den heer Jan Eisenloeffel en bestemd voor de nieuwe burgemeesterkamer in het Raadhuis, aangeboden. Een foto van deze lamp. daarom, of de belanghebbende en verant» woordelijke colleges en personen hier niet zouden willen aandringen op spoedige ver» betering of althans behoorlijk onde houd van dezen hoofdtoegangsweg naar Middelharnis en verder Flakkee. Als deze bron van teleurstelling op mijn weg naar huis dan zoo goed en zoo kwaad als 't gaat achter den rug is, zie ik in «Rotten» burg® een nieuwe verkeersbelemmering oprij, zen, n 1. de schutting door de H H. Voetballers om hun veld bij «den ronden boom« geplaatst. Over de noodzakelijkheid van deze schutting uit een oogpunt van voetbalkunst kan ik niet oordeelen, maar zeker is ze uit een landschap» pelijk schoonheidsoogpunt te betreuren. De landelijke, eenigszins poëtische stemming, die om dien boom zweefde, op dien overigens zoo kalen weg, is er volkomen door verstoord en uit een verkeersoogpunt gezien is die schutting heelemaal uit den booze, geplaatst als zij is bij een nog al drukken driesprong en naast de trambaan, waarop zij 't uitzicht heelemaal beneemt, als men uit «Rottenburg® komt. 't Is een eigenaardige toestand, dat ter» wijl Middelharnis en Sommelsdijk er toe zijn overgegaan om hinderlijke verkeersbelemme» ringen op gemeentekosten te slechten, er hier plotseling een nieuwe door particulieren is opgericht. Nu gun ik de jongelui gaarne hun voetbal vermaak en ik vind het uitstekend, dat ze een deel van hun tijd aan lichamelijke oefening wijden en is voor rustige sportbeoefening die leelijke schutting noodig, het zij dan zoo. Maar 'k zou hun dan willen vragen zoudt ge zoo goed niet willen zijn door afronding van den hoek er van deze verkeersbelemmering, voor een belangrijk deel haar gevaarlijk ka rakter te ontnemen Dat zou zonder groote kosten kunnen geschieden en mochten deze voor Uwe vereeniging nog te bezwarend zfin, dan zou ik en w. s. wel meer belanghebbende automobilisten bereid zijn, een deel daarvan te dragen, 'k Twijfel er niet aan, of de jongelui zouden er op die manier gaarne toe meewerken, om te voorkomen, dat hun sportgenoegen oorzaak zou kunnen worden van een ernstig auto.ongeval, dat bij den bestaanden toestank zeker niet als louter denkbeeldig te beschou» wen is. Nu nog een andere zaak, die me nog meer aan 't hart ligt, n.l. het waterleidingsplan voor ons eiland. Men zou kunnen meenen, dat de opening van de discussie daarover wat voor» barig is, aangezien dit plan nog niet ingediend is bij onze gemeenteraden door Gedeputeerde Staten. Dit kwam me eenige maanden ook zoo voor. Maar wat is het geval Reeds meer dan eens zijn in een gemeenteraad op ons eiland uitingen gehoord, alsof dit plan bi voorbaat reeds onuitvoerbaar geacht moest worden, en men ziet dingen doen, die de uitvoering van 't plan zeker in den weg zullen staan, zonder af te wachten, wat de uitslag zou kunn-n ziin bij gezamenlijk ernstig pogen. Bij dezen stand van zaken kan ik niet nalaten mijn teleurstelling hierover uit te spreken, daar een goede waterleiding als een eerste rangs gezondheidsbelang te beschouwen is. Dit heb ik niet lang geleden voldoende uiteengezet en kan me dus van verdere uitwijding hierover ontslagen achten. We kunnen nu ook wel aannemen, dat 't Flakkeesche publiek voldoen, de hygiënisch ontwikkeld is, om dat in te zien, Het gaat nu meestal over de kwestie van de verplichte aansluiting Welnu, is deze dan zoo iets verschrikkelijkst Hoort men in de groote steden daarover zoo'n drukte maken Daar zou niet.aansluiting zelfs niet gedoogd worden uit gezondheidsoogpunt. In onze maatschappi worden we overal en ten allen tijde door allerlei wetten en verordeningen verplicht om dit te doen en dat te laten. We noeten allerlei belastingen opbrengen, dienstplicht vervullen, onze persoonlijke vrijheid laten beperken door de belangen van de gemeenschap, zooals dat door de meerderheid der wetgevende colleges bepaald wordt. Waarom zouden deze colleges dan niet gerechtigd zijn, om te verplichten tot de uitgave van een klein bedrag voor iets zoo nuttigs als goed drinkwater En als men dan geen durf genoeg daartoe heeft, laat men dan een soort stemming laten houden onder de ■emeentenaren en de meerderheid of laten beslissen. En al kon de waterleiding niet tot stand komen zonder geldelijke bijdragen van de gemeenten, dan zou men er nog toe over moeten gaan. In de groote steden zegt men waterleiding, ziekenhuizen, geneeskundigen dienst, reinigingsdienst enz. moeten tot stand komen volgens de eischen der gezondheidsleer, wat het ook kost. De dienst der ziekenhuizen alleen kostte Rotterdam b.v. eenige jaren geleden f 2800000,— per jaar. En nu zegge men niet«Ja, de groote steden kunnen zich zoo iets veroorlooven, want die hebben daar de geldmiddelen voor.® Die groote steden zijn veeal straatarm en hun bronnen var» inkomsten drogen op, terwijl ze tot over de ooren in de schuld zitten. Daarbij vergeleken kunnen we Flakkee zeker toch wel welvarend noemen. En als we de waterleidingskaart van onze provincie bekijken, dan zien we de waterleiding niet alleen in de groote steden, maar ook in een zeer groot gedeelte van het platteland. In de Hoeksche Waard b.v. hebben reeds verscheidene g~» meenten waterleiding. En is deze hier op ons eiland nog niet veel meer noodig Daar heeft men nog zeer uitgebreide frissche binnenwa» teren hier zoowat niets daarvan. Als het straks toch eindelijk wat zomer begint te worden, is heel Flakkee zoo droog als een kurk. En dan begint weer die treurige vertooning, waarbij men de menschen met water uit kerk» of schooltrassen ziet zeulen en als deze voorraad op is, een soort drinkwater uit putjes en vijvers moeten zien te krijgen, wat een eerste klasse veehouder zeker zijn vee niet graag zou voor» zetten. En dat niet in een arme Drentsche Veenstreek, maar op 't «welvarende, rijke Flakkee«, waar men allerlei teekenen van weelde ziet (mooie nieuwe woningen, auto's, radio's, e. d.) maar waar men nog geen be» hoorlijk drinkwater bezit, wat toch een eerste levensbehoefte is. 'k Hoop dan ook, dat ons binnenkort een andere treurige vertooning zal bespaar! blijven, waarbij in onze gemeente» raden over 't watetleidingsplan «la morte sans phrases, doodkalm het doodvonnis« zal wor» den uitgesproken en dat onze vroedschappen in eendrachtige samenwerking een kloek en wijs beleid zullen toonen, waardoor deze dringend noodzakelijke verbetering van onze drinkwaterbezorging tot stand zal kunnen komen. Onze nijvere bevolking heeft ze noo» digze is ze waard en kan ze ook wel be» kostigen. Ten slotteheeft in deze ook de Pers geen roeping te volgen? Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Dr. C. VAN GELDER. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Mijnheer de Redacteur, Telkens wanneer ik met de R.T.M. naar huis - reis, wordt de stemming, die aan het havenhoofd onwillekeurig wel wat geleden heeft, weer in evenwicht gebracht door de vriendelijke enttée van het dorp Middelharnis. Uit de tram zien we op den achtergrond den ouden stompen toren als een stoeren wachter oprijzen, terwijl op den voorgrond vriende» lijke landhuizen, omgeven door groen en bloe. men ons oog boeien. Ten slotte verrijst het monumentale gebouw der R.H.B.S., dat als het ware heel de omgeving beheerscht. Weet U waar dit alles mij menigmaal aan heeft doen denken Aan een vuurspuwenden berg met vriendelijke omgeving. En dan zou ik de R H.B.S. te Middelharnis den vuur» spuwenden berg willen noemen. Want daar van binnen rommelt en kookt het en ieder oogenblik kan het tot een uitbarsting komen. Enkele dagen geleden hebben we weer zu'k een uitbarsting gehad. Ik wa, juist op reis toen ik vernam, dat in de Telegraaf een be» richtje stond, inhoudende, dat een der leeraren aan de R.H.B.S. geschorst was. Ik ben in deze zaak tot oordeelen onbevoegd en zal er dus niet verder op ingaan. Da. we hier met een zeer ernstig vergrijp te doen hebben, spreekt van zelf, ook al weten we niet, welk misdrijf door dien leeraar is begaan. Dat de minister pas na een zeer grondig en uitgebreid onderzoek tot dezen krassen maatregel is ge» komen (of is dat niet kraseen man, in de de kracht van het leven, met een gezin met kleine kinderen, zóó maar aan den dijk zetten, en dat in een tijd, waarin de betrekkingen heusch niet voor het grijpen zijn) ligt zoo voor de hand, dat hierover niet gesproken behoeft te worden. Het spijt me eigenlijk dat ik niet vooruit heb kunnen weten, dat de minister van plan was een groote opruiming te gaan houden, anders had ik hem willen adviseerenExcel» lentie, gooi er dan s.v.p. den H.B.S. bond meteen uit. Want, die hoort daar niet. De H.B.S. bond moet neutraal zijn en de H.B.S. bond is dat niet. Dat blijkt duidelijk uit wat de Maas» en Scheldebode schreef in haar nummer van 22 Mei onder het hoofdFeest op de H.B.S. Want al is op de H.B.S. in de klasse tegen dit stuk gefulmineerd en al heeft men het daar laag en gemeen genoemd, tot op heden is geen openbare tegenspraak van de feiten als feiten gepubliceerd. Eu daar gaat het om. Ik kom dus tot de conclusie, dat alles wat in genoemd stuk over het feest op de H.B.S. geschreven staat waar is, absoluut waar. Welnu, dan is mijn gevolgtrekking spoedig gemaakt: de H.B.S, bond in zijn tegenwoordigen vorm is antichristelijk. En laat nu niemand zeggenJa maar, onder de bezoekers van dat f .est waren menschen van Christelijke beginselen en onder de leden van den H.B.S bond zijn er uit de Christelijke gezinnen. Dat alles doet niet ter zake. Hier geven niet de bezoekers, maar de feiten den doorslag. En die feiten zijn, zooals blijkt uit genoemd stuk, van dien aard, dat er in den H.B.S. bond geen plaats is voor kinderen uit een in waarheid Christelijk gezin. Ik voor mij heb dan ook nimmer vrijmoedigheid gehad mijn kinderen lid van dezen Bond te laten worden en zal er ook nooit toestemming toe geven. Voor den genoemden bond is op een Rijks Hoo ere Burgerschool geen plaais. Krachtens ons beginsel begeeren wij het Christelijk onderwijs voor onze kinderen. Noodgedwongen maken wij gebruik van een neutrale inrichting. Maar dan stellen wij ook dezen eischDe H.B.S. zij neutraal en alles worde daaruit geweerd wat die neutraliteit maar eenigszins aanrandt, dus ook de H.B.S. bond. Van neutraliteit gesproken over de neutra» liteit van den geschorsten leeraar vernam ik nooit klachten, wat niet van alle docenten gezegd kan worden. Mijnheer^de Reda eur, ontvang mijn dank allereerst voor Uwe ot thullingen in Uw num| mer van 22 Mei, waardoor het ware licht ove' den H.B.S. bond is opgegaan; in de tweede plaats voor de mij welwillend verleende plaatsruim e. G. VAN MONTFRANS N. H. predikant Sommelsdijk, 1 Juli 1926. SOMMELSDIJK. De heeren G. v. Mont. frans en P. Thielman, beiden alhier, slaagden voor het eindexamen H. B. S. 5 j. c. In de maand Juni werden alhier 8 per» sonen geboren, 23 personen vestigden zich alhier, 16 personen vertrokken, 4 personen stierven en 5 huwelijken werden voltrokken. Dinsdag 5 Juli a.s. des nam. 7,30 uur zal in hotel Spee alhier de feestelijke herdenking plaats hebben van het 25»jarig bestaan van de Coöperatieve Boerenleenbank alhier. De inwoner dezer gemeente PieterLeen» dert van der Wekke Jr. hoopt a.s. Dinsdag te vertrekken naar Noord»Amerika. MIDDELHARNIS. Onze dorpsgenoot de heer W. Vroegindeweij Jz. is geslaagd voor het eindexamen aan het Gymnasium te Doe» tinchem. De leerlingen der hoogste klassen van de Openbare Lagere School alhier zullen op Vrij» dag 16 Juli een reisje maken naar Den Haag en Scheveningen. De uitslag van de gehouden wedvlucht door de P.V. »Seinpost« vanuit Corbeil, afstand 370 K.M., is als volgt1ste prijs F. Koote, 2e en 3e prijs A. Schuurman, 4e prijs F. Radauer. De zoon van S. Verhage had 't ongeluk halverwege den havendijk met de fiets in de haven te vallen. Daar hij goed kon zwemmen was hij weldra op den kant en zette hij de reis voort. Over het 2e kwartaal zijn door de schut» sluis binnengekomen 245 schepen met een tonneninhoud van 22985 en uitgevaren 229 schepen met een tonneninhoud van 22820. Wiel» en Motorrijders worden er attent op gemaakt dat zij verplicht zijn in de kom der gemeente rechts te houden. Maandagavond 8 uur zal de Muziekver» eeniging «Sempre Cresendo® een uitvoering geven in de muziektent op het Burgemeester Boumanplein. Balans der Nutsspaarbank Middelharnis— Sommelsdijk op 1 Januari 1926. Actief. Kassaf 214,06 Effectenf 110318,75 Hypothekenf 71175,— Onderhandsche Obligatiën f 2375,— Rente Effectenf 1783,96 Rente Hypotheken f 1917,29 Rente Obligatiënf 2,29 Kantoormeubilairf 20,— Tijdelijk belegd Kasgeld f 7000,— Spaarbusjesf 50,— f 194856,35 Passief. Inleggersf 171806,87 Advertentie en Reclamekosten (gereserveerd) f 73,70 Reservef 22975,78 f 194856,35 STAD AAN 'X HARINGVLIET. De zwarte bessen worden alhier opgekocht voor 70 c. de K.G. Bij C. Maliepaard alhier staat een pere» boom in b»oei. OUDE TONGE. J. Bezemer heeft zijn motor «Zeeland® verkocht aan zijn broer M. Bezemer. Door de droogte staat op het oogenblik het gewas uien slecht, voornamelijk op droge gronden. NIEUWE TONGE. J.l. Donderdag gaven de Muziek» en Zangvereeniging, alhier, een welgeslaagd concert in de tent. Door E. B. Knöps, alhier, is een postduif gevangen gemerkt 69484 Holland 1, 26. J.L Donderdagmiddag is bij Gebrs. K. te Battenoord een klamp stroo tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade. De zwarte bessen worden alhier verkocht voor f 0,75 de K.G. De benoemde Wijkverpleegster zal a.s. Zaterdag in functie treden. Bij de j.l. Zaterdag door de P.V. «de Ge» vleugelde Bode«, alhier, gehouden vlucht vanuit Vierzon (Frankrijk) was de aankomst als volgt: 1 J. C. Braber; 2 S. J. Nagtegaal; 3 G. Knöps, 4 en 5 C. A. Holleman. De van particuliere zijde voor sleze vlucht beschikbaar gestelde premie werd gewonnen door J. C. Braber. DIRKSLAND. Door den Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van leden van den Raad der gemeente Dirks» land is bij publicatie bekend gemaakt, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit ter benoeming van een lid van den gemeente» raad, noodzakelijk geworden door het over» lijden van den heer J. Kaslander. Op Woensdag 7 Juli as. des n.m. 4uur (n. t.) zal in de openbare bewaarschool ge» legenheid worden gegeven tot kostelooze in» en herinenting. Wegens reparatie aan het Watergemaal zal het water in polder Dirksland vóór 12 Juli a.s. tot het laagste peil worden afgemalen. HERRINGEN. A.s. Woensdag 7 Juli zal door Dr. van Gelder ten huize van zuster Mulder een kostelooze inenting en herinenting worden gehouden. Op Dinsdag 6 Juli wordt ten Hulpkan» tore de Ouderdomsrente uitbetaald aan de ouden van dagen. Het bouwen van een landbouwschuur voor rekening van den heer J tc. v. d. Velde is opgedragen aan den heer J. G. Noordijk. Door den Gem. veldw. alhier is tegen R. F. procesverbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht Nu er van de zijde der R.T.M. geen autobusdienst geopend wordt v.v. Dirksland— Herkingen, wordt van particuliere zijde ge» poogd een dergelijke dienst tot stand te bren» gen. MELISSANT. De zangvereeniging «Con» cordia, dir. dhr. J Sieling, behaalde op den bondszangdag te Rotterdam den eersten prijs in de tweede afdeeling. A^n dhr. J. Tieleman is door B. en W. vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Dorpsweg. De Minister van Oorlog heeft aan den ingeschrevene voor den dienstplicht, lichting

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 3