goor den Jonöag Ford Auto 175 °|o BESPARING n V er koopitigen Marktberichten. A d vertentiën. Draineerbuizen ElKeti en Dennen Palen. Ruiters en Biels en LandDouuizaden JOHs. LEUNË Lees onze Uitverkoops-Courant met de Reductie-bonnen BINNENWEG - JONKERFRANSSTRAAT ROTTERDAM HOOGSTRAAT - VAN DER TAKSTRAAT Zat« Reclame-Mededeeltngen e, Bel grootste, Het meest gesorteerd Hoeden- en Pettenmagazl|n III (Slot.) Hoezeer het ongeloof der Joden hun zonde vergrootte en hun oordeel ver zwaarde wijst de Heere Jezus aan met de woorden„Indien ik niet gekomen ware, en tot hen gesproken had, zij hadden geen zonde". „Indien ik de wer ken onder hen niet had gedaan, die niemand anders gedaan heeft, zij hadden geen zonde". Laat ons deze woorden niet verkeerd verstaan. De Heiland zegt niet, dat, als Hij niet gekomen was en gesproken en Zijn werken onder hen gedaan had, de Joden geen zondaren, niet schuldig voor God zouden zijn, maar dat zij zich dan niet aan Hem hadden kunnen be zondigen en hun ongeloof hun niet zou toegerekend zijn. Had Jezus gezwegen en Zijn teekenen niet gedaan, het zou hun niet tot schuld aangerekend zijn, dat zij Hem verworpen hadden. Hun zonde zou niet zoo zwaar geweest zijn. Hun ongeloof ware te verontschuldigen geweest. Maar nu ze Jezus' woorden hebben gehoord en Zijn werken gezien en Hem toch verworpen hebben, is er geen verschooning van hun ongeloof en wordt hun zonde veel grooter en hun oordeel veel zwaarder. Aan deze woorden van Jezus mogen wij wel al onze aandacht geven, daar wij in dezelfde omstandigheden ver- keeren als de Joden. De zonde van den heiden zal niet zoo groot zijn als van ons, wien het evangelie verkondigd is, maar die dat verwerpen. De schuld van velen om ons heen, die zonder God en godsdienst zijn opgegroeid, zal min der zwaar zijn dan van ons, die, van der jeugd af in de waarheid onderwezen, God den rug hebben toegekeerd. De heiden zal kunnen zeggen ik heb nooit van Jezus gehoord. Aan de zonde van ongeloof kan hij zich niet schuldig ma ten. Velen om ons heen, die als heide nen zijn opgevoed, zullen kunnen zeg gen ik heb den wil Gods niet geweten Maar dat zullen wij niet kunnen. En God, die rechtvaardig oordeelt, zal in den grooten dag rekening houden me het licht, dat ons bestraald heeft, en met den arbeid, aan ons besteed. Er zal voor ons geen enkele verontschul diging zijn, indien wij in ons geloof voor God komen te staan. Als wij willen tegenwerpenik heb 't niet geweten, zullen de vele roepstemmen Gods tegen ons getuigen. Alle dekmantels, tot ver berging van onze schuld, zullen ons ontvallen. Zoekt een mensch hier vele vonden, als hij voor Gods rechterstoel verschijnt, zal hij verstommen en zelfs God moeten billijken in Zijn oordeel. Menigeen, die onder de prediking van Gods woord verkeerd heeft, zal dan wenschen het nooit gehoord te hebben, 't Zal Tyrus en Sidon verdragelijker zijn in den dag des oordeels dan hunlieden. Is het een mensch eigen zich te ver ontschuldigen, en beweert hij alle reden daarvoor te hebben, toch, als hij nagaat hoe God aan hem arbeid en hoe hij daartegenover gesteld is, gevoelt hij wel, dat hij zich niet kan vrijpleiten. In zijn binnenste verneemt hij een stem, die hem aanklaagt en noopt God gelijk te geven. Die onder de prediking van het woord verkeert, zonder zich te bekeeren, gevoelt zich door dat woord veroordeeld. Zoo gij die stem Gods daarbinnen hoort, ga er niet tegen in, verhard u niet, geef u gewonnen. Waar om zoudt ge den Heere haten Waarom de wereld verkiezen boven Jezus Waarom u zeiven in het eeuwig verderf storten Waar voor u alles op het spel staat, hoor wat God tot u spreekt en geloof het evangelie, begeer van den Heiligen Geest geopende oogen des verstands en een nieuw hart. Zoo wij dat oprecht beheeren, zal de Heere ons Zijn licht en genade niet onthouden. Den heilbegeerige doet Hij Zijn gunst ervaren. Vpor die gelooven in Jezus Christus is Hij èeiuGod van menigvul dige schuldvergeving. Zoo hebben wij van God alle heil, alle genade, ook de genade des geloofs af te smeeken. Komt alle ongeloof voor rekening van den mensch, het geloof is een genadegave Gods. Gaat een mensch door eigen schuld verloren, niet door eigen toedoen, maar door genade wordt hij behouden. Het is niet genoeg het woord te hooren en door het licht beschenen te worden. Het licht moet in ons hart schijnen, ons oog moet verlicht worden opdat wij zien en opmerken. Wij zijn van nature geneigd God te haten. Daarom moeten wij wederom geboren worden de haat moet plaats maken voor liefde. En die liefde is van boven, ze wordt in ons uitgestort door den Heiligen Geest. Daaraan wordt de inwoning des Geestes bij ons gekend, dat wij van een andere gezindheid zijn dan de natuurlijke mensch, dat wij van haters liefhebbers van God en den naaste zijn geworden. Waar de Geest Gods tot -het hart doordringt met Zijn verlichtende en heiligende werking, valt alle veront schuldiging weg en neemt de mensch alle zonde voor zijn rekening, erken nende, dat hij van zich zeiven een vijand van God en van Christus is. Maar, als die Geest in ons woont, dan zien wij ook een ander beginsel in ons, en wordt 't onze belijdenisik heb God lief, Jezus is mij dierbaar, Zijn volk is mij ief. Dat nieuwe beginsel erkennen wij als een werk Gods, waarvoor wij Hem alleen danken. Met de belijdenis van eigen schuld paafrt zich een andere uit genade zalig geworden door het jeloof, en dat niet uit ons, het is Gods gave. Hebt ge ook de Advertenties gelezen Economisch Weekoverzicht. tVüJ^HARDT's Hoofs pij n-Tabictien 60 «i Laxeer-Tabietteei 60 ct Zenuw-Tabletten ..75«f Staaltabletten90 ct Maag-Tabletten 75ct Bij Apoth. en Drogisten. Onderlangs - Dlrksland VAN 12 JULI TOT 31 AUGUSTUS 'S AVONDS 6 UUR GESLOTEN 40 cent per regel. VOOP ELK Z'lN KDUS Kipstraat 85«87 C3 Rotterdam 9W ZIE DE 5 ETALAGES Voor Hoeden No. 85. Voor Petten No. 87 Aanbevelend, HENIGER Jr. bewijstzijn omfloerst scheen. Maar nimmer heb ik zijn geloof aangevochten gezien. Steeds vond ik hem gerust in zijn God, ook als het lichaam onrustig was*. Van denzelfde deze woorden aan het graf: «Zijn sterven was in overeenstemming met zijn leven. Uit het geloof, verwarmd door de liefde van Christus.* «En zoo is hij in zijn sterven, gelijk in zijn leven, een toonbeeld van Gods souvereine genade en van Zijn wonderlijke macht*. Zoo sprak de heer Idenburg, door Mej Kuyper genoemd (bl. 21) «vaders besten vriend in den langen levensavond*, die den zieke gedurende de laatste maanden eiken namid» dag, op een vast uur, kwam bezoeken. En hier zijn woorden van Dr. Kuyper zelf, esproken op den avond van den gedenk, waardigen 18en November 1918 tot de Frie» sche troepen, die kwamen zingen voor het huis in de Kanaalstraat»De beginselen, waar. voor ik mijn leven lang gestreden heb, wor. den ook door u beleden*, (blz. 36) Welke toespraak besloten weid met den wensch, dat «de beginselen, die mij boven alles dierbaar zijn, zullen blijven voortleven in hetjongere geslacht, ook in u«. Zoo zou niet kunnen spreken iemand, die een deel van die beginselen over boord heeft moeten werpen. Wat de heele fantasie van Hilbrandt Bosch, ma onderstboven werpt, is het briefje, door Dr. Kuyper geschreven op 15 Dec. 1919 aan zijn oudste zuster, mevr. de wed. A. Mond» Kuyper, hetwelk eindigde met deze zinnen: «Ons beider einde nadert. Zij het straks een zalig elkaar terugvinden in het Vaderhuis daarboven*. Hier wordt uitgesproken een wensch ten opzichte van het leven na den dood, welke in den mond van aanhangers van de leer der «tweede kans* niet past. Charles Kingsley of Hilbrandt Boschma zou in die omstandigheden hebben geschreven «Hou maar moed. Alles zal rech kom*. Wij hebben ons met deze bewijzen nog niet tevreden gesteld. «Lie it en liefde« schrijft«Wat ze (Kuyper en Lohman) toen op het laatst nog onder elkaar besproken hebben wie zal het zeg. gen Ja, meneer Boschma, gelukkig is er nog een getuige van dat laatste onderhoud in leven. Zij zal het u zeggen. Mej. H. S. S. Kuyper gaf mij op mijn verzoek om inlichtingen wel. willend het volgende bescheid «Met verontwaardiging nam ik kennis van het door u mij toegezonden artikel »Is Dr. Kuyper als Calvinist gestorven in het maandblad «Licht en Liefde* van 1926. Niet omdat die vraag gesteld wordt Maar om het antwoord, dat de Redacteur, Hilbrandt Boschma, er op geeft. Dit antwoord«dat Dr. Kuyper, de groote kampioen van het Calvinisme, niet als Calvinist is gestorven En waarop grondt Hilbrandt Boschma deze bewering Op een brief van Jhr. Mr. A. F. de Savor» r.in Lohman waarvan hem, Boschma, inzage is verstrekt, en waar volgens Boschma in staat, dat «ook Dr. Kuyper in het laatst van zijn leven deze denkbeelden was toegedaan, maar hij kon ze niet meer uitspreken, omdat hij dan zijn heele stelsel had moeten herzien.* «Deze denkbeelden«, dat zijn gedachten over een ontwikkelingsgang in het leven na den dood, ook voorgestaan in Boschma's boek Op de Rozenhoeve. En dan gaat de heer Boschma fantaseeren over den »twijfel«, die mijn vader op zijn levensavond zou zijn overvallen «aangaande datgene, wat hij jaren lang zoo onverbiddelijk had vastgehouden*. En over het laatste on» derhoud, dat mijn vader met Lohman gehad heeft. «Mij dunkt, ik zie de beide hoogbe. jaarde, geniale mannen bij elkaar zitten en ze konden het voor elkaar niet verbergen, dat op deze hoogte des levens de perspectief der wereld voor hen veranderd was«. Ik kan u verzekeren, dat heel deze voor» stelling in strijd met de waarheid is. Twijfel aan zijn Calvinistische geloofsover» tuiging heeft mijn vader nooit gekend. Ook niet in zijn levensavond. Daarvoor was die overtuiging te diep en te vast geworteld. In het geloof, dat hem verbond aan zijn gerefor» meerde broeders en zusters, heeft hij geleefd en is hij gestorven. Ik weet dit zoo heel zeker, niet alleen om» dat mijn vader iemand was, die geen twijfel kende zelfs zou ik zeggen: geen twijfel begreep maar hij was zóó gewoon met ons over zijn gemoedsleven te spreken, dat, zoo ooit de minste twijfel aan de deugdelijkheid onzer Calvinistische beginselen in hem ware opgekomen, hij dit stellig en zeker met ons besproken zou hebben. En ook ten opzichte van het laatste onder» houd van Lohman en mijn vader vergist de heer Boschma zich geheel. Bij dat onderhoud ben ik tegenwoordig ge» weest. Van het begin tol het eind. Met geen woord beeft mijn vader toen ge» zegd, wat Boschma hem toedicht. Mijn vader zou het niet hebben kunnen zeggen. Want hij zou zijn diepste levensover» tuiging geweld hebben aangedaan. Op de vraag «Is Dr. Kuyper als Calvinist gestorven is maar één antwoord mogelijk «zonder eenig voorbehoud ja Hoogachtend, H. S. S. KUYPER. 's»Gravenhage, 14 Juni 1926 Wij meenden bovenstaand artikel onzen lezers niet te mogen onthouden. De zaak wordt nóg merkwaardiger. In de dagbladverslagen van de reorganisatiever» gadering te Utrecht staat, dat Ds Sixs Dijkstra meedeelde, dat Hilbrand Boschma gepubli» ceerd heeft «daf hij een brief gezien had van Kuyperwaaruit hij concludeerde, dat Dr. K. niet als Calvinist zou zijn gestorven. Wat men in zulke vergaderingen al niet vertelt Red. St Johannes 15 i 22—24. «Indien ik niet gekomen ware, en tot hen gesproken had, zij hadden geen zondemaar nu hebben zij geen voorwendsel voor hun zonde. Die mij haat, die haat ook mijn Vader. Indien ik de werken onder hen niet had gedaan, die niemand anders gedaan heeft, zij hadden geen zondemaar nu hebben zij ze gezien, en beiden mij en mijn Vader gehaat.* Het is voor menig koopman nog een moei» lijke en vooral gevaarlijke tijd. Men zou eerder willen aannemen, dat de oorlogsnaweeën nu zoo langzamerhand waren afgeloopen, doch het blijkt maar al te goed, dat er in de han» delswereld nog genoeg minder gunstige dingen zijn. Om een voorbeeld te noemen, de kwestie van het vertrouwen. Op vertrouwen moet een goed geregelde handelswereld kunnen bestaan cn dat vertrouwen moet op eerlijkheid en fatsoen zijn gegrondvest. Waar vindt men in den tegenwoordigen tijd vertrouwen, en daarbij de zoo noodzakelijke eerlijkheid Wij willen de goede uitzonderingen, welke er gelukkig nog gestaan, niet te na komen, doch die sluiten tegenwoordig den regel absoluut niet uit: er is veel, veel te veel onee:lijkheid en daardoor veel wantrouw n. Wat te denken van den kantoorbediende, die den inhoud van een aangeteekenden brief in zijn zak stak en den brief met krantenpapier gevuld ter post bezorgde enkele weken gele» leden? Wat te denken van den commissionair in effecten, die iemand bijna tot eene storting van gelden voor een compagnonschap bewoog en zelf een dag later in staat van faillissement werd verklaard, niettegenstaande alle mogelijke goede informaties, vanzelf o.a. een accountant? Wat' tenslotte te denken van den bankbedien. de, die dusdanig een telmachine wist te be» dienen, dat hij er duizenden en duizenden mede in zijn zak wist te knoeien Wij zouden rustig kunnen doorgaan en nog ettelijke der» gelijke misdrijven kunnen noemen, doch deze enkelen zijn voldoende om de beweringen bovenvermeld te staven. Na dit somber betoog een enkel woord over de effectenbeurs, die de laatste opleving alweer overleefd heeft. Er is zomerstemming ter beurze, d.w.z. het is er kalm en onbewo» gen. De koersen zijn eerder hetze'fde gebleven, wat het gevolg is van de sterk verminderde belangstelling van de publieke zijde. Het fonds, dat echter een uitzondering op den regel vormt is H.V.A. welk aandeel heden, Dinsdag, reeds tot 707 is gestegenDe beweegrede» nen liggen wel voor de handn 1. een nade. rende cliam en het te knippen dividend, waarvan men verwacht, dat na betaalbaarstel» ling de koers weer verder zal rijzen. Verder is de oliemarkt iets gunstiger gestemd voor Koninklijke Olie, welk fonds thans circa 405 noteert, en i.ok in het begin dezer maand dividend betaalt (13 slot), doch dit fondsligt ook goed ter buitenlandsche beurzen, zoowel te New.York, Londen en Parijs. Voorai te Parijs neemt de handel in Kon. Olie soms groote afmetingen aan in verband met op» en neergaanden wisselkoers. Van de rest der effectenmarkt is thans al heel weinig te vertellen. De valutamarkt is ook weer stiller en in afwachting van de enorme maatregelen die den nieuwen minister van financiën in Frankrijk worden toegeschreven. De bedoeling schijnt te zijn credieten te verkrijgen in Amerika om den Franc te stabiiiceeren, doch waarschijnlijk is het, dat dit niet zoo gemakkelijk zal gaan. De geldprijs is de laatste weken iets duurder geworden en noteert thans 3 a 3l/A Op Donderdag 15 Juli 1926 te Oude Tonge in Hotel «Van Veen« bij veiling en op Don» derdag 22 J uli 1926 aldaar in Hotel «de Weerd* bij afslag, beide dagen n.m. half acht uur (oude tijd) van Eenige perceelen uitmuntend bouw» land gelegen in polders Grootenblok en Nieu» wenblok gemeente den Bommel sectie C. no's 104 en 274, tezamen groot 4.21.10 H.A. (8 Gem. 128 R.P.M) In huur bij deheerenjoh. Kardux en M. Osseweijer. Notaris AKKERMAK. Op Vrijdag 9 Juli 1926 des n.m. 7 uur (oude tijd) te Ocltgensplaat in Hotel »Moelker« pu» blieke verkooping van het hooigras van de kade en buitenveld van den weipolder onder Ooltgensplaat. Ten verzoeke van de Admini» stratie van Het Weipoldersche Gors C.s. Notaris AKKERMAN. Tot en met Zaterdag 3 Juli, worden voor de verkoopingen van Veldvruchten te Stellen» dam en te Ouddorp, aangiften ingewacht ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. Donderdag 8 Juli, 's namiddags 2 uur (zo» mertijd) te Stellendam aan de Voorstraat, ten verzoeke en voor de woning van den Heer D. Blokland, van winkelgoederen, om contant geld. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 21 Juli 1926, voorm. I0'/a uur (Z Tonder Oude Tonge aan den Kra» nendijk, van 6 werkpaarden, 1 bruine merrie, oud 2 jaar, 1 vosruin, oud 1 jaar, 1 merrie» veulen, 13 stuks vee, 2 boerenwagens, 2 wiel» sleden met toebehooren, barouchette, hooi» hark, ijzeren .rolblok (3»deelig), cultivator, rechtstroo»dorschmachine, aardappelmal, hand, wiedmachine, Zeeuwsche sleeper, paardebeul, sleeper roet ketting, diverse houten en ijzeren eggen, zigzageg, diverse ploegen, aardappel» aanaardmachine met wiedmessen, stroosnijder koppesnijder, bietensnijder, compleet klepper» tuig, paardetuigen, varken, rieken, schoppen, melkbussen, klaverruiters, houten bakken, betonnen drinkbakken, diverse zwingen, ijze» ren hekken, palen, draad, bascule met ge» wichten, benevens den mest in den mestput en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden, ten verzoeke van den heer Joh. Kardux. Notaris VAN DER SLUYS. MIDDELHARNIS. Exportveiling Zwarte bessen op Dinsdag 29 Juni 1926. Prijs f 91.— tot f 95.— per 100 kg. Aanvoer 12000 kg. Veiling op Donderdag I Juli. Prijs f 0.71 tot f 0.79 per Kilo. Aanvoer 1600 Klo. MIDDELHARNIS. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee Veiling van Woensdag 30 Juni 1926. Bloemkool le sooit f 7,60 tot f 11,— p. 100 st. 2e soort f 5,60 tot f6,70p. lOOst. 3e soort f 2,90 tot f 3,90 p. 100 st. uitschot f 2,60 per 100 stuks. Komkommers le srt. f 12,70 tot f 13,40 p. 100 st. 2e srt. f 8,- tot f 12,60 p. 100 st Perziken f 8,— tot f 12,— per 100 stuks. Kropsla f 1,60 tot f 2,60 per 100 stuks. Druiven f 0,70 per pond. Boter f 1,06 per pond. Aardbeien f 0,24 tot f 0,26 per pond. Tomaten f 0,31 per pond. Aardappelen (Blauwput) f 8,50 tot f 13,40 per 100 Kg. Aardapp. (Schotse muizen) f 6,50 p. 100 Kg, Poters f 2,70 tot f 5,40 per 100 Kg. Roode bessen f 10,— tot f 27,— per 100 Kg. Kruisbessen (rijp) f 15,60 tot f 19,70 p. 100 Kg. Kersen f 22,— per 100 Kg. Doperwten f 23,— per 100 Kg. Peulerwten f 30,— tot f 36,— per 100 Kg. Tuinboonen f 9,— tot f 10,80 per 100 Kg. Postelein f 5,20 tot f 14,70 per 100 Kg. Frambozen f 18,— tot f 32,— per 100 pond. Peen f 10,60 tot 13,80 per 100 bos. Rabarber f 8,— tot f 8,60 per 100 bos. olie, dun vloeibaar, prima qualiteit laag in prijs. Diverse Motoroliën en Vetten, Wagensmeer, Ledersmeer enz. Carbolineum, Bruine Teer, Kool» teer, Black Varnish, Verfwaren enz. Levering uit voorraad. Franco station bestemming. Aanbevelend, Fa. JAC. v. d. WENDE S'DIJK door de CRES SCHOEN te dragen bespaart U 100 °/o op slijtage schoenwerk 75 op Dokter en Apotheker omdat U altijd droge en warme voeten heeft. Aanbevelend, T. VAN ZANTEN Middelharnis levering alle stations en havens. B BH DE GROOTSTE ZOMER- UITVERKOOP VROOM DREESMANN VI Afwezi De Vo opent de notulen worden De VO taris, de functie, wonen S dig gehei geheel aa De hee en ai de tijdens zi weer spoe keeren. S] ter secret: ben en jaar van doch got hebben d aan de gt Verschi. vergaderir verslag v. district D der gemei dat zij ha De begro. te Middel plaat mot het R.»K het accoo hoofd de de kostei verband c. gemeentel voor 192f De VC voor dezt Ged, Ingekome ning, war dat deze Al deze aangenom De Ind ning in waaruit van f 206 De mir bericht o ningen, 1925 een Een extra opmerkte. De oud het geme> eeniging het echte over te 1 leiding besloten De Mi voorschot wordt aa de landa subsidie f 203,06. ringsdien deze gem De ve vraagt e Hierop De Ra missieve aan de zake de 25 ou de O. L hun kro zen er o terwijl ju vende kin B. en plaats te lokaal di der oride vies van dat de o nu nog de kinde en de ko Conform De he grond ac gen hebb staan, o bouwd f 0,10 pe Een pa hondenb De re ingekome Over 192 Alzoo f het versl voordoen van zak de gasfab beterde c De oorz eerste pl leden, d Bo vendie bruikt. opgevoer kunnen directie verbruik dan ook zien Bi verlies ge De V oogenbli Klachten De coces bouwing alleen aa

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2