voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan Hoofdhuid PUROL IN HOC SIGNO YINCES Drie Bladen. tweede blad. No. 3234 ZATERDAG 19 JUNI 1926 41ste JAARGANG 411® stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Dit nummer bestaat uit Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nie&tws. Leest de Advertentie van Campfe n's Stof feerderij Reclame-Mededeelingen. Deze Coura it vei schijnt eiken WOENSDAG en 7 ATERDAG. ABONNEM :NTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLljKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worde» berekend naar de plaatsruimte, die zIj beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Voor vijf en twintig laar. In het onderstaand stuk herdenkt de »Rott.«, hoe het j 1. Zaterdag 25 jaar geleden was, dat bij de stembus de overwinning werd behaald, die het kabinet.Kuyper mogelijk maakte, dat zulk een grooten keer gaf aan onze vader» landsche politiek. 't Was de ondergang van 't liberalisme. Dat zich er niet meer bovenop heeft gewerkt en straks grootendeels door 't socialisme ver» vangen werd. Maar terwijl dit proces zich voltrek, was het en werd het steeds meer de Coalitie»tijd, die door Kuyper werd ingeluid. Hij kwam et rond voor uit Mijn kabinet steunt op drie partijen. JÖk Op een Coalitie, als gij wlit. En al viel dat Kabinet na vier jaren, door den tegenstand van ds Kromsigt en Staalman, de Coalitie bleef saamvetbonden en heeft tot het vorige jaar toe grooten invloed geoefend op 't politieke leven van ons vaderland. Dat is 't werk van Kuyper geweest. Er kwam een heele ommekeer in 's Lands wetgeving. Niet minder in 's Lands bestuur. Kuyper weêr was het, die hier den forschen stoot gaf en reeds bij de bezetting der Rijks» verzekeringsbank was hij het, die het in prac» tijk bracht, dat «onze menschen® lang genoeg achteruit gezet waren en dat zij nu óók hun kans moesten hebben. De idee, dat alléén de liberalen en hun vriendjes tot posten, ambten en bedieningen bekwaam waren, ging er geheel uit en dat in dit opzicht de gelijkheid voor de Wet, werke» lijkheid werd en bleef is niet het minst aan 't forsche optreden van Kuyper te danken. Toch is niet alles glorievolle gedachtenis. Wat is er een achteruitgang, in bezieling, in liefde voor de beginselen, in arbeid voor de partij Doch daarover nu niet verder. ffMP) We geven thans 't artikel van de «Rott een plaats. 1901 - 12 JUNI - 1926. Morgen, 12 Juni, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de overwinning aan de stembus voor de Tweede Kamer voor goed een einde maakte an de liberale overheersching in Nederland. Na het aftreden van het KabinefcMackay verliepen nog tien jaar eer in een gemeen» schappelijk optreden bij de stembus van de drie Christelijke partijen de kans gewaagd kon worden om aan het liberale juk te ont» komen. Vast accoord omtrent hetheen na een eventueele overwinning geschieden zou, was er niet. Dit nam echter niet weg, dat toen eenmaal de uitslag van 58-42 vaststond, spoedig onder leiding van Dr. A. Kuyper een Kabinet met positief Christelijke signa» tuur gereed was en het bewind overnam. De strijd van een eeuw was hiermede met ongedachten zegen bekroond Bilderdijk en Da Costa hadden geworsteld in het geloof op hope tegen hope. Onder Groen van Prinsterer begon de antirevolutionaire rich ting zich meer en meer af te teekenen. Pas met het verschijnen van Dr. Kuyper op het politieke tooneel verkreeg de antirev. partij vastere vormen en ontwikkelde zich een bewust najagen van haar staatkundige idealen met aanvaarding van de consekwentie der politieke regeeringsverantwoordelijkheid. 12 Juni 1901 zette de kroon op het ont» zaglijke werk, dat onder vorige geslachten was begonnen en tot ontwikkeling gekomen. De stembusoverwinning van dien dag bracht in Nederland een geweldige, duur» zame ommekeer te weeg. Zij toch was de verwezenlijking van de idee van gelijke rechten voor alle politieke partijen en voor alle Nederlanders van welke staatkundige richting zij ook mogen zijn. De arrogatie der liberalen, dat zij alleen de pachters waren van alle kennis en wijs» heid, van alle bekwaamheid en geschiktheid en dus van alle macht, was voor goed stuk» geslagen. De gelijkberechting van het Christelijk volksdeel met degenen, die in de staatkunde niet van de Christelijke beginselen meenen te moeten uitgaan, werd in beginsel een feit op den dig, toen in 1901 de liberale pat» tijen eigenlijk voorgoed uit het regeerkasteel gezet werden. Het zou weinig moeite kosten om de politieke beteekenis van de overwinning van 1901 in den breede met bewijzen in het licht te stellen Onze bedoeling is zulks echter niet. Slechts wenschen we, aan den vooravond van de 25=jarige herdenking van dit hoogstgewichtige feit, er nog eens aan 'e herinneren, dat eerst sedert dien het Christelijk deel van ons volk tot gelijke en volwaardige positie met alle andere volks» Secooten gekomen is. Het is goed daarbij nog eens stil te staan, opdat vooral zij, die slechts den tijd kennen, dat ook Christenen voor openbare ambten en functies m t niet al te veel moeite in aanmerking komen en de periode der stel» selmatige achteruitzetting niet gekend hebben en van de fijnenverachting in de practijk weinig kennis dragen, indachtig worden dat om tot dien toestand te geraken, geslachten lang is geworsteld tegen een geweldige over» macht in. Ook zij, die zich meenen te kun» nen veroorloven met onze politieke ver» houdingen een luchtig spel te spelen of in hun schijnbaar principieele critiek heel het verleden meenen te .kunnen veroordeelen en aan verachting prijs te geven, doen wel» licht goed er aandacht aan te schenken, dat al wat zij nu zijn en kunnen zijn en doen, te danken is aan wat onder Gods bestel op 12 Juni 1901 in ons volksleven voltrokken werd. Slechts één enkele herinnering moge onze opmerkingen accentueeren. Maar zij is dan ook zoo veelzeggend, dat we er mee meenen te kunnen volstaan. Toen het kabinet»Kuyper optrad was in Zuid»Holland de gemeente De Lier de eenige plaats, waar een niet» liberale burgemeester fungeerde. En zoo was het op elk gebied. Wie alleen den toestand van vandaag kent, kan zich bijna niet in» denken in welk een positie het positief be» lijdend deel van ons volk voor een kwart eeuw nog door hooghartigen regenten waan was weggedrukt. Laat ons deze dingen voor ods zelf en onze kinderen niet verbergen, maar ook hierin voor het navolgend geslacht ver» tellen de loffelijkheden des Heeren en Zijne wonderen, die Hij gedaan heeft. Opdat wij en ook zij, die eens in onze plaats zullen zijn, onze en hunne hoop op God alleen mogen stellen. Zijn daden niet vergeten, maar Zijn geboden bewaren en met onzen geest, met onze ziel en al onze krachten getrouw zijn aan den God der vaderen, die ook onze God wil zijn. Christelijke Boeren» en Tulndersbond. Openingsrede van prof. Diepenhorst. Bespreking van tegenmaatregelen tegen uitvoerbelemmeringen. Rede van dr.J. A. Nederbragt. De export van de Neder' landsche tuin' en landbouwproducten. Land- en tuinbouw staan er veel beter voor dan de industrie. Poor spr. is er geen enkele reden, welke bescherming van land- en tuinbouw zou wettigen. Het verbod van invoer in Engeland van versch vleesch een zuivere sanitaire maatregel. Te Enkhuizen heeft Donder lag deChriste» lijke Boeren» en Tuindersbond zijn 81ste al» gemeene vergadering gehouden onder leiding van prof. mr. P. A. Diepenhorst te Amsterdam» De vergadering werd onder andere bijge. woond door den rijkszuivelconsulent ir. S. Smeding, vertegenwoordigende den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, den burgemeester van Enkhuizen, den heer J. R. A. Boschma, den heer K. Koster, secretaris van den bond van Rundveefokvereenigingen in Noord.Holland, vertegenwoordigende het Ko» ninklijk Nederlandsch Landbouw»Comité, en den beer Dekker, die den R. K Nederlandschen Boeren» en Tuindersbond vertegenwoordigde. In zijn openingsrede bespreekt prof Di pen» horst het nationaal en bet internationaal ka» rakter van den landbouw. De tijd, dat de boer zich alleen op zijn bedrijf terugtrok, is lang voorbij. Ook de landbouwer heeft zich te bemoeien met allerlei nationale en internationale vraagstukken. Zoo haalt spr. de bemoeiingen van prof Laur aan om tot een internationale landbouw» organisatie te geraken, het internationaal land» bouwinstituut te Rome en het internationaal arbeidsbureau te Genève, waar men de laatste jaren steeds weer aandacht heeft geschonken aan den arbeidsduur in den landbouw Ook het internationale karakter van den handel in onze landbouwproducten maakt, dat de landbouwer zich niet alteen met zijn eigen belangen kan bemoeien. In verband hiermee wijst spr. op het Engelsche invoerverbod van alle vleesch, waardoor de boer zich dient af te vragen, of ons land geen maatregelen van tegenweer heeft te treffen, om het hoofd te bieden aan de helemmeringen, welke aller» wegen aan onze landbouwproducten in den weg worden geleg 1. Spr. wijst op ons lage uniforme tarief, waar» mee ons land geheel alleen staat temidden van allerlei landen met hooge tarieven en allerlei verdragen betreffende internationalen handel, In verband hiermede vraagt spr. zich af, of ook ons land niet van koers dient te veran» deren ook met het oog op onze handelsbalans, welke de laatste jaren zeer ongunstig is, en de onmogelijkheid om behoorlijke handelsver» dragen te sluiten. Ons land kan nooit behoor» lijk als partij optreden, doch moet steeds af» wachten wat men ten slotte ontvangen zal. Bovendien wordt door het buitenland niet geapprecieerd, dat Nederland steeds den vrij» handel in zijn vaan blijft voeren. In de praktijk blijkt nl. dat de buitenlandsche onderbande» laars eenvoudig vragen wat ons land aan t« bieden heeft tegen de voordeelen, welke men met zijn handelstractaat denkt te bereiken, terwijl wordt aangenomen, dat ons land alleen vrijhandelaar is, omdat het daarin het meeste voordeel ziet. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, mr. J. W. Goedbloed te Goes, is het volgende ontleend: Het ledental, dat de laatste jaren achteruit» gaande was, is in 1925 van 2778 op 2975 ge» komen. Uitvoerig worden de bemoeienissen ten op» zichte van het landbouwonderwijs besproken. Zoo wordt opgemerkt, dat meer aandacht kan worden geschonken aan het landbouwhuis» houdonderwijs. Daarna worden gememoreerd de verschil» lende belangrijke vraagstukken, waaraan het bestuur in het verslagjaar zijn aandacht heeft geschonken. Vervolgens wordt gewezen op de samen» werking met het Kon. Ned. Landbouw Co» mité en den R.K. Boeren en Tuindersbond, met als gevolg verschillende requesten, aller» lei belangrijke landbouwbelangen rakende. Opgesomd worden verschillende commissies, waarin ook leden van den bond zitting heb» ben en de organisaties, waarmede de bond samenwerkt. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 7069, waarbij f 6220 uit de contributie. Uitgegeven is voor propaganda f 1818 en voor administratie f 1823. In verband met het jaarverslag wordt ge» vraagd welk standpunt het bestuur inneemt tegenover het weder benoemen van een direc» teur»generaal. De secretaris deelt mede, dat het bestuur de vervulling van die functie ge» wenscht acht, doch dat zij het overleg met de centrale organisaties in elk geval gehand» haafd wil zien. De heer Boschma, burgemeester van Enk» huizen spreekt den wensch uit, dat de ver» gadering van den bond vruchtdragend zal zijn. Gevraagd wordt welk standpunt de bond inneemt tegenover de oprichting van een een» trale van landbouwboekhoudbureaux. De se» cretaris merkt op, dat alleen Zuid'Holland zich met boekhouding bezig houdt, doch men heeft daar nog geen voldoende ervaring over zoodat het bestuur zijn houding nog niet heeft bepaald. Naar aanleiding van de vraag betreffende het bindend verklaren van het arbeidscontract deelt de secretaris mede, dat de commissie, welke deze zaak heeft bestudeerd, eenstemmig voor het ontwerp Aalberse is Ir. Smeding zegt het zeer op prijs te stellen de vergadering van den bond bij te wonen, omdat hij daardoor in de gelegenheid is ge» steld met den Christelijken Bond kennis te maken De heer Dekker wijst op de hartelijke sa» menwerking tusschen den Christelijken en den R K. Boeren» en Tuindersbond. Spr. hoopt, dat de bond in enkele jaren zal groeien tot een krachtige organisatie. De heer Koster wijst als vertegenwoordiger van K.N L.C. op de hartelijke samenwerking welke tusschen de verschillende organisaties bestaat, waardoor de landbouw het beste wordt gediend. De beer Drevel voert nog het woord na» mens den Chr. Landarbeidersbond. Spr. wijst er op, dat nog zeer vele Chr. werkgevers niet zijn aangesloten bij den Chr. Bond van Werk» gevers Spr betreurt het dat deze menscben niet begrijpen in welke organtsatie zij thuisbe» hooren Mr. Goedbloed wordt herkozen als secretaris» penningmeester en Prof Diepenhorst ziet zijn mandaat als voorzitter hernieuwd. De heer J. Woldendorp, hoofd van de Chr. Landbouwwinterschool te Haarlemmermeer en ir. Wind, hoofd van de school te Heemse (gem. Ambt-Hardenberg) brengen vervolgens verslag uit over het onderwijs aan die instel» lingen. Hierna wordt gepauseerd. Na de pauze verleent de Voorzitter het woord aan dr. J. A Nederbragt, chef van de economische afaeeling aan het ministerie van buitenlandsche zaken, voor zijne inleiding. Wenken ter voorkoming van ongevallen. Sedert het in werking treden der Land» en Tuinbouwongevallenwet 1922 zijn alle arbei» ders in de land» en tuinbouwbedrijven van rechtswege verzekerd tegen de geldelijke ge» volgen van ongevallen, die hun in verband met hunne dienstbetrekking overkomen. De arbeiders in de hier bedoelde bedrijven hebben dus de zekerheid dat wanneer hun in verband met hun werk een ongeval overkomt, zij zullen worden schadeloos gesteld op de wijze als in de wet nader omschreven. Die schadeloosstelling kan intusschen niet anders zijn dan een «pleister op de wond*. De wond zelf, het ongeval, kan nu eenmaal door de schadeloosstelling niet ongedaan ge» maakt worden. Daarom geldt ook hier het spreekwoord, dat voorkomen beter is dan ge» nezen. En nu leert de ervaring, d»t er altijd nog te veel ongevallen voorkomen, tengevolge van onvoorzichtigheid, gemakzucht of ver» keerde gewoonten, die gemakkelijk vermeden hadden kunnen worden. Daar de meeste dezer ongevallen te wijten zijn aan de omstandigheid, dat de arbeider of zijn werkgever zich geen voldoende reken» schap geven van het dreigende gevaar, is het van groot belang, dat zij hierop zooveel mo» gelijk opmerkzaam worden gemaakt. Om een gevaar te vermijden moet men beginnen het te kennen. Wij nemen ons voor, van tijd tot tijd in dit blad wenken te geven. SOMMELSDIJK. Op de 1.1. Woensdag gehouden weekmarkt waren 12 biggen aan» gevoerd. Tegen een inwoner dezer gemeente is te Middelharnis proces» verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Deze week moesten twee ingezetenen naar Rotterdam worden vervoerd ten einde een operatie te ondergaan. Een er van moest per expresse worden vervoerd. Bij zulke voor» komende gevallen gevoelt men des te meer de behoefte aan een eigen ziekenhuis voor ons eiland. De dienstplichtige J. C. Buurveld, van de lichting 1926, is nader toegewezen aan het 14e Regiment Infanterie 3e ploeg te Bergen op Zoom. Tijdvak van inlijving 4-8 October 1926. Aan de metselaars Keizer en van der Bij is vergunning verleend tot het verbouwen van een bergplaats van A. Luijendijk, staande bij dien slachtplaats aan de Weeshuisstraat, alhier. MIDDELHARNIS. De uitslag van de wedvlucht door de P.V. «Seinpost* van uif Vierzon afstand 526 K.M. is als volgt: 1ste prijs A. Schuurman, 2e en 6e prijs J. Koevoet, 3e en 4e L. Bund, 5e J. J. Nipius, 7e en 8ste Gebr. Jongejan, 9e P. de Gans. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door S. K. alh'er is een postduif gevangen gemerkt 13 8101 en op de gummiring 166 F 449 Arnhem. Donderdag 1 Juli a s. nam. 2 uur zal er gelegenheid bestaan tot kostelooze in» en her» inenting ten huize van den gemeentegeneesheer. Onze vroegere dorpsgenoot de heer I. Joppe is bevorderd tot doctorandus in de geneeskunde. OUDE TONGE. Alhier zijn de oude aardappelen geladen, zoodat de handel in dat product is afgeloopen. W. L- Heesterman alhier heeft een hof» stede met land gepacht van de Gebr. Buijs te Melissant. De rijksveldwachter had het ongeluk zoodanig met zijn fiets tegen een anderen wielrijder te rijden dat hij rust moet houden en geen dienst kan doen. Op het Landgoed te Hartenkamp te Heem» stede werd Zaterdagmiddag een tuinfeest ge» houden ten bate van het Steuncomité voor Intellectueel Centraal Europa. Z. K. H. Prins Hendrik die ook het feest bijwoonde in de tent van Mevr. Jo van Ammers»Kühler, de bekende schrijfster, die uit de lijnen van zijn hand de toekomst en het verleden onthuld NIEUWE TONGE.* Landarbeiderswet. Bij Kon. besluit van 12 dezer is toegelaten als uitsluitend ter bevorderiag van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders werk zaam, de vereeniging, genaamdVereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroe» rend goed door landarbeiders Werkmansbe» lang, gevestigd te Nieuwe Tonge, kring der gemeente Nieuwe Tonge. NIEUWE TONGE. Door dhr. C. Kabos alhier zijn dezer dagen de eerste rieuwe aard» appelen gerooid van oogst 1926 Tegen L. van O. te Middelharnis is proces» verbaal opgemaakt wegens overtreding der Motor» en Rij wiel wet. Door den gemeente onbezoldigd Rijks» veldwachter A. K. Nieuwkerk, alhier, is tegen een drietal personen processverbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Bij de j 1. Zaterdag door de P.V. »De Gevleugelde Bode®, alhier, gehouden vlucht vanuit Orleans (afstand 453,676 KM) was de aankomst als volgtle, 2e, 4e en 6e prijs C. A. Holleman, 3e G. Knop-', 5e J. C. Braber, 7e G. J. de Wilde. Lossing 8,25 uur, aankomst eerste duif 2 u. 21 m. 51 sec. De voor deze vlucht beschikbaar gestelde premie werd ge» wonnen door C. A. Holleman. DIRKSLAND. Verleden week werden vanuit deze gemeente 200 H.L. aardappelen verscheept. De dienstplichtigen D. Bestman en J. Bestman zijn tegen 9 September, C. M. Pol» huis tegen 25 October en J. L. Stolk tegen 16 September a.s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepen. Thans is men begonnen met den Molen» dijk, Kaai en Nieuwstraat te herstraten. Gevonden voorwerpeneen zilveren da» meshorloge, een pakje kindergoed, 3 porte» monnaies en enkele huissleutelsinlichtingen ter secretarie. 40 cent per regel. Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven MELISSANT. Heden is afgekondigd een wijziging der verordening op de heffing van leges ter secretarie en van rechten wegens de verrichtingen van den burgerlijken stand. Naar we vernemen zal ook de muziek» vereeniging »Tot Nut en Genoegen«, en ver» moedelijk ook de Zangvereeniging aan het in Juli a.s. te Middelharnis te houden festival deelnemen. Bij H. v. d. M. staat een perenboom waar» aan reeds vruchten hangen, voor de tweede maal in bloei. HERRINGEN. Door de opkoopers van zwarte bessen wordt nu reeds 40 en 44 cent per Kg. geboden. STELLENDAM. Bij de j.l. Woensdag gehouden klaververkooping liepen de prijzen zeer uiteen. Er werd besteed van 25 tot 50 cent per Voornsche Roede. De staking van de garnalenvisschers is opgeheven daar men omtrent de prijzen tot een schikking is gekomen. GOEDEREEDE. Van de bewoners van de Pieterstraat wordt een verzoek aan den Raad ter teekening aangeboden om het on» zinnig fietsen door d ze nauwe straat te be» letten, v.n.l. op Zaterdagavond en feestdagen. De blazersschuit G. O. 5 was Woensdag al reeds terug in de haven, met verlies van het gebeele vischtuig. Een schadepost van pl.m. f 150. Geplaatst een nieuwe telefooninstallatte No. 27, Coöp cichorei»drogerij «Goedereede®, boekhouder A. C. den Eerzamen. OUDDORP. De rijksveldwachter Tintel is bevorderd tot brigadier titulair. De Bijz. Vrijw. Landstorm houdt Zater» dagavond a.s. schietoefeningen van 5 tot 7 uur op het plein der O. School. f Was de bloei der zwarte bessenstruiken dit jaar rijk, de vruchtzetting evenwel is heel wat minder dan men verwacht had. Het be» schot zal niet meevallen. Een mildere voor» jaarstemperatuur had wellicht meer vrucht gebracht. f Op de verkooping van Bruine en lucerne klaver besteedde men van 60 tot 90 ct. per roede. De prijzen waren algemeeu hooger dan bij de onderhandsche verkoopingen. f Onder het weidend vee van J. C. L. aan den Middeldijk, Oude Oostdijk, is het besmet» telijk mond» en klauwzeer geconstateerd. De aanduiding is op het hek aangebracht. f Door T. T. zijn twee perceelen grond, bestemd als bouwterrein, onderhands verkocht aan W. T. en Gez. V.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 3