voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. iwnelsi Kinderen RUR0LH Antirevolutionair Orgaan IN HOG SIGNO VINCES ZEN. Als Uw No. 3235 WOENSDAG 23 JUNI 1926 41STE JAARGANG i DUIF'* Uit de Pers. Gemeenteraad. ubeleti iis rf 7.90 f 19.90 f145.-- f 29.50 f 54.50 41Se stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adminis tralie, franco toe te zenden aan de Uitgevers »Klasse=jusfifie«. ELHARNIS aandag 6-7 uur n.m. ne De onderwereld taken cadsati RecSame-IVlededeelingen. zich bezeerd hebben gebruik dan dadelijk N Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar, AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef.Interc. No. 202 - Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Een héél oude bekende. Ze is weer eens voor den dag gehaald door »De Voorwaarts», het Rotterdamsche dagblad van de S. D. A. P. Op de jaarvergadering dezer partij bleek, dat dit dagblad, naar evenredigheid grooter vorderingen maakt dan "Het Volk». En dit is ook geen wonder. »De Voorwaarts» voelt zich veel meer vrij dan "Het Volk«, waarin de mannen schrijven, die in aanmerking komen kunnen, als 't es naar den rooden kant omslaat, om namens de S. D. A. P. in de Regeering te zitten. Zij moeten dus wat voorzichtig zijn. Nu reeds overleggen wat ze schrijven. Dat men hun straks niet veel »oude plunje» voor de voeten werpen kan. De "Voorwaarts» schrijft maar raak. Slaat er maar op los. Van dik hout zaagt men planken. vV I t l.WpHoe het deze zijne taak opvat, daar geeft net Hbl. een staaltje van, dat we hier laten volgen "Klassenjustitie». "De Voorwaarts«, het soc.<dem. orgaan van Rotterdam is heel boos. Enkele stakers zijn door den kanton» rechter te Rotterdam veroordeeld wegens hinderlijk volgen van medearbeiders, die wél aan het werk waren gebleven. Het is, zoo overwoog de kantonrechter, een groot maatschappelijk belang dat de vrijheid, om binnen de door de wet gestelde grenzen te arbeiden, op de volstrektste wijze wordt gehandhaafd en iedere overteding eener strafbepaling, die, zooals art. 426bis W. v. S., strekt om die vrijheid te beschermen, met gestrengheid wordt gestraft«. Dat vonnis mishaagt de "Voorwaarts» buitengewoon. Geen wonder. Dit blad immers vindt het geoorloofd om voor era» puul te schelden, wie meent, dat er voor een staking, die de meerderheid wenscht, geen aanleiding is. Het noemt het vonnis •(Jy^Ijeen staal van klassejustitie, omdat daaruit IjvJF* niets blijkt van begrip van "het sociale recht van strijdende arbeiders«. Hebben arbeiders, die niet mee doen aan een staking, minder aanspraak op be. scherming door de wet dan degenen, die hen opzettelijk hinderlijk volgen, om hen in discrediet te brengen in hun buurt, vrouwen angst aan te jagen, kortom hen te dwingen iets te doen, wat zij onnoodig of wellicht ongeoorloofd achten Stellig I zegt het Rotterdamsche blad, dat met blijkbaar welgevallen vertelt aan zijn lezers van "jacht op onderkruipers» en van het "hartelijk onthaal», dat voor dit doel opgetrommelde stakers en relletjesvrienden bereidden aan een "onderkruiper». Wij voor ons wilden wel, dat er een af« doend middel te vinden was, om niet alleen in theorie, maar ook in de praktijk de vrijheid van arbeid volkomen te waarborgen. Vooral de christelijke organisties worden thans in negen van de tien gevallen, als zij besloten dóór te arbeiden, in de practijk daarin belet. oo zeer begeerde aarne ten kantore irdige kwali» feerenbedden, idkoopst adres -, 25.—, en hooger kanten vanaf f 10.— ardige kwaliteiten De Christelijke Zondag. Wie weten wil, wat een zegen die is voor de menschen en de maatschappij moet maar eens grondig vergelijken het leven op onze kleinere plaatsen, hier in Nederland, én b.v. het leven in die streken van Frankrijk, welke nu honderd en meer jaren onder den invloed der Fransche Revolutie hebben gestaan. Het is zoo sterk, dat zelfs moderne land. arbeiders, die uit ons land in Frankrijk gingen werken, klaagden dat ze met die Fransche Zondagsopvatting niet overweg konden. En 't is niet enkel Frankrijk 1 Overal in West. en Middel Europa, laat men meer en meer dien Christelijken Zondag los. Dit nu wekt tot reactie. Zoo lezen we in de pers: De achteruitgang van de Zondagsrust en heiliging, ook in die landen, waar deze vroeger zeer streng gehouden werden, heeft ds Bourquin in de Berner Jura ertoe ge. bracht, een Liea voor den christelijken Zon. dag in hef leven te roepen, waarbij hij zeer veel steun van de Zwitsersche protestanten ondervindt. Met wordt lid, niet maar door het op zich nemen van eenige verplichtingen. Voor het eerste jaar is deze belofte voor. geschreven, waarin telken jare verandering aangebracht worden kan»Ik verplicht mij om den Zondag te heiligen, en hem te maken tot een dag van rust en vreugde door hem te wijden aan God en mijn huis» gezin, door geregeld deel te nemen aan de godsdienstoefeningen en de belangstelling en 't gevoel van gemeenschap in mijn ge. meente te bevorderen, verder door al mijn invloed aan te wenden, dat de Zondag, niet gebruikt wordt voor vergaderingen enz., en door nieuwe leden voor de Liga te win. nen.« De "Semeur Vaudois« roept de lezers in zijn kanton op om ook zulk 'n kantonale vereeniging te stichten. Het is zeker een loffelijk pogen. 't Beste middel is zeker, dat de Kerk de menschen brengt de woorden des eeuwigen levens. Wie daarnaar leert hongeren en dorsten heiligt vanzelf den Zondag. Toch is ook zulk een ligastreven stellig een zegen voor de maatschappij. De heer Duymaer van Twist. Dezer dagen heeft deze te midden van de getrouwen uit zijn oud district herdacht, dat hij vijf.en.twintig jaar onafgebroken zitting in de Tweede Kamer had. En dat was maar geen sinecure. Er zullen weinig leden zijn, die hun ambt zoo getrouw hebben waargenomen. Vaak was hij "in zijn district.» De belangen daarvan bepleitte hij. Maar ook verschillende "algemeene belan. gen« vonden bij hem een goed gehoor. En menigeen wist zijn woning in Den Haag te ▼inden. Hij wordt nog niet oud, wel grijs. In diens tijd was hij een der trouwste leden der Kuyper.garde. Hij had zich reeds vroeger bij onze partij gevoegd, toen het liberalisme nog in zijn oppermacht stond. Daarom mee had ons volk hem lief. En om al wat hij daarna voor onze partij heeft gedaan; zelden was hem iets te veel. Moge de Heere hem nog lang gebruiken in het staatkundig leven, tot eere Zijns-Naams Hoenderloo. Hoenderloo, het kleine dorpje op de Veluwe, niet ver van Apeldoorn, gedenkt zijn 70jarig bestaan, nu niet precies als dorp, want dan is het oer.overoud, maar als Stichting van Heldring, speciaal als doorgangshuis voor de de verwaarloosde mannelijke jeugd is het 75 jaar. Prins Hendrik ko nt er bij. En heel wat grooten en hoogen. En de kleinen zullen zeker niet vergeten worden, die door hun onverdroten ijver en trouwe toewijding Hoenderloo zulk een goe. den naam gaven in 't vaderland. God zegene nog lang de stichting, die uit den Réveil.kring van Groe i, Heldring Da Costa enz. is voortgekomen 1 Wat ons eigenaardig aandeed. Hoenderloo heeft kort geleden eens een inspecteur 't land ingezonden, om te zien, wat er nu wel van de jongens die de laatste jaren het leven waren ingegaan, terechtgekomen was, Nu, dat viel niet tegen. Ongeveer tachtig procent kon men gerust zeggen, was goed terecht gekomen, in maat» schappelijken zin. Maar wat ons trof in dit rapport Verreweg 't grootste deel was »los van de kerk». Wat niet zeggen wilde »los van den gods. dienst«, niet weingen hadden zich bij het Leger des Heils gevoegd. 't Kiemt en groeit. Het is voor ons oog een heerlijk gezicht, dat het gereformeerd leven op menige plaats in het buitenland, zich krachtiger openbaren gaat Na Kuypers dood, kan men wel zeggen, begon zijn werk vrucht te dragen, ook voor het buitenland. En het gereformeerde leven werkt dóór Zoo lazen we in de bladen Blijkens een bij den Geref. Jongelingsbond hier te lande ingekomen schrijven is ook in Zuid»Afrika een bond van Chr. Jongelieden» vereen, op Geref. grondslag opgericht, waar» bij reeds 16 vereenigingen met 400 leden aangesloten zijn. De bond heeft ook reeds een eigen orgaan »Die Bondsblad« orgaan van die bond van Kristelike Jongeliede Vereenigings op Geref. grondslag in Zuid'Afrika, dat verschijnt onder het motto "Laat u lig also skijn in die wereld» Het bondsbestuur van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag zal zich via de commissie voor het contact met het buitenland met deze nieuwe organisatie in verbinding stellen. 't Is natuurlijk een klein begin. Maar de groote Nederlandsche is ook klein begonnen. En 't Boerenvolk zelf begon klein. Vergeleken met andere natiën is 't nog klein Maar 't is God, die den wasdom geeft. En dat men ook in Zuid»Afrika den »gere» formeerden grondslag» kiest en niet den al» gemeen»christelijken, Engelsch»methodistischen geeft goede hope voor de verdere ontwikke» ling van Zuid'Afrika in Calvinistischen zin. ■"Herclasseeringn.. In Amsterdam is men slim. Tenminste, dat lijkt ons zoo. Ook diar is men, ook wel in 't college van B. en W. sinds langen tijd van oordeel, dat in elk geval het totaal der uitgaven voor de gemeente»ambtenaren en de gemeente»arbeiders wat naar beneden zal moeten. Dit jaar kim 't nog zonder belastingverhoo» ging. Maar 't volgend jaar is 't zoo na. De heeren van 't Stadhuis zijn zich echter volkomen bewust, dat loonsverlaging een storm zal doen rijzen. Daar wordt ook niet van gesproken. Wij lezen er van, dat dezer dagen de onder» handelingen met 't georganiseerd overleg ge» opend zijn en dat B. en W. voorstellen a) de bestaande loonen te handhaven en b) een herclasseering door te voeren, die op den duur tot niet onaanzienlijke bezuinigingen op het totaal der personeelsuitgaven leiden moet. Eerlijk gezegdb luidt eigenaardig. Als dit beteekentelke rang en klasse blijft op t zelfde loon, maar we zullen "herclas» seeren», waardoor een aantal arbeiders een rang lager in 't corps komt te staan, dan zal er een storm opsteken 1 Dit gelooven we dan ook niet. Een andere oplossing zou deze zijn: Er is bij die Gemeentewerken altijd groote aanvraag om plaatsing. Ieder komt er graag in. En wellicht is de bedoeling om voor die nieuwelingen een herclasseering in te voeren, waardoor ze minder trapjes opgaan en over 't algemeen wat minder hoog klimmen bij hun periodieke verhoogingen. Op den düür zou dit een aardig duitje sparen. En 't zou zeker geen onbillijke manier zijn, om zonder loonsverlaging toch een deel van het doel te bereiken. Wie er nog vóór staat en nog solliciteert, kan terug als de voorwaar» den hem n et bevallen. Er kan tegenwoordig niet genoeg de aan» dacht gevestigd worden op het voorbeeld van België en Frankrijk. In beide landen gaat het Al erger. En in beide landen zal 't er toe moeten komen dat alle partijen de handen ineenslaan, wil er nog iets van de nationale munt en het econo» mische leven terechtkomen. In Frankrijk zijn de partijen onderling nog aan 't haspelen. Maar in België is het "nationale kabinet» al aan 't werk. We wezen er reeds op. Prof. Diepenhorst in »de Rott». zet nu nogeens uitvoerig uiteen, wat volgens "Het Volk« de socialistische minister Van der Velde zegt, van dit "Nood breekt Wet» Hoe zijn wij, hoe is Colijn gehoond om de redding van den gulden. Het mammonnistisch, het kapitalistisch, het arbeidsvijandelijk karakter van de anti» revolutionaire partij kwam eerst recht uit door dat ijveren voor de redding van den gulden 1 Legt u echter naast deze aanvallen eens de redevoering door den socialistischen minister Van der Velde gehouden op het congres der Belgische Socialistischen partij en waarvan "Het Volk« dit verslag geeft: »Er is gevormd een nationaal kabinet. Een kabinet van den godsvrede, tot redding frank. Wij hebben er bij willen zijn. Wij zijn in de regeering getreden Men heeft ons gevraagd hoe, gij treedt in één kabinet met dezelfde mannen, die de felst denkbare kampagne tegen u hebben gevoerd, wier volgelingen u hebben 'aangevallen op straat, wier streven ingaat tegen al wat gij wilt Wij hebben overlegd met de besturende organen van de patij. Wij hebben ons ver» stand laten sprekenwij hebben gemeend, dat het moest. Zelfs muitende matrozen staken een oogenblik den strijd, als er een storm opsteekt, die schip en bemanning beide dreigt te doen verzinken in de golven Wij moeten den frank redden, den frank van iedereenmaar vóór alles den frank van de arbeiders en hun organi» sat'es. De rijke hebben hun onroerende goederen. Zij hebben bovendien 12 milliarden in dollars en ponden sterling belegdde arbeiders hebben niets dan hun franken. Onze partijgenoot geeft dan een overzicht van den financiëelen en ekonomischen toe» stand. De staatsschuld is niet meer dan bet dubbele van voor den oorlogin goud 10 milliard franken. Daar staat tegenover de rijkdom van het land en van den Kongo, een rijkdom die b.v. door den |handels» attaché van het Britsche gezantschap te Brus» sel zeer hoog wordt aangeslagen. Maar bin» nen enkele dagen, moeten er van deze schuld achttienhonderd millioen worden afgelost. Daarbij komt de vlottende schuldzes millioen franken Sedert de regee'.ing»Poullet aan het bewind kwam, is zij niet gestegen Mi ar toen de crisis was uitgebroken, eischten de houders van deze schuld betaling, iederen dag meer, en indien wij niet hadden mee» gewerkt aan een snelle beëindiging van de krisis, zouden de aftredende ministers aan hun zetels vastgeklonken zijn geweest als de kuratoren van een faillieten staat 1 Reeds was de inflatie begonnen. De gevallen regee» ring verkeerde in den absurden toestand, dat zij het Parlement moest vragen haar toe te staan om 600 millioen te leenen, ten einde een ramp te voorkomen. Vandervelde geeft dan een schets van wat inflatie beteekent voor een land, voor de arbeiders, voor hun organisatiesdenkt aan de kinderen, roept hij uit, en begrijpt waarom wij de zware regeeringsverantwoor» delijkheid hebben aanvaard I Dit althans is door onze intrede in de regeering bereikt, dat wat aan wettelijke maatregelen voor de demokratie was jtot stand gebracht, niet wordt afgebroken. Zal de frank worden gered 7 Een belofte kunnen wij niet geven. Maar er is een verhaal van twee muizen, die beide in een melkvat vielen. De een was pessimis» tisch, en liet zich verdrinken. De ander was optimistisch en weerde zich zoo, dat zij de melk tot boter sloeg en uit het vat kon kruipen. Ik hoop, en ik geloof dat wij zul» len slagen. Reeds heeft een der banken, die haar geld opvroeg, ons uitstel toegestaan. De Kamer heeft verleden week een stel tijde» lijke belastingen aandenomen, waardoor in vier jaar tijds de vlottende schuld kan wor» den afbetaald. Zekerheid hebben wij niet. België's lot is mede afhankelijk van het lot van de overige landen van Europa. Maar de bankiers zitten nu in de regeering. De kommunisien zeggen: gij hebt u aan de bankiers verkochtwij antwoorden indien zij het schip in den grond boren zullen zij met ons verdrinken 1» Meer afdoende bestrijding van de verkie» zingsliteratuur van den vorigen zomer dan deze roode oratie is moeilijk denkbaar. VERGADERING van den Gemeente» raad van MIDDELHARNIS op Vrij» dag 18 Juni, des nam. half 3 uur. De Voorzitter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering en et gebed, waarna de notulen worden voorgelezen naar aanlei» ding waarvan de heer DORSMAN (Volks» belang) een opmerking maakt over een on» juiste weergave zijner woorden betreffende de geplaatste urinoir. Wethouder VROEGIN DEWEIJ (A.R.) zegt dat dit zeer onbelangrijke feit den secretaris niet kwalijk te nemen is. De vorige vergade» ring was zoo rumoerig dat er bijna geen no» tulen van te maken waren. Onder de ingek. st. vermelden wij een be« richt van de gascomm. met advies betreffende bestemming van de winst over 1924 en 1925 en verlaging van de gasprijs met 1 cent per M3. De prijs wordt dan 13 cent voor meter» en 14 cent voor muntgas. De winst 1924 ad f 4885,245 wenscht zij af te schrijven op de gebouwen der gasfabriek (overeenkomstig ad» vies van den accountant) en de winst 1925 ad f 12064,60* te reserveeren om event, ver» liezen te bestrijden. Conform wordt met algem. st. besloten. Voorts adviseert de gascommissie de pol. verordening aan te vullen met een bepaling dat het verboden is schepen te lieren aan palen enz. nabij de gasfabriek. Dit wordt in de volgende vergade'ing behandeld. Ged. St. geven in overweging een bepaling in de bouwverordening betreffende de hoogte der traptreden terug te nemen en de oude bepaling te handhaven. De nieuwe bepaling wilde de minimumhoogte op 10, de gezond» heidscommissie op 12, en Ged. St. op 16 cM. houden. De VOORZITTER zegt dat de am» bachtslieden wel eens opmerken dat de eischen te streng zijn. Maar hier hebben wij nu des» kundige gegevens. Hetzelfde bezwaar hebben de ambachtslui nu weer met de regenputten. De raad doet heel verkeerd aan al die be» zwaren het oor te leenen. Laat men zich liever houden aan het oordeel van deskundigen. Wethouder VROEGINDEWEIJ merkt op dat de ambachtslui beweren dat deze bepaling in arbeidshuisjes niet te handhaven is. Zij zeggen dat de heeren in Den Haag geen re» kening houden met de arbeidershuisjes op het platteland. Men staat hier voor de praktijk en dan blijkt dat deze bepaling niet te hand» haven is. De heer DORSMAN wil deze zaak aan» houden om te laten onderzoeken of het in de praktijk is te handhaven. Spr. gelooft dat het wel kan. Het Weeshuis wil een schuur op het land van den heer Korteweg te Ooltgensplaat ver» bouwen. Het land is gesplitst en nu er twee bedrijven zijn moeten er ook twee landbouw» schuren zijn. De heer STRUIJK (A.R.) heeft gehoord dat de familie oneenigheid gehad heeft en nu 40 cent per regel. de zaak gesplitst heeft. Spr. vraagt wat hiervan aan is. De VOORZITTER antwoordt dat dit on» juist is. De nieuwe schuur is noodig voor het bedrijf. De heer NIPIUS (Gemeentebelang) meent dat het land best te verhuren is zonder schuur. Er zullen liefhebbers genoeg zijn. Dan heeft men geen kosten van onderhoud der schuur ook. De heer SLIS (Gemeentebelang) zegt dat het bedrijf voor dezen door twee broers beheerd werd. Dat ging toen uitstekend. Eén broer is echter gestorven en de andere is helaas ver» standeloos geworden. De zaak is toen in han» den van neven terecht gekomen en het is be» grijpelijk dat het niet zoo goed gaat als voor» heen met de gebroeders. Spr. is er echter tegen de familie er uit te zetten. Bovendien is de schuur heel oud en niet ingericht voor twee bedrijven. Wanneer de menschen genegen zijn de waarde te betalen is er geen bezwaar tegen een nieuwe schuur te bouwen. De VOORZITTER zegt dat de pacht natuur» lijk zoo gesteld moet worden dat het Weeshuis geen schade lijdt, 't Gaat echter niet aan de menschen er af te zetten. De heer VOGELAAR (A.R.) dacht dat de schuur verbouwd zou worden maar niet dat er een nieuwe schuur bij moest komen. De heer v. d. MEIDEN (Wild) betoogt dat het doel is de schuur te verbouwen opdat zij ingericht kan worden voor twee bedrijven. Conform wordt besloten. Punt twee der agenda benoeming onder» wijzer wordt aangehouden ter bespreking in zitting met gesloten deuren. De directeur van het post» en telegraafkan» toor bericht dat de sluismeester niet langer de publieke rijkstelefoon ter zijne huize beschik» baar wenscht te houden. Het toestel is ver» wijderd en abonné 31 is hierdoor vervallen. De VOORZITTER stelt voor de publieke telefoon bij Keijzer, die hiertoe bereid is, te stationeeren. Hiertoe wordt besloten. De ingezetene Cs. v. d. Meijde verzoekt den raad eenige spoed aan de uitvoering van het raadsbesluit tot rioleering van de Nieuwstraat te geven. Door ongeveer 6 bewoners wordt deze rioleering die 40 bewoners van de Nieuw» straat wenschen tegen gehouden. Het is hoog noodig dat hieraan een einde komt en de zaak niet verder uitgesteld wordt. De VOORZITTER zegt dat 11 personen nog weigerachtig zijn. 't Beste is een verordening vast te stellen waarbij de ingezetenen verplicht worden, wanneer er rioleering in een straat gelegd wordt, zich er op aan te sluiten. Dit jaar wil spr. echter nog wachten wegens de hooge kosten aan nieuwe bestrating welke in de Nieuwstraat bij rioleering hoog noodig is, verbonden. De heer KRIJGSMAN (A.R.) kan zich hier» mee goed vereenigen en geeft in overweging bij de behandeling der as. begrooting er rekening mede te houden. De heer DORSMAN wil de hekjes dan te gelijk ook opruimen in de Nieuwstraat. De VOORZITTER zegt dat deze op parti» culieren grond staan, wat wegneming niet ge» makkelijker maakt.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1