Plaatselijk Miessw®. Vi&sctierij. üerk en School. V ergaderingen. Binnenland. Uit cte Pers. De heer STRUIJK weet mee te deelen dat er zijn die de hekjes wel willen afstaan. De SECRETARIS merkt op dat de bewo» ners toestemming tot plaatsing tot wederop zegging gehad hebben De heer v. d. SLIK (A.-R) vraagt of die verordening alleen voor de Nieuwstraat zal gelden. De VOORZITTER antwoordt, dat het de bedoeling is voor het geheele dorp. De heer v. d. SLIK vestigt de aandacht er op dat er in de gemeente verschrikkelijke toe: standen zijn. Spr. begrijpt niet dat de gezond heidscommissie niet ingrijpt. Een adres van P. C. Appel inzake de rooi lijn van zijn woning en den bouw van een erker, wordt van de agenda afgevoerd, daar requestrant inmiddels van plan veranderd is. De heer DORSMAN zou toch graag enkele vragen willen stellen indien ten minste de voorzitter geneigd is deze in 't openbaar te antwoorden. De VOORZITTER zegt hiertoe niet geneigd te zijn. Enkele verzoeken om erfpachtsgrond wor den ingewilligd. Het verslag der gascommissie dienst 1925 is ingekomen en ligt ter visie. Machtiging wordt verleend tot wijziging der gem. begrooting 1925. De heer A. Jansen aan het Zandpad vraagt toestemming een trap te mogen aanbrengen voor zijn woning. Dit wordt onder zekere voorwaarden toegestaan. Zes raadsleden vragen onderzoek naar den toestand rioleering aan de Hoflaan, het Zand pad en zijstraten. De heer DORSMAN, een der voorstellers, betoogt de wenschelijkheid, dat dit onderzoek niet door B. en W, maar door een afzonder lijke commissie zal worden geleid B. en W zijn niet onpartijdig tegen over den gemeente opzichter. De VOORZITTER wijst er op dat de Ge meentewet comm. v. Bijstand erkent, welke slechts op verzoek van B. en W. kunnen worden ingesteld, en waarbij de voorzitter of een der wethouders presideert. Spr. is niet van plan hiervan af te wijken en afzonderlijke commissie in het leven te roepen, dat zou tot rare consequenties kunnen leiden. Spr. vindt het wel eens aardig van den heer Dorsman te mogen vernemen, waarin B. en W. niet onpartijdig in deze zaak staan. De heer STRUIJK stelt aan de zes voor stellers de vraag, waarom zij een onderzoek naar het nieuwe gedeelte voorstellen en niet tevens naar de oude rioleering. Dat is toch noodig als uitgangspunt voor de beoordeeling van het nieuwe stelsel. Spr. vindt het belachelijk een commissie hiervoor te benoemen. Wanneer de opzichter het niet kan is er het dagelij ksch bestuur nog en ach ten zij ook deze onb.-kwaam, dan moeten ze maar andere wethouders benoemen. De VOORZITTER wijst er op dat in den Ring de rioleering maar een halve spa lengte in den grond zit. Deze rioleering ligt te hoog, dus dan is het toch logies dat de nieuwe rioleering niet diep kan liggen, daar dit stel sel op het oude moet aansluiten. De heer KOOTE (A.-R.) is het met den heer Struijk geheel eens. De heer KRIJGSMAN betoogt dat de zes raadsleden niet de bedoeling hebben zich aan de praatjes en de laster in het dorp te sto ren. Maar juist om deze den kop in te druk ken willen zij een onderzoek doen instellen. De heer STRUIJK zegt dat al die klets praatjes juist in de wereld komen doordat een groep raadsleden er het oor aan leenen. Spr. ziet een raadslid telkens met een vroe gere gemeenteman door het nieuwe gedeelte loopen. Dat zegt genoeg. De VOORZITTER geeft den raadsleden in overweging eens in de gemeentewet na te slaan welke bevoegdheden deze aan den Raad der gemeente toekent, dan kunnen zij eens tot de ontdekking komen dat zij geheel bui ten hun bevoegdheid gaan. Zij kunnen er buitengewoon veel gemak van hebben als ze de gemeentewet eens inzien Wethouder VROEGINDEWEIJ vraagt of de raadsleden wel eens berekend hebben wat een deskundig onderzoek kosten zal. De heer SLIS zegt dat het nu ook veel geld kost. Er moeten telkens opgravingen plaats hebben. Men zegt dat de zinkputten nooit leeg gemaakt worden. Besloten wordt een deskundige het onder zoek te laten instellen. De heer STRUIJK stelt voor alle werken boven f 100 openbaar aan te besteden. De heer DORSMAN wijst op een bepa ling in het reg). van orde. Twee leden moe ten een voorstel ondersteunen wil het in behandeling komen. De VOORZITTER zegt dat de heer Dors man niet goed leest. Dit heeft niets te maken met het plaatsen op de agenda. Het moet natuurlijk door twee leden ondersteund wor den om in behandeling te komen, maar dat is iets anders dan het plaatsen op de agenda. De heer DOKSMAN vindt dat men zich op een heliend vlak begeeft wanneer men er toe overgaat alle voorstellen van raadsleden zoo maar op de agenda te plaatsen. Men schept hi.rmee een precedent waarvan het einde niet te overzien is. De VOORZITTER zal het geheugen van den heer Dorsman even opfrisschen en maakt hem er op attent dat in de vorige vergadering het voorstel ter tafel gebracht is. Daarop heeft spr. gezegd wanneer er in de volgende verga dering leden zijn die het voorstei ondersteunen, zal ik het in behandeling brengen. Spr. vraagt nu of er leden zijn die het ondersteunen wil len. De H.H. Krijgsman en Slis wenschen het te ondersteunen. De heer STRUIJK zijn voorstel toelichtend zegt dat hij voorstelt het met ingang van het volgende jaar wel doen aanvangen. De am bachtslui hebben spr. wel gezegd, dat ze het scherp afkeuren en vroegen spr. of hun be lasting ook aanbesteed kon worden Maar dat argument deugt niet. -Er zijn er meer in de gemeente die niets aan de gemeente verdienen. Er zijn ambachtslui die er den voorkeur aan geven het werk binnen de gemeente aan te besteden. Ze zijn bang om wanneer het hun beurt is nu voor de gemeente werken. Hun werk staat onder voortdurende critiek van lastige toekijkers die niet nalaten het den wer kenden collega te moeilijk maken. De VOORZITTER vindt het een bezwaar aan de aanbestedingen ook ambachtslieden buiten de gemeente te doen plaats hebben. De heer KOOTE voelt dit nadeel ook Spr zou hier een en ander aan B. en W. willen overlaten. Maar de ambachtslieden in de ge meente moeten den voorkeur hebben. Zij moeten ook brood verdienen. Echter wordt dit anders wanneer zij er misbruik van gaan maken. De heer STRUIJK zegten dat wordt ge noeg gedaan. De heer Dorsman repliceertdat moet je bewijzen. De heer STRUIJK antwoordtdaarover is wel een boek vol te schrijven. De heer NIPIUS vraagt: wie z'n schuld is dat. De heer STRUIJK antwoordtNiet de schuld van den gemeenteopzichter. Het is juist feit dat deze de zaak een beetje recht wil zetten waarom al die vijandschap nu los breekt. De heer DORSMAN zegt tegen den heer StruikAls je een vent was zou je de zaken van het Armbestuur en Weeshuis ook aan het bord moeten zetten, maar dat durf je niet. Want dan krijg je van je eigen vrienden op je kop. Maar de ambachtslui die durf je te dupeeren. De heer STRUIJK merkt op dat de heer Dorsman tegenwoordig met den oud-opzichter door het nieuwe gedeelte loopt om alles te critiseeren. Vroeger heeft hij diens werk afge broken. De heer v. d. MEIDE gaat niet met het voorstel mee. Men mag B. en W. niet on mondig verklaren. Spr. heeft nog vertrouwen in het college van B. en W. Zij zullen wel in overleg handelen met den opzichter. Wan neer men denkt dat de gemeente bedrogen wordt is het goed een begrooting van de werkzaamheden te maken. Wethouder VROEGINDEWEIJ gaat er niet met mede elk karwei van f 100 aan te beste den. Dat zou veel te veel geld kosten. Men zou wel iedere week aanbestedingen moeten houden, 't Zou nog wat zijn als men het van een geheel jaar kon opzamelen. Maar dat gaat niet. Spr. is over het algemeen toch te gen aanbestedingen. Het schoolhek is ook niet aanbesteed en ieder zegt dat het een prachthek is, terwijl men het er over eens is dat er toch niet te veel aan verdiend is. De heer VOGELAAR vindt het voorstel- Struijk van te verre strekking, f 100 is te laag. Maar kan het niet op een hooger minimum bedrag gesteld worden De VOORZITTER zegt dat gebleken is, dat bij aanbesteding in de gemeente het werk nog duurder werd. Men zou dus ook am bachtslieden buiten de gemeente een kans moeten geven en daarvoor is spr. niet ge makkelijk te vinden. In stemming gebracht wordi het voorstel» Struijk verworpen. In de vorige vergadering had de Raad een vergissing begaan inzake de beslissing bouw» verbod. Thans wordt op voorstel-B. en W. besloten dit besuit in te trekken. In de rondvraag wijst de heer Dorsman op een courantenbericht in de Nieuwe Rott. Crt. van den volgenden inhoud De Rijks H. K. te Schiedam- Een conflict Het lid van den gemeenteraad van Schie dam, de heer W. Colle, heeft den burge meester verzocht in de eerstvolgende zitting van den raad onderstaande vragen te mogen stellen. 1. Is het B. en W. bekend dat, naar men zegt, reeds langen tijd de verstandhouding tusschen directeur en leeraren van de Rijks H.B.S. alhier, tengevolge van het optreden van eerstgenoemde veel te wenschen over laat 2. Heeft de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs alhier, die vaa dezen toestand op de hoogte moet zijn, B en W. hierover ingelicht? 3. Is het B. en W. bekend, dat naar be weerd wordt, ten gevolge van het optreden van den direc eur, in zijn kwaliteit van leeraar, korten tijd geleden een leerling dier school een hoogst ernstige zenuwcrisis heeft doorgemaakt, welke bijna noodlottig was afgeloopen, tengevolge waarvan de vader dezen leerling van de school heeft genomen 4. Zijn B. en W. bereid, op grond van het gemeentelijk belang dat hier op het spel staat, aan de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs alhier een ernstig on derzoek op te dragen en, indien noodig, stappen te doen opdat aan de R.H.B.S. zoo spoedig mogelijk een normale toestand terug» keere. Het frappeerde spr. dat men aan de R. H. B, S. te Middelharnis met een analoog geval te doen heeft. De verhouding tusschen direc teur en leeraren is ook te Mid elharnis niet zoo deze moet zijn. En ook het optreden tegenover de leerlingen schijnt niet steeds in orde te zijn, daar een der leerlingen in zeer overspannen toestand geraakte en zelfs een einde aan zijn leven zocht te maken. Spr. hoorde, dat hierover een onderzoek gaande is, hetwelk geleid wordt door de comm. van toezicht op het middelbaar onderwijs. Spr. dringt er op aan dat deze comm. eenige spoed betracht, opdat dit ernstige geval wel dra volledig wordt opgehelderd. De VOORZITTER zegt toe dat het rapport spoedig zal worden opgemaakt. Waarschijnlijk zal het worden opgenomen in het verslag van de R. H. B. S Dan gaat men over in comité-generaal en na heropening der deuren wordt tot onder wijzer aan de O. L. School benoemd de heer K. Dijkstra te Demmer. No 2 der voordracht was Mej. J. Wiliemsen, te Numansdorp, no. 3 Mej. R. B. Hellinga te Vlissingen. SOMMELSDIJK. Alhier is op 94jarigen leeftijd overleden de oudste inwoner der ge meente Jan van Gulik. Het dochtertje van A. v. E. werd door een kameraadje zoodanig met een steen tegen het achterhoofd gegooid, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In deze gemeente worden de nieuwe aardappelen verkocht voor 16 ct per K.G. De bakkers in deze gemeente hebben den droodprijs met 2 ct. per 8 ons verlaagd. De opbrengst van de collecte voor het fonds gewapenden dienst langs de huizen der ingezetenen gehouden, heeft opgebracht de som van f 17,23. Tegen een persoon is proces-verbaal opge maakt wegens het rijden op een fiets welke niet was voorzien van een belastingplaatje. Door den landbouwer J. Mastenbroek is onderhands de schuur gekocht van dhr. M. de Haas te Rotterdam. De heer P. Knöps alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen semi-arts. De heer A. Ruitenberg is de vorige week alhier gearriveerd uit Amerika (Paterson). Het is zijn bedoeling hier eenigen tijd te ver toeven en dan weer naar zijn woonplaats waar hij reeds 33 jaren woonde te vertrekken MIDDELHARNIS. Zaterdag 3 Juli zai door de gymnastiekvereen. Sparta Hygiëa een Atlethiek-wedstrijd gehouden worden, hetwelk 's avonds onder medewerking van de Muziek» vcreeniging op 't voetbalterrein zal eindigen. Maandagavond had alhier de officiëele beproeving van de motorspuit plaats. Nadat ruim 300 M. slang aan de slang aangeschroefd was, gaf deze nog een straal water van pl.m. 30 M De beproeving bleek goed geslaagd. Zaterdag viel de opperman M. Auperlee van een hooge stelling en kwam op een be tonnen vloer terecht. Men bracht hem naar zijn woning. Bij geneeskundig onderzoek bleek dat hij behalve de hoofdwond een lichte hersenschudding had bekomen. Zijn toestand is ernstig doch gelukkig niet levens gevaarlijk. Tot bestuursleden van de feestcommissie zijn op een daartoe gehouden vergadering gekozen de heeren P. A van Buuren, C. v. Eek Gz. en K. Brezein. Door Ged Staten van Z. H. is voorge steld om aan de Centrale Proeftuin voor de jaren 1926—1927 een subsidie toe te kennen van f 350 per jaar. DEN BOMMEL. Tegen C. B. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de motor- en rijwielwet, Op 23 Juni as., des voormiddags 10 uur (o. t.), in de O. L. School no. 2 en 24 Juni a s., des namiddags 2 uur (o. t.) in de O. L School no 1 zal er gelegenheid worden ge geven tot kostelooze in- en herinenting. OOLTGENSPLAAT. Aan Gebr Korte» weg is door B. en W. toegestaan het ver bouwen van een woonhuis, en aan C. Korte- weg het verbouwen van een Klompenfabriek tot bouwschuur. Gevonden en ter gemeentesecretarie ge deponeerd een ijzeren hamer, een rijwielbe» lastingplaatje (1926) en een drielingschrepel. NIEUWE TONGE. J.l. week had dhr. C, v. d B alhier het ongeluk zijn hand zoo danig door een glas van een stoomketel te verwonden, dat hij zijn werkzaamheden tot heden niet heeft kunnen verrichten. Tot tuinier, belast met het schoonhouden van den tuin rond het Wijkgebouw is benoemd dhr. W. Drooger Wz., alhier. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente de som van f 11,53 opgebracht. A s. Zaterdag zal de de P. V. »De Ge vleugelde Bode« alhier, deelnemen aan een vlucht uit Vierzon (Fr), uitgeschreven door het Nationaal Concours van Zaterdagvliegers te Rotterdam. DIRKSLAND. Uit een 52 tal sollicitanten is tot opzichter bij het Waterschap De Ge» rneene Uitwatering van Dirksland en van Polder Dirksland c.a. benoemd de heer L. Poortman te Maastricht. In plaats van den heer D. Binkhorst is tot correspondent der Dordtsche leeszaal alhier aangesteld de heer L. Touw, hoofd der o. 1. school alhier. Een zoontje van den heer v. G werd zoodanig met een stuk basaltslag tegen zijn hoofd gegooid, dat het door het vele bloed verlies het bewustzijn verloor. Geneeskundige hulp moest onmiddellijk worden ingeroepen. fJERKINGEN. Voor het gesticht van lij ders aan vallende ziekte te Haarlem en Heem stede werd in deze gemeente over de maan den Maart, April en Mei 1926 bijeen gebracht f 27.10 Aan de ingezetenen wordt in overweging gegeven óm geen giften te geven aan collec tanten, die niet voorzien zijn van een door den Burgemeester afgegeven en van het ge meentestempel voorzien bewijs. De bijdrage voor den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht, bedraagt over dit ;aar f 114 72. STELLENDAM. Een 3>jarig zoontje van M. Klink alhier reed Zaterdagavond mede achter op een rijwiel bij zijn zusje. Een zijner beenen getaakte daarbij tusschen de spaken van 't achterwiel bekneld zoodat het beentje zwaar werd gekneusd en geneeskundige hulp noodzakelijk was. De heer P. D. Hoileman, bakker alhier, is weder uitgenoodigd als jurylid te willen fungeeren bij de te Rotterdam te houden Pro vinciale tentoonstelling op bakkerijgebied Uitslag gehouden publieke veiling op Vrijdag 18 Juni 1,1. a. een perceel bouwland in kavel 2 van den Halspolder groot 3 gemeten 41 roeden, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen C Jansen, ingezet door P. D. Holleman op f 4250. b. een huis met erf aan de Voorstraat alhier, ten verzoeke van den heer S. Bruggeman te Middelharnis, ingezet door H. van Seters op f 2110. c. een woonhuis met erf aan den Nieuw eweg alhier, ten verzoeke van J. v. d. Broek te Melissant, ingezet door J. v. d. Broek op f 3100. Zaterdagavond gaf de muziekvereeniging «de Hoop« een goed geslaagd coneert in de tent. GOEDEREËDE. Het Bestuur van den polder den Ouden Oostdijk zal op Dinsdag 29 Juni schouw houden op het snoeien der boomen en heiningen langs de wegen. OUDDORP.f Naar we vernemen varieert de prijs van zwarte bessen van 40—45 cent per kilo. Vanwege de vele regens der laatste tijden wordt sterk geklaagd over het vele onkruid dat tusschen de gewassen schuilt. Het gebrek dat nu ontstaat aan arbeidskrachten is een gevolg dat hooge loonen aan losse arbeiders worden uitgekeerd nl. van f 2,50—f 3,— per dag. f In het hotel van den heer Spee zal a.s. Zaterdagavond de jaariijksche verkooping van het gras gewasworden gehouden. SOMMELSDIJK, A.s Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk optreden Ds Pinsbergen van Mastenbroek. Alsdan zal er eene collecte worden gehouden voor het Tuberculosege» sticht »Zonnegloren«. Zondag 13 Juni '1. is in de Ned. Herv. Kerk alhier een gift van f 10,— gecollecteerd voor de Diaconie. MIDDELHARNIS. Donderdagavond 7 uur zal in de Zondagsschool optreden Ds Kieviet uit Veenendaal. Zondag zal in de Gereformeerde Kerk een extra collecte gehouden worden voor de armen. Ouders die Zondag hun kinderen in de Ned. Herv. Kerk wenschen te laten doopen moeten hiervan aangifte doen Vrijdagavond 8 uur in de kerkekamer. DEN BOMMEL. Donderdag 17 Juni j.l. bracht de beroepen predikant bij de N. TI. Kerk alhier Ds. Keck van Garderen een be zoek aan deze gemeente. Des avonds trad Zijne Eerwaarde in de kerk op, en had als tekst genomen Ps. 119 67. NIEUWE TONGE. A.s. Zondagmiddag hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden dhr. Vetter van de Langstraat. In den voormiddagdienst zal een predikatie worden gelezen. A.s Donderdag van 2—4 en van 6-8 uur zal in de consistoriekamer der Kerk alhier zitting worden gehouden tot inning van de huren der zitplaatsen. DIRKSLAND. Zondagavond nam Ds. van As, wegens vertrek naar Rouveen, afscheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier met een pre dikatie naar aanleiding van Ezechiël 47 vs. 6, alleen deze woorden«Hebt gij 't gezien, menschenk<nd«. Na de bespreking van deze tekstwoorden en na de gebruikelijke toespraken tot kerkeraad enz., werd de scheidende leeraar, die hier ge durende ruim 9 jaren mocht arbeiden, toege sproken door ouderling A. Bestman, namens kerkeraad en gemeente, die de gemeente ver zocht te zingen Ps. 121 vers 2 en door Ds. Bax van Oude Tonge, namens de ringbroeders, die den vertrekkenden leeraar verzocht toe te zingen Ps. 67 vers 1 (eerste vier regels). Verder merkte men o.a. op Ds. Baarslag van Melissant, de leden van de kerkeraden van Herkingen en Den Bommel. Het kerkgebouw was overvol, ook uit de omliggende plaatsen was men ge komen om deze afscheidspredikatie bij te wonen. Tijdens de vacature in de Ned. Herv. Kerk alhier zal als consulent optreden Ds. Van Montfrans van Sommelsdijk. Ds A. de Blois alhier, is beroepen bij de Geref. Gemeente te Aagtekerke. Aan den heer J. van Gerner is op zijn verzoek met ingang van 1 Juii a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Bijz. School alhier. Mej H. Roozee alhier slaagde voor de akte nuttige handwerken STELLENDAM. In een der kerkezakjes in de Ned. Herv. Kerk alhier werd een gift van f 10,— gevonden. GOEDEREEDE. Na ruim 23 jaren alhier het predikambt te hebben vervuld nam 20 Juni Ds F. de Gidts afscheid van de gemeente. Het bedehuis was overvol. Maandag kwart voor éénen vertrok hij met de auto van dhr. D. Lodder. Een talrijke schare verdrong zich in de straten om den vertrekkenden leeraar voor het laatst nog toe te wuiven. Zondag a.s. zal er gelegenheid zijn tot het Bedienen van den H. doop. Aangifte Zaterdag nam 7 uur (o.t.) in de Kerkeraads- kamer. OUDDORP. Uit tal van sollicitanten en een daarvan opgemaakt drietal is de heer J. Noorlander, Hoofd onzer Chr. School, be noemd tot Hoofd der Chr. School te Ridder kerk. Hij heeft tegen 1 Oct. ontslag uit zijn tegenwoordige betrekking aangevraagd, welk ontslag hem zeker wel op de meest eervolle wijze zal worden verleend. Aangifte voor de bediening van den H. Doop in de Herv. kerk, die gehouden zal worden op Zondag 4 Juli, moet gedaan wor den op Vrijdag 25 Juni, des avonds te 7 uren, in de kerkekamer. De consulent der Herv. Gem trad giste ren voor de laatste maai, voor zijn vertrek naar Oud-Vosmeer, alhier op. Tot grondslag zijner rede nam Ds. de Gidts Ex. 13 31. Na de predikatie en het dankgebed sprak Z.Erw. nog een gevoelvol woord van liefde en dankbaarheid tot de schare, die in zoo'n grooten getale was opgekomen, dat maar enkele plaatsen onbezet waren gelaten. Op verzoek van den kerkeraad werd den vertrek kenden leeraar toegezongen Ps. 121 4. Christelijk Nationaal Zendingsfeest. De 7e Juli, de dag van het groote Zendings feest op «Beckestijn» bij Velsen nadert. Bij duizenden worden de feestgangers verwacht. Het nationale Zendingsfeest is een bizondere dag voor de Protestantsche Christenheid in het midden des lands. In vroeger jaren kregen de onderwijzers der Chr. scholen vrij om naar het Zendingsfeest te gaanin den omtrek werden zelfs de scholen gesloten en stond het gewone bedrijf stil. Zou het nu nog zoo zijn Twee feesttreinen, een van Dordrecht over Rotterdam, Den Haag, Leiden, Haarlem, en een van Utrecht over Hilversum, Bussum, Amsterdam en Zaandam zullen duizenden aan voeren. Maar vooral ook de feestboot, die de «Alkmaar Paket« dien dag van Amsterdam naar Velsen laat varen. Uit tal van plaatsen in Noord- e-i Zuid-Holland laat men omni bussen rijden. Op de stalling van auto's en fietsen is op het feestterrein gerekend. De Regeiings-Commissie verzond aanplak biljetten, en heeft een aanvang gemaakt met de uitgifte van programma's. Krachtige pro paganda is dringend gewenscht. Laat ieder die kan hulp verleenen. Materiaal is verkrijgbaar bij de Regeiings-Commissie, p/a Zendingsbu- reau, Oegstgeest. Zending en Volkswelvaart. Men spreekt van hulpdiensten der Zending. Met name de School en 't Ziekenhuis In sommige streken kan men daarnaast noe men Verheffing van 't maatschappelijk leven. Er zijn streken waar de bevoliring leeft op den rand van het gebrekof ook waar ze groote zwerftochten moeten maken, om te ge winnen wat men dan noemt het dagelijksch brood. Zoolang de bevolking in zulk een toestand is, 't is licht te begrijpen heeft het Evangelie er weinig gelegenheid, om rustig irgang te vinden en is het te verstaan, dat de Zending als nevendienst zich bezig houdt met de maat schappelijke verheffing der bevolking. Hoe 't een met 't ander semenhangt, daar lazen we een treffend voorbeeld van In Oeganda hebben in 1904 twee zende lingen van de (Engelsche) Church Missionary Society den katoenbouw ingevoerd om de bevolking aan werk en aan een middel van bestaan te helpen. In 1924 voerde Oeganda 51 millioen Engelsche ponden katoen uit tot een waarde van 3'/j millioen pond ster ling Dit beteekende voor de bevolking een snelle toeneming van inkomsten. Merkwaar dig is, hoe deze zich nu op tweeëilei wijze openbaarde. Terwijl in 1923 slechts 2000 rijwielen wer den ingevoerd, bedroeg 't aantal in 't volgen de jaar 30.000. Tevens was er een groote vraag naar Bij bels. Bij het Britsch en Buitenlandsch Bij bei genootschap te Londen werden er in Febru ari 1924 telegrafisch 5000 bijbels voor Oegan da besteld. Op het eerste telegram volgde een tweede, dat de bestelling tot 11000 ver hoogde. Reeds in Juni werden weer 5000 bijbels besteld, en in September nogeens 5000. In plaats van het gewone aantal van 2000 werden er in één jaar 21000 gevraagd. Daar komen nog bij 5000 N. Testamenten 10 000 Evangeliën met Handelingen in de Teso-taal. 10.000 Evangeliën in de Gang-taal, en 250 bijbels en 2000 N. Testamenten voor de Baniors. In totaal 60,250 banden. Natuurlijk zullen er ook in Oeganda velen zijn, die naar Jezus vragen «omdat zij van de brooden hebben gegeten», maar er zullen toch ook anderen zijn Gods Woord zal nooit ledig tot Hem wederkeeren. Dele tegelijk. Drie nieuwe hoogleeraren tegelijk 1 Doctoren Waterink, Van Vollenhoven en Dooyewterd. Waarlijk, heeren Directeuren konder» aan den vooravond van den landdag der «Vrije» geen beter bewijs geven van hun onwankel baar vertrouwen in de toekomst dezer stich ting, dan door de benoeming van drie hoog leeraren tegelijk Alle drie beproefde Calvinisten. Mannen, die reeds een goeden naam heb ben bij ons volk. Dr. Waterink is speciaal voor den zooge- naamden «paedagogischen leerstoel», van wel ke we nog afwachten, wat daarvan groeien zal en w&t soort studenten daar nu eigenlijk de lessen zullen volgen. Trouwens, deze pae- dagogische leerstoel wordt grootendeels be kostigd uit gelden, die buiten den eigenlijk gezegden universitairen kring worden bijeen gebracht. Waarmee dus de Vrije niet extra wordt belast. Stelle God de nieuwe hoogleeraren tot een zegen En laat het alle vrienden der »Vrije« tot een hartsterking zijn, dat hier drie mannen zijn benoemd, van wie men niet behoeft te vragen Hoe zullen ze zich ontplooien, maar van wien men weet, dat het om 't nu es rechuit te zeggen rasechte Kuyperianen zijn Gemoedelijk. Men schrijft aan de Standaard Ergens in de Betuwe ligt een rustig dorpje en in dat dorpje staat een lief kerkje met een aardig orgeltje. De orgelist is een braaf boertje, die door de weeks zijn ploegpaardjes en 's Zondags het gezang der gemeente bege leidt. Nu is er niemand feilloos en ons boertje maakt ook weieens een foutje. Kort geleden liep 't zelfs heelemaal mis. Maar ons boertje wist raad. Hij stak het hoofd tusschen d: groene gor dijntjes door en riep de kerk in Daar schouw (scheelde) wat an mensche we zullen nog es beginnen». En toen begonnen ze maar weer van voren af aan. En 't ging wat goed. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week bij de pellerijen gemiddeld per vaartuig aan gebracht 300 K.G. garnalen, terwijl voor eigen rekening plrn. 150 manden naar het buitenland werd verzonden. OUDDORP. Naar wij vernemen wenschen de garnalen visschers niet langer tegen den prijs van 15 cent het kilo hun garnalen aan de pellerij af te leven, en hebben het werk gestaakt. Zij verlangen I6V2 cent per kilo. De vorige week zijn in de stallen 14 kleine zalmen gevangen. De garnalenvisschers brachten van 400 tot 450 kilo per vaartuig aan. GOEDEREEDE. Algemeene Leden»Vergadering van de Ver» eeniging «Het Groene Kruis» op Donderdag 24 Juni des avonds half acht in «De Gouden Leeuw«. Te behandelen Verkiezing van twee bestuursleden, wegens vertrek van de heeren C. J. Kras en F. de Gidts. De Res.»bode is er mee gekomen. Die zat dus dicht bij de bron. Maar 't lijkt my vooralsnog te ongelooflijk en daarom laat ik het geheel voor rekening van dat blad, al ben ik wél van meening, dat er eens navraag naar geschieden moet. Het komt dan hierop neer: Bij de jaariijksche Begrooting voor het De partement van Justitie, wordt dan door alle departementen aanvrage gedaan omtrent de salarissen der ambtenaren. Echter, hóé geschiedt het dan Men maakt er een mooi, gevuld «potje» Er worden n.I. ook salarissen aangevraagd voor personeel, dat er niet meer is. En dus ook het geld niet krijgt. In plaats dat nu dit geld in de schatkist terugkee» t, spaart men het aan Justitie wat óp, om er sommige ambte naren een extraatje uit te geven. Wij nemen aan, te goeder trouw. Ambtenaren, die 'n extraafj: verdienen. Maar dan zal iedereen toch toegeven, dat dit gaat langs een slinkschen weg, waarbij de deur wordt opengezet voor allerlei geknoei, waarvan 't eind niet is te zien. Dat verdienstelijke ambtenaren méér krijgen, dan de lieden, die er gewoon de kantjes af trappen, is ons uitstekend. Maar dan langs den rechten weg. De Kamer er in gekénd. En rondweg uitgekomen voor de zaak. Maar geen geld aanvragen als salaris voor menschen, die volstrekt niet aan het Departe ment werkzaam zijn 1 Nogeens, 't lijkt me ongelooflijk. Maar een vriag kan nooit geen kwaad. In «De Heraut« schrijft Prof. Dr. H. H. Kuyper Een vloekverbod. Zooals dezer dagen uit Italië gemeld werd, is de regeering voornemens een vloekverbod uit te vaardigen, waarbij het vloeken in het openbaar strafbaar wordt gesteld. Al raag onder de motieven, die voor dit vloek verbod opgegeven worden, nu niet 't hoogste staan, dat door het vloeken «de schoone Italiaansche taal ontsierd wordt«, toch neemt dit n et weg, dat we met waardeering deze poging van de Italiaansche regeering be groeten om aan het ergerlijke vloeken een einde te maken. Men mag over het regiment van Mussolini met zijn dictatoriale allures denken zoo men wil, één ding staat vast, dat het aan zijn krachtig optreden te danken is geweest, dat aan menigen zedelijken mis stand in Italië eeu einde is gemaakt, of althans, dat in de publieke moraliteit een groote verbetering is ingetreden. Wie Italië bezocht voor en na Mussolini's optreden, heeft ruimschoots gelegenheid gehad dit op te merken. Een zedelijk reinigingsbad had het Italiaansche volk na den oorlog wel noodig, en zelfs een dictator kan men dank baar zijn, wanneer hij zulk een bad weet toe te dienen aan een volk. Indien daartoe ook het vloekverbod mee kan helpen, dan

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2