11 Kerk en School. I! 1 m I Plaatselijk Nieuws» Bui I^i I K f Ja -ii .1 t r I jj mogen hebben, als: zw. ammoniak en super» fosfaat? dat men daar dus moet gebruiken als stikstofmestChilisalpeter, Norgesalpeter of kalksalpeter, en als phosphorzuurmestTho» masslakkenmeel Weet gij, dat de eierstok van een hen, volgens Prof. Dryden van de land» bouwschool in Oregon (N «Amerika), 3000 «kifmen* bevat, zoodat zij ook zooveel eieren zou kunnen leggen dat een gewone hen, die gedurende 9 jaren gecontroleerd werd, in dien tijd 1382 eieren legde, waarvan in de eerste 6 jaren achtereenvolgens218, 206, 201, 196, 187 en 170, dat hiermee dus de onjuistheid is bewezen van het volksgeloof, dat een hen gedurende haar geheele leven niet meer dan 600 eieren zou kunnen leggen B—r. De tnaandelljkache groei van de Land» bouw»Onderlinge en Tuinbouw» Onderl. Op 1 Mei 1926 trad per Provincie het hier» onder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbouw»Onderlinge toe Provincie Aantal Loon Leden Groningen 13 f 12.790,- Friesland 16 21 497,- Drenthe 16 9.617,- Overijsel 12 4.705,- Gelderland 16 12.675,- Utrecht 11 11.264,- Noord Holland 13 122.190,- Zuid Holland 30 30.326,- Zeeland 11 11.280,- Noord Brabant 3 10.887,- Totaal 141 f 247.231,- Per 1 Mei 1926 traden als lid der Tuin» bouw»Onderlinge toe 39 werkgevers, uitbeta» lende aan loon f 45.925,—, Sedert 1 November 1925 vermeerderde het aantal leden bij de L. O met 726, uitbetalende f 878 911.- loon. De T. O. met 257, uitbetalende f301,042,- loon. De Secretaris van de P.O.C. Overflakkee, A. W. KEIJZER. Oude Tonge/Herkingen, 7 Juni 1926. Geachte Redactie I Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den Heer de ROO, Rijks»Ontvanger te Oude Tonge, waarin hij, het door ons gezon» den schrijven aan het Ned. Landbouw»Comité, dat ter kennisneming in Uw vorig nummer voorkwam, becriticeert, merken wij op dat ons niet bekend was onder welke voorwaarden, vee uit België, in ons land kon worden in» gevoerdwel is ons, uit vertrouwbare inlich» tingen, thans gebleken, dat de vergunning als door hem genoemd uitgesloten. Van alleszins bevoegde zijde werden wij opmerkzaam gemaakt op het groot aantal Belgische runderen, dat in den laatsten tijd wekelijksch op de Rotterdamsche Veemarkt wordt aangevoerd, sedert de Frank zoo enorm in waarde is gedaald, terwijl dit in hooge mate den bonafiden handel, in Holland schade berokkent. Dat wij meenden, hieraan meer bekendheid te moeten geven vondt bovendien zijn oorzaak in de vrees voor overbrenging van besmette» lijke veeziekten, wanneer inderdaad veel vee frauduleus kon worden ingevoerd, wat van zelf niet gecontroleerd kon zijn en waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. In het ochtendblad van de N. R. C. van den derden Juni j.l. zagen wij dat de invoer in Engeland van Hollandsch vee en Hollandsche varkens wegens besmettingsgevaar is verboden. Wij werden in onze hiervoor aangehaalde meening versterkt door een bericht van den Correspondent van het Nieuws van den Dag voorkomende in het nummer van 10 Mei j.l. dat hier volgt: Geen levensmiddelen uit België naar Nederland. Stopzetting van den Export overwogen. (Van onzen Correspondent). BRUSSEL, 9 Mei 1926. De Commissie voor den export komt morgen bijeen om te over» wegen of het niet noodzakelijk wordt den export van levensmiddelen naar Nederland stop te zetten, in verband met de stijging van de kosten van levensonderhoud in België. De exporthandel aan de Hollandsche grens heeft den laatsten tijd grooten omvang aan» genomen. Dagelijks passeeren zeer veel auto's van Nederland de grens om des avonds vol geladen met levensmiddelen terug te keeren. Vrijdagnacht werden drie honderd stuks vee nabij Mollenbeersch op Nederlandsch gebied geslacht. Dit vee was afkomstig uit België. Wij meenden te mogen aannemen, dat be» doeld bericht, het moge dan misschien, eenigs» zins overdreven zijn voorgesteld, op waarheid gegrond was, en achten het plicht op een en ander de aandacht te vestigen. Wij hebben echter geciteerd, en zijn dus voor de juistheid van het bericht niet verantwoordelijk. Dat de Heer De Roo, die blijkbaar goed op de hoogte is met de toestanden aan onze zuidgrens, reeds toegeeft, dat het invoerverbod wordt overtre» den, geeft ons aanleiding te constateeren dat overtreding plaats heeft; in welke mate weet hij niet, en hij zal dit uit ervaring ook wel niet weten, daar bij frauduleuzen invoer zeker niet aan de groote klok gehangen wordt, dat het geschiedt en in welke mate. Wij vragen den Heer de Roo hoe hij het dan verklaart, dat de laatste weken zoo buitenwoon veel vee op de Rotterdamsche markt is aangevoerd, afkomstig uit België. Als de bewaking aan de grenzen is zooals hij beweert, dan achten wij zulks niet wel mogelijk wij geven toe dat het smokkelen van vee wel niet in een handkof» fertje zal geschieden, maar wij maken ons sterk, dat de Heer de Roo, die geruimen tijd in het grensgebied heeft gewoond, en bij de belas» tingen werkzaam was, zeer goed kan weten op welke wijze dergelijken invoer geschiedt, trots strenge bewaking en niettegenstaande de straf bij ontdekking zwaar is. De boete die de invoerders een enkele maal oploopen, weegt immers niet op tegen de voordeelen, die zij hebben, bij invoer op eenigzins groote schaal bij het tegenwoordig verschil in de geldkoers, Het is niet onze bedoeling, met den Heer de Roo of met wien ook in discussie te treden wij meenden allen dat het noodig was, dat de volle aandacht aan vorenstaande werd geschon» ken, opdat, indien de berichten waarheid be» vatten, hierop in het belang van den veehan» del streng worde toegezien, wat mede in het belang is van den gezondheidstoestand van den Nederlandschen veestapel. Inspecteur van den Veeartsenijkundigen dienst te Rotterdam is thans Dr. Vink, wiens adres ons zeer goed bekend is, en niemand kan beter dan wij overtuigd zijn, dat de be» langen der veehouders bij hem in beslist veilige handen zijn, doch als vee frauduleus wordt ingevoerd, is het ook hem, noch zijn onder» geschikten mogelijk, te waken tegen den invoer van aan besmettelijke ziekte lijdend vee, omdat dit vanzelf niet aan de keuring wordt onder» worpen. In de N. R. Ct. Ochtendblad van 5 dezer vinden wij nog een antwoord van den Mi» nister aan den heer Braat, dat onze bewering dat er gesmokkeld wordt in alle opzichten staaft, het luidt als volgt: «Het smokkelen van vee uit België.* Op vragen van het Tweede Kamerlid Braat Is het den Minister bekend dat er momenteel zeer veel vee uit België naar Nederland ge» smokkeld wordt? Zoo ja, is dan de minister bereid om strenge maatregelen daartegen te nemen Heeft de Minister van Finantiën ge» antwoordSlecht enkele Inpecteurs der in» voerrechten maken er in hun verslagen mei» ding van, dat in den laatsten tijd vee uit Belgie binnen gesmokkeld worden. Nergens is echter, ondanks het scherpste, met de be» schikbare krachten uitgeoefend toezicht een veesmokkelaar betrapt, of eenig stuk vee aan» gehaald. Bekeuringen en aanhalingen, zijn, aangezien wel een invoerverbod doch geen vervoerverbod bestaat en de invoering daar» van ligt niet ter competentie van den onder» geteekende practisch alleen mogelijk, in dien bepaaldelijk de invoer van het vee, dat wil zeggen, het overschrijden van de grenslijn, geconstateerd wordt, hetgeen door de vóóraf- gaande grondige verkenning van het terrein, door of vanwege de smokkelaars uiterst moei lijk is. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Het Dagelijksche Bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond: De Secretaris, A. W. KEIJZER. De Voorzitter, P. v. SCHOUWEN. Hoe men de kiezers voorlicht. De Staatk. Geref. Banier reageert in een drietal artikelen op ons jongste stuk onder bovenstaanden titel. We zullen daarop een viertal kantteekeningen maken 1. Over de kwestie Partijdag op Hemelvaarts» dag te Schiedam en het Kamerlid Duymaer van Twist.« De Banier zegt, dat zijn artikelen geen aan» val was op den heer .D. v. Tw.het was eigen» lijk meer «een aanklacht over de A R. vrien» den aan het adres van heer D. v. Tw.« Waarvan nota. En waaaruit dus nu blijkt, dat De Banier de A.R. te Schiedam, en ver» moedelijk ook de sprekers, waaronder onder» geteekende, wenschte aan te klagen over het houden van «een partijdag op Hemelvaartsdag* Immers het blad schreef 20 Mei j.l. letterlijk het volgende «N.B. Op Hemelvaartsdag een A.R. Partij» dag. Zijn daarvoor de feestdagen Rest nu de vraag: Maar hoe staat het jdan met de openbare ^vergadering der St. Geref. Partij op Hemelvaartsdag 1925 te Oud»Beijer» land; sprekers Ds. Kersten en Ds. Zandt? Zie De Rotterdammer van 1 Juni j.l., eerste blad. We zullen niet gewagen «balk en splinter*, maar vragen of hier dan toch niet twee spiin» ters zijn 2. Over het advies van »A. R. Statkunde». De Banier vraagt «bewijs* mijner beschul» diging van «valsch distelleeren*. Het blad zegt«De kwestie, waarover geen eenstemmig» heid bestaat werd door (ons niet geteekend als te gaan eenerzijds over het naar de kerk gaan op den Dag des Heeren voor onze jon» gens en anderzijds of ze niet wat zullen gaan voetballen «Mef de keuze tusschen kerkgaan of voet ballen, maar de keuze tusschen voetballen of nief*. We zullen wat op dit dillemma betrekking had in het gewraakte artikel van De Banier van 20 Mei eenvoudig afschrijven. Het luidde aldus «Welnu, daar bestaat geen eenstemmigheid, of de jongens op den Dag des Heeren van het sportterrein dienen verre gehouden te worden. Of ze niet wat zullen gaan voetbal» len.« Daarna werd het advies nogeens uitgeplozen, en vervolgens luide het «Waar gaan wij heen «Men klaagt over leege kerken. De afval onder het Zaad der Gemeente neemt schrik» barend toe, inzonderheid in de steden. Vele ouders zuchten er onder, dat ze hun kroost niet meer kunnen terughouden van de plaat» sen der verleiding. De Overheid biedt geen bulp. De jeugd, ja die kan alleen nog ten deele behouden blijven door ze te lokken met allerlei bijzondere middelen, /waarbij men een ruime plaats laat aan de ijdelheid, welke zoozeer der jonkheid eigen is. «En in eigen kring ondergraven de leidslie» den des volks eigen fundament, We zullen geen commentaar geven, maar vragen slechts aan elk onbevooroordeeld lezer, of hier geen rechtstreeks verband is gelegd tusschen het «niet wat zullen gaan voetballen* en het «naar de kerk gaau«. En aangezien het advies van «A.R. Staat» kunde* in geen enkel opzicht betrekking had op wat «Het Zaad der Gemeente* op den Dag des Heeren behoort te doen, maar op wat een A.R. lid van een in meerderheid linkschen gemeenteraad zou kunnen overwegen bij het bepalen van zijn stem, handhaven we onze beschuldiging van «valsch distelleeren*, van meening, dat we hiermede het gevraagde »bewijs« hebben geleverd. Over den werkelijken inhoud van het advies van »A. R. Staatkunde« gaven we een uitvoe» rig betoog, als antwoord op een ingezonden stukje, in De Maas» en Scheldebode, te Som» melsdijk. Die toelichting was te breed om ze hier in te voegen. 3. over de onafgebroken aanvallen buiten de Kamer van de zijde der St. Geref. op de A. R. Partij en den arbeid der St. Geref. afge» vaardigden ir de Kamer. De Banier schrijft: de S G. P. is de wolf, die bij deA. R. Partij in een kwaad gerucht staat«. N.B. 1 De Banier vergunne ons nu ook eens een nota Bene I We zouden haast willen vragenIs er geen oorzaak Wie wekelijks De Banier leest, vindt week aan week nage» noeg het halve blad gevuld met den roep De wolf 1 de wolf 11 aan het adres der A.R. Partij. En wie de openbare vergaderingen der St. Geref. Partij bijwoont, diens ooren tuiten aan het slot van dienzelfden roep. De Banier keere nu dit notoire feit niet om, maar trekke bijtijds liever de wijze les uit het bekende verhaaltje van den jongen en den wolf, op» dat het blad niet ondervinde, als eenmaal een werkelijke wolf komt, dat de St. Geref. Partij geen geloof en geen gehoor meer vindt. Verder schrijft het blad «De heer d. O. is er op uit steeds de af gevaardigden der S.G.P. in een kwaad licht te stellen. Allereerst moge de heer d. O. eens publiceeren het aantal abcenten der A R Kamerleden, zelfs 7 van hen, die in of bij Den Haag wonen. Wij zijn eens op informatie uitgetogen. En wat is nu het geval Een groot jaar geleden heeft een niet al te zware influ» enza, stoornissen in de hartwerking nagelaten. Ds. Kersten heeft meer dan zijn kracht toe» liet, gewerk, ook in de Kamer. De nawerking doet zich als gewoonlijk gedurig voelenen het was ook daardoor, dat hij de laatste weken eenige malen werd gemist. De heer d. O. kan dat wetenmaar heeft er behagen in, een kwaad licht te verspreiden over de vertegen» woordigers der SGP. De lezers begrijpen wel waarom het gaat*. We hebben in dit citaat een tweetal zin» sneden onderstreept, Is het niet inderdaad merkwaardig De schrijver dewelke is de secretaris van het H.B. der St Geref. Partij, chef van het partijbureau, moet «op informatie uittrekken*, inzake de absentie van zijn partijvoorzitter en eersten afgevaardigdede heer d. O. kan dat weten*. De heer d. O. schept er geen behagen in, een kwaad licht t verspreiden over de ver» tegenwoordigers der S.G.P. Hij durft eerlijk» weg verklaren, dat het hem als A.R. eigenlijk niets kan schelen, wat deze heeren als zoo» danig al dan niet in de Kamer doen of zeg» gen, zoolang ze d4ar zich van hun stelsel» matige propaganda tegen de A.R Partij ont» houden. Als burger van den Staat nochthans staat de heer d. O. op het standpunt, dat de heeren Ds. Kersten en Ds. Zandt, eenmaal in de Kamer zittend, en behalve afgevaardigden der S. G.P. óók vertegenwoordigers van het Ne» derlandsche Volk zijn, en als zoodanig een schadeloosstelling van 5000 gulden per jaar ontvangen. Daarom veroorlooft de heer d. O. als belastingbetaler zich de vrijheid deze cri» tiek te oefenenAls een volksvertegenwoor» diger uit hoofde van andere ambtsbezigheden en van zwakken gezondheidstoestand niet een enkele maal, maar heel vaak verhinderd is aan den Kamerarbeid deel te nemen, dan ware het beter, dat hij zijn zetel ruimde voor den opvolger zijner lijst, die meer tijd en krach» tiger constitutie heeft. Als zoodanig zou wel» licht onze opponent een beter figuur maken. Men lette echter welDe heer d. O. zegt dit niet als AR, maar als Nederlandsch Staats» burger. En verderHet is «valsch distelleeren*, als onze aanmerking op de absentie van den een en het stilzwijgen van den ander der S. G. afgevaardigden op 20 Mei j.l. wordt voorge» steld als «behagen scheppen in het verspreiden van kwaad licht«. Ten eerste was het «een feit«, dat wij vermeldden en dus geen «kwaad licht*. Ten tweedewie ons artikel nog eens naleest, zal zien, dat wij niet anders deden, dan de tegenstelling aantoonen in de feiten, dat bet orgaan der S. G. Partij op 20 Mei opnieuw een ongemotiveerden aanval op de A. R. Partij richtte ter zake van haar houding aangaande de Overheidstaak ten opzichte van de Zondagsrust, terwijl op dienzelfden dag van A. R. zijde in de Kamer voor een principieele houding te dien opzichte werd gepleit en door een A. R. minister een bevredigend antwoord gegeven, maarvan St. Geref, zijde daar» omtrent geen enkel woord werd vernomen. We zullen tegenover de «valsche d stellatie« onvermoeid blijven voortgaan met de stukken aan te toonen, dat de A, R. Pers en de heer d. O. nimmer de S. G. Partij aanvallen, slechts zich verweren tegenover de nimmer rustende aanvallen van deze partij op de A. R. P. «Allereerst moge de heer d, O. eens publi» ceeren het aantal abcenten der A R. Kamer» leden, zelfs 7 van hen, die in of bij Den Haag wonen*. We zijn daartoe niet ongeneigd, maar dat kost een doodvervelend natellen en veel tijd. Echter we behoeven dat eigenlijk niet te doen. Ruim een jaar geleden gaf de bekende journalist D. Hans zulk een overzicht en toen stond de A, R. fractie in zijn lijstje bovenaan, de S. G. P. ver onderaan. 4. over de toezegging van Minister Van der Vegte inzake de bevordering der Zondagsrust. De Banier tracht deze weer te maken tot een politiek fortuintje voor zijn strijd tegen «de Coalitie*. Het blad schrijft: «Ondanks de onvolprezen coalitie kwam geen verbetering in deze*. «En nu, nu de coalitie (ja hoe zullen we het zeggen) niet intact is, rijst de zon der hope aan de kim, dat er althans iets zal ge» schieden*. Ook dit is een oneerlijke voorstelling. Het antwoord van minister Van der Vegte en zijn voornemen om te trachten iets te be» reiken voor meerdere Zondagsrust op de Spoor» wegen, heeft met coalitie of geen coalitie niets te maken. We veronderstellen, dat deze zelfde minister, als hij in een coalitiekabinet had gezeten, geen ander standpunt zou hebben ingenomen. Omdat hij A. R. is De »onvolprezen« coalitie is door géén A. R. ooit aangeprezen, als het panacee voor alle kwalen, maar als het eenig middel in onze tegenwoordige politieke constellatie om een vruchtbare parlementaire regeering te kunnen voeren, ook ter handhaving van de Christelijke grondslagen van ons volksleven*, al weet elk A. R. zeer wel, dat ten aanzien van sommige dier grondslagen niet van elk Roomsch'Katho» liek Kamerlid of Minister- de zoo gewenschte steun ten volle is te verkrijgen. De Banier moet nu echter niet de voor» stelling trachten te wekken. Nu wij die coalitie eenmaal verbroken hebben, nu, ziet ge 't wel, gaat het ook met de Zondagsrust in betere richting. Dat is een politieke winstmakerij, die op geen reëele transactie steunt. Dat ware «wind» handel*. En wat ten slotte nog eenmaal het gebeurde op 20 Mei betreftDit sta goed vast, dat De Banier op 20 Mei de A. R. Partij opnieuw in staat van beschuldiging stelde ter zake van haar bevordering van Zondagsrust; dat op dien dag van A. R. zijde in de Kamer de kwestie der Zondagsrust aan de orde werd gestelddat van de zijde der S. G. P. daarbij in alle talen werd gezwegen. De Banier vraagt daartegenover«Moet nu werkelijk door een fractie, wier gevoelen ge» noegzaam bekend is, hetzelfde telkens her» haald worden Dat mogen de kiezers der S. G. P. beoor» deelen. Haar afgevaardigden behoeven inder» daad niet te «spreken op commando van den heer d. O.* Het kan hem in den grond niets schelen of ze spreken, of zwijgen. Maar diezelfde kiezers mogen toch wel feiten als deze beoordeelen. 1. In de Kamer is de kwestie der Zondags» rust aan de orde. De afgevaardigden der S. G. P. zwijgen. 2. In de Kamer is aan de orde het wedden bij de paardensport. De A. R. Minister Donner verzet zich tegen den aandrang tot opheffing van het verbod daarvan, door een spreker van den Vrijheidsbond gevraagd. De afgevaardigden der S. G. P. zwijgen. 3 In de Kamer is aan de orde Zondagsdienst in het leger, het vloeken in het onderling verkeer en de verplichting om de samenkomsten der veldpredikers bij te wonen, waardoor or» thodoxe jongens vaak gedwongen worden onder moderne prediking te zitten. Van A, R zijde wordt daarover geklaagd en verbetering gevraagd De afgevaardigden der S. G. P. zwijgen. 4. In de Kamer is aan de orde de zomertijd en de vereeniging van gemeenten. De afgevaardigde der S. G. P. spreekt, of» schoon een A. R. afgevaardigde er reeds in den breede over gesproken had. We hebben natuurlijk tegen dit 4e feit niet het allergeringste bezwaar. Maar we hebben er wel bezwaar tegen, dat men van S. G. zijde onverpoosd voortgaat de kiezers voor te lichten, alsof door de A. R Partij nimmer meer iets goeds in de politiek werd |aangevat terwijl zij steeds aan beginselverzaking leiden. We meenen het De Banier te kunnen na» zeggen «Men begrijpt wel, waarom het gaat I* De S G P. [moet trachten al meer kiezers uit de A. R. kringen weg te zuigen. Dat zij haar onverkort recht. Of zij dat mag doen, door oneerlijke voor» lichting, is een ernstige vraag. R. A. d. O. SOMMELSDIJK. Wederom is bij den gemeente»veldwachter een gevonden ring met sleutels gedeponeerd. Thans zijn er dus in» lichtingen te bekomen bij hem omtrent 2 ringen met sleutels. Door M. K. is een postduif gevangen gemerkt ster 3, 1923 no. 27911. Inlichtingen te bekomen bij A. Schuurman, alhier. Bij verschillende landbouwers in deze gemeente komt het voor dat de gazaaide paar» depeen moeten worden vernietigd en het land met cichorei moet worden bezaaid. MIDDELHARNIS. Tot wijkverpleegster voor Middelharnis—Sommelsdijk is benoemd zuster Melanie Donnend te Nijmegen. De prijs der aardappelen is aanmerkelijk gedaald men besteedt thans voor Bravo's f 4,50 Red star f 4 per 70 kilo. Zondagavond kreeg het ruim l»jarig doch» tertje van I. v. d. Nieuwendijk een pan kokende melk over het lichaampje, waardoor't ernstige brandwonden bekw.-m, geneeskundige hulp was noodzakelijk Door M. L. v. Splunter is Zaterdag een postduif gevangen gemerktBeige 1923 3286051 Vroege aardbeien. Den Heer G Camp» fens heeft de vorige week Donderdag in zijn tuin aan de Langeweg de eerste aardbeien ge» plukt, 't Waren prachtige vruchten. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De paarden met wagen van J. K. gingen j.l Za» terdag op hol en kwamen in een diepe sloot terecht, terwijl de knecht M. v. D. onder den wagen geraakte. Door enkele personen mocht het gelukken de knecht boven water te bren» gen en liep het ongeluk wonder boven won» der nog goed af. Aan de wagen en het tuig was aanzienlijke schade. Een kind van A. d. H. kreeg een pan met kokend water over het been en liep ern» stige brandwonden op. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. L. H., alhier, kwam met zijn fiets te val» len en liep ernstige wonden op aan gezicht en handen, zoodat de geneesheer moest wor» den geroepen. OOLTGENSPLAAT. Tot bode van den Steenkolenbond «Algemeen belang* is in de plaats van Nimwegen benoemd A. R. Paasse. L. D. Hobbel van de lichting 1926 is door den herkeuringsraad te Rotterdam onge» schikt verklaard. De Koninklijke goedkeuring is ontvangen op een Rijks voorschot van ten hoogste f 16100 voor de landarbeidersvereeniging alhier. Door het gemeentebestuur is aan Frans vergunning verleend voor het bouwen van een schuur, aan J. J. Heintjes voor het ver» bouwen van een woonhuis, aan K. L. Bom voor zijn woonhuis, aan L. M. Dorsman voor woningen in de Prins Hendrikstraat, ,en aan de Diaconie Armen van het verbouwen van 2 woningen aan het weespad. OOLTGENSPLAAT.' Aan deze gemeen» te een voorschot tot een maximum van f 16,100 ter verstrekking aan de vereeniging, in deze gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, voor den aankoop van onroe» rend goed, om dit als los geld in pacht uit te geven. OUDE TONGE. Van L. Holleman en L. van Noord zijn 2 paarden zoek. De dieren liepen in een weide, op heden is er nog geen spoor van te vinden, De aardappelenhandel is zoo goed als afgeloopen, men besteedt van f 4,— tot f 4,50 de 70 K.G. Tot helpsters in de plaats van Mej. van der Linden bij de meisjesvereeniging »Dorcas« zijn gekozen Mej. Mijs en Mej. Troost, alhier. NIEUWE TONGE. Naarmen verneemt, zal de benoemde wijkverpleegster 1 Juli a.s. alhier in functie treden. Door den bakker C. van den Berge, is een vrachtauto aangeschaft. Naar men ons mededeelt is bij een land» bouwer alhier gras door een perceel uien ge» zaaid. Wie de laffe dader(s) is (zijn), is on» bekend. DIRKSLAND. Verleden week werden vanuit deze gemeente 775 H L. aardappelen verscheept. De Heer M. Mulder alhier is aangesteld tot tijd. agent van politie te Noordwijk. Bij publicatie heeft het bestuur van den polder Dirksland c.a. bekend gemaakt, dat getracht zal worden aan te besteden het kroo» zen van wateringen, dijk» en wegslooten, ge» legen in de Polderdeelen Dirksland, Oud.Me» lissant, Roxenisse en Alteklein. Naar wij vernemen werd voor den bouw van een woning voor de wijkzuster f 1570.— aan rentelooze voorschotten geteekend. De rekening over 1925 en de begrooting voor 1926 van den polder Oud«Kraaijer en Nieuwland is vanaf 4 tot en met 17 Juli a.s. voor belanghebbenden bij den Secretaris van dien Polder ter inzage gelegd. Volgens het 7de rapport van den Eén» hen«Legwedstrijd der Kon. Ned. Ver. «Avi» cultura«, tijdvak 1 Nov. 1925 tot en met 15 Mei 1926, staat den Heer P. Dijkgraaf, W. Leghornfokker alhier, met zijn 3 ingezonden hennen met de legcijfers 121, 120 en 122. Uit genoemd rapport blijkt dat in de klasse W. Leghorn de hoogste hen met 154, de laagste hen met 40 eieren staat. Het gemiddelde leg» cijfer in die klasse is 97,7 ei per hen. Tot op heden maakt den Hee- Dijkgraaf dus een prachtig figuur op genoemden wedstrijd met zijn 3 hennen. De leider van den wedstrijd zegt dan ook in zijn rapport: «Het verschil tusschen de slechtste hen en de beste van eenzelfde fokker is groot, bij een is dit 79 eieren, bij een ander 53 eieren, daarom verdient de inzending van P. Dijkgraaf een bijzondere vermelding, die 3 hennen zond met een verschil van slechts 2 eieren n.l. 122, 121 en 120.* HERRINGEN. Vorige week werden hier in den tuin van dhr. v. d. Velde de eerste rijpe aardbeien van den kouden grond ge plukt. Voor de kipeieren besteedt men hier f 0.065 per stuk. Voor 1 H.L. aardappelen Red star f 4.— Maandagmorgen is alhier een meisje aan de Spaansche griep ziekte overleden. GOEDEREEDE. De jaarlijksche collecte langs de huizen voor den Gewapenden Dienst zal op 18 Juni plaats hebben. Door B. en W. is eervol ontslag ver» leend aan F. den Eerzamen Jz. als brand» meester bij de perspomp. Onder het vee van den landbouwer P. Voogd komt mond» en klauwzeer voor. OUDDORP. Er bestaan plannen om dezen zomer in onze gemeente een landdag te hou» den voor den bijz. vrijwill. landstorm van het geheele eiland. Door de veldwachters zal op 18 Juni een collecte gehouden worden voor de ge» wapende dienst. Er mag wel eenige ophelde» ring gegeven worden, voor wie de gelden dezer collecte zijn bestemd. Ze zijn niet voor de oudgedienden, die den slag bjj Waterloo hebben medgemaakt, want daarvan is er niet een meer overig. Die gelden zijn tot steun voor inval de militairen, die wonen in hun tehuis Bronbeeke bij Arnhem, die in Oost» Indië onze bezittingen hebben bewaard. Velen van hen zijn in verschillende gevechten ge» wond. Ze vragen daarom om den steun van alle goede vaderlanders Geeft dus naar ver» mogen, wanneer u de collectebus op'18 Juni wordt aangeboden. Wed. M. is Zaterdagavond door een mo» torrijder aangereden waardoor zij kwam te vallen en aan een been verwond werd. f In het hotel Aker.hoek zal a.s. Zater» dagavond de jaarlijksche verkooping van het klavergras worden gehouden. f Bij den landbouwer KI. Gr. h het mond» en klauwzeer onder het vee geweken verklaard. Het café aan de haven, van P. van Don» gen, is ondershands aangekocht door C. Grin» wis Pz. Wed. A. H., wonende Dijkstelweg, strui» kelde over een boomwortel en brak daardoor een arm. De werkzaamheden aan de uitwaterings» sluis aan de haven zijn enkele dagen geleden begonnen. Een dam was gelegdhet water.i?" binnen de afgesloten ruimte, er uit verwijderd en nu is die dam doorgebroken en moet met het werk, tot groote schade van den aan» nemer, opnieuw begonnen worden. Dooi den heer P. Hekman is een post» duif gevangen, die gemerkt was met927 R 189 en 15534. Van den landbouwer K. lag Zaterdag» morgen een paard dood in den stal. Toen S. M. in de nabijheid van Klaren» beek op zijn fiets kwam aanrijden, waren daar twee honden aan het vechtendie liepen tegen het rijwiel aan, waardoor M. in de sloot kwam te vallen, met de borst op een boom, die in de sloot lag. Het orijjéval is vrij goed afgeloopen. f De rekening van den polder «Nieuw Stellendam* over het dienstjaar 1925 is als volgtOntvangsten f 2057,85, Uitgaaf f 2190,— en sluit met een nadeelig saldo van f 132,15. niet ha eens gé een lam zoo ru: niet bef dikant land bi En bij kon ik antwooi «Met ec Nu, he' Overal, waakt, zie Nederlani Gods Koi En wij loven ons Door e| week een f 25,- tof - De week 100 Garnale tot 500 zalmen. Raadsvi 10 uur al Geborei Olte en d. v. Jan Marinus, der StolpJ Overleef Arie Hoe Te Berl een groot ganiseerd. der toezi Vereen v. De 10 ^middellijk Qphalve 1 Personeel, en Eere»w Van vel prijzen in honderder stelt. Een het terreii is overdek geeft alle In den lc baar bij (Z.»H.). MIDDELHARNIS.' L.l. Zondag werd in de Geref. Kerk alhier nog een nagift voot^Jü/ de zending gecollecteerd van f 15. A.s. Zondag zal in de Geref. Kerk alhier collecte worden gehouden voor de hulpbe» hoevende studenten. Tot onderwijzer aan de Christelijke School in 't Provinciaai Gereformeerde Weeshuis is benoemd de heer Outsema te Appingedam. OUDE TONGE. Zondag a.s. des v.m. zal de heer W. M. Fase als diaken in de Ned. Herv. Kerk bevestigd worden. NIEUWE TONGE A.s. Zondagmiddag hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. A. M. den Oudsten te Middelhar» nis. In den voormiddagdienst zal een predi» katie worden gelezen. DIRKSLAND. De heer J. van Gernet' onderwijzer aan de Bijz. School alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan een Bijz. School te Rotterdam. HERKINGEN. D.V. zal er Zondagavond in de Ger. Gem. een extra»collecte worden gehouden voor opleiding van studenten, v.n.I. behoeftigen. OUDDORP. De collecte voor de zending, den le Pinksterdag in de Herv. Kerk gehou» den, bracht op even f 95. De heer H. Heide, thans hoofd der Chr. School te Gameren, was de vorige week 25 jaren bij het onderwijs werkzaam. Van 1!»03 tot 1912 was hij aan onze school verbon» den, eerst als onderwijzer en daarna als hoofd. »Met dankbaar en blij harte.* Ds. J. Gispen uit Groningen, die maanden» lang in Zuidelijker streken rust heeft gezocht en gevonden, is thans weer tot al zijn arbeid ingegaan. En zoo schrijft hij in de «Bazuin* ook weer zijn Brieven aan een Vriend in Jeruzalem, het erfgoed der Gispens. In zijn jongsten brief maakte hij een op» merking, die me zeer trof. Natuurlijk ontmoette hij in den vreemde allerlei lieden, óók degenen, met wie het de moeite waard was een degelijk gesprek te voeren. 't Bleef niet verborgen, dat ds. Gispen stond in de Bediening des Woords en dat maakte, dat niet weinigen zich door hem lieten in» lichten over de geestelijke zaken in Nederland. Ds. Gispen schrijft er van «Met meer dan één collega uit Zwitserland en Duitschiand kwam ik aanraking. Als ze dan hoorden van ons kerkelijk leven, van ons christelijk hooger, middelbaar en lager onderwijs dan teekende de verbazing zich vaak op hun gezicht af. Zelfs een breed» ontwikkeld officier uit het Grieksche leger liet zich inlichten over het Calvinisme. Wat zou het voor menig Gereformeerden Nederlander, die zijn kerkelijken rijkdom Nederia band van nummer De bant rede gehoi de kiesverl damGr< Roomsche: redevoeric in 1849; (vervolg) M. den f*** Zfsng van v naar aanle per aangey beoordeel! die men zou. Dat is We will lang gelei twee groo de werelc ondanks Vergetei Amundi duiker. De een De and<] En tocl noemen. Van Ai wijzen. Maar vondt ik woord vei en van ga Toen h gen, na 't weer ondl klaarden bereid wa, sen dezen te vergeze willen om "Dank »Het is ziet ge, kennen, slacht ove Amund: En hij zijner oncL lang zijne En nu Die op lijk beroi leven kwa Duiken beroep; ri derheden ieder zichl 't Gesch De duil Er wor bracht, ze Maar d;f meen. Hij wa| bij zijn de man waagden, de «Berlii vastgeloop Zij werd

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2