I Gemeenteraad. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Mlettws* fierk en School. V ergaderingen. Vissclierij. Correspondentie. Burgerlijke Stand Getn cijfers laten we rusten. Alleen zij nog meege» deeld, dat voor het stoomen dat hier nog al in 't groot geschiedde 6 Kilo briquetten voor 100 Kilo aardappelen noodig waren. Ge» bruikt men kleiner toestellen, dan zal een weinig meer brandstof noodig zijn, De con» clusie luidtdat de kosten en de moeite van het stoomen grootelij ks worden vergoed. Bos venstaande is voor mesters van varkens een leerzame proef, waarmee zij hun voordeel kun» nen doen. Aan fokvarkens kan men echter gerust wat rauwe aardappelen geven. De proef» nemer maakte nog de opmerking, dat aan de aardappelen wat zout moet worden toegevoegd, wanneer het drinkwater zoet is en geen visch» meel wordt gegeven de hoeveelheid zij even» wel niet grooter dan een tiende ons per dag per varken, omdat varkens voor te veel zout heel gevoelig zijn gebleken. Korte Wenken en Mededeelingen. Tegen het coupeeren van den staart bij paar» den, ook wel blokstaarten geheeten, is reeds veel geschreven. Alleen in bijzondere gevallen is er iets vóór te zeggenoverigens is deze mode»operatie niet genoeg te veroordeelen. Vooral het afbinden van den staart, waardoor de punt gaat afsterven, of tot rotting overgaat. Dit laatste geeft een afschuwelijken stank het dier lijdt vaak een onuitstaanbare pijn. De methode is rondweg barbaarsch. Hoeveel boter wordt uit de melk veikregen? Dit is afhankelijk van verschillende factoren lo. van het vet genalte der melk2o van den ontroomingsgraad3o. van den graad van uitkamen4o. van het vetgehalte der boter. Het geven van vetrijke melk is een individueele eigenschap van het dier, waarom het noodig is, in de eerste plaats, zijn veestand te verbeteren. Evenwel moet daaraan gepaard gaan een rationeele voeding. Verder heeft de veehouder te zorgen voor een zindelijke melk» winning en een goede bewaring der melk. De melk moet frisch op de fabriek aankomen ze mag dus ook niet lijden door het transport. Dit alles is van invloed op de boteropbrengst. Er zijn menschen, die den boerenstand wei» nig tellen, dien achterstellen bij andere standen. Voor hen is het rijmpje «Een land, dat zijn boeren niet eert, Is den zegen des Heeren niet weerde. Er zijn nog i Er zijn nog boeren, die een buurt» of familie» visite hooger schatten dan een mooie land» bouwlezing, zooals ze maar eens of een paar malen in den winter kunnen hoorener zijn nog boeren, die wel geregeld naar de markt kunnen gaan, waar ze niets te doen hebben en niets kunnen leeren, maar geen paar uurtjes kunnen vinden, om een demonstratie bij te wonen vlak in de buurt, waar de Landbouw» consulent hun de ziekte in het gewas wil aantoonener zijn nog boeren, een heele massa zelfs, die geen vakblad lezen, omdat zij de uitgave van enkele guldens daarvoor te hoog vindener zijn ook nog boeren 't is een treurige waarheid die het heele nieuwsblad doorsnuffelen, maar dat, wat hun eigen bedrijf betreft, vrijwel o igeiezen laten er zijn nog boeren, die nog in grootvaders sloffen loopen en meenen, dat zij ook thans nog met werken alleen er kunnen komen; er zijn nog vrij wat boeren, die ternauwernood weten, dat er zoo iets als een i>landbouw= wetenschapbestaat, of, indien ze het ai weten, dan behouwen zij het als een onnoodige »ge» leerdheid* of «nieuwlichterij» waarmee de praktische boer weinig of niets te maken heeft. B-r. VERGADERING van den Raad der gemeente DEN BOMMEL, op Vrij» dag 10 Juni 1926, des namiddags drie uur. Tegenwoordig de heeren J. C. Borgdorff, J. P. Mast, H. van Gent, B C. Jongeling, J. P. Segers en M. L. Ceulemans. Afwezig met kennisgeving de heer W A. Lokker. De Voorzitter, burgemeester Brinkman, opent de vergadering met het uitspreken van het formuliergebed en leest daarna de notulen van de vorige vergadering voor, die onver» anderd worden vastgesteld. In behandeling komt 1. Ingekomen stukken a. Mededeeling wordt gedaan van de ge» houden aanbesteding van de ambtswoning voor den burgemeester. b. Mededeeling van Gedeputeerde Staten dat tot 1 Mei 1927 vrijstelling is verleend van de verplichting tot het doen geven van het onderwijs in het vak genoemd onder letter j in artikel 2 der Lager Onderwijswet 1920 aan beide Openbare Lagere Scholen. c. Mededeeling van Gedeputeerde Staten, dat de bijdrage in de kosten voor den Keu» ringsdienst van Waren voor het jaar 1926 is bepaald op f 278,90. d. Mededeeling van Gedeputeerde Staten, dat de verordening op het schoolgeld bij Koninklijk Besluit van 11 Mei 1926 is goed» gekeurd tot 1 Mei 1927. e. Mededeeling van Gedeputeerde Staten van de goedkeuring der gemeentebegrooting dienst 1926. f. Mededeeling van Gedeputeerde Staten van de goedkeuring eener wijziging van de begrooticg dienst 1926. 2. Ter tafel wordt gebracht een schrijven van R. Bakelaar en anderen, houdende ver» zoek om op de gedempte sloot aan den Oost» dijk voor hun woningen van gemeentewege een erfscheiding te plaatsen. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer J. P. Mast aan de gemeente kosteloos wil af» staan 2'/2 Meter grond, onder voorwaarde dat een voldoende erfscheiding wordt aange» bracht. In verband dat de gemeente daardoor de beschikking krijgt over een breederen weg, wat in het belang der gemeente is, stelt hij voor het verzoek in te willigen. Na ampele bespreking wordt zonder hoof» delijke stemming besloten» Voorstel B. en W. tot het aangaan van een geldleening voor den bouw van een ambts» woning voor den burgemeester. Met algemeene stemmen wordt besloten met de Maatschappij voor Gemeentecrediet te Am» sterdam een geldleening aan te gaan groot f 12000. 4. Zonder hoofdelijke stemming wordt be» sloten tot af» en overschrijving der begrooting dienst 1925, en een wijziging der begrooting voor 1925 en 1926. 5. Ter tafel komen nog eenige reclames hondenbelasting, waarop goedgunstig beschikt wordt. Nadat in de rondvraag door de heeren van Gent en Jongeling nog een vraag gesteld werd, wordt de vergadering door den Voor» zitter gesloten. Voor den arbeid vluchten onze drie grootste vijanden «Ondeugd, gebrek en verveling.« KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Sommels» dijk maken bekend, dat op Donderdag 1 Juli a.s., des namiddags 2 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot koatelooze inenting of hecinenting van hen, die zich daartoe ten huize van den arts S. Knöps alhier aanmelden. Sommelsdijk, 14 Juni 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. L. J. den HOLLANDER. SOMMELSDIJK. Zaterdagavond ontstond bij den landarbeider P. G een begin van brand, doordat zoogenaamde krikken vlam vatten. Daar deze in de nabijheid stonden van een waschmand met goed vatte ook deze spoedig vlam. Een der buren bemerkte geluk» kig tijdig het ongeval en kon het vuur door spoedig toegeschoten hulp worden gebluscht. Verzekering dekt de schade. A.s. Vrijdag zal in deze gemeente de col» lecte voor het Fonds Gewapende Dienst, langs de huizen worden gehouden. Maandagmorgen werd ten overstaan van van den Burgemeester verkocht voor afbraak het huis (voorheen van P. Jongekrijg) en een schuur (voorheen van J. A. Slis Jzn.) staande aan de Oost»Krakeelstraat alhier, bij opbod en afslag. Genoemde perceelen werden, bij gebreke van een afmijner, aan den meestbie» dende, den timmerman J. Spee, alhier ver» kocht voor f 150,—. Tengevolge van de vele regens der laatste dagen wordt door veel landt ouwers geklaagd over het onkruid dat nu niet dood wil gaan en sommige veldvruchten met ondergang be» dreigd. Door verschillende lan bouwers wor» den flinke loonen aan z.g. losse arbeiders uit» gekeerd. Vorige week werden uit deze gemeente ongeveer 600 H.L. aardappelen verscheept. MIDDELHARNIS. Voor het eindexamen aan de Rijkskweekschool te Hellevoetsluis le groep is geslaagd mej. A. P. Doornbos. De gemende Zangvereeniging «Volkszang» zal 2 Sept. deelnemen aan het te houden concours te Leerdam. Zuster Melanie Downend heeft haar be» noeming als Wijkverpleegster aangenomen. De bakkers alhier hebben het brood met 2 cent per 8 ons opgeslagen Woensdag en Donderdag 4 en 5 Aug. zal, uitgaande van de bakkerspatroons vereen. een middenstands»tentoonstelling gehouden worden, waaraan veel deelname is toegezegd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Het iuschrij vings» en alphabetisch register voor den dienstpiicht lichting 1927 ligt tot 19 Juni a.s. ter gemeente»secretarie ter inzage. De Zangvereeniging »Concordia« hoopt deel te nemen aan het in Juli a.s. te houden concours te Middelharnis. De vorige week werd in de weide van landbouwer L. B. een koe door den bliksem getroffen. Verzekering dekt de schade. De Molendijk alhier, die, wegens bestra» ting gedurende twee maanden voor het ver» keer gesloten is geweest, is vanaf heden 16 Juni weder geopend. DEN BOMMEL. Bij den landbouwer J. P. Segers stierven de vorige week 3 kalveren. Tegen M. v. St. A. alhier is proces«ver» baal opgemaakt wegens het rijden over de trambaan der R.T.M. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 846 H L. aardappelen. Met den bouw van de ambtswoning voor den Burgemeester is een aanvang gemaakt. OOLTGENSPLAAT. Maandagmorgen was de 60 jarige P. van Putten bezig om palen in den grond te slaan. Onverwachts vloog de de sleg (groote hamer) van zijn buurman uit de steel, en kwam zoodanig op zijn schouder terecht, dat hij naar Dr. Entz gebracht moest worden. Deze constateerde opname in een Ziekenhuis noodzakelijk. De patiënt werd dan ook spoedig vervoerd om in Rotterdam ver» der behandeld te worden. B en W. maken bekend dat Vrijdag 18 Juni de gewone jaarlijksche collecte voor den gewapenden dients zal worden gehouden. P Bakelaar van de lichting 1922 is tegen 9 September a.s. naar Bergen op Zoom op» geroepen voor herhalingsoefeningen. De landbouwersknecht D. Konings kreeg een zoodanige slag van een paard tegen zijn been dat de hulp van Dr. Entz noodig bleek. De miliceins J. M. van Ostende en H. Troost worden 5 Juli as. ingelijfd bij het2de Regt. Veld»Artelerie te Den Haag. Door de N.V. Bataafsche Import Mij. is vergunning gevaaagd om in Achthuizen op perceel B 1348 een benzinepomp te mogen plaatsen. Door C. Körteweg is vergunning gevraagd aan het Gemeentebestuur tot de verbouwing van de Kiompenfabriek tot landbouwschuur. Voorts is aan het gemeentebestuur vergunning gevraagd voor het verbouwen van een woon» huis. De landbouwer R. Breeman geraakte in de werkplaats van Risseeuw zoodig tusschen een paard en de hoefstal bekneld dat de hulp van Dr. Entz werd ingeroepen, na eenige uren het bed te hebben gehouden, kon hij naar zijn eigen woning vertrekken. OUDE TONGE. Aan de dienstplichtigen J. van Wezel, J. v. Vugt en L. v. Vugt is door den Minister van Oorlog vrijstelling ver» leend voor den tijd van 2 jaren. De inkwartieringslijst ligt van 11—24 Juni voor een ieder ter inzage op het secretarie. J. Buscop, H. Hartman en J. Kardux zijn tegen 14 Juli a.s. opgeroepen om bij hun Regement te worden ingelijfd. Bij de geitenkeuring alhier behaalde J- v. Noord de le, D. Viergever de 2e, en A. Kanters de 3e prijs. In den polder »Oudeland« moeten voor 1 Augustus de namen van gebruikers van land op de hekkens staan, om bij een over» treding terstond de overtreders te kennen. Deze week zal er een Collecte gen ouden worden langs de huizen der ingezeten ten bate van den Gewapenden Dienst. NIEU\SrE TONGE. Alhier is een perceel juin verkocht voor f 3 per Voornsche Roede. Het zoontje van dhr. A. H. alhier kwam spelenderwijs in de Kerkgracht terecht. Door toegeschoten hulp bracht men het ventje op het droge en redde hem van een wissen dood. Naar men ons mededeelt zullen zeer veel aardbeien in de hier aanwezige tuinen geplukt kunnen worden, zoodat de prijs dit jaar wel niet hoog zal zijn. DIRKSLAND. Zaterdagavond speelde een combinatie van »Dirksland« een vriendschap» pelijke wedstrijd tegen »Volharding« te Mid delharnis, waarbij het laatsgenoemde club ge» lukte met 5—1 de overwinning te behalen. Bij de publieke verkooping van klavers werden prijzen van f 0,64 tot f 0,75 per roede besteed. Bij publicatie is bekend gemaakt dat het alphabetisch register der lichting 1927 voor belanghebbenden vanaf 12 tot en met 21 Juni ter inzage is nedergelegd. Van een ingezetene moest een hond die teekenen van hondsdolheid vertoonde, wor» den afgemaakt. HERRINGEN. Bij het aardappelaanaarden geraakte vorige week de hit van Johs. Huizer in een diepe sloot. Met eenige materieele schade liep dit ongeluk af. Vorige week werden per beurtschipper de laatste aardappelen van dit seizoen ver» scheept Bij publicatie is bekend gemaakt dat het inschrijvingsregister met het daaruit opgemaakt alphabetisch register van den dienstplicht 1927 vanaf 11 tot en met 20 Juni voor een ieder ter gem. secr. ter inzage zijn nedergelegd. Door den jongenheer A. Snijder is een postduif gevangen welke was gemerkt 25422 Beige 26. De aardbeienpluk in de onder deze ge» meente gelegen fruitkweekerij is thans in vollen gang en worden ze dagelijks in de verschillende dorpen van 't eiland uitgevent. Alhier worden, naar men ons van be» trouwbare zijde meedeelt, pogingen aangewend om een Coöp. Electr. Centrale te stichten. Wegens onvoorziene omstandigheden kan de opening van den autobusdienst Herkingen— Dirksland niet doorgaan. STELLENDAM. Door A. Sparling alhier is ingevolge de Hinderwet vergunning ge» vraagd tot het oprichten van een veevoeder» maalderij. Aan J. van Dam alhier is vergunning verleend tot 't bouwen van een woning in de Spuikom. Het alphabetisch register van de militie» lichting 1927 ligt gedurende 10 dagen ter Se» cretarie ter inzage. De garnalenv'sschers alhier hebben de levering van garnalen aan de pellerijen ge» st iakt, daar de pellersbazen de prijs van 20 ct. tot 15 ct. per K.G. hebben teruggebracht. De visschers hebben aangeboden met U'/j ct. genoegen te nemen, waarop niet werd inge» gaan. Door den Voorzitter van 't Hoofdstem» bureau is de Heer B van der Ree (a.r.) aan» gewezen tot lid van den gemeenteraad in de vacature van W. P. Vogelaar. GOEDEREEDE. De ójarige L. Heerschap zou Maandag krabben vangen in de voor» haven. Het ventje verloor het evenwicht en kwam in het water terecht. Ware de 10-jarige J. Orgers niet in de nabijheid geweest dan hadden de krabben hem gevangen. Nu kwam hij er met een nat pak en den schrik af. Bij J. M. v. D. kwam een kuiken ter wereld met 3 pooten. OUDDORP. Het mannenkoor wenscht a.s. Woensdag een uitstapje te maken naar Burgh op Schouwen. Per motorvaartuig wordt de tocht over het Brouwershavensche Gat gedaan. Bij de r ras verpachting 11. Zaterdag was nogal verschil in prijshet eene stuk is beter dan het andereen enkele mogen tweemaal gemaaid worden. De prijzen schommelden tusschen 80 en 300 gulden per gemet. De muziekvereen. gaf Zaterdag een uit» voering in het plantsoen bij de O. School Na afloop werd een wandeling om het dorp gemaakt. DEN BOMMEL. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. Keck van Garderen. Donderdag a.s. zal Zijne Eerwaarde de ge» meente bezoeken en hoopt des avonds half zeven op te treden. OUDE TONGE. Zondag a.s. zal door Ds. Bax den Heiligen Doop bediend worden. Doopvaders kunnen zich aanmelden Vrijdag» avond na 7 uur aan de pastorie. DIRKSLAND. De heeren A. Hagens en J. W. de Bonte alhier, slaagden Yoor de akte L. O. A.s. Zondagavond 6,30 uur zal Ds. Van As zijn afscheid van de Ned. Herv. Gem. alhier nemen, om op Zondag 27 Juni a.s zijn intrede te doen bij de Ned Herv. Genj. te Rouveen. Zondagmorgen werd in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra gift van f 25 gecollec» teerd. GOEDEREEDE. Zondag 2.0 Juni zal Ds. F. de Gidts zijn afscheidspredikatie houden en dan zal er des voorm. 10 uur Zondags» school worden gehouden. OUDDORP. Dezer dagen zal in de ge» meente langs de huizen gecollecteerd worden voor het genootschap ter Bijbelverspreiding A.s. Zondag, des voormiddags, wordt de vacaturebeurt in de Herv. Kerk vervuld door den consulent Ds. de Gidts van Goedereede. Het is dan de laatste maal dat Z. Eerw., vóór zijn vertrek naar Oud-Vosmeer, alhier op» treedt. Hij is driemaal consulent voor deze gemeente geweest: van Nov. 1907 tot Juli 1909, na het vertrek van Ds. Boss; van Jan. 1918 tot Sept. 1918, na het vertrek van Ds. v. d, Kooy; en van Juni 1924 tot heden, na het vertrek van Ds. Bus. Ergens een klein stedeken vermoed ik. In dat plaatsje woont en brengt zijn dagen ten einde een emeritus-predikant van de N. Flerv. Kerk, wiens naam ik niet ken en wiens gezicht ik nooit heb aanschouwd. Dat kan mooi worden, zegt de lezer. Maar die emeritus heeft 'n pèn. En meer dan eens las ik zijn stukskens. Hij heeft een ruimer blik, dan een zijner collega's, die onlangs schreef, dat er nü' Assen warengewone roomschen en dan, laat ik maar zeggen roomschen»in»'t»kwadraal, wat dan de gereformeerden waren, want de roomschen hadden één paus en zij hadden er velen Het stedeken, waar die emeritus woont, heeft een kleine, onaanzienlijke geref. kerk, maar Z.Eerw. staat er dan over verbaasd, wat die kerk zooal dóét. Hij leest de plaatselijke «Kerkbode». En nu geef ik hèm het woord Verder treft mij telkens in dat orgaan de groote offervaardigheid dier betrekkelijk kleine en volstrekt niet vermogende ge» meente. Laat ze een 200 leden tellen op zijn hoogst. En toch bleek mij uit het lijstje der collecten over de maand April, dat ze voor allerlei kerkelijke doeleinden ruim f 600 in dat tijdsverloop had bijeengebracht. En als in onze Hervormde Gemeente leden, die in goeden doen verkeeren, f 10 hoofdelijken omslag per jaar betalen 'moeten, dan vinden ze dat dikwijls a\ veel te veel. Doch wat vooral in dit orgaan zoo aan» genaam aandoet, is de belangstelling van den Kerkeraad in het werk van den predi» kant en het medeleven in diens arbeid. Hij deelt daarvan in de kerkeraadsvergaderingen allerlei omtrent zijn catechisaties, zijn huis» bezoek, den geestelijken toestand van ver» schillende gemeenteleden mede. En men luistert naar dat alles niet enkel met groote aandacht. Maar men beraamt samen middelen om, waar noodig, in een en ander verbete» ring te brengen Ja, onder de Kerkeraads» leden zijn er zelfs, die mee op ziekenbezoek gaan en den predikant bij zijn werk voor de jeugd helpen. Benijdenswaardige toe» stand En voor vele Hervormde predikanten, vooral in grootere gemeenten, om erjaloersch op te worden 1 Want die laat men maar voortsukkelen. Volgens genoemd orgaan deelt de predi» kant den Kerkeraad geregeld allerlei omtrent zijn werk mede. Deze is daardoor voort» durend op de hoogte van wat hij laat en doet. En zeker nu zal menig dominé, die in onze kerk jaren lang gewoon geweest is aan de daar heerschende vrijheid op dat terrein, niets van de controle, waaronder zoon gereformeerd predikant staat, willen weten. Maar vergeet niet dat daaraan ook voor den predikant voordeel verbonden zou zijn. Mijn gereformeerde ambtgenoot ten minste, deelt, volgens genoemd orgaan, doodeen» voudig aan zijn Kerkeraad mede wanneer hij dezen zomer vacantie wenscht te nemen. Die Kerkeraad vindt dat goed en besluit op de in die vacantieweken vallende Zon» dagen in de dienst te voorzien. En wij. Hervormde predikanten, mogen wel uitgaan, maar moeten nog steeds in de meeste ge» meenten zelf voor die zoogenaamde »vrije« Zondagen elders hulp zoeken 1 Er wordt tegenwoordig zooveel nonsens over de geref. kerken en haar dienaren uit» gespoten, dat mij docht, voor één keer mogen wij wel eens een andere stem laten hooren, die wat tegenwicht geeft. Effen is kwaad treffen. In zekere kerkengroep, ik wil nu es erg «neutraals blijven en noem geen naam 1 was een kerkelijk geschil uitgebroken, dat na discussie van vele dagen door een Synodale beslissing werd opgelost. De betrokken predikant werd afgezet. Maar hij had zijn vrienden en medestanders. «Nu zult ge eens zienzoo heette het. «Nu komt de inquisitie in volle werking 1 Nu zullen die vrienden en medertanders val» len ais bladeren in den herfst Er vielen geen bladeren in den herfst. Eén dominee ging vrijwillig heen. Alle anderen, die als vrienden en mede» standers bekend staan, preeken nóg, of kregen een poos vacantie. Als een »moeder«, met zooveel geduld en teederheid, trachten de klerken deze bezwaarde broeders te onder» wijzen en 't zoo ver met hen te brengen, dat ze voor hun arbeid behouden kunnen blijven. Er is niet de minste overhaasting. Géén inkwisitie, die bloed zoekt En wat hoor ik nü, als ik mijn ooren te luisteren leg De vraag Waarom pakt men hém niet aan, en hém niet; waar blijft nu de «forsche hand« En «moeder* dan vraag ik terug Effen blijft kwaad treffen. Ds. C. W. J. VAN LUMMEL 70 JAAR. Donderdag 17 Juni a.s. hoopt Ds. C. W. J. van Lummel, thans predikant bij de Geref. Kerk te Zuidland, den 70<jarigen leeftijd te bereiken. Reeds heeft zich in zijn Gemeente een comité gevormd om hem op dien dag te huldigen. Velen zullen daaraan te gereeder willen meedoen, omdat Ds. van Lummel een man is van veelzijdige levensactie. Aanvankelijk te Breda als onderwijzer werk» zaam, kwam later in hem, den schoolmees» terszoon zijn vader was de bekende schrij» ver H. J. van Lummel de begeerte op om predikant te worden. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit en werd in 1887 op bijna 31»jarigen leeftijd candidaat. Op 24 Juli 1887 verbond hij zich aan de Kerk te Waarder, om 20 October 1889 het dorp met de stad Delft te verwisselen. Daar is hij bijna 20jaar werkzaam geweest. In 1909 werd het beroep naar Zuidland aangenomen. In Delft echter werden de jaren der volle mannelijke kracht doorgebracht. Niet alleen het kerkelijk leven profiteerde daarvan, maar Ds. van Lummel nam ook met geestdrift deel aan den strijd der A.»R. Partij op politiek terrein. Dat hoorde in die dagen zoo. En ook op politiek gebied werd zijn invloed groot. De Bijbel op school. Eigenaardig verschijnsel toch. De heer mr. A. F. de Savornin Lohman Jr. had het, niet lang geleden in de N. R. C. over de Staatsschool in Denemarken. Men weet hoe sterk daar 't socialisme is. Met name ook in Kopenhagen. Een familielid nu, die reeds lang zelf leera» res aan een Kopenhaagsche school is, had hem verhaald, hoe daar onlangs in een ver» gadering van s. d. ouders, waar over een voorstel tot verwijdering van den Bijbel op de school gestemd werd, dit voorstel met groote meerderheid viel. We constateeren dit voorbeeld slechts. En al is dan zulk onderwijs het ónze niet, Toch kunnen we ons over een stemming als op die ouder» vergadering te Kopenhagen nog van harte verheugen. Ook in Denemarken blijkt wel, hoe moeilijk het is, als het volk nog maar eenigen invloed behield op de school, om dan de Bijbel daar voor goed te bannen. Levensregels. De bekende Engelsche predikant Meijer gaf in een van zijn bijbellezingen deze vijf levens» regels. Zij verdienen opgeteekend en algemeen bekend te worden. De eerste regel isPlaats u op het stand» punt van den ander, als gij hem rechtvaardig wil veroordeelen. Verplaats u in zijn toestand Daarbij vergeet niet en dit is de tweede regel in welke moeilijkheden en aanvech» tingen zich een andere bevindt of geweest is. Gij zult billijker over bem oordeelen als gij er aan denkt, in welke moeilijke huiselijke verhouding de ander is, welk een inwendigen strijd hij heeft, hoe vermoeid hij is. Ten derdeSpreek zoo van uw naaste en handel altijd zoo jegens hem als gij zoudt wil» len, dat hij van u spreken en zich over u ge» dragen zou. Hoe menig liefdeloos woord werd dan niet gezegd. Ten vierde: Berisp niet alleen alles, wat verkeerd is, maar prijs alles wat te prijzen is 1 En de vijfde raad isBedenk altijd eerst, hoe gij een vriendelijke voorstelling van iets onaangenaams kunt geven. Het komt er zeer veel op aan, hoe iets voorgesteld en beschre- ven wordt. De Filistljn, de Tlriër, de Mooren. De bladen brachten 't volgende bericht: Op 29 April heeft een bevestiging en intrede plaats gehad van den eersten Ja» vaanschen predikant in de Geref. Kerk op Java. Het kerkgebouw te Jogja was geheel gevuld met een talrijke schare, waaronder vele leden van de Hollandsche Geref. Kerk. De nieuwe leeraar, Ds. Soepater, werd door zijn leermeester, Ds. P. Bakker, be vestigd. Door de intrede van dezen eersten Ja» vaanschen predikant in de Geref. Kerk is een geheel zelfstandige Javaansche gemeente in het leven geroepen. Dit is wel een heuglijke tijding, die na vijf en twintig jaren zendigsarbeid op Midden.Java tot ons komt. In zekeren zin is hiermee op een bepaalde plaats het einde der Zending bereikt. Er is nu te Djocja een eigen Jav. geref, kerk, met een eigen herder en leeraar, ds. Soepater. Dat is geen tweede»rangs»dominee. De huidskleur heeft hier niet het minst te zeggen. Dr. Soepater is gereformeerd pridikant met precies dezelfde kerkelijke rechten als de pre» dikanten b.v. van Leeuwarden en Sneek. En zeg, dat ds. Soepater hier in Friesland kwam, dan zou hij, indien hij behoorlijk Hollandsch spreken kon in Leeuwarden en Sneek en in geheel Friesland en overal kunnen optreden in den dienst des Woords en der Sacrementen net als onze dominees. Zoo is dus deze Javaansche gemeente onder de voogden en verzorgers uit en geheel zelf» standig geworden. Dat moet het einddoel zijn een eigen Javaansch kerkelijk leven niet de Javanen verhollandschen, maar uit hun eigen taal en gedachtenwereld, moet opbloeien een eigen christelijk Javaansche samenleving. En dan kon het ook op dit terrein gebeuren, dat vele laatsten de eersten zullen zijn. Dit is de weg, zeg ik maar. 'k Had het onlangs over de «groote stad* met haar kerkelijke nooden, en hoe ds. Van Hoogenhuyze klaagde, dat in zijn buurt de Roomsche Kerk straks 't kruis planten zou en op de plaats, die voor de Hervormde Kerk was afgestaan, grasjes groeiden. De Staat och I die Staat begrijpt zijn plicht niet Maar ds H. liet het niet bij klagen en be» gon op de wijze, als we dat onder christenen gewoon zijn te bedelen En ontving al dadelijk het opbeurend schrij» ven Volgende maand stuur ik u elf duizend gulden, ter navolging. En er overheen een mooie gift van de Koningin»Moeder. Dat blijft toch maar »de« weg. Ook voor de Hervormde Kerk. - De Staat, de dood in de pot. Maar van 't vrije, christelijk leven, dair moet ze het van hebben en dan, bij een pre» diking van Jezus Christus en dien gekruist, kómt men nog wel aan wat er noodig is. DEN BOMMEL. Vergadering van aandeelhouders der Stoom» bootdienst den Bommel, op 23 Juni 1926 des avonds 7 uur in het cafe van der Plaat. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en daarbij gemid» deld per dag en per vaartuig gevangen 100 K.G. garnalen. GOEDEREEDE. Vorige week werd door de garnalenvisschers 100 K.G. garnalen per vaartuig gevangen. Werd er de voorlaatste week door een 9 tal vaartuigen der Noordzeevisschers schade beloopen, de vorige week waren het er weder 5 die van f 25,— tot f 100,—schade maakten. OUDDORP. In de vorige week zijn gevangen van 300 tot 350 kilo garnalen per vaartuig; indestal» len 6 zalmen. RECTIFICATIE. In ons verslag van de vergadering van den gemeenteraad te Oude Tonge is een fout in geslopen. In plaats van dat de Heer L. v. d. Bogaard genoemd is een paar maal de heer v. Loon genoemd. Niet de heer v. L. heeft zijn meening geuit over de financieele poli» tiek van B. en W., maar de heer v. d. Bogaard die de opmerking maakte de Raad op de door B. en W. voorgestelde wijze in de richting van de struusvogelpolitiek zouden werken. Ook was het niet de heer v. L. maar de heer v. d. Bogaard die tegen het vooretel B. en W. inzake het heffingspercentage stemde. SOMMELSDIJK. Geboren: Jacob, z. v. Wouter v. d. Velde en Margaretha Verolme. Ondertrcuwd Pieter Pulleman, 30 j. te Oude Tonge en Dana Johanna Kastelein, 28 j. alhier Overleden: Maria Cornelia Edewaard, lj., d. v. Lourus Edewaard en Jannetje Cornelia Admiraal Breur. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Cornelia, d. v. Jacob Marinus van der Griend en Johanna van Eek; Christina, d. v. Jacob Marinus van der Griend en Jo» hanna van Eek; Viljielmina Dorathea, d. v. Martinus Bubbert en Catharina P. v. d. Cap» pelleAngenietje Laurina, d. v. Abraham Brinkman en Lena RaapMarina, d. v. Marinus Vermaat en Maria Troost; Johannis, z. v. Willem Rasen en Maria de Vos Hendrik, z. v. Johannis Willem Kaslander en Elizabeth Don» kersloot; Arend, z. v. Klaas Troost en Fijgje van den BergCornelia Anthonia, d. v. J o» hannis Cornelis Vermaas en Anthonia Maria van Everdink. Ondertrouwd: Johannis Cornelis Birkhoff, j.m. 28 j. en Wijntje Margaretha vanRee.j.d, 21 j.; Johan Getr Lena f j.m. 27 Jan Ve 23 j. Huijer, Aaltje Over Elizabe 46 j., Gehe H. de der Pr werd, g huldigii Dat reeds Z den vo ontston legramn afkomst zoowel of van Ook gevoelei te gever A.R.»Ki( hij zulk hulde v Com té Zuid»Hc voorzitt: woudesc en de R In de gelegenh gewone luk te w Ook hand dr reiding t wel moe zulks vo grijpt m overtuigt als ander Ook t soneel vr in ruime DE Eh| TEGfc Het Een Coi De Mir Landbouv den aan de provir -versch vli Het za ngelsche vaardigd ons land. vleesch b< van zelf, vee», vark voor een lijkheid v ernstig w< Om nu gende ve is het gew door het vleesch w Om die te verzoek gende gen meening ir mogelijke van verscl gemeenten lijk gebrui vleesch en den bij a gekoeld of Ik moge iaatregel En van h len dalen prijzen en minderen, belangrijk binnenlan men. Een UrI met zijn vi knaapje, bij de poli de familie beide zoor de zeesluizi verdronken Naar de vorige wee soon, die die verteld Hervormde zamelt gele ter versprei gelie vreem Bij on de; een oplichtc meesterlijk politie zoek zij dus gew. Het public Zaterdaga Nieuwe Ai rumoerig, ge den Amstel druk. Vand. waarschuwd een tweeden Deze tweed Hij nam dat de f mede te z polil te nei houderskadt zoodat er door andert getale van 5i Twee agenttl der opdring charges uit. iog niet gf publiek me; I waardoor ee gewond, zoc ajar het Bi He,t gelukte i°lgbg te p f Werd ant onc werd overge

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2