Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding u Buitenland. Kerk en School. Vi Verg Land- en Tuinbouw. Reclame-Mededeellngen. Plaatselijk Nieuws. Uitsla] Ingez om het vuur onder de sintels aan te blazen en eindelijk, eindelijk] te bewegen tot den heiligen krijg Maar van letterkundige verdiensten mogen we hier niet gewagen. Lievet spreken we het nog eenmaal uit, hoe alles wat we noemden in den heer Groen een organische eenheid, een harmonische verbin» ding te zien gaf ;der veelvuldige door God hem verleende gaven en krachten. Waar en wanneer hij optrad, het was al» tijd met hetzelfde doelhandhaving van het eeuwenoude Evangelie tegen de Revolutie, dat is tegen de zonde in haar duizendvoudige herhaling. Hetzelfde, als hij in zijn eerste Nederland» sche Gedachten, tegenover de valsche vrij» heidsleus der Belgische liberalen, de gebon» denheid aan Gods ordonnantiën predikte, en als hij in 1848, de Parijsche trias«Vrijheid, Gelijkheid, Broederschap»: in haar naaktheid ten toon stelde. Als hij, in de hoedanigheid van Kabinetssecretaris, Koning Willem I den ernst der diepgaande woelingen niet verheelde en als hij zijn naam als rechtsgeleerde in de waagschaal stelde, om de «maatregelen» tegen de Afgescheidenen te wegen en te licht te keuren. Hetzelfde, als hij in den schoolstrijd aan» vaardde en streed gelijk niemand en als hij, met meer smart dan verontwaardiging in de stem, opkwam tegen het lijdelijk toelaten, in eene Gereformeerde Kerk van het «honen* van de slagordenen des Levenden Gods. Hetzelfde bij zijn verzet tegen de vermin» king onzer Historie, onverschillig of het de vervalschende hand was van Romes knechten die er zich aan vergreep, of de verwaterde methode van een geloofloos en dientengevolge kleurloos Liberalisme. Eén springveer bracht al de roerselen zijner edele ziel in beweging het ootmoedig geloof dat slechts in den Christus Gods voor ons volk en onze personen, als voor alle volken en alle menschen zonder onderscheid, waarachtig duurzaam heil is te vinden. Eer we dit korte onvolledige overzicht be« sluiten, voegen we er een gedachte aan toe, die zich onweerstaanbaar bij de stervenssponde van den heer Groen van Prinsterer aan ons opdringt. Het is de indruk van het tragische dat zijn loopbaan heeft gekenmerkt. Door zijn vrien» den menigmaal ni<:t begrepen alleen gelaten in het heetst van den strijdbij wie hem liefhadden en volgden niet populair 1 Denk aan momenten als de Zomerzitting van het jaar 1857 aan het weemoedig afscheid uit de Kamer in 1864aan de zielskreet in het voorjaar van 1871. Is het niet duidelijk, dat deze Zaaier vaak met tranen gezaaid heeft, en dat het «Terar dus prosum« der Benedictijner monniken, eens door hem tot levens motto gekozen, niets minder was dan een smartelijke, een son s verterende realiteit En toch, we klagen niet. Hij zelf, leefde hij nog, zou ons toeroepen «Wat nood Is het niet de wet van het graan dat sterven moet om veel vrucht te dragen, die aldus aan mij vervuld wordt Heerlijk denkbeeld 1 Wien God gebruikt om Zijne zaak te be» vorderen, om Zijn Volk op te voeden en te doen rijpen voor hetgeen Hij er mede voor heeft, die heeft in het persoonlijk offer dat hij daarvoor brengt, den waarborg, dat zijn zaaisel zal opgaan. Vergissen we ons, als we de meening wagen dat de heer Groen, althans in zijn allerlaatste levensjaren, heeft mogen zien, dat zijn volk begon te ontwaken, voor de belangen die hij zoo lang en zoo teeder op het hart droeg en iD een reeks van geschriften, onvermoeid, tot in hoogen ouderdom, tot op het sterfbed toe, bepleit heeft? Geen woord van lof of hulde daarom, dat naar menschen vereering zou kunnen zweemen. Maar de dank, de ootmoedige, zelfveroor» deelende dank ten slotte aan den ^leer, den God der Vaderen, die ons een Groen van Prinsterer schonk, voor al wat deze Vorst, deze Leider en Vader van het Christelijk Ne» derland onzer eeuw, in Zijne kracht, voor Hem en voor ons volk heeft mogen zijn en mogen doenl Onder presidium van den Heer Jhr. K. F. Quarles van Ufford, werd Maandag, 31 Mei j.l in het Hotel des Pays Bas te Utrecht, de jaarlijksche Algemeene Vergadering gehouden van »GRONINGEN«, Alg. Onderlinge Maat» schappij tot Verzekering van Paarden en Rund» vee, in 1903 opgericht te Groningen, vanaf 1921 gevestigd te Utrecht. Uit het door den Directeur, den Heer F. F. Leopold, uitgebracht rapport over 1925, bleek, dat 489 schaden, waaronder zeer belangrijke, werden vergoed. De reserve der Maatschappij bedroeg per 31 December f 188,316,06'/2. Blijkens het rapport van de Commissie tot nazien der rekening en van den Accountant, den Heer A. Versteege, werd de administratie in orde bevonden. De aftredende Commissarissen werden her» kozen. Wat elke maaad te doen geeft. (Ie helft Juni). Nadruk verboden. Drukte is er nu allerwegen, in den tuin, op den akker, en straks ook in hooi'and. Niet alleen voor landbouwer en tuinman en hnn personeel, ook voor de paarden wordt het een drukke tijd. Deze dieren zweeten dan veel, en afschaving van de huid onder het gareel komt dan niet zelden voor. Men zorge daarom voor goed passende tuigen, gareelen en hamen voor groote zindelijkheid en gere» gelde reiniging. Harde en te zeldzaam gerei» nigde tuigen zijn een euvel, dat veel voorkomt. Men late de tuigen enz. niet in den feilen zonneschijn of regen liggen het invetten mag niet worden verzuimd. Hebben de dieren een gevoelige plaats, ontzie dan die plek en gesp het tuig wat hooger of lager; dit is beter dan het tuig omwoelen met een zachte stof, dat goed bedoeld, maarvan de uitwerking ave» rechtsch is. - Wij geven ook aan de dieren in de wei onze zorg. Drinken de koeien uit een sloot of waterkuil, dan moet de toeloop tot de drinkplaats ruim zijn en aan den water» kant met een plank afgesloten. Hierdoor voor» komt men dat de kant wordt afgetrapt en het drinkwater verontreinigd. Het drinkwater moet voldoende en goed zijn. Is dit niet het geval, dan is de schade daardoor veroorzaakt nog grooter dan die van een «krappe* wel. 't Ge» beurt niet zelden dat men in den drinkkuil slechts een plasje drabbig waler ziet staan. Maakt men een opmerking hierover, dan hoort men soms«De beesten lusten 't wel*. Als ze dorst hebben en niet anders kunnen krij» gen, zeker, dan drinken ze het vieze water wel, maar geef ze eens de keuze tusschen een 40 cent per regel. emmer frisch, helder water en een met bruin, slecht, troebel water uit den kuil. Dan zult ge zien, dat zij goede keurmeester zijn. En vraag uw veearts eens, hoeveel ziekten bij het vee een gevolg zijn van ondeugdelijk drink» water, 't Is in Overijsel gebeurd, dat twee koeien van een veehouder bij gebrek aan beter het modderwater opslobberden uit den kuil in de weize stierven beide. Geef uw weide» koeien een beschutting tegen de felle zonne» hitte, en indien zij ook 's nachts buiten blijven is het wenschelijk, dat zij dan een schuilplaats hebben tegen koud en ruw weer. Een vorige maal zeiden we iets over schoffe len-, een belangrijke werkzaamheid; welke noodig is niet enkel voor de verwijdering van het onkruid, maar ook om toetreding van versch lucht en uitwisseling van het kool» zuurgas, dat bij de wortelademhaling ontstaat mogelijk te maken. Een open grond is nood» zakelijk op sommige gronden is herhaaldelijk schoffelen een eisch, om dichtslibbing en slui» ting te voorkomen. Daar wordt dus geschof» feld ook al staat er geen onkruid. Men late tusschen de plantenrijen een behoorlijke ruim» te opdat men er met den schoffel gemakkelijk tusschen door kan komen. Staat er veel »kweek« in bet aardappelland, dan schoffele men voor het opkomen der aardappelen ze eenige malen over den kop. Voorts neme men deze regelen in acht1 Schoffel als de oppervlakte van den grond voldoende droog is. 2 Schoffel steeds ondiep en liefst in den voormiddag of op het midden van den dag. 3 Bij heldere lucht en hoogen wind, als nachtvorst gevreesd kan worden, schoffele men niet in den laten namiddag, althans niet op donker gekleurden grond en op darggronden. In den tuinMen kan nu warme zoowel als de koude planten op de perken brengen. Deze moeten te voren goed bemest zijn, of er moet goede grond zijn opgebracht. Komen de planten uit kleine potjes, dan make men de aarde eerst flink nat, het verplanten gaat dan makkelijker en zonder dat de planten iets lijden. Ook de perken moeten eerst behoor» lijk nat gemaakt worden. Als de planten uit de kassen zijn, begint hier de schoonmaakhet glaswerk wordt van binnen en buiten afgenomenook het hout» en muurwerk krijgt een beurt, en de grond wordt terdecg uitgeschrobd. Zoo wordt alles rein en frisch voor de bloemen, die er des zomers verblijven: de potten, die anders groen of vuil worden boene men. Door de planten gedurende den zomer te gieren met een niet sterke mestoplossing kan men er veel plezier van hebben. Beer, niet goed verdund, is te branderigmet vrij wat water werkt het mengsel goed, b.v. bij Geraniums. Met roet» water kunt ge uw Azalea's mooi groen krij» gen en doet ge er nog wat koemest bij een verdund aftreksel dan werkt het uitstekend bij uw lauwrier. Uw fuchsia's zullen zich vooral dankbaar toonen voor een aftreksel van schapenmest, ook uw Oranjeboompjes en Camelia's, als ge die bebt, mits ge niet te straf begiert. In 't algemeen volge men bij het gieren en »beeren« den regelniet te sterk, maar meermalen slap. Wortelen en sla kan men nu ook nog zaaien, als eerst de grond goed wordt omgespit en natgemaakteen dag laten liggen, dan zaaien en een mat er over. Op lagen en zwaren grond is dit natuurlijk niet noodig. Voor de huisvrouw. Leg nu uw eieren in, wacht er niet mee tot het heelemaal zomer is, want dan vloeit de dooier veel gauwer door het wit. Véél eieren legt men in versch gebluschte kalk in een Keulsche pot, laag op laag, en dan volgegoten met water, Kalkeieren hebben een brooze schaal, barsten bij het kokenook hebben ze een »kalksmaak«. Een tweede middel is watergas, bij den drogist te bekomen1 Liter vermengd met 9 Liter. Na eenige dagen werd de vloeistof geleiachtig Ook wordt toegepast garantol, misschien wel het beste conserveeringsmiddel. De drogist geeft er wel een gebruiksaanwijzing bij. HEI' SPOOR WEG.ONGELUK TE MÜNCHEN. Verhaal van een Nederlandsch ooggetuige. Ontzettende tooneelen. Iemand uit Eindhoven, die het spoorweg» ongeluk te München heeft meegemaakt, en daarbij eenige kleine verwondingen opliep, zond aan de Msb de volgende beschrijving van zijn persoonlijke ervaringen bij die ramp Met kennissen had ik een tocht naar Berch» tesgaden gemaakt, doch, daar het weer slecht was, besloten wij met den trein van 5.20 terug te keeren, in plaats van met den trein van 7.15, gelijk ons oorspronkelijk plan was. De trein was overvol, doch er heerschte een vroolijke stemming en zelfs muziek ontbrak er niet. De trein was over tijd, want, toen ik op mijn horloge keek, was het reeds tien voor half elf, terwijl wij toch om tien uur reeds aan het hoofdstation hadden moeten zijn. De trein stopte, eenigen keken naar buiten en riepen «München.Ost I* Doch wij mochten niet binnen. Ik stond op, pakte mijn lectuur in mijn handkoffer en de trein zette zich weer in beweging. Plotseling riep iemand, die op het achter» balcon stond«Es gibt einen Zusammenstoss Ineens zag ik een massa menschen van achte» ren naar voren rennen, doch dat was niet ge» makkelijk, want ook-alle staanplaatsen waren bezet, ik dacht eerst, dat er een vechtpartij was losgebroken. Ik hoorde een gekraak, trok mij aan het bagagenet, dat ik in mijn hand had, omhoog, een geiinkel van glasscherven, een ontzettend gekraak en meteen voelde ik, hoe de grond onder mijn voeten werd weg» gemaaid. Ineens was het stikdonker en bemerkte ik, hoe ik een meter of tien omhoog geslingerd werd Toen viel ik weer naar beneden, heel langzaam, precies alsof ik mij in een lift be» vond. Tijdens dat naar beneden vallen heb ik blijkbaar het netwerk, dat ik vasthad, losgela» ten. Ik bemerkte, dat ik tot stilstand was ge» komen en lag met mijn gezicht in het gras. Den kap van den wagen zag ik naast me liggen. Eigenlijk begreep ik niet eens goed, wat er gebeurd was, maar spoedig werd mij datdui» delijk. Toen ik wilde opstaan, trapte ik met mijn rechtervoet iemand midden in het gezicht en met mijn linkervoet iemand boven op het lichaam. Overal rondom mij heen stukken hout en ijzer en ik wist niet, hoe ik uit die ruïne zou komen. De kap van den wagen, die schuja naast mij lag, kwam mij ter hulp. Ik sprong er op, liet mij zoo schuin naar beneden glijden en ik voelde me vrij. Toen ik rechtop stond, bemerkte ik pas, dat ik verschillende kleine wonden had opgeloopen, o.a. boven het linker» oog, en eenige kleine wonden aan handen en voeten en boven op mijn hoofd. Het bloed liep mij over het gezicht en door mijn haren, doch met mijn zakdoek legde ik zelf het eerste ver» band. Ik voelde mij sterk, niets had ik gebroken en wilde helpen, want uit de ruïnen stegen angstkreten tot mij op. Een geween, een ge» jammer, een roepen en kermen, een rochelen van stervenden vervulde de lucht. Men zag bijna geen hand voor oogen. Middelerwijl waren de personen uit den on« gedeerden wagen komen aansnellen, die ook direct mede begonnen te helpen, want velen hadden in den laatsten wagen, waarin ik mij ook bevond, vrienden, bekenden of familie. Doch mijn pogen om mede te helpen, moest ik al spoedig opgeven. Daar lag mijn buurman, met wien ik me nog kort geleden had onderhouden, dood. Mijn overbuur vond ik, beide beenen afgeklemd en de borstkas ingedrukt, ook dood. Links en rechts om mij heen armen en beenen, stuk» ken kleeren, ingewanden, bloed, kortom het was griezelig. Inwendig voelde ik mij dankbaar gestemd, want mijn redding is bijna een wonder. Een jongetje van een jaar of zes, dat op de bank stond, was blijkbaar ook gered, want bij al dat onbeschrijflijke leed lachte het nog. De persoon, die geroepen had, dat er een botsing kwam, was van den trein gesprongen en wij drieën zijn de eenigen, die met lichte verwondingen uit den laatsten wagen, waarop de Rosenheimertrein zich met een vaart van ongeveer 60 K.M stortte, zijn gekomen. De andere reizigers bijna allemaal zwaar ver» minkt, of verwond of gedood. Eén minuut heeft aan dertig personen het leven gekost en bijna 70 voor altijd verminkt. Met mijn bebloed hoofd liep ik naar het station. Mijn koffer, hoed en regenjas waren weg en ik heb er verder ook niet meer naar omgezien. Ik was al blij genoeg, dat alles met mij zoo verloopen was. Aan het station München»Ost heb ik mij gewasschen en in een spiegel zag ik, dat mijn gezicht deerlijk gehavend was. Ik bestelde een auto en liet mij direct naar het dichtsbijzijnde ziekenhuis brengen om mijn wonden te laten desinfecteeren. Daar waren reeds tal van doe» toren en vele liefdezusters. De wonden werden gedesinfecteerd en mijn hoofd werd heelemaal in een verband gewikkeld. Zoo leek het heel wat erger dan het in werkelijkheid was. Ook wilde men mij daar houden, doch ik voelde er niets voo; en ten slotte liet men mij dan ook gaan. Nog werd gezegd, dat ik mij daags daarna direct onder behandeling van een dok» ter moest stellen, wat ik dan ook gedaan heb Daarop liet ik mij dadelijk per auto naar het station brengen, want mijn kennissen zouden daar wachten en die maakten zich wellicht ongerust. Ik vond ze niet en dacht toen, dat zij op de mare van de ramp wel naar het Ooststation zouden zijn gegaan. Ook daar vond ik ze niet. Middelerwijl was echter de wachtkamer in een soort hulplazaret herschapen. Wat ik daar toen weer zag, was hartverscheurend en onbe» schrijflijk. Woorden zijn niet in staat, die ge» voelens te vertolken, die zich daar van iemand meester maken. Overal ongeluk en ellende. Daar zag men iemand met den dood worstelen, weer elders riep een man als een krankzinnige. Smart en droefenis allerwegen, de bodem be» dekt met bloed, de aanblik van alles was zoo ontzettend, dat Roode Kruis»menschen, die gedurende de vier oorlogsjaren niets dan ellende hadden gezien, toch nog in zwijm vielen. Daar lagen tallooze menschen uit den wagen, waarin ik mij bevond. Bij dit ongeluk, dat één der zwaarste rampen is, die Beieren heeft getroffen, zijn geheele families ten groDde ge» gaan, vonden verloofden samen den dood. Zoo brachten de Pinksterdagen, die op zich» zelf reeds treurig waren, door den onophoude» lijken regen, een allertreurigst slot voor Mün» chen. Voor velen, die reeds weken tevoren allerlei plannen en uitstapjes voor Pinksteren hadden besproken, en naar deze reis verlangd hadden, was de tocht een tocht des doods. De deelneming is algemeen. Van alle open» bare gebouwen waait de rouwvlag, het klokke» spel van het stadhuis is tijdelijk stop gezet, muziekuitvoeringen worden niet gegeven en de bioscopen zijn gesloten, want München treurt, München is in rouw gedompeld. V. H. SOMMELSDIJK. Vorige week werden vanuit deze gemeente ongeveer 450 H.L. aard» appel n verscheept. In de maand Mei werden in deze gemeente 8 personen geboren, 2 stierven, 32 personen vestigden zich, 17 personen vertrokken, terwijl 4 huwelijken werden voltrokken. Tegen een persoon uit deze gemeente is proces»verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Door 12 personen is in deze gemeente een aanvraag ingediend ter verkrijging van vrijstelling van dienst wegens broederdienst. Deze week is een begin gemaakt met het leggen van nieuwe gasbuizen in de Voorstraat. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat men op het kruispunt van de Voorstraat en de Oranjestraat een overdekte welput aan» trof. Het schijnt dus dat daar vroeger een pomp gestaan heeft. In de maand Mei werden alhier 8 aan» vragen ingediend ter verkrijging van een visch» of hengelakte. De heer D. Joppe Jr., leerling van de «de Ruyterschool* te Vlissingen, slaagde dezer dagen te 's»Gravenhage voor het voorloopig examen Machinist ter Koopvaardij. Hij treedt thans definitief in dienst bij de Koninklijke Paketvaart»Maatschappij, en zal over eenigen tijd voor 3 a 4 jaar naar Neder» landsch»lndië vertrekken. MIDDELHARNIS. De zangvereeniging «De Volkszang* zal deelnemen aan het te houden concours te De Lier, hetwelk gehou» den wordt begin September De heer van Schelven had Zaterdag het ongeluk aan den Stadschendijk met zijn auto van den dijk te rijden en tegen een boom terecht te komen. Zijn auto werd beschadigd en hij bekwam een ernstige be;nwond. Zijn collega, de heer v. d. Meijde bracht het er met een lichte bezeering af. NIEUWE TONGE. Dhr. H. F., alhier, die goed op een tweewielig rijwiel kan rijden, meende dat hij dat ook op een driewieler zou kennen. Het was Zaterdagavond, hij had juist een ander pakje aangetrokken, stapte moedig op het ouderwetsche vervoermiddel, maar reed pardoes in een volle sloót met water, ja zelfs zoo goed, dat men alleen z'n pet en klompen zag drijven. Na de onverge» telijke driewieler op den kant te hebben ge» bracht, moest hij zich huiswaarts begeven om zich wederom van een ander pak te voorzien. Aan dhr. J. Wittekoek alhier is vergun» ning verleend tot het bouwen van een woon» huis aan den Stovendijk. A.s. Zaterdag zal de P. V. «De Gevleu» gelde Bode« alhier, een vlucht houden van Pont St. Maxince. (Afstand 289.793 K M Het vernieuwen der straten is onders» hands gegund aan den heer J. B. Petit te Breda. A.s. Maandag en Dinsdag zal ten post» kantore de uitbetaling der Ouderdomsrente plaats hebben. Door slager Janson, alhier, is het vleesch wederom met 10 cent per K.G. verlaagd. Aan de Diaconie der Ned. Herv. Gem. is vergunning verleend tot vergrooting van de garage, bestemd voor de ziekenauto voor Flakkee. OUDE TONGE. Aan J. C. Osseweijer is vergunning verleend voor het bouwen van een loods aan de haven. Het dochtertje van P. S. had het ongeluk zoo te vallen dat geneeskundige hulp nood» zakelijk was. H de B. werd zoo verwoed door een hond aangevallen en gebeten dat een dokter dringend noodig was en zij rust moet houden. De aardappelenprijs is als volgt: Red star f 4,25 en Bravo's f 4,50. De collecte langs de huizen voor de Bijbelverspreiding heeft opgebracht ruim f 27. HERRINGEN. Maandag 2e Pinksterdag werd te Zierikzee tegen een zestal personen vanhier proces.verbaal opgemaakt, wegens rijden over een brug aldaar, hetwelk bij ver» ordening verboden is. Uit de rekening van den Polder St. Eli» zabeth blijkt, dat de ontvangsten over het vorig jaar bedroegen f 3079,85V2; de uitgaven f 2945,85'/a, goed slot f 134. Het huis, thans bewoond door dhr. S. v. d. Velde is bij onderhandsche verkoop in eigendom overgegaan aan de heeren D. Struijk en Joh. van Mourik Het bouwen van een woonhuis voor rekening van dhr. Joh. de Geus J.Wz. alhier is opgedragen aan P. Snijder timmerwerk en A. Huizer metselwerk. DIRKSLAND. De heer J. Kres, opzichter bij het Waterschap de Gemeene Uitwatering van Dirksland en Polder Dirksland c a. alhier is benoemd tot Opzichter bij het Hoogheem» raadschap Delfland, ter standplaats Maassluis. Donderdag zal alhier de jaarlijksche paar» denmarkt worden gehouden. Bij publicatie is door het gemeentebestuur bekend gemaakt dat inschrijvingsbiljetten voor het vervoer der grint van de gemeente uiter» lijk op Zaterdag 5 Juni a.s. ter gemeente»sec« retarie moeten worden ingeleverd. Dienstplichtigen der lichtingen 1914 en 1917 worden herinnerd aan de inspecte die gehouden zal worden a.s, Donderdagmiddag 1 uur, in het gymnastieklokaal der O. L. School. MELISSANT. Door het Gemeentebestuur is aan dhr. J. van der Vliet vergunning ver» leend tot het bouwen van een woonhuis aan den Dorpsweg. Op Donderdag, 3 Juni a.s. zullen in de O. L School te Dirksland de daartoe opge» roepen verlofgangers worden geinspecteerd GOEDEREEDE. Woensdag 9 Juni des voormiddags 10 uur zal er in de Bewaarschool gelegenheid zijn tot inenting. De lijst van Inkwartiering zal gedurende 14 dagen ter gemeente»secretarie ter inzage liggen. Door dhr. P. Struijk zijn al nieuwe aard» appelen gerooid van den kouden grond. Het onderzoek van verlofgangers zal plaats hebben op Woensdag 2 Juni des nam. 1,15 uur in de Bewaarschool. De collecte langs de huizen ten bate voor christelijke tehuizen voor zeelieden heeft in deze gemeente opgebracht f 24,50. OUDDORP. Bij K. Tanis zijn de eerste aardbeien van den kouden grond geplukt. De Heer van Oostenbrugge en v. d. Heuvel hebben een nieuwe vrachtauto aange» schaft, de eerste hier op 't dorp. Met de werkzaamheden aan de nieuwe sluis bij de haven is een begin gemaakt, de haven is afgedamt door damwant. f Zeldzaam 1 Bij J. van H. staat een vrucht» boom voor de tweede keer in vollen bloei. Het mond en klauwzeer onder het vee van den landbouwer W. T. weidend aan den Oosterweg polder «Ouden Oostdijk* is gewe» ken verklaard. f Te dezer plaatse zijn nog enkele arbei» ders werkloos, hetgeen hier wel als eenzeld» zaamheid moet gezegd worden. f Aan den Dirksdoenweg geraakte L. P. met paard en wagen in de sloot hetgeen door eenige arbeiders op den kant werd gebracht. De burrie was geheel vernield. De arbeider J. Bz. heeft met een scheer» mes een top van zijn vinger afgesneden. SOMMELSDIJK. L.l. Zondag waren onder het gehoor van Ds. van Montfrans, Ned. Herv. predikant alhier, een tweetal beluisteraars uit de gemeente Barneveld. MIDDELHARNIS. De Pinkstercollecte in de Ned. Herv. Kerk voor den G. Z B. heeft f 81,73 opgebracht. OUDE TONGE. De collecte in de Ned. Herv. Kerk ten bate voor de Christelijke doel» einden heeft ruim f 25,— opgebracht. In de plaats van J. W. v. d. Linden, die deze gemeente gaat verlaten, is tot Diaken in de Ned. Herv. Kerk gekozen W. M. Fase. DIRKSLAND. Ds. A. de Blois alhier komt voor op een tweetal bij de Geref. Gem. te Giessendam. HERRINGEN. A.s. Zondag is aan de beurt de vacature in de N. H. Kerk alhier te ver» vullen Ds. Japchen uit Ooltgensplaat. Er is echter nog geen zekerheid of Z. Eerw. reeds voor de gemeente zal kunnen voorgaan. Einde dezer week zal nog nader worden bekend gemaakt, wie voor de gemeente zal voorgaan. Wegens vertrek van den consulent der N. H. Kerk, Ds van As, is voor deze ge» meente aangewezen Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet MELISSANT. De collecte voor de Zending heeft in de Ned. Herv. Kerk. ruim f 60,— 'r' opgebracht. GOEDEREEDE. Zondag a.s. zal er des v.m. half tien Zondagsschool worden gehouden en des nam. 3 uur zal er in de Ned. Herv. Kerk optreden Ds. Baarslag van Melissant. Nu la 't toch zeker genoeg? De Bond van Ned. Onderwijzers vergaderde. »De« Bond, waaraan de namen van Kete» laar, van Ossendorp 'enyvan zooveel andere frontmakers verbonden zijn. Nu is al eenige jaren lang de kwestie aan de orde, om tot dien Bond ook toe te laten hoofden van scholen. De meeste hoofden zijn thans heel gedwee geworden. Ja, aan menige school is een hoofd, die vroeger een der felste strijders was voor den «Bond« en die nóg precies dezelfde beginse» len is toegedaan, waarom zou men die dan dwingen om Hen Bond te verlaten, als zij hoofd worden, terwijl ze toch immers een hoofd willen zijn naar 't hart van den Bond Het was al één», tweemaal geprobeerd. Maar er zijn in den Bond véle scherpslijpers En die zeggen Bond is Bond en een hoofd kan geen Bondslid zijn. Telkens werd het afgestemd. Thans wilde men 't nog eens probeeren. Voorstellen daartoe werden ingediend. «Dat is te gek*, zeiden de Amsterdammers, die hierin niet geheel en ongelijk hadden. En zij stelden voor, de ingediende voorstellen niet eens in behandeling te nemen. Aldus werd besloten. Nu zal men toch over die zaak wel zwijgen. Als die «hoofden* nog eenig gevoel van eigenwaarde hebben, dan zeggen zij Al wilde men ons nu met een zegewagen inhalen, dan komen wij nog niet in dien BondI Het groote onderscheid. Noord.Holland «boven het Y« is grooteu» dels vrijzinnig. En zonder nu andere streken sterk te willen verheffen, 't is tcch Ivan vrij algemeene be» kendheid't Godsdienstig leven staat er niet hoog. Men leeft vrijwel buiten de kerk om. 's Zondagsmorgens is 't bedroefd, wat er aan kerkgangers overgebleven is. En verder gaat er van de kerk geen invloed van eenige beteekenis uit. Als dus de «vrijzinnigen* uit dat N.»HolIand bijeenkomen voor de belangen hunner Kerk, dan luisteren we gaarne, om te hooren wat ideaal hun nog bleef en hoe ze dat trachter^ .8 te verwezenlijken. Op de jaarlijksche bijeenkomst der vrijzin» 1 nigen in N. Holland sprak ds. Mulder over «Vrijzinnig Kerkbegrip*. Wel degelijk heeft hij nog idealen. Eerst echter moet dan goed omschreven worden, wat de vrijzinnige volgens hem onder «kerk* verstaat. «De Kerk zegt ds. Mulder is een men» schelijke vereeniging, die zich ten doel stelt onsterfelijke menschenzielen te redden en op te bouwen*. Dit is eerlijk en ronduit gezegd. En we kunnen er zoo duidelijk uit zien het groote verschil, de d epe kloove tusschen onze gereformeerde belijdenis en de opvatting der vrijzinnigen. De kerk, lees het in den Catechismus na 1 Géén menschelijke vereeniging Maar door Christus uitverkoren't werk Zijner handen. En niet de kerk stelt zich ten doel onsterfe» lijke zielen te redden, dat doet God Almach» tig 1 die ze redt en opbouwt tegelijk. Ziehier dus het groote en blijvende onde; scheid: irs? De vrijzinnige zoekt het in den ménschen*' daarom zegt ds. Mulder ook aan 't eind van zijn refaraatAls er nu maar wat meer geest» drift kwam onder onze Vrijzinnigen, dan zou» den wij nog groote en kloeke dingen kunnen doen. Maar de calvinist bidt ootmoediglijk, dat God Zijn Geest uitstortefen door de werking des Geestes en niet dus van menschelijke geest' drift de Kerk nog tot grooten zegen steile in 't midden des volks. Dat is het groote onderscheid. Utrechtache vergadering. Te Utrecht kwam de »Groote« bijeen. Zoo noemt men de Vereeniging van Chr. Onderwijzers enz. Als gewoonlijk werden referaten geleverd, waarover het geïmproviseerde debat toch niet tot zijn recht kan komen, zoodat het meer hierop neerkomt, dat er eenige losse gedach» ten naar aanleiding van het referaat worden ten beste gegeven. Een, die allang in de ruste is ingegaan, placht dan te zeggen «Daar kunnen we weer eens 'n jaartje over nadenken«. Van grooter beteekenis blijft echter het sa» menzijn zélf. Men ziet de broederen men wordt gesterkt. Men voelt zich één in Jezus Christus. Daar is zooveel verheffends in, als men over die honderden en honderden heen ziet, allen bezield, mag men aannemen met de ge» dachte die Kuyper eens uitsprak, om met het kind in de armen de wacht te betrekken bij het Kruis. Natuurlijk, er is kaf onder 't koren. Meer dan ooit is er reden om toe te zien op het christelijk gehalte van ons onderwijs, juist omdat het in zoo korten tijd schier ver» dubbeld is, maar we mogen toch beginnen met ons te verheugen en te verblijden over zóóveel heils als God ons gaf, vijftig jaar na Groens dood 1 Terzelfder tijd vergaderde de »Bond«. De «Bond* van Ossendorp c.s. Stel eens dat er geen schoolstrijd ware ge» weestdat er geen christelijk onderwijs ware opgebloeid, dan hadden we thans niets anders dan de mannen van den Bond, om onze kinderen op te voeden. Allicht in technischen zin knappe lieden. Maar uit wier mond onze kinderen na zes» of zeven-jarigen leertijd geen woord zouden hebben gehoord van den Heiland en Zalig» maker, die kinderen in zijn armen nam en hen zegende. We zullen ons eerlijk uitspreken. 't Spijt ons, dat een Vereeniging als van Gereformeerd Schoolverband niet nog twee», driemaal hooger vlucht nam en daardoor op het Christelijk karakter van ons schoolwezen sterken invloed had, maar dit neemt niet weg dat we ook een Vereeniging als de «Groote*, die vanzelf o] van harte toe' zegen nog lanf kinderen onzes Ze blééf «po Dit bleek w onderwijzers v verzet tegen dt onlangs door ons Christelijk Door de gai week van 40- Door de ga 200 kilo per v visscherijen 5 Oproeping van hier van op Vrijdag 4 1 tijd in het ho dereede. Abends 1. Vaststellint 2. Begrootinj 3. Machtigini 5. Benoeminj leden en loopende Aan het h kantoor alhie Mei behandel gesprekken ei Totaal 535 ha Uitslag van zand alhier woonhuis vo Het Groene 1 P. A. Duhei D. Gestel Pz L. Zoon f 18: De begrooti jf J. Gestel P; D. Roodzand De begrooti A. Nieuwl f 131,90; C. De begroot Verf., J. M. van stuk f 580I De begroo gerswerk was Gegund. De Copie vai plaatst zijnw verantwoorde In het bla aandacht get de Flakk. B( Landbouwcor maar aanleid: merken a. de invc tot weering v den en heel strekking on houden b. afwijki door den mi onder de no in de grens voor beweic is ook een den invoer hoeve van algemeene dj deren zijn c. invoer: nimmer vers| d. overtri voor vee gi hoogste één ste f 500,—. Aannemel invoerverbo op een du: doeld schrij op de bewal marechaussei miezen enz, heden. Een koffertje onj overgedrage; liefst 300 ii geving van tastisch 1 I Dr. A. A. artsenijkund Rotterdam, van den Fla voeriger kur Dankend Oude Tongi Uit de o: Zooals d oude garde den laatster Zoo kern tegenstande Ook dezt Mr. S. v. blevene var dag nog een Wat die i Wie kern niet? Kuypers

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2