Twee Bladen* Hoofdhuid PUROL Dit JWEEDE BLAD. de groote stad. ff Gemeenteraad. I ft*sfêiaf¥ie-M@dedeelii«gen. Zaterdag 26 Juni 1926. No. 3236. Boekbespreking. Ook deze heeft haar plaats in den raad Gods. De «groote stad* wordt door ons en onder ons niet zelden met wantrouwende oogen aan. ^Als^we hooren, hoe een zoon in 't meest gevaarlijke tijdperk zijns levens, of een dochter die insgelijks nog jong is en onervaren, naar de «groote stad« zullen gaan en dat vrijwel zonder toezicht, dan schudden we vaak - en niet ten onrechte - het hoofd en vragen ons met bange vragen af, of dat wel goed zal gaan 1 We hooren van haar zooveel kwaads. In haar holen en krochten vloeit samen het internationale schuim en wel uit drie, vier werelddeelen. Nu is dht voor onze jongeren in den regel niet het ergst. Maar de groote stad is het centrum van de Wetenschap, die Gods Woord niet als grond, leggend voor alle waarheid erkent; van de Kunst, die den mensch verheerlijkt en de zin. nelijkè schoonheid zoekt en geen oog heeft voor de heerlijkheid van Sion, die alle schoon, heid tot een voorbeeld wordt gesteld. Wat de zinnen streelt, vindt ge hier. Ook vaak op zeer »nette« wijze. Er is telkens wat anders. Schouwburg, bioscoop, muziekfeest, dans. zaal, festiviteiten in allerlei vorm, waar nimmer een eind aan komt, houden menig hart in een voortdurenden roes en wie in zulk een maalstroom verdwaald raakt, vindt geen tijd of plaats meer voor eenigen stillen omgang met God. Zullen wij de groote stad schuwen Alle kwaads van haar spreken Wenscben dat zij mocht ondergaan Wij zullen haar zeker niet zóéken. Niet lichtvaardiglijk tot haar opgaan en ingaan, als we geen enkele reden daartoe hebben. We toegeven ons altijd in zekeren zin in verzoe. *-King, al is het leven in de zonde en naar den wil des vleesches niet aan een bepaa'de plaats gebonden. En vooral zullen we voorzichtig zijn met het jong opkomend geslacht. Alle kwaads van haar spreken Laat ons alle kwaad spreken van ons eigen van nature zoo bedorven hart en over de groote stad de waarheid zeggen. Wij hebben tenslotte niets te wenschen. Denkt aan Jona tegenover Ninevé. Hoewel het oordeel tenslotte toch over de stad kwam. De groote stad doet ons tweeërlei gedenken. In de eerste plaats, dat zij het centrum is en worden zal van de steeds hooger opvoe. ring van il hetgeen God aan krachten en gaven in de kinderen der menschen heeft gelegd. De Kunst, de Wetenschap, de Techniek werken samen, om wie weettot welk een hoogte te worden afgevoerd en aan het wereld, einde zullen vooral uit de groote stad, de eere en heerlijkheid der volkeren worden over. gevoerd naar het nieuwe Jeruzalem. 1 Maar in de tweede plaats, hoe meer we de Voleinding naderen, zal de Booze, de Satan zich van al de krachten der koninkrijken der aarde, maar bovenal zooals ze zijn geconcen. treerd in de groote stad, meester maken voor zijn laatsten strjd tegen Christus, onzen Ko. Ding. Dien strijd zil hij verliezen. En dan is «de groote slad« wig. Verdaan tot in der eeuwigheid. En dan moet ge ze niet nemen als stad, maar als de wereldmacht in stad en dorp en veld en berg, in zee en eiland, die zich dicht aaneengesloten achter den Antichrist schiart en op het punt staat, mag ik 't zoo zeggen Gods Kerk de keel dicht te knijpen op de aarde. Dan komt Christus en brengt 't einde. Zeker,deze gedachten zijn niet nieuw. Maar 't is goed, dat we ze telkens weer bij onszelf en elkaar in herinnering brengen. Bij ons kwam de gedachte op, toen we lazen de schoone beschrijving, die ds. Knap geeft in zijn «Oude Paden*, van het oude Babel, zooals het onder Nebucadnezar was »de« groote stad der oudheid, die het type van de wereldmacht is voor alle eeuwen. We laten hem eerst aan het woord Babel in kiem was er lang vóór Nebukad. nezar. Toch mocht de koning in zekeren zin vragen»Is dit niet het groote Babel dat >k gebouwd heb tot een huis des Koninkrijksl* Bij zijn troonsbeklimming vond hij niet de groote stad, waarover hij roemt. Wat er van bestond, liet hij op kwistige wijze verfraaien, en waar de oude stad slechts op den wes» telijken oever van den Euphraat lag, vulde hij baar aan met een geheel nieuwe stad, die op den tegenovergestelden oever ge< bouwd werd. De beide gedeelten waren door een prachtige brug met elkaar verbonden, 's Avonds laat werd de dek vloer van de brug weggenomen, om te voorkomen, dat daar in het nachtelijk duister rooveraanvallen gepleegd werden. Een stad als Parijs ver. zinkt in 't niet bij het toenmalige reusach. tige Babel. Zeven hoofdsteden van Frank, rijk konden gemakkelijk plaats binnen de muren vinden. De ommuring zelve was een kunststuk van architectuur. Zij omsloot een zuiver vierkant, waarbinnen de stad in vol. maakte symmetrie met rechte straten die door even rechte straten rechthoekig door» sneden werden, gebouwd was. Alle straten, die op de rivier uitkwamen, konden door zware koperen poorten afgesloten worden om eiken overval van de rivierzijde te ver. mijden. De muren zelf waren zoo breed, dat er ruimte was voor twee met vier paar» den bespannen wagens naast elkaar. Boven» dien maakte de stad volstrekt niet den in. druk van een huizenzee, er waren ruime open terreinen voor moestuinen indaar werden landbouwproducten gekweekt, want in dagen van beleg wilde men niet uitge» hongerd worden, terwijl vermaarde hangende tuinen de schoonheid verhoogden en Babel tot één der wereldwonderen maakte. De jongste opgravingen hebben ons Ne. bukadnezar inderdaad als een machtig bouw» meester doen kennen. De steenen der puin» hoopen, die de geleerden omgekeerd hebben, dragen voor een groot deel 's konings naam. Jesaja kende de schoonheid van Babel: hij noemt de stad «het sieraad der koninkrijken«, den toestand van Israël, zooals die was in de dagen van Eli, Samuel en Saul, en veel wordt u klaar wat eertijds onduidelijk was, maar ook treft veel uw aandacht waar ge vroeger over» heen laast. De uitgever zorgde voor een passend kleed voor dit kostelijk werk. «Voor de Jeugd*. Uitgave van J. N. Voor» hoeve. Dit is een maandblad dat onder anderen naam en in andere vorm reeds al zes»en»zestig werd uitgegeven, is een heel aardig tijdschriftje voor onze kinderen, 't Geeft mooie verha» len, verzen voor de kinderen, puzzles raadsels, alles aantrekkelijk voor de kinderen. En de prijs is voor niemand een bezwaar, slechts f 4,50 per jaargang. Dat kan ieder toch wel voor z'n kinderen geven. «Hef licht uit het Oostendoor A. Lukkien. Uitgave van J. N. Voorhoeve. Dit werkje, dat zeer geschikt is voor evangelisatie onder de meer ontwikkelden vertelt ons van het Boed» dhisme, maar stelt de armoede van den Boeddhistischen godsdienst klaar ten toon tegenover den rijkdom van bet christendom. »De Jonge Vrouw*, giïllustreerd Christelijk weekblad. Als immer zeer wel verzorgd. Uit» gave Bosch te Baarn. ongeveer 1700 pagina's bevattende. Het 1ste boek bevat het Inleidend deel*het 2e »'s Heeren ordinantiën in de natuur*het 3e »'s Heeren ordinantiën in de zedelijke wereld I en het 4e »'s Heeren ordinantiën in de ze» delijke wereld II«. Ons eenvoudige volk late zich door den naam van den schrijver en den titel van het werk niet afscbri' ken, denkend dat het te ge» leerd is. Dit zeldzame standaardwerk behan» delt onderwerpen van zeer groote beteekenis voor het Gereformeerde leven op de meest eenvoudige wijze, voor ieder d'e slechts met gezond verstand begiftigd, is, begrijpelijk. Deze boeken vormen een vraagbaak voor den Gereformeerden Christen, die iets weten wil van de goddelijke normen voor de natuur» lijke en zedelijke wereld. Doo* lezen en bestu» deeren van dit werk wordt de levens» en wereldbeschouwing van den Calvinist ver» diept en belijnd en zoo kan er rijken zegen van deze studie uitgaan. Onmisbaar is het werk voor onze Jongelings Vereen., mannen» vereen, en Studieclubs. Een verdienste van den uitgever ,is het dat hij dit weik in sier» lijke stevige banden voor zéér billijken prijs beschikbaar stelt. Deze uitgave is zelfs nog iets goedkooper dan de eerste druk, die vóór den oorlog verscheen. Ongetwijfeld vindt deze tweede drukspoe» dig zijn weg onder ons gereformeerde volk. Maranatha, Scheurkalender 1927, bewerkt door Ds. J. J. Knap Czn. met premieboek: »Heinrich von Bernstein,* een verhaal uit den tijd van Luther, door Johannis. Uitgave J. H. Kok. Wij vestigen even de aandacht onzer lezers op deze uitgave, die onder ons zeer bekend is. Het proefschild dat de uitgever ons zond mag er zijn. «Rebckka bij de Water; ut«, in zachte Oostersche tinten geteekend. Een sie» raad voor den wand. Vrijdagmiddag ontving Pr'ns Hendrik een aantal leden van de Westfaeliscbe Fösterverein op Het Loo. Een foto van Z K. H. temidden van de Förster voor het jachthuis Het Aardhuis. maar voorzegt tevens, dat zij, die de hoovaar» digheid der Chaldeën is, zal zijn gelijk als God Sodom en Gomorrba omgekeerd heeft Dit oordeel was alsnog voor Nebukadnezar verborgen. Hij zag op 't dak zijns paleis slechts de verrukkelijke schoonheid zijner residentie. En ach, wie het menschenhart kent, vindt het niet vreemd, dat hij in hoog» moed zeide «Is dit niet hei groote Babel, dat ik gebouwd heb tot een huis des ko» ninkrijks, door de sterkte mijner macht, en ter eere mijner heerlijkheid 1* En lees din eens na hoe ons de profetieën teekenen op uitvoerige wijze «Babel verwoest* en wat de geleerden ons melden hoe Gods voorzegging tot de laatste letter is vervuld Dan staat ge stil en zegt En God in den hemd zal verpletteren alle macht des Boozen, die zich tegen Hem en Zijn Kerk opmaken zal. Kom, Heere jezusl kom haastelijkl De Knalclub van SA, door D. Hans. Ge» illustreerd jongens, en meisjesboek. De lot» gevallen van de club uit de derde klas H. B. S. worden ons op geestige wijze beschre» ven, daar is de naam van den heer Hans ons wel borg voor. Toch kunnen we dit boek voor onze Christelijke gezinnen niet aanbe» velen. De sfeer van dit boek is niet de onze. De wijze waarop over ouderen gesproken wordt, de beoordeeling van ouders, leeraren enz., kunnen wij niet goedkeuren. En een verhaal van de voetbalwedstrijd op Zondag in Antwerpen, daarop moeten wij onze jeugd maar niet vergasten Het doel van dit boek is reclame voor de Handelsmaatschappij Stok» vis en Zonen. Als reclamemiddel is dit boek geslaagd, doch jammer dat een deel van ons volk er geen gebruik van kan maken. »Opwaartsche wegen*, bondsorgaan van het verbond van Chr.«letterkundige kringen in Nederland. Mogen we de gedichten in het April.nummer niet erg geslaagd noemen, die uit het Mei«nummer lijken ons beter. De no« veile Cirkelgang waarin in sobere stijl verteld wordt van het leven van Kobus, die uit het opvoedingsgesticht voorwaardelijk ontslagen wordt, doch later weer in 't gesticht terug komt, lijkt ons goed geslaagd, 't Artikel «Een nieuw geluid uit Ierland* vertelt ons van Leon O'Casey en z'n letterkundig werk. De boekbespreking geeft korte bespreking van de laatst uitgekomen boeken. De Maatschappij. «De Maatschappij* van 24 Juni bevat om een artikel van L Biick» man overVerlaging van Suikeraccijns of Vleeschaccijns Verder opmerkingen van den Rijksvoorlichtingsdienst, waarbij wordt gecon» stateerd, dat van dezen dienst door kooplie» den en fabrikanten veel te weinig gebruik wordt gemaakt. Er is dan ook als titel boven geplaatstAls het kalf verdronken is dempt men den put. De rubriek Uit bladen en tijd schriften is ditmaal zeer uitvoerig Verschillende foto's zijn opgenomen en o.a. ook een teekening met betrekking tot be» scherming van onzen handel en industrie. De exegese van Gen 2 en 3 en de beslissing der Synode van Assen, door D G. Ch. Ad» ders, Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Uitgave van J. H. Kok te Kampen Op klare wijze zegt ons Prof. Aalders hoe wij Gen. 2 en 3 hebben te verstaan. Het zijn geen symbolische of metoforische voorstellin» gen, maar feiten, die we moeten aanvaarden, gelooven, zoo, zooals ons de Schrift z" geeft Het groote gevaar van het standpnnt van Dr. Geelkerken wordt ons volkomen duidelijk als we deze brochure lezen En meteen zien we de Synode van Assen vrijgesproken van de beschuldigingen welke haar van vencfiil» lende zijde zijn tegengeworpen. Wij raden ieder aan lees dit geschrift van Prof. Aalders. Lectuurgids Chr. weer komen Jeugdcentrale. degelijke bespi n boeken. uitgaande van de A'damsche Het Mei»nummer geeft besprekingen van nieuw uitge» *De Glindhorstdoor S. J. Vogelaar. Uitgave van J. H. Kok. Met een voorwoord van den Uitgever. Kort en krachtig zegt de heer Kok in zijn voorwoord waarom hij hij deze bro» chure van Ds. Vogelaar uitgeeft, en waarom hij zelf er een voorwoord in schrijft. Niet om als verdediger van Ds. V op te treden of om hem schoon te wasschen. Doch opdat door dat geschrift de zaak in juister licht zal komen te staan. Ds. Vogelaar wordt in krant en rapport voorgesteld als tot alles in staat wat te veroordeelen is. En de heer Kok die Ds V. al dertig jaren kent, weigert al dat slechts te gelooven. Dan beschrijft Ds V. in het kort de 10 jaren die hij als directeur werkzaam was aan de Glindhorst. Het zijn lijdensjaren geweest Let» terlijk met alles had hij te kampen. Schier alles liep tegen. En nu de zaak niet goed gaat heeft Ds. V. h*t alleen misdaan. Dat is op» rechtvaardig. Ieder die in de zaak belangstelt leze deze brochure. «Om de heilige Ervedoor Prof A. Noordtzij als deel I van de Schouwvenster»Bibliotheek. Uitgave van de Uitgeversmij E. J. Bosch, te Baarn. Prof Noordtzij bezit de groote gave zoo te schrijven dat ieder kan meegenieten van z'n wetenschap. Als ge «Om de heiige Erve* leest dan leeft ge gansch en al in, in Anti-Revolutionaire Stiatkunde orgaan van de Dr Abr. Kuyperstichting de nummers April en Mei Evenals altijd was de inhoud rijk. Het Aprilnummer schrijft over: «De organische idee in de gedachtenwereld van Calvijn*, door Prof. Dr. I. Bokatec te WeeDen^ «Da Costa in zijn beteekenis voor de AnthRevolutionaire Partij* door J C. Rulman, «Gemeentelijke Armenzorg en Diaconie* door Mr. A. J. L. VERSLAG van het verhandelde in den gemeenteraad van Sommelsdijk, op Donderdag 24 Juni 1926, n m. 3l/a uur. De vergadering wordt op de gebruideiijke wijze met gebed geopend. Dan worden de notulen der vorige verga» dering voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesl. tot verweer tegen de door J. Dam» bruin ingestelde actieid. van de gemeente» rekening 1923id. van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening mededeeling van Ged. Staten, dat de bij» drage dezer gemeente in de kosten van den Keuringsdienst van waren te Dordrecht voor 1926 bedraagt f 507,90 rekening en verantwoording der Gezond» heidscommiss'e over 1925, id. hare begrooting voor 1926 bezwaarschrift van R, Tabbers tegen zijn aanslag in het vergunningsrecht, wordt aan» gehouden verslag omtrent de verdeeling van het werk aan de gemeente, onder de werkloozen ge» durende den winter van 1925/'26 door de Commissie belast met de verdeeling van dat werk. Hieruit blijkt dat zich in het geheel 61 verschillende personen als werkloos heb» ben aangemeld. Hiervan werden 39 verschil» lende personen te werk werden gesteld, en wel: 11-1 X, 7-2 X. 4-3 X» 4—4 X. 4—5 X» 5-6 X. 4-7 X, 1-8 X, 1-9 X, 1-11 X, en 1—13 X- Regenten van het Burgerl. Armbestuur en Weeshuis zenden de rekening hunner instel» ling over 1925 ter goedkeuring. Een commis» sie tot onderzoek dier rekening zal in een volgende vergadering worden benoemd verslag van den toestand der gasfabriek over 1925. De woning Voorstraat A 210 is door B. en W. voorloopig verhuurd voor f 5 per week, voor den tijd van één jaar. B en W. vragen bekrachtiging daarvan door den Raad. Dhr. VAN NIMWEGEN (V.B.) zegt dat er zich vroeger reeds moeilijkheden hebben voorgedaan bij het verhuren van dit huis. Hij zou deze woning beschikbaar willen stel» len aan het hoofd der Bewaarschool. De Be» waarschool wordt te klein. De VOORZITTER zegt dat B. en W. wel eens hebben overwogen om een andere be» Ter gelegenheid van den Landstormdag werd een openluchtspel opgevoerd »]e Maintiendrai* zangspel Een groep uit deze opvoeringDe Nederlandsche Maagd met de provincie Lim» burg aan haar zijde en de provincie Zeeland, welke haar beide trouw blijven. van Beeck Calkoen, »De Psychopathen wet* door Mr. Th. Heemskerk, «Vraag en Antwoord Rubriek* bewerkt door Mr. J. W. Noteboom. Het Meinummer geeft«Da Costa in zijn beteekenis voor de Antirevolutionaire Partij« door J. C. Rulman (slot) «In den strijd om een Christelijke Staatkunde« (vervolg) door Dr H. Dooyeweerd, «Vraag en Antwoord rubriek. Wij blijven dit tijdschrift dat in een wezen» lijke behoefte voorziet dringend aanbevelen. Van 's Heeren Ordinantiën, door Ds. W. Geesink. Tweede onveranderde druk. Uitgave J. H Kok te Kampen. Verblijdend is het, dat de Heer Kok ook tot herdruk van dit schoone werk kon over» gaan. Een bewijs dat ons Gereformeerde volk de rijke Standaardwerken van onze voorman» nen blijft waardeeren. Gaarne zouden we veel van den rijken inhoud van dit werk aan onze lezers willen vertellen. Er zullen er wel zijn die het nog niet kennen. Maar daar is geen beginnen aan 1 Het werk verschijnt in vier deelen te zamen stemming aan dit huis te geven of het te verkoopen. Hij zou dit bij de a.s. behande» ling der gemeente»begrooting nog eens onder de oogen willen zien. Dit wordt goedgevonden. Van de M «De Automaat* is een verzoek ingekomen tot plaatsing van een ondergrond» sche benzinestank met benzine»meetpomp aan den Binnenweg. De VOORZITTER zegt dat deze inrichting zou moeten komen vóór het papiermagazijn van de fa. W. Boekhoven Zn., en waar dit vlak bij den ingang is van het plein der openb. 1. school vreezen B. en W, gevaar voor de schoolgaande jeugd. Ze stellen daarom voor om op het verzoek afwijzend te beschikken. Dhr. M. JOPPE (VB) vraagt of er dan geen ander plaatsje aan te wijzen is. De VOORZITTER geeft te kennen dat dit een zaak van de Maatschappij is. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van L. D. Kas» telein om een perceel grond op de Kaai nabij de fairbank in erfpacht te mogen verkrijgen. Overgelegd wordt een advies van den gem.» opzichter waarin deze zegt, dat de plaats voor de gemeente zoo gunstig gelegen is. B. en W. zijn het daarmee geheel eens en stellen voor om het verzoek niet toe te staan. Dhr. SLIS (CH) vraagt of er dan geen ander plaatsje zou zijn aan te wijzen. Het is in het belang der gemeente dat de landbouw» producten hier klaar gemaakt worden, anders gaan ze naar de tram of naar Rotterdam. Besloten wordt dat B. en W. eens nader met Kastelein zullen overleggen. De Verordening op de heffing van keurloon wordt in dien zin gewijzigd, dat voor het onderzoek van vleesch, dat uit andere ge» meenten wordt ingevoerd geen rechten meer worden geheven, evenmin voor het geven van een afkeuringsbewijs. Vervolgens komt ter tafel de verordening op de heffing van begrafenisrechten. De VOORZITTER licht toe dat deze ver» ordening vooral nu aan de orde komt in verband met de nieuwe begraafplaats. De rechten die volgens de verordening, zooals B. en W. die voorstellen, geheven zullen wor» den, zijn wat hooger dan die volgens de oude verordening. De rechten die vroeger geheven werden voor het luiden der klok en voor 40 cent per regel. Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar Indien U de gewoonte aan neemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven het gebruik van het lijkkleed en ie baar zijn bij de nieuwe vervallen. De heer BLOK (S.D.A.P.) bepleit de wen» schelijkheid van vaste dragers. De heer SLIS voelt daar ook wel iets voor. Soms is het moeilijk om dragers te krijgen. Beter is het daarom vaste dragers aan te stellen die door de gemeente betaald worden. Spr. noemt enkele gevallen waarbij geen of niet voldoende dragers te bekomen waren. Wethouder JOPPE (A.R.) licht toe dat bij B. en W. heeft voorgezeten de begraafrechten zoo goedkoop mogelijk te maken. Moeten de dragers nu ook door de gemeente betaald worden dan worden de kosten van alle drie de klassen verhoogd. Spr. acht het trouwens billijker en netter dat de burgers het onder» ling regelen. De heer LE COMTE (S.G.P.) wijst er op dat de ambachtslieden het dragen onderling regelen. Zoo is het ook met de ambachts» knechts Spr. weet er niet van dat er wel eens geen dragers te krijgen zijn. De heer v. NIMWEGEN acht het niet wen» schelijk in deze materie overhaast verandering te brengen Men heeft hier met een oude ge» woonte te doen. De heer KIEVIT (A »R.) zou de prijs van het plaatsen van gedenksteenen wat lager wil» len stellen, wellicht zouden er dan meer ge» bruik van makeD, f 50 gulden is wat duur. De heer MIJS (VB.) meent dat dit geen maatstaf is. Vroeger was het geen gewoonte in deze gemeente om steenen te plaatsen. Men is in Middelharnis er eigenlijk pas mee begonnen toen de nieuwe begraafplaats in ge» bruik kwam. Spr. vermoedt dat het hier ook zoo gaan zal. Het is echter goed den prijs niet te overdrijven. Na eenige discussie wordt de prijs gesteld voor de drie klassen resp. of f 40.—, f 25.— en f 5,— De heer LE COMTE bepleit het in kaart brengen van de nieuwe begraafplaats opdat men zekerheid heeft omtrent de graven. Op de oude begraafplaats liet dit nogal wat te wenschen over. De VOORZITTER antwoordt dat B. en W. hiertoe reeds besloten hebben. Besloten wordt de nieuwe begraafplaats 1 Juli a.s. in gebruik te nemen En op de oude begraafplaats met ingang van dien datum alleen het begraven in grafkelders toe gelaten. De straatreiniger Visser vraagt f 200 gulden opslag. B. en W. stellen voor hem f 100 te geven. De gemeente breidt zich uit en het straatmest is bijna niet te verkoopen. De heer BLOK vindt f 200,— niet onbillijk De heer v. NI viWEGEN vindt de termijn die Visser stelde (met 1 Juli gaat het nieuwe contract in) wat kort. Veronderstel eens dat de Raad er niet op in wilde gaan en het op» nieuw moest aanbesteden, wat dan Met de stemmen van de H.H. v. Nimwegen. G. Joppe en Mijs tegen wordt besloten Visser f 200 opslag te geven. De heer SLIS dringt er op dat Visser al het vuil dat hij op zijn weg ontmoet meeneemt. Spr. heeft weieens gezien dat hij oude emmers enz. liet liggen. Dat mag niet. Desnoods moet hij er dan naar tweemaal over doen. De VOORZITTER zal er met Visser over praten. De commissie tot beheer der gasfabriek stelt voor de gasprijs met 1 cent per M* te veria» gen en geeft voorts advies omtrent bestemming der winst saldi 1924 en 1925 gasfabriek. Con» form wordt met algem. st. besloten. In behandeling komt nadere-aanwijzing van grond ten zuiden van de bebouwde kom van het dorp, tusschen Dorpsweg, Langeweg, trambaan en kreek, in de naaste toekomst voor aanleg van straten bestemd. Reeds eerder was een plan in overweging genomen, maar de Diaconie schijnt hiertegen overwegende bezwaren gehad te hebben. Zij zou met een stukje grond aan de dreef blij» ven zitten zonder dat zij er iets aan had en den pachters van grond aan de dreef een uit» weg moeten geven enz. De VOORZITTER zegt dat de gemeente hiermede eigenlijk niets te maken heeft, daar alleen gelet moet worden op het gemeente» belang. Toch leggen B. en W. nu een gewij» zigd stratenplan voor. Zij willen de Dorps» weg verbinden met den Ring door een door» braak (de panden van de H H. Vink en v d. Meide), verbinding geven met den Dubbelen Ring. Den Zuidelijken achterweg achten zij geen geschikten weg om een straat op te laten uitkomen, zooals het oorspronkelijk plan was. De heer SLIS vraagt of de ruimte tusschen de panden van de H H Kooman en Koert niet te smal is voor een weg. Wethouder JOPPE zegt dat dit niet anders kan wanneer men verbinding wil hebben op het wegenplan van Middelharnis. Conform het voorstel B. en W. wordt met algem. st. besloten. De heer BLOK vraagt in welk stadium het plan tot het maken van een wisselplaats in haven achter de gasfabriek gekomen is. De VOORZITTER zegt dat dit plan is af» gestuit op den onwil der Middelharnissche leden der gascommissie.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 3