VsSMÈË Sm tweede blad. Slis Bladen. Zaterdag 12 Juni 1926 No. 3232. r u mm Gemeenteraad. üerk en School. Dit n bestaat tdi Het Christelijk Huisgezin Als nu man en vrouw te zamen ge komen zijn, zoo zullen zij van den beginne aan gedenken, dat zij door den band des huwelijks tot den dood toe met elkander verbonden zijn. Dat lijkt een wondere bruidsdag vermaning. Is die herinnering dan noodig? De jonggehuwden wenschen immers niet anders 1 En zij hopen dat de Heere God dien scheidingsdag ver, zeer ver stelle Tot aan den dood, voorzeker. Die band valt immers niet zwaar Nu zwijgen we van het gelukkig zeldzame geval, dat korter of langer tijd na het huwelijk, een der echtge- nooten zich openbaren gaat als een huichelaar in Christus' gemeente. Jarenlang liep hij of zij mee. Doende alsof ze bij de gemeente hoorden. Maar levende verre van haar. In dat tijdperk zijn ze ten huwelijk gegaan. Maar nu naderhand komen ze open baar. Drijven van de gemeente èf. Komen tenslotte geheel los van haar te staangeven zich soms aan een bepaalde, publieke zonde over. Ieder begrijpt wel, wat een moeilijk jsven dit geeft aan de andere partij, indien deze den Heere dient en Hem vreest. De aardsche liefde doet dan veel dragen en verdragen, maar het gebod des Heeren „Tot den dood 1" doet geen oogenblik eenige andere gedachte bij hen opkomen. Maar dit is hooge uitzondering. We nemen nu 't gewone geval. Dat man en vrouw hun echt als een christelijk huwelijk inzetten. Dat is ook uitwendig aan alles te merken. Niet, dat ze zich uit de wereld uitzon deren, daartoe heeft God hen niet ge roepen, neenzij behooren, ook in hun christelijk huisgezin te zijn als een stad op een berg, als een lich tende kaars, als een zoutend zoufc Ze gaan ook met andersdenkenden 0m. Ontvangen ook hèn in hun huis. Mits ze zich aan de orde van een christelijk huisgezin storen willen. Ze gaan ook met hen vriendelijk om en doen ook met hen hun zaken, maar in alles blijft de eisch van het christelijk beginsel ook dézen omvang beheerschen, zoodat de echtelieden van de wereld, al hebben ze zich over niets te beklagen, zeggen „Het blijven töch altijd fijnen en je voelt toch al tijd, al ben je nog zoo goed met el kaar, het groote verschil Trouwens, dat spreekt vanzelf. Hier ziet ge de antithese. Nu niet in de politiek, maar in het huisgezin. Zulk een gezin nemen we dus, dat zich naar alle kanten als een christelijk gezin openbaart, over de harten kunnen we niet oordeelen. Er wordt gebedenGods Woord wordt gelezenmen gaat trouw op naar Gods Huis, ziedaar naast de hooge uitzondering de regel van het christelijk gezin. Maar nu dan de uitzondering. Nogmaals leggen we de nadruk op dat uitzondering. Want het is niet waar, zooals de moderne roman het beschrijft. Als ge daar uw wijsheid vandaan halen wilt, dan schijnt dit het gewone verloop van het huwelijk te zijn't Begint goed, 't zij wezenlijk goed, of schijnbaar. Doch na verloop van ze keren tijd, 't kan eenige jaren duren, dan gaan de echtelieden het een zwaar leven vinden, zoo met elkaar. Ze kennen elkaar door en door. Er is geen prikkel meer, die hen naar elkaar toedrijft. De karakterver schillen doen allerlei geschillen rijzen, of er komen vreemden in 't spel, kortom 't wordt een onprettig samen leven zoo. Ze gaan leven naast elkaar. Dan, zooveel mogelijk van elkaar. En dan een van tweeën Of de echtelijke schijn van een hu welijk wordt behouden, maar het zijn geheel twee levens, die er worden ge leefd en waarvan de kinderen de dupe worden, of, de weg is niet zoo moeilijk! men gaat scheiden. Zóó is de moderne roman. Maar zoo is het leven niet. Zelfs in een stad als Parijs en met name in de volkskringen en den klei- deren middenstand, daar is zulk leven uitzondering en een gewoon, geregeld, zonder groote schokken gestoord huwe lijksleven, de regel. Maar de uitzondering is er. iM W§k.m ËmÊÊÊ Dat het ook in 't Christelijk huis gezin een hoogst pijnlijke verhouding wordt. 't Zijn b.v. beiden twee scherp ge- teekende karakters, die steeds meer, steeds heftiger tegen elkander opbotsen. Of de opvoeding der kinderen geeft tot steeds feller geschil aanleiding ofoch, broeder en zuster! als ge den duivel plaats geeft, dan zal hij er wel voor zorgen, dat ge dra bij de scherven van uw huiselijk geluk neer zit en schier wanhopig alléén of te zamen u afvraagt: Kan het nog langer zoo Er is toch immers wel een uitweg D&n komt de eisch van Christus. Die ook de kracht geeft, om het uit te voeren. Gij móógt niet van elkaar. Alléén de Dood maakt scheiding. En als ge dan vraagtHoe dan Dan niet in eigen kracht. Dan móét ge niet gaan praten en alweer twisten, neendan moet ge sa men diep in 't stof voor God, om uw schulden, ook al uw huwelijkszonden te belijden en wie in dat belijden de minste en geringste zal zijn, die is de meeste bij God. En dan stukje na stukje zal God u helpen uw gebroken levensgeluk weer op te bouwen. Want ge zijt immers samen aange gaan een Christelijk huisgezin 1 Welnu, dan was dit ook voor het leven. Zie advertentie JOHs. KERN Caediplomeerd Horlogemaker Leest de Advertentie van C a m p f e n's Stof f eerderij pg t M®1 i ■■W«n mmt [Man en Vrouw]. «te- l Ged. St. berichten dat met een he£fing<-percen» van 4 h.i. niet kan worden volstaan. Er zou een tekort zijn van ruim f 8000,—. Zij advi» seeren te bevorderen dat de belastingen ver» lioogd worden of het percentage te stellen op 5 De secretaris heeft alles nog eens nagerekend en komt tot de conclusie dat het afhangt van de vraag of 1926>'27 meevalt ja dan neen. Het vorige jaar viel f 11000,— mee Als dat nu weer is dan kan met een cijfer van 4 volstaan worden. De Heer G C VAN SCHOUWEN (Lib.) vindt dit geen goede financieele politiek. Men moet geen rekening houden met eventueele meevallers. Wanneer die meevallers er niet zijn komt men er niet. Komen daarentegen tegenvallers wat evengoed mogelijk is dan is het deficit des te grooter. De heer v LOON (A.-R.) acht het even» min aanbevelenswaardig de begrooting te bouwen op eventueele meevallers. De heer BEIER merkt op dat dit zelfde al drie jaar lang is gezegd en het is altijd nog al goed uitgekomen. Wethouder PRINCE (Lib.) zegt dat het dit jaar niet zal zijn wat het vorige jaren geweest is. Ieder weet voor zich wat dit jaar opbrengt. De VOORZITTER merkt op dat de H. B. S. er dit jaar ook nog bij komt. Wethouder DE WIT (R.»Kzegt dat het maken van een begrooting altijd een waag is. 't Is een slag in de lucht. Deze begrooting is berekend op meevallers. De VOORZITTER zegt dat B. en W het cijfer op 4 willen houd n >W>- J&ÊÊÊÊÊ I ;J Z2S Zaterdagmiddag werd van de werf van de Ned. Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam het stalen Tankschip »Phobos« groot 10000 ton D.W. gebouwd voor de Petroleummaatschappij »La Corona» te Den Haag, van stapel gelaten. Mevr. C. Mulder—Thijsse, echtgenoote van den heer Mulder, chef van den technischen dienst van Ned Indische Tankstoombootmaat» schappij nam de laatste beletselen voor den stapelloop weg. VERGADERING van den GEMEEN» TERAAD van OUDE TONGE op Woensdag 9 Juni des voorm. 11 uur De Voorzitter, burgemeester v. Schouwen opent de vergadering, waarna de notulen wor» den voorgelezen en onveranderd worden vast» gesteld. Ged. St. zenden eenige goedkeuringen over genomen raadsbesluiten. De Gezondheidscomm zetelend te Middel» harnis zendt de begrooting over '27 Twee rijksveldwachters danken den raad voor de hun toegekende gratificatie, welke zij op hoogen prijs stell. n cn aangemoedigd hier» door zullen zij te meer hun krachten geven om de orde in de gemeente te bevorderen. In den keuringsd enst van waren moet deze gemeente bijdragen f 446,31. De goedkeuring van een onderhandsche verhuring van dijken hebben Ged. Staten nog verdaagd Het ge» meentebestuur van Dordt zendt de rekening van waren over het dienstjaar 1925. De Heer A. Kanters protesteert tegen het ophogen van den Oostelijken Achterweg waardoor hij gedupeerd wordt. Requestrant betoogt dat hij er veel last van ondervindt en vraagt tegemoetkoming in de kosten voor waterkeering. De heer BEIER (S.D.A.P.) vraagt of dit werk B en W niet erg uit de hand gevallen is. De VOORZITTER zegt dat er steeds groote kosten aan de opritten uitgegeven zijn Door deze ophooging worden die kosten vermin» derd. De bedoeling van B en W, is om de bewoners dfe last krijgen van het water, daarin te helpen. Een deskundige echter heeft ver» zekerd dat Kanters er geen chade van heeft. Het stuk wordt na een praatje over het werk, voor kennisgeving aangenomen. De Inspecteur van den Volkswoningbouw, de heer v. Boven geeft advies inzake den verkoop van een gemeeutewoning. De VOORZITTER doet mededeeling van een correspondentie met de gezondheidscomm. over een complex onbruikbare woningen. Be» sloten wordt de bewoners er uit te helpen en de woningen daarna te verbeteren, Dit wordt in stemming gebracht en aange» nomen. Tegen stenden de H.H. v. Loon en Kievit (A»R.) en v. Schouwen (Lib.). Wijziging wordt gebracht in de instructie van den gemeente»ontvanger, overtollig kas» geld zal voortaan op de boerenleenbank ge» plaatst worden tegen 4 Een leening zal worden aangegaan ad f 10000, tegen 5 voor betaling der straatkeien. Hoewel B. en W. de benoeming eener vroedvrouw aan de orde gesteld hebben, ver» zoeken zij den Raad hiermee nog een week te wachten, daar er nog enkele inlichtingen ingewonnen moeten worden over een paar sollicitanten. De heer BEIER dringt dan op spoed aan. Er is al zoo lang gewacht. De heer v d. ZWALUW (R »K had ge» hoord dat er nog een ambachtsrekening te betalen stond. De VOORZITTER zegt toe dat deze spoe» dig voldaan zal worden. Dan gaat de raad over in zitting met ge» sloten deuren. Juli a.s. opgeroepen om bij het 14e Reg. In» ranterie te Bergen op Zoom te worden in» gelijfd Bij publicatie wordt bekend gemaakt dat het Inschrijvingsregister met het daaruit op» gemaakte Alphabetisch register der lichttng 1927 tot 19 Juni a.s. ter secretarie ter inzage ligt. OOLTGENSPLAAT. Woensdag was het 3>jarig zoontje van W. Fun ongemerkt achter op een stilstaande auto geklommentoen de chiuffeur deze achteruit wilde zetten, bemerkte hij dat er iets haperde Weldra bleek dat het ventje onder de wielen terecht was gekomen. Dokter Entz verleende geneeskundige hulp. Naar men verneemt hoopt men dat het geen al te nadeelige gevolgen voor het kind zal hebben. Gevonden en ter gemeente»secretarie te» rug te bekomen een gummiregenjas. Alhier is in het land gevonden door B. de Vos Mz. een reclameballontje van C. Raming, Breda. Volgens een aangehecht kaartje moest bericht worden gezonden aan Margot Hoppenbrouwers, Reigerstraat 6a Breda. OUDE TONGE. De huisvrouw van E. S. had het ongeluk in de sloot te rijden zoo» dat zij druipnat thuiskwam. B. en W. maken bekend dat a.s. Zondag de godsdienstige herdenking van de slag van Waterloo zal plaats hebben. NIEUWE TONGE. De dienstplichtigen van de lichting 1926 J. Holster, J. Looij en J. van Prooijen, zijn opgeroepen om op Maan» dag 19 Juli a.s. te worden ingelijfd bij het 3e Regt. Inf. te Bergen op Zoom. Op Dinsdag 22 Juni a.s. des n.m. 2 uur, zal ten gemeentehuize de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en her» inenting. Bij publicatie is bekend gemaakt dat het inschrijvingsregister met het daaruit opgemaakt alphabetisch register van den dienstplicht 1927, voor een ieder ter gemeentessecretarie ter inzage zijn nedergelegd. J.l. Donderdagavond maakte de muziek» vereeniging »Apoilo« een ronde door het dorp Naar verluidt is er over enkele weken concert in de tent. A.s. Vrijdag zal in deze gemeente de collecte worden gehouden ten bate van den Gewapenden Dienst. Bij den Correspondent der Arbeidsbe» middeling alhier staan geen werklooze arbei» ders ingeschreven. Bij de j 1. Zaterdag door de P. V. »De Gevleugelde Bode», alhier, gehouden vlucht vanuit Pont St. Maxence, was de aankomst als volgt1 en 5 C. A. Holleman2 J. C. Braber3 K van Es4 G. Knops6 S. J. Nagtegaal. De van particuliere zijde beschik baar gestelde premie voor deze vlucht werd gewonnen door C A. Holleman, met de le prijswinner. Zaterdag 12 dezer zal door deze worden deelgenomen aan een vlucht vanuit Orleans (Frankrijk), afstand 453,676 KM. DIRKSLAND. De collecte voor den ge» wapenden dienst zal in deze gemeente worden gehouden op 18 Juni a.s. De muziek» en zangvereeniging alhier zullen deelnemen aan het te Middelharnis te houden Festival. De dienstplichtige der lichting 1926, J. van Putten, zal 19 Juli a.s. worden ingelijfd bij het 14e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom. Met ingang van 21 Juni a.s. zal van hier vanwege de R. T. M. een autobusdienst wor» den ingesteld naar Herkingen. Aan de Vereeniging »Het Groene Kruis« alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een woning aan den Boschweg. MELISSANT. Aan de Maatschappij tot Detailverkoop van petroleum te 's»Gravenhage is door het Gemeentebestuur alhier vergunning jÉIMf |i lil ff 1 w f «tMBM tf.3ss£k«5v A De stapelloop van de »Phobos«. PSaAtseftijk Mieaws» SOMMELSDIJK. Ook in deze gemeente is de prijs der aardappelen dalende. Men be» steedt thans f 3,75 voor 1 H L. red star aard» appelen. MIDDELHARNIS. Tijdens het onweder van Donderdagavond is de bliksem in een boom ingeslagen nabij de boerderij van de Wed. Jacobs, de stukken van den boom vlogen tegen de deur aan van de woning van den landbouwersknecht M Klink. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tot lid van het College van Zetters in deze ge» meente is benoemd M. J. v. d. Boogert. De cnllecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht f 10,14. P. Arensman, J. Hoedeman en M. A. Magielsen moeten 19 Juli a.s. worden ingelijfd bij het 14e Regt. Infant, te Bergen op Zoom. Zij, die iets te vorderen hebben over 1925 van Rijk, Provincie of Gemeente, moeten hun nota's voor 30 Juni a.s. inleveren. De liquidatierekening der N V. Stoom» boc.tdienst »Den Bommel» ligt tot 14 Juni a.s. voor aandeelhouders ter inzage bij den heer J. Joppe alhier. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 550 H.L. aardappelen. De dienstplichtige A. C Koppenaal dezer gemeente, van de lichting 1926, is tegen 19 verleend tot het oprichten van een onder» grondsche petroleum bewaarplaats met aftap n» richting op het perceel van A. Ghyssels, ka» daster Sectie B No. 747. Het inschrijvingsregister en de alphabe» tische lijst van dienstplichtigen der lichting 1927 liggen tot 21 Juni a.s. ter Gemeentesecre» tarie ter inzage B v. d M. had het ongeluk met zijn fiets te vallen en zoodanig zijn hand aan een z g.n. schrepel te verwonden, dat geneeskundige hulp moet worden ingeroepen. HERKINGEN. De sinds jaren uitgevoerde bodedienst Herkingen—Middelharnis, wat altijd met bit en kar geschiedde, wordt thans door den ondernemer Witvliet per auto uitgevoerd. Binnenkort zal onze gemeente dagelijk» sche verbinding krijgen met de tram te Dirks» land, door middel van een autobus der R. T.M. (Zie advertentie vorig nummer) Door da drukte in het lanbouwbedrijf, liggen de werken aan de -kaai alhier stil. STELLENDAM. Tot schoolschoonmaak» ster alhier is door den Raad met meerderheid van stemmen benoemd Mej. A. Brinkman geboren Troost Door P. Human alhier zijn de vorige week de eerste vroege aardappelen gedolven welke flink van stuk en goed van smaak waren. Tegen H. K. alhier is proces»verbaal op gemaakt wegens baldadigheid. De muziekvereeniging »de Hoop« en de zangvereeniging «Excelsior» alhier zullen deel» nemen op het in de maand Juli te Middelharnis te houden Festival. GOEDEREEDE. Het inschrijvingsregister voor de 1 chting 1927 is alphabethisch in» geschreven en ligt 10 dagen, van 10—19 Juni, ter gemeente»secretarie ter inzage. Door B. en W. is dhr. A. v. Asperen aangesteld als brandmeester bij de perspomp. OUDDORP. De muziekvereeniging alhier wenscht deel te nemen aan het concours, dat 24 Juni te Oostvoorne wordt gehouden. De commissie tot wering van schoolver» zuim vergadert a.s. Zaterdag des avonds te half zeven (N. T.). Drie vaders zijn opge» roepen. Van W. K. lag een best werkpaard dood in den stal. De schade is niet door verzeke» ring gedekt. f De cichorei-drogerei »Onverwacht« heeft een groot quantum gedroogde wortelen, oogst 1926, in voorkoop verkocht, tegen den prijs van f 10,50 per 100 kilo. f De heer W. v. d. Bok, die bedankt heeft als lid tot het nazien der rekening bij de cichorij» drogerij »Onverwacht«, is opnieuw herkozen en heeft de benoeming zich laten welgevallen. GODSDIENST OEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 13 Juni 1926. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. 10 (Voorb. H. A.) en 's av. 6,30 uur Ds. van Montfrans. Middelharnis, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur Ds. den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, v.m. Ds. Polhuijs. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 leesdienst en 's av. 6 uur Ds. Bax van Oude Tonge. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en n.m. 2 uur Ds. den Oudsten v. Middelharnis. Herkingen, run, 2 uur (o,t) Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet. Dirksland, v.m. 10 en 's av. 6 uur Ds. v. As. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag en n.m. geen dienst. Goedereede, v.m. dbr. Bouman v. Stellendam. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. Baarslag van Melissant (coll. bouwfonds), GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en 's av. 5,30 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. en 's av. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 (H.A.) en 's av. 6 uur Ds. de Lange. Melissant, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds» Wes» terhuis van Hellevoetsluis. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m 10 en 's av. 6,30 uur Ds. de Blois Herkingen, v.m 9, n.m. 2 en 's av. 6 u. leesdienst ('sav. collecte), DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. dhr. Schoppenhauer. Van de overige gemeenten geen opgaaf. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De res» tauratie van de Ned. Herv. Kerk alhier is thans zoover gevorderd dat Zondag 20 Juni a.s. het kerkgebohw weder in gebruik kan worden genomen. De collecte voo» de zending heeft in de Ned. Herv. Kerk alhier opgebracht ruim f 22,—, STELLENDAM. Ouders, die hun kinderen wenschen te laten doopen, dienen daarvan aangifte te doen a.s. Zaterdagavond in de keckeraadskamer der Ned. Herv. kerk. Jaarboek Vrije Universiteit. Het Jaarboek 1926 van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag (Vrije Universiteit) vangt aan met een program voor de samenkomsten op 30 Juni en 1 Juli te Rotterdam met het agendum voor de alge» meene vergadering. Het Jaarboek memoreert de moeilijkheden ten opzichte van de Vrije Universiteit, her» denkt het verscheiden van Prof. Mr. Zeven» bergen en wijst op de succesvolle ond.rhan» delingen inzake de instelling van een leerstoel in de Paedagogiek. Het aantal leden bedroeg 1145 in 1923 en 1043 in 1925. Op 1 April 1926 was dit aantal gestegen tot 1208. Het aantal begunstigers steeg eveneens, en wel tot 31658 op 1 April 1926. In 1923 was dit aantal 31178 en in 1925 bedroeg het 29143. Een »In Memoriam« wordt gewijd aan den bekenden amanuensis der Vereeniging, den heer Jacob van Oversteeg Het Jaarboek bevat het verslag van de jaar» vergadering van het vorig jaar en een finan» cieel verslag dat 1925 een jaar van veel zegen noemt. Bijna f 20,000 kon worden afgeschre» ven op de oude schuld van de verbouwings» rekening. De contributiën brachten in 1925 meer op d-.n in 1924 en overschreden de ton. Uiteen grafische voorstelling blijkt, dat in 1925 aan contributiën en collecten in Friesland=Noord het meeste werd ontvangen. Daarop volgen Utrecht, Zuid»Holland»Noord en Friesland» Zuid. De collecten toonden een kleine stijging en aan schenkingen werd in 1925 bijna f 8500 ontvangen tegen f 4898,66 in 1924 De post collegegelden was door den groo» ten studententoeloop hooger dan in 1924. De uitgaven zijn aan die van 1924 ongeveer gelijk gebleven en de exploitatierekening van de medische faculteit geeft een batig saldo aan, terwijl de Rijksbijdrage voor psychiatri» sche en psysiologische onderzoekingen weer 10 pCt. lager werd. Het Jaarboek bevat verder een lijst van de prov. comité's bijzonderheden betreffende pro» paganda en organisatie, mededeelingen uit de verslagen van de prov. comité's over 1925 van Drenthe wordt gezegd Het beste is wellicht over deze provincie dit jaar maar te zwijgen algemeene inlichtingen over de V. U., overzicht van faculteiten en hoog» leeraren, colleges, behandelde onderwerpen, rectoraatsoverdracht, bibliotheek, studiebeur» zen, naamlijst der studenten, bijzondere stich» tingen en fondsen, als studentenfonds, Cal» vijr.fonds enz. Opgenomen zijn reproducties van de por» tretten van wijlen Prof Dr A. Kuyper Prof. Dr. F. L Rutgers en Prof. Dr. H. Bavinck, welke portretten in de Senaatszaal hangen en foto's van de Senaatszaal en van een der Juridische Faculteitszalen.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 3