V ergaderingen. Visscheri|. Burgerlijke Stand Officieel Gedeelte. Rechtzaken. Binnenland. Buitenland. Uit de Pers. Marktberichten. V er koopingen. Correspondentie. Gemengd Nieuws. kantongerecht sommelsdijk, Morgengodsdlenat. Het zal voor allen die medeleven in onze kringen wel e n vaststaande waarheid zijn, dat iedere dag met den Heere moet begonnen worden. Het is goed, dat men in den mor» genstond uwe goedertierenheid verkondige. Eiken dag behoort onzen God toe. Het is een deel van den tijd, dien Hij in Zijn wijs bestel ons schenkt. Daarom moet iedere dag er getuige van zijn, dat wij onzen God er» kennen, die ons alles schenkt in natuur en genade, wat wij noodig hebben. N u staat er boven ons artikelmorgen» godsdienst. Wij verstaan daar dit onderniet dat er eiken morgen een bijzondere dienst gehouden wordt. Dat klinkt zoo geweldig Menigeen zou daardoor afgeschrikt worden. Maar wij verstaan onder morgengodsdienst dat aan het ontbijt allen tegenwoordig zijn, dat de vader het Woord Gods leest, liefst voordat er iets genuttigd wordt, en dat hij met gebed en dankzegging tot God nadert voor het gansche gezin. Dat is de echte morgengodsdienst. Nu moeten wij hier al aanstonds uitzon» deringen maken, opdat wij niemand bezwaren. Er zijn gezinnen, waarin de vader des mor» gens al voor dag en dauw tot den arbeid geroepen wordt. Misschien is dit met den achturigen arbeidsdag wat beter, maar heel veel stellen wij ons daar niet van voor, want het ploegenstelsel, zooals dat in sommige be» drijven ingevoerd is, zal ook huisvaders des morgens aan hun gezin onttrekken. Bij dezen arbeid moet men denken aan geneesheeren, die eiken morgen al vroeg spreekuur houden, die zelden in het midden van hun gezin kunnen zijn en die het daar» om een groot vorrecht achten, dat zij in hun korte vacantie eens met al hun kinderen ont» bijten kunnen. Zoo zullen er nog wel meer zijn, die on« mogelijk een morgengodsdienst kunnen hou» den, al zouden zij het gaarne wenschen. Maar we spreken tot hen, die het wel kun» nen en het niet doen. Er zijn gezinnen, waar» in de huisvader zoo goed als niets van zijn roeping schijnt te verstaan. Hij is niet de eerste des morgens, maar doorgaans de laatste. Er heerscht in zulke gezinnen, waar niemand door noodzakelijken arbeid verhinderd wordt om de orde te houden, wanorde. Ieder begint op eigen gelegenheid maar te ontbijten. Toe» zicht is er niet. Vader en moeder laten op zich wachten. Van een beginnen met God is geen sprake. Het lezen van het Woord wordt maar verschoven naar den middag indien het dan nog plaats heeft. Door die wanorde is in vele gezinnen groote ellende veroorzaakt. Er komt een zekere ver» wildering. De kinderen komen niet onder den band van het Woord. David zong eens, in den morgenstond, ver» kondig ik uwe goedertierenheid; maar er zijn heel wat christelijke ouders, die dat in den morgenstond nog nooit gedaan hebben. Altoos haasten, altoos op het nippertje. Van eenige rust, zoo noodig voor geeste» lijke dingen, geen sprake. Laat men toch toezien I Dat is de eisch van het christelijk huisge» zin verloochenen. Dat maakt ge verder op den dag niet goed. Daar zal tijd genoeg zijn om te slapen straks in i et stof des doods. Maar nu is het tijd om te arbeiden. Wij moeten met onze dagen woekeren, want onze werktijd is maar kort. Bij een geregeld christelijk gezin behoort een morgengodsdienst. Honderden, die zulk een morgendienst door hun arbeid of den arbeid hunner kinderen, of door ziekte en zwakheid niet lunnen houden, hebben er leed van; maar honderden, die heel best dien dienst zouden kunnen houden, schijnen zich er niet om te bekommeren. Bij den een is het een aanwendsel, bij den ander onverschilligheid, bij den derde afzakking op godsdienstig ge» bied. Laten wij wederkeeren tot de rechte paden I In ons gezin behoort God de eerste te zijn. En Zijn Woord het eerste, dat gehoord wordt. Zoovelen als er naar dezen regel wandelen over deze zal vrede vermenigvuldigd worden' G. K. van R'dam. L. OUDDORP. f Oproeping ter Vergadering van Leden der Landbouwvereeniging »Ouddorp« op Zaterdag 12 Juni 1926, 's nam. ten 7 ure (Zomertijd) in de Oude School. Agenda 1. Betaling Mais en Chilisalpeter. 2. Uitbetaling restitutie van Superphosphaat. 3. Bestelling van Mais voor spoedige levering. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 100 K.G. gar» nalen. SOMMELSDIJK. GeborenAaltje d. v. Robbrecht van Ant» werpen en Maria Vroegindeweij. OndertrouwdPieter Pulleman, 30 j., te Oude Tonge, en Dana Johanna Kastelein, 38 j., alhier. Gehuwd Levy Polak, 31 j., te Middelharnis, en Margaretha Gazan, 33 j., alhier. DEN BOMMEL. GeborenCornelia d. v. P. Bakelaar en D. C. FlorijpWilhelmina Pieternelle d. v. H. Rozenheek en C. BakelaarCatharine Helena Adriana d. v. A. K Meulendijk en C. M. J. KortPieter Jacob Cornel's z. v. N. Koppe» naai en J. J. van Maurik. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: Jacob Luchtenburg jm 30j. en Jacomina Oorbeek j d. 26 j. DIRKSLAND. Geboren Woutrina, d. v. P. A. Duhen en P. W. Burger. OndertrouwdG van 't Geloof 36 j. en C. Kats 29 j. Getrouwd: A. de Blok25j. en D. Matsinger 22 j. STELLENDAM. GeborenAdriana, d. v. H. van Seters en M. van der LaanAren, z. v. Arie de Jager en P. van den Nieuwendijk; Dirkje, d. v. A. Melissant en M. Klink; Lena, d. v. L. van Ours en G. de Blok. Ondertrouwd Johannes van Oostenbrugge 29 j. en Laurijntje Roon30j.; Johannes Cor» nelis Kanters 26 j. en Neeltje Hubertha Kievit 23 j.Leendert Moerman 26 j. en Krijna Ja» comina Kievit 22 i. GetrouwdFranciscus Ludovicus Eduardus Philibert 29 j. en Johanna van de Ree 27 j. Johannes van Oostenbrugge 29 j en Laurijntje Roon 30 j. GOEDEREEDE. Geboren Christianus, z. v. C. van Wijk en K. Bakelaar; Jannetje, d. v. A. Redert en C. Tanis; Jacob, z. v. L Kleijn en L. Roos. GetrouwdC Grinwis en K. Troost. OverledenJohanna Struijk, 4 j., d. v. P. Struijk en K. Groenendijk. DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en alphabetisch register. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt be» kend, dat het inschrijvingsregister voor de lichting 1927 met het daaruit opgemaakt alpha» betisch register gedurende tien dagen, van 14 tot en met 23 Juni a.s,, ter gemeentesecre» tarie voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bezwaar worden ingebracht bij een met redenen omkleed verzoekschrift. Dit moet bij den Bur» gemeester, ter secretarie dezer gemeente worden ingediend. Aan den verzoeker wordt een be» wijs van ontvangst afgegeven. De Burgemees» ter zendt het verzoekschrift aan den Commis» saris der Koningin deze beslist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. Sotnmelsdijk, 8 Juni 1926. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. Zitting van Vrijdag 11 Juni. Terecht staat J. B. 31 jaar, kolenhandelaar te Den Bommel, die met een vrachtauto ge» reden heeft over de Voorstraat te Oude Tonge. Bekl. zegt dat de borden zeer onduidelijk zijn en vanuit de auto bijna niet te zien. Geëischt wordt f 3,— sub. 3 dagen hechte» nis. Veroordeeld f 2,— sub. 2 dagen hechtenis. J. L. J 31 jaar, landbouwer te Den Bommel heeft een paard laten loopen over gezaaiden grond van een ander. Geëischt wordt f 6,— sub. 6 dagen hechte» nis. Veroordeeld f 5,— sub. 5 dagen hechtenis. H. v. d. L., 31 jaar, arbeider te Sommels» dijk wordt ten laste gelegd de orde verstoord te hebben te Ouddorp nabij hotel Strandlust, tengevolge van dronkenschap. Bekl, zegt niet dronken te zijn geweest. Hij is plotseling overvallen door een hevige koorts tengevolge van de Spaansche griep, waardoor hij misschien wat waggelend liep. Uit het proces»verbaal bleek dat bekl. met anderen aan het vechten g :weest was, waarbij niet minder dan drie veldwachters te pas moesten komen. Het publiek liep te hoop en bekl, was voor geen reden vatbaar. Hij rook zeer naar sterken drank De Kantonrechter: «Een raar soort griep die je heb gehad*. Het O M. acht het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischt f 10,— sub. 10 dagen hechtenis. Bekl. zegt dat de dokter zou kunnen be» wijzen dat het de griep geweest is. Bekl. wordt veroordeeld tot f 8,— sub. 8 dagen hechtenis. M. J. G. J. K., 27 jaar, herbergier te Acht» huizen staat terecht wegens het binnen laten in zijn café van en het verschaffen van drank aan een minderjarige. Geëischt wordt f 8,— sub. 4 dagen hechte» nis. Bekl. wordt veroordeeld tot f 6,— sub. 6 dagen hechtenis. P. v. d. V., 18 jaar, metselaar te Middel» harnis staat terecht wegens het rijden met een fiets door een slop van minder dan 2 M. breedte. Geëischt wordt f 3,— sub. 3 dagen. Bekl. wordt veroordeeld tot f 2,— sub. 2 dagen hechtenis. Idem J. V. 19 j veldarbeider te Middel» harnis. Idem A. R. te Middelharnis. Bij verstek worden veroordeeld P. J. T. M., wegens venten zonder vergun» ning f 3 subs. 3 dagen hechtenis. J. W., wegens overtreding leerplichtwet f 4 subs 4 dagen hechtenis. D. P., wegens rijden over verboden wegen te Dirksland f 5 subs 5 dagen hechtenis. J M. idem. M. R wegens rijden zonder licht f 5 subs. 5 dagen hechtenis. C V., wegens het verstoren van de orde te Ouddorp f 10 subs. 10 dagen hechtenis, C. J R. idem, C. K. idem. B. v. d. S. te Middelharnis, wegens over» treding Invaliditeitswet f 10 boete subs 5 dagen hechtenis. Gastklnderen uit Oostenrijk. Op verzoek van een groot aantal pleeg» ouders om hun vroeger pleegkind uit Oosten» rijk voor hen mede te brengen, heeft het Centraal Protestantsch Comité voor Oosten» rijksche kinderen te Bussum besloten, 16 Juli a.s. een Gastkinderentransport naar Nederland te laten komen. Met dit transport kunnen alleen kinderen medereizen die den leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt. De kos» ten bedragen f 30,— retour. Aanvragen om een vroeger pleegkind rich» te men ten spoedigste aan een der onder» geteekenden of aan ons Secretariaat Nieuw laan 10 Bussum. Telef. 770. Centraal Protestantsch Comité Mevr. Prof. Dr. I. E. Pont—Lechner, Bussum. Mevr. H. L. Oosting—de Marez Oyens Bussum. Mevr. W. Polman— BlekkinkKerkstr. 342 Amsteidam De Hr. J. Fabery de Jonge, Apeldoorn. Mej. J. C. van der Graaff, Biezelinge. H. P. Schneijder, Secretaris, Bussum Telef. 770. Verbranding geen begrafenis. Op 31 Mei heeft de Centrale Raad van Be» roep een belangrijke beslissing genomen, meldt het Centrum. Een arbeider was overleden ten gevolge van een ongeval met doodelijken afloop Zijn lijk was niet begraven maar verbrand. De weduwe vroeg nu aan de Rijksverzekeringsbank uitkeering van f 240 begrafenisgeld. De Raad van Beroep had dezen eisch ingewilligd. Deze beslissing is thans door den Centralen Raad van Beroep vernietigd, op grond dat verbran» den iets anders is dan begraven, en er dus geen kosten voor de begrafenis zijn gemaakt, en niet»gemaakte kosten niet behooren te wor» den vergoed. Zie, dat deed me nu beslist goed. 'k Las, ergens in een krant, 'n kort over» zicht van de handelsbeweging in midden» Duitschland, den laatsten tijd en daar las ik ook deze sobere, veelzeggende zinDe in» voer uit Nederland steeg*. Velen hadden het tegendeel gevreesd. Vanwege die Duitsche invoerrechten. Wat er de oorzaak van is, zag ik niet ver» meldwèl zag ik even vroeger, dat de werk» loosheid iets aan 't verminderen is en dit is natuurlijk altijd van beteekenis op den in» voer. Trouwens, Loosduinen meldt ook, dat de vraag uit Duitschland zich handhaaftal» leen de prijzen zijn aardig geduikeld, denke» lijk vanwege 't warme weer. Den boer maar hij bedenke dat hetspe» ciaal midden«Duitschland betreft zal 't ge» noegen doen, te hooren dat ook de kaas on» der dien iets stijgenden invoer begrepen was. Hij kan 't gebruiken ookl Een prettige dag voor de gebrekkige en zieke jeugd. Wat in de kinderjaren Het leven boeit en tooit Dat prent zich in het harte En men vergeet het nooit. Ziet hier geachte lezers het motto van den »Gids voor schoolreizenwelke Gids door ons gratis en franco in 12.000 exemplaren is ver» zonden aan belanggstellenden. In dat boekje werd mededeeling gedaan van een vorstelijke gift van f 5000,— van de firma Ant Jurgens' Margarinefabrieken te Oss, ten behoeve van de zwakke en gebrekkige Nederlandsche kinderen. Waar meer dan 500 000 kinderen met hun onderwijzer een schoolreisje maken, wenschte genoemde firma het mogelijk te maken, dat de zieke en zwakke kinderen ook hun uitgaansdag zouden hebben. Welnu, lezers, er mag niet onnoodig een ach» terblijvertje zijn. Herleest ons motto. Vraagt aan ons bureau Acaciastraat 174 's»Gravenhage een formulier en nadere inlichtingen Organiseert een uit» stapje voor een patiëntje uit uw omgeving Stelt niet uit tot morgen wat gij heden doen kunt. Tot 20 Juni kunnen aanvragen om steun bij ons worden ingediend. U, Mijnheer de Redacteur, onzen hartelijken dank voor de opname. J. H. BOON. JAC. DAM. onderwijzers Technische examens. Aan de heden gehouden examens aan de Technische Middelbare School »Technicum« te Rotterdam, waarbij als examinatoren op» traden de heeren J. K. Bakker gep. off mach. K. M., Ir. F. van Burken, automobieltechnicus, Irs. B. B. de Regt en N. J. P. Verbruggen, civiel ingenieurs allen te Rotterdam en Ir. J. M. Steffelaar te 's»GravenhagePaul J. Oprei en T. Merbis, bouwkundigen en W. K. Roos, electrotechnicus allen te Rotterdam en G. de Bruijn met acte Mf te Gouda, namen deel 19 candidaten. Als assistent bouwkundig opzichter slaagden L. van der Ent te Krimpen a/d. IJsel, J. van der Stuijt te Rotterdam en J. C. van Herk te Schiedam als extraneüs. Als bouwkundig opzichter M. de Bruijn, D. Coumou en J. H. A. van Hattum te Rot» terdam. Als hulpmonteur, afd. Automobieltechniek, J. A. Eggen en P. Noorlander te Rotterdam en H. J. Smit te Kinderdijk. Als Automobieltechnicus A. P. H. Meijer en D W. v. Vreeswijk, beiden te Rotterdam. Als Hulpmonteur, afd. Slectrotechniek, B. Arentzen en A. P. Maeijer te Eindhoven, extraneï. Voor het diploma van Landmachi.xist, Th. Pot te Slikkerveer, J. J. Remijn, B. v. Riems» dijk en M. K. Spermon, allen te Rotterdam. Voor Aankomend Machineteekenaar M. K. Spermon te Rotterdam. Ford, de bekende Amerikaansche auto» koning, is niet best te spreken over den boer. Over den Amerikaanschen boer. Hij bekijkt dat boerenbedrijf met den blik van den man der industrie, voor wien geen seconde mag verloren gaan. En dan zegt hij, 'n tikje overdreven 'n Goede miind lang spant de boer al zijn krachten en zenuwen tot het uiterste in, om zijn oogst binnen te krijgen en te verkoopen, maar de rest van het jaar doet hij weinig anders dan toekijken hoe het groeit. Er is, jaook «gemengd bedrijf«. En dan doet de boer vanzelf méér. Maar 1 verzucht Ford, zoo oneconomisch mogelijk. Twintig, vijfentwintig koebeesten, elke stal met z'n eigen toestellen en behulp» selen, inplaats dat honderd boeren één groote coöperatieve stal oprichten voor enkele duizenden koeien Ford moet hiér z'n ideeën maar niet onder ons boerenvolk komen propageerenveel succes krijgt hij niét. OP HET SPOOR VAN EEN MENSCHENETENDEN LUIPAARD 125 Slachtoffers In de Engelsche bladen vinden we het merk» waardige verhaal van de jacht op een luipaard in Engelsch»Indië. Het dier had voordat het door kapitein Corbett werd geschoten, in de laatste zeven jaren 125 menschen gedood. Het zwierf in een omtrek van ongeveer 350 vierkante mijlen van West Gorhwalzijn terrein omvatte hier de pelgrimswegen naar de heiligdommen van Kidarwath en Radrinath. De luipaard viel niet dikwijls,jpelgrims aan die in groote groepen reizen en 's nachts door hun tenten en groote vuren worden beschermd. Zijn slachtoffers werden meestal weggeroofd uit en voor de huizen. De bevolking was zoo bevreesd, dat zij haar armzalige jwoningen ge» sloten hield en barricadeerde zelfs bij snikheet weer. Jaar op jaaij mislukten alle pogingen om het ondier te dooden. Zestien Indiaansche shikari's, door het gouvernement bezoldigd, hadden geen succes tweemaal werd de luipaard gevangen, eens in een val, en eens in een kuil, maar slechts om weer te ontsnappen. Geen enkele soort van val of strik bracht baathet vergiftigen van lijken met strychine, arsenicum of cyanische had evenmin resultaat. Bij het gewone volk was al lang beslist, dat in den menscheneter bovennatuurlijke krachten schuilden. Op het einde van April waakte kapitein Corbett gedurende tien nachten bij een met gras bedekte schuilplaats, waar de luipaard drie slachtoffers had gemaakt, zonder dat hij het dier te zien kreeg. Bij de schuilplaats was een geit vastgemaakt met een belletje aan den nek. Den elfden nacht, om tien uur 's avonds hoorde de kapitein iets over den weg snellen en met zijn electrische zaklantaarn zag hij een luipaard springen. Hij vuurde, zonder blijk» baar resultaat. Toen het daglicht aanbrak, vond hij bloedsporen en door ze te volgen vond hij den luipaard dood in een hol, waarin hij van een hoogte van 150 Meter was gevallen Het dier was heel oud en 7 voet 10 duim lang. De kapitein had tien weken aan de jacht besteed, eer hij het gewenschte gevolg had. Moordenaarsbende. In den laatsten tijd hebben in de pers her» haaldeiijk berichten de ronde gedaan omtrent het optreden van een Poolsche misdadigers» bende die het grondgebied rond Stettin on» veilig maakte en haar werkzaamheden uitstrek» te tot Brandenburg en Mecklenburg. De bende wordt van 17 moorden verdacht, waarvan 13 re ds bewezen. Een lid dezer bende, Ur» banski, is thans in hechtenis genomen en te Strahlsund door een Berlijnsch ambtenaar ver» hoord. Deze trachte vooral te weten te komen waar de aanvoerder van de bende, die onder den naam van blinden Johann bekend staat, zich bevindt. Urbanski verklaarde bij zijn ver» hoor dat hij zelf den blinden Johann verleden jaar heeft vermoord. Het hierop ingestelde onderzoek heeft echter niet aan het licht ge» bracht, dat deze verklaring juist is, zoodat men vermoedt dat Urbanski de politie op een valsch spoor heeft willen leiden. EEN EED. De Maasbode schrijft In de pers ook in onze courant heeft men volgend berichtje uit Amsterdam kunnen vinden Voor den politierechter mr. Servatius ver» scheen een getuige, die den eed moest af» leggen. De man, een Israëliet, bracht de hand boven het ongedekte hoofd en sprak toen het voorgeschreven eedsformulier uit. Mr. S.Bent u Jood Getuige: Ja Mr. S Dan moet u zich dekken en mij nazeggen«Zoo waarlijk, helpe mij God Almachtig*. Get.Ik heb geen hoed bij mij. (Hilari» teit). Wat nu Het O. M., mr. Reilingh wist raad, le» digde zijn actetasch en stond die af, waarna de deurwaarder ze de getuige bij wijze van hoofddeksel op het hoofd zette. (Hilariteit). Vervolgens zeide getuige de eedsformule na. Mr. S.'t Lijkt grappig, maar de bedoe» ling is natuurlijk niet om hier grappen uit te halen. De wet schrijft nu eenmaal voor, dat deze getuige den eed met gedekten hoofde aflegt. Met Mr. Servatius zijn wij het eens, dat het grappig lijkt, maar dat het heelemaal niet grappig is Neen het is alleen maar droevig, dat rechterlijke autoriteiten het zich stellen in Gods heilige tegenwoordigheid zoo luchtig behandelen en zelfs niet toonen te beseffen, hoe de eed in jure een onmisbaar hulpmiddel is, dat reeds daarom eerbied verdient. Hoe ds. Gravemeljer de waarheid fantaseert. We lezen in «De Houten Pomp« een kos telijk verhaal. Men kent den wassenden invloed van Rome in ons land, zoo zegt het blad «Geen dag gaat er voorbij, of er worden minstens twee nieuwe Roomsche kerken en één nieuw klooster geopend. En zoo tien, voor dien tijd echte protes» tanter-, die op één dag Roomsch worden, is heusch geen wonder« enz. Gelukkig, een kleine schare Geuzen waakt dag en nacht Staat op den muur van het protestantisme en blaast de bazuin. Ook vertel'en zij de menschen sprookjes en verh'aitjes, geven ze raadselen op, om ze maar voor het protestantisme te behou en. Een van die verhaaltjes kennen we al een heel poosje, vervolgt het blad «Het auteursrecht ervan schijnt toe te be» hooren aan één der geuzen»dominé's, waar» schijnlijk aan den papenhater en gereformeer» den»verslinder, Ds. H. E. Gravemeijer te Am sterdam, den vooizitter van den Geuzen bloed» raad. Het is een heel eenvoudig verhaaltje en toch zit er iets knus in. 't Is spoedig verteld. In 1918, het jaar toen er zooveel lui, ge» heel zonder oorzaak, in de piepzak waren vanwege Troelstia's dwaze grillen, toen deed de Koninklijke familie, onder groot enthou» siasme haar intocht in Amsterdam. Toen reed de stoet van het Centraal Sta» tion naar den Dam. Toen op dien blijden tocht is er niet een Hervormd dominé (waarom niet?) maar een Roomsche priester op den bok van het rijtuig geklommen. Dat is op zichzelf al fataal. Maar de man heeft toen z'n handen uitge» stoken naar onze Prinses Juliana en heeft haar, het Koninklijk kind, op zijn Roomsche knie, op zijn paters knie gezet. Het is niet bekend, hoe Prinses Juliana dat vond. Maar en let daar vooral niet in de laatste plaats op 1 de man deed dat alles met een doel. Niet om de Prinses een goed plaatsje te geven. Maar hij wilde laten zien, hoe Rome ons land van het revolutiegevaar had gered. Brutaal dus in hooge matei Gelukkig is dat alles door betrouwbare ge» tuigen gezien en zij zeggen het voort, als een afschrikkend staaltje van ongehoorde Paapsche stoutigheid. Ds Gravemeijer colporteert met het ver» haal door geheel Nederland. Zoo deed hij ook in Oud»Alblas en vertelde er daar bij, «dat hij het zelf gezien had*. «Hij had het zelf gezien 1* wat een wonder van een mensch. Ma r daar op OudrAlblas (hoe kan het?) was nog iemand, die het ook gezien had Die man was geen dominé, maar hij was toch lid van de Hervormde Kerk. Hij zei maar zoo, dat dominé jokte 1 O, gruwel, de man moet gekielhaald worden. De man was daar toen bij dien blijden in» tocht geweest als officier van H. M. leger te voet en hij had ter regeling van de orde vlak naast het koninklijk rijtuig geloopen. Dat was dus ook vlak bij den bok Die mijnheer zei tegen den dominé, «dat de Prinses op dï knie zat van een geestelijke om daarmee te demonstreeren, dat Rome Nederland van de revolutie gered zou hebben, daar is niets van aan. Die man zat op den bok Ds. Gravemeijer: «O, dus die zat er toch op Die man «Neen, neen, ik erken het wordt nu heel moeilijk voor u, maar het gaat er om, of de Prinses op de knie zat van dien gees» telijke om daarmede te demonstreeren, dat Rome Nederland verlost he ft van de revolutie, en zij zat in de koets en die man op den bok. Daar was die man op zijn plaats. Ik weet dat, want ik heb dat zelf zoo geregeld. En nu moet u dat terugnemen, want het is een leugen Dominé keek een beetje sip. Hij had het toch zelf gezien, maar hoe kon de Prinses dan in het rijtuig en toch tegelijk op de knie van den pater op den bok gezeten hebben. Dominé zei tegen dien manja kijk, ziet u, dat op die knie kan dan wel een vergissing zijn en als dat dan zoo is, ja ziet u dan moet dat erkend worden, daarvoor is het nooit te laat. Maar die man was een rare man I Hij vroeg aan Ds. Gravemeijer, of hij den priester op' den bok soms had herkend aan zijn priesterkleed Ja zeker, zei dominé, dat was 't hem juist, een pastoor kan ik natuurlijk uit duizend I Nu en of, hij, Ds. Gravemeijer, zou met z'n eigen oogen geen pastoor herkennen. Maar toen merkte de nare man heel naar op, dat daar op dien bok gezeten had, ja, wel een Roomsche geestelijke, maar gekleed als aalmoezenier (veldprediker) dat was dus met een grijs pakje als majoor 1 Had Ds. Gravemeijer het nu gezien of niet Natuurlijk, zoo vast als een huisl Maar over dien pastoor in dat soldatenpak zou hij nog eens informeeren bij de Amster» damsche dominé's. Die het natuurlijk ook gezien hebben. Net zoo goed als Ds. Gravemeijer I« Buitengewoon. De Maasbode schrijft: Vinden wij het buitengewoon, dat «Het Volk* het niet eens is met onze artikelen «Drie Plans« Neen, wij vinden het heel gewoon, dat onze roode vriend ze lang niet aardig vindt. Vinden wij het buitengewoon, dat het roode blad zeer gepeperde uitdrukkingen gebruikt om zijn misnoegen te uiten? Neen, wij schrik» ken er in het geheel niet van, dat er «een hopelooze warboel« in ons hoofd is, of dat onze producten heeten «een fraai staal van de bruutste wijze, waarop sommige katholieke bladen hun publiek verleugenen«. Wat vinden wij dan buitenwoon? Iets niet dagewesenes vinden wij, dat het roode blad óók wat citeert om zijn lezers in te 1 chten over hetgeen wij schreven. Da- en lang hebben wij onze oogen uitge wreven, ons zelf in den arm geknepen eiea andere proeven genomen, welke gebruikelijk zijn om te constateeren, of men wakker is en niet droomt maar werkelijk iets beleeft Welnu, wij moeten zeggen, dat het feit, dat «Het Volk* een stuk van twaalf centimeter wij hebben het gemeten zoo maar uit ons blad overneemt, welk stuk van een tegen» stander de abonné's van «Het Volk« nu zoo maar zelf lezen mogen, als een keerpunt in de geschiedenis der roode pers dient aange» teekend te worden. Zulk een heldhaftige daad, die warempel wel lijkt op een begin van een poging om eerlijk te worden, kan niet genoeg aangemoe» digd worden. WILLEMSTAD. Ter Juni»paardenmarkt waren een 500«tal paarden aangevoerd Door de zeer ongunstige omstandigheden in den paardenhandel waren den laatsten tijd - nogal paarden onverkocht gebleventhansOO bleek men evenwel gaarne tot verkoop bereid, wat een willige handel in de hand werkte, zoodat zeer veel van het aangevoerde voor binnen» en buitenlandsche (Fransche, Duitsche en Belgische rekening werd aangekocht, al bleven de prijzen dan ook aan den lagen kant en veel te laag, om de paardenfokkerij loonend te deen zijn. Men besteede voor: Jaarlingen f 125, f 200 2«jarige f 225, f 300 voljarige f 550, 500 werkpaarden f150, f250. Openbare Vrijwillig Verkooping van de Bouwhoeve genaamd Langendam met Larde» rijen in den Polder 't Oudeland van Som» melsdijk en Middelharnis samen groot 23 Hectaren, 30 Aren en 63 c Aren is 54 gemeten 161 roeden, op Vrijdag 2 Juli 1926 bij Inzet en op Vrijdag 9 Juli 1926 bij Afslag, telkens des namiddags 3 uur (zomertijd) in hotel Spee te Sommelsdijk, ten verzoeke van den heer L. Hanse te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Medepassagier te Ooltgensplaat. We d U met vermelding der namen tot den directeur dei Ambachtsschool over deze zaak. Wij zijn er van overtuigd, dat deze gaarne zijn mede» werking verleent om het door U beoogde doel te bereiken. [Red. Inbraak. Door een ruit te verbreken, heeft men te Culemborg in den nacht van Dinsdag op Woensdag toegang weten te verkrijgen in de goederenloods van het station aldaar. Voor zoover men kon Dagaan, worden er een pak manufacturen en een paar sigaren van den klerk vermist. Twee pakken, die vermoedelijk gereed stonden meegenomen te worden, zijn blijven staan. Tot dusver is er van de daders niets bekend. Dinsdagnacht werd te Lexmond in de buurtschap Lakerveld een bezoek gebracht door inbrekers, welke bij een arbeider een tweetal fietsen en bij een landbouwer één fiets meenamenbij een volgenden landbouwer werden ze gestoord in hun werk.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 4