voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. niDH Antire volutionair Orgaan .dienst IN HOC SIGNO VINCES Op den UstkiHu AFBRAAK !f.7282,R0Mam 3232 ZATERDAG 12SJUNI 1926 41STE JAARGANG olie g meer dar erdani M EERSTE BLAD. op 21 Juni a s ïrd opfWERK- Lkende en aan- )irecteur, A. KUIPER Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers iGONJE laizahen enz. duizenden of wend U tot omzet leestal 'teeren iar garantie 90 Uoits Batterij Spoelen Groot Accu ;roote Eiken <uxe Kast Vijf en twintig jaren Rechtsch Bewind. Heden, Zaterdag 12 Juni, is het vijf en twintig jaren geleden dat de Staten onzer Provincie van Links naar Rechts zijn omgezet. Wij mogen dezen dag niet onopge merkt laten voorbijgaan. De strijd, die in 1901 gevoerd is (wij hadden toen kort na elkander Staten- en Kamerverkiezing) was bijzonder fel. Maar God heeft ons volk dat jaar rijk gezegend. De vrucht van de politieke worsteling was, dat Dr. Kuyper het roer van Staat in handen kreeg en in onze Provincie bovendien mannen aan het Ng»7,vind kwamen, die wisten wat er in swJc ziel van ons Christenvolk leefde en daarnaar wenschten te handelen. De tijden zijn in deze kwart-eeuw wat veranderd Hoewel de liberale macht aan het ta nen was, zuchtte ons volk in het begin dezer eeuw, toch nog onder het dwang juk van het „denkend deel der natie". Frappeerend voor den geest van dien tijd is, wat het Liberale Vaderland schreef nadat de Staten van Zuid-Holand Rechts geworden waren„Dat is onze troost, de keuze van Anti-Rev. mannen, ge schikt om in de Ged. Staten te zitten zal schaarsch zijn." Tegenover de „su perieure figuren" der liberalen, zag het blad slechts „kleine figuren", „lagere grootheden onder de kerkdijken". Zóó dachten de liberale grootmees- ters over het Christenvolk, en de la- ^uwe officieren uit het rose leger dachten <pliet anders over. In een verkiezingsrede te Middelhar- nis door een liberaal propagandist in die dagen gehouden, heette het: .Allen die niet op den heer v. Weel (de li berale candidaat voor de Staten) stem men zijn stomkoppen." Zóó was de algemeene stemming in die dagen. Leerzaam voor onze jonge menschen, die dien tijd niet meege maakt hebben! Inzonderheid ons blad heeft reden nu, na vijf en twintig jaren Rechtsch be wind in onze Provincie, die grootsche omzetting te gedenken. Op Goeree en Flakkee werden in 1901 voor de Staten uitgebracht 3006 stemmen, op den heer v. Weel 1313 en op den heer De Wilde 1676. Flakkee maakte dat jaar een schitte rend figuur. Op eenzelfden dag werden als Kamer lid voor Zierikzee Jhr. Mr. Pompe van Meerdervoort en als Statenlid voor Mid- delharnis de heer H. de Wilde gekozen. Ons hoofdorgaan „De Standaard" schreef toen: „Van Flakkee begint dus de Zierikzeesche Victorie", en ons blad mocht opmerken „Ook op Flakkee is er uitnemend gewerkt en goed gestemd. Zonder haar ijverige hulp zou onze candidaat er niet gekomen zijn." Ja, dat was de tijd van volkomen eensgezindheid i Toen stond het Flakkeesche christen volk als één man en daardoor zijn er toen in 's Heeren Naam krachtige da den verricht. Wij moeten ons niet inbeelden, dat onze menschen voor vijf en twintig jaren een gemakkelijke taak hadden. Het ging alles dwars tegen den stroom van het machtige liberalisme in. Men kent de Liberale tactiek nog welDoor middel van de districfenschaar sneedt Thor- becke eenmaal Flakkee van het Anti Rev. Dordrecht af en voegde het bij net overwegend liberale Zierikzee. Dordt werd hierdoor liberaal en Zierikzee kon net blijven 1 Zóó waren de liberale manieren Maar gelukkig, God had het anders oeschikt. De kiezers van Flakkee, die Dordt Anti Rev. gemaakt hadden, heb ben wel jaren lang geworsteld, maar zij hebben de Liberale tactiek gewroken doordat zij in 1901 óók Zierikzee Anti Rev. maakten Zoo was Flakkee eens het zuurdeesem dat het Liberale deeg doorzuurde Dat was het Flakkeesche glorietijd perk Het tijdperk dat de gemeenschap pelijke vijand groot was en de kudde dus dicht bijeen dreef en die eendracht werd onder Gods zegen macht. De Liberalen troostten zich met de gedachte dat ons volk geen mannen had, geschikt om hun plaatsen in Ged. St. in te nemen. De troost was wel schraal I En hoe is de uitkomst geweest? Nu na vijftig jaren kunnen wij met fierheid het hoofd opheffen en wijzen op schitterende resultaten door onze afgevaardigden tot stand gebracht. In stoffelijk en in geestelijk opzicht kan Zuid-Holland de vergelijking met linksche provinciën schitterend door staan. In Zuid-Holland, dat nu een kwart eeuw door een rechtsche meerderheid werd bestuurd, zijn de provinciale op centen op alle belastingen het laagst van alle provincie's, is de krankzinnige- verpleging krachtens art. 11 der krank zinnigenwet voortreffelijk en op de minst kostbare wijze, dank zij het par ticulier initiatief, geregeld. Om één voorbeeld te noemenIn onze provin cie bedragen de verpleeggelden f 800 a f 850. In het linksche Noord-Holland f 1350 a f 1400! Onder het rechtsche regime is Zuid- Holland zoo verstandig geweest zich verre te houden van provinciale be drijven, prov. krankzinnigen-gestichten, enz. enz. Inzake de wegenverbetering maakt Zuid-Holland een uitstekend fi guur. Werd de rijkssubsidie voor we genverbetering uit financieele overwe gingen ingehouden, de provincie nam wegen voor haar rekening met 90 der kosten en 50 °/o >n onderhoud voor de localiteit. Voorts hebben de electriciteitsvoor- ziening, en de waterleiding voortdurend de aandacht gehad. Voordat het rijk de zorg op zich nam, stond Zuid-Hol land vooraan in het tot bloei brengen van het vakonderwijs. Eveneens genoot de landbouw en de veetéelt de voort durende zorg der provincie. En toch niettegenstaande de velerlei subsidies bleven de kosten van het provinciaal huishouden in deze pro vincie het laagst. En in dit alles was de heer H. de Wilde de pionier, de stuwkracht. Aan hem heeft ons Anti-Rev., naast God, veel te danken 1 De overwinning van 25 jaren gele den is het begin geweest ven de gelijk stelling van het Christelijk met het niet-Christelijk volksdeel in onze pro vincie. Geen liberaal zou het nu meer in zijn hoofd krijgen te zeggen „dat de keuze uit de Anti-Rev. mannen ge schikt om in bestuursfuncties leiding te geven, schaarsch is." Ons Christen volk is in eere gekomen. Het „Hij zal genade en eere geven" is ook van toepassing geworden op de politieke worsteling der vorige eeuw. Maar evenzeer geldt het voor ons- Christenvolk op het staatkundig terrein „Ziet, dat gij houdt wat gij hebt!" De toestand is zeer veranderd, óók op Flakkee. Die vroeger één waren en in die eensgezindheid Gods zegen genoten hebben, dreigen uitéén te gaan. Zou de weelde te groot zijn? Bedenken wij wat er op spel staat! Al staan wij niet voor denzelfden vijand van voor vijf en twintig jaren, de vijand is er. In nóg gevaarlijker ka rakter steekt hij den kop op. Van licht rose is hij over gegaan in fel rood I En wie het veranderd karakter van den politieken strijd goed doorziet, erkent dat er nog méér reden is om in volle eensgezindheid en gesloten élan op te trekken dan een halve eeuw terug. Met blijdschap en dankbaarheid her denken wij wat God in deze kwart eeuw gaf. Moge de toekomst ons steeds aaneengeschaard vinden in den strijd tegen den gemeenschappelijken vijand. Slechts dan kunnen wij met vertrouwen den komenden strijd van het volgend jaar ingaan 1 Simple comtne bonjour Reciame-ttfededeelingen. "VOOS? tLK 2£-TV K-EJUS Hoeden- en Pettenmagazijn :R HEK980 SCHEEPS» BLAUWE PANNEN; DEKDEELENZWARE ENRAAM» en DEUR» IJZEREN en HOUTEN iSTAKENKANTOOR. IWEG 267, Tel. 9117. Deze Coura it verschijnt eiken WOENSDAG en 7 ATERDAG. ABONNEM NTSPRIjS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT, UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 - Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentlën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Telefoon 9390 J -»Al het mogelijke Dat was voor hem geen ijdel woord. In België hebben de socialisten al is er nog verschil van meening over toegestemd, om zitting te nemen in het nieuwe kabinet, dat staat onder leiding van de gematigde katho» lieken en nogal onder den invloed verkeert der Belgische, liberale bankiers Men zou zeggen, hoe komen de socialisten er toe, om aan zulk een kabinet steun te ver» leenen, ja zelfs er zitting in te nemen Om den wille der arbeiders. Delattre zegt dit ronduit. Om hun erger leed te sparen. Ziehier wat Delattre er in de Kamer rond» weg van zei al ziet men dagelijks duidelijker hoe hij 't land heeft geredWeg met Colijn Er ontbreekt nog maar aan, dat de Belgische socialisten bij Colijn komen vragen om raad 1 Wij hebben de eerste 50 jaar geen schuld gemaakt en wat we deden hebben we betaald. We. mochten ook een en ander doen. We mogen zelfs van genade en eere spreken als we de geschiedenis van het Verbond nagaan. De strijd voor het christelijk onderwijs, de actie tot uitbreiding der kiesbevoe^ dheid, de propa» ganda voor de sociale wetgeving, het werk voor de christelijke vakbeweging is daar om te bewijzen dat er heel wat is gepresteerd, en dat de vergane halve eeuw niet kan be» schreven worden zonder Patrimonium te noe» men. Maarer moet in den nu komenden tijd toch nog wat Anders gebeuren. Nu heeft men ons gezegd, ge moet één con» creet ding noemen waarvoor ge het geld noo» dig hebt, want anders komt het er niet. Doch is de naam van Patrimonium zelf niet een zéér concreet ding Patrimoniums vaderlijk erfdeel, Gods Woord en de traditiën van ons volk, het heil van ons volk en onze werklieden in het bijzonder het bewaren en versterken van de christelijke grondslagen van onze maatschappij, de strijd tegen ongeloof en revolutie. Zondag arriveerde te Amsterdam het Amerikaansche oorlogsschip »Pittsburg« waar het van 6 tot 17 Juni zal verblijven. Een foto van de »Pittsburg« gemeerd aan de steiger van de Holl. Amerikadijn. «Wij zijn teruggediensd voor de armoede. Ja, wij, de a<-beidersleiders, wij die de klach» ten der werklieden hooren. Wanneer wij ge» zien hebben met ,welke snelheid de frank den berg afrolde, hebben wij de armoede zich zien uitstrekken over arbeiderswijken, omdat wij weten dat bij een waardevermin» dering van de munt de loonsverhoogingen nooit snel genoeg de verhooging van de levensduurte kunnen volgen Wij hebben aan Duitschland gedacht waar, tijdens de it>flatie»crisis, de arbeidersklasse in de ver» schrikkelijkste armoede leefde. En wij heb» ben niet gewild dat onze arbeiders denzelf» den tragischen toestand zouden kennen. En wij hebben onze medewerking aangeboden voor den strijd, dien de regeering moet voeren. En tot zijn partijgenoten, die zich nog niet in deze samenwerking vinden konden, zeide hij «Ik vraag aan die partijgenooten zich door hun politieke gevoelens niet te laten beheer» schen. Er is iets hoogers te verdedigende democratie, door de arbeiders veroverd, want in een geruïneerd land is er niets meer te redden, noch de achturendag, noch het algemeen kiesrecht Wanneer iedereen hon» ger heeft, dan behoort de macht aan hem, die eten geeft». Zóó denkt de meerderheid der Belgische socialisten over de inflatie en jhaar invloed op de arbeiders. En zij maken zich gereed om met de andere partijen saAm te zorgen voor méér belastingen, waarbij men schier uitsluitend over indirecte belastingen hoort spreken. Is dit alles niet uiterst leerzaam? En is 't niet nóg bij een deel van ons volk, Zouden «onze menschendaar niet eens wat voor willen doen? Ook al zijn zij op dit oogenblik, misschien nog geen lid. Ge krijgt nooit zooveel geld bij elkaar zegt een pessi» mist. Er wordt zooveel gevraagd. Het eeneis niet geweest of het andere komt. En de kerk vraagt zooveel. En is het geen plaatselijke zaak dan klopt een landsbelang aan, en terwijl dit nog niet is behartigd, roept de nood der chris» tenheid van over de grens om leniging. «Ik weet het ook wel, zwijg gij stil.« Er wordt veel gevraagd. En er wordt veel gegeven En dit is onze hope er wordt véél gevraagd omdat er veel wordt gegeven. Ons volk is milddadig en «onze menschen» beschamen niet dikwijls. Het blijkt nu al reeds aan de ingekomen giften en toezeggingen voor ons jubileumfonds. Toen het Kuypei»fonds moest worden op» gehaald, heeft de heer Colijn gezegd het geld is er, het ligt klaar, En nu, kunnen wij nog bij anderen aankloppen als de millioenverza» meiaar. Als ze maar weten dat het om de zaak van Gods koninkrijk gaat, om de geestelijke goe» deren die Christus voor ons verwierf door zijn lijden en sterven. Dan is het zoo«simple comtne bonjour.« Zoo eenvoudig als dat je iemand goeien dag zegt. Met het organiseeren der zaak, zit het zoo, u moogt het (strikt vertrouwelijk) wel weten I We zijn begonnen met de afd. van Patrimo» nium te vragen hoe zij over de organisatie dachten. Ook wonnen we advies in bij bekwa» me financiers. Hóógst»bekwame, in stad en land. Daarna ontwierpen we een circulaire en vormden een groot comité van aanbeveling. We vraagden en met welke resultaten 1 de medewerking van onze politieke en kerke» lijke pers. Wij kunnen de redacties van onze bladen niet dinkbaar genoeg zijn voor zoo» veel gastvrijheid. Als er iets moedgevend is, is het ditl Aan al onze geestelijke leiders en paedago» gen zonden we een circulaire. Radio»avonden worden in elkaar gezet. Met de besturen der gewestelijke organisa» ties is de zaak grondig besproken. Tal van af» deelingen zijn reeds aan het werk en haalden reeds geld op. Bazar<comité's zijn hier in actie en elders in wording. Honderden vergaderingen in alle deelen 10 cent per regel. Kipstraat 85*87 S Rotterdam ZIE DE 5 ETALAGES "VIS Voor Hoeden No. 85. Voor Petten No. 87 Aanbevelend, Ja HENIGER JPa des lands staan te komen, in de maanden Oc» tober en November. Adressen zijn verzameld. Contact met predikanten, onderwijzers poli» tieke leiders, sociale werkers ,en oud»leden der J. V., is hier en daar vekregen. De kaart van het land is aan de hand van allerlei gegevens bestudeerd. We weten ,nu tamelijk goed hoe het in Amsterdam en Buiten» post b.v. is. Moet u iets weten ergens over, ge kunt terecht. En plaatselijk De leden der afdeelingen. dragen wekelijks, maandelijks of in eens hun som bijeen. Meerdere afdeelingsbesturen be» noemden een commissie van inzameling. De adressen van onze menschen worden op een lijst gebracht. De gevraagde circulaires en bonboekjes zonden en zenden wij ze toe. Plaatselijke commissies van aanbeveling werden soms ook gevormd. De vrouwen der leden vormden een zusterkrans en naaien, breien, borduren elke week een avond voor een bazar in Januari of Februari. En waar geen afdeelingen zijn Daar willen we tijdelijke comité's voor het vfonds vormen, met hulp van bevoegde .en welwillende mede» werking. (Misschien dat die comités mannen bevatten, welke ge later vinden zult onder de bestuursleden van een ;nieuwe afdeeling van Patrimonium dat zou wei fijn zijn En als we nu in 't volgende jaar nog een bijzondere en algemeene nalezing houden, waar ik nu nog ,niets van mag zeggen, zeg mij is het niet onder beding van Gods zegen en de medewerking van Zijn Geest die alleen de harten kan neigen óók voor deze zaak s mple comme bonjour W. HEIJNS. 61600, Den Haag. fDaar wordt men nu toch koud van. i. ^Vroeger zei men het bij wijze van spreken ij/Thans is het zuivere waarheid, er gaat geen dag voorbij, of men leest van een auto» ongeluk, meest met dooden en gewonden. Tram en trein blijven verre bij 't gewone wegverkeer achter, wat de ongelukken betreft. Hoogst zelden hoort men van een tram» of treinongeluk, en de dooden en gewonden, die daarbij vallen zijn gering in getal bij de velen, die eiken dag naar de hospitalen worden over» gebracht, vanwege een ongeluk langs den ge» wonen weg. En alles werkt soms samen, om den weg onveilig te maken. Vooreerst, onze wegen zijn volstrekt niet gebouwd op het verkeer van thans. Ze zijn

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1