Antirevolutionair Orgaan I s voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. mm w WH zonen El Hoofdhuid PUROL IN HOC SIGNO VINCES No. 3231 WOENSDAG 9 JUN11926 41ste JAARGANG dam lil Tramwegen lekend hotels. jowel in instaand eeds de 80 hebben, oneerde) bereikt is e er succes W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adminis tratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Een kerkelijke kwestie in de Tweede Kamer. geuriss all pond ■ijgbaar TA1HMTS BQTiEBnam SSGHERIJ ■niet gevestigd Die komen daar niet vaak voor. Maar als ze er behandeld worden, dan hebben ze aile recht ook op de be langstelling van de a. r. partij. Onze partij is geen „kerkelijke". Maar zij erkent de Kerk als een zelf standig instituut, dat de Overheid in haar eigen rechten, in haar eigen staat en stand handhaven moet en dat voor de geestelijke ontwikkeling van ons volk van groote beteekenis is. Onze partij heeft dan ook in haar program haar artikel over de „kerke lijke kwestie" en als de belangen der Kerk ter sprake komen, dan luistert zij toe of spreekt mee en legt als 't noo- "ig is 't gewicht harer stem in de schaal. Nu onlangs is er in de Tweede Ka mer een kort debat geweest bij „Fi- nantiën" waarop destijds, 't gaat zoo gauw, we zijn haast weer aan de Be grooting voor 1927 toe! maar weinig de aandacht gevestigd werd, waarom we er hier nog eens op terugkomen. 't Was een debat over de hand- opening Een term uit de Ned. Herv. Kerk. Zooals men weet, krijgen de predi kanten dezer Kerk grooter of kleiner landstractement. Telkens als er nu een vacature ont staat, moet de gemeente die het geldt aanvragen bij het Departement van Fi nancien of zij ook weer voor den nieuw te beroepen predikant op dat tracte- _ment rekenen mag. Goed bezien, een ietwat vernederen de vraag. Een van tweeën die gemeente heeft recht op het tractement of niet. Zoo ja, dan is het vernederend, dat zij er eerst nog bij den Staat om vragen moet. Zoo neen, dan moest ze 't ook niet willen vragen. Onze a.r. partij heeft dan ook reeds sinds overlangen tijd be pleit, dat er uitbetaling zou plaats heb ben aan de rechthebbenden; dan was men ineens van dat vragen om „hand opening" af. Nu is het altijd gewoonte geweest, dat een gemeente haar aanvraag om „handopening" toezond aan het Clas sicaal Bestuur en dit handelde voor de gemeente met „Finantiën". Tot er 'n kink in de kabel kwam. De Synode der Herv. Kerk stelde vast het Reglement op de Predikantstracte- menten en bepaalde tevens: Een ge meente, die zich daaraan niet onder werpen wil, krijgt bij vacature géén „handopening" tenminste het Classicaal bestuur zendt die niet dóór. Wat was hiervan het gevolg? Dat de gemeente, die om wat reden dan ook niet wilde voldoen aan 't re glement op de Predikantstractementen vragen: Maar kan ik dan niet zélt die „handopening" aanvragen rècht- streeks bij het Departement van Fi- tiën? Een paar jaar geleden bracht prof. Visscher die vraag ter sprake in de Tw. Kamer. En thans deed een ander Kamerlid het. 't Loont de moeite het korte debat tusschen hem en minister De Geer weer te geven. Met pr. dr. Van Apeldoorn verklaar de van oordeel te zijn, dat die kerke- raad recht heeft, dat ook zonder tus- schenkomst van het Classicaal Bestuur aan dat verzoek wordt voldaan. Zooals men weet, wordt deze materie geregeld in het Koninklijk Besluit van 15 December 1861, luidende „Voor tot vervulling der vacature eener predikantsplaats bij een der Protestantsche Kerkgenootschappen, waar van 's Landswege tractement of andere voordeelen aan zijn verbon den, over te gaan, doet de bevoegde kerkeraad aanvrage bij het Departe ment voor de Zaken van den Her vormden Eeredienst enz. (tegenwoor dig 't Departement van Financiën) tot het erlangen eener autorisatie, teneinde aan den te beroepen leeraar met het beroep, tevens het bedrag dier laatstelijk aan de standplaats verkonden inkomsten te kunnen aan bieden." Men ziet, in dit voorschrift wordt met geen woord van het Classicaal Bestuur gerept. Het antwoord dat de Minister van Financiën op deze vraag gaf en dat o.i. zekerlijk de aandacht verdient, luidde „Ik kom nu tot een andere kerke lijke quaestie, die aangesneden is door den heer Zandt, en die inder daad op een gegeven moment eenig belang kan krijgen voor den Minister van Financiën, maar op het oogen- blik heeft zij dat nog niet. Ik bedoel het volgende. Het vaste gebruik is, dat, wanneer in een bepaalde ge meente een vacature is, de kerkeraad via het classicaal bestuur handope ning bij den Minister vraagt, d.w.z. het tractement wordt pas uitgekeerd na die aanvrage. Het classicaal be stuur zendt de aanvrage naar den Minister. Nu is vier jaar geleden, tijdens mijn vorigen ambstduur een vraag gedaan door het kerkbestuur van Hagestein, of de kerkeraad niet rechtstreeks die aanvraag aan den Minister kon zenden. Dat had belang omdat de Nederduitsch Hervormde Kerk een nieuw reglement had aan genomen, dat de gemeenten een be paald quotum verplichtte af te dragen voor een bepaald doel. Sommige ge meenten weigerden dat en dan was de sanctie daarop dat geen hand opening doorgezonden werd, als de gemeente zich niet onderwierp, zoo dat zij de vacature niet verv uilen kon. Toen heeft de kerkeraad de aanvraag zelf ingediend en hij vond steun in het advies van een bekend jurist. Ik heb daartegenover een ander juridisch advies ontvangen van den advocaat van de Synode. Terwijl ik de zaak onderzocht, kwam het bericht van Hagestein, dat het zijn aanvraag in trok. Ik heb hedenochtend vernomen, dat dit sindsdien nog een enkele maal is voorgekomen, maar dat ook toen de aanvrage weer is ingetrok ken voordat een beslissing viel. Mocht de zaak nog eens door eejn gemeente worden aangevat, dan zal uiteraard aan de hand van verschillende ar gumenten, die de heeren aanvoeren, deze materie moeten worden onder zocht". Dit antwoord van mr. de Geer lijkt ons niet zonder beteekenis. Het zou zeker de moeite waard zijn, zoo de zaak eens werd onderzocht, en dit on derzoek van de Regeering een beslis sing uitlokte. De zaak verdient zeker wel de aan dacht. Land- en Tuinbouw. Redame<flliededeelingen. M .DAM irolgens steen. erdags Stof» >eenen ecland Vrts. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per Jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. nil er heel gebit. reekuren 9—4. en aan leden i 3'/2 °/o 'sjaars. dagelijks wor» der leden van ren Donder» van 6—8 uur. AN. Dirksland JKE ÜJ IRD RECHT "ranco terug RIJZEN j ieg 166 en i, Rotterdam Middelhar slandP. v. ommelsdijk; lorpH. Si» G. Verweij eJ. Graaf» t. ste Ververij d e a Boekhandel DIJK Ook een bezwaardebroeder. Neen, niet over Assen. Maar over een heel andere zaak, waarover vóór vele jaren menschen als Kuyper en Ba» vinck reeds bezwaard waren. 't Was in de Chr. Geref. Kerk. De classis Leiden vergaderde. En ter tafel was aanwezig en bezwaarschrift van een broeder uit Delft tegen de bekende zinsnede van art. 36 uit de Nederl. Geloofs» belijdenis »om te weren en uit te roeien alle afgoderij en valschen godsdienst, om het rijk des Antichrists te gronde te werpen*. De Chr. Geref. Kerk heeft nog art. 36 on« gewijzigd. En deze broeder kon zich daarmee niet vereenigen. De classis zat er wat mee. Zij besloot, dat het hier betrof een «hoogst gewichtige zaak en dat het niet goed is, deze zaak in de kerk aan de orde te stellen, waarom het bezwaarschrift aan den bezwaarden broeder zou worden teruggestuurd. Maar blijkbaar voelde de classis toch ook, dat het niet aanging het hierbij te laten; de broeder bad er toch recht op, dat hij niet met zijn bezwaar bleef zitten waarom hij na» drukkelijk er op gewezen werd, dat hij het recht behield, zijn bezwaren kenbaar te maken aan de particuliere Synode. Nu laten we deze kerkelijke handelwijze rusten. Maar het is duidelijk, dat binnen korten tijd ook in de Chr. Geref. Kerk de kwestie van art. 36 aan de orde komen zal. De gereformeerden in de Herv. Kerk too» nen in de «Waarheidsvriend* wel, dat ze over art. 36 nèt denken als wij. Er blijven als 't zóó doorgaat niet veel gereformeerden in Nederland over, die art. 36 ongerept wenschen te bandhaven. Ais over Ds. Lingbeek's ideeën eens een volksstemming gehouden werd onder allen die overigens de gereformeerde belijdenis zijn toegedaan, hoe klein zou zijn aanbang blijken I En toch staan zij daar met den eisch in 't vaderland, dat volgens Let inzicht van die kleine minderheid dat land zal worden ge» regeerd, ja 1 dat zelfs alle Overheid, wat haar organen ook overigens persoonlijk denken mogen, volgens den eisch van art. 36 het land regeeren zullen. Let er op, het duurt niet lang meer, of hun politieke invloed is tot nihil gedaald. Stokpaardjes zijn aardig voor't vermaak, maar in den dag der vliegtuigen e.d.g. komt men er niet ver meer mee. V Beschavings-instituut. De «bioscoop», niet waar? Daarvoor behoeven dan ook geen voor» zorgsmaatregelen genomen te wordende minder goede voorstellingen worden vanzelf niet nageloopen, zij die de beschaving en ontwikkeling bevorderen trekken zalen met volk En waar het zoo nog niet is, Daar zal het zoo wel wórden. 'k Zou zoo zeggen, ge moet maar eens zien, wat de filmbazen zooal op de markt brengen en wat zij aandurven om hun publiek te ge» rieven. We lazen er onlangs een paar staaltjes van. Van een groote hoogte moesten twee paar» den in een afgrond vallen. Nu nam men geen kunstig geschilderde en versierde na» maak»paarden, neen écht moesten ze zijn, le» vend en zoo kwamen ze dan ook van een groote hoogte met gebroken pooten en rib» ben beneden, waar ze lagen te stuiptrekken, totdat de slagers daarheen gegaan waren, om ze te dooden. Is het niet afschuwelijk En daar smullen dan over de geheele we» reld millioenen aan. De man, die het deedkreeg 150 mark boete. Nog erger is de krokodillen»scène. In een hol werden krokodillen tot dol wor» dens toe uitgehongerd. Toen 't ver genoeg was, liet men poppen geheel naar de regelen der kunst als menschen af» en uitgebeeld, in het hol neer, opdat de krokodillen zich op hen zouden werpen en hen verslinden. Ook daar zullen straks millioenen aan smullen. De man, die dit d.edkreeg gknsch geen boete. 't Was immers slechts poppen»mishandeling 1 Staking, brand, pret. Ook in ons land heerscht een langdurige staking, al 'is die dan maar van kleinen om» vang, n.l. op de tramlijn Zutphen—Emmerik. Op de finesses gaan we niet in Maar de staking onderscheidt zich hierdoor dat achter die, tramdirectie héél het trambedrijf van Nederland staat, anders had die eene tramlijn het onmogelijk kunnen uithouden. Maar achter de werklieden dezer lijn staat ook de gansche Vakvereeniging van arbeiders in het Nederlandsche Trambedrijf. En zoo hebben van 't begin af de stakers met autobussen een concurreerenden dienst ingesteld, zoodat publiek en goederen toch worden vervoerd, «Men» zegt, dat het publiek over 't algemeen op de band der stakers is; wij kunnen dit uiteraard niet uitmaken. Maar wel trof ons het volgende berichtje uit «Het Volk» «Woensdagmiddag vertrok een tram der «Zutphen»Emmerik» uit 's»Heerenberg, die behalve een pesonenrijtuig ook enkele goe» derenwagens vervoerde, w.o. één beladen met lompen. Reeds bij het vertrek ^bemerk» ten enkele personen, dat deze balen rookten Ware het niet de «Zutphen»Emmerik« ge» weest, beladen met onderkruipers»personeel, men had zeker gewaarschuwd. Nu echter zei men niets en lachte. Ongeveer 4 K.M. verder bemerkte het personeel, dat het achterste gedeelte van den trein in brand stond. Het bleek toen dat aan biusschen niet meer viel te denken. Alles brandde schoon op. Ook van den wagen bleef niets anders over dan het geraamte«. Het Hbld. voegt hieraan toe «Men lachte 1 Dat gemeen gevaar voor personen en goederen ontstond, doordien men den brand liet voortwoekeren, wat deed het er toe? Het was immers een met «onderkruipers» bemands tram 1 En het orgaan der jS.D.A.P. vertelt het geval met zichtbaar welgevallen». We zullen er geen woord aan verspillen. De feiten spreken voor zichzelf. (Nadruk verboden). Varkens In den Boomgaard. Een 18»tal fruittelers maakte in September van 't vorige jaar een excursie naar Engeland. Onder veel, wat daar hun belangstelling trok, was ook: het samengaan van de varkensfok kerij met de fruitteelt. Zij kwamen o.a. in een kweekerij in het landschap van Kent, groot 188 Hectare. Zoodra daar de struikaanplantin» gen wat ouder worden, legt men ze in gras. De struiken worden opgesnoeid, zoodat de hangtakken verwijderd worden. In deze gras» boomgaarden worden varkens gehouden. Deze dieren zorgen voor korthouden van het gras en tevens voor de bemesting. Algemeen wordt zeer weinig gemest, men kent in hoofdzaak slakkenmeel en vleeschmeel, het laatste met een vrij hoog phosphorzuur gehalte en enkele procenten stikstof. Toch blijft de bemesting zeer laag en is het wel noodig, dat ze door de uitwerpselen der varkens wordt aangevuld. Ondanks den grasgroei was de ontwikkeling der boomen ook op de andere perceelen zeer goed en liet de oogst niets te wenscben over. De bezoekers zagen prachtige hoeken met Bramley's Seedling en Allington Pippin, zwaar beladen met kerngezond en schitterend ge kleurd fruit. Zoodra er niet voldoende varkens zijn, of het gras te sterk groeit en te hoog wordt, wordt dit afgemaaid en laat men het onder de boomen rotten. Ook te Chelmsford bezocht men een kweekerij waar de varkens» fokkerij gecombineerd was met de fruitteelt. Het eerste perceel, dat men te zien kreeg: een aanplant van stamboomen met onderteelt van zwarte bessen, gaf al dadelijk de resultaten der varkensfokkerij te zien. Van de twee naast elkaar liggende perceelen was het eene in 1924 als varkensloop gebruikt, terwijl op den tijd van het bezoek de varkens in het andere perceel werden gehouden. De kleur van het gewas was bij het eerste perceel, dank zij den varkensmest van 't voorgaande jaar, veel beter dan op het tweede perceel. Toen men even» wel dit laatste perceel verder inliep, zag men ook de slechte resultatental van boomen waren geheel blootgewoeld, de wortels waren stuk gevreten en afgeschild, terwijl ook de stammen danig hadden geleden. Het kwaad, dat de varkens hier aan de boomen en strui» ken veroorzaakten, leek den bezoekers niet onbeteekenend. In dit verband, nu we het over beschadiging hebben, zij nog medegedeeld dat men elders waarnam dat om de stammen der vruchtboomen een stuk henneptouw was gebonden, gedrenkt in petroleum, teneinde vreterij van konijnen te voorkomen. Dit mid» del scheen te helpen, want men zag nergens beschadiging, terwijl de konijnen er toch veel» vuldig voorkwamen. Insectenbestrijding In de fruitteelt. Ter best ijding der insecten zijn in den loop der jaren al heel wat middeltjes in den handel gebracht. Vaak worden ze aangeprezen met vrij wat humbug, en veelal is het resultaat lang niet evenredig aan de opgewekte ver» wachtingen, en de gemaakte kosten. Dr. W. Trappmann, die verbonden is aan het Biolo» gisch Instituut voor land» en boschbouw te Berlijn—Dahlem, waarschuwt dan ook de kwee» kers om niet steeds gebruik te maken van de handelsproducten, die duur zijn, terwijl de de eigen bereide middelen niet alleen goed» kooper, maar vaak ook beter, doeltreffender zijn. Volgens de hedendaagsche prijzen kost bijv. een Liter sproeistof van de bekende bladluismiddelen 6 tot 12 cents, terwijl de uit tabaksextract gemaakte en evenzoo goede op» lossingen van tabak en zeep hoogstens 3 cents per L. kosten. Een veel grooter prijsverschil bestaat er tusschen het zeer goedkoope Theo» baldsche mengsel (gevonden door Prof. L. Ludwigs) en de vruchtboom»carbolineum. Ge» noemd mengsel gaf tegen de appelbladvloo ook nog beter resultaten dan Vr. C., en ver» dient daarom meerdere bekendheid. De sam en» stelling is5—6 K G. keukenzout, '/z K.G. waterglas en 12—15 K.G. ongebluschte kalk. Op de bereiding gaan we thans niet verder inafgewacht dient te worden welke uitkomsten 40 cent per regel. Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven men hier ten lande er mee krijgt. Maar het is goed, dat eens de aandacht gevestigd wordt op het kostbare der bespuitingen met Carbo» lineum. Het moge een goed bestrijdingsmiddel zijn dat in de fruitcultuur goede diensten kan bewijzen, maar gaat hier zooals in «De Fruitteelt» meermalen in den laatsten tijd is opgemerkt als in Duitschland. Een sterk doorgevoerde reclame van de zijde van den handel brengt den teler op een dwaalspoor. Het is zeker, dat de laatste jaren Carbolineum gebruikt is in gevallen, dat dit niet noodza» Lelijk was, en dit beteekent voor den kweeker een ernstige schade daar de bespuiting, boe zuinig ook uitgevoerd, altijd duur blijft. De practisch aangelegde Amerikaan maakt, zooals de ontelbare voorschriften voor petrolie» of oliemengsels, nicotine en nicotine sulfaat» oplossingen, Californische pap en andere mid» delen aantoonen, zelf een groot deel van zijn bestrijdingsmiddelen, 't Is waar de bereiding der middelen geeft werk, maar dat mag niet gevreesd worden, als het zich betaalt, en men tevens een deugdelijk middel verkrijgt niet alleen, maar een middel ook, waarvan men de samenstelling naar verkiezing kan wijzigen, in verband namelijk met de omstandigheden, waaronder men het toepast. Korte wenken en mededeellngen. Zindelijkheid is op de boerderij in den stal en in de melkkamer nommer één. Was» schen, boenen, schuren, poetsen, borstelen, moet er dagelijksch werk zijn. Maar het was- schen der melk blijve achterwege. Vele landen sluiten hun grenzen voor den invoer van aardappelen, wanneer niet een bewijs er bij gaat, dat ze afkomstig zijn uit een ziektevrije streek. Met het oog op de wratziekte of kanker in de aardappels, welke zich ten onzent zeer uitbreidt, beproeft men nu ziektevrije soorten te kweeken. Der boeren winst komt steeds meer uit den stal, van hun vee. Zij dienen daarom ie zorgen voor een flink veevoederverbouw Zelf telenzoo min mogelijk aankoopen 1 De firma Schaap te Deersum (Fr.) kreeg in 1925 van een harer koeien in 330 dagen 13164 K.G melk, met gemiddeld vetgehalte van 3.78 totaal boteropbrengst 542 K G., gelds» waarde der melk f 1701,82. Kosten krachtvoe» der per jaar f 579,15. De koe werd 3 maal per dag gemolken, was in den zomer 's nachts op stal. Wie in de gelegenheid is, koope grond ter ontginning bijieder jaar worde een stuk ontgonnen. Zoo kan men later zijn kin» deren helpen door zijn bedrijf te verdeelen. Veel grondwater is sterk besmet; het drink» water kan dan nadeelig zijn voor mensch en vee, en ook van ongunstigen invloed zijn op de kwaliteit van boter en kaas. Weet gij i dat in Gelderland slechts 46 hengsten werden gekeurd, daarentegen ruim 2000 stierendat aan de keuring der 46 dieren 25 personen te pas kwamen, en aan die der ruim 2000 stieren slechts 3? dat op de eiermarkt te Barneveld de aanvoer van eieren onlangs de anderhalf mllioen heeft bereikt? dat aan het Kanton» gerecht te Sittard tegen een landbouwer een boete werd geëischt van f 300 benevens ver» beurdverklaring van zijn veestapel, groot 22 koeien en 10 varkens, omdat hij geen aangifte gedaan had van mond» en klauwzeer in zijn stal Weet gij dat de meeste hooge akkers zuur zijn en daarom geen zure bemesting

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1