AM I I IVAGEIIS voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. RINCE erdam Antirevolutionair Orgaan in hoc signo vinces f fjo. 3233 W0ENSDAG116 JUNI 1926 41STE JAARGANG .<he 117,511 JOORDZEE" 24 - Rollerdu Buitenland. Mijnhardi's lil [STRAAT No. 34 WAGENS en KINDERSTOELEN |E staat op de ruil 37a W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Admlnis tratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers |nt p. simons i! en geurip ar half pond erkrijgisaar aar garantie Phillpslampen groote Luidspreher 90 uoits Batterij 0 spoelen 1 droot Accu ?roote Eiken .uxe Kast Reclame-Itiededeellngeii. Laxeerta bietten Land- en Tuinbouw. hm G 108 fSTRAAT |L HUIS VOOR COLLECTIE Öeze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent hg vooruitbetaling. BUITENLAND bfl vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 - Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrusnte die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. en gewis pn steeds wat er is, als uit Rivier, die vindt men hier. pt is u voldaan, idt u hier bovenaan. VAN GELDER. tramstation hoek om lachte. i middagmalen in de Uamsche restaurants kan vertrouwen is. rtrouwen vindt in lEaire vlschmarkt 12 ferk, Telefoon 6341 kwaliteit en ook geven wordt. udste zaak is van dat u daar net en (matige prijzen kunt - Ml ïentaar overbodig. De Vrije Universiteit. Wij ontvingen het Jaarboek 1926 der ver» eeniging voor Hooger Onderwijs op gereformeer den grondslag- Uit dit jaarverslag bleek ons dat 1925 voor de V. U. ten opzichte van de financiën een jaar van veel zegen mag worden genoemd. De paragraaf handelend over de financiën zegt: «Moest volgens de begrooting voor het afgeloopen jaar een belangrijk tekort worden verwacht, de uitkomst is geweest, dat aan het einde van het jaar een bedrag van bijna f 20.000 kon worden afgeschreven op de oude schuld van de verbouwingsrekening.» Ruime stof tot dankbaarheid dps 1 Zeer juist teekende onze leider de heer Co» lijn den toestand in zijn openingsrede der jaarvergadering.- «Zorgen te over dus Toch mag de dankbaarheid boven de zorg uitgaan. Het kleine hoopske volk in ons land, nog onlangs ondergebracht in de rijen der half» Èi^s^aVphabeten, houdt uit eigen kracht eene ''^Universiteit in stand en schraagt met zijn krom gezwoegden rug een deel van ons Hoo» ger Onderwijs. Voor dat werk danken we ons eenvoudige Gereformeerde volk. Maar voor dat voorrecht danken we God.» Inderdaad bleek dus uit hetjaarverslag.dat er in verschillende deelen van ons land uit» muntend gewerkt is en met verrassend resul» taat. 1 Jammer, dat nu juist ons gewest hierop een uitzondering moest maken 1 Het verslag zegt toch: Met één ring bleef het tobben, n.l. met het land van Flakkee. Na vruchtelooze pogingen is het eindelijk ge» lukt op 17 Februari j.l. een samenkomst te houden te Middelharnis, waar pit onderschei» dene dorpen van den Ring Haringvliet verte» genwoordigers aanwezig waren. Ds. Graven» dijk heeft daar gesproken. Een volledig ring» bestuur kon worden gevormd, agenten voor Iijllen dorpen werden benoemd, terwijl boven» ïen in elke plaats een Locaal Comité zal rden ingesteld. Vooral op deze vergadering bleek warme sympathie van broeders uit de Ned. Herv Kerk voor onze Vrije« Nu dus ook op Flakkee de organisatie tor stand gekomen is hopen wij dat er in de komende campagne ook gewerkt zal worden Het laatste zinnetje uit bovenstaand citaat is bemoedigend en beschamend 1 Onderschatten we de groote beteekenis toch niet van Onze Vrije Universiteit die ons Volk als een rijke gave uit Gods Hand ontvangen mocht, een gave die onze Christenbroeders in hvBuitenland tot jaloerschheid verwekt. Onze V. U. staat in het centrum van het internationaal Calvinistisch leven. Zij heeft con» tact met Amerika, Schotland, Duitschland, Hon» garije en Zwitserland. Maar ook afgezien van den grootsche taak door God den Heere haar opgedragen, welk ee r rijke beteekenis heeft de V. U. voor ons eigen landje 1 Mr. J. A. de Wilde zei er op de jaar verga» dering des vorigen jaars het volgende van: «Een School die God eert, eert en sterkt ook Zijn Volk. Zij heeft niet alleen beteekenis voor de wetenschap, maar ook voor het leven. Zoo bezien mogen wij ook het oog niet sluiten voor den kostelijken zegen, dien God ons in den arbeid der V. U. gegeven heeft. Dat niet alleen op den kansel, maar ook in de school en maatschappij en staat weer cje banier der waarheid zij het dan met zwakke hand, wordt opgeheven, daarop heeft onze Universiteit een niet genoeg te waardeeren invloed uitge» oefend. Indien er geen V. U. Wate geweest, zou de actie van ons Christenvolk in het zand der wetenschappelijke impotentie (onmacht) zijn doodgeloopen«, Stellen allen die de Gereformeerde Waarheid liefhebben, en dat zijn er toch op Flakkee zoo velen 1, dit zich eens helder vooroogen bedenken zij dat, onze Universiteit vóórhaar bestaan, zoowel geestelijk» als stoffelijk in den weg der middelen «volstrekt afhankelijk is van de belangstelling van het eenvoudige Gereformeerde Volk, van de kwartjes» en dub» beitjes menschen dus», zooals de Heer Colijn het uitdrukte, en verstaan zij hun roeping Gods Koninkrijk ook in deze met hun gaven le dienen, óók Flakkee ten zegen 1 Er is slechts ééne liefde, doch er zijn duizend ^Vieën, Ds. C. W. J. van Lummel 70 jaar. Donderdag a.s. bereikt, zoo de Heere wil, deze, op Flakkee zoo goed bekende, strijder en voortrekker onder het Anti=Rev. Vaandel, zijn zeventigsten verjaardag. Ook ons blad mag dit feit niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Speciaal de Zuid»Hollandsche eilanden en dus óók Flakkee, hebben veel aan hem te danken. Als voorzitter van de Staten-sectie Ridderkerk is Ds. v. Lummel langen tijd de motorische kracht onzer gewestelijke organi» satie geweest. Een groot verlies was het dan ook, dat Zijn Eerw. zich het vorige jaar ge» noodzaakt zag zich als zoodanig terug te trekken. Hij was de leidende figuur in de organisa» tie, de man met rijke ervaring, geschoold in de politieke actie als weinigen, met enorme propagandistische kracht toegerust, met zeld» zame slagvaardigheid begiftigd, maar boven alles m:t warme liefde en laaiende geestdrift bezield voor de Anti»Rev. beginselen. Op onze Flakkeesche landdagen was het altijd een bijzondere attractie als Ds. v. Lum» mei het woord voerde. Zijn zeldzame be» spraaktheid, zijn eenvoudige voorstelling en uit» eenzetting der staatkundige» en politieke pro» blemen, maakten hem populair bij ons Anti» Rev. volk, maar ook door zijn snijdende critiek en scherpe ontleding der Revolutio» naire .heorie en praktijk werd hij gevreesd door liberaal en socialist, 't Was een zeld» zaamheid als iemand de politieke degen met hem durfde kruisen. Nu Ds. v. Lummel den leeftijd der sterken bereiken mocht, huldigt hem ons Anti.Rev. volk. t Zal hem op dezen gedenkwaardigen dag aan geen belangstelling ontbreken en ook wij brengen hem spontaan onze hulde. Maar wij zouden niet in den geest van den jubi laris handelen indien wij bij den mensch bleven staan, 't Is Israëls God die krachten geeft, van wie óók hij zijn sterkte heeft, en daarom loven wij den Schepper, Die dezen voortrekker met zulke schoone gaven en rijke talenten sierde en bidden hem toe dat zijn levensavond overgoten mag worden met den gouden glans van het eeuwigheidslicht. V Schijnbare welvaart. Er is ergens inflatie. De munt van het land daalt. En dat gaat langen tijd door. Maatregelen tot stuiting van het kwaad wor» den wel genomen, maar ze helpen nietze zijn niet afdoende en daardoor gaat het van kwaad tot erger I Iedereen wééthet is een ramp. Maar nu is er één verschijnsel, dat schijn» baar wijst op bloei. Er is werk in overvloed. In Frankrijk doet zich het ongehoorde ver» schijnsel voor, dat er over 't geheele land geen 500 werkloozen zijn. Vergelijk dat eens met Engeland; of met Nederland. In België is 't net eender als in Frankrijk. En onwillekeurig zou men tot de conclusie komen, dat voor den arbeidersstand dan toch de inflatie zoo kwaad niet is. Wél voor al wie van een vast inkomen of bezit leven moet. Maar niet voor wie van dag» of weekloon leeft. Een Belgisch socialist, Delattre, een van de leiders der mijnwerkers, lid van de Belgische Kamer, denkt daar anders over. Hij spreekt ronduit van de ellende, die de inflatie over de arbeiders brengt. Hij is een min uit de practijk. Die 't arbeidersleven ként. En hij is van meening: Juist ook voor de arbeiders moet al het mogelijke gedaan, om de inflatie te doen ophouden. B^aar 't óók soms armoe is. Zoo iets doet pijn. In de liberale pers werd medegedeeld dat het dochtertje van wie eenmaal heette Neder» lauds grootste tooneelspeler, geheel onverzorgd is achtergebleven. De toestand nijpt erg. «Geld is er niet, maar wel artistieke belang» stelling.» En nu zullen vrienden en vriendinnen van den grooten oude trachten door een middag van Kunstgenot aan te bieden, wat geld bijeen te brengen, om 't kind weer door de moeilijke zomermaanden heen te brengen. We zullen er weinig van zeggen. Er is in de kringen, waar men van Bouw» meesters kunst genoot geld genoeg om in vijf minuten t onderhoud van zo /n kind te ver» zekeren tot ze zelf daarin zou kunnen voor» zien. Maar we willen iets anders zegden Zij die arbeiden in 't Koninkryk Gods of arbeid verrichten, die daarmee in verband staat hebben in den regel pensioen en zoo al meer. Tenmi-ste de jongeren. Maar er leven ook nog in verborgen plaatsen, zullen we maar zeggen, enkele ouden van dagen of hun weduwen of ook eenig kind, dat niet voor zichzelf zorgen kan en die ge» brek lijden. Al verheffen ze hun stem niet en leven ja, waarvan Recht hebben ze nergens op. Er was in dien tijd, toen zij in het werk stonden, als los evangelist, als colporteur of op velerlei dergelijke post, geen geld om iets voor hun toekomst te doenen nu zitten zij en de hunnen er mee. Wordt er daar, waar men zulke dingen wéét ook voor die enkele broeders en zusters ge» zorgd Ons geslacht vee. Wij lazen reeds in de groote pers, dat onze Regeering onmiddelijk zich met de Engelsche zal in verbinding stellen, om voor ons land opheffiing te verkrijgen van 't verbod van invoer van geslacht vee. En in verband daar» mee denkt onze Regeering er sterk aan, een doorvoerverbod uit te vaardigen voor buiten» landsch vleesch. Inzonderheid dus uit België. Het zou toch Jd te hard zijn, als wij 't lij» den moesten, wanneer België, dat wegens de lage franckoers urtverkoopt, besmet vee door ons land stuurt. Onze regeering en onze gezant zullen, vree» zen we 'n kwaad werk hebben. De berichten uit Engeland, ja zelfs de woorden waarin die zijn vervat, doen ver» moeden dat Engeland zijn vaste meening heeft, waarvan het niet af te brengen is. Toch moet het beproefd. Er staat te veel op 't spel. Als 't waar is, wat er van Aristide Briand, den Franschen eersten minister wordt verteld, geef ik den man groot gelijk. Hij heeft een woelig staatkundig leven ach» ter zich. Hoeveel maal hij wel minister is geweest, 't is uit den tel. Hij was. of men nu zijn politeken vriend of tegenstander was, ieder getuigde het, een der knapste staatkundige koppen van Frankrijk, die in menig moeilijk oogenblik het vaderland veilig langs de klippen had geleid. 't Politieke leven had hem zoo heel en al, dat hij geen tijd had overgehouden om naar een vrouw te zoeken, tenminste hij is nu even in de zestig en nog altijd ongehuwd. Maar hij heeft 'n vermaning gekregen Zijn kracht is niet meer als voorheen. Als hij gewoon, rustig leeft, kin hij naar den mensch gesproken, nog een hoogen ouden dag halen En toen is bij Aristide Briand opgekomen een hevig verlangen naar zijn geboortegrond, Bretagne. Hij ziet weer de woeste rotsen. Hij hoort 't gebruis der zee. Hij spreekt weer onwillekeurig 't aloud Bretonsch dialect. En hij heeft gezegd Dan wil ik mijn laatste jaren daar eindigen, ver buiten 't gewoel der wereld en van Parijs. Tevens, zegt »men«, vond hij 'n vróüw. 'n Dame, die een twintig jaar jonger is dan Briand, maar Aristide is feitelijk nog niet oud, geestig en sprankelend van vernuft. De dame heeft daar een aardig landhuis, in Bretagne, zelf óók Bretonsche als ze is, met een prachtig uitzicht op de wijde zee in kan me be» grijpen, dat Briand zachtjesaan Frankrijks politieke leiding aan andere krachten over» laten wil. Eerst wil hij in September nog naar Genève Duitschland inhalen in den Volkenbond. Dat beschonwt hij, nét Locarno, zoo onge» veer als 't hoogtepunt van zijn staatkundig leven. En dan zou 't zijn Als n.l. «men» gelijk heeft. Me dunkt, niemand gaf hem ongelijk. Mocht hij er ook de rust vinden, die verder dan dit aardsche leven strekt. Met groote moeite en veel tobberij tracht men te Genève de mogelijkheden bij elkaar te brengen, om eens te spreken over de aller» eerste binselen van ontwapening,— Beter gezegdeenige vermindering er van. Dat is net de juiste tijd voor ons, denkt men in Amerika, om onze bewapening es na te zien. En zoo heeft de Senaat besloten, dat er 1800 nieuwe oorlogsvliegtuigen zullen worden gebouwd en het «Huis» of de «Tweede Ka» mer» gaf vrijwel vrij crediet voor al wat Amerika nog noodig beeft voor bewapening in de lucht. Ziedaar de cirkelgang der bewaping. Zoo zijn ec duizenden. Nog altijd zijn er menschen van meening dat «inflatie», of zooals men nu in Frankrijk weer ziet, al maanden lang, de daling van den franc, niet zoo erg is. De prijzen, zegt men, volgen de franc. Behalve dan, dat ze omhoog gaan. Wat men vóór den oorlog voor honderd 40 cent per regel. werken bij onregel- matigen stoelgang zonder kramp of pijn Doos 60 cent Bij Apoth.en Drogisten fancs kocht, daar betaalt men nü om ende bij duizend voor. Maar de loonen, zegt men, gaan toch ook omhoog. Wie zoo spreekt, vergeet, dat hier zelden of nooit regelmaat is. De loonen omhoog, dat heeft altijd hee' wat voeten in de aarde, maar de prijzen om» hoog, dat is zóó gebeurd. De arbeider trekt dan ook met inflatie altijd aan 't kortste eind. Maar veel erger zijn zij er aan toe en dat zijn juist in Frankrijk velen, die van een be» paald kapitaaltje leven. Die gaan financieel kopje»onder. We lazen nog juist 'n treffend voorbeeld. Een meisje, eenige dochter, had vóór den Oorlog een 150,000 francs van een tante geërfd en haar vader, die officier was, had die solide belegd. Zij was zoodoende altijd bezorgd. Dat meende de goede man. Ging ze trouwen, dan had ze een behoor» lijken bruidschat en zoo niet, dan kon ze toch altijd rustig leven, hij zelf had niets dan z'n traktement. Toen brak de Oorlog uit. Vader sneuvelde bij Verdun. Zoovelen, die ze gekend hadden, kwamen niet terug. Toen gingen moeder en dochter op een stille plaats samen leven. Maar nu begon de inflatie. Langzaam, al sneller rezen de prijzen. De beide vrouwen zagen 't met grooten angst aan, reken zelf maar uit wat 150,000 francs, als men van de rente leven moet, thans in Frankrijk waard is Het kon, het ging zoo niet meer, Gelukkig was zij een flinke, jonge vrouw. Geleerd had ze wel niets waarmee ze haar brood kon verdienen, want wat leveren piano» lessen e.d.g. op 1 Maar in korten tijd wist ze door les nemen zich te bekwamen tot ver» schillenden kantoorarbeid en ze was zoo ge» lukkig voorspraak misschien van oude vrien» den spoedig een betrekking te krijgen. Maar hoeveel duizenden zijn er nietspaar» ders, kleine renteniers en al dezulken, die géén uitkomst zien en reeds kwamen aan of óver den rand van het gebrek? AARDAPPELDAG OP FLAKKEE. Door de afdeeling Overflakkee en Goede» reede der Holl. Mij. van Landbouw is met medewerking der Vereeniging van Oudleer» lingen der Landbouw winterschool »Ceres« besloten tot het houden van een Aardappeldag. Dat hiertoe steeds meer behoefte begint te bestaan blijkt wel, dat er jaarlijks meer aan» vragen komen tot het houden voor deze ver» gaderingen. Het is in hoofdzaak den Weled. Heer Ir. W. B. L. Verhoeven te Wageningen en de Heer G. A. v. d. Waal Hoofdcontroleur der Holl. Mij van Landbouw te Klaaswaal, die zich geen moeite ontzeggen, om hun bijstand te verleenen door het houden van lezingen over onderwerpen in de practijk ondervonden, door vele gegevens verkregen door de veld» keuringen, als ook door ondervinding verkre» gen op het Kweekveld en Monsterproefveld der Holl. Mij van Landbouw. Laat dus ieder deze belangrijke middag weer vrij houden tot het bijwonen van deze leer» rijke Lezingen. Door Ir. W. B. L. Verhoeven zal behandeld worden De resultaten van de Aardappelkeu» ring in 1925 in vergelijking met voorgaande jaren, terwijl door de Heer v. d. Waal zal besproken worden de resultaten in de practijk behaald met pootgoed van het Kweekveld der Holl. Mij van Landbouw en eigen selecties. Na afloop exursie naar het Aardappelproef» veld van «Ceres» gelegen aan den Molenweg te Sommelsdijk op het land van de Weled. Heeren Mijs en Koert. De Contr. v. d. H. M. v. L., G. v. d. HEIDEN. Sommelsdijk, 14 Juni 1926. Datum dezer Aardappeldag [zal nader be» kend gemaakt worden per advertentie. (Nadruk verboden). Kringerigheid van aardappelen. Iedere aardappelverbouwer beeft ongetwij» feld met deze ziekte |wel eens kennis gemaakt ze komt vooral voor op lichtere gronden, welke te weinig kalk bevatten. In het inwen dige van den knol vormen zich kurkafschei» dingen men ziet vlekken in een gesloten ring, of ook wel stippen op eenigen afstand van elkaar. Bij het rooien zijn ze al waar te nemen, maar tijdens de bewaring worden ze steeds duidelijker zichtbaar. Soms worden zulke zieke knollen hol. De oorzaak der ziekte kent men nog niet. De verbouwers gissen slechts. De een zoekt het in den grond, een an'der in den mest, een derde in de poters. Maar de laatste hebben er zeker geen schuld aan. Zelf hebben we meermalen zeer kringerige knollen uitge» poot, terwijl we toch later in den oogst geen enkelen zieken poter aantroffen. Waarschijnlijk moet de oorzaak in micro»orga« nismen gevonden worden. Belangrijk is voor ons de vraagIs er wat aan te doen In het «Tijdschrift over Plantenziekten» vertelt Prof. H. M. Quanjer een en ander over een uitge» breid onderzoek, dat ingesteld is. En daarin zegt hij, dat men in verschillende gevallen heeft opgemerktdat door bemesting van den grond met kalk of met sommige kali-meststof- fen de ziekte bestreden kon worden. Waar» schijnlijk moet de oorzaak in den bodem ge» zocht worden. Waarschijnlijk moet de oorzaak in den bodem gezocht worden. Bemestings» proeven werden genomen door den schrijver zelf en door den Rijkslandbouwconsulent Ir. Cleveringa te Zutphen. De ervaring daarbij was dezestalmest gaf de meeste kringerige aardappelen gaf men naast stalmest ook kali, dan trad de ziekte minder op de minste zieke knollen werden gevonden op de perceelen met uitsluitend kunstmest. Niet altoos echter, en dit is vooral in kleine bedrijven het geval, kan men de stalmest vervangen door kunstmest,- dit is ook niet wenschelijk, gezien de goede werking, welke stalmest uitoefent op de struc» tuur van den grond. Daarom bleef men zoeken naar een ander middel. En men ontdekte aard» appelsoorten, welke ontvatbaar bleken voor kringerigheid. Wij laten ze hier volgen. Een 6»tal laten we met vette letter drukkendit beteekent, dat ze behalve voor kringerigheid ook onvatbaar zijn voor de aardappelvratziekte. Weinig of niet vatbaar: Energie, Kampioen, Monopool, Paul Kruger, Succes en Thorbecke deze zijn van den kweeker Veenhuizen Bintje Douwe Jan, Kruisling en Lieuwe van den kweeker De VriesCeres en Triumph van den kweeker Veerkamp en de Industrie van kweeker Modrow. Aardappelvoedering aan Varkens. In den loop der jaren is |al dikwijls het vraagstuk aan de orde gesteld, wat het voor» deeligst zou zijnde voedering van rauwe of van gekookte aardappelen aan varkens. Proeven, den laatsten tijd in Duitschland genomen, gaven resultaten, welke zeer beslist spreken ten gunste van gekookte of juister gestoomde aardappelen. Men nam die proeven met zoo» genaamde »loopers«, dieren van circa 55 K G. Geruimen tijd te voren kregen ze hoofdzake» lijk rauwe voederbieten, ze waren dus aan rauw voedsel gewend. De i roefdieren werden in vier gelijke groepen verdeeld, terwijl de proefnemingen vijf weken duurden. Alle var» kens ontvingen als grondrantsoen per dag 1 kilo van een mengsel, dat was samengesteld uit gerst, vischmeel en droge gist. iDaarneven kreeg groep I uitsluitend rauwe aardappelen, groep II 2/3 rauwe en 1/3 gestoomde, groep III 1/3 rauwe en 2/3 gestoomde, groep IV uitsluitend gestoomde aardappelen. De varkens werden dagelijks gewogen. Die weging gaf te zieneen grootere gewichtstoename naarmate een grooter percentage gestoomde aardappelen werd toegediend. Ook werd van het rauwe voeder niet zooveel opgenomen. Het verschil in groei bij uitsluitend rauw of uitsluitend ge stoomd voer was grootin 't eeste geval groeiden de dieren per dag slechts 2®/* ons, in het tweede geval ruim 6'/2 ons 1 Meerdere

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1