Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. feiagiS, eiling IE ROOKT 3236 ZATERDAG 26 JUNI 1926 41ste JAARGANG delharnis otfe I ZELDEN IN HOG SIGNO VINCES EERSTE BLAD. den Uitkijk Stoom 'tabaksfabriek „De 9lïopiaatr angekondigde KINGEN op jzen moeilijk^. Directeur. ikt en vrij zijn van /oor den handel. De ifgewogen op 1172 ivrage toegezonden, iter. HET BESTUUR. iGONJE izaHen snz. Advies li,- S. FLETCHER L. PENNING. nkast R,NIJKERK Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te asendem aan de Uitgevers Het Christelijk Huisgezin Met dat kinderrijke gezin bedoelen we zoowel het gezin met één als met tién kinderen. Want ook met één kind zijn vader en moeder rijk. Het is een groote uitzondering wan neer er niet naar een kind wordt ver langd, hoewel we, helaaser dadelijk aan moeten toevoegen, dat het aantal van hen, die 't wel heel goed vinden zoo zonder kinderen, met het jaar toeneemt. We kunnen dat echter laten rusten. We schrijven over het „christelijk „ezin." En in een werkelijk christelijk gezin kunnen zulke gedachten en overleggin gen niet opkomen. Nu staat het in den regel zoo, dat nog vóór het kindeken geboren is, vader en moeder er al heel wat over afge- babbeld hebben. Dit gaat dan echter meer over de dingen van dit dageiijksch leven. Zoo'n jongeborene moet kleertjes aan hebben, moet worden gevoed, moet z'n wiegje hebben, kortom er is zooveel waarvoor gezorgd moet worden en waar vader wel met een gezicht vol genot naar kan zitten luisteren als de vrouwen het onder elkaar bespreken, doch waar hij zelf weinig of geen verstand van heeft. Later komt er verandering. Dan begint het kind te groeien vader praat er eens meevader gaat r eens mee uit wandelen en vooral l/anneer er dan een tweede komt, merkt vader plotseling, dat er ook een deel van de zorg op hem is komen te rusten. Dit blijft dan zoo. Vader en Moeder zullen wel doen, met hierover niet al te hooge boomen op te zetten. Wij hebben eens gehoord van een ouderpaar, dat zich had aangeschaft een leesboek over de opvoeding der kinde ren en dat soms de zaken nogal diep opvatte, zoo diep dat vader en moeder wel probeerden, om er bij te komen, n^aar 't werd niets. Zij vonden kinderen opvoeden al een heel moeilijk werk. Als je dien geleerden heer hoorde, dan was er eigenlijk voor geen enkel ouderpaar dénken aan, dat zij in dat moeilijke werk slagen zouden. Dat was ongetwijfeld een neerdruk kende gedachte. Gelukkig was het een christelijk gezin. Want het was een christelijk huis gezin. Zij begonnen met dat lijvige boek boven in de kast een mooi plaatsje te geven, waar het niemand hinderde en verder zag de vrouw het alleen als de kast werd schoongemaakt en dan had ze geen tijd om er in te gaan lezen. De man keek er niet meer naar om. Maar als ze zoo 's avonds een poos bij elkaar zaten, dan was er all icht dien dag eens iets geweest met de opgroeien de knaap of meisje, iets ten goede of ten kwade, waarover ze met elkaar wat napraatten. Naar aanleiding van een bepaald geval, werd dan op heel eenvoudige wijze besproken,, hoe het in zulk een geval móést. En de christelijke begin selen, waarin ze waren opgevoed, wezen bun dan allicht den weg. De praktijk en het gezond verstand wijzen den weg. Toch zijn er wel zekere algemeene regelen niet te stellen. Telkens komen bij de* kinderen vragen waarmee z;e dan naar vader of moeder gaan, of ze dit en of ze dat mogen doen. Daarbij zijn ze soms zoo slim. Hebben ze bij vader soms hun zin niet gekregen, dan gaan ze naar moeder en zegt die dan onbedacht, of ook in een zaak van geen beteekenis ja, als vader reeds zijn neen deed hooren, dan spelen zij triomfantelijk vader en moeder tegen elkaar uit. Dat nu is verderfelijk. Daar moeten de kinderen al heel vroeg worden afgebracht. 't Moet hun duidelijk worden gemaakt, als vader eenmaal ja zei, of moeder néén, dan behoeven ze 't niet eens omgekeerd te gaan probéérendan mogen ze dat niet eens dat moeten ze weten, dat ze streng worden gestraft, als ze het toch doen. Een theoretisch beroep op vaders opperhoogheid of koningschap in zijn gezin, kan hier niet baten, mag hier niet baten, omdat het hier niet past. Tegenover de kinderen is er, mag er niet zijn een tweeheidvader en moeder, doch moet er zijn een eenheidde ouders. Zoodra het kind zou gaan be grijpen, dat er twee hoofdkantoren zijn en niet een, is de opvoeding geknakt. Daarom zal niettemin, als het kind met een belangrijke zaak tot vader of moeder komt, deze verstandig doen, met te zeggen'k Zal er eens met vader, of met moeder over spreken en dan hoort het kind er wel nader van. Voor 't kind moeten die twee altijd één zijn. Anders gaat de kracht uit de opvoe ding weg. En die eenheid moet nu en bovenal gevonden worden, doordat de ouders één zijn in Jezus Christus, hunnen Heer. R@cSame-IVIeciefi@el§ing@si. £zde.f3Qr>eerd 27717 jni a.s„ zullen de vorden gehouden op ijdag 's namiddags Telefoon 9390 VERSCHEEN 1925 en LLENTIN, an den Heer J. W. dit voor hem eene ver dat het bericht :n gedaan, een even» :ken. De leden der ieaanbod ook voor ofde premieboeken, werven van nieuwe len I het aanbrengen van iging en de bij het of niet meer in zijn arvan. igenaaide, of f 8,40 ger)- BOEKEN IN EN JAARGANG Deze Coura it vet schijnt eiken WOENSDAG en 7 ATERDAG. ABONNEM NTSPRiJS per drie maanden franco per post 75 cent vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar, AFZONDERLI,KE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten wordca berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. i zc [Het kinderrijke gezin.] V Na Vijfentwintig jaar. 't Is dit jaar, gelijk we al een enkelen keer méér herinnerden, een kwart eeuw geleden, dat onder dr. Kuyper de groote overwinning werd behaald de groote «doorbraak» werd geforceerd waardoor voorgoed de heer» schappij van het liberalisme gebroken werd. Deze overwinning werd Kuyper mêe daar» door gemakkelijk gemaakt, dat 'n groot aantal jongeren, die hij door zijn woord en geschrift had aangevuurd en opgeleid, zich met hem in den strijd wierpen en de liberale woord» en penvoerders, van stad tot stad en van den eenen dorpsherberg, naar den anderen na» reisden, om 't volk aan 't verstand te brengen, dat er nog andere, hoogere wijsheid bestond, dan die welke de liberale levensleer verkon» digde. Toen de overwinning was behaaldtoen Kuyper zijn kabinet had gevormd, bleven velen dezer propagandisten actief en kwamen er nog telkens bij. Maar 't ging zeer verschillend. Sommigen werden benoemd tot eenig ambt, kwamen in positie. Want Kuyper maakte met vaste hand een eind aan het systeem, dat alleen de oude regentenfamiliën voor de regeeringsplaatsen in aanmerking kwamen. En dan ging 't zeer verschillend. Met sommigen dezer menschen stond het zoo: Als hun naam in de Staatscourant stond als »benoemd«, dan hoorde men ook van dat oogenblik aan dien naam in de politiek niet meer noemen. Dan was hun politieke carière uit. Ze bleven anti»revolutionair, maar dat was al. Wij zeggen dit niet ter algemeene veroor» deeling, neen I een ambt kan nu eenmaal met zich brengen, dat men zich zekere be» perkingen op moet leggen en zich, om het ambt hoog te houden uit het politieke leven terugtrekken moet. Maar er was soms ook een zekere politieke vadsigheid, 't Doel, dat men zich langzamer» hand was gaan stellen, was bereikt, nu moesten anderen zich weer eens gaan bemoeien met de politiek. Doch daar zijn er ook, die vijfentwintig jaar lang, ondanks hun drukke bezigheden, naast het ambt, dat zij zijn gaan bekleeden, of ook al kregen ze nooit eenige po.'t in 't publieke leven, even trouwe propagandisten zijn gebleven, die altijd weer klaar staan, om onze beginselen te verdedig n, waar ze ge» vraagd worden en komen kunnen. Namen noemen we in dit stuksken niet. Hun zij echter hulde gebracht 1 En mocht er ook in onzen tijd nog een nieuw geslacht van jongeren opstaan, dat met oud»Kuyperiaanschen ijver de strijd voert in en voor de antirevolutionaire partij. Het onderzoek. De verhooren inzake 't vergaan van den loodsschoener «Terschelling» zijn thans in vollen gang. Maar bij elk verhoor blijkt het opnieuw, hoe moeilijk 't is, de menschen de vólle waarheid te laten zegging. Niet, omdat ze leugen»gezind zijn. Maar omdat ze afhandelijk zijn. De President doet z'n uiterste best. Zegt, dat de mannen hier vrij uit spreken kunnen. En dat helpt dan ook wel iets, maar toch telkens trekken ze zich terug en we kun» nen het hun niet kwalijk nemen, het is menschelijk. 't Ging om een kwestie te Naarden nog uit den Oorlogs'ijd en 't ministerie van Oorlog was er mee gemoeid. Daar was schrikkelijk geknoeid. Cijfers waren vervalschtgegevens waren verdonkeremaanden Duys trad in de Kamer met zooveel zekerheid op, dat minister Lam» booy het 't veiligst achtte, voorloopig schor» sing der behandeling te vragen, dan kon hij eens een grondig onderzoek instellen, men kon het nooit weten, allen blijven we men» schen Thans heeft de minister de volgende nota bij de Kamer ingestuurd «Noch bij het departement van oorlog, noch bij een der vorengenoemde commissies, noch bij een van hen, die aan die commis» sies inlichtingen enz. hebben verstrekt, is ook maar schijn of schaduw aanwezig van een gebruik maken van valsche cijfers, van het vervalschen, fantaseeren of fabriceeren van cijfers, van het «verdonkeremanen» of »zoek« maken van gegevens». Alle z.g. «verdonkeremaande» bescheiden zijn aan het departement van oorlog aan wezig en worden gaarne aan belangstellende In het R.A.I.»gebouw te Amsterdam demonstreerde Vrijdagmiddag de heer E. Tosi Facine zijn Auto»Salon»Slaapwagen, waarmede hij binnenkort zijn «Tour des 5 Parie du Monde« hoopt te aanvaarden. Boveneen afbeelding van de wagen. Onderhet intérieur. Te getuigen, iets min gunstigs te getuigen, of ook maar een klacht te uiten, in 't open» baar, ten aanzien van mannen, die straks weer als de «meerderen» optreden, dat is zoo moeilijk. Dan liever maar stil gezwegen. Het onderzoek kan daarom nog zijn nut wel hebben. Maar vooral ook van bovenaf moet zelf» standig worden onderzocht, of er niet noodig verbeteringen in den dienst behooren te wor» den aangebracht. Men kan dan ook wel zelf» standig over menschen en toestanden oor» deelen en verschuilen er zich vooral niet achter, dat er immers zoo weinig wezenlijke klachten worden ingebracht. Dat zal wel steeds zoo blijven. Maar de Regeering blijft verantwoordelijk voor de wijze, waarop ze de mannen naar zee zendt en daar al of niet doet blijvenzij is niet klaar, voor ze al het mógelijke gedaan heeft, om de levens der mannen, die zij in dienst heeft, zooveel mogelijk te beschermen. De groote mond. Duys was weer bezig geweest. Met b •ggermanslaarzen had hij door 't aardewerk getrapt, dat hier en ginds de scher» ven lagen over den grond. leden van deze Kamer ter inzage beschik» baar gesteld. De Minister vertrouwt, dat de Kamer met hem overtuigd is, dat het Departement van oorlog in geen enkel opzicht eenige blaam, als door den heer Duys geuit, verdient, en hij hoopt, dat die afgevaardigde de geuite beschuldigingen zal terugnemen. De minister is verontwaardigd. Dat men zoo, zonder schijn of schaduw van bewijs zijn ambtenaren belasterd heeft, 't Geenjte begrijpen is. Thans is het woord aan den heer Duys. Op de groentenveilingen is 't nu druk. Er wordt enorm veel aangevoerd. Dezen winter is n.l. vooral in 't Westland, heel wat grasland in tuingrond veranderd en dit maakt, dat de aanvoeren, vooral nu 't groeizaam weer is, zoo vermeerderen. En 't wordt ook wel verkocht. Alleenlijk. de prijzen zijn laag. Bij verleden jaar vergeleken scheelt 'tsoms de helft Wel zijn de Engelschman en de Duitscher in de markt, maar ze zien ook wel wit en hoevéél er op de veiling te koop is en daar regelen ze hun bod naar. Gelukkig, dat er heel wat afzet is naar onze groote steden, waar men nu, ja zelfs op 't platteland, zich eens flink aan allerlei groenten kan te goed doen. Men kan een teelt ook te zeer uitbreiden. Of dat met den Tuinbouw reeds 't geval is, zal de toekomst leeren. Op enkele maanden kan men niet aan. Ook moet men niet vergeten, dat het nieuwe Tarief in Duitschland het voor tal van artike» len heel wat moeilijker maakt om er nog aan een willig prijsje te komen. Tsjecho*Slowakije heeft feitelijk zijn grenzen gesloten. Er gaat een golf van protectie door Europa De tijd wordt al moeilijker. Men leeft van de hand in de tand. Met den melkboer gaat het nog, tegen veler verwachting in. »'t Kan nog nèt uit«, zegt wie niet al te hard kraakt. 40 cent per regel. A.p.d.$ig9elaar <^C= ^osendaaf met bijzondere nauwkeurigheid vervaardigde rooktabak. Onze veeljarige ervaring komt de kwaliteit ten goede. MORIAAN BAY munt uit in geurigheid en zachten smaak. 40 cent per half pond. NEEMT PROEF Maar dwaasheden, die men zietl Honderd gulden voor de pondemaat in Friesland (ruim een derde H.A.) als 't land» verhuring is. Eer er voor honderd gulden hooi, plus 't arbeidsloon, van zoo'n hoeksken grond is gedaald 1 Men kan maar niet altijd uitbreiden; er moet ook afzetgebied zijn en dat is voor een deel ook een zaak van de politiek. Er is nu weer een handelsverdrag gesloten tusschen Nederland en Duitschland, dat nog in de Kamer moet bekrachtigd worden. Daarover zullen heel wat woorden vallen. Want Duitschland knijpt goed toe. Als men gaat praten van invoerrechten van 40 en 50 en 60 °/oi dan is daar óns invoerrecht van 8 niets tegen. 't Zullen interessante debatten worden, als 't zoo na is. We zijn benieuwd of er dan een halsstarige meeerderheid van vrijhandelaars zich openbaren zal in de Kamer. De Koninklijke familie is in Zwitserland. Er zijn van die dingen, waarop ik me altijd eerst eens bezinnen moet, eer ik ze begrijp. Een paar keer ben ik in den vollen zomer op Het Loo geweest. En als ik dan nu zoo lees, dat de vorstelijke familie naar Zwitserland galt of is, dan denk ikMaar menschen 1 als ge nu toch een bui» tenverblijf hebt als Het Loo, moet ge 't dan waarlijk nóg beter zoeken dan bij u eigen thuis Wie zoo denkt, ziet de zaak verkeerd. Op Het Loo is H.M. Koningin. Zij heeft een heele hofhouding om zich heen en wordt aan alle kanten vastgehouden door wat men noemt de étiquette. Nu ging ze naar Zwitserland. In den regel gaat ze dan onder streng In» cognito. D.w.z. niet als de Koningin van Nederland,

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1